24 Yorum

Annelerin ayağına her ay mı çivi batar?

Deniz, yaz tatilinin başladığı son bir haftadır sitenin havuzundan çıkmaz oldu. Hele de yüzmeyi öğrenmeye başlaması, suyun üzerinde durabilmeyi keşfetmesi, atlayıp çıkmanın ne büyük bir eğlence olduğunu anlamasıyla birlikte kendisi tam bir su kuşuna dönüştü.

Zaman zaman ben de ona eşlik ediyorum. Kasım ayında taşındığımız bu sitenin şansımıza çok güzel bir havuzu var. O kadar ki, benim gibi çocukluğunda yazın üç ay denizden çıkmayan, denizin olduğu yerde havuza parmağını bile sokmayanlar bile yeri geliyor kendini yüzmekten alamayabiliyor.

Geçen gün havuzdan sonra havuz kenarında duş alırken duşluğun zemininin kırık olduğunu fark etmedim ve paslı olması muhtemel bir çiviye bastım. Canım yandı ama o an üzerinde durmadım. Akşam baktım kan toplamış, bayağı da ağrıyor. Tetanoz aşısı olsam mı, olmasam mı, hamileyken olmuş muydum, olsam hatırlardım diyerek, doktor halamın da “aşı ol” demesinden sonra dün sabah sağlık ocağının yolunu tuttum, tetanoz aşısı oldum ve bu yaştan sonra kendime bir aşı kartı edindim.

Dün havuza girmedim. Ne olur ne olmaz, korumaya alayım ayağımı dedim.

Bugünden itibaren ise bazı teknik kadınsal sebeplerden ötürü giremeyeceğim.

Bu sabah kahvaltıda bunu Deniz’e söylemek istedim. Ama nasıl söyleyeceğimi bilemedim:

– Deniz’ciğim, ben önümüzdeki birkaç gün seninle havuza giremicem.
– Neden?..
– Mmmm… Şey… Annelerin… bazen… yani…
– Ayağına çivi battığı için, di mi?
– Hah! Evet! Ayağıma çivi battığı için!

Her zamanki gibi çocuk aklı pratikliğini gösterdi ve benim bir şey dememe gerek kalmadı.

Bir sonraki aya kadar… O zaman da ayağıma çivi batacak değil ya… Bir noktada çocuğuma neden her ayın belirli günlerinde havuza/denize girmediğimi anlatmam gerekecek.

Bunun ayıp olduğunu düşünmüyorum tabii ki. Orkid paketlerinin gazete kağıtlarına sarılıp siyah poşetlere konduğu günleri geride bıraktığımız gibi geçenlerde çantamdan flash disk çıkaracağım diye karşımdakini eline tampon tutuşturacaktım az kaldı. Özetle, herkes biliyor ve kabul ediyor ki kadınların her ay kanaması olur. (Ah bir de bilseler kadınlar o dönemlerde ne ağrılar çeker, nasıl tahammülsüz olur!)

Benim kararsız kaldığım nokta bunu -erkek- çocuğuma ne zaman anlatmam gerektiği. Daha önce görüştüğüm bir uzman 8 yaşından önce bu tür konuları açmanın uygun olmadığını söylemişti. Ben de gidip çocuğuma üreme sistemini anlatmayı düşünmüyorum, ama konu açılacak olursa da saklamak bana doğru gelmiyor. Çocuklar cin gibiler. Karşılarındaki yetişkinin yalan söylediğini, garip hissettiğini, bir şeyler sakladığını hemen anlayıp bir de üzerine gidiyor, başladığınızdan daha da zor bir köşeye sıkıştırıyorlar sizi. O yüzden bir şeyi olduğundan farklı göstermek, üstünü kapatmaya çalışmak bana doğru gelmiyor.

Böyle konularda kilit nokta “çocuğun sorduğu kadarına cevap vermek.” Deniz bana havuza neden girmediğimi sordu ve kendini tatmin eden bir yanıt aldı (daha doğrusu kendisi verdi.) Onun için konu kapandı, şimdilik. Bir başka sefer sorduğunda, işin içine çok fazla grafiksel öge karıştırmadan annelerin belirli dönemlerde suya girmelerini engelleyecek bir durum olduğunu söylemeyi düşünüyorum. Bunu karnım ağrıdığı için mi, belim ağrıdığı için mi, yoksa her ay yumurtalar çatladığı bıdı bıdı için mi söylemeliyim, onu bilmiyorum.

Bu konuda önerisi ya da tecrübesi olan?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

24 yorum

 1. 4 yaşındaki oğlum çekmecedeki pedlerimi gördü ve buna kendince ‘bez’ yakıştırması yaptı. Ona göre anneler bazen altlarına kaçırıyor ve bu uzun ‘bez’lerden kullanıyor. Şimdilik ses etmedim 🙂 Deniz çok daha büyük olduğu için bilemeyeğim nasıl açıklaman gerektiğini. Annelerin bazı günlerde karnı ağrır filan desen?

 2. Banu (Arel'in Annesi)

  Elif Hanım;

  Normal hayatta pek kullanmamakla birlikte bazen özellikle de yaz aylarında muaayyen günlerin tatil ile çakıştığı dönemlerde tampon kullanıyorum. Havuza ya da denize girerken takıp, sonra en kısa sürede çıkartarak o anlık işimi görüyorum. Belki böyle bir şey yapacağınız açıklamayı biraz daha erteleyebilir. Ama açıklama konusunda inanın benim de sıkıntılarım oluyor, oğlum 2,5 yaşında ve hasta olduğum bir gün tuvalete girip orkidimi görünce anne mu ne? dedi. Ben de o an ilk aklıma gelen şeyi “tatlım bazen annelerde bez kullanmak zorunda kalır. İşte bu da o bez” deyiverdim. 2,5 yaşındaki bir adamı tatmin etti ama Deniz’i edeceğini zannetmem. Şimdiden kolay gelsin 🙂

 3. Ben de size hoş bir anımı anlatayım madem konu açıldı. Yaklaşık bir on yıl önce Orkid reklamları habire tvde. Her iki pede de “Eşit miktarda sıvı döktük” falan diye devam ediyor. Bİz de evde iki genç kız ve annem malum ayın belirli günlerinde kan gövdeyi götürüyor. Eve marketten beşer beşer Orkid alınıyor. Erkek kardeşim de ilkokulun ilk yıllarında. Bİr gün hepimiz sofradayken soruverdi: ” Anne siz neden eve Orkid alıyorsunuz habire?” Annem de yaratıcılığının verdiği hazır cevaplıkla “Annecim eşit miktarda sıvı dökmek için” deyiverdi. O konu da öylece kapandı.

 4. bende dün oldum tetanoz aşısı hamilelik sebebiyle 🙂

 5. Bedia Gücüm bilgen

  Selam…
  Annem bize çok ilginç bir açıklama yapmıştı…
  ‘Çanım istemiyor… Kızım annen çok yoruluyor ve ayda 5 gün canı hiçbişey yapmak istemiyor… yorgun ve sinirli oluyor… ayda beş gün ben tatil yapıyorum. kalan günlerde siz ne isterseniz olur ama bana tatilimde dokunmayın!’ demişti. Hatta biraz emir kipinde olmuştu ve tartışamadık bile…
  Sevgiler…

 6. Uzman görüşü olmamakla birlikte kızıma basitçe anlattım ben bu konuyu kızlar arasında birşey olduğunu babaların böyle bir şey yaşamadığını korkulacak birşey olmadığını rutin aralıklarla anneler ve ablalar böyle şeyler yaşar diye anlatmıştım ve o da anlamış gibi yapmıştı.Anladığından olsa gerek artık sormuyo…

 7. benim kızımda pedlere anne sen bu bezleri neden kullanıyorsun demişti. hatta kalabalık bir ortamda anneler bazen bez takar diye anlatmıştı 3 yaşındayken, şimdi beş yaşında bunları hiç kurcalamıyor ama en büyük merakı anne ve baba beraber banyo yapar mı? kendisi beni ve babasını yerin dibine sokuvermeyi pek seviyor. hatta geçen gün, halasına telefonda babam yatıyor siyah kafasını görüyorum (anahtar deliğinden bakıyormuş) anne duş alıyor dedi.
  bedia hanımın annesinin açıklamasını çok sevdim, bende kullanabilirim sanırım:)
  eşim ilkokul boyunca orkid reklamlarını merak etmiş durmuş, anne bu ne anne bu ne diye hiç kimse açıklama yapmadığı için(açıklama yapılmadığı gibi kıs kıs gülünmesinden dolayı merakı artarak sürmüş) orta 2’ye kadar sormuş, ne olduğunu anca anlamış:) bu duruma da düşürmemek lazım bence. ama nasıl açıklanmalı bilmiyorum:)

 8. tecrübem yok ama bence erken.
  yalan söylenmeden, uyduruk hikayeler anlatılmadan geçiştirilsin bence bu yaşlarda.
  geçiştirelemediği durumda artık kısa ve öz bir şekilde kafasındaki soru cevaplanabilir diye düşünüyorum.

 9. Benim kızımda ishal olduğumu çamaşırım kirlenmesin diye ped koyduğumu sanıyor.

 10. simple honest explanation enough ..they will understand that ….

  “when girls get older, a girls privates will have a little bit of bleeding. It doest hurt. And its not bad. Its a good thing. Its how our bodies were made. it has to do with how baby’s get in mommys tummy ..Women have tiny eggs inside and every month one comes out just in case it meets a seed and grows into a baby. It usually doesn’t so the seed and the comfy wall which was made to hold the seed need to come out’.

 11. çocuklar bu konuda çok meraklı benim kızımda 2.5 yaşındayken günlük pedlerimin yerini keşfetmiş paketi alıp hiç üşenmeden benim yemek yaptığım sırada odasının duvarına tektek yapıştırmış sonra babasını ve beni SÜPPÜZ VAAA GEL ANNE GEL BABA deyip çağırmıştı duvarı öle görünce şok yaşamıştım sonra kızım neden aldın bunları deyincede oyuncak bebeğinin bezini getirip ”SEN MUNU ALLLL” dediğinde çok gülmüştük…

 12. not: Bu arada Cepten yazmak zor diye, arkadasimin PC-sinden yazmistim. Onda da kayitlisiniz malum:-) Yanlis anlamayin- herkes size elestiri gondermiyor- ben sadece elestiri degil, paylasmak istediklerimi yazmistim.

 13. sene 98 olması lazım,dayımlarla tatile gidiyorum,yengem ben ve kuzenim aynı anda malum dönemdeyiz,o zmanlar 5-6 yaşlarındaki erkek kuzenim yol boyunca” çişim geldi duralım” diye üst üste 3-4 kez durdurdu arabayı.yengem de kızdı dolayısıyla ”çok su içme yeter artık ”diye.Aldığı cevap ise şuydu:”tabi siz altınızdaki bezlere yapıyorsunuz,sonra da bana kızıyorsunuz”

 14. Benim de iki oğlum var ama bu sorunun gelmesi için daha zamanım var. Büyük oğlum, sizin büyük oğlunuzla adaş Deniz ve küçüğüm Barış. İlgiyle ve beğeniyle yazılarınızı takip ediyorum. Oğlum doğmadan önceki aile fotoğraflarımıza baktık geçen gün, peki ben neredeydim o zaman? diye sordu. Sen daha yoktun annecim dedim, anlamadı doğal olarak. Peki nerdeydim, karnında mıydım diye kendi sorusuna kendince mantıklı cevap verdi. Ben de evet, sen karnımdaydın, hazır olunca da hastaneye gittik, doktorlar seni kucağıma verdiler dedim, bu konu şimdilik kapandı.

 15. kız çocukla paylaşmak daha mı kolay ne ! bence en güzeli uzmanın dediğini yapmak ve anlıyabilecekleri yaşa gelmelerini beklemek..ben şanslıyım bebeğim hem KIZ hemde daha çook KÜÇÜK 🙂

 16. merhaba , bence 14 yaşına gelmeden bu konulara değinmeniz gerekecek çocuğunuz içinde en iyisi bu olacak … Okulda fen dersinde öğreniyorlar bu konuları yavaş yavaş sizinde anlatmanız gerekecek çünkü size her zaman açık olsun ne olup ne bittiğini anlatabilsin başka kaynaktan değilde sizden öğrenmesi her zaman iyidir

 17. benim oğlum da keşfetti. pedlerin yerini. anne bunlar da senin bezin mi dedi. bebek olayını anlatırken annelerin karnında özel bir yuva vardır diye anlatmıştık. anne ve baba bir birini çok sever ve bebek o yuvada büyür. pedleri de şöyle açıkladım. bebek yuvaya gelmediğinde yuva bozulur bu günler için annelerin bunlara ihtiyacı var. sonra anne vücudu yeni ve daha güzel bi yuva yapar. ayrıntıya girmedim. sanırım bu açıklama yaşına uygun ve onu tatmin ettti :))))

 18. Benim kızım “anne bezi” diyor pedlerime ve kanamam olduğunu biliyor. Hiç saklamadığım için ona çok normal geliyor. Merakı dinene kadar pedlerimi alıp evin içind eoraya buraya yapıştırmışlığı da vardır. Şimdi de hep ulaşabileceği bir yerde duruyor pedim, önemsemiyor artık.
  Annem de benden hiç saklamamıştı, benim için de normaldi, sorgulamamıştım.
  Ayrıca eğer tampon kullanırsan, havuza hep girebilirsin ve bu sorunsalı da halletmiş olursun 🙂