280 Yorum

MEB sesimizi duydu

Birkaç gündür bir hareketlenme vardı.

Farklı farklı yerlerden “66 aylıkların kaydı ertelenebilecekmiş, haberin var mı?” diye sesler geliyordu.

Güzel haber bu sabaha karşı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın Twitter hesabından duyuruldu:

Yıldız ayrıca “4+4+4 ile ilgili yapılan yönetmelik değişiklerinin tamamını 21 Temmuz 2012 Tarihli ve 28360 Sayılı Resmî Gazete’de okuyabilirsiniz” dedi. Yani şu: MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

Bu yönetmeliğin 15. maddesine göre:

MADDE 15 – İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir.

Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir.”

Bu maddedede belirtilen “sağlık kurumları” kimdir? Aile hekimi yeterli midir? Yoksa MEB’in tayin edeceği sağlık kurumları mı olacaktır, açık değil. Ancak az önce Twitter’da kendisine yöneltilen şu soruya

şöyle yanıt verdi Muammer Bey:

Maddedeki “bedenen ya da zihnen yeterince gelişmemiş” ifadesini rahatsız edici bulanlar olacak muhtemelen. “Çocuğumun illa geri mi olması gerekiyor?” diye düşünenler çıkabilir. Şahsen beni çok rahatsız etmedi bu ifade. Sonuçta bir uygulamanın dışına çıkmak için bir sebep olması lazım ve örneğin “bedenen” hazır olmaması gibi bir neden beni çok rahatsız etmez. Çocuğumun boyu yeterince uzun değildir, ilkokul sırasında oturamayacak, tuvaletleri kullanamayacaktır mesela… Ki 4+4+4’ten önce de okula verdiğiniz dilekçede yine böyle bir ibarede bulunmanız gerekiyordu. Ancak o zaman rapora gerek yoktu.

Geçen gün bir yerlerde “Çocuğu okula başlama yaşına gelen velilerin %5’i bir sonraki sene başlamasını istiyor” gibi bir ifade okudum. Haberin kaynağını maalesef bulamıyorum. Dolayısıyla belki çok az sayıda veliyi etkileyecek bu değişiklik. Ama önemli olan itirazımızın duyulmuş ve nihayet dikkate alınmış olması.

Bu beni şahsen nasıl etkileyecek, bilmiyorum. Deniz Eylül’de 69 aylık oluyor. Rapor alma şansımız olacak mı? Olsa bile, bu sefer -seneye 60 aylıkların da ilkokula alınacağını göz önünüde bulundurursak- önümüzdeki sene arkadaşlarından 21 ay büyük olmasını isteyecek mi(yiz)? Bilmiyorum.

Bildiğim, MEB sesimizi duydu. İlkokul için 5 Buçuk Çok Erken diye imza atan 13,736 kişinin imzası boşa gitmedi. “Boşuna uğraşıyorsunuz, nasıl olsa bir şey değişmeyecek” diyenlere selam olsun.

Bu değişikliğin yapılmasında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın önemli rol oynadığına hiç şüphem yok. 4+4+4’ün ilk gündeme alındığı zamanlardan tutun da, kampanyayı başlattığımız ve imzaları toplayıp kendisine sunduğumuz güne kadar iletişime açık oldu. Bizleri makamında kabul etti, topladığımız imzaları kabul etti, derdimizi dinledi.

Ve tabii ki Begüm. Eğer Begüm “Ben bir şeyler yapacağım!” deyip hepimizi ayaklandırmasaydı şu an bu habere seviniyor olmayacaktık.

Demek ki oluyormuş. Anneler birlik olunca dünya yerinden oynuyormuş. Az da olsa…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

280 yorum

 1. şu an halen e kayıtlar açılmadı ..bence daha ciddi bir geri adım da olacak çünkü okullar bu kadar öğrenciyi alacak kapasiteye sahip değil..yeterli fiziksel düzenlemeyi yapamayan meb çareyi geri adım atmakta buldu…annelerin çabası yadsınamaz ancak meb in kesinlikle plansız hareketleri bu geri adımın atılmasındaki en büyük sebeptir diye düşünüyorum…

  • gerçekten çok sevindim inanın günlerdir uykularım kaçıyordu. emeği geçen herkese çok teşekkür ederim .yanlız bu raporu nerelerden alacağız aile hekiminden alınan raporda geçerli olacakmı bunlar tam olarak ne zaman netlik kazanacak. gerçekten bu işkencenin biranevvel bitmesini oğlumu anasınıfına sorunsuz bir şekilde kayıt ettirmeyi istiyorum.

 2. e bu zaten mümkündü. o raporlar çocukların dosyasında onlarla her yere gidecek eğitim hayatı boyunca maalesef. şimdi veliler bu raporları almak için uğraşacak ve muhtemelen alacaklardır da ama ne kadar doğru?

  sırf okulaa başlamasın diye çocuğumuzun yeterli olmadığına dair rapor almak… bilmiyorum bu bana sağlıklı bir çözüm ya da istediğimiz sonuç gibi gelmiyor.

  • Mehtap aslında haklısın.. Kararı duyduğumdan beri içimde bir rahatlama hissetmiyorum..

  • bence de bu açıklama bir rahatlama sebebi değil. kafamdaki karışıklık geçmedi yine. “zihnen ve bedenen gelişmemiş” raporu almak da pek işime gelmiyor açıkçası. böyle bir hareketin çocuğum için ne kadar doğru olacağını bilemiyorum…

  • Bu rapora çok takılmamak gerek. Benim kızım için yüzme yapmasına dair bri sakınca yoktur diye doktor raporu almam gerekiyordu. Sağlık ocağına gittim. Matbuu kağıda ismini doldurup birimza atıp cırt diye verdi doktor. Aile hekiminden alacağınız bu raporlar çocuğunuzun geleceğinde bir şeyi etkilemeyecektir. Sonuçta bu aylarda, bu senelerde yaşayan herkes bu raporların neden alındığını bilir. Engelli bir çocuk annesi olarak bunu rahatluıkla söylüyorum. Çocuğunuzun gerçek bir engeli varsa önce tam teşekküllü devlet hastanesine giderseniz , bazı bölümler tarafından değerlendirilirsiniz, sonra bir kurul toplanır size rapor verir.Siz de Rehberlik araştırma merkezlerine gider ( RAM) çocuğunuzun raporunu onlara verirsiniz Onlar da çocuğunuzu değerlendirir ve engelli raporu hazırlarla .Orada çocuğunuzun gelişimi ne kadar geri ise bir engel derecesi belirlenir. % 20-30 40 50 100 vb. Bu rapor ile çocuğunuzun bilgileri kaydedilir. Sonra isterseniz çocuğunuza engelli kartı çıkartabilirsiniz. Bütün bu prosedürle sizlerin sağlık ocağı aile hekimlerinden alacağınız bence kıytırık bir yazının çocuğunuz için bir sakıncası olamaz. Olsa olsa minicik bedenleri saçma eğitim sisteminden koruduğu için faydası olabilir. Etiketleri takılmayın lütfen. Önemli olan çocuğunuzun bundan sonra eğitim hayatında geçireceği en az 20 yıla nasıl başlayacağı. Ayrıca engelli raporu olan bir çocuk bile kanunlar gereği ilkokula e okuldan atanıyor ve diğer çocuklarla aynı okullara atanıyor. 🙂

  • merak etmeyin aldığımız bu rapor sadece çocuğu bir yıl ertelemek için kullandığımız bir rapor çocuğun okula başlaması ilede bu rapor ortadan otamatik olarak kalkmış oluyor zatenn,bu sornun cevabını yetkili kişilerden ve okul müdürlerinden aldık:))

 3. Bu garipleştirilen eğitim sistemini dayatmadan geri durmuyor olsalarda yaş konusunda esneklik göstermeye çalışmaları, halkın azımsanmayacak kadar sayıda olan çoğunluğunu dikkate alabileceklerini gösteriyor.. Bu kararın çıkmasına katkıda bulunan herkese teşekkürler..

 4. 20 gün yüzünden kuzucum okula başlamak zorunda olacaktı anneler birlik olunca yer yerinde oynar 🙂

 5. Ben bu rapor alma işinin ilerde çocuğa problem olacağını düşünüyorum, fişlenmiş gibi birşey olacak ve dosyasına konacak. başka çözümler üretilmeli. kayıt yaptırıp devamsızlıktan kalması bile daha iyi.

  • çok haklısınız. anaokulunda oğlumun bir arkadaşında konuşma geriliği var. rehabilite olabilmesi için rapor almak zorundalardı çünkü konuşma terapisine verecek paraları yoktu ailenin. ve rapor aldılar, bildiğin heyet raporu. çocuk terapiye başladı ve 3. haftada konuşmaya başladı bile, fakat artık raporu var. kayıt yapılmayacak. çocukta sorun kalmamasına rağmen ilkokula başlamada sorun yaşanıyor şu an. bir de bu tarafı var. sağlıklı ama okul için küçük çocuklar ne olacak? benim oğlum fiziken hazır, ben ne yapayım?

   • Yanlız bahsettiğiniz heyet raporu ile istenilen rapor aynı şey değil diye biliyorum. Raporu var diye niye kayıt yapmadıklarını anlamadım. Milli eğitim zaten otomatik devlet okullarına yönelendirme yapıyor. Tamam okullar farklı gelişen çocuklara sorun çıkarıyor ama çocuğun bir problemi kalmadıysa niye sorun yaşanıyor? Arkadaşınız milli eğitime şikayette bulunabilir.
    Eğer çocukta farklılık, bir gelişim geriliği varsa benim bildiğim önce okula kayıt yaptırılıyor sonra okulun vereceği değerlendirmeye göre Ram’dan tekrar değerlendirme isteniyor ve sonuçta çocuk tekrardan yerleştiriliyor.

 6. Evet, seslerin duyulması güzel. Ancak ben yine de sonuçtan memnun olmadım şahsen. Tam da bahsettiğin sebepten Elif. Sözgelimi çocuğunu esneklik yaratıldı diye okula vermeyeceksin ama bir sonraki dönem kendinden neredeyse 1 yaş küçüklerle başlayacak. Bunun da doğru olduğunu hiç düşünmüyorum ve tabi ki istemiyorum. Kısacası bunlar böyle tercihe bırakılmamalı idi. Bir kısım 60-600 ay ara verebiliyor, istemezse vermeyebiliyor. Bir kısım 66 ayda verebiliyorum istemezse vermiyor. Herşey daha da karman çorman hale geldi. Ayrıca da evet okulların yetersizliği vs. o kadar çorba ettiler ki, nasıl çıkacaklar bu işin içinden bilmiyorum ve fikrim değişmedi. Okula versekte vermesek de çocuklara yazık olacak diye düşünüyorum her koşulda.

  • evet kesin kararlar, kesin maddeler olmalıydı. velinin tercihine kalınca herşey daha da berbat bi hale geldi. attıkları geri adım, 72 ayını dolduranların zorunlu kayıt yaptırması olmalıydı.

 7. Bende bu yazıyı bekliyorum senden dünden beri gazetede okudum ama tatilde olduğum için telden ancak haberi okuyabildim dönünce nasılsa blogcu annden takip ederim diyordum.
  Benim şahsi fikrim kızım seneye 67 aylık olacağı için fiziksel olarak yeterli olsada bence kasları ve fikri o disiplinli okul hayatına hazır değil o yüzden göndermemek kesin fikrim zihinsel olarak hazır olmama olayıda mental retardasyonla ilgili bir durum olmadığı sürece bence hiçbir sakıncası yok diye düşünüyorum.Tercihim özel okul olacağı içinde kızımın aralarında çok büyük kalacağını düşünmüyorum ona göre sınıf düzenlemesi yapacaklarını söylemişlerdi.

 8. dreamandmermaid ‘e kesinlikle katılıyorum. Sırf milli eğitim istedi diye çocuğuma öyle bir rapor almam. okula vermedim diye cezasını öderim daha iyi. O raporun ileride çocuğumun karşısına ne şekilde çıkacağını kim bilebilir? Doğru bir yöntem değil.

  • Fulya Ekmen’in de yukarıda söylediği gibi, bence de bu rapor işine çok fazla takılmamak lazım. Çocukların hayatları boyunca fişlenmiş olacakları düşüncesi biraz fazla şüpheci bence. 15. maddede Fiziksel VEYA Zihinsel deniyor, kısacası çocuğunuzun zekasının geri olduğuna dair bir rapor almak zorunda değilsiniz. Motor kaslarının gelişmemiş olması, boyunun yeterince uzamamış olması vb. sebepler telafisi olan, ileride karşınıza sorun olarak çıkmayacak sebepler mesela…

   • Elif,Ya duygusal gelişim?ya bugun sahip olduğumuz pozitif yönlerimiz ve defolarimizin erken çocukluk döneminin katkılarıyla oluştuğu gercegi?belki cocuğum yaşıtlarından iri ve boylu,belki hatta yaşıtlarından bilissel olarak cok ileri ancak duygusal gelişim aynı seviyede değil…..yok hic sevinmedim bu habere.ama hic yoktan iyidir diye en kötünün kötüsü olarak sarılacağım elbet gunü geldiginde başka yol bulamazsam.
    Ve uzun vadede ben de şüpheciyim.aman bundan bisey olmazlar yüzünden kazanımlar teker teker hızla gidiyor,değiştiriliyor.
    Kampanya ya ben de katıldım,destekledim elimden geldigi kadar yazdım da yazdım cumhurbaşkanına,milli egitim bakanına ama bu kararın,bizim tepkilerimiz sonucu oluştuğuna asla inanmıyorum.hic bir açıklamanın hic biryerinde Veli insiyatifinin öneminden ve karar aşamasının değişme sebebinden bahsedilmiyor bile,ya yapısal ya da kurgusal sıkıntıdan dolayı boyle bir karar çıktığını düşünüyorum.
    İnsallah gonlumuzdeki OL’sun,hayırlı OL’sun.sevgiler

 9. Çok sevindirici bir haber. Esasen, geç kalınmış bir haber aslında. Evet annelerin gücü ile oldu bu iş. Emeğe geçen tüm annelere sonsuz teşekkürler…

 10. Bu habere çok sevindim Şubat doğumlu kızımın anaokuluna bile gitmeden okula başlaması fikri bile korkunctu imza kampanyasına katıldım ancak çok umutlu değildim düzenleyenlere teşekkür ederim ayrıca Bedenden gelişmemiş raporunun ılerde zarar verebileceğini düşünmüyorum en azından erken okula gitmek kadar

 11. Blogcu Anne öncelikle seni tebrik ediyorum. Haklı davanda başarıya ulaştın, ulaştırdın. Benim kızım henz 1,5 yaşında da olsa beni de şimdiden geriyordu bu konu. Tüm minik öğrenciler adına çok sevindim.

 12. Alınacak raporun ileride sorun olup olmamasından ziyade, bence en önemlisi aynı yaşta olmayan çocukların aynı sınıfta olacak olması. Herkes biliyor ki, bu kadar duyarlı annenin yanısıra 60 aylık olsa da okula versem diye düşünen anneler de var. Yani ben rapor alıp 72 aylık çocuğumu okula başlatsam. belki sınıf 60-66 aylıklarla dolu olacak. Karışık sııfılar. Küçük olanlar arada ezilecek mi ya da büyük olan ne yapacak düşünülmüyor. Böyle geri adım olmaz. Bence hiç memnun edici bir sonuç değil tam aksine daha da karışık hale getirilmiş bir yapı. Okula başlamanın standart bir yaşı olmalıydı öyle her veli kendi isteğine göre karar vermememliydi.

  • Yelda, burada durumu asıl karmaşıklaştıran 66 aylık çocukların -raporla- geç başlatılabilmesinden ziyade 60 aylık çocukların -veli inisiyatifiyle- erken başlatılabilmesi.

   Çocuğunu geç başlatabilme inisiyatifin eskiden de vardı. Okula dilekçe veriyordun, “Benim çocuğum biraz geri kalıyor, bir sonraki sene başlamasını uygun buluyorum” diyordun. Şimdi buna bir de rapor eklendi.

   Fakat ne zaman ki 60 aylıklar da “velinin bir sözüyle okula başlatılabilecek” dendi, işte o zaman deli kızın çeyizi oldu. Katılıyorum, sınıfların çorba olacak olması çok ama çok ciddi bir sorun. Ki bu geri adıma rağmen bu sene birinci sıfına başlamamızı tercih edecek olursak bu yüzden olacak.

 13. daha önce de vardı bu rapor olayı zaten yeni bişi değil ki
  müjde olan kısmı neresi anlayamadım ben……..

  • Daha önce rapora bile gerek yoktu. Okula dilekçe vererek halledebiliyordunuz.

   Ancak MEB bu olay çıktığından beri çok katı bir tutum takındı. “66 aylık çocuklar okula gönderilecek, yoksa hesap sorarız” dedi. http://blogcuanne.com/2012/05/10/biz-hesabi-alalim/ Para cezasını gündeme getirdi.

   Müjde olan şu an velilerin böyle bir cezayla karşı karşıya gelmeden tercih yapabilmeleri. Ama daha da önemlisi MEB’in bunca insanın itirazına kayıtsız kalamamış olması.

  • haklısınız en başından böyle bir rapor durumu söz konusuydu. ben de müjdeyi görünce 72 aya çıkartıldığını düşünmüş ve sevinmiştim. hayal kırıklığı yaşadım açıkçası…

  • Kesinlikle katılıyorum. Ben de dünden beri müjdeyi anlamaya çalışıyorum…Bu yapılan resmen “kırk satır mı kırk katır mı” her durumda sonuç kötü…Önce vebadan öleceksin deyip, ölmeyeceksin de hasta olarak yaşayacaksın hadi sevin demekten farksız bence.

  • AYŞEGÜL BAYRAKTAR

   ÖNCE HEYET İNCELİYORDU.ÇOCUK 3 AY KENDİ SINIFINDA KALIYOR VE EĞER ÖĞRETMENİ VE HEYET ALT SINIFA GEÇSİN DİYE KARAR VERİRSE ÇOCUK ANA SINIFINA GÖNDERİLİYORDU. TABİİ BU DURUM ÇOCUKTA NE GİBİ TAVMALARA YOL AÇACAK ONU GÖREMİYORLAR…

 14. Sesimizi duyurabilmiş olmak güzel fakat ben çok memnun olduğumu söyleyemeyeceğim.Halen bir çocuğun ilkokula başlama yaşının 72 ay ve sonrasında doğru olduğunu düşünüyor,MEB’nin bu konuda
  esnemesini bekliyorum.

 15. hersey iyi hoşta bu bakanın twitter hesabından duyuru yapması komik değil mi? Bende mi bir sorun var? neyse bekleyenlerin gözü aydın

  • Tabiyki sorun Ayten hanım sizde…ülkeyi twitter dan yönetiyorlar.Bir ev gezmelerine gidip kahve içmedikleri kaldı.

  • Muammer Yıldız bakan değil, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü.

   Haber Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanmış. Bugün de gazetelerdeydi. Kendisi gazetelerden de önce, kişisel Twitter hesabında duyurmuş. İyi de yapmış aslında, sayesinde sabah erkenden aldık haberi.

   • İstanbul demek; Türkiye demek.Bakandan sonraki 2.adam Muammer Bey çıkıp beni yanlış anladınız diyebilir.

    Bu arada çok karamsar yorumlarım göze çarpabilir. Gerçekten iyi niyet söz konusu olsaydı ve bizim %5 lik bir payda da yer aldığımızı düşünselerdi bu işi bir dilekçye halledebilirdik.

    • Vallahi aynen öyle. Okula giden yada gidecek bir cocugum olmadığı için konuyu uzaktan, süzerekten takip etmekteyim. Ne bilirim ben böyle önemli olduğunu düşündüğüm bir haberciğiii vermesi gereken kişinin verdiğini sandım. Neyse bir bakanın vermesinden iyidir diye düşünüyorum.
     Ebru Hanım çok güzel özetlemiş, Türkiye demek İstanbul demek orayı takip etmek demek…

 16. MEB okula başlama yaşı konusunda ilgili yasada yer alan 60-72 ay periyodunu yönetmelikle 66 değil 72 ay olarak belirlese idi içim rahatlayacaktı.Ancak MEB çocuklarımız için yetersiz rapor almamımızı isteyerek yaptığı yanlışlığı veliler ve çocuklarımız üzerinden telafi etmeye çalışıyor.Hata üstüne hata.Kaldı ki zaten mevcut koşullarda, okula başlama yaşının istisnai durumu olarak zaten yetersiz raporu işleyecekti.Kendilerinden beklenilen yönetmelikle okula başlama yaşının 72 ay olarak belirlenmesidir.Yoksa kimisi çucuğuna rapor alacak kimse çocuğunun bu rapor sebebiyle ileride ne ile karşılaşacağından yaşayacağı tereddütle çocuğuna rapor almayacka alın size tam kaos.66 aylık hatta 60 aylık çocuklarla kendisinden 1 ile yaklaşık 2 yaş büyük çocuklar aynı sınıfta olacaklar.Böyle eğitim olmaz.

 17. Bu sene eylül 2005 doğumlu tanıdığım oğlunu 1. Sınıfa başlattı sınıfta kendinden 1’5 yas büyük çocuklarla okudu yani insanlar cocuklarını iyice abartın cook geç başlatmaya başladı eminim bu kararla Nisan Mayıs 2006. Li birçok cocuk annesinde ertelemeye çalışacak zaten Haziran 2006 doğumlu cocuğu olan arkadasımda kanun gelmeseydi okula bu sene baslatmayacakti. Yani makul ve mantık ölçülerinde kesin sınırlamalar getirilmeli
  Ayrıca

 18. Sevgili Blogcu Anne,
  Daha once sayfanizda yazdiginiz aynen kopyaladigim su kisimla ilgili bir gelisme/ haber var mi peki? Ben mevzuat- yonerge vb goremedim ve bir tatmin edici aciklamaya da rastlayamadim maalesef!

  Programda Cem Gülan çok ürkütücü bir noktaya değindi: “Dilekçe de verseniz, para cezası ödeyeceğiz de deseniz kaçamayacağınız bir gerçek var ki o da şu: Okula geç başlayan çocuğunuz 8. sınıftan sonra açıköğretime düşecek, okula dışarıdan devam edecek” ded

  • Şule – o programa katılan Eğitim Reformu Girişimi koordinatörü Batuhan Aydagül’e bu soruyu yönelttiğimde bana eğitim yaşının kanunda 6-13 yaş arası olarak belirtildiğini ancak bugün bile çocukların 16 yaşına kadar okulla ilişiğinin kesilmediğini söylemişti. MEB’in çocukları okulda tutmak isterken okuldaki çocuğu açık öğretime almak isteyeceğini hiç sanmadığını da eklemişti. Yani o biraz uzak, spekülatif bir yorum oldu aslında.

 19. Ezgi, yüzde yüz katılıyorum. Tam da söylemek istediğim bu. Özel okullar ayrı sınıf yapıp durumu çözecek. Devlet okullarında okuyan çocuklara gerçekten çok yazık olacak. Yapılması gereken hareket bence de 72 aylık çocukların zorunlu olarak eğitime başlatılması idi. Daha erken asla değil..

 20. Yorumumdan da anlaşıldığı üzere daha yazacaklarım vardı ama herkes yazmış okul ısı iyice karmasiklasti
  60 aylik okula gidecek cocuklar icin gercekten üzgünüm

 21. muammer bey sanırım yıne ustu kapalı cvplarla ıdare edıyor. raporu kım vercek anlamadım ben … begum ve elıf tebrıkler

 22. Neden soyle olamiyor: Sistemi iyilestirme cabasindayiz, iki yil calisip yeni bir sistem uygulamaya koyacagiz, 2010 dogumlu (ornegin) ogrencilerimizle birlikte 4+4+4 sistemine geciyoruz?

  Neden bu diretme? Neden bu ‘ben yaptim oldu’ inadi?

 23. Sevgili Yelda ben yazarken senin yazın yoktu.Evet benzer kaygılarla yazmışız.Biliyormusun hep böyle oluyor.Yani bir deli kuyuya bir taş atıyor…2008 Mart doğumlu oğlum seneye tam da 66 aylık oluyor. Özel okula verecek olsam dediğin gibi yaş gelişim durumlarına göre bu kadar farklı yaş skalası bir sepette toplanmayacaktı.Ankara’da yaşıyorum oğlum çalıştığım kurumun kreşinde, kreş müdürümüz komisyon üyesi bir öğretim üyesinden duyduğuna göre seneye okula başlama yaşının 60 ay olarak belirleneceğini söyledi.Bu durumda kreşte 4 yaş grubu olup eylül ayında 5 yaş grubuna dahil olacak oğlum tüm sınıfla birlikte 5,5 yaş gibi karma bir programa tabi tutulacaklarmış Bu sınıftan Ocak,Şubat, Mart doğumlulular 2013 yılında mezun olacak 60 ay önümüzdeki yıl zorunlu olursa diğer ay doğumlulurda mezun yoksa anasınıfı okuyacaklarmış.Yaratılan kaos ortada.Sevgili Blogcu anne bizim gibi düşünen dolayısıyla kaygılı anneler bu şekilde özel okula mı yönlendiriliyor ne dersiniz?

  • Bence evet Ezgi. Bu sistem “Gücü olan özel okula göndersin; iyi devlet okulu isteyen İmam Hatip’e göndersin, geri kalanlar da 60 kişilik sınıflarda idare etsin” mesajı veriyor maalesef.

 24. Karar beni rahatlatmadı doğrusu. Ben MEB’in tamamiyle geri adım atmasını beklerdim. Şimdi ben kızıma nasıl böyle bir rapor alırım ki?? Bu karar herkesi arada derede bırakmaktan başka işe yaramadı bence.

  • beni de rahatlatmadı. kasım 2006 doğumlu oğlum var. ben de ilkokula göndermek istemiyorum ama altına bi doktorun imza attığı (hiznen yada bedenen farketmez) bi raporu oğluma almamam. ben allahtan korkarım. sağlıkta yalan olmaz. bi işten kaçmak için bile ‘hastayım’ demiş insan değilimdir. oğlum için nasıl derim. ben oğluma yetersiz olduğunu yakıştırırsam allah yakıştırmaz mı? öderim cezasını içim rahat uyurum. bunu paranın bolluğundan demiyorum ama herşeyimden kısıp bunu yapma taraftarıyım.yorum sizin

   • Merhaba Gülçin, para cezası yolu var mı hala? Sanki tek yol rapormuş diye anladım ben. Bu arada diyelim ki para cezası ödeyip beklettim ben çocuğumu, gelecek sene ilköğretime gideceği özel okul alır mı bu çocukları, onlar d açok korkuyorlar aykırı bir iş yapmaktan….

    • oğlum bir kolej anaokuluna gidiyordu, müdiremize göre rapor kolay yol, müdiremizin eşi milli eğitime bağlı bi ilkokulda. onların duyumlarına göre ister aile hekimi ister özel yada devlet herhangi bi çocuk doktorunun vereceği basit bi ‘anaokula devam etmesi daha uygundur’ belgesi rapor olarak kabul edilecekmiş ama ben bu fikre uzağım. para cezasına gelince 5.5 yaşında bi çocuk okula gidip gitmemeye karar veremeyeceğine göre bunun maddi cezası veliyekesilir. 12 yıllık zorunlu eğitim diye bağırıyorlarsa bi sene sonra kayıt yapılmasına engel olmakta saçma olacaktır. bizim okulumuza göre öyle bi tehlike yok. parasını ödeyerek de olsa rapor alarak da olsa özellerin kayıtlarında problem yaşanmayacak deniyor. benim oğlumun sıfındaki 66-72 ay olacak 6 çocugun biri ilkokula başlıyor.

   • bende vicdanen sizinle aynı görüşteyim, prosürdürleri çiğnememek için bu şekilde çocuklarımıza yanlış raporlar almak bir anne için hiç hoş bir durum değil, bende cezayı ödemeye razıyım. kızıma bu raporu almak benim vicdanımı çok zorlar … bugün öğrendiğim birşey var sadece para cezasıyla bitmeyip birde anne babaya dava açılacakmış… kafam çok karıştı……………..

    • ben dava açılacağını duymamıştım. kendimi labirente girmiş fare gibi hissediyorum . bi çıkış olmalı ama nerede? biz sesimizi gür çıkaramadık. 5,5 çok erken imza kampanyasında 13bin imza toplarken , hilal cebeciyi twetterda milyonlar takip etti. bunun hesabını çocuklarımıza nasıl vereceğiz?

 25. habere ben de çok sevindim.
  içten içe herşeye rağmen bu şekide devam etmeyeceğini düşünüyordum.
  çok sevindim tüm anneler adına 🙂

  bu arada bilen var mı, 31 Mart doğumlu kızım 66 ayı dolduranlar grubuna dahil oluyor muydu?
  (eylül 30 çektiğinden) olmuyor gibi sanki ama emin değilim.

 26. Açıkçası bu madde beni rahatsız etti. Çünkü rehabilitasyon merkezlerine falan kayıt yapılırken de benzer bir belge alınıyor ve bu ciddi bir rapor şeklinde istenirse eğer her ne kadar bu tabiri kullanmak istemesem de ‘çocuğu damgalamak’ gibi bir şey oluyor ve bu raporu vs.yi çocuk hayatı boyunca gittiği her eğitim kurumuna yanında götürecekse aman derim, uzak durulmalı. ‘Tıbbi tanılı rapor’ tanımı ciddi bir şey.
  Bu madde Cumartesi günü resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte vardı. Yönetmeliğin tamamı için: http://www.okuloncesi.net/guncel-egitim-haberleri/ilkogretim-kurumlari-yonetmeligindeki-degisiklik-10300.html#post17995

 27. merhaba,
  Benim de kızım 31 Mart doğumlu ve 1.sınıfa başlamasını hiç istemiyorum.
  Kronolojik yaş hesaplaması yapıldığında aslında 65 ay 29 günlük oluyor ama sistem mart sonuna kadar doğanları 1.sınıf kabul ediyor maalesef

 28. bu haber benimde içimi rahatlatmadı zaten baştan beri raporla kayıt ertelenebilir deniliyordu. Birde benim anlamadığım “kasım ayına “kadar alınan raporla ifadesine takıldım ne yani cocugumuz okula baslayacak sonramı rapor alacagız.. beni aydınlatırsanız sevınırım ….birde saglık kurumları nereler ? benım cocugum 14 mart dogumlu ben kesınlıkle baslamasını uygun gormuyorum kurum yeterlı dıye rapor verırse ne olacak…..:( 🙁

 29. Çalısan annelere kreşler ücretsiz olacak mı dogrumu?

  • Yukarıdaki haberden bağımsız olarak, KAGİDER ve AÇEV’in bu yönde bir çalışması olduğunu biliyorum. Ancak ne zaman, ne kadar gerçekleşecek, çok bilgim yok

 30. İyi de arkadşlar rapor alıp bir sene kayıt erteleme en başından beri vardı. Yeni bişey değil ki bu zaten.

 31. Benim bildiğim, önceden Heyet raporu ya da ramlardan onaylı raporlar alınıyordu. Bugün”Raporu verecek kurum Pedagog/aile hekimi olabiliyor mu” sorusuna Muammer beyin “doğrudur” cevabı vermesi, rapor alma konusunda velilere esneklik tanınacağı anlamına geliyor bence.
  Ayrıca, raporu almak için kasım ayına kadar beklemeye gerek yok tabi, şimdiden alınabilir. Ama örneğin 66 aylık çocuğunu 1.sınıfa yazdıran velinin, birkaç ay sonra çocuğu psikolojik ya da bedenen uyumsuzluk gösterdiği takdirde kasım ayına kadar anasınıfına almaya vakti olacak.

 32. Bu kadar anne uygun olmadığını düşünüyorsa bu ısrar niye!!Bari çocuklarla ilgili kanuni değişikliklerde
  demokrasi(!)işlesin!!

 33. Sevgili Elif, benim aklıma bişey var.. Benim oğlum eylül 2013’de 62 ayını doldurmuş olacak. Buna göre ben okula başlatmamak için rapor mu alacağım, yoksa rapora gerek kalmadan veliye bırakılan inisiyatifi mi kullanacağım!-anladığım kadarıyla okula göndermeme opsiyonum 66 aya kadar! denklem çok bilinmeyenli olunca insanın kafası karışıyor.. 🙂

  • Şimdiki düzenlemeye göre 60-66 aylık çocukların velileri ilkokula başlatmak İSTEMİYORLARSA bir şey yapmalarına gerek yok. 66 aydan sonra ilkokul zorunlu.

   Yok, ben 62 aylık çocuğumu okula GÖNDERMEK İSTİYORUM diyorsan o zaman okula dilekçe veriyorsun.

   Bu şimdiki düzenleme. Seneye ne olur, kim bilir?

 34. Yasemin: Cok acil cevap-yorum lutfen

  Beni ve cocuklarimi Turkiye’de kayitli olmadigimiz icin direkt olarak ilgilendirmiyor ama yukarda ki aciklamalar ve bugun MEB’in sayfasinda ki aciklama dogrultusunda sizlerin tam olarak neyi tartistigini anlayamadim. 1) Kayitlar bitti mi? 2) Bittiyse bugunden sonra kim rapor alabilip uygulamaya koyacak? 3) Bu e-kayitlar baglayici mi? Adrese bagli mi yapildi?

  5-6 yas arasi cocugu olanlar, TC kimlik nosu kaydi ile linki test edip bakabilir misiniz?, fikirlerinizi paylasirsaniz sadece anne olarak bilgilenmis olcagim, ulkemde ne olup ne bitiyor?

  ——-

  Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen düzenleme sonrası ilkokul kayıtlarını kendisi yapan Bakanlık, kayıtların tamamlandığını açıkladı.

  Veliler çocuklarının hangi ilkokula kaydedildiğini bakanlığın http://www.meb.gov.tr internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden öğrenebilecek.

  http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1095009&CategoryID=77

 35. simdi de bunu buldum:

  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21049680.asp

  illi Eğitim Bakanlığı, ilkokullara kayıt işlemlerini tamamladı. Veliler çocuklarının hangi ilkokula kaydedildiğini bakanlığın “http://www.meb.gov.tr” internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden öğrenebilecek.

  Bakanlık’tan yapılan açıklamada 2012-2013 eğitim öğretim yılı için Türkiye genelindeki tüm resmi ilkokulların birinci sınıflarına öğrenci kayıtlarının; çocukların ulusal adres veri tabanındaki adres ve nüfus bilgileri esas alınarak il/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarının belirlediği kayıt alanları doğrultusunda e-kayıt sistemi ile yapıldığı duyuruldu.

  Mecburi ilköğretim çağına giren 66 aylık çocuklar ile 60-66 aylık arası çocuklardan toplam 2 milyon 313 bin 888 çocuğun ikametlerine en yakın ilkokula yerleştirildiği bildirilerek, velilerimiz bakanlığın “http://www.meb.gov.tr” internet adresinde yer alan Veli Bilgilendirme Sisteminden çocuklarının T.C. kimlik numaralarını yazarak, yerleştirildiği okulu ve okulun iletişim bilgilerini öğrenebilecekleri kaydedildi.

  Bu yerleştirmenin aynı zamanda 66 ay ve üzeri çocuklar için kesin kayıt anlamına geleceğinin vurgulandığı açıklamada, velilerin ek herhangi bir evrak temin etmeden, kayıt, katkı parası adı altında zorunlu bir bağış yapmadan okullar açıldığında çocuğunu okula götürmesinin yeterli olacağının altı çizildi.

  Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazi çocuklarının kayıtları

  Açıklamaya göre, okula yerleştirilen öğrenci listeleri, okul yönetimleri tarafından velilerin rahatça görebilecekleri okuldaki uygun yerlere asılacak, okulların web sayfalarında yayınlanacak veya telefonla soran velilere bilgi verilecek.

  Doğum tarihleri 2007 Nisan-Eylül aylarında bulunan çocuklar da ikametlerine uygun ilkokullara geçici olarak yerleştirildi. Bu yaş grubundaki çocuğunu birinci sınıfa göndermek isteyen velilerin okula yazılı istekte bulunmaları okula kesin kayıtları için yeterli olacak.

  Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecek.

  Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile şehit ve muharip gazi çocuklarının istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri (şehit veya gazilik belgesi, rehberlik araştırma merkezinden alınacak rapor) halinde nakilleri, 2012-2013 eğitim öğretim yılı başında istedikleri okullara yapılabilecek. Bunlar dışındaki hiçbir kişiye veya gruba ayrıcalık tanınmayacak.

  Ara sınıf nakilleri Ağustos’ta

  Yerleştirmeden sonra görev yeri değişen kamu görevlileri ile ikameti değişen vatandaşların çocuklarının birinci sınıfa kaydı, yeni adresiyle uyumlu okula sistem tarafından yapılacak. Ancak eski okula kesin kayıt yapılan çocukların adresi değiştikten sonraki yeni adresine uyumlu okula nakli, e-okulda nakiller açıldığında yapılacak. Gerçeğe aykırı beyanda bulunarak adresi ve okulu değişen öğrencilerin tespiti halinde adreslerine uygun okullara kayıtları ve nakillerinin yapılması sağlanacak.

  Yurt dışından gelen, ikametgahı belirlenip nüfus cüzdanı yeni düzenlenen çocukların kayıtlarının hiçbir okula çıkmaması durumunda, veliler öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek yetkilileri bilgilendirecek. İlgililer ise ilçe adres havuzundaki adresleri ilgili okullarla ilişkilendirecek.

  Resmi ilkokul ve ortaokullara ara sınıflardan öğrenci nakilleri Ağustos ayı içerisinde açılacak olup, özel okullara, konservatuvarlara ve imam hatip ortaokullarına kayıt ve nakillerde adres kontrolü yapılmadığından e-okul işlemleri açıldığında okul yöneticileri tarafından süresi içinde kayıt ve nakiller yapılabilecek.

  e-kayıt işlemlerine ilişkin sıkça sorulan sorular ve cevaplarına bakanlığın “www.meb.gov.tr” internet adresindeki Veli Bilgilendirme Sistemi bölümünden ulaşılabilecek.

 36. 5.5 yaş hakkatten erken. kendimden biliyorum. ben ilkokula başladığımda 5.5 yaşında bile değildim. benimle yaşıt kuzenimle birlikte başladık. o kaldıramadı okula erken başlamayı. ben eğitim anlamında başarılı oldum ancak bu, çocuktan çocuğa değişen bir şey.
  bir de diğer faktörler var. okula erken başlayınca hayata da erken başlamış oluyorsunuz. liseyi bitirdiğimde(kredili sistemden dolayı) 15 yaşındaydım. o sene üniversiteyi iyi ki kazanamadım, ne yapardım bilmem. sizden büyüklerle(1 yaş bile olsa) birlikte okumak zorunda kalıyorsunuz.
  okula erken başlamanın faydası şuan pek aklıma gelmedi. sadece şu var..insanlar size zeki muamelesi yapıyor o da büyük bi mesele değil.

 37. içimde kocaman bir sıkıntı var…..
  sağlık kurumlarından verilen raporu o kadar kolay alabileceğimizi düşünen kaç veli var acaba?

  Ayrıca ;
  tosun gibi bir oğlum var bakınca küçük ,cılız durmayan
  gözleri pırıl pırıl , hazır cevap
  sisteme göre tek sorunu anarşist bir annesinin olması:)
  Acaba el ele tutuşup biz anneler mi rapor alsak ?

  • Ben çok zorluk çıkaracaklarını sanmıyorum, bilmem çok mu iyi niyetliyim.

   • evet çok iyi niyetlisiniz. aile hekimleri böyle bir rapor vermeye yetkileri olmadığını söylüyorlar. alamadım aile hekiminden raporu. alan varsa lütfen bana yardımcı olsunlar.

   • evet zor ben bugün üç tane çocuk hastanesine dolaştım üçüde aynı cevabı verdi psikologlar vermesi gerekiyormuş birkaç testten geçtikten sonra ama ben zihnen degil fiziken yaşıtlarından küçük oldugu için almak istiyorum dedim çocuk doktorları böyle bir rapor veremiyorlarmış yani biz anneleri gene zorlu bir yokuş bekliyor bakanlıgımızın buna bir açıklık getirmesi gerekiyor

 38. bnimde şubat doğumlu bir kızım var,bu habere çok sevindim fakat hala raporla ilgili net bir şey yok.hangi sağlık kurumundan alınacak ?.özel hastane,devlet hastanesi ,sağlık ocağı herhangi biri olurmu .heyetmi tek doktor raporumu…kesin bir cevap nerden alabilirizki…bilgisi olan paylaşsın lütfenn

 39. İmza kampanyasına katılan, direnen tek anne ben oldum çevremde. Kendimi sizleri izledikçe daha az yalnız hissettim.Tüm arkadaşlarım ocak şubat 2007 doğumlu çocuklarını kayıt ettirdi.Özel okul toplantıda onları epey rahatlattı.İkinci öğretmen ,ayrı sınıf sorunu çözer sandılar.Ama Türkiye gerçeği çok farklı.İşim gereği ildeki tüm ilköğretimleri gezip görmüş birisi olarak , şartlar pek çoğunda kötü.Soğuk ,buz gibi esen koridorlar, yerler ıslak kaygan ve çoğunda çamur içinde.İçiniz burkularak seyrediyorsunuz.Benim çocuklarım özel okulda diye hiç içim rahat dönemedim evime.Okul yöneticileri temizlik elemanı alamadıklarını, ısınmada sıkıntıları olduğunu üzülerek anlatıyorlar.Şimdi kücücük yavrular nasıl yapacak bu fiziki şartlarda. Keşke rapor şartsız geri adım atılsaydı. Bizler sonuna kadar takip edeceğiz, ama ya diğer analar ne yapacak? İçim hala buruk sonuca, tam çözüm olmadı .

 40. her ne kadar henüz oğlum 2,5 yaşında da olsa, başımıza gelecekleri düşündükçe ciddi endişeler duyuyorum. o yüzden bu “5,5 yaş çok erken” kampanyasını canı gönülden destekledim ve desteklemeye de devam ediyorum. gerek sizin gerek diğer annelerin verdiği mücadeleyi azımsamak mümkün değil. ciddi bir endişe ve bunun sonucunda da ciddi bir emek verildi. öncelikle böyle bir olaya ön ayak olduğunuz için teşekkür ederim.
  ben de okula 5,5 yaşında başladım. çocuğumun yaşayabileceği tüm sıkıntıları yaşamış bir anneyim.
  sabah twitter da haberi görünce önce çok sevinmiştim.
  ancak yönetmeliği detaylı incelediğimizde aslında kayda değer çok büyük bir değişiklik olmadığı maalesef ortada. sanırım biraz “bir parmak bal çalma” durumu olmuş.
  bu kadar karamsar bakmamın nedeni belki hukukun içinde olduğumdan. çünkü bu ülkede kanunların nasıl kolay çıkarılıp, değiştirildiği ve durumun, bir düzenlemeden ziyade yalnızca siyasi bir hareket olduğu maalesef açık.
  her kanun bir yana da eğitimle ilgili böyle bir durumda asıl sıkıntı ülkenin geleceği denilen ve bizim her şeyimiz çocuklarımızın alet edilmiş olması.
  on üç bin küsur imza toplandı ve bu muhteşem bir şeydi.
  ama şunu unutmayalım ki imzalayanların bir kısmının çocuğu bile yoktu.
  yani demem o ki, yine bir çok aile “devlet böyle uygun görmüş” deyip gönderecek çocuğunu.
  bu defa göndermek istemeyip, rapor alan ailelerin çocukları bir sene geç gitmiş gibi olacak. çoğunluğun arasında azınlık olacaklar.
  keşke yönetmelik 60-66 ay yerine mesela 66-72 ay deseydi. en azından belki daha ikna edici olabilirdi.
  siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum hatta sizin yerinizde olsam ne yapardım, çok emin değilim.
  herhalde şartlarımı zorlar özel okula gönderebilmek için uğraşırdım. şu an tek dileğim karar aşamasına geldiğimde sistemin biraz daha düzene girmiş olması.
  bu sene karar vermek zorunda olan tüm anne-babaların allah yardımcısı olsun. neye karar verilirse verilsin sonuçları çok zor.
  umarım çocuklarımız bu süreci sıkıntısız ve kolay atlatır.

 41. ocak 2007 dogumlu ogluma bende rapor aldim ve anaokuluna gonderecegim.Rapor cocugun dosyasinda gidecek diye endise eden kisileri gordum.Rapor gitse ne olur.El kas gelisimi baki kalacak bir durum degil ki 6-7 ayda gelisecek ve tam 1. sinif oldugunda hazir olacak , tam da olmasi gerektigi gibi.1 sinif oldugunda yasitlarindan buyuk olmasi kucuk olmasindan da iyidir diye dusunuyorum.

  • Elif hanım raporu nereden aldınız. Aile hekimi veya pretisyen hekim veya özel hastaneden olabiliyormu? aydınlatırsanız sevinirim. Lütfen bu konuda bilgisi olan cevap yazsın. sabırsızlıkla bekliyorum.

  • raporu nasıl ve nerden aldınız detaylı bılgı verebılırmısınız

  • tam aynı fikirdeyim..benim oğlum da 30 mart 2007 doğumlu.basit bir raporun hayatını etkileyecek bişey olacağını düşünmüyorum.erken gidip sınıfın en küçüğü olacağına,geç gidip sınıfın büyüğü olsun.daha oyun çağında olup,bütün gün oyun oynamayı düşünen çocuğumu okul sıralarına göndermeye hiç niyetim yok…

  • Elif Hanım,
   Rapor konusunda bilgi alabilir miyim.

  • elif hanım bende aldım almak üzereyim bugün belli olcak inan çok endişeleniyorum ama onun için en oğru karar bu okula göndermek istemiyorum

 42. peki ilkokulda kalma olmayacak deniyor ben rapor almadım diyelim cezayıda ödedim peki benim çocuğum devamsızlıktan kalmayıp hiç birşey öğrenmeden üst sınıfa mı geçecek bu karmaşada herşey olabilir korkuyorum

  • bugün ben onu kaydımızın çıktığı okul müdürüne sordum.dilekçe ve rapor kabul edilmezse,olabilecek şey devamsızlıktan kalması olur göndermezseniz diyor.devamsızlıktan kalınca da seneye tekrar 1.sınıf görünür diyor.okumadığı bir sınıfı atlatacak halleri yok.hiç endişelenmeyin.

   • sanırım bilmediğiniz birşey var. kalmak diye birşey yok artık. ikincisi gün başına 15 tl para cezası. ayrıca kaydı e okulda bir okulda göründüğü için çocuğunuzu anaokuluna kaydedemiyorsunuz. endişeleniyorum hem de çok endişeliyim.

 43. Sevgili Elif,
  Raporu hangi kurumdan ve doktordan aldın?Bu konuda açıklama yok.Okul müdürü ile bugün görüştüm. İlçe milli eğitimden açıklama gelmediğini söyledi.

 44. Raporun kimden alınacağına dair herhangi bir açıklama yapan yok. neden bilgisi olan paylaşmıyor anlayamadım. lütfen bu konuda kim nereden rapor aldı? nereden alabiliriz? doktorlar sıkıntı çıkarırmı? aile hekimi yeterlimi? neden cevap yazmıyorsunuz. ben aile hekimime sordum bilgisi olmadığını söyledi. lütfen bir açıklama yapın.

  • Yeni yönetmelik yayınlanmadan önce bir devlet okulu müdür muavini aile hekiminden rapor almamızın yeterli olacağını söylemişti. Muammer Bey’in açıklamalarından da bu anlaşılıyor.

   Aile hekiminin haberinin olmaması çok normal. Bu yönetmelik çok yeni, okulların bile haberi yoktu henüz. Yavaş yavaş duyacaklardır, gerekirse bu yönetmeliği yanınızda götürün; zorluk çıkaracaklarını sanmıyorum

 45. Ellerine saglik! Yonetmelik ilk ciktiginda ciyak ciyak neden kimseden ses cikmiyor diye tepinen bendim; sonra itiraf ediyorum boyle bir gelisme beklemiyordum hic ve sadece izleyen oldum. Gerci sen bir yerlere davet etseydin beni kosarak gelirdim, soylemistim de ama kendi adima bu konuda birkac tweet den baska bir sey yapmadim. Simdiki duruma yine faydalanacak tum cocuklar ve anneler adina seviniyorum. Aksi gorusleri olanlar da, bizler de istedigimizi yapabilecegiz gorunuyor. Gorustugum birkac okul bana bu genelgenin bu sene icin gecerli oldugunu soyledi. Bana cok anlamli gelmediginden agustos 2008 dogumlu oglumu bu sene yine yuva, sonraki sene hazirlik, sonraki sene de 1.sinif olacak sekilde planliyorum. Oglum alazla yasit bircok veli cocuklarini simdiden hazilrlik siniflarina kaydettiler. Umuyorum tum cocuklarin yaslarina, gelisimlerine uygun okullar, siniflar ve mufredatla oynaya oynaya gidecekleri bir okul hayatlari olur. Sevgilerimle,

 46. 147 hattını aradım. HEYET RAPORU deniyor. Öyle elimizi kolumuzu sallayıp aile hekiminden rapor alsak bile okul kabul etmeyecek. Ama tabii herşeyin ucu açık bizde %5 lik dilimdeyiz yaa bu numarayı yutarsak bu genelge böyle kalır .Birlik olup bişeyler yapmaya devam edersek “sağlık kurumu” dan kasıt pedagog, psikolog, aile hekimine dönebilir.

  • ebru hanım ne yapmamız lazım. bence aile hekiminin vereceği raporu okul kabul eder. yani okul idaresi için rapor rapordur. ama önemli olan almak. lütfen bu konuda yardım edin. açıklamalarınızı bekliyorum…

   • Tuna Hanım Merhabalar;
    Uyanık olup haberleşeceğiz. Sanal alemin anneleri olarak nasıl vucuda bürüneceğimizi bilmiyorum.Ağaclara oyuncak mı asak? İşimiz dileklere , inşallahlara , maşallahlara kaldı…

  • zaten öyle olacak sağlık kurulundan alınacak aile hekimi değil

 47. artık birileri kesin bir açıklama yapsın.nereden alınacak bu rapor?dün 147 yi aradım.henüz belli değil dediler.hala inanamıyorum duyduklarıma

 48. Gerçekten çok mutluyum. Mutluluktan ağlayacak kadar mutluyum. Benim miniğim hala çişini tutamıyor. Çok üzülüyordum. Mesanesi küçük olduğu için tedavi görüyor. Umarım bu konuda alacağım rapor işimize yarayacak. Umarım özel kurum ya da aile hekimliğinin raporu geçerli olacaktır.
  Herşey için emeğiniz için sessiz kalmadığınız için binlerce teşekkürler Elif Hanım. Sonsuz saygı ve sevgilerimle. 🙂

  • burçak hanım seviniyorsunuzda, şimdiki mesele kimin raporu vereceği. kimse birşey bilmiyor. buradan yazıyorum ama şimdiye kadar tatmin edici bir cevap alamadım. çünkü ben rapor almakta zorluk çekiyorum. yani özel hastane veya sağlık ocağı rapor verebiliyormu. doktorlar pek yanaşmıyorda. lütfen bilgisi olan paylaşsııııııın…

 49. Sevgili Tuna,
  Ben sağlık sektöründeyim. Şu an sağlık kurumlarına gelen bir yazı yok.Bunu MEB in açıklaması lazım.İl milli eğitim e mail attım dün .Ancak henüz cevap yok.İnanın net kimse birşey bilmiyor.Öğrenince hemen paylaşacağım.

  • bence acele etmeyin..basit bir raporla hallolacağını söylüyorlar..biraz netleşsin.kasım ayına kadar demelerinin sebebi kayıt ettirebildiklerini ettirmek,bizim gibi inat edenlere son dakika tamam demek bence.

  • halen sağlıklı somut bir açıklama yok. rapor alan varmı. nereden alınıyor. ben henüz alamadım. gittiğim tüm doktorlar bize bir açıklama gelmedi diyorlar. açıklama yapın lütfen…

 50. merhaba,
  alttaki linkte raporun çocuk gelişim uzmanlarından oluşan bir heyet tarafından verilebileceği yazılıyor.
  http://www.egitimnerede.com/haber_detay.php?haber_id=1005

  • ayça o haber haziran ayına ait. o zaman o bir kişinin yorumu idi. şimdi bir uzman yeterli olmalı. bazıları öyle rapor almış. fakat halen açıklama bekliyoruz.

 51. Bu blogu netteki araştırmalar sonucunda buldum. bizimde 2007 ocak doğumlu kızımız var. malum 66 ay sınırı geçtiği için okula kaydı yapılmış. ama biz kızımızın anaokula devamını istiyoruz. nette en güncel sitenin burası olduğunu gördük. şimdi önümüzde iki seçenek görünüyor:

  1- bedenen veya zihnen gelişmemiş raporu almak… Nasıl alınacağı hala belli değil. Bu raporu almanın çocuğun geleceğine tesirleri en büyük soru işareti. devam ettiğimiz kreşimizdeki psikolojik danışman hoca kesinlikle böyle bir rapor almayın dedi… böyle bir raporun ileride olumsuzluklara neden olabileceğini söyledi… ben tam olarak anlayamadım neden problem olur ki… bir sistemden bahsetti buraya böyle bir ibare girilirse ömür boyu onunla gideceğini söyledi…
  2- cezasına razı olup 3-4 bin gibi toplam bir cezayı ödemek… ama bununda birkaç handikapı olduğunu tv tartışmalarında işittim. en çarpıcısı okula göndermeyen ailelere asıl cezanın para olmadığı LİSE ÇAĞINA GELDİĞİNDE açığa düşeceğini ve örgün liselere bu tarz öğrencilerin kayıtların yapılmayacağını, mecburen AÇIK LİSEde öğrenimlerine devam edecekleri söylendi. Bu konu etraflıca araştırılmalı… ceza ödenir ama gelecekteki böyle bir olumsuzluk asla telafi edilemez…. ayrıca bir arkadaşta bahsetmiş. sınıfta kalma olmayacağına göre cezasını ödeyip okula gitmeyen çocuklarda okula döndüğünde 2. sınıftan mı devam edecek?

  çok kafamız karışık çok canımız sıkkın… fiziken ve zihnen yetkin ama duygusal anlamda BİZ gelişmiş değiliz okul için… hepimize Allah yardımcı olsun

 52. açıklamada tıbbi tanılı rapor diyor eczaneye sordum tıbbi tanılı rapor heyet raporu anlamına gelir diyorlar anladığım kadarıyla aile hekimiyle falan olacak iş değil

 53. Arkadaslar,
  Ben izmirde oturuyorum ve izmir karşıyaka ilçe milli eğitim müdürlüğünün tüm okullara yolladığı yazıda bu raporun basit bir doktor raporu değil, sağlık kurulu raporu şeklinde olması gerektiği yazıyor. Yani çocuk hastalıkları uzmanı, çocuk cerrahisi uzmanı, kbb, nörolji, psikiyatri, göz doktorunun tek tek muayenesinden sonra çocuğu heyet karşısına çıkartıp alınabilecek bir rapor. Yazının ayrıntısında 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 66 ayını dolduranlar ancak sağlık kurulu raporu ile emsallerine göre zayıf ve öğretimi takip edemeyecek durumda olduğu tespit edilenler okul öncesi kurumlara kayıt yaptırabilecektir diyor. Açıkcası ben ortada sevinecek bir durum göremiyorum maalesef. Bu konuyla ilgili herhangi bir girişimde bulunmuş arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum.

  • Arkadaşın biri ankaradan şube müdürünü aramış heyet raporu istiyorlar diye. kim öyle saçmalamış ne heyet raporu diye söylemiş şube müdürü. kısaca heyet değilde kim olacağına dairde bir açıklama yok…

   • oğluma rapor alamak için girişimlerde bulundum. çocuk doktoruna gittim. bu konuyla ilgili ancak çocuk psikiyatrisi veya nörolojisine sevk etmesi konusunda emir aldığını söyledi. çocuk doktorlarına bu raporu veremeyecekleri konusunda sağlık bakanlığından yazı aldıklarını söyledi. uzman doktordan kasıt sadece pisikolog ve nöroloji uzmanı oluyormuş. ben mi işleri zorlaştırıyorum yoksa bu işi basit bir şekilde halleden birileri var mı.
    biri bana yol göstersin lütfen.

 54. arkadaşlar neye sevindiğinzi ve neyi başardığınızı anlamış değilim.zaten olan bisey bu rapor (tıbbi tanlı) olduktan sonra zaten kimsenin diyecek bisey olamaz zaten.şu drumda aile hekiminin verceği uyduruk rapor hiç bi işe yaramaz.tam türkiye gerçeği ne oldugu belli olmayan işler.miili eğitim topu doktorların kucağına attı alah sabır versin doktor arkadaşlara.kimse sevinç göz yaşları dökmesin boşuna bekleyelim görelim…

 55. Ben bu yeni haber çıkmadan önce yani 15 gün önce uzm.çocuk pikiyatristine oğlumla beraber giitim..2007 şubat doğuml..bu yıl okul öncesi eğitimi aldığını fakat öğretmeninde gözlemleri doğrultusunda duygusal olarak ve fiziksel olarak hazır olmadığını ifade ettiğini anlattık.bizi dinledi veyine devlet hastanesi bünyesinde bir çocuk gelişim uzm birtakım testler yaptı ve tekrar dr odasına yönlendidi bize öğretmenin doldurması için bir belge verdi ve aynı gün içinde öğretmenimiz bu belgeyi doldurup çocukla ilgili tüm bilgileri paylaştı..hastaneye döndüğümüzde dr hanım bu belgeyi önce okudu ve rapor veremeyeceğini gerek olmadığını çocuğun uyumlu olduğunu söyledi..bende çocukla hiç bir iletişime girmediğini buna nasıl kara verdiğini sorduğumda biraz agrasifleşerek gerek yok dedim sistem bu uyucaksınız ayrıca bir yıl daha okul öncesi eğitim alsa ne oalcak?seneye napıcaksınız dedi..son derece şaşkınca seneye hazır olacak dediğimde siz endişeli bir annesiniz çocuğunuz sizin yüzünüzden hazır diğil dedii ! Evet endişeliyim küçücük bedeniyle koca sıralarda,yüksek lavabo ve kaygan zeminli wc de kendinden yaşça oldukça büyük çocuklarla birlikte napıcandan endişeliyim..kendi öz bakımını tam yapamayan duygularını tam kontrol edemeyen bu çocuklarımız ne olacak?sonuç olarak bize rapor verilmedi…ama aynı gün okula giitiğimde başka bir veli çocuk çerahı uzm dr dan rapor almış ve okula bırakmıştı bunu gördüm…şimdi de rapor alına bilir deniyor..biz ne yapıcaz şehrimizdeki tek uzm çocuk piskiyatristinden zaten ropor yüzünden sıkıntı yaşamışken tekrar ona mı gidecez..çocuk dr unamı aile hekiminemi..bir de okul başladığında sınıf öğretmeni ilk hafta gözlemleriyle yetersizdir diye okul öncesine yönlendiriyormuş..çok karmaşıkk…sevinmelimiyiz yoksa üzülmelimiyiz..

 56. arkadaşlar benim oğlum 23,01,2007 tarihinde doğdu ve çoktan 1.sınıfa kaydı yapılmış.ama benim mücadelen göndermemek ama cezayı ödecek durumum yok.gerek m.e.b gerek çocuk psikiyatrı gerek okul müdürmüzle de görüştüm.ve devlet hastanesinden heyet ten rapor müğracatı yaptık cuma belli olacak ama doktorlar uygun görürse herkes alamıyor.ve bu raporun önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkar mı diye bir soru oluştu ve nden olsun ki diyorum bu rapor hep vardı erken gideceğine 1 sene sonra zaten eksiklikleri tamamlanıp zaten gidecek herşey yerinde ve zamanında güzeldir m.eb ve müdürlerler görüştüm sadece 2012-2013 eğitim yılı için geçerliliği var diğer yıllarda yok arkadaşlar endişelenmeyin bir de olaya başka bakın tamam bedenen ve zihnen ibaresi kötü ama erken gidip zihnen ve bedenen etkileneceğine bir sene asonra gitmesi daha iyi değilmi okul müdürlkerinle görüşmemde bunun dosyada kalacağı diğer yıllarda çıkması mümkün olmıcağı dır.çkorkmadan çocuklarımız için mücadele lütfen gelecekleri içinnn onlar içinnn

 57. raporu aile hekimi vermiyor sağlık heyetine giriyorsunuz psikolog ve psikiyatrların olduğuu

 58. benim oğlum 23,07,2007 tarihinde doğdu ve 1.sınıfa çokkkkktan kaydı yapılmış ama benim mücadelem göndermemek için ve rapor için müracat ettim m.e.b ,çocuk uzmanları,okul müdürleriyle de görüştüm çocuğun erken okula gidip bütün işlevsel psikolojik davranış ve ezikliklerinin yerine rapor alıp 1 sene ertelemek daha iyidir.çünkü herşey yerinde ve zamanında güzel rapor sadece 201-2013 öğretim yılına ait olacak benimde endişem ilerleyen senelerde okul hayatını etkileyip etkilememesiydi ve uzmanlarla görüştüm o sadece bu öğretim yılı için dediler meb te aynı isterseniz sizlerde araştırın ama erken göndremek ona yapacağınız en büyük kötülüktür diyen bir eğitimci arkadaşlar nasıl yaparım nasıl gçönderirim göndermiyorum ve herşeye rağmen o raporu alıcam rtabi herkese vermiyolrar eğer uygun görürler

 59. mete bey e hak veriyorum…. yeni birşey değil bu…

 60. arkadaşlar bende bugun bornova ilçe m.e.b aradım.söyledikleri sağlık kuruluşundan alabilirsiniz şeklinde.sağlık ocağı olurmu dıye sordum ve evet dediler.ayrıca devlet hastanelerinden de alınabileceğini söylediler.bu kurumlardan alınan raporlar kabul edilecekmi diye sordum evet dediler.bilgilerinize

 61. Benimde 5.5 yaşında bir oğlum var. Bende okula göndermek istemeyen annelerdenim. Ancak bugün tıbbi tanılı rapor için aile hekimine başvurdum. Bu konuda ben karar veremem çocuk psikiyatrisinden alabilirsiniz dediler. Bu sefer Devlet hastanesine gittim. Onlarda eğitim araştırma hastanelerinden ( Haseki, Cerrahpaşa, Şişli Etfal, Çapa vs….) bu raporun alınabileceğini, ama kolay alınamayacağını hatta vermeyebilirler dedi. Anlaşılan bu rapor çoook uğraştıracak. Bilerek bööyle bir yol seçtiler sanırım…. :((

 62. Gülçin yıldırım

  Biz Antalya’ya yeni taşındık. 66 aylık bir oğlum var.Kayıt zamanı geldi .Sistemde çıkan okula gittik ,ziyaret ettik.Müdürü ile görüştük.Çıkışta yok dedik şansımıza burası mı düştü yani.Sonra başka bir okul var,öğretmenleri parmakla gösterilen.Ziyaret ettik. Müdür beyin söyledikleri aynen şöyle; ” Beş buçuk yaş okul için çok erken.Daha 2005’lilerden bekleyen öğrenciler var. Raporu almanızda fayda var. Burda anaokuluna başlasın. Sonrası için (kaydını orada göstermek) kolaylık yaparız. Bi 15-20 gün geçsin.Açıklamalar raporun mahiyeti konusunda netlik kazansın. Sonra dilerseniz anaokulu ,kontenjan olursa ilkokul 1.sınıfa başlatabilirsiniz dedi” Şimdi bütün yorumları okudum.İnsanı üzen rapor olayı.Neden yani? Birde geç başlattın yaş olayı var. Çorba gibi oldu yemin ederim. 72 ay olsaydı ne olurdu? İnanın zaten yeni bir şehir çok zor bir de bu ! Biz biraz bekleyeceğiz şimdilik.Tereddütlerim o kadar çok ki. Ama çok önemli bir adım bu .İnşallah çuvallamayız.Sistem maduru olmaktan bıktım,deneme tahtası olmsın çocuklarımız.Bir sene sonra yürümedi bu iş derlerse (kredili sistem gibi) Ne olacak halimiz???

 63. yukarda twet atan dr muhammer yıldız dalaga geciyor bizimle galiba neyi esnetmişler.sayın bakan bizim sesimizi duymuş güleyim küfürmü edeyim bilemedim.alah hepsini bildiği gibi yapsın başka sözüm kalmadı.ayrıca 72 aylık çocuklara harika eğitim vediler 66 aylıklar kaldı.bunada cok guzel laflar var ama site zor durumda kalır…

 64. lise çağına geldiğinde nasıl açığa düşecekler? Bu sene çocuğu ilkokula başlayacak temmuz 2005li tanıdığım var benim. Eğer böyle bir uygulama yaparlarsa şimdiye kadar zamanında okula gitmemiş 2005 ve 2006’lı tüm çocuklar da etkilenir bundan.
  Bu arada ben üniversite hastanesi çocuk psikiyatri bölümüne başvurdum. Artık nasıl bir talimat aldılarsa doktorlar, biz böyle bir rapor veremeyiz, versek bile ileride karşımıza nasıl çıkacağını kestiremiyoruz dediler. Bu açıkladıkları rapor, çocuğun gelişimsel bir geriliği olmadığı sürece alınabilecek bir rapor değil. Gelişimsel geriliği olan çocuklara verilen rapor da zaten özel eğitim almalarına yarıyor, normal ilkokula gidemiyorlar.

 65. bende şimdi izmir bayraklı ilçe milli eğitim müdürlüğünü aradım.bana internette her yazılan doğru değil heyet raporu şart tek doktorla olmaz dedi yani sevincimi kursağımda bıraktı nasıl sağlıklı çocuğuma heyet raporu alırım bunlar resmen dalga geçiyor bizimle bu ramazan günlerinde bize bunları yaşatanları Allaha havale ediyorum.kimin dediği doğru ne yapacağımı şaşırmış durumdayım yanlız tek bildiğim küçücük yavrumu bu eğitim sistemine kurban etmiycem.biranevvel tam yetkili biri çıkıp bi açıklama yapsın lütfen kimsenin birbirinden haberi yok.yazık …

 66. Kendi eğitim hayatımda da çocuklarımınkinde de yapboz tahtasına çevrilen sistem mağduru olmaktan bılktım artık .Ben bir kredili sistemzedeyim .7.sınıfa geçen kızım adrese dayalı kayıt sistemi nedeniyle istemediğimiz bir okulda öğrenim gördü .şimdi de mart 2007 doğumlu olan küçük kızım birilerinin dayatmasıyla okula başlatılıyor .İki gün önce kaydının çıktığı okula gitiğimde asılan listeyi görünce şok oldum . Okula 220 kişini kaydı yapılmış ,idare bu kadarını beklemediklerini aslında 5 sınıf açmaları gerektiğini ancak yoğunluktan dolayı sınıf sayısını artıracaklarını söylediler.okulda fiziki anlamda hiç bir değişklik yok yeni sınıfları nerede oluşturacaklar .Eskiden olduğu gibi ilkokulla ortaokul aynı binada devam edecek.Müfredatın değiştirileceğine falan da inanmıyorum .Değiştirilse dahi oturana kadar bir boşluk ve bocalama mutlaka olacaktır .Bakan bey sıkıntıların olabileceğini söylüyor .NEDEN? bu sıkıntıları bizim çocuklarımız yaşasın.Okula göndermeyenlerden hesap sorulacakmış .Peki henüz tek başına kapının önüne dahi inemeyen kızımın kendisinden büyük binden fazla çocuğun bulunduğu okulda başına bir şey gelmesi durumunda ben kimden hesap soracağım!….

 67. Ben Kütahya da yaşıyorum. Oğlum için dün aile hekimine gittim o biz veremeyiz çocuk doktoruna gidin dedi. Bu gün çocuk doktoruna gittim o da çocuk gelişim uzmanına yönlendirdi. Çocuk gelişim uzmanı da DENVERII testi uyguladı çocuğunuz normal okula gitmesinde sakınca yok dedi. Anlaşılan çocuğu göndermemek için 3000 TL borç aramaya başlasak daha iyi olacak. Her şey zenginler için bu ülkede. Paranız varsa ister en iyi okulda okutursunuz isterseniz okutmazsınız.

  • MUSTAFA BEY, PARA CEZASIYLA BİTMİYORKİ…BEN DE ÇOCUĞUMU GÖNDERMEK İSTEDİĞİM VE ÖN KAYIT YAPTIRDIĞIM 3 ÖZEL OKULA BAŞVURDUM. RAPOR ALMAK İSTEMİYORUM PARA CEZASI ÖDEYECEĞİM, ANASINIFINA KAYDIMIZI KESİNLEŞTİRİRMİSİNİZ DİYE… 3 OKUL DA AYNI CEVABI VERDİ, BİZE GELEN YAZI KESİN, ÇOCUĞUNUZ EYLÜL’DE 66 AYINI DOLDURMUŞ OLUYOR ANCAK İLKOKULA KAYIT YAPABİLİRİZ DENDİ. PEKİ BEN YOLLAMAYIP PARA CEZASI ÖDEMEYE RAZIYSAM DEYİNCE, EVDE BEKLETECEKSİNİZ BU DURUMDA, SENEYE DE O YAŞTAKİ ÇOCUĞU HANGİ OKUL KABUL EDERSE ORAYA VERİRSİNİZ DİYORLAR. TÜM YOLLAR KAPALI…

   • Ana okullarının çocuğu kaydedememesi normal çünkü çocuk e-okul sisteminde bir ilkokulda kayıtlı zaten. Çocuğu kaydının bulunduğu okula en az 120 gün göndermediğiniz zaman çocuğunuz kaydının bulunduğu okulda devamsızlıktan sınıfta kalıyor. Ertesi yıl yine kaydının bulunduğu okulda birinci sınıftan başlar. Bu bir yıl içinde çocuğu ya evde bakacaksınız yada resmi olarak kayıt almayan bir anaokulu bulursanız oraya göndereceksiniz.

 68. Bu gün 5,5 yaşındaki kızımı okula göndermemek için Çorlu devlet hastanesi çocuk hastalıkları bölümünden rapor temin etmeye çalıştım. Sonuç olumsuz. Bulana kadar sağdan soldan rapor dileneceğim. Bizleri bu duruma getirenlere yazıklar olsun. Herhangi bir gelişme olursa burada yazarım.

 69. blogcu annenınde sesi kesildi.bisey biliyorsanız paylasın lütfen yada yeni bi kampanya düzenleyin.çünkü kazanılan bisey yok sadece dalga geçiyorlar bizlerle…

  • Hayır, beyefendi, sizden farklı bir şey bilmiyorum. Bildiğim, geçenlerde katıldığı bir TV programında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü’nün “heyet raporuna gerek yok” dediği. Az önce de bir anne MEB 147’yi aradığını, aile hekimi ve/veya devlet hastanesindeki pedagoglardan rapor alınabileceğini söylemiş: http://blogcuanne.com/2012/07/24/peki-simdi-ne-olacak/#comment-43170

   Başka bir şey bilip de paylaşmıyor değilim.

   • banada 147 sağlık kurulundan dedi bu karmaşıklığa bir son verelim herkes farklı konuşuyor arkadaşlar heyet kurulundan geçecek çocuklar

   • MEB BAKANLIĞI sesimizi falan duymadı sadece bizi kandırmaya ve oyalamaya çalışıyorlar.Şubat 2007 doğumlu oğlum var.rapar almak için şimdi bir doktorla görüştüm .
    çocuk 15 kilodan azsa ve 100 cm nin altindaysa rapor verebileceğini söyledi. ve ben rapor alamıyorum ve şu anda sinirtimden üzüntümden ağlıyorum napacağız biz.

 70. yine belirsizlik son güne kadar devam edicek..napıcamızı bilmez halde evde bekliycene okula gitsin dememizi bekliyorlar..bu dayatma bu zorunluluk niye onu anlayamıyorum..çocuk benim ve en iyi kararı onunla ilgili verecek anne ve babadır..bir dr bilimsel olarak onay verebilr ama biz 24 saatimizi çocuklarımızla birebir geçiriyoruz neyi nekadar yapabilir neye nasıl cevap verebilir biz biliyoruz..tabiki çocuklarımız için en iyisinin eğitim olduğunun farkındayız ama bu şekilde değil…çocuklarımız da eğitim sistemide öğretmenlerde okullarda hazır diillbir gözetmen bir yardımcıları yok…ozaman neden bu acele diretme…neyin hesabını sorucaklar? çocuğumun görüce en ufak bir zararda ben kime hesap sorucam..
  daha fazla şeyler söylemek istiyorum ama….

 71. eğer gerçekten heyet raporuysa zor… heyetten almak için belirgin bir sorun olmalı ve ben daha önce piskiyatrist raporu almayı deneyip alamamış birisi olarak heyetten kesinlikle rapor çıkıcana inanmıyorum..ama normal çocuk dr dan rapor alanların raporları nolucak onlarda tekrar kurula giricekmi ?

 72. Biraz önce meb 147’yi aradım oradan bilgi alabilirsiniz raporu tek doktor yada heyet, özel ve kamu doktorundan uzman yada pretisyen hekimden kabul edileceğini söylediler.

 73. MEB in sayfasında son yapılan basın açıklamasında, Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecektir. şeklinde…

 74. inşallah 147nin son kararıdır 🙂 melek nediyeyim artık..

 75. inşallah ben sorduğumda metni aynen size okuyorum diye yanıtladı ( yukarıda yazdığım şekilde ifade etti ) ve bende 5.5 yaşında oğlum için çok sevindim tabi :))

  • melek peki bu raporu aldık ilerleyen zamanlarda karşısına çıkar mı sakıncası varmı diye sordunuz mu şahsen ben raporu aldım çantamda dı,uruyo sordum sakıncası yok dediler götürüp okula veremedim çok endişeleniyorum

 76. Arkadaşlar bende az önce 147 yi aradım. banada Uzman veya pretisyen hekim farketmez. hatta sağlık kurumu resmi veya özel olabilir dediler. Ayrıca biz herkese aynı şeyi diyoruz dediler başkaları yanlış anlamış olabilir dediler. Peki doktorlar bize açıklama gelmedi diyorlar dediğimde ise bana pretisyen doktorun yanına gidin onunla beraber 147 yi arayın dediler. gerçi ben çocuk doktorundan rapor almıştım. Hepinizin gözü aydın. 147 yi arayın…

 77. bu da güzel…ozaman hayırlısı olsun nediyelim..ama elime raporu alamadan oohh diyemiycemm..bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar….

  • ben bugün özel bir tıp merkezine gidip oğlum için sağlık raporu aldım.raporda gündüz çişini tutamadığından dolayı okula bir yıl geç gitmesi uygun görülmüştür yazıyor.sağolsun doktor hanım beni çok olumlu karşıladı.zor uğraşlar sonrası nihayet okul müdür yardımcısınada bu raporu kabul ettirdik bu konuda bize çok yardımcı olan 147 ekibinede çok teşekkür ediyorum.ve nihayet sonunda pazartesi birde dilekçeyle beraber ve raporumuzla okula gidip oğlumuzun kaydını 1 yıl ertelettirebilecez.bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.hala inanamıyorum ama başardık galiba…

   • bizede sağlık kurulu dediler bende aldım ama veremiyorum özel muayenehanesine mi gittiniz

    • sizin raporda ne yazıyorki bukadar endişeleniyorsunuz.hayır ben özel bir tıp merkezine gittim tek bir doktordan 17tl muayene ücreti karşılığında çocuk gündüz çişini tutamıyor (aslında böyle bişey yok ama) yazan basit bi rapor aldım okul yönetimide kabul etti böyle bişeyin ilerde çocuğum için hiçbirşeye engel olacağınıda sanmıyorum..sizde böyle bi rapor alın kurula heyete gerek yokki…

     • MELTEM HANIM BİLİŞSEL GELİŞİMDE GECİKME (HAFİF) YAZIYOR AMA BEN OKULA BAŞLAMAMASI İÇİN BAZI SORULARA YANLIŞ CEVAP VERDİM İSTEMİYORUM YA GİTMESİNİ

 78. Arkadaşlar aile hekiminden rapor alanlar örnek olması açısından bana bir nüshası mail ile yada fotokopisini kargo ile bana gönderebilir misiniz? mg_ven@hotmail.com

 79. ben çocuguma heyet raporu aldım. sonucu çarşamba günü çıkacak..kendi yaşıtlarıyla gitseydi,buna gerek duymazdım..kendinden 2yaş büyük çocuklara göre.benim çocuğum geri.bunu kabul etmeyen anne sadece kendini aldatır..raporun sonucu çıkınca haberdar ederim sizi

  • AYSUN HANIM OKULA VERDİNİZMİ SORDUNUZMU İLERDE BİR SORUN ÇIKARIRMI DİYE BENDE ALDIM AMA OKULA VEREMİYORUM GELECEK İÇ.İN BİR ENGEL TEŞKİL EDERSE BUNUN VEBALİNİ NASIL ÖDERİM

   • ben size verin yada vermeyin diyemem..ama ben vericem..okula 1yıl geç gitmesi için verilecek bir rapor,bütün hayatını nasıl etkiler anlayamıyorum…sorun ne onuda anlamış değilim ..açıklarsanız sevinirim..başarısız bir çocuk yerine..kendini fiziken ,ruhen,sosyal veduygusal yönden tamamlamış olmasını isterim…

    • EVET BENDE AYNI DÜŞÜNCEDEYİM AMA ÇOCUK HASTANEYE GİTTİMİZDE ÇOCUK PSİKİYATIRI BİR SORUN YOK GİBİ DEDİ SONRA PSİKOLGA GÖNDERDİBNAZI TESTLER SORULAR FELan çocuk bazen cevap verdi vermedi bende bazılarına yapamaz felan dedim o yüzden bilişsel gelişimde gecikme(hafif)dendi napcam şimdii

    • Bende rapor aldım çocuğuma ram bana ilerde hiç bir sorun çıkmaz dedi 2 yıllık bir rapor bu ve anasifi için dedi sıkıntı yok dedi küçük yaşta onca dersi kaldiramaz o kadar saat okulda duramaz kendini henüz ifade edemiyor çünkü

 80. ilkönce çocuk dr,sonra çocuk gelişimci ,sonra fizik tedavi,psikolog ,psikiatris çocuğu inceliyor..çok zor değil..ama çocuğunuzu övmeyin ,neyse o,size göre yeterli değilse açıkça söyleyin..bu bir özür sayılmaz..bu arada ben hemşireyim..hep birlikte bu işi halledelim..

 81. en başta sağlık kurulunu bulup dilekçe yazıyorsunuz bu arada..çocuğumun ana okuluna gitmesini istiyorum,diye…onlar sizi yönlendiriyorlar..60tl vezneden para alınıyor..yani parasız gitmeyin..her yerde böylemi bunu bilmiyorum tabi ki..burası kırşehir devlet hastanesi..çocuğunuza sorular sorulurken müdahele etmeyin ,sosyal iletişim de gözönünde bulunduruluyor..yani cevaplaması için uğraşmayın..bunlar hep ölçüm ..müdaheleler yanlış sonuçlar doğurabilir..başka aklıma bir şey gelmiyor ..sormak istediğiniz bir şey olursa ..seve seve cevaplandırırım.

 82. tüm dr lara meb den yazı ulaşmış hepsinin haberi var..tüm drlar rapor veriyor uygun şekilde… pazartesi bende alıcam…tavsiyem pedegog yada pikologtan almamak..ilerisi için sorun olabilir diye düşünüyorum..okulların ilk kapandığı günden buyana çok kötü zaman geçirdim piskolojim bozulmuştu umarım yarın raporu alıp eski sınıfına kayıt yaptırdığımda çok rahatlıycam…sanırım tatile ancak başlıycam…herkeze kolay gelsin..

  • ALEV HANIM RAPORU ALINCA BURDA PAYLAŞIRMISINIZ??
   BEN RAPORU ALDIM AMA ÇOCUK PSİKİYATIRDAN VE ÇOCUĞA BİR TAKIM SORULAR SORDU VE ÇOCUĞU 3 YAŞ SEVİYESİNE ÇEKTİ BEN BU RAPORU NASIL ALIRLDA OKULA VERİRİM VEREMEM LÜTFEN BİLDİ VERİRMİSİNİZ

  • bende aynı sıkıntıları yaşıyorum bu sene resmen yaz bana zehir oldu raporu aldık dilekçemizle beraber verdik okula ama şimdide okul bize e-kayıtlar açılmadığı için beklememiz gerektiğini söyledi ağustos ayında açılacakmış.yani stres daha bitmedi benim için. dahası bizim kayıt ertelenene kadar bütün iyi okulların anasınıflarının öğlenci bölümü dolacak.beklemekle geçti bütün yaz umarım sonunda hayırlısı olur.

   • MELTEM HANIM RAPORDA NE YAZIYOR KABUL EDİLEBİLİRLİĞİ KESİN Mİ RAPORLA İLGİLİ İLERLEYEN ZAMANLARDAKİ EĞİTİM HAYATINI ETKİLER Mİ ETKİLEMEZ Mİ DİYE SORDUNUZ MU???

    • melek hanım benim raporda tek bir normal çocuk doktorundan aldım raporda çocuk gündüz çişini tutamadığından dolayı 1 yıl ertelenmesine okul öncesi eğitime yönlendirilmesine yazıyor evet okul zorda olsa kabul etti .hayır sormadım çünkü hiçkimse ömür boyu altına kaçırmıyor zaten bunun formalite olduğunuda herkes biliyor .bence biraz rahat olun sizde normal tek bir doktordan böyle basit bi rapor alın okullar mecbur kabul etmek zorunda..

 83. Merhaba Meltem,
  Bugün aile hekiminden raporu alıp okula gittim .Dilekçeyide doldurdum.Raporun bir fotokopisini aldım ve kayıt ettireceğim anaokuluna gittim.E-OKUL Kaydının ertelenmesinin ağustos sonunu bulabileceğini söylediklerini belirterek bir dilekçede onlara yazıp fotokopi sini çektiğim raporu ekledim. Sadece 2 çocuk kontenjanı kalmış.Birde 147 yi aramalarını ,aile hek. verebildiğini anlattım.Onlar bizler kadar konuyu güncel bilmiyorlar.Bana 2 gün içinde dönecekler. Bence acele edip istediğin anaokuluna git ve onlara bilgi ver ve raporun fotokopisini götür.
  Gerçekten anaokulu kontenjanlarında bu kez sıkıntı yaşanabilir.

  • teşekkür ederim bilgileriniz için.eşimde bugün istediğimiz anaokuluna ön kayıt yaptırmış.ağustos ayında açıklandıktan sonra bize döneceklermiş.buarada anaokulumu iyi anasınıfımı biz anaokulunda karar kıldık gerçi ama.yinede aklımız karışık..

 84. Çok şükür bugün bende rapor aldım. Çocuğumun kemik yaşı incelemesinde 3,5 yaşında çıktı.( Sevinsek mi? üzülsek mi? ) Doktor raporu verdi. Raporu okula verdim. Anaokuluna kayıt yaptıracağıma dair bir kağıt imzaladım. İstediğim anaokuluna gidip ön kayıt yaptırdım. 1 Eylülde esas kayıtlara başlayacağız dediler. Esas kayıt olduktan sonra anaokulu çocuğun naklini ilkokuldan isteyecekmiş.

  • MUSTAFA BEY ÇOCUĞUNUZ KIZ MI ERKEK Mİ SADECE BDENEN Mİ DİYOO
   BENDE ALDIM BEDENEN BİR SIKINTI YOK SAĞLIK KURULU ÇOCUĞU PSİKOLOG VE PSİKİYATILARA GÖNDERDİ SORULAR SORDULAR BEN KARIŞMADIM ODA SORULARA BAZEN CEVAP VERDİ BAZEN VERMEDİ ZİHİNSEL GELİŞİMİNİ 3,5 YAŞ ÇIKARDILAR VE BEN RAPORU OKULA VEREMİYOM İLERDE SORUN OLURSA DİYE NAPICAM BEN

   • bence siz o raporu çöpe atın gidin aile hekimine yada normal bi çocuk doktoruna basit bi rapor alın .doktor hanımın söylediği bikaç kişiyede vermiş işte çocukta konuşma bozukluğu var çişini gündüz tutamıyor vs vs böle bişeyler yazan rapor alın ne gerek varki zihinsel falan yazan raporlara.ayrıcada sağlık kurulu şart değil tek doktorda oluyor.

    • ama m.e.b ne diyor bedenen ve zihnen gelişimini tamamlamıştır olcak diyoo sizinkileri kabul etcekler mi??

 85. Sevgili Melek ,
  VERME meni tavsiye ediyorum. Aile hekiminize gidip fiziksel yeterlilik ten dolayı diye ayrıntıya girmeyeceğin birşey al mümkün ise.Vallahi hepimiz paronayak olduk artık.Yakında kendimizr rapor alacağız galiba

  • bencede verme melek daha basit bi rapor verecek doktor mutlaka bulursun.özel hastanelerde oluyor oraları dene.kabul etmezlerse 147i ara onlar konuşsun mutlaka alırsın.bizim okul müdür yardımcısıda kabul etmiyordu önce 147 aradım onlar konuştu kabul ettiler valla artık uykuda bile rapor sayıklıyoruz evdeki tek konumuz efenin okulu….

   • gerçekten meltem hanım 147 aradım raporu aynen okudum yok sorun olmaz diyo okul müdürü yardımcısı sorun olmaz diypooo gerçekten paronayak oldum sinirlerin tef gibi gerildi inanın ben bile psikologa gitcek oldum yani

 86. bende daha önce paylaştığım gibi piskiyatrisdan alamamıştım ve çok üzülmüştüm..aynı testler bizede yapılmıştı..iyiki de alamamışım..ileride çocuğum için sorun olabilirdi..bende bugün çocuk dr na gititim muayene falan etti zaten kuzucuğum çelimsiz di ve gelişimini tamlamamıştır şeklinde rapor aldım.sonra geçen ylkı okulumuza gidip dilekçemi verdim raporla, kaydımız hazır aynı öğretmenimize ve sınıfımıza. bu konuda şansımız vardı.kaydımızın çıktığı ilk okula gittim bir örnekte onlara verdim okul açılmadan ağustos ayı içinde dilekçeyle tekrar gittiğimizde sorun olmayacağını söylediler..umarım yeni bir gelişme çıkmaz sevincimiz yarıda kalmaz..yoksa sonun da gerçekten tüm raporları veliler alıcak..raporu aldıktan sonra ağladım gerçekten..ama hala rahat olamıyorum acaba bunu da iptal ederlermi diye..paranoyak oldum..

  • ben çocuk doktorumuzu aradım heyete git dedi gittik aldık oraya gidince zaten psikiyatırlar çok inceliyor tesler felan ne anlar ufacık çocuklar gördüğpü harfleri yazcak kadar büyü dümü bunlar raporu aldık ama bekleyelim de görelim kasıma kadar bekleyin dediler okul açıldığı gün raporla gelin bakarız dedi veya okula başlıcakmış çocuklar öğretmen bir kaç gün bakcekmiş baktı olmadı anaokuluna kayıt yapıyolarmış

   • MELEK HANIM SENİ İYİ KANDIRMIŞLAR. KESİNLİKLE SÖYLEDİKLERİ YALAN. RAPORU ALDIYSAN EĞER AĞUSTOSTA HEMEN E-OKULDAN DÜŞÜREBİLİRLER. 147 İLE O OKUL İDARESİNİ GÖRÜŞTÜR. BİLMEDİKLERİNDEN SENİ OYALIYORLAR…

 87. Ben bir iki gün önce cumhurbaşkanlığına,il milli eğitim müdürlüğüne ve meb e , okula başlama yaşının rapora gerek kalmadan esnetilmesi konusunda birer mesaj gönderdim .Buradaki herkese sesleniyorum sizler de mesajalrınızla sesinizi duyurun.

 88. Hepiniz adına cok sevindim.ama ben hala rapor alamadım.aile hekimimiz bize boyle bir yazı gelmedi dedi.milli eğitim müdürlüğünü aradim heyet raporu alın dedi.okula gittim tek doktor olmaz heyet raporu alın dedi.147 aradım aile hekimi,özel yada devletten f arketmez dedi.ne yapacağımı şaşırdım!!!hepsi farklı telden çalıyor.ne yapmaliyim??

 89. sevgili zeynep, önce kaydın düştüğü okula git ve oradan 147 ara. Birebir müd.yrd.görüştür. Onlar yardımcı oluyorlar. Sonra özel bir tıp mer. veya hast. git ve çocuk doktoruna durumu anlat.Mutlaka başaracaksın.Ben hepsini yaptım ama benimde içim hala tam rahat değil. bizim de psikolojimiz bozuldu.İyi sanslar.

 90. Teşekkür ederim.yarin da söyledikleriniz icin uğraşacağım.olmadı kendime rapor alacağım akıl sağlığım bozulmak üzere :))

 91. Ankara’da alabileceğim hastane neresi var. Alanlar bilgi verirse aynı yöntemlere başvuralım. Aile hekimi vermedi.

 92. ben oğluma bugün rapor aldım,hafif derecede gelişim geriliği görülmektedir yazıyo,dilekçe yazıp okula verdim ama müdür yardımcısı hiç tatmin olmadı,her an geri dönebilir diye düşünüyorum ayrıca orada 147’i aramayı denedim ama olmuyor başına herhangi bi kod yazmamız gerekiyor mu?

 93. Bugün bende özel bir çocuk sağlığı merkezinden tek doktor imzalı,rapor aldım.Bulunduğum ilin milli eğitim müdürlüğündeki yetkili kişi devlet yada özel farketmez dedi,yarın okula vereceğim…

 94. KÖTÜ HABER,
  bİRAZ ÖNCE YİRMİDÖRT TV ALT YAZI GEÇTİ. bAKAN DİNÇER SON HABERLER İNTERNET SAYFASINA GİRİN. DÜN GECE AÇIKLAMA YAPMIŞ.
  aile hek.
  özel hast.

  raporlarını kabul etmeyeceğiz diye .

  Aklımdan geçenleri yazmıyorum . Okadar şaşkınım ki

 95. Şimdi aradım 147′ yi. Bakanlıktan böyle bir açıklamanın gelmediğini, aile hekimi ve özel hastanelerden alınan raporların geçerli olduğunu söylediler. Bizlerle alenen alay ediliyor.

 96. ÇOK YAZIK BİR ÖYLE BİR BÖYLE DİYORLA GOOGLE BAKAN DİNÇER SON AÇIKLAMALAR YAZILDIĞINDA AYNEN ÖYLE AİLE HEKİMİ VE ÖZEL HASTANELERDEN ALINAN RAPORLARIN GEÇERLİ OLMADIĞINI DEVLET HASTANELERİNDEN ALINAN RAPORLARIN GEÇERLİ OLDUĞUNU YAZIYOR

 97. Ben 147 arayıp geçen haftaki yazıyı okur musunuz dedim, sadece sağlık kurumlarından ibaresini okudu.Diğer hekim açılımını neden okumuyorsunuz dedim. Yazı sadece bukadar görünüyor dedi????????????
  bu bana geçen hafta okuduğunuz değil eksik dedim.Telefondakide şaşırdı, biraz bekleteyim dedi, 5 dk bekledim. Sonra yazı bukadarmış ,başka bilgi veremem dedi

 98. LÜTFEN OKUYUNN!!!!!!
  YENİ AÇIKLAMA

  Bakan Dinçer: Kayıt Erteleme Talebinde Özel Hastane Raporları Kabul Edilmeyecek

  Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 66 ay ve üzeri çocuklar için velilerden gelen kaydın bir yıl ertelenmesi talebinde, özel hastane ve aile hekimlerinden alınacak raporları kabul etmeyeceklerini açıkladı.
  “ÖZEL HASTANE VE AİLE HEKİMLERİNİN RAPORUNU KABUL ETMEYECEĞİZ”

  “Çocuğunu ilkokula göndermek istemeyen veli sağlık raporunu nereden alacak?” sorusuna karşılık Dinçer, “66 ayını doldurduğu halde, çocuğum ilkokula gitmeye uygun değildir, diye düşünen veliler varsa, Sağlık Bakanlığı’nın hastanelerinden özel hastaneleri kabul etmeyeceğim, aile hekimlerini kabul etmeyeceğiz, ilgili uzmandan bu çocuğun fiziken okula başlaması uygun değildir ya da zihnen uygun değildir derse o çocuğu ana okuluna kaydedeceğiz.” dedi.

 99. Önceden aile hekiminden ya da özelden rapor alıp okula teslim edenlerin de takibe devam etmesi gerekiyor bu durumda. Okul kabul eder bakanlıktan döner. Yapar bunlar.

 100. YA BENİM ANLAMADIĞIM TAMAM NEDEN İLLAKİ RAPOR NAPACAK LAR YAA NEDEN ZORLAŞTIRDI LAR MEMLEKET MESELESİ HALİNE GELDİ KÜÇÜCÜK ÇOCUKLARIMIZ YA RAPOR ALINCA NE OLACAK GÖNDERMİYOZ DİYE HAYATINI MI DEĞİŞTİRCEKLER BU ÇOCUĞUN BÖYLE RAPORU VARDI DEYİP HERYERDE ÖNÜNE Mİ SÜRCEKLER ALLAHIM SEN SABIR VER YARABBİM!

 101. Az önce 147’yi tekrar aradım. Sağlık raporunun nereden alınacağı sorusuna artık, aile hekimi, uzman doktor, pratisyen hekim vb. cevaplar vermiyorlar. Çalışmaların devam ettiğini, gerekli bilgiyi de okullardan alacağımızı söylüyorlar. Verdikleri cevaplar çok tutarsız. Hem gerekli tebliği okullara gönderdiklerini hem de bu konudaki çalışmaların devam ettiğini ifade ediyorlar. Tam bir kaos ortamı.

 102. çokk kötüü..bende şimdi okudum..bu kurumlardan rapor alanlar tekrar rapor alıcak sanırım..zaman geçiyor ve ana sınıfıları dolmak üzere…ortada kalmamak şans meselesi..raporu olan ve ortada kalan mecbur yollama durumunda kalıcak amaçta bu sanırım..bu kadar yılan hikayesine dönüştürlmesi çok can sıkıcı..ben devlet hastanesi çocuk dr undan almıştım inşallah bizde de sorun çıkmaz..çok endişeliyim..bu yıl bize yaşattıkları stres çok feci..çocuğumun ilkokula başlıyca günün gurur verici,sevindirici bir gün olucanı hayal ederken..tamamen karmaşa,korku,endişe ve üzüntüyle başlaması ne kötüü olucak..gerçekten memleket meselesine döndüü…

 103. Özel hastaneden rapor aldım, okula götürdüm ekayıt sistemi açık olmadığı için şimdi işlem yapamıyoruz eylül başında gelin dedi. Raporumu şu anki geçerli yönetmeliğe uygun diye kabul etti, ayrca yanında 147 ‘yi arayıp uygundur, kabul ediyoruz dediklerini müdüre dinlettim. Eylül de bu rapora göre anaokuluna kayıt yaparız dedi. Ancak o tarihe kadar Ömer Dinçer’in açıklamalarına uygun bir genelge yayınlanırsa kabul etmeyecekler gibi.
  Bu sebeple özel bir okula gittim. Hemen şu anki yönetmeliğe göre ve raporunuza göre anaokuluna kayıt yapalım. Sonradan bir açıklama/genelge çıkarsa kazanılmış hak geri alınamaz diye, biz kayıt yaptık deriz dediler. Veli ile 147′yi arayıp teyit aldık peşinat aldık diye ortalığı ayağa kaldırırız dediler.
  Son durum kararsızım. Özel okula yaptırıp garantiye alsam mı. Yoksa MEB zaten esner bir süre sonra özel hastane raporunu da kabul eder bekleyeyim mi

 104. her an herşey olabilir..yerini garantiye almışken vaz geçersen ve esnemesse açıkta kalma olasılığın olursa..sinir bozucu ama ,böle kalmalısın..devlete bağlı anaokullarında çok yoğunluk var yani benim bulunduğum şehirde çoğu kişi raporu olsada açıkta.. bende kontenjandan yararlanarak kayıt yaptırdım..

 105. NTVMCNBC-ENİN ANA SAYFASINI AÇIN. aYRINTILI AÇIKLAMA VAR

  • umarım daha sonra değişmez…. pedagog lardan alınacak rapor geçerli öyleyse

   66 aylık veya 66 aydan büyük çocuğunu ilkokula göndermek istemeyen veli Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere başvuracak. Sağlık raporu

   almayacak, bunun adı sağlık raporu değil. Aile hekimlerinden ya da özel hastanelerden gelen raporları kabul etmeyeceğiz.

   Veli, çocuğu için ‘Fiziken okula başlamaya uygun değil’ ya da ‘Zihnen okula başlamaya uygun değil’ şeklinde rapor alacak. Bu raporları alanında uzman olan çocuk doktoru, çocuk psikiyatristi ya da nörologlar verecek. Rapor alan çocukları da eğitimden uzaklaştırmayacağız. İlkokula başlayamayacağını belgeleyen çocukların kaydını ana okuluna yapacağız.

   • tolga bey bilişsel gelişimde hafif gecikne yazan bir rapor bize ne ifadesi verir okulda çocuk için bir engel teşkil edermi çocuğun dosyasına konlursa sonra sakıncası olurmu her zaman ayrı tutarlar mı çocumu ben raporu çoktan sağlıkm kurulundan aldım ama okul bekle diyor yok bir sakıncası diyo 147 gerçi onlarada inanmıyorum ama bir sakıncası olmaz diyoor korkudan rağoru götürmedim daha

 106. AYŞEGÜL BAYRAKTAR

  MERHABALAR…BENİM 66 AYINI EYLÜLDE DOLDURACAK ÇOCUĞUM VAR.E KAYIT SİSTEMİ İLE 1.SINIFA KAYIT OLDU.OKUL MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞEREK RAPOR ALIRSAM ÇOCUĞUMUN OKUL ÖNCESİNE KAYDININ YAPILIP YAPILAMAYACAĞINI KONUŞTUM.BİLİN BAKALIM… KAYDINI ALABİLİRİZ AMA KONTENJAN YOK ALAMAYIZ DİYE YANIT ALDIM.ŞİMDİ BU DURUMDA KİME DERT YANMALIYIM.OKUL ÖNCESİ KAYITLARI HAZİRANDA YAPILDI .AMA E KAYITLAR TEMMUZDA YAPILDI.ŞİMDİ BAŞKA OKULA VEREMEM, ÖZELLER PAHALI.MECBUR BIRAKIYORLAR… ÇOK SİNİRLİYİM .AĞLIYORUMMMM..

 107. az öncede anasınıfından oğlımun arkadaşının anneside ağlayarak aradı..oda uğraşlar sonucu bugün rapor alabildii..ve anasınıfına dödüğünde kayıtlar dolmuş..hatta kontenjanlarda..anasınıflarında sayı azalımına gitmişler sınıflar 25 kişi olacağından yer kalmamış..çok üzgün oda ağlıyor bende 1 gün önce gidip önkayıt yaptırmıştım..ama sevinemedim bir çok kişi açıkta kaldı ve böyle giderse mecburen 1.sınıfa başıycaklar. acaba aile hekimiden ve özel sağlık kuruluşlarından rapor alıp ön kayıt yaptıranlar aynoı maratona tekrarmı başlıycak..yeni bir rapor..ne saçmaya resmen çocuğumuzu raporlu yapmaya uğraşıyoruz..inanılır gibi değil.raporu almakta çözüm olmuyor bir noktadan sonra…

 108. Annelerin sesi duyuldu, esnetildi görüşlerine katılmıyorum. Bu yeni yönetmelik Bakan’ın önceki açıklamalarıyla paralel. Ancak ve ancak tıbbi zorunluluk (zihinsel veya bedensel gelişim problemi) halinde çocukların okula başlamasını erteleyebiliyorsunuz. Velinin veya okul yönetiminin kararı etkili olmayacak denilmişti. Gelişimi 66 aylığa uygun olduğu halde değilmiş gibi rapor almak, çocuğu tıbbi kontrollere sokmak zorunda mı kalmalıydık ? Bu şartlarda Mart 2007 doğumlu çocuğumu istemeyerekte olsa okula başlatacağım.

 109. Her şeye tekrar başta başlayacağız galiba.Biz raporu aile hekiminden almıştık ama şimdi bakan “66 aylık veya 66 aydan büyük çocuğunu ilkokula göndermek istemeyen veli Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere başvuracak. Sağlık raporu almayacak, bunun adı sağlık raporu değil. Aile hekimlerinden ya da özel hastanelerden gelen raporları kabul etmeyeceğiz. Veli, çocuğu için ‘Fiziken okula başlamaya uygun değil’ ya da ‘Zihnen okula başlamaya uygun değil’ şeklinde rapor alacak. Bu raporları alanında uzman olan çocuk doktoru, çocuk psikiyatristi ya da nörologlar verecek. Rapor alan çocukları da eğitimden uzaklaştırmayacağız. İlkokula başlayamayacağını belgeleyen çocukların kaydını ana okuluna yapacağız.” diyor Offf Offf

 110. Bu uzman raporu olmaz gibi geliyo bana arkadaşlar doğuda güneydoğuda uzman hekim mi var sanki oradaki çocukların velisi ne yapacak bakan bey yine bişey söyledi ama bekleyip görelim derim.

 111. Arkadaşlar hiç telaşlanmayın en fazla göndermeyiz okula olur bitir.

 112. Bunlar resme ne yaptıklarını bilmiyorlar. 2006 ocak dogumlu cocuk ile 2007 ocak dogumlu kızım aynı sınıfta olacaklar. tam 1 yaş fark var. Öğretmen egitimi verirken hangi cocugu kriter alacak. 2006 dogumluyumu yoksa 2007 dogumlu kızımı mı. Ve bu 8. sınıfa kadar devam edecek. bizim cocuklar hep geriden buyuk cocuklara yetismeye calisacak ve psikolojileri bozulacak.
  sinir bozucu bir durumdayız.
  acaba farklı illerden alabilecegimiz rapor gecerli olabilir mi. illaki ikametimizin oldugu ilden mi almak zorundayız. tabi bunada engel cikaracaklardir ..

 113. Bugün büyük uğraşlarla rapor alabildik. Fakat bir rastlantı icabı gazetedeki bakanın açıklamalarını okudum. hemen 147’yi aradım. Şimdiye kadar alınan tüm raporların geçersiz olduklarını söylediler. Buyrun… tekrar başa döndük. Bu kadar olur sanki köşe kapmaca oynuyoruz. birkaç gün önce söylediklerinden vazgeçip başka birşey yapıyorlar… Sesimizi falan duyuramadık arkadaşlar… Sonuç bu…

 114. Bu dayatmayı bir türlü anlamıyorum… rapor almak istemiyorum, resmen bizleri yasal olmayan durumlara sevk ediyorlar.. çocuğumun gelişimi gayet iyiyken uygun değil raporu almak vicdanıma hiç doğru gelmiyor, ben bunun için bir anne olarak vicdan muhasebesi yaparken bu kararı çıkaranlar nasıl bu kadar rahat ve netler… ben cezayı ödemeye razıyım ama rapora aslaaa….. birde yeni öğrendiğim birşey göndermeyen anne ve babalara dava açılacakmış.. bekleyip görücez..Allah (cc) çocuklarımızın hakkında hayırlısını nasip etsin….

  • BİRİNCİ SINIFTA KAYIT ERTELEME KARARI OKULDA VERİLMELİ

   Bakanlığın 66 ayını doldurduğu halde gelişim açısından ilkokula devam edemeyecek durumda olan öğrenciler için raporu kimin vereceği karmaşası devam ediyor. Bu güne kadar bakanlıktan veya bizzat sayın bakan tarafından yapılan farklı açıklamalar oldu.

   1. İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine “Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir.” hükmü konuldu. MEB’in 23.07.2012 tarihli basın açıklamasında da aynı cümle yer aldı.

   2. Hürriyet Gazetesindeki habere göre kendilerine gelen sorulara Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Müsteşar Emin Zararsız, Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik ve Basın Müşaviri Burcu Eyisoy başkanlığındaki komisyon tarafından cevaplar verildi. Bu konudaki soru ve verilen cevap şöyle: Soru: Çocuğunu okula göndermeyen aileler hangi doktordan veya heyetten rapor alacak? Bir hekimden alınan raporlar yeterli mi? Pedagog ya da psikologdan alınsa da olur mu? Cevap: 30 Eylül 2012 tarihi itibariyle 66 ayını doldurmuş olan çocuklarımızdan bedensel ve ruhsal gelişimlerinde çocuk gelişim uzmanları heyetince okula devam etmelerinde sakınca görüldüğünü belirten belgeye dayalı olarak öğrenci velisinin istenmesi halinde okula başlamaları 1 yıl ertelenebilir.

   3. Eğitim Muhabirlerine Bakanın iki gün önce yaptığı açıklamaya göre; Çocuğunu ilkokula göndermek istemeyen veli sağlık raporunu nereden alacak?” sorusuna karşılık Dinçer, 66 aylık veya 66 aydan büyük çocuğunu ilkokula göndermek istemeyen veli Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere başvuracak. Sağlık raporu almayacak, bunun adı sağlık raporu değil. Aile hekimlerinden ya da özel hastanelerden gelen raporları kabul etmeyeceğiz. Veli, çocuğu için ‘Fiziken okula başlamaya uygun değil’ ya da ‘Zihnen okula başlamaya uygun değil’ şeklinde rapor alacak. Bu raporları alanında uzman olan çocuk doktoru, çocuk psikiyatristi ya da nörologlar verecek.

   Üç farklı söylem ortayla çıkmış durumda: Yönetmeliğe ve 23.07.2012 tarihli basın açıklamasına göre herhangi bir sağlık kurumundan alınan rapor yeterli, Hürriyetteki açıklamaya göre çocuk gelişim uzmanları heyetince rapor verilmeli, iki gün önceki açıklamaya göre uzman olan çocuk doktoru, çocuk psikiyatristi ya da nörologlar rapor vermeli, aile hekime veya özel hastane raporları kabul edilmeyecek.

   Bakanlığın yaptığı çelişkili açıklamalara bir düzen getirmesi ve kararı ne ise onu yönetmeliğe açıkça yazması gerekir.

   Bir öğrencinin okula devamına ilişkin neden sağlıkçılara karar verildiğini de anlamak mümkün değil. Öğretmenler, bir çocuğun okula devam edecek olgunlukta olup-olmadığına uzman çocuk doktorundan, pisikiyatrist ya da nörologdan daha doğru karar verecek birikime sahiptirler. Sınıf yükseltme konusunda nasıl doktor raporu istenmiyor okuldaki bir komisyon buna karar veriyorsa birinci sınıfa kayıtta da birinci sınıfı okutacak öğretmenler, rehber öğretmen, okul yöneticisi ve veliden oluşacak komisyonca karar verilmelidir. Böylece velilerimizi ve çocuklarımızı hastane kapılarında süründürmemiş oluruz.

   Bu arada rahatsız edici bir konu daha var. Yönetmelikte, çocuk için alınacak raporda “bedenen veya zihnen gelişmemiş” ibaresinin yer alması gerektiği hükmü, maksadı aşan bir ifadedir. Yönetmelikteki “bu çocuk geri zekalıdır” anlamına gelecek ifade düzeltilmelidir. Amaç çocuğun olgunluğunun birinci sınıfa devam edecek düzeyde olmadığnı ifade etmektir. Bu amaca yönelik düzgün bir cümle yazılmalıdır.

   Doğan CEYLAN

   Müfettişler Derneği Başkanı

 115. bugün devlet hastanesine rapor almak için yanımda 2005 doğumlu bir ailenin çocuğu ile beraber gittik(2005 doğumlu olan çocukda bu sene 1. sınıfa başlayacak ve benim çocuğumdan hem boy hemde kilo olarak gözle görülür bir şekilde iri) doktorun yanında yaşadıklarıma gelince boy kilo ölçümünün sonrasında bu çocuk 1.sınıfa başlayabilir sorun yok bu kadar basit doktora 2005 doğumlu çocuğu gösterip bu 2 si aynımı deyince benim yapacağım birşey yok diyor bu kadar basit yazıklar olsun benim çocuğum 1. sınıfsa diğeri 2.veya3.sınıf olması lazım yazıklar olsun böyle bakana benim çocuğumun geleceği ile oynadığ için benim tanıdığım yok rapor alamıyorum tanıdığı olanlar rapor alıyor okula göndermiyor HANİ HAK HANİ ADALET siz garibanları eziyorsunuz yoksa tanıdığı olanlar zaten raporu almış devlet benim çocuğumun okula başlamasını düşünesiye kadar okulu bitiren gençlere nasıl iş bulurum onu düşünsün

 116. Okmeydanı Hastanesinden doktor ile görüştüm. Bu konuda bilgimiz yok. diyorlar. Haseki Hastenesi doktoru ile görüştüm. Onlarda aynı şekilde bu konuda bilgimiz yok diyorlar. 147 ‘yi biraz önce aradım. bu raporu nereden alabiirim diye, başta özel tek doktor yada aile hekimi derlerken sonra heyet raporu dediler şimdide bu konuda çalışmalar yapılıyor. Biraz bekleyin daha sonra açıklama yapacağız diyorlar…
  Bu rapuru alan varsa lütfen nereden aldığı konusunda bilgi verebilirlermi………

 117. bunun böyle olacagı baştan belliydi ….işinizi garantiye alıp,devlet hastanelerinden heyet raporlarınızı biran önce almanızı tavsiye ederim..anasınıflarının kayıtları da doluyor bu arada..ben raporu aldım..okula verdim..raporda fiziksel ve ve psikolojik açıdan anasınıfına gitmesi uygundur..diye bir sonuç geldi…bu arada sonuç ne olursa olsun verecektim zaten

 118. bu arada bir milli eğitim müfettişinden öğrendim..bu sene çocuklar için zor olacakmış …müfredat belli değilmiş…5yaş,6yaş ayrılacakmış az olan sınıfa diğer yaştan takviye yapılacakmış..sınıflar çok dolu olacakmış..yani kargaşanın içine düşeceklermiş…Allah çocuklarımızın yardımcısı olsun..

 119. İYİDE HANGİ DEVLET HASTANESİNDEN BEN KAÇ HASTANEYE GİTTİYSEM BİZE BİLGİ GELMEDİ VEREMEYİZ DİYORLAR

 120. hala “acaba gondersem mi” diye dusunenler varsa doktorlarin bugun yayinladiklari su basil bildirgesini okusunlar: http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/444-3269.html

 121. Biraz önce TTB’ye aşağıdaki iletiyi gönderdim:

  “4+4+4 sistemi ile ilgili, 4 Ağustos tarihli bildirgenizi birkaç defa okudum ve sistemin olası handikaplarına dair ciddi tespit ve önerilerinizin tamamına bu sistemin mağduru olmuş bir veli olarak katılıyorum. Mart/2007 doğumlu kızım bu sene ilköğretime başlamak zorunda. Onun için yapabileceğim en iyi şey sistemin zararlarını minimize edebilecek butik bir özel okula gönderip yaşla göre sınıfları ayıran, az mevcutlu bir sınıfta okumasını sağlamak. Ama bu imkanı olmayanlar ne yapacak?

  Sizler haklı olarak diyorsunuz ki, bizi bu işe alet etmeyin. MEB’in konusudur bu MEB çözsün. MEB’in bu işi çözmeyeceği çok açık; anlayış farklı, felsefe farklı çünkü. Siz doktorlar neden bu işe ön ayak olmuyorsunuz. Sistemin sakıncalarını açık ve cesur bir şekilde ortaya koymuşsunuz, çok teşekkür ederim kendi adıma sizlere, bilinci uyandırıyorsunuz ama bizi bu işe karıştırmayın diyorsunuz. Reaktif olmayın, proaktif olun; çocuğu bu durumda olan tüm velilere çağrıda bulunun gelin bu raporu vereceğiz diye… Tüm raporlarada şablon cümle koyun: “…. duygusal olarak hazır değildir….” şeklinde.Çünkü sizler de 66-71 ay arasındaki yaşlarda olan çocukların ruhen hazır olmadığını açıkça ifade ediyorsunuz….Bunu rapor konusu edin, herkese bu cümle ile rapor verin, böylece veliler de çekinmeyecektir çocuğum fişlenecek mi diye; herkeste bu rapor olursa kimsenin çocuğu fişlenmiş olmaz. Böylelikle MEB’in söz konusu uygulaması ile açıkça karşı durduğunuz ve bildirge olarak yayımladığınız hususlardaki duruşunuzu aksiyona çevirmişi ve milyonların duasını almış olursunuz.”

  Saygılarımla,

 122. 4+4+4 sistemindeki sorunların çözüm yeri hastaneler değildir! 04 Ağustos 2012

  Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği ve Eğitim Sen, 4+4+4 eğitim sistemini başlatan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, endişeleri nedeniyle çocuklarını erken yaşta okula göndermek istemeyen ailelere çocukları için doktor raporu alma yolunu göstermesiyle ilgili olarak ortak basın açıklaması yaptı. TTB’de bugün (4 Ağustos 2012) gerçekleştirilen basın toplantısına TTB Genel Sekreteri Dr. Bayazıt İlhan, Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derrneği Başkanı Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu ve Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız katıldılar. Ortak açıklamayı Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu okudu.

  Basın toplantısında, bilimsel açıdan 72 ayını doldurmamış olan çocukların okula başlamasının doğru bulunmadığı bir kez daha hatırlatılırken, bu konuda kaygısı olan ailelerin rapor almaya yönlendirilmesinin dayatma ve bilim dışı olduğu vurgulandı. Bu konunun hekimlik meselesi değil, eğitim meselesi olduğunun kaydedildiği toplantıda, “Milli Eğitim Bakanlığı topu hekimlere atmaktan vazgeçmelidir” denildi.

  04.08.2012

  BASIN BİLDİRGESİ

  4+4+4 Uygulamasına Ailelerin Gösterdikleri Tepkilerin Çözüm Yeri Hastaneler Değil Eğitim Kurumlarıdır!

  4+4+4 uygulamasıyla 66 ayı doldurmuş çocuklarımızın ilköğretime başlamasının gündeme gelmesi, ailelerin buna karşı çıkmaları ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuya çözüm bulmak yerine aileleri çocuk psikiyatristlerine yönlendirerek soruna hastanelerden çözüm beklemesi üzerine bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz. Eğitimcilerden ve sağlık bilimcilerden görüş alınmaksızın hazırlanan bu yasanın çocuklar açısından sakıncalarını ve çözüm önerilerimizi iletmek dileğindeyiz.

  *Gelişim dönemi açısından henüz oyun çağında bulunan 66 aylık çocuğun okul öncesi eğitim almadan ilkokul disiplinine girmesi, onun ruhsal, duygusal ve bilişsel gelişimini sekteye uğratarak yıllarca sürecek olan akademik hayatı açısından olumsuz sonuçlar doğuracaktır..

  *5 yaş çocuğu (60-71 aylar arası)zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak ilkokula henüz hazır değildir. Çocuğun okul eğitimine katılabilmesi için gerekli sosyal, duygusal, bilişsel, dil ve motor becerilerinin gelişimi 6 yaştan(72 ay) önce tamamlanmaz. Bu bilimsel ortalama dışında kalan çok az çocuk vardır.

  * Çocukların bu gelişimleri tamamlanmadan ilkokul 1. sınıfa başlamaları ruh sağlığını pek çok yönden olumsuz olarak etkileyecektir:

  -Küçük yaşta okula başlayanlarda ayrılık kaygısı rahatsızlığı görülme riski, altı yaşında ilkokula başlayan çocuklara göre daha fazladır. Özellikle bu çocuklar okul öncesi eğitim almadılarsa risk daha da artmaktadır.

  -Dürtü kontrolü 5 yaşındaki bir çocukta tam gelişmediğinden davranışlarının kontrolünü sağlamakta zorlanacak, sınıfta sırasında bekleyemeyecek ve ilkokulda uyması gereken kurallara uymakta güçlükler yaşayabilecektir.

  -Beş yaşından önce el-göz kordinasyonunun, ince motor becerilerin, işlemsel düşüncenin tam gelişmemiş olması, soyut düşüncenin yetersizliği ve dikkati sürdürmedeki güçlükler nedeniyle bu yaştaki çocuklar öğrenme becerilerinde zorlanacaklardır. Bu yaştaki çocukların okulda belli seviyede başarı elde etmekte zorlanmaları gelişimsel açıdan normal olmasına karşın okul programları kapsamında beklenen kazanımları karşılamamaları nedeniyle, başarısızlık olarak yorumlanacak ve gereksiz olarak ‘zeka geriliği’, ‘öğrenme güçlüğü’ veya ‘dikkat eksikliği’ olduğu gibi tanımlara maruz kalacaktır.

  *Ayrıca bu çocukların 6 yaş grubu (72-83 aylar) ile aynı sınıflarda eğitime alınacağı açıklanmıştır. Bu da ayrı bir sakınca getirmektedir. Bu demektir ki aynı sınıfta 60-83 aylar arasında, yani aralarında yaklaşık 2 yıl fark olabilen çocuklar olacaktır. Bu durumda gelişimsel özellikler açısından 72-83 aylık çocuklar doğal olarak 60-66 ay arasındakilere göre çok önde olacak, onlardan daha hızlı öğrenecek, beklenenleri daha kolay yerine getirecektir. 60-66 aydakiler de bu durumda zorunlu olarak sınıfın daha başarısız ve geriden gelen grubunu oluşturacaklardır, yani bu grup daha okula başlarken başarısızlık duygusuna mahkum edilecek ve bu duygu onlarla eğitim yaşamları boyunca gidecektir. Erken dönemde kazanılan başarısızlık duygusunun çocukların daha sonraları da kendilerine güven duymalarını engellediği bilimsel olarak gösterilmiştir. Erken dönemde başarısızlık duygusu edinen çocukların okuldan soğudukları ve okul yaşamını kısa sürede bıraktıkları yapılan araştırmaların çok net olarak ortaya koyduğu bir gerçektir. Dolayısıyla eğitime başlama yaşını aşağıya indirmenin önemli bir sonucu kendini başarısız görerek büyüyen ve dolayısıyla kendine güvensiz ve başarılı olabileceğine inancı kalmamış nesiller yetiştirmek olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı böyle bir sorumluluk aldığının da farkında mıdır?

  * Ayrıca 5 yaş uygulaması 1983-1985 yıllarında zaten ülkemizde denenmiş ve olumsuz sonuçlarından dolayı vazgeçilmiştir,

  * Ülkemizde yapıldığı gibi okul öncesi eğitimi ilkokulun ilk yılına sıkıştırmak ve sınıf öğretmenlerini okul öncesi çağı çocuklarıyla eğitim yapmaya zorlamak gibi bir uygulama dünyada kabul görmemekte, gelişmiş ülkelerde yaygın ve ücretsiz okul öncesi eğitim ve kreş imkanları sağlanmaktadır. Eğitimin bu evreleri çocuğa temel oluşturduğundan vazgeçilmez önemdedir, geçiştirilemez.

  *Daha önce de duyurmaya çalıştığımız tüm bu gerçeklere karşın okullarda ve müfredatta hiçbir yeterli hazırlık olmadan uygulama başlatılmaktadır. Okulların maddi koşulları, sıraları, tuvaletleri, tahtaları bu denli küçük çocuklar için hazır değildir. İlköğretim öğretmenleri 5 yaş çocuklarla çalışmaya ve aralarında 2 yaş fark olan iki farklı grubu aynı sınıf ortamı içinde eğitmeye hazır değildir. Bu sınıflar köy okullarındaki her yaştan 1-2 çocuğun bulunduğu sınıflarda çok daha farklı olacaktır ve öğretmenler için de buna uygun mesleki eğitim programı yapılması gerekir. Veliler de endişelidir. Birçok velinin çocuğunu okula göndermek istemediğini basından da duymaktayız. Milli Eğitim Bakanlığı ise bu uygulamanın yanlışlığını ve sakıncalarını görmek ve çözüm aramak yerine “çocuğunu okula göndermek istemeyen nörologlardan ya da psikiyatrlardan çocuk zihnen okula başlamaya uygun değildir, diyen rapor almak zorundadır” diyerek çözüm bulma işini, hiç danışmadan doktorlara atmıştır.

  *Bu duyurular ve düzenlemeler çocuğunun durumu hakkında kaygılanan pek çok ailenin, çocuğunu okula bu yıl başlatmamak için doktor kapılarına dayanmasına yol açmıştır. Plansız, programsız, bilimi ve tarafların itirazlarını dikkate almadan dayatılan uygulamalar nedeniyle hekimler zor duruma sokulmakta, hatta ailelerle karşı karşıya bırakılmaktadır. Sayısı 600.000’i bulduğu belirtilen bu çocukların çocuk psikiyatrisi veya çocuk nörolojisi kliniklerinde değerlendirilmesinin ne demek olduğunun Milli Eğitim Bakanlığı’nca yeterince düşünülmemiş olduğu kanısındayız. Bir çocuğun çocuk psikiyatrisi kliniğinde değerlendirilmesi en az 30-45 dakikadır. Bu değerlendirme için ailelerin önceden randevu alması gerektiğinden randevu sıraları yoğun başvuru nedeniyle çok uzayacak, çocukların bir kısmı okul açılma zamanı geldiğinde bile değerlendirilememiş olabilecek ve yanlış sınıfa verilme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Ayrıca bu grubun randevuları doldurması kliniklerde tedavisi sürdürülmekte olan hastaların randevularını aksatacak ve tedavileri de yarım kalmış olacaktır. Milli Eğitim Bakanı’nın bu önerisi pratik uygulamada yaratacağı önemli sorunlar nedeniyle uygulanabilir görünmemektedir. Bu sadece milli eğitim kurumlarında çözüm bulması gereken bir sorunun sorumluluğunu başka bir meslek grubuna yükleyerek çözüm aramaktan sıyrılmaya çalışması ve kendi çaresizliğiyle hekimlerden medet ummasıdır.

  *Milli Eğitim Bakanı geçtiğimiz günlerde bir açıklama daha yapmıştır: “Orta ve alt gelir grubundan vatandaşlar çocuğunu okula göndermek isterken, üst ve orta gelir grubu ve eğitimli kesimin çocuğunu okula göndermekten çekindiğini” ifade etmiştir. Bu sözler, eğitimde iyice belirginleşen sınıfsal ayrışmanın ve fırsat eşitsizliğinin göstergesidir. Belli ki “eğitimli kesim”den birçok veli mevcut sorunları görmekte ve çocuğunu okula geç başlatmak istemektedir.. Az eğitimli ve dar gelirli ailelerin çocuklarını ‘bir an önce yetiştirmek kaygısı’ büyük olduğundan onların ‘çocukları erken okula gönderip, bir an önce bu sorumluluğu tamamlamak’ endişesi anlaşılır birşeydir. Çocuklarını okula erken başlatan üst ve orta gelirli, eğitimli aileler belki özel dersler ve diğer destekleyici eğitimlerle erken başlamanın dezavantajlarını ortadan kaldırabileceklerdir. Ancak yoksul ve daha az eğitimli kesimin erkenden noksan koşullarda eğitime başlayan çocuklarını ise bekleyenler:

  -Eğitim sürecinde yaş farkından doğan açıkların kapatılamaması ve mevcut konumlarının daha da dezavantajlı hale gelmesi,

  -Okul eğitimi aşamasında yaşanan zorluklar sonucunda zorunlu olarak mesleki eğitime yönelme ve daha erken yaşta çıraklıkla, işyerleriyle tanışmaları, ve

  -Özellikle kız çocukları için; daha erken bir yaşta açık lise uygulaması ile mekânsal olarak okuldan koparılmalarıdır.

  *Sonuç olarak: şimdiye dek, eğitim fakültelerinin, meslek örgütlerinin ve eğitimcilerin hiçbir önerisini dikkate almayan Milli Eğitim Bakanlığı’nı ve çocuklarımızı yeni dönemin başlamasıyla okullarda bir kaos ortamı beklemektedir. Endişemiz bu kaostan öğrencilerimizin onarılamayacak zararlar görmesidir. Çocukların 72 aydan önce ilkokul 1. sınıfa başlamaları başta kaygı bozuklukları, okul başarısızlığı, kendine güvensiz olarak büyümeleri ve davranış sorunlarının gelişmesi açısından sakıncalıdır. Bu yaştaki çocukların okul öncesi eğitim almaları daha doğrudur.

  Saydığımız bilimsel gerekçeler ışığında ilkokula başlama yaşı 72 ay ve üstü olarak ivedilikle düzeltilmelidir. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için söz konusu yasal düzenleme yetiştirilemeyecek ise Milli Eğitim Bakanlığı taraflarla bir araya gelerek çocuklarımızın zarar görmeyeceği bir çözümü ortaya koymalı, aileleri hekimlere yönlendirmekten vazgeçmeli, ülkenin eğitim sorunlarına çözüm için hekimlerden çare bekler duruma düşülmemelidir.

  Saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.

  Türk Tabipleri Birliği / Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği / Eğitim Sen (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası)

 123. MELEK TEŞEKKÜRLER BU YAZI İÇİN

 124. Doğru olanda bu inşallah bu yazı dikkate alınarak doğru kararlar alınır. 147’de bu konuda tekrar çalışmalar yapıldığını çok büyük tepkiler olduğunu söylüyor. Umarım en kısa zamanda yanlışlık düzeltilir….

 125. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 66 ayı dolduran çocukların okula başlamaları ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

  Kırgızistan’da İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dinçer, “66 ayını dolduran bütün çocukların kayıtlarını yaptık. Sadece, fiziken veya zihnen henüz 66 aylık çocuk özelliklerine sahip olmayanlar varsa, hastanelerin vereceği raporlara göre biz eğitimini ilkokuldan değil, okul öncesi eğitimden başlatmak üzere kayıt yapacağız” dedi.

  • izmirde herhangi bir devlet hastanesinden rapor alabilen varsa banada yazabilirmi acaba.nereye gittiysem alamadım en son kendime bi rapor alıcam valla.çok yoruldum artık ama pes etmiycem.lütfen alan varsa paylaşsın

 126. Onceden uzman doktor diyor du simdi hastanelerin vereceği rapor diyor.Yine bir numara düşünüyor belli

 127. 5.5 yaşındaki bir çocuk daha yemeğini bile doğru düzgün yiyemezken,tuvalet ihtiyacını tam manasıyla karşılayamazken nasıl olacakta birinci sınıfa gidecek çok merak ediyorum ve bu çocukların psikolojisi bozulunca nasıl olacakta okulu sevebilecekler maalesef devlet hastaneleri rapor vermiyorlar gerekçeleride işlerinden olmaktan korkmak çocuk okula alışamazsa 2 ay içinde ana sınıfına yönlendireceklermiş peki hiç düşünülüyormu ilkokul için yapılan onca masraf ne olacak anne hani birinci sınıfa gidiyordum ne olduda ana sınıfına geçtim diyen çocuğa ne cevap verilecek yazık bizim evlatlarımza hemde çok yazık.

 128. ARKADAŞLAR BEN İLK DUYDUN VE 24 TEMMUZDA RAPORU ALDIM ŞİMDİ BU KONU ÇOK GÜNDEMDE YA YOĞUNLAŞTI AİLELER VE DOKTORLARDA UĞRAŞMAK İSTEMİYOR HERHALDE UYDUNGUR DEYİP GEÇİYORLAR YOKS TESETLER DAKİKALARCA UĞRAŞCAKLAR ONLARIN İŞİ DE KOLAY DEĞİL MEB INLARIN ÜZERİNE ATTI HERŞEYİ

 129. Sevgili Melek, bugün kaydımızın düştüğü okuldan aradılar. Bizde rapor aldık,form doldurduk, anaokulu önkayıt belgesi verdik.
  Ama ilçe meb haber gelmiş. KIzım başlayacakmış. kasımda karar verilecekmiş.
  Siz yönetmeliğe aykırı şeyler söylüyorsunuz dedim. Yönetmelikteki herşey ,Bakanın son beyanına uygun başvurumu nasıl kayda alamayız dersiniz? dedim. Sizi anlıyoruz ama öyle bilgi geldi dedi.
  KASMAYA devam

 130. Kayıt ertelemede verilen rapor:
  . Çocuk hast. denver testi yapıldı.Çocuk gelişim uzmanı ve çocuk doktoru bu raporu verdiler. Bakanın son beyanına göre(dünkü) anaokulu kaydıda tamam .

  • pardon denver testi dediğiniz nasıl bir test acaba bilgi verirmisiniz ben geçen gün izmirdeki çocuk hastanesine psikiyatrı bölümüne gittim oğlumla.doktor hanım bazı sorular sordu işte renktir tişörtündeki resmi falan evde kaç kişisiniz falan diye oğlumda hepsine cevap verdi ben bu çocuğa rapor veremem rapora ne yazıyım dedi bizde geri geldik inanın bütün sinirlerim bozuldu bu denver testine psikiyatri bölümü doktorumu gönderdi sizi lütfen biraz bilgi verirmisiniz…

 131. Devlet hastanesinde çalışan doktor arkadaşlarımızdan bu raporun “kesinlikle verilmemesi” istenmiş. İhtiyacı olan çocuğa bile vermeyeceksiniz denildiğini söylüyorlar. Ayrıca Temmuz ayında rapor alan 3 çocuğun ailelerine ve hastaneye hükümet tarafından dava açıldığı bilgisi verilmiş. Bu iş artık inat meselesine dönüştürüldü. Ben rapor aldım, ama okula vermeye korkar hale geldim. Herkese Allah kolaylıklar versin, umarım Türkiye’de gelecek nesiller bizlerden daha özgür olurlar.

  • İnanmayın bunlara ,dava falan yok, yıldırma bunlar.Beni kaydımızın düştüğü okul aradı.Oraya rapor verdim .Ayrıntıları deli raporu kısmında.Oku lütfen

 132. Sevgili meltem bizi çocuk hast.uzmanı yolladı.Testi ayrıntılı çocuk gelişimi uzmanı denilen kişiler yapıyor.Onların yazdığı rapora göre gönderen hekim yazdı. Bende girdim. birçok soru sordular,büyük küçük mü, resim çizme,tek ayak üstünde durma vb. gibi Nerdeyse 30 dk sürdü.Öyle hemen bitmedi.
  Belki hast.gelişim uzm.yoksa hekim kendi yapıyordur.
  İşte böyle bir rapora rağmen kayıt ertelememi kabul etmeyeceklerini söyledi okul müd. yard.
  Önce başlasın kasım ayına kadar bir görelim diyor.Uyum olmazsa anaokuluna gönderin dedi.
  Bunu yapabileceklerini sanmıyorum ama çok yoruldum artık.

 133. Maalesef ben de aynı konudan dolayı artık çocuğu geçtim kendime deli raporu alacam. Kasıma kadar gelsin ondan sonra uyum sağlamassa yollarız. Böyle bir şey yok. Çocuğun psikolojisi ne olacak .özel okullarda sorun yok onlar bir çözüm bulmuşlar. Ama devlet okulları buna hazır mı acaba. Hazır değil. Ben çocuğumu o kaosun içine sokmayacağım.

 134. Gecenin bu saatinde bu mesele yuzunden uykum kacti…Yonetmeligi okumaktan gozlerim agridi o yonetmeligi aglaya aglaya okuyup duruyorum.HIc inanmadigim halde bu sistemde asimile olduk biz de. Mart 2007 dogumlu kizimi icime en cok sinen ozel okulun 1.sinifina kaydettirdim cunku geri adim atilmayacagi ortada en iyi ozel okullarda da kontenjan kalmiyor,bu okullar anasinifina almiyor bu cocuklari rapor dahi kabul etmiyorlar korkuyorlar belirsizlikten cunku biz onlara ilimli mufredat uygulayacagiz yormadan yipratmadan gecirecegiz bu yili merak etmeyin diye bizi rahatlatmaya calisiyorlar ama hepsinin gozunde goruyorum benim kadar endiseli benim kadar uzgun onlar da inanmiyorlar bu sisteme grrcek egitimciler…Benim sectigim okul herseyiyle cok duzgun cok icime sindi ama 2007’li cocuklar icin 20-24 kisilik mevcudu asmayacak ayri bir sinifta bol oyunlu bir egitim yapacaklarini bilmem bile icimi rahatlatmiyor.Agliyorum bu kadar cocugun anasini aglatti bu sistem daha da aglatacak gibi gorunuyor.

  • arın'ın annesi

   ben de henüz ne rapor almaya çalışmış ne de gidip okula kaydını yaptırmış bi anneyim. oğlum geçen yıl bi özel okulun 4+ yaş anasınıfındaydı. onların yaptığı metropolitan testine göre oğlum okula zihinsel olarak başlayabilirmiş ama bunun zararını önümüzdeki yıllarda görürmüşüz. çünkü 2. sınıf müfredatı değişmemiş yani bu yıl lay lay la geçse bile 2. yıl müfredat ağır gelirmiş. okulumuz bize rapor alarak anaokula devam etmemizi önerdi ama ben rapora çok güvenemiyorum. acaba geri adım atılır mı anne yada öğretmen kanaatine bırakılır mı diye bekliyorum. müdürümüz devlet okullarında yeteri kadar ön kayıt alındıktan sonra esnetebilirler, eylüle kadar bekleyebilirsiniz diyor. sağolsunlar anaokulu sınıfında da 1. sınıfta da oğlum için bi kontenjan tutuyorlar o da eski öğrenci olmamızdan olsa gerek.
   ağlamanıza çok üzüldüm. belki ben de istemeye istemeye 1. sınıfa kaydettiriri,m. ozaman iş velilere düşecek. çok ilgileneceğiz. bütün zamanımızı onlara ayıracağız. onlar da biz de yorulacağız ama şimdilik sanak alemde büyüyüp sesimizi duyurmaya çalışmaktan başka bişey yapamayız. face de ‘o da küçük’ gurubu kuruldu.akmasa da damlar. sesimizi buralardan duyuralım derim ben.

 135. ya arkadaşım psikaytrlarıda anlamak zorlaştı 2 rengi söylemek resim bilmek ilkokula hazırmı demek oluyormuş 2 yaşındaki çocuk bile yapar onu ayrıca bilişsel yönden veremem demiş raporu anladığım kadarıyla çocuğa duygusal gelişim yönünden bakmış mı mesala çocuğun fiziksel bilişsel ve sosyal gelişimi iyi olup duygusal yönden zayıf olabilir mesela tandığımın çocuğu sosyal bilşsel ve fiziksel gelişme yönünden iyi ama duygusal gelişim yönünden problemliydi çocuk arkadaşlarına karşı kendini savunamıyor sessiz erkek çocuklardan dayak diyip ses çıkaramıyan bir çocukmuş hergün anasınıfından ağlayark geliyormuş bu çocuk 83 aylık çocuklarla aynı sınıfı nasıl paylaşacak

 136. ”İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir. Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir.

  Yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

  ”Bakanlığımızca yapılan değerlendirmede, ilkokul için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi uygun görülmüştür. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları yapacakları muayene ve değerlendirme neticesinde rapor düzenleyecektir. Ancak ihtiyaç duyulması halinde, gerekli tetkikler ve konsültasyonlar yapılmak suretiyle ilgili hekim tarafından tek hekim raporu tamamlanacaktır. Bu rapor, kamu ve üniversiteye bağlı sağlık kurumlarında görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenebilecektir.”

  • Bu raporda yeterli değil tanımını netleştirmeleri gerekiyor. Doktorlar korkuyor bu raporları vermeye, okullar raporu olan çocukları bile anasınıfına almaya korkuyor…Bilgi kirliliği yaratarak velileri de korkuttular. Gerçekten akıl alır gibi değil. Ben çocuğuma dinini 3 yaşından beri öğretiyorum, Allah sevgisini/korkusunu dinini sevdirerek öğretiyorum, İmam Hatip Okulları’na gerek yok, İmam Hatip Okullarını yaymak için bu kadar çok küçüğün mağdur edilmesine ne hacet!!!

   Her gün ağlıyorum, çocuğum da tedirgin duyuyor sağdan soldan birşeyler. Gideceği okulda bu yıl 2007’liler için özel bir sınıf açacaklar, özel okul olduğu için tuvaletleri temiz, personeli bol, çocuklara özbakım becerilerini de kazandıracaklar ama 2. sınıf dye sorunca, onlar bile (yıllık 35 bin TL ücreti olan en iyi 10 özel okul arasında olan bir okul burası, tüm velilerin memnun olduğu, öğrencilerin mutlu/başarılı oldukları bir okul) işte orası muamma/sıkıntı; çünkü müfreadt aynı, 6,5 yaşındaki çocuğu zorlayabilecek konular diyorlar. Çocuklarımızı mutlu/başarılı kılmak için hepimiz seferber olacağız diye bizi rahatlatmaya çalışıyorlar ama o kadat çok yanlış var ki hepsini düzeltmeleri imkansız…

 137. şimdi tekrardan MEB 147 aradım. 23 mart 2007 doğumlu kızımın 1. sınıfa vermek istemediğimi, zaten 3 yıldır okul öcesi eğitim aldığını ve bu senede anaokuluna göndermek istediğimi belirttim.. Aldığım cevap kızınızı ilkoul 1 e vermek zorundasınız eğer rapor almazsanız, bu para cezası ve hapis cezasıyla sonuçlanacağını söylediler… inanın şaştım kaldım ben para cezasına razıyken birde hapis cezasından bahsediyorlar.. heralde sözün bittiği yer olsa gerek…….BEN BİR ANNEYİM ÇOCUĞUMU BENDEN İYİ KİMSE TANIYAMAZ VE ONUNLA İLGİLİ KARARLARI O KENDİ KARARLARINI VERECEĞİ YAŞA GELENE KADAR BEN VERİRİM… Ben kararlıyım kızımı bu oturmamış sistemin içine dahil etmicem.. rapor almak istemiyorum çünkü bu vicdanıma ters… bekleyip görücez bakalım evlatlarımızın iyiliğini istediğimiz için BİZLERE NELER YAPACAKLAR…..

 138. Özel hastane raporlarına geçersiz diyorlar bu nasıl iş anlayamıyorum.Biz devlet memuru çalışanları hastalanıp özel hastaneye gidince verilen çalışamaz raporunu kabul eden devlet çocuklarımız için alınan raporu nasıl kabul etmez,bu nasıl bir kaos.Bende çocuğum için özel bir sağlık kurumundan rapor aldım,okula verdim.Bu işi bu kadar zora sokmaları herkesi tedirgin etmekten başka birşey değil.Umarım çocuklarımız bu yıl anasınıfına gidebilirler…

 139. Bugün devlet hastanesine gidip mart 2007 doğumlu kızım için kolayca rapor aldım .Tuvalete kendi gidebiliyor mu, kalem tutabiliyor mu gibi sorular sorarak boyuna ve kilosuna baktı. Boyunun gelişim cetveline göre biraz kısa olduğunu ve 1.sınıf için yeterli olmadığını yazdığı raporu okula teslim ettim.Aylardır belli aralıklarla gittiğim okulda ‘ Bizler de ne yapacağımızı bilmiyoruz bekleyin’ diyen okul idaresi şimdi rapor elimde gidip anasınıfına kayıt yaptırmak istediğimi söyleyince bana sinirli bir ifadeyle ‘şimdiye kadar nerelerdeydiniz hanfendi,kontenjanımız doldu’diyerek çıkıştı şimdi burada kim haklı . Ben kimi kime şikayet edeyim bilemiyorum .

  • Bizde raporu çocuk psikiyatrisinden aldık ama okul kayıt ekranımız açılmadığı için şu an bi şey yapamayız eylülde gelin dedi.Acaba okula raporu dilekçe ile mi verdiniz ?

 140. Esra Hn. Hangi hastaneden aldınız. adını verebilirmisiniz. Biz hangi hastaneye gittiysek elimiz boş döndü..

  • Melek Hanım; Ben de dün özel hastane doktorlarından rapor alabileceğimi düşünerek bir kaç hastane dolaştım.Görüştüğüm doktorlar hastanelerine herhangi bir genelge gelmediği için rapor vermelerinin mümkün olmadığını söyleyerek beni devlet hastanesine yönlendirdiler .Bugün de devlet hastanesine gittim ve raporu aldım .Doktorun bana söylediğine göre iki gün önce gelen genelgeyle birlikte devlet hastanelerinde yalnızca çocuk doktorlarından rapor alınabiliyor.İki gün öncesine kadar onlarda vermemişler. Siz daha önce gittiyseniz o yüzden alamamış olabilirsiniz .

   • Biz de çocuk psikiyatrisinden rapor aldık ama okula götürdüğümüzde kayıt ekranlarının açılmadığını ve eylülde gelmemiz gerektiğini söylediler.Acaba siz okula dilekçe ilemi verdiniz??? çocuğunuzun kaydını anasınıfına düşürdülermi ???

 141. esra hanım çocuğunuz hangi yıl ve ay doğumlu doktor çocuğunuzu rapor vermeden önce nasıl değerlendirdi ve rapora ne yazdı paylaşırsanız sevinirim

  • Muceyla Hanım;çocuğum mart 2007 doğumlu.Devlet hastanesinin çocuk doktoruna giderken rapor alma konusunda endişelerim vardı ancak doktorun yaklaşımı beni çok rahatlattı.Çocuğumun boyunu ve kilosunu ölçtü .Tuvalete yalnız gidebiliyor mu ,kalem tutabiliyor mu ,okula gitmek istiyor mu diye sordu.Ben de tuvalate yalnız gitse de temizliğini kendinin yapamadığını ,kalem tutsa da fazla yazı yazdığında parmaklarının yorulduğunu,okul öncesi eğitimi olmadığı için çocuğumu hiç bir yönden ilkokula hazır görmediğimi söyledim.O da reçeteye boyunu kilosunu yazdı boyunun okula başlamak için biraz kısa olduğunu 1.sınıfa hazır değildir diyerek raporu imzaladı.Ben de raporu okula teslim ettim .Hiçbir engellemeyle karşılaşmadan bugün de anasınıfına kaydımızı yaptırdık.Sizlere de tavsiyem en yakınınızdaki devlet hastanesinin çocuk doktoruna başvurun çocuğunuzu 1.sınıfa başlatmak istemediğinizi söyleyin onlar gerekeni yaparlar .

 142. Cevabınız için teşekkürler Esra hn. Aslında dün gittik ama bize böyle bir bilgi gelmedi dediler. Eğitim ve araştırma hastaneleri olacak dediler. Sonra 147’yi aradım. Hastane hakkında bilgi aldılar. Genelgeyi şimdi göndereceğiz dediler. Meb herhalde raporu güçleştirmek için işi ağırdan alıyor.

  • Melek Hanım;eğitimciler ,hekimler ve veliler tarafından oluşan yoğun tepkiler nedeniyle meb bu rapor olayını biraz daha yumaşatma kararı almış gibi görünüyor .Görüştüğüm doktor ,genelgenin kendilerine iki gün önce ulaştığını ve o güne kadar gelenleri geri gönderdiklerini söyledi.İki gün önce ana haber bülteninde raporun devlet hastanelerinden çocuk doktorlarından alınabileceği de söylendi .Size tavsiyem kararlılığınızı devam ettirin.

 143. birşey soracağım..sağlık bakanlığının açıklamasında çocuk sağlığı uzmanı diyor…147 yi aradığınızda çocuk sağlığı uzmanı ve çocuk psikiyatristi diyor…eğitim araştırma hastanesi çocuk psikiyatrisinden alınan rapor geçerli mi şimdi?kafam iyice karıştı…

 144. Bedenen veya zihnen dediği için çocuk doktorları bedenen raporu, psikiyatriler zihnen raporu veriyorlarmış. Ben oğlumu bugün çocuk doktoruna götürdüm. Boy ve kilosunu normal bulduğu için rapor veremem dedi. Birde çocuk psikiyatriye götürün belki o yardımcı olabilir dedi. Onunda normal bulacağı belli yani bu gidişle okula gidecek gibi gözüküyor. Çok Yazık :((

 145. 66 aylıkların okula başlatılmasına doktorlardan itiraz
  BUGÜNKÜ HÜRRİYET EĞİTİM AÇIKLAMASI . HALA NEDEN DİRETİYORLAR ANLAMADIM …………. İstanbul Tabip Odası, 72 ay öncesinin oyun çocukluğu döneminde olduğunu belirterek okula gitmesinin uygun olmadığını dile getirdi. Uygulama ile okullar açıldığında kaos yaşanacağını savunan İstanbul Tabip Odası, çocuklara sadece kamu kurumlarının rapor vermesi şartına da itiraz etti. Tüm hekimleri de rapor isteyen veli ve çocuklara sahip çıkmaya davet etti.

  TBMM’den geçerek yasalaşan ve uygulamaya konulan yeni eğitim sistemi 4+4+4 ile ilgili hazırlıklar sürerken, okulların açılmasına az bir zaman kala itirazlar devam ediyor. İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, tüm itirazlara rağmen yasalaşan yeni eğitim sisteminin okullarda kaosa neden olacağı gerekçesiyle durdurulması gerektiğini belirtti.

  “Sadece milletvekillerini oyları ile çoğunluk sağlanarak yasalaşmış olması 60-66 aylık çocukların okula başlatılması için yeterli olamaz” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  İtiraz ediyoruz

  “Bilimsel verilere dayandırılması, çocukların eğitimine ve gelişimine zarar vermediğinin kanıtlanması ve toplumun taleplerinin dikkate alınması zorunludur. Hekimler olarak bu konudaki bilimsel ve tarihsel sorumluluğumuz gereği itiraz ediyoruz. Bakanlığı, bilimsel ve toplumsal uzlaşı gerçekleşinceye kadar bu konuyu durdurmaya ve muhatapları ile bağımsız demokratik bir tartışma-değerlendirme ortamı yaratmaya bir kez daha davet ediyoruz.”Açıklamada, hükümetin bu çok önemli yasayı apar-topar ve ‘kendi politik ihtiyaçları’ doğrultusunda meclisten geçirdiği belirtildi. Konuyla ilgili tüm uzmanların başından beri bu yasaya karşı çıktığı da hatırlatılarak, 72 ay öncesinin okula başlamasının sakıncaları bir kez daha sıralandı. Yeni dönemin başlamasıyla okulları bir kaos ortamının beklediği ifade edilerek, ebeveynlerin çaresiz olduğu, çocukların onarılmayacak zararlar görmesinden endişe edildiği dile getirildi. Raporu sadece kamu kurumlarının vermesi kararının da ‘keyfi bir uygulama’ olarak niteleyen İstanbul Tabip Odası, tüm hekimleri ebeveynlere ve çocuklara sahip çıkmaya davet etti:

  Hekimin nerede çalıştığı belirleyici değil

  “Okulların açılmasına sayılı günler kala bu sorun karşısında kimlerin rapor verebileceği ya da hangi hekimlerin raporlarının kabul edileceği konusunda bürokratların keyfi tutumlarının ve dayatmalarının devam ettiğini görüyoruz. Öncelikle belirtilmesi gereken, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı meslektaşlarımızın vereceği raporlarda kamu ya da özel çalışan ayrımının hiçbir bilimsel geçerliliği ve dayanağının olmadığıdır. Hekimin nerede çalıştığı bahsi geçen raporun içeriği ve amacını belirlemez. Bu nedenle özel çalışan hekim raporlarının da mevcut durumda geçersiz sayılması keyfi, hukuksuz ve bilim dışıdır. İstanbul Tabip Odası olarak, her çocuğun gelişiminin farklılıklar gösterebileceği, bazı çocukların hızlı gelişim göstererek farkları kapatabileceğini kabul etmekle birlikte, altyapı, sosyal ortam, aile uyumu vb. gereksinimlerin bir bütün olarak sağlanamadığı bu 4+4+4 dayatması ortamında; 72 ay öncesi çocukların oyun çocukluğu döneminde olduğu için okula gitmesinin uygun olmadığını değerlendiriyoruz.

  Meslek örgütü olarak, tüm klinik şeflerini, hastane başhekimlerini, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları ve uzmanlık derneklerini, bu rapor isteği ile karşılaşacak genç meslektaşlarımıza ve çaresiz bırakılmış ebeveynlere, daha da önemlisi gelişim aşamalarının çok üstünde ‘performans’ göstermeleri beklenen çocuklarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

  Başarısızlık duygusuna mahkum edilecekler

  İstanbul Tabip Odası’nın açıkladığı, 72 ay öncesinin okula başlamasının sakıncalarından bazıları ise şöyle:

  – Eğitimci ve ebeveynlerin iyi bildiği gibi, okula yeni başlamış 6 yaş çocuklarında bile önemli sorun olabilen ‘ayrılık kaygısı’, 72 ayını doldurmamış çocuklarda çok daha yoğun olarak ortaya çıkacaktır.

  – Ayrıca bu çocukların 6 yaş grubu (72-83 aylar) ile aynı sınıflarda eğitime alınacağı açıklanmıştır. Bu demektir ki aynı sınıfta 60-83 aylar arasında, yani aralarında yaklaşık 2 yıl fark olabilen çocuklar olacaktır. Bu durumda gelişimsel özellikler açısından 72-83 aylık çocuklar doğal olarak 60-66 ay arasındakilere göre çok önde olacak, onlardan daha hızlı öğrenecek, beklenenleri daha kolay yerine getirecektir. 60-66 aylık olanlar ise bu durumda zorunlu olarak sınıfın daha başarısız grubunu oluşturacaklardır. Yani bu grup daha okula başlarken başarısızlık duygusuna mahkum edilecektir.

  – Ülkemizde yapıldığı gibi okul öncesi eğitimi ilkokulun ilk yılına sıkıştırmak ve sınıf öğretmenlerini okul öncesi çağı çocuklarıyla eğitim yapmaya zorlamak gibi bir uygulama dünyada kabul görmemekte, gelişmiş ülkelerde yaygın ve ücretsiz okul öncesi eğitim ve kreş imkanları sağlanmaktadır. Eğitimin bu evreleri çocuğa temel oluşturduğundan vazgeçilmez önemdedir, geçiştirilemez. Bakanlığın yaptığı 1. sınıfta daha çok oyun oynatılacağı türünden bir savunma tümüyle aldatmacadır. 1. sınıfta okul öncesi bir programla eğitim alan çocukların ilkokul eğitim süresi 3 yıla düşecekse, hükümetin zorunlu eğitim süresini uzatarak halkımıza aslında hizmet götürdüğü yönündeki savunması yine kendileri tarafından yalanlanmış olmaktadır.

 146. Bu işin Tbaipler Birliği tarafından çözüleceğini biliyordum (BKZ. 8 Ağustos 2012 tarihli mesajım). Tabipler Birliği’ne mailler atmıştım, umarım tüm doktorlar İstanbul Tabipler Birliğ’nin çağrısına kulak verir.

 147. Düzeltiyorum: İstanbul Tabipler Odası yaptı bu favörü. Ayakta alkışlıyorum onları ama hala bu raporu vermekten imtina eden çok doktor var, keşke tüm doktorlar İstanbul Tabipler Odası’nın çağrısına kulak verse….

 148. 66-72 ay arasındaki yaklaşık 600 bin çocuğa sembolik ‘okula başlayamaz’ raporu verilmesine karar verildi

  hepimize geçmiş olsun….!!

  Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Özdemir Aktan, 600 bin çocuğa sembolik olarak ”okula başlayamaz” raporu verme kararı aldığını söyledi.

  Aktan, TTB merkez binasında düzenlenen basın toplantısında, 72 aydan önce çocukların okula başlamalarının, eğitimsel gelişimleri açısından hiçbir yarar sağlamayacağını, aksine birçok sakıncayı beraberinde getireceğini ileri sürdü.

  Çocukların okula erken başlamasının ve okulu erken bitirmiş olmasının da birçok sorunu beraberinde getireceğini savunan Aktan, 66-72 ay arası çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerden doktor raporu istendiğini hatırlattı.

  Aktan, bunun tıbbi değil eğitimsel bir sorun olduğunu ifade ederek, Sağlık Bakanlığı’nın raporların ”kamu ve üniversiteye bağlı sağlık kurumlarında görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından verileceği” yönündeki açıklamasını anımsattı.

  Özdemir Aktan, ”Bu maddeyi anlamak zor. Özel hastanelerde organ nakilleri, kalp ameliyatları yapılıyor. Bunlara raporlar veriliyor. Bunlar o hastanelerde yapılırken. Niçin bu raporlarda kısıtlama geliyor” dedi.

  66-72 ay arası çocuk sayısının yaklaşık 600 bin olduğunu dile getiren Aktan, bu yaşta çocukların okula başlamasının çocukların gelişiminde büyük sorunlar yaratacağı gerekçesiyle, TTB Merkez Konseyi olarak, bu 600 bin çocuğa sembolik ”okula başlayamaz” raporu verme kararı aldıklarını söyledi.

  Aktan, ”Bu rapor sistemin kendisinedir. Resmi bir rapor değildir. Burada veliler mutlaka sorumluluk almalı. Çocuğunu okula göndermeyen velilere para cezası verileceği söyleniyor. İstediğiniz raporsa buyurun raporunuz budur. ‘Ben raporumu TTB’den aldım’ deyip velilerin bu hakkını kullanması gerekiyor” diye konuştu.

  Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında raporlar için ”çocukların psikolojik ve bedensel yeterli gelişmemesi” koşulunun arandığını dile getiren Aktan, bu durumun çocuğun damgalanması anlamına geldiğini iddia etti.

  Bu ”damgalamanın” gelecek yıllarda çocukların hayatında sorunlara neden olacağını ve raporların verilmesinin birçok sakıncaları olduğunu öne süren Aktan, sorunun doktor raporuyla çözülmemesi gerektiğini ancak istenen raporsa, TTB’nin 600 bin çocuğunu tamamına, çocuğun gelişiminin yeterli olmadığı için bu raporu verdiğini ifade etti.

  • BİZ RAPOR ALMIŞ OLANLAR NE YAPACAK PEKİ İNANIN KAFAM KARMA KARIŞIK YATIYORUM KALKIYORUM BUNU DÜŞÜNÜYORUM UYETER ARTIK BİTSİN BU EZİYET

 149. Ne demek istiyor burada? İstanbul Tabipler Odası herkese bu raporu vereceğini açıkladı ama öneilen raporda yazan cümleler son derece makul: “…. halen oyun çocuğu olduğunu ve bu yaş grubundaki çocukların genel olarak fiziksel, ruhsal, bilişsel ve zihinsel gelişimi okula başlamasına yeterli olmadığından ilkokula başlamasının uygun olmadığı….” şeklinde. Şimdi Tabipler Birliği “bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlamadı” şeklindeki raporun çocukların her zaman karşılarına çıkacağını söyleyerek tüm çocuklara sembolik rapor vereceğiz diyor ama doktorlar hala “bedensel ve zihinsel gelişimini tamamlamadı” şeklinde yazıyor raporları….TTB’nin bu açıklamasını akıl karştırıcı buluyorum ben, topu yine MEB’e attılar sanki…

  • Bu, sembolik bir rapor. MEB’in dayatmasına karşı bir duruş. Resmi bir rapor değil yani.

   TTB, “fiziken ve zihnen gerilik” raporu alınmasını doğru bulmuyor. Sağlıklı bir çocuğa, okula hazır olmadığı için böyle bir rapor vermek zorunda bırakılmayı onaylamıyor. Onun yerine, bu sistemde, fiziki şartlar değişmeden, müfredat değişmeden, tepeden inme bir değişiklikle 66-72 aylık çocukların ilkokula başlatılmasını uygun bulmadığını bu açıklamasıyla belgeliyor.

   “”Eğer istenen raporsa, Türk Tabipleri Birliği’nin bu açıklaması yaşları 66-72 ay arası olup okula başlaması beklenen 600 bin çocuğumuzun tamamına verilmiş rapor anlamına gelmektedir” diyor.

 150. Elif Hanım bence bu topu MEB’e attıklarının resmidir. istanbul Tabipler Odası’nın tüm doktorlara gelin herkese aynı raporu verelim “oyun çocuğudur… ” şeklinde (rahatsız etmeyen ibareler içeren bir rapordu orada önerilen), çağrısı çok daha yaklaşımcı bir tavırdı. Tabipler Birliği ise görüşünü dile getiriyor ama bir aksiyon yok. Veliler çocuklarınızı ilkola göndermeyin, rapor da almayın diyor peki ne yapalım, 2 yıldır anaokuluna giden çocuğumu evde mi tutayım? Ben anasınıfına devam etmesini istiyorum ama çocuğum ne bedensel ne zeka olarak geri değil ne olacak şimdi, çocuğumun ilköğretime başlamasına tek engel OYUN ÇOCUĞU OLMASI! Tabipler Birliği bunu yazdı diye benim çocuğumun merkezi kayıtta ilkokul 1. sınıf görünen kaydı anasınıfına dönüşecek mi, sembolik rapor tepki ama çözüm değil. MEB’in bu işi çözmeyeceği çok açık, doktorlardan medet ummuştum ama yanılmışım. İçim kan ağlıyor.

  • evet bence de doktorlar topu MEB’e atıyor. tamam tabipler odası her seferde MEB’e yükleniyor (haklı %100 HAklı) ama bi kere de kimmiş size rapor vermeyen doktor demiyor. doktorlar üzerine düşeni yapacakmış, çocuklarımıza sahip çıkacakmış, allah allah, peki ben ve benimgibi rapor alamamış yüzlerce veli uzaydan mı indik. oyun çocugudur teşhisiyle ilkokul kaydı silecek olsalar neden rapor istesinler. sisteme karşıyım , oruç ağzımla bu stresi bana yaşatanlara haram ederek günümü geçiriyorum. geçen gece sahura kalktığımda rapor almaya çalışıyordum alamıyordum, sinirden çıldırıyordum. bakın MEB gibi birçok kurumun başındaki dindarlar, ben ve benim gibi rapor alıp size oy vermediği için dinsiz sanıp dindar etmeye çalıştığınız insalar var ya (bu uğurda her mahalleye iman hatipler açtınız)…zaten dinimizi kitabımızı biliyoruz, siz yokken öğrendik, yokluğunuzda da unutmayacağız.

 151. ARKADAŞLAR NAPICAZ ŞİMDİ BENİM RAPORDA BİLİŞSEL GELİŞİMDE GECİKME DİYO BEN VERMİYEYİM Mİ OKULA VERMİYEYİM Mİ NAPAYIM DAMGALANIRSA ÇOCUMUZ NAPARIZ SONRA VİCDFAN AZABINDAN KAHROLURUM BEN SEMBOLİK RAPOR NASIL ANLAMIYORUM ARTIK GERÇEKTEN

 152. Sembolik rapor sacmaligin daniskasi oluyor…TTB’nin MEB’e tepkisinden baska birsey degil sadece laf aksiyon yok sonuc sifira sifir elde var sifir…Biz ne mi yapacagiz olumlerden olum begenecegiz ya cocugu damgalayip 1 yil daha oyun oynama hakki verecegiz ya cocugu 1.sinifa yollayip oyun oynama hakkini elinden alacagiz ve TTB’nin 72 aydan once okula gonderilirse neler olur seklindeki felaket tespitlerini goze alacagiz ya da para cezasi odeyip cocugu evde bekletecegiz 1 yil anasinifina bile gidemeyecel evde gerileyecek…Istediginiz sofraya buyrun hepsi zehirli yemeklerle dolu…

 153. Nihayet raporu buruk da olsa bugün aldık. Raporun içeriği pek içi açıcı değil. Oğlumun hiç bir sorunu yokken öyle bir rapor almak içimi biraz acıttı ama ne yapayım ki, erken başlama ile ilgili bu kadar olumsuz yazılardan sonra raporu aldım ve 147 ‘ aradım. Gerçekten bu rapor çocukların önüne olumsuz olarak çıkacak mı diye, ama öyle birşey olmaz, bu rapor sadece çocukların ilkokula başlamak için hazır olmadıklarına dair bir yazı olduğunu, basında yansıtıldığı gibi askeri okul, özel sigorta girişlerinde bir engel yaratmayacağını söylediler. İçim biraz rahatladı. İnşallah öyledir…

  • Merhaba arkadaşlar, Ankaradan rapor alan var mı? HAngi hastaneden veya doktordan, kaç günde aldınız yazarsanız sevinirim. Kalp krizi geçirmek üzereyim.

  • GERÇEKTEN ÖYLEDİR MELEK ÇÜNKÜ TTB FELAN ÇOCUKLAR FİŞLENCEK DİYO NE DEMEK BU YANİ NASIL BİR ANLAYIŞ BİZ ÇOCUKLARI GÖNDERMCEZ DEMİYOZ SADECE 1 YIL SÜRE İSTİYOZ GERİZEKALI ÖZEL EĞİTİM ALMASI GEREKİRDE YAZMIYO EE GERİYE NE KALDI 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA BAŞLAYAMAZ DİYO ANLAMIYOLAR ÇOK KALINLAR ALLAHIM ŞU YAZI BİZE HARAM ETTİLER İNANIN YATIYORUM KALKIYORUM ONU DÜŞÜNÜYORUM.

 154. Melek Hanim raporunuzda bedensel yaziyorsa zeka olarak demiyorsa sorun yok bence.Cocuk bir donem iyi beslenenemis ve yasitlarindan biraz daha az buyumus olabilir.6 ay sonra gider normaldir diye rapor alip SGK’sina yazdirabilirsiniz.

 155. Esra hn. Bayrampaşa devlet hastanesinden aldık. Ve hiçbir zorluk çıkarmadan hemen verdiler.

 156. Tüm rapor alanlara/alacaklara gönül rahatlığıyla yazıyorum ki, bahsedilen fişlenme/damgalanma hikayeleri külliyen asılsız. Tıp sektörünün içinde eşi ve pek çok başka yakını olan bir kadın olarak yazıyorum bunu. Dün SkyTürk’te de benzer bir haber vardı; rapor alma sürecini konu etmişler ve raporu yazan doktor açıkça bunun çocuğu damgalamayacağını, raporun tek ifade ettiği şeyin çocuğun, o sene için anasınıfına gitmesinin uygun olduğunu ve bunun da o anlık durumu gösterdiğini, belki 6 ay sonra bu durumun ortadan kalkacağını söyledi. Geçici bir durumu anlatmıyor olsaydı, bu raporu alan çocuklar anasınıfından öteye gidemezdi hiçbir zaman. Ayrıca, çocuk doktoru olan çok yakın bir arkadaşım bu damgalanma söylentilerin, doktorlara başvurular/yığılmalar olmasın, bu işi çözecekse MEB çözsün diye TTB tarafından ortaya atıldığını ifade ediyor. Bilgilerinize…

  • TEŞEKKÜRLER BAŞAK İNAN BU SIKINTI BENİ BİTİRDİ NEFES ALMAKTA BİLE ZORLANIYORUM YATIYORUM KALKIYORUM BUNU DÜŞÜNÜYORUM ÇOK SAĞOL RAHATLADIM

  • “TTB tarafından ortaya atıldı”dan da öte, TTB bunu açıklamasında açık açık söylemişti zaten.

   Bunlar bugünün şartlarında doğrudur Başak. Gerçekten de damgalanma söz konusu değildir. Ancak bu ülkede öyle şeyler oluyor, öyle tuhaf işler dönüyor ki, yüzde birlik bile bir riski göze almak istemeyebiliyor insanlar.

   Öte yandan ben bu işin vebalinin TTB’ne yıkılmasını çok yanlış buluyorum. Bu işi tabii ki MEB çözmeli, sorunu yaratıp doktorların üzerine atan o!

 157. Dersler oyunla öğretilecek
  Velilerin ‘66 ay’ çilesi devam ederken birinci sınıf öğrencileri için uygulanacak uyum ve hazırlık çalışmalarına ilişkin kitap hazırlandı.
  Güncelleme:30 Ağustos 2012 09:21
  Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 sistemiyle bu yıl okula başlayacak 66 ayını tamamlayan öğrencilere ilk 3,5 ay uygulanacak uyum ve hazırlık çalışmalarına ilişkin kitaplar hazırlandı. Buna göre çocuklar ilkokul 1. sınıfa; boyama, çizgi birleştirme, eşleştirme, resimler arası farkları bulma gibi oyunlarla uyum sağlamaya çalışacak. Oyunlarda, çocuklardan; sesleri dinlemesi, algılaması, ayırt etmesi ve duyduğunu anlatabilmesi istenecek. Çocuklara olay sıralama, hikaye oluşturma, günlük basit sorunlara çözüm bulma gibi mantık geliştirme egzersizleri yaptırılacak. Yeni müfredata göre 3,5 aylık süre boyunca çocuklara yalnızca “a” ve “e” harfleri ile 1’den 10’a kadar rakamlar öğretilecek. Çocukların zeka gelişimi için, sudoku, tangram ve mandala gibi oyunlar ders içi etkinlik kapsamına alınacak. Çocukların günlük hayatta karşılaşacakları basit bilgiler de çocuklara anlatılacak.

  14 HAFTALIK
  Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan öğrenci çalışma kitapları ve öğretmen kitabı, ilk 14 haftalık süreyi kapsıyor. Uyum ve hazırlık çalışmalarını içeren Öğretmen Kitabı’nın giriş bölümünde, öğretmenlere, ilkokul 1. sınıfa doğrudan okuma yazma çalışmalarıyla başlamak yerine, çocuklara keyif alacakları sınıf içi oyunlar düzenlenmeleri, boyama ve çizme etkinlikleri, kesme yapıştırma çalışmaları yaptırmaları ve müzikli oyunlar oynatmaları önerildi.

  Reklam

  UYUM VE HAZIRLIK
  Yeni müfredata göre Türkçe dersi, uyum ve hazırlık çalışmaları süresince “görsel okuma, dinleme, sesleri tanıma, ses benzerliği, iletişim kurma, görsel algının geliştirilmesi, dikkat becerilerinin geliştirilmesi, ses farkındalığı ve yazı bilincinin oluşturulması, çizgi çalışmaları gibi becerilerin yapılandırılması”nı kapsayacak.
  Hayat Bilgisi dersi kapsamında genel olarak sınıfına ve okuluna uyum; kendini, arkadaşlarını ve okulunu tanıma, sınıf ve okul kurallarını öğrenme, özbakım becerilerini edinme, değerleri tanıma, günlük yaşam becerilerinin yanı sıra, araştırma ve yeni şeyler öğrenme isteğinin kazandırılması gibi becerilerin edinimi sağlanacak.

  ALGIYI DESTEKLEME
  Matematik dersi kapsamında da öğrencilerin muhakeme yapma ve problem çözme becerilerini geliştirmek amacıyla sıraya koyma, kıyaslama, hatırlama, eşleştirme, günlük hayatta sayıları kullanma, basit ölçme çalışmaları yapma, nesneleri gruplama, örüntü tamamlama, görsel algıyı destekleme gibi çalışmalar yapılacak.
  Öğretmen Kılavuz kitabında, ilkokul 1. sınıf öğrencileri için okulun ilk günlerinde onların kaygılarını azaltmak için yapılması gerekenler de sıralandı. Uyum haftası süresince öğrencilere, teneffüsün ders arası olduğunu, teneffüsün oynama, tuvalete gitme, burun silme, su içme, bir şeyler yeme gibi ihtiyaçları karşılamak için gerektiğini, zille başlayıp ve zille bittiğinin açıklanması önerildi.
  Uyum haftasında öğrencilere boyama ve müzik etkinlikleri yaptırılacak, “Kutu Kutu Pense, Çömel Kurtul, Yuvarlanan Toptan Kaç, Salyangoz Oyunu” gibi oyunlar oynatılacak.

  ‘Zor gelebilir’ uyarısı
  Etkinliklerin kolaydan zora, basitten karmaşığa, yakından uzağa öğrenme ilkelerine göre tasarlandığı ancak yine de bazılarının öğrencilere kolay, bazılarının ise zorlayıcı gelebileceği belirtilen kılavuz kitapta, bu durumda öğretmenlerin etkinlikleri öğrencilerin gelişim özelliklerine, okul veya sınıfın olanaklarına göre değiştirebileceği belirtiliyor. Kitaba göre, matematik etkinlikleri, hem matematiğin doğal yapısı hem de çocukların gelişim düzeylerine uygun olarak “oyun” teması dikkate alınarak tasarlandı.

  Yalnızca ‘a’ ve ‘e’
  Öğrenciler için hazırlanan kitaplar ile çocukların boyama, çizgi birleştirme, eşleştirme, resimler arası farkları bulma gibi oyunlarla, ilkokula uyum sağlaması amaçlanacak.
  Oyunlarda çocuklardan sesleri dinlemesi, algılaması, ayırt etmesi ve duyduğunu anlatabilmesi istenecek. Bunun yanı sıra çocuklara olay sıralama, hikaye oluşturma, günlük basit sorunlara çözüm bulma gibi mantık geliştirme egzersizleri yaptırılacak. Yeni müfredata göre 3,5 aylık süre boyunca çocuklara yalnızca “a” ve “e“ harfleri ile 1’den 10’a kadar rakamlar öğretilecek.

  Uzakdoğu oyunları müfredatta
  Kitapta çocukların sayılarla oynanan zeka oyunu “sudoku”; taş, kemik, plastik veya tahtadan yapılmış olan geometrik biçimlerdeki yedi adet parçayı bir araya getirerek çeşitli formlar oluşturma esasına dayalı “tangram” ve Hindistan kökenli; şekilleri belli bir düzene göre boyama esasına dayanan “mandala” etkinliklerine de yer verilecek. Çocuklara günlük hayatta karşılarına çıkabilecek bazı basit bilgiler de yine 1. sınıfta aktarılacak. Örneğin, tavuğun nasıl yumurtladığı, denizden balığın nasıl tutulduğu çocuklara kes-yapıştır yöntemiyle öğretilecek.

  ‘Ali gel’ ve ‘Ayşe git’ tarih oldu
  Eskiden okuma fişlerinde sıklıkla kullanılan Ali, Ayşe gibi geleneksel isimler de, hazırlanan yeni ders kitapları ile birlikte tarih oldu. Çalışma kitabında yer alan etkinlikler, “Bilge” adlı karakter üzerinden düzenlendi. Kitaplarda geçen diğer isimler de günümüzde yaygın kullanılan isimlerden seçildi. “Emel, Efe, Arda, Ege, Ela” gibi isimlerdeki karakterler de kitapta yer aldı.

  Çalışma Kitabı’nda ilkokul birinci sınıf öğrencileri için tangram, sudoku ve mandala gibi oyunlar hazırlanmış.

  Peki uzmanlar ne dedi?
  66 aya uygun ama büyük olanı soğutur
  – Prof. Dr. Haluk Yavuzer (İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı ve Çocuk Psikolojisi Uzmanı): Bu 14 haftalık süre boyunca uygulanacak müfredat, 84 aylık çocukların okulda sıkılmasına, soğumasına neden olacak. Belki de buna bağlı okul fobisi yaşayabilecek. Öte yandan burada bir zorlama var. Öğretmenler, okulların fiziki yapıları bu müfredata uygun olmadığı için ciddi manada zorlanacaklar. İnşallah 1 sene geciktirme yoluna gidilir.
  – Sevil Yavuz (Uzman Pedagog): Bu müfredatta MEB, anasınıfı müfredatını kullanmış. Ancak bu müfredat, sınıflarda yuvarlak masayı gerektirir. Şubelerin, öğretmenlerin çocuklarla tek tek ilgilenebilmesine fırsat tanıyacak kadar az sayıda öğrenciden oluşması gerekir. Öğretmenlerin okul öncesi eğitim formasyonuna sahip olması gerekir. 60-66 aylık çocukların duygusal gelişimleri, ilkokul için hazır değil. İngiltere’deki sistem kopyalanmış görünüyor ama Türkiye buna hazır değildi.
  – Prof. Dr. İrfan Erdoğan (Eski Talim Terbiye Kurulu Başkanı): Müfredatta herhangi bir sorun yok. Talim Terbiye Kurulu detaylı bir program sunmasa bile, sınıf öğretmenleri okul öncesi yaşta çocuklara uygun eğitim verebilir. Çalışma kitabında öğrenciler için çizilen çerçevenin uygun olduğunu düşünüyorum. Sınıf sayısı da öğrenci sayısı da üç aşağı beş yukarı belli. Öğretmenlerin öğrencilere ilgi göstermesinde sorun çıkmaz.
  – Ünsal Yıldız (Eğitim-Sen Genel Başkanı): Göründüğü kadarıyla MEB, 72 ay öncesindeki çocukların ihtiyaçlarını görme çabası içinde. Ancak 72 ila 84 aylık çocuklar için bu 14 ay nasıl bir zaman kaybı olacak, hiç düşünülmemiş. Bu müfredatla ilkokul eğitimi fiilen 3 yıla düşmüş oluyor. Sınıf öğretmenlerinin pedagojik formasyonu yeterli değil ki bu çocuklara okul öncesi eğitim verebilsin.

  • İNANAIN ÖĞRETMENLERİN DURUMUNU TAHMİN BİLE EDEMİYORUM NASIL BİR KARARDIR BU OKUL ÖNCESİ EĞİTİM VERMEYİ GÖRMEYEN BİR ÖĞRETMEN NASIL YAPACAK Kİ ZATEN BENİM ÇOCUM ORDA ANLATTIKLARINI ZATEN YAPIYOR BİLİYORUM Kİ 1.SINIFA GÖNDERSEM YAPAR Kİ BEN ÇOCUMU NE KREŞE NEDE ANAOKULUNA GÖNDERDİM BAZILARI GİBİ HERŞEYİ BEN KİTAPLAR ALARAK ÖĞRETTİM VE HERŞEYİ BİLİYOR ÇOK ŞÜKÜR AMA BEN BU ÇELİŞKİŞİ DÜZENE KATMICAM ONU

 158. Uğraştık,yılmadık ve çocuklarımız buyılda ana sınıfında,hepimiz için hayırlı olsun:)

 159. evet pazartesi bizde eski sınıfımıza ve öğretmenimize kavuşuyoruz..çok uğraştık herkes gibi..umarım seneye yeni süprizler yaşamayız 🙂

 160. raporların nasıl alınacağı da bir muamma. doktorlar acaba kolaylıkla raporları verebilecek mi yoksa rapor vermekte çekimser ve temkinli mi davranacaklar?

 161. ARKADAŞLAR HİÇ Mİ ÇOCUK GELİŞİM KİTABI OKUMADINIZ HER ÇOCUK AYNI YAŞTA GELİŞİMİN GÖREVİNİ TAMAMLAYAMAZ GELİŞİM ÇOCUKTAN ÇOCUĞA DEĞİŞİKLİK GÖSTERİR. RAPOR DA ÇOCUĞUN BU YIL OKULA BAŞLAMAK İÇİN UYGUN DÜZEYE GELMEDİĞİNİ GÖSTERİR. YANİ BU RAPOR ÖZÜRLÜ RAPORU DEYİL. KULAKTAN DUYMA ŞEYLERE İNANMAYIN LÜTFEN