14 Yorum

İş işten geçtikten sonra

Birkaç gün önce gazetelerde Etütlü Beslenmeli okulların kaldırılacağına dair haberler çıktı. Olur muydu, olmaz mıydı derken haber bugün doğrulandı:

Uygulamanın yeni eğitim sisteminin yarattığı “okul açığı” nedeniyle kaldırıldığı belirtildi. Yeni uygulamanın sadece birinci sınıfları kapsadığı, ikinci ve üçüncü sınıftaki öğrencilerin etüde devam edeceği kaydedildi. Galatasaray İlköğretim Okulu’nun yanı sıra İstanbul’da 8’i Anadolu yakasında olmak üzere 19 okul daha birinci sınıf ile anasınıflarına öğrencilerini kurayla alıyor ve 17.50’ye kadar eğitim veriyordu. Çalışan annelerin “gözdesi” olan okulların yıllık ücretleri de 10 taksitle bin 850 TL’ydi.

8-15 Haziran tarihlerinde önkayıt yapılan bu okullar için dün noter huzurunda yapılacak kura çekimine giden aileler, bir sürprizle karşılaştı. Çünkü kura iptal edilmiş, okullarda etüt ve beslenme uygulaması kaldırılmıştı. Yeni eğitim sisteminin yarattığı okul ihtiyacı nedeniyle okullarda tam gün değil, öğlenci ve sabahçı olmak üzere ikili eğitim yapılacaktı.

Haberin tümü için tıklayın.

Etütlü beslenme okullarından medet uman, bunun için gerekli dokümanları toplayıp, harcını yatırıp, kuraya gittiğinde “Pardon ama kura iptal oldu” haberini alan veliler ayaklandı, bir imza kampanyası başlattı: Etüd Beslenmeli Okullar Kapatılmasın. Bir de Facebook grubu kurdular: Etüt Beslenme İlköğretim Okulları Veli Platformu

Etütlü beslenme okullarının kaldırılmasından 20 bin çocuk etkilenecekmiş.

Benimki de dahil olmak üzere onbinlerce çocuk anasınıfını okumadan ilkokula başlamakla karşı karşıya.

Bir o kadar çocuk 4’ten 5’e geçecekken birden ortaokul öğrencisi olarak buldu kendini.

Ve azımsanamayacak sayıda öğrenci Haziran’da bırakıp çıktığı okulu yerine bambaşka bir binaya gidecek, çünkü okulu bir gecede İmam Hatip Ortaokuluna dönüştü.

Veliler her gün yeni bir imza kampanyası başlatıyor. Ve MEB hala tınnnn…

MEB kaş yapayım derken göz çıkardığını ne zaman fark edecek?

Hükümet, kendi döneminde başlattığı ve başarıyla uyguladığı 50 küsur ildeki okulöncesi eğitim zorunluluğunu kaldırarak kendi bindiği dalı kestiğini ne zaman anlayacak?

Çalışan anne (ve babalar) için çok önemli bir kaynak olan Etütlü Beslenme okullarının statüsünü değiştirdiğinde çalışan annelere “Ya çocuğunu özel okula gönder, ya da evde otur kendin bak -ha bir de 3 çocuk yaparsan seviniriz” mesajı verdiğini ne zaman görecek?

İş işten geçtikten sonra mı?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

14 yorum

 1. Tşk Elif Tşk…Haber kanallarını tek tek geziyor arkadaşlar akşam 5 de TV8 de haber aktifte olunacak Veli mağdur etmedik deniyor 20,000 veli evrakını teslim etti kura 15 inde bitti Pazartesi kuralar ertelendiğini öğrendik .20,000 çocuğun velisi mağdur!!! Okulda okuyan 20,000 kadar velide mağdur bu yıl mezun olacak 4. sınıflar başka okula gidiyor!(((

 2. evet sanırım en sonunda işi bırakıp oturup evde çocuk bakmaya bizi zorlayacaklar!!!

 3. Dunku yazilarimi lutfen buraya bu konulardan dolayi kafami cok mesgul ettigi icin yazdigimi anlayisla karsilarsiniz sanirim artik. YOKSA kimseyi evinde oturdugu icin kiskanMAdigimi anlamistir beni haksizca zan altinda servest dusmani gibi gören okuyucularda. Bu sozde muhafazakarlarin tum hayatimizi kadinlari, cocuklari aile kurumunu alt-ust ederek basladiginin altini bir daha bir daha cizmekte yarar var sanirim.

  Sevgili bayanlar! Dunku uzun yazimi –karisik olmustu gecenin birinde yazildigi icin- ama okursaniz tekrar sevinirim.

  • Sevgili Yasemin – hepimizin kafası çok karışık. Hepimizin sinirleri çok bozuk. Birçoğumuz kayıp hissediyoruz, hele de söz konusu çocuklarımız olunca.

   Bence uzun olunca anlatmak istediklerin net anlaşılmadı, ancak sanırım ben anladım.

 4. Hani sabahcilik öğrencilik kalkacaktı. Orta okullar ve ilk okullar birarada olmayacaktı. Tabi bunları söylerken bina eksikliğini unuttu balık hafızalilar.benim çalıştığım ilçede sadece tek bir okul yer değiştirip ilk ve orta olarak ayrıldı. Ben ne anladım bu yenilikten. Aaa unutmuştum yenilik olmaz mı olacak sınıf mevcudumuz 40 dan 60 a çıkacak herkes mutlu olacak!

 5. öğretmenim ilkokul öğretmeni
  ve bize seminer adında bildiğimiz şeyler anlatılıyor iki haftadan beri bir tek 4+4+4 den bahsedilmedi bir gün sadece böyle böyle olacak ne düşünüyorsunuz denildi.
  Bu karşıt görüşlü bir kaç öğretmenin tartışmasından başka bir işe yaramadı. Bir defa bile bize sormamamışlarken ne yapalım diye herşeyi yapıp olup bittikten sonra bize sordular ne düşünüyorsunuz diye. Anlatılan da bişey yok açıkçaı sadece okulların 4 4 4 diye ayrıldığından söz etti o kadar.A bu arada bizim buralarda herşey aynı sadece nurtopu gibi bir İmamhatip ortaokulumuz oldu…
  Bize ilk önce birinci sınıfta okuma yazma öğretmeyeceksiniz dendi şimdi ise okumaya birinci dönemde değil de nisan mayıs ayında geçeceksiniz deniliyor…Herşey karmakarışık eminim hırslı bir çok öğretmen yarış içinde çocuklara yine okul başlar başlamaz okuma yazma eğitimi vermeye ikinci dönem test özdürmeye başlayacaktır.
  Öğrenirler eminim öğrenemez diye bişey yok ama ya sonra ilerleyen öğretim hayatında????

  Bize bişey soran yok zorla Hüseyin beyi dinlelememiz emri geldi son hafta kamerayla izlenip dinlemeyenler belirleniyormuş…
  hesabı bununda sorulacak mış.Şimdi ben son hafta rapor alıp dinlememeyi düşünüyorum bakalım neler gelecek başımıza daha.

  Burada hala kim hangi okula gidecek,hangi okul ne olacak ,hangi okulda kaç öğretmen kadro fazlası olacak nereye hangi okula gidecek hiç birşey hakkında bilgi verilmiyor.
  Hadi veliler haberdar değil biz uygulayacak olanlarda haberdar değiliz…

 6. Ben etütlü beslenme okulu mezunuyum. Anneannem çalışıyordu, bana bakamazdı. Annem çalışıyordu, bana bakamazdı. Etütlü okulum olmasaydı, ne olacaktı bilmiyorum. İlkokul öğretmenimle hala görüşüyorum. Onun benim hayatımdaki yeri, önemi çok fazladır.

  Annem o kadar yoğun çalışıyordu ki kar tatilinde bile beni bırakacak yer bulamadığı için zorlanıyordu.

  Bu insanların anneleri, eşleri ve kızları çalışmıyor sanırım. Eğer yakın çevrelerinden bir kadın çalışıyor olsaydı, o okulların onlar için ne anlama geldiğini anlayabilirlerdi.

  Kapatılma nedeni de “Eğitimde eşitlik sağlanmasıymış”. Bu insanlar “eş” ile “eşit” kelimesinin anlamını bilmiyorlar demek ki… Herkese 38 numara ayakkabı dağıtınca, herkese eşit davranılmış mı oluyor? Pes!

 7. Can 5,5 yaşında. Bu şuursuzca yaklaşım gündeme gelmeden kolejin hazırlık sınıfına yazdırmıştık Can’ı. Fakat hükümet kendine yarar ama akla zarar 4+4+4 formülünü çıkarınca, benim Can’ım hooop 1. sınıfa :((. Geçen gün yazdırdığımız okulun okul öncesi olgunluk testine girdi Can. Sonuç : Can 1. Sınıfa başlamaya hazır değilmiş. Koskoca okul başıma yıkıldı. Bildiğim gerçekle yüzleşmek çok sarsıcı oldu. Can yanımda ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. Güneş gözlüklerimi taktım kendimi dışarı dar attım. Can’ı arabaya bindirdim ve, beni göremeyeceği biryere geçip hıçkırarak ağlamaya ve sövmeye başladım. Benim canımı çok yaktılar ama bir okadar da ahımı alıyor bu genelgeyi çıkaranlar. Bu kadar annenin gözyaşıyla bu minik kalpler de açılacak yaraların vebalini kim ödeyecek?

 8. Merhaba,
  Benim oğlumda Eylül itibariyle 4,5 yaşında 2008 Mart ayı doğumlu semtimizde ki okula anasınıfı kayıtları için gittim, bizim 80 kişilik yerimiz var kuraya gireceksiniz ama biz 2007’li çoçuklara öncelik vereceğiz ve size yer kalmayacak. Ben de seneye oğlumun zorunlu 1.sınıfa başlayacağı için bu sene anasınıfı kaydı yaptırmam gerektiğini ve adresiminde o okulu gösterdiğini söyledim. Anasınıfının zorunlu olmadığını ve buna benzer kendi yorumlarını anlatıyorlar.Bu okulların derslik sıkıntıları ve öğrenci fazlalıkları olduğu için onlar kendilerince haklı. Ya biz aileler bu sene ve gelecek sene okula başlayacak çocuklar kurban oldu….

 9. akşam 8’den önce eve gelemeyen bir anne olarak etüd okulları ile ilgili umutlarım vardı. Bu insanlar kendi ideolojilerini bastırmak için iyi olan herşeyi yıkmak zorundalar mı?

 10. merhaba,

  kızım tüdlü okulda 1. sınıfa başlayacaktı. 1,5 haftadır kalbim çarpıyor ” şimdi biz ne yapacağız” işin hem maddi hemde manevş tarafı var tbi birde bunu gel 6 yaşındaki çocuğa anlat. Kurduğumuz düzeni bozmasınlar…….. Çıldırmak içten bile değil….

 11. Unutmayın ki bu mağduriyete uğrayan çocuklarımız bir gün oy kullanma yaşına gelecek ve bile bile iteklediğiniz bu ruhsal durumun hesabını size onlar soracaktır..