130 Yorum

Deli raporu

Yeni yönetmelikteki 66 aylık çocukların ilkokul kayıtlarının raporla ertelenebileceğine dair madde yayınlandığından bu yana veliler şaşkın.

MEB sesimizi duydu yazıma son iki gündür gelen yorumlarda her kafadan bir ses çıkıyor.

Bugün birkaç veliden 147’yi aradıklarına ve şu açıklamayı aldıklarına dair yorumlar aldım:

az önce MEB ALO 147‘yi aradım sağlık raporunu nerden alıcaz diye aile hekimi veya devlet hastanesindeki uzman bir pedagogtan alabilirmişiz. sağlık merkezlerine bu konuyla ilgili yazılar gönderilmiş. fakat eline ulaşmayan yerler olabilirmiş eğer bu konuda gittiğiniz yer problem çıkarırsa alo 147 yi arayıp gerekli bilgileri almalarını sağlayabilirmişiz.

Bunun üzerine ben de 147’yi aradım:

– İki sorum var. Bir: 66 aylık çocukların raporları nereden alınacak? Her kafadan bir ses çıkıyor.
– Herhangi bir sağlık kuruluşundan alabilirsiniz.
– Yani heyet raporu olmasına gerek yok?
– Evet, tek bir doktor raporu olabilir.
– Yani aile hekimimden alabilirim?
– Evet.
– Peki, ay olarak bir sınırlama var mı? Benim oğlum Eylül’de 69 aylık olmuş olacak, rapor alabilmem mümkün mü?
– Ay için bir sınırlama getirilmedi. Eylül’de 66 ayını dolduracak olan çocuklar bu raporla kayıtlarını bir sene erteleyebilirler.

İkinci soruma geçtim:

– 60 aylık çocukları olan arkadaşlarım da çocuklarının e-kayıtla otomatik olarak ilkokula kayıt olduklarını söylediler.
– Doğrudur.
– E peki, 60 aylık çocukların kaydı veli inisiyatifiyle yapılmıyor mu?
– Evet.
– Peki şimdi, veli birinci sınıfa kaydettirmek için DİLEKÇE VERMESİ gerektiğini zannediyor. Oysa siz kaydını doğrudan birinci sınıfa yapıyorsunuz?
– Okul idareleri bu konuda velilere tebligat yapacaklar, kimse mağdur olmayacak.

Teşekkürler, teşekkürler dedik, kapattık.

Kısacası MEB’in “60 aylık çocukların birinci sınıfa kaydı veli inisiyatifiyle yapılacak” ifadesi çok doğru değil. Onun yerine “60 aylık çocukların da kaydı birinci sınıfa kaydı yapılacak, göndermek istemeyen velilerin bu kaydı sildirmeleri gerekecek” ifadesi daha doğru olurdu.

Bu gidişle bu sene çocuğu ilkokula başlayacak velilerin hepsine toptan DELİ raporu verseler yeridir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

130 yorum

 1. bu sözden nefret ediyorum ama, “en azından”;
  “isteseniz de istemeseniz de kayıt yaptıracaksınız, yoksa şu kadar tl bayılacaksınız.
  rapor istiyorsanız da şu kadar dr lu heyet raporu isteriz” dememişler.

  gülsek mi, ağlasak mı ?

  • bu yazıyı bir web sitesinde tesadüfen okuma fırsatı buldum ve kasım 2006 doğumlu kızımı asla 1.sınıfa başlatmayacağım.

   Zenginler göndermiyor, fakirler gönderiyor…”
   Dinçer’in açıklamasının devamında yer alan sözleri ise “Dinçer bilim diye bir şey duydu mu?” sorusunu akıllara getirdi. İşte Dinçer’in ilginç sözleri:

   “Orta ve alt gelir düzeyine sahip normal vatandaşlar çocuğunu okula göndermek istiyor. Zengin ve daha iyi eğitimli olanlar göndermek istemiyor. Sınıfsal değil ama yaşam biçimiyle ilgili bir durum var. Zengin kesimde çocukların üzerine fazla düşülüyor ve yanından fazla ayırmak istemeyebiliyor. Bunu sezgisel olarak söylüyorum, bilimsel olarak değil.”

   Bilim yok sayılıyor
   Konuya ilişkin Bakan Dinçer’in bilim dışı tavrı sürerken, Eğitim Sen’in birçok siyasi parti ve kurumla birlikte yaptığı ortak açıklama, AKP tarafından alınan kararın vahametini gözler önüne seriyor.

   “Çocuk gelişimi ile ilgili bilimsel veriler, çocukların somut işlem dönemini 6-11 yaş olarak ortaya koymaktadır. 12 yaştan itibaren, çocukların soyut işlem dönemine geçmesi nedeniyle, öğrendikleri kavramların ve becerilerin düzeyinde bir farklılık olması doğaldır. 4+4+4 modelinin ilk kademesi çocukların somut işlem döneminin ortasına denk gelmektedir. Bunun üzerine zorunlu eğitime başlama yaşının 5’e (60 ay) alınması, çocukların gelişimsel olarak önemli bir dönemi tamamlayamadan 9 ya da 10 yaşında ikinci kademeye geçmeleri, daha soyut ve üst düzey eğitim vermeyi amaçlayan ikinci kademeye gitmeleri anlamına gelmektedir. Bu durumun çocuklar üzerinde yaratacağı olası olumsuz etkileri görmezden gelmek mümkün değildir.

   Bilimsel gerçekler yok sayılarak, 6 yaş (72 ay) altındaki çocukların ilkokula başlatılması çocuklarımıza ve ailelerine yapılacak en büyük kötülük olacaktır. Türkiye, sonradan pişman olacağı böylesine büyük bir yanlışın içine kesinlikle girmemelidir.”

   “Bari çocuğunuza bunu yapmayın”
   eğitimciler ve anne babaların inisiyatifi ile 4+4+4 yasası kapsamında 66 aylık çocukların zorunlu olarak ilkokula kaydedilmesine, okul öncesi eğitime yönlendirilmesine yönelik bir çalışma başlatıldı.

   “Bari çocuğunuza bunu yapmayın: O daha küçük” başlığıyla yapılan çalışmaya ilişkin olarak “5.5 yaşında bir çocuğun okula gönderilmesi, okulda ders dinlemeye mecbur edilmesi reddedilmesi gereken bir pedagoji katliamıdır. Engel olabiliriz. Amacımız, küçük yaştaki çocuklarını 4+4+4 sisteminin dayatmaları sonucu okula yazdırmaya zorlananlarla ortak çıkış yolları bulmak, bu pedagoji katliamına engel olmaktır” değerlendirmesi yapıldı.

   Çocuk işçi lazım
   6 yaşını doldurmamış bir çocuğun 40 dakika ders dinleyeceği okula gönderilmesinin bir insanlık dramı olduğu belirtilen çalışmada, “Ayıptır! O yaşta çocuğu okula gönderip, dikkatle ders dinlemesini beklemek, yapamayınca onu suçlamak… Bari kendi çocuğunuza bunu yapmayın!” denildi. Çalışma kapsamında eğitimcilerin bu yaştaki çocuğun ilkokula gönderilmesinin sakıncalarını belirtmesine rağmen AKP’nin bunda ısrarcı olduğu ifade edilirken şu değerlendirmeye yer verildi:

   “1983 yılında 12 Eylül yönetimi aynı şey deneyip başarısız olmuş. Şimdi AKP hükümetinin derdi ne olabilir? Birincisi, çocuk emeğinin, erken yaşta çalışmanın giderek yaygınlaştığı ülkemizde, ‘erken başlasınlar, erken bitirsinler, hemen bir yerlerde işe girsinler. MÜSİAD’a işçi lazım’ diye düşünüyorlar. İkincisi, bu şekilde fiilen okul öncesi eğitim sorunundan kurtuluyorlar. Vatandaş okullardan ana sınıfı açmasını beklerken, ana sınıfı yaşındaki çocukları ilkokula başlatarak sorunu çözüyor” sözlerine yer verildi.

   • ne acı !

    ellerini çocuklarımızın üzerinden çeksinler !
    çocuğum henüz okul çağında değil ama eğer olsaydı kesinlikle göndermezdim. 1 sene daha bekler 78 aylık giderdi.

    bence de hiç kimse göndermesin, ne yapacaklar bakalım

   • Merhaba
    Demin 147’yi aradım, simdiye kadar alınan raporlar gecerli olmayacaktır dedi telefonu acan bayan, hangi saglık birimlerinin bu raporu vereceginin acıklanacagını iletti. iyice durum karısık sanırım…eylüle ne kaldı dedim, beklenmesi gerekiyor diye cevap verdiler.

 2. Sevgili Elif, o kadar haklısın ki! Ben, oğlum şu an 44 aylık olduğu için; bir nebze konunun dışında kaldığımız için, onun zamanı gelene kadar birşeylerin değişmesini umut ederek şanslı hissediyorum kendimi…

 3. nursel gideroğlu

  merhaba benim kızımda eylülde 61 aylık olacak ve meb tarafından kaydı yapılmış okulu aradım ve çocuğunuzu okula göndermek isterseniz gelip dilekçe verip başlatabilirsiniz şayet okula göndermek istemiyorsanız bir işlem yapmanıza gerek yoktur diye bi cevap verildi bende arkadaşlar ekayıtta çıkan okul telefonunu arayıp sorsunlar…

  • bana da tam tersi bir yorum yapıldı, göndermek istemiyorsanız gelip dilekçe verin denildi, ne yapacağımı bilmiyorum, daha doğrusu kimse ne yapacağını bilmiyor (yetkililer dahil)

   • benim kızımda 60 aylık okula kaydı olmuş otomatik. hemen 147yi aradım göndermek istemiyorsanız birşey yapmanıza gerek yok dediler teyit için okulu aradım göndermeyecekseniz dilekçe verin dediler. ben anlamadım bu işten birşey. anlayan beri geldi.

 4. Bir de öyle bir görüş var ki; alınacak doktor raporu eğitim hayatı boyunca hep karşısına çıkacak diye…

 5. 3- rapor devlet hastanesinden olmak zorundamı cevap hayır özel bir doktordan da olabilir :))

 6. iyi de zaten sitede yazıyodu.
  66 ayın altındaki çocukların da geçici olarak kayıtları yapılmış. göndermek isteyen sadece dilekçe verecek. istemeyenin bişey yapmasına gerek yok.
  ama ben şöyle düşünüyorum,
  onlar da yerleştirilmeselerdi, çocuğunu 1. sınıfa göndermek isteyen nereye dilekçe verecek. verdi diyelim kontenjan yeterli mi o okulda vs.. bi sürü sorun olacaktı. ben bu geçici kayıtların iyi bi fikir olduğunu düşünmüştüm.
  gerçi amaç, biraz da göndermek istemeyene de yol gösterip çocuğu okula almak gibi de geldi bana.

 7. ayrıca bi de sınıfları yaş gruplarına ayırma, okulun kendi insiyatifine bırakılmış. şayet okulun fiziki şartları uygunsa ayırabilirlermiş.
  ben oğlumun kaydının yapıldığı okula gidip sordum bu konuyu, müdür yardımcısı “ayırabileceğimizi sanmıyorum, sizin 2007’li oğlunuzun sınıfında 2006’lı, 2005’li hatta 2004’lü çocuk bile olabilir” dedi. başımdan aşağı kaynar sular döküldü resmen. 3 yaş fark demek bu. halbuki 1. sınıfa kafamda yeşil ışık yakmıştım son zamanlarda. yaşıtlarıyla aynı sınıfta olur diye ümit ediyodum. şimdi yine endişe, yine sıkıntı..

  • valla okulunuz biraz saçmalamış benim oğlumda 66 aylık okul onlara ayrı sınıf açacak maksimum 13-14 kişi olur dedi müdür ama ben yinede göndermicem

   • bence de saçmalık.
    ama şunu merak ettim; sizin okulunuz hangi okul öyle, sınıf mevcudu 13-14 kişi oluyor? özel okul mu devlet mi?

 8. Arkadaşlar,
  aile hekiminden aldığım “fiziksel ve ruhsal yönden 1. sınıfa başlaması uygun değildir”şeklinde yazılmış bir raporla oğlumu ana sınıfına kayıt ettirebildim.Heyet ya da pedogog vs. raporu gerekmiyor ancak doktorlar rapor verme konusunda tereddüt ediyorlar,inisiyatif alan herhangi bir dr bulduğunuzda sadece böyle bir ibarenin bulunduğu rapor yeterli bulunur sanırım okul tarafından.

  • Sayın daphne Sağlık bakanlığı doktorları öyle bir korkutmuş ki İnsiyatif alabilecek doktor bulmak çok zor. Ya emeklisi gelmiş olacak yada çok tanıdık olacak. Bu günde doktor turumuza devam ettik ve özel hastaneye gittik.Onlar bile bir sorun çıkarsa bakanlık bizi yakar diyorlar. Aramaya devam. Doğuya gitsek oradaki doktorlar verir mi acaba

   • Mustafa Bey,
    ben Ankara da yaşıyorum,başta bizim doktorumuz da raporu vermek istemedi..”Yazı gelmedi ,böyle bir rapor yok vs…”.dedi,biz de tam sizin gibi doktor turuna çıkmaya başlayacaktık ki,insafa geldi..Özel okulların doktorlarını, kreşlerin doktorlarını araştırın derim..Bazılarının kurucuları doktor,onların verebileceklerini düşünüyorum..Umarım alabilirsiniz, pes etmeyin ..Kolay gelsin..

    • teşekkür ederim. İnşallah Kasım sonuna kadar insaflı bir doktor buluruz.

    • Rica etsem nasıl bir rapor aldınız? İçeriğini göderebilir misiniz? Kafayı yemek üzereyim

     • Bugün rapor aldım.İlgili makama,
      Özbakım ihtiyaçlarını tam olarak gerçekleştirememektedir. fiziksel yetersizliği nedeniyle okul hayatına uyum sağlaması ve ilkokul hazırlık becerilerini tamamlayabilmesi için anaokuluna devam etmesi uygundur.
      kelimesi kelimesine bu şekilde.Aile hekimimiz verdi. Okul kabul etti

 9. Yeni bir sistme geçişte uyum problemleri olacaktır ve gördüğüm kadarıyla iki taraflı herkes problemi çözmeye çalışıyor. Bence köstek değil destek olmalı…

 10. benim oğlum 61 aylık ve kaydı yapılmış ama göndermek de o kadar tereddüt ediyorum ki ana okulu daha sıcak basıyor ama bu seferde zaten yarım döneme kadar ana okulu eğitimi alacak diyorlar bu seferde iki sene aynı eğitimimi alacak bu endişe ve en önemlisi birinci sınıfa gönderirsek şahinlerle serçeleri aynı kafese koymuş gibi olucak yani ALLAH hepimize bol bol sabır versin

 11. Merhaba Elif hanım,

  Benim oğlum eylülde 71 aylık olucak ve ilkokula başlayacak .Fakat oğlumun sınıfında 2007 ocak doğumlu arkadaşı var. Arkadaşım oğluna doktor raporu almak için önce Bakırköy ‘e sonra İlçedeki Ram merkezine ve sonrada başka bir doktora başvurdu fakat şöyle söylemişler “oğlunuz zeka bakımından geri değil “demişler ve rapor alamadı tabiki şimdi ilkokula istemesede vermeyi düşünüyor.
  Acaba nereye başvurmalı.

 12. 61 aylık kızımı anaokuluna kaydettirdiğim halde (milli eğitimin anaokulu üstelik, özel filan değil) 1. sınıfa kaydeden milli eğitim e-okul sistemi ve bu sistemdeki kayıttan haberi olmayan okul (okulu aradım ve bize gelen listede çocuğunuz görünmüyor dediler). milli eğitim bakanı almalı bence fiziksel ve ruhsal yönden bakanlık yapmaya uygun değildir raporunu ama benim deli raporu almam yakındır.

 13. sn. daphne,

  Rica etsem aile hekiminden aldığınız raporun başlığı ve içeriği ilgili bilgi verir misiniz?

  • Öznur Hanım,

   benim aile hekiminden aldığım rapor, çocuklar kreşe giderken alınması gereken sağlık raporuna benzeyen bir rapordu şekil olarak ve ” bedensel ve zihinsel olarak 1. sınıfa başlaması uygun değildir”
   şeklinde de içerik vardı,başka bir detay yoktu..Benim oğlum 66 aylık üstü olacak eylül itibariyle ve raporu hiç sorun çıkarmadan kabul ettiler okuldan..1.sınıf kaydı silindi ve ana sınıfına kaydı yapıldı.Tekrar ediyorum 1. sınıf kaydı silindi ve ana sınıfına kaydı yapıldı.Bu durum zaten yönetmelikte de,meb in sitesindeki basın açıklamasında da gayet net bir şekilde ifade ediliyor,66 ay üzeri çocukların kasım ayına kadar raporları kabul edilecek deniliyor.

   • iyide okullarda e-kayıtlar gözükmüyormuş kayıtlar gözükünce kaydı sileceğiz dediler ağustos ayına kadar bekleyin dediler.sizin nasıl sildiler anlayamadım

 14. arkadaslar benımde 68 aylık bır oğlum var.66 aya kadar olan cocukların raporları sıstem tarafından kabul edılecekmıs ama yukarısı ıcın raporlar gecerlı olmuyacakmıs.bızede okuldan öğretmen bılgı verdı.ne kadar dogru ne kadar yalnış bılemıyorum.benım oğlumuda ılkokula almış durumdalar suan.

 15. bırde öğretmenın özellıkle belırttıgı bır durum daha var.korkmanıza hıc gerek yok endısenıı anlıyorum ama 1.sınıftakı cocuklar ılk donemın sonuna kadar kesme yapıştırma yapıcaklar dedı.2.donem harflere gecıceklermıs ve yıl sonunda okuma yazma öğrenıceklermıs.mıs mıs mıs bakalım neler olucak…

 16. arkadaşlar, 66 aylık üstü rapor kabul edilmiyor diye birşey yok heryerde bakan da dahil rapor oluyor deniliyor niye her lafa inanılıyor anlamıyorum..
  lütfen anneler pes etmeyin gidin alın hastalerden raporu
  YELİZ arkadaşım çocuğun zeka olarak geri olması gerekmiyor zaten rapor alman için
  sen zeka geriliği için rapor almayacaksın
  İLKNUR ilk dönem diye birşey yok.1.sınıf prosedürü neyse uygulanacak.aksi durumda yaşlara göre sınıf ayırmaları gerekirdi.7-8 yaşında olan çocuk napacak kesme yapıştırma mı?
  ve nasıl bütün yaş gurubu aynı anda 2.sınıfa geceçek bi kısmı okumayı öğrenmeden sadece kesme yapıştırma yaparak bunu düşünün lütfen..

 17. ben de az önce kasım 2006 doğumlu oğlumla aile hekimimize gittim. ‘ben yönetmeliği okudum. psikologdan rapor alın. bana bırakırsanız ben oğlunuz okula gitmeye uygundur derim, bu raporlar incelenirse sizin oğlunuzu bi sene ileri almazlar ama olan bize olur, ben gitmeme raporu veremem’ dedi. gayet çekingendi ben de ısrarcı olamadım. iyi bi korkutmuşlar aile hekimini. benden önce 5 veli gelmiş, veremem demiş gitmişler. yani bizim için aile hekimi yolu kapandı. sizlere bol şans…

  • Yönetmeliği eksik okumuş. fİZİKSEL VEYA ZİHİNSEL DİYOR.yANİ KENDİSİ FİZİKSEL Yetersizliği verebilir.Böyle önyargılıysa o hekimi unutun, tanıdık bir hekim bulmaya çalışın.Aile hekiminizi değiştirin. değiştirin .Vazgeçmeyin.

 18. bakanlığın bilgi edinme hizmetlerine yazın bence. en net bilgiyi onlar verir.
  http://www.meb.gov.tr/bilgiedinme/bilgiedinme.asp

 19. Bizim aile hekimi de ben veremem dedi. Hastanelerden çocuk uzmanlarından almanız uygun olur. Bize soruşturma açabilirler diyor, çekiniyor. Ankara’da bu raporu nereden alacağım, alan birileri olursa hanig doktor bilgi bekliyoruz.

 20. Ömer dinçer son haber leri açın. 147 ARADIM . gEÇEN hafta bize okudukları yazıdaki aile hek ve özel hast rapor alınır ibaresi kaldırılmış

  İnananamıyorummmm

  • e şimdi neolacak valla ben kendime rapor alıcam yakında önceden alıp okula verdiğimiz raporlar geçerli değilmi şimdi ne yapacaz zaten çok sinir bi müsür yardımcımız var şimdi hiç kabul etmez zaten zorla kabul etmişti

 21. Merhaba
  Ben rapor alan bir veli ile görüştüm (Kızı 2006 aralık dogumlu) Göztepe SSK dan cocuk psikiyatr bölümüne gidip randevu almış. Ben çocuğumu okula vermek istemiyorum demiş. Oradaki doktorda cocuğun bilişsel gelişim yaşına uygun fakat duygusal gelişimi yaşına uygun değildir diye rapor vermiş.Okula götürüp raporu vermiş ve okulda raporu kabul etmiş. Sizde gidip raporunuzu alın dedi. Dün okulumuzun rehber öğretmeni ile görüştüm. Hala 1. sınıf müfredatı belli değilmiş. Her şey o kadar belirsizlikler üzerine ki! Çocuğumuz belki bu işin altından kalabilir. Ama yeni müfredat ve sistem tam belli değilken çocuğun boşuna çabalaması gerekecek gibi geliyor bana.

 22. ben de forumdaki çoğu kişi ile aynı sıkıntıları yaşıyorum. oğlum eylül de 66 aylık olacak, rapor işini duyunca hemen devlet hastanesine gittik, sağolsun bir doktor halimizi anladı raporu verdi ama onlar da raporu ne şekilde yazacaklarını bilmiyorlar, reçeteye yazıp verdi. bu şekilde kabul olur mu acaba? raporu alabilen varsa bu konuda yardımcı olur musunuz?

 23. herkese merhaba,

  oğlum Ocak 2007 doğumlu, doktordan ilgili raporu aldık ama meb nin yerleştirdiği okula götürdük. okul bize ” böyle bir raporu almaya yetkili olmadıklarını ve henüz bununla ilgili bir yönetmenlik vb ulaşmadı bize ” dedi.
  Zihnen çok yoruldum artık…

 24. Özel hastaneden rapor aldım, okula götürdüm ekayıt sistemi açık olmadığı için şimdi işlem yapamıyoruz eylül başında gelin dedi. Raporumu şu anki geçerli yönetmeliğe uygun diye kabul etti, ayrca yanında 147 ‘yi arayıp uygundur, kabul ediyoruz dediklerini müdüre dinlettim. Eylül de bu rapora göre anaokuluna kayıt yaparız dedi. Ancak o tarihe kadar Ömer Dinçer’in açıklamalarına uygun bir genelge yayınlanırsa kabul etmeyecekler gibi.
  Bu sebeple özel bir okula gittim. Hemen şu anki yönetmeliğe göre ve raporunuza göre anaokuluna kayıt yapalım. Sonradan bir açıklama/genelge çıkarsa kazanılmış hak geri alınamaz diye, biz kayıt yaptık deriz dediler. Veli ile 147′yi arayıp teyit aldık peşinat aldık diye ortalığı ayağa kaldırırız dediler.
  Son durum kararsızım. Özel okula yaptırıp garantiye alsam mı. Yoksa MEB zaten esner bir süre sonra özel hastane raporunu da kabul eder bekleyeyim mi

 25. oruçlu oruçlu beddua ediyorum bunlara.. başkada hiç birşey demiyorum yeter artık ya bu dayatma nedır .Mıllı egıtm muduru Yıldız baska dıyor, bakan baska dıyor eee sımdı ne olucak tam rahatladık derken yone kıvranmalara devam

  • inanın uykularım kaçar oldu,birbirimize destek olalım, öğrendiğimiz her yeni bilgiyi paylaşalım.çıkış yolu bulmaya çalışalım

 26. Biraz önce 147 yi aradım. Raporla ilgili bakanlık yeni bir düzenleme yapıyormuş, yani özel hastanelerden alınan raporlar kabul edilmeyecek 🙁 sinirden ağlıyacam

 27. en sonunda tüm raporları kaldırırlarsa..hiç bir çıkış kalmıycak..deliricem walla yaa..zehir olduu yaz..ben rapor almıştım devlet hastanesinden.anaokuluna da kayıt yaptırdım..iptal olursa nolcak yaa.okadar uğraştım o raporu alabilmek için..her gün yeni birşey çıkıyor ya…sinirrlerim bozuldu iyice..

  • devlet hastanesinden alınana da bişey demezler umarım ama ne yapacakları belli olmaz yine de. raporu nereye yazdı doktor alev hanım? reçeteye falan mı? biz de gidicez yarın ona göre alalım. teşekkürler

 28. lütfen birbirimize destek olalım, gerekirse biraraya gelip Ankara ya gidelim, ne dersiniz? Artık psikiyatrisler bizlere rapor verir………………

 29. az önce ntv alt yazı geçti..özel hastanelerden ve sağlık ocaklarından alınanan raporlar kabul edilmeyecekmiş..

 30. http://blog.milliyet.com.tr/-e-okul-a–e-kayitlar–ve-saglik-raporlari/Blog/?BlogNo=373178
  linki inceleyin arkadaşlar benim anladım pedegog veya psıkologdan sanırım rapor alınacak.. ..

 31. NTVMCNBC-E NİN ANA SAYFASINI AÇIN. aYRINTILAR ORADA

 32. “Zengin kesimde çocukların üzerine fazla düşülüyor ve yanından fazla ayırmak istemeyebiliyor.”

  !!!!

 33. Bakanlığa e-mail olarak aşağıdaki gibi yazdım. En azından sessiz kalmak istemedim.

  “Eğitim sisteminde ilkokul kayıt erteleme talebimizle ilgili rapor alabileceğimiz kurumlar Alo147 hattından bilgi olarak veriliyordu.Bu aldığımız bilgiye dayalı olarak özel bir sağlık kurumundan aynı zamanda bir çocuk profesöründen rapor aldık. Bu rapor öncesi muayene olmak için de hastane ücret politikasına göre muayene ücretini ödedik.
  Şu anda basın yoluyla yapılan açıklamada buy raporların geçerli olmayacağı bilgisi veriliyor. Yine sizin Alo 147 bilgilendirme hattınızla yapılan açıklamadan dolayı almış olduğumuz rapor ve ödediğimiz ücret için mağdur edilmiş durumda olacağız.
  Öğrenmek istediğim bilgi Özel Hastanelerde çalışan profesörler bu raporu verecek kadar bilgili değiller mi. Sadece sağlık bakanlığı hastanelerinde çalışan doktorlar mı çocuklarımızı değerlendirebilecek kadar konularına hakimdir.
  Ayrıca Alo 147 tarafından yapılan yanlış bilgilendirmeden dolayı ödediğim muayene ücret iadesini bakanlığınız telafi edecek mi.
  Saygılarımla.”

  • Rica etsem mail adresini bana gönderebilir misiniz? Bende sitemlerimi yazmak istiyorum. bu ne rezillik suçlu gibi kapı kapı dolaşıyoruz kimse rapor vermek istemiyor BIKTIM ARTIK

  • alo 147 hattından verilene cevapların hiç birine güvenmeyin. özellikle yoruma dayalı verilen cevaplardan bahsediyorum. orada çalışan kişilerin önünde bir kaç sınav tarihi var. lys – sbs sınavı ne zaman gibi soruları kolaylıkla yanıtlıyorlar. mesela diyorsunuz ki aile hekimi raporu da geçerli demişler. Bunun net cevabı bakan tarafından yazılı olarak yapılmadıktan sonra dogru denemez alo 147 hattında çalışan kişiler van depremzedeleri ve vanda bulunan engelli vatandaşlar. Hiç bir sekilde konulara vakıf olduklarını sanmıyorum. Alo 147 nin asıl amacı iş istihdamı sağlamak için yapılmış, telefon ücretinin arayandan şehirler arası tarife olarak alınmasına yönelik bir kazanç kapısı. url den bakabilirsiniz. http://www.turktelekom.com.tr/tt/portal/BireyselUrun/Evde/Ses-Hizmetleri/Ozel-Servis-Numaralari/3-Rakamli-Ozel-Numaralari/tarife

 34. Meb.gov.tr den bilgi edinme bölümüne yazdım.

 35. Ya çocukta ortopedik bir rahatsızlık varsa. İdrar problemi ya da iç hastalıkları ile ilgili bir problemi varsa. Ne anlar pedagog, ne anlar psikolog. Hepsi bir kenara çocuk için en iyi eğitimi, en uygun şartlarda olmasını anne babadan daha çok kim ister. Böyle majör bir konuda siyaset uğruna bu kadar acemilik bu kadar umursamazlık, güzel ülkeme, onurlu milletime yakışmıyor. Ey ülkemi yönetenler, şu mübarek günlerde gerçek amacınızı açıkça söyleyin. Biraz vicdan varsa bu oyuna yavrularımızı, canlarımızı alet etmeyin.

 36. Arkadaşlar hepimiz zengin aileymişiz sayn bakanımız öyle diyor 🙂 okula göndermek istemeyenler zengin kesimmiş. Zaten zengin olan cezası ne ise öder raporla vs bile uğraşılmaz Bilinçli aile ve bilinçsiz aile demiyorda olayı iyice yozlaştırıyor… Vayy be kendimi biranda olsa zengin hissettim…

 37. Merhaba,
  burayı takip eden bir avukat ya da yönetmelikten vs anlayan bir arkadaş yok mu?
  Şimdi çıkmış bir yönetmeliği iptal edip yeni bir yönetmelik mi çıkaracaklar?Eğer şu ankinde sağlık kuruluşu denmiş ama kurum belirtilmeden, okullarca da kabul edilmişse..anlamıyorum ki daha neyin raporu isteniyor?? Zaten bir avuç insan eminim rapor alıp çocuğunu göndermeyecek..Bakan açıklama yapıyor okullara yazı gelmemiş,147 zaten bilgilendirilmemiş..Bu ne bilgi kirliliğidir ,yıldırılmaya çalışılıyoruz sanırım..
  Artık herkes pes edip kaderine razı olsun.amaç bu!!.Anlayamadıkları ise bizim gönlümüz zengin , cebimiz değil : ))Tüm sevetimiz de çocuklarımız..

  Ve başta sorduğum gibi ciddiyim, yönetmeliklerden anlayan bir arkadaş yardımcı olsun!!Çıkmış bir yönetmelikle istedikleri gibi oynayabilirler mi ? Bu kazanılmış bir hak ise, geri alınabilir mi? Ya da yeni bir yönetmelik mi çıkarmaları gereklidir..Bu bir yıldırma politikası mıdır nedir??

 38. Gerekirse kredi çeker yine çocuğumu vermem.

 39. Sadece okula başlama yaşını erkene çekmekle 1.250.000 öğrenci daha sınıflara ilave oldu. “Alt yapı ile ilgili hazırlıklarımız tamam.” diye açıklama yapıp duruyorlar. Aralarında 3 yaş fark olan öğrencileri bir sınıfa doldurarak alt yapı sorununu dedemde çözer. Şu açık ki odaklandıkları nokta, minik çocuklarla abi -ablalarının aynı sınıfta eğitim görmesinin yaratacağı sorunlar değil. Hatta bu umurlarında bile değil. Öğretmenlerin bu sisteme hazır olmaması da umurlarında değil. Minikler ilk dönem oyuncakla oynarken yaşı neredeyse 2. sınıfa müsait olan öğrencilerin ne yapacağı konusunda alakaları bile yok. Bazıları daha kelem tutamıyor. Susamış mı, acıkmış mı, üşümüş mü, yorulmuş mu, terlemiş mi derdini söyleyemiyor. Arkadaşlar “UMURLARINDA DEĞİL.”. O zaman umurlarında olan ne? Amaçları ne? Hedefleri ne? 5 yaşında eğitim önceden denendi başarısız olduğu için iptal edildi. Bile bile niçin tekrar aynısı yapılıyor? Bu soruların cevaplarını tüm Türkiye bilmeli. “Dindar nesil” istiyorlar. Amaç bu mu? Eğitimi özelleştirmek için mi bu tüm bu çaba? Amaç her ne ise şunu bilirim; çapulcu işleri için ÇOCUĞUMU HARCATMAM…

 40. evet hazır olan okullarda hiç bir iyileştirme çalışması yok..benim oğlumun kaydı evimizin sınırlarından dolayı köy okuluna çıktı.uzaktan bakıldığında çok sevimli otantik falan geliyor..ama görmeye gittiğimde dehşete kapıldım..kocaman ormanlık bir alanın ortasında etrafına tel örgü duvar yok..hertürlü tehlikeye açık..içeriye girdiğimde ise şakınlığım bin kat arttı..eskimiş kapılar wcler sıralar,taşımalı sisitem olduğundan öğlen yemekler okulda yeniyor..nekadar hijyenik tartışılır.. kapıdan çıkmadan ağlamaya başladım..benim 5.5 yaşındaki oğlum burada nekadar güvende nekadar sağlıklı olucak..bu koca ormanın ortasında hangi tehlikelere açık..ortaokul ve ilkokul biraradalar ..kendince yaşça büyüklerle çıldırmamak içten değil..okulu görmeden önce yollamakla yollamamak arasında bir çizgideydim.ama gördüklerim karşısında kesinlikle yollamamalıyım dedim..bu okulların kaçı düzeltilmiş..kaçına ekstrasınıf açılmı..wc fiziksel özelliklerine göre değiştirilmiş..hiç bir okulda tadilat çalışması yok ..sonuna kadar direnicem ..2 dr gezdim alamadım..ve saçma sapan bahanelerle fazla endişeli olduğum piskolok taafından söylendi..,başka okula ver ozaman dendi her zorluğa katlanıp özel koleje vermeyi bile düşündüm..her sabah camdan bakıp o okulu gördüğümde çok üzülüyorum..en sonunda rapor aldım.kontenjandan kayıt yaptırdım anasınıfına..ama bu muhatap olmak zorunda bırakıldığım tutumlar sinir bozuklukları bunların vebali nolucak..yazık bukadar anneye babaya çocuğa çok yazık olucak..çocuğumun hakkını sonuna kadar savunucam..

  • Alev hanım hangi uzmandan ne şekilde rapor aldınız? Kimse vermek istemiyor. İçeriğini yazar mısınız? Vallahi çoldırmal üzreyim .Sevgilerimle……….

 41. ben devlet hastanesinden daha önce pikiyatristen almayı denedim vermedi..bin türlü bahane laf..aradan 15 gün geçmişti uzman çocuk dr dan yine devlet hastanesinden aldım..muayene etmiş ben bikez daha hayır duymamak için içeriye girmedim eşimle oğlum girdi bakmış falan muayene ölçme tartma yapmış..sonra fiziken ve bedenen uygun değildir diye vermiş..başhekime falan onaylattık..bu şekilde ama çok zor aldık..zaten zayıf ve çelimsizdi..hala korkuyorum okula ilk başlıyca güne kadar da korkucam ya olmassa diye..seneye gene aynı kabus bana aynı okul çıkıcak.çocuk büyüsede değişen bişey yok..bu sene yırtsam seneye nolcak…

 42. Özel hastane raporunu okula verdim ve gidip başka bir özel okulun anasınıfına kayıt yaptırdım. Bizleri insan yerine konulup doğru düzgün açıklama bile yapmıyorlar. Çıkıyor bilmem ne yemeğinde özel hastaneler kabul edilmeyecek diyor. Biz senin her ağzından çıkanı takip etmek zorundamıyız. Ayrıca problemli geçen hamileliğim sebebiyle özel hastaneden 3 aydır rapor alıyorum. Çalıştığım kurua gönderiyorum. Bunu kabul ediyorsunuzda çocuğum için aldığımı neden kabul etmiyorsunuz. İşinize ne geliyorsa o. Arkadaşlar eğer biz çocuklarımızı okula göndermezsek bilmem kaç bin öğretmen açıkta kalacakmış. Sırf bu öğretmenler açıkta kalmasın diye bu saçma sistemi uygulayacaklar diye çocuklarımızı zorla çekecekler sistemin içine. Ayrıca ilk başlarda müfredatı basitleştireceğiz diye söyleniyordu. Müdürlerle görüştüm. Yok öyle bişey sadece 5 saat oyun dersi eklenmiş o kadar. Ortada değiştirilmiş bir müfredat falan da yok. Öğretmenlerde okul müdürleride tedirgin. İlkokullar orta okullardan gelen sınıf öğretmenlerinden dolayı şişmiş durumda. Bizim okulda normalde 4 tane 1. sınıf şubesi varken şimdi 8 şube olmuş. Okul şişmiş vaziyette. Biz göndermezsek bu sınıflar dolmayacak tabiki. Bu dayatmalar bu yüzden işte. Bu saçma sapan hengamenin ortasına göndermeyeceğim oğlumu, ne yapabiliyolarsa yapsınlar bakalım…

 43. http://www.memurlar.biz/haber/444-sistemindeki-sorunlarin-cozum-yeri-hastaneler-degildir-331674.html
  Sadece bu yazıya dayanarak bile, çocuğumuzu okula göndermeyebiliriz bence. Herşeyi öyle güzel ve bilimsel olarak ifade etmişler ki 60-72 ay arası çocuklar için ne tür tehlikeler var aklımıza takılan herşeyi yazmışlar. Aslında rapor niteliğinde bir yazı. Bu yazıya bir dilekçe ekleyip okula veresim geldi…

  • ne yazık ki okullara bu yazıları vermemiz hiçbir şeyi değiştirmeyecek. ben kızımı kayıt ettikleri okulu aradım. bu çocuklar nasıl ders yapacaklar gibi sorularımı sordum. hiçbir şey bilmiyorlar ne müdürler ne öğretmenler. bu sene birinci sınıfı alması gereken ve emekliliği gelmiş öğretmenler emeklilik dilekçesi veriyorlar 5.5 yaşındaki çocukla uğraşamam ben onlar okuyamaz diye. halam emekli ilkokul öğretmeni ve beni arayıp çocuğu sakın okula gönderme diye tembih etti. daha önce denendi bu sistem ancak çok zeki olanları okuyabildi, okuma yazmayı dahi pek çoğu öğrenemedi doğru düzgün dedi, çantadan defter kitap çıkarmayı bile beceremiyorlardı, bir ay bile fark oluşturur dedi.
   bakan bey tutturmuş gidiyor ama öğretmenlerin hepsi, pedagoglar, doktorlar, biz veliler karşıyız bu sisteme. eğitimle biraz ilgilenen herkes karşı çıktıkça garip bir inada bindirdi bakan bu işi. 84 ile 60’ı toplayıp ikiye bölüp çocukların okula başlama yaş ortalaması 72 olacak diyebiliyor aradaki iki yaş farka aldırmadan. demeçlerini okudukça o kadar çok tutarsızlık görüyorum(z).

 44. Siz eğitimde yaşanan dönüşüme karşı hem hassas hem de pek aktivist davrandınız. Teşekkür ederiz. Anne değilim ama bu konuyla ilgilenmek için ebeveyn olmak gerektiği açık. Necmi Erdoğan’ın yaşanan dönüşüm ve sınıf ilişkileri üzerine yazısını görünce size göndermek istedim. Konuyla ilgili çıkan en son yazının altına iliştireyim dedim. Devlet okulu özel okul ayrımını da çokça tartışmıştınız. O yüzden de ilgileneceğinizi düşündüm: http://www.birgun.net/actuels_index.php?news_code=1343723956&year=2012&month=07&day=31

 45. Ben aşağıdaki gibi bir mektubu MEB anasayfa Bilgi Edinme bölümünden yolladım. Cuhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve aile Bakanlığına da e- mail olarak attım.

  Sayın ……..;

  Size çocuğu Eylül ayında 66 ayını dolduracak olan bir anne olarak yazıyorum. Oğlum şu anda bir anaokuluna devam ediyor ve 4-5 ay öncesine kadar planlarımız o anaokulunda hazırlık sınıfına devam edip 2013- 2014 öğretim yılında 1. sınıfa başlaması üzerine kurulmuştu. Bizim yaş grubundaki öğrencilerin aynı okuldaki hazırlık sınıfındaki öğrencilerden akademik olarak ne kadar farklı oldukları da zaten gözlenebiliyordu.

  Şimdi bu yeni yasayla beraber planlarımızın aynı şekilde devam etmesi için, bir doktora gidip sağlık raporu almamız gerektiği söyleniyor. Bir anne olarak çocuğumla birlikte gidip onunla ilgili olumsuz vasıflar içeren bir rapor istemek beni çok üzüyor. Çocuğumun yanında böyle bir diyaloğa girmek de ayrıca onu pedagojik olarak olumsuz etkileyecektir. Ayrıca kabul edersiniz ki çocuğu sadece iki dakika gören bir doktorun onun hakkında vereceği bir rapor da çok sağlıklı olmayacaktır. Çocuğu en iyi tanıyan kişi olarak annenin fikirlerin çok daha önemli olduğunu düşünüyorum.

  Ben biz velilerin vereceği bir dilekçenin çocuğumuzun birinci sınıfa başlamasının ertelenmesi için yeterli olmasını sizden önemle rica ediyorum.

  Saygılarımla,

 46. Merhaba,
  Benim de 2006 kasım doğumlu biraz da enerjisi yüksek bir oğlum var.Bzim niyetimiz onu bu sene için ana sınıfına vermekti yapamayınca son zamana kadar bekleyip sonrasında çocuğumuzu zaten erken gönderiyoruz bari özel okula gönderelimde hiç değilse daha az hırpalansın diye düşünmüşdük…şimdi rapor işi çıktı yeniden benim kafam allak bullak oldu maalesef .Kendimde rapor alıp bunu okula kabul ettirecek gücü bulmaya çalışıyorum.Tabi böyle olunca belki yeine devlet okuluna gönderme ihtimali de var ?
  Elif hanım siz ne düşünüyorsunuz oğlunuza rapor alacak mısınız ?

  • ben 2006 kasım doğumlu kızımı kesinlikle 1.sınıfa vermiyorum,rapor alıcam,pes etmeyin,sonra hep keşke diyebilirsiniz.

 47. Bugun 147 yi aradim ve hangi kurumdan rapor almaliyim diye sordum. Bana henüz belli değil, tekrar arayın ya da gündemi takip edin dediler. Bilgi vermeleri gerekenler de bilgi veremiyor artık.

 48. bugün oğluma rapor aldım devlet hastahanesinden ,çok mutluyum…

 49. yine sorularla karşı karşıya kaldık kendi içimizde 8 aydır bizleri yordukları yetmedi mi tam karar vermişken tekrar kararsızlığa düşürdüler 2006 kasım doğumlular çocuğunu okula göndermiyeceğini söylüyor bende baştan beri 2006 ekim doğumlu kızımı okula göndermek istemiyorum meb bile rapor konusunda bilgi veremiyor of istedikleri kadar müfredat değiştirsinler vicdanen içlerini rahatlatmaya çalışıyorlar müfradatın çocuğun gelişimiyle alakası olmayacağı aşikar ilk önce kendinden büyük çocuklar bizimkilerden her zaman önde olacak belirsizlikten yoruldum artık

 50. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 66 ayı dolduran çocukların okula başlamaları ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu.
  Kırgızistan’da İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dinçer, “66 ayını dolduran bütün çocukların kayıtlarını yaptık. Sadece, fiziken veya zihnen henüz 66 aylık çocuk özelliklerine sahip olmayanlar varsa, hastanelerin vereceği raporlara göre biz eğitimini ilkokuldan değil, okul öncesi eğitimden başlatmak üzere kayıt yapacağız” dedi.

 51. merhaba
  ben köklü bir hastanede çalışmaktayım. benim de eylülde 66 aylık olacak bir kızım var. rapor olayını duyduğumda hastanemizdeki bütün doktorlarını gezdim. çocuk nörologları ve çocuk psikiyatristleri dernek olarak rapor verilmemesi kararı almışlar. rapor vermiyorlar. çocuk doktorları da açıkcası korkuyor. meb le başımızı belaya sokmayın diyorlar. kimse rapor vermek istemiyor. bu nasıl bir iş nasıl bir durum artık kafam almıyor. ben artık rapor peşinde koşmaktan vaz geçtim. okula veli olarak uygun bulmadığımı yazan bir dilekçe vereceğim ve göndermeyeceğim. artık beni öldürüler mi hapse mi atarla bilemiyorum. çünkü çocuğum benim için çok değerli harcanmasına izin veremem

 52. Kırgızistan’da soruları yanıtlayan Dinçer, “66 ayını dolduran bütün çocukların kayıtlarını yaptık. Sadece, fiziken veya zihnen henüz 66 aylık çocuk özelliklerine sahip olmayanlar varsa, hastanelerin vereceği raporlara göre biz eğitimini ilkokuldan değil, okul öncesi eğitimden başlatmak üzere kayıt yapacağız” dedi.

  açıklama yapılan yere bakın.Kırgızistan. sanki oradaki çocukları ilgilendiriyor. cesareti olan çıkar bi ilkokulun bahçesine, alır kameraları, velileri, öğretmenleri karşısına verecek cevabı varsa vere vere soruları kabul eder. ama soruları duymaya bile tahammülü yoksa yok iftarda, yok kırgızistan’da yarım yamalak bişeyler açıklar. benim bundan anladığım eylülde 69 aylık olacak oğluma alacağım rapor onun anaokula gitmesi için ‘GERİ’ damgasını kendi elimle vurmam demek. bu raporlar da mutlaka çocukların önüne çıkacak. aksine ikna olan varsa beni de ikna etsin.para cezasını neden konuşmaz olduk?

  • izmirde herhangi bir devlet hastanesinden rapor alabilen varsa banada yazabilirmi acaba.nereye gittiysem alamadım en son kendime bi rapor alıcam valla.çok yoruldum artık ama pes etmiycem.lütfen alan varsa paylaşsın

  • İş parayı ver kurtul ile bitmiyor. Artı kaç kişi cebinden çıkartıp 3,500 TL yi verebilecek. Parayı ödediniz Kanunen çocuğunuzun eğitimine engel olduğunuz için hapise girme veya çocuğunuz sizden alıp sosyal hizmetlere vermeye yetkileri var. Çocuğunuz okula göndermediniz onu hangi anaokulu kayıtsız olarak okuluna alacak. Ne yapacaksınız bir bakıcı bulup çocuğuna baktıracaksın. Çocuğun parmak kasları ve gelişimi için gerekli olan eğitimi alamayacağı için sağlık raporu almaya çalışıyoruz.

   • herşey yeni ama para cezası eski…doğuda tarlalarda çalıştırıldığı için okula gitmemiş çocuklardan bu parayı almışlar mı acaba? hadi diyelim alacaklar.açık konuşalım. babalar bi yıl iddia kuponu doldurmasa anneler 1 yıl evlerini camlarını kendileri silseler bu para çoktan karşılanır. benim çocuğum iddia kuponundan, temizliğimi başkasının yapmasından binlerce kat daha değerli. öderim parayı sonrada gani gani haram ederim olur biter. duyar duymaz aile hekimimize gitmiştim ‘ben de vermem kimse de vermez’ cevabını almıştım. hapise girip sosyal hizmetlere verilmesi de aba altından sopa göstermek. kimin eli okadar uzanacak
    merak ediyorum

    • benim kasım 2006 doğumlu oğlum 2.5 yıldır anaokuluna devam ediyor(kreş değil yuva değil) evde oturtup t.v seyrettirmeyeceğiz heralde. burada görüştüğüm özel anaokula göre parasını ödeyerek göndermemeyi göze alırsam çocuk devamsızlıktan kaldığı an kaydını girecekler. ama o zamana kadar da diğer 6 yaş çocukları ile anaokulu eğitimi alacak. yalan rapor almayı kayıtsız anaokulunda 2 ay geçirmeye tercih etmeyeceğim

  • geri damgası ağır bir ifade, ben bedenen gelişmemiştir diye alacağım,benim çocuğum ; devletin tavana yakın tahtalarına ulaşamayacak boyda,üstüne düşebilecek lavaboları taşıyamayacak güçte olabilir çok normal,bu durumda geri bişey varsa o benim küçük kızım değil…

 53. Hangi hakla anne babaya dava açıp hapse atıp, çocuğumu benden alıp sosyal güvenlik kurumuna verecekler. Hangi hakla kim alabilir benim evladımı elimden.. bu yasa nerde yazılı çok merak ettim heralde bu kadarda ileri gidemezler… işte bu sözlerle bizleri sindirmeye çalışıyorlar… Benim kızım 2007 mart 23 doğumlu bir haftayla hak kazanıyor.. ama ben 1. sınıfa vermicemmm… Benim kızım 3 yıldır okul öncesi eğitim alıyor …RAPORDA almıcam çocuğumun dosyasına böyle bir raporun girmesine izin vermicem…gerekirse para cezasını öderim yinede vermem..

 54. okul idarecileri 1. sınıf müfredatının değişmediğini sadece 5 saat oyun dersinin eklendiğini söylüyor bakan o zaman müfredatı 66 aya göre hazırlasın bizde seve seve gönderelim bu ne ya 83 aylık 66 aylık aynı sınıfta müfredatta değişiklik yok yazık değilmi çocuklarımıza göndermeyin neye mal olursa olsun kimsenin üzerimizde baskı kurmaya hakkı yok

 55. dün bakan beyfendi açıklama yapmış(.www.iha.com.tr)
  Ayrıca bugün beni kaydımızın düştüğü okuldan aradılar. Çocuğunuz başlayacak.(rapor verdik) kasım sonu karar verilecek dediler. İlçe milli eğitimden aramışlar.
  Siz yönetmeliğe karşı hareket edemezsiniz dedim. Yönetmelikteki rapor var ,dilekçem var ,özel anaokulu önkayıt belgem var , nasıl bireysel davranırsınız deyince cevap veremediler. Biz sadece iletiyoruz dediler.
  KASMAYA devam

 56. doktor
  çok şaşırdım siz raporu devlet hastanesindenmi almıştınız. odamı geçersiz yani, benimde kızım eylülde 67 aylık olucak bende rapor için dolaşıp duruyorum gece uykularım kaçıyor daha yeni anaokullunda üzerine lavobo düşüp ölen efe ne çabuk unuttuldu ben kızımı nasıl yollarım oda tuvalet sırası nasıl bekler kendinden kaç yaş büyüklerin arasında Allahım kabus gibi

 57. kasım sonuna kadar neden bekleteceklermiş sonuçta okula raporda verilmiş yönetmeliğe genelgeyle şekil verecekler anlaşılan rapor olanlar kasıma kadar okulda tutulacak çünkü rapor alanların önüne geçemiyecekler ve çizgi boyamayla veliyi kandırıp sonrada darbeyi vuracaklar somut dönemde oldukları için sıkıntı yaşamıyacaklar 4. sınıfa geçtiklerinde soyut dönemde olmayacağı için uğraş dur çocuklar bir anda balon gibi sönecek bu çocuğumuzun suçu değil mebin olacak ve sınıflarındaki büyük çocuklar alıp başını gidecek bizimkilerde psikolojik sorunlar çıkacak ocuk başarısız veli üzgün kimi kandırıyorlar göndermiyoruz çekin çocuklarımızın üzerinden elinizi

 58. SN:doktor
  raporu devlet hastanesindenmi almıştınız . hergün daha fazla kasılıyoruz 67 aylık bebeleri okula alıp ne yapacaklar. neden bu kadar ısrar, doktora gidiyoruz azar işitiyoruz derdimizi kime anlatıcaz

 59. (doktor
  raporu devlet hastanesindenmi aldınız ). hergün daha fazla kasıyorlar doktora gidiyorum azarlanıp dönüyorum 67 aylık bebeleri ne yapacaklar bizler zaten çocuklarını okutacak aileleriz neden bize ve bebelerimize bu eziyet .

 60. bence kasımayına kadar 1. sınıfı denetmek de işkencenin, özgüven kaybettirmenin bir parçası. çocuk 2 ay ilkokula giderse ve sonra hadi anaokuluna in derse o çocuğa bunu nasıl anlatırız. aynı bahçenin içinde daha önce aynı sınıfta olduğu 1. sınıf arkadaşlarıyla karşılaşınca o dönemin en popüler sorunu olan alayla karşılaşırsa en korktuğumuz özgüven sorunuylakarşılaşmaz mıyız?

 61. Pazartesi okul ile görüşmeye gideceğim. Yazılı bir bilgilendirme isteyeceğim.Öyle telefonla bilgi geldi olmaz ki. Söz uçar yazı kalır. İlçe milli eğitimede gideceğim. Yine izin almak zorunda kalacağım, o da ayrı sıkıntı. Bu böyle okul açılana kadar sürecek sanıyorum. Yarın akşam gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

  • Lütfen gelişmeleri bize bildirin. Ne yapacağımı şaşırdım. Birbirimize yardımcın olalım. B u mesele canımı çok sıkıyor. Hoşçakalın

 62. MEB’in 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tabanlı rapora ilişkin açıklama yapmamasının ardından konuya Sağlık Bakanlığı açıklık getirdi.
  Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 66 ayını doldurmuş çocukların ancak sağlık raporu koşuluyla okula kayıtlarının erteleneceğini duyurmasının ardından ‘Alo Çözüm Hattı’nı arayan binlerce veli sağlık raporunun hangi kurumdan alınacağına bir cevap bulamamış ve veliler büyük bir sıkıntı yaşamıştı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak çocuklarını okula göndermek istemeyen velilere çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının bu konuda yetkili olduğunu bildirdi.
  Sağlık Bakanlığı, ilkokul için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesinin uygun görüldüğünü bildirdi.
  Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
  ”Bakanlığımızca yapılan değerlendirmede, ilkokul için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesi uygun görülmüştür. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları yapacakları muayene ve değerlendirme neticesinde rapor düzenleyecektir. Ancak ihtiyaç duyulması halinde, gerekli tetkikler ve konsültasyonlar yapılmak suretiyle ilgili hekim tarafından tek hekim raporu tamamlanacaktır. Bu rapor, kamu ve üniversiteye bağlı sağlık kurumlarında görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenebilecektir.”
  eğitimtercihi

 63. merhaba
  şimdiya kadar rapor alan bir arkadaş var mı eğer varsa raporda ne yazdığını yazabilirmisiniz lütfen

 64. ben bugün rapor aldım şöyle yazıyor: gelişim geriliği tıbbi tanısı konmuştur.yaşıtlarınıa göre gelişimi geridedir.ince kas motorlarının desteklenmesi gerekir,okula baslam yaşı bir yıl ertelenebilir..ancak benimkisi gercek dışı bi rapor diil bizim bir yıllık raporlu ilacımız vardı,ilkbaş doktor vermek istemedi ben ilaç raporunu gösterince tamam o zaman dedi…

 65. Bu gün kaydımızın düştüğü okula gittim. Bana ekim ekadar takip edip bakacağız diyen Müdür ve yard. görüştüm. Yanımda yeni yönetmeliği, bakanın tüm bu güne kadar ki açıklama çıktılarınıda aldım.
  Ben sizlere çocuk doktoru(çocuk hast) imzalı rapor ve dilek çe verdim dedim. Ayrıca çocuğun ön kayıt yapıldığını (rapora ve dilekçeye ve kanuna göre diye açıklamalı yazı götürdüm)gösteren belgeyi verdim dedim. Yazılı olarak neden işleme koyamayacağınızı açıklamanız için burdayım dedim. beni tlf. arayan ilçe il milli eğ. müd. dediler. Kalktım İlçe milli eğitim müd. gittim..Benzer konuşmalardan sonra söylediklerini yazılı istediğimi ısrarla belirttim. Yönetmelik çıktığından buyana ilkkez böyle bir yorum duyduğumu söyledim. Buna biz karar veriyoruz dedi, yanılıyorsunuz artık nesiz nede biz veliler karar veremiyoruz.Bunu okula verdiğim rapor belirliyor ve eylül başı kaydının düşmesi için okulu aramasını rica ettim. Arayacağını söyledi. Akşam üstü okul müd. aradım . Kendisi aranmış ,zorluk çıkarılmayacakmış, dedi. Ne gerek var tüm bunlara ANLAMIYORUM artık. Bıktım usandım.

  • Azminizden dolayı tebrik ederim. Raporun içeriğini tam olarak yazarsanız çoooooooooooook memenun oluruz. Çünkü çocuk dr u ne yazacağını bilmiyor. İMDAT İMDATTTTTTTTTT

 66. arkadaşlar benim 147 den aldığım bilgiye göre devlet veya araştırma hast.nelerinin çocuk uzmanı veya psikiyatrından alınacak rapolra okula gidildiğinde okul müdürü direk kaydı düşürebilicek.yani ilçe millieğitim falan işin içine karışmıyor.

 67. iyide ben izmirde yaşıyorum daha bugün sabah atatürk eğitim ve araştırma hastanesine gittim oğlumla kendilerinin bilgisi olmadığını daha önce hiç kimseye vermediklerini söylediler.çocuk doktoruyla konuştuk oda veremeyeceğini bilgisi olmadığını söylüyor yine behçet uz çocuk hastanesine gittim ordaki doktorlarda aynısını söyledi iyi hoşta ben bu raporu nerden alıcamda okula vericem okulda sınıflar 60kişi olmuş küçük çocuklar için hiçbir düzenleme yapılmamış müfredat desen aynı delirecem valla.inanın bıktım artık uğraşmaya gücüm kalmadı en önemliside benimle beraber helak olan miniğime kıyamıyorum.artık bıraktım okula göndermiycem sadece bunu biliyorum….

 68. Sevgili yeter; rapor şu şekilde yazıldı
  27 mart 2007 doğımlu ………….. isimli cocuğun muayenesi sonucu ince motor kaslarındaki gelişimin 55 ay civarında olduğu tespit edilmiştir. Okul yaşamına uyum sağlaması ve Fiziksel yetersizliğini tamamlayabilmesi için anaokuluna gitmesi uygun görülmüştür…….

  • teşekkür edrim, elimde bu örneği alıp başkabir çocuk doktoruna gideceğim, dua edin. umarım alırım. Yoksa kandime psikiyatristen rapor almak zorunda kalacam…………

  • Merhaba, hayırlı olsun, çocuğunuz ve isizn adınıza çok sevindim gerçekten. Çocuğunuz bednsel olarak ufak mı peki? İnce motordan ne kastediliyor? Bana göre tüm 2007’lilere verilmeli bu rapor, hiçbiri hazır değil…Benim kızım 2007’li, burada bir arkadaşımın 2005’li çocuğu da bu sene okula başlıyor. Yanyana geldiklerindeki farkı görseniz dudağınız uçuklar. Kızım s’Leri ve z’leri de tam söyleyemiyor daha, alay konusu olacak diye çok korkuyorum, bu bile başlı başına bir travma nedeni, 1 senede 5 yıl yaşlandığımı hissediyorum, 33 yaşındayım ama sanki 40 oldum 🙁

   • Merhaba Başak,
    İnce motor kas gelişimi yetersizliği, el kasları ile ilgili veriliyor.Çocuk yazı yazmada,zorlanıyor,resim yapmada ve çizgi çalışmalarıda da. Alınmasıda ve yazılmasında hiçbir sıkıntı yok.Ama verebilecek doktor için! Üzerlerinde çok baskı var(başhekimler den)

    Mesela yaşadığım şehirde (bursa) çocuk hast. tek bir hekim belirlemişler. Diğerleri vermeyecekmiş.Oda herkese vermeyecek dedi okul müdürü arkadaşımız.Bunun bilgisi verilmiş ilçe milli eğ. ve okul müd.ne…. İnanabiliyor musun?

  • Merhaba, hayırlı olsun, çocuğunuz ve isizn adınıza çok sevindim gerçekten. Çocuğunuz bednsel olarak ufak mı peki? İnce motordan ne kastediliyor? Bana göre tüm 2007’lilere verilmeli bu rapor, hiçbiri hazır değil…Benim kızım 2007’li, burada bir arkadaşımın 2005’li çocuğu da bu sene okula başlıyor. Yanyana geldiklerindeki farkı görseniz dudağınız uçuklar. Kızım s’Leri ve z’leri de tam söyleyemiyor daha, alay konusu olacak diye çok korkuyorum, bu bile başlı başına bir travma nedeni, 1 senede 7 yıl yaşlandığımı hissediyorum, 33 yaşındayım ama sanki 40 oldum 🙁

 69. Çanakkaleden kızım için rapor aldım fakat sistem açılmadığı için işletemedim.Rapor almam zor olmadı,çok anlayışlı bir doktor vardı,ayrıca ellerinde matbu bir kağıt da vardı.Başhekim mührünü bile sekreter attırdı,umarım sizlerin de karşısına anlayışlı insanlar çıkar.Fakat zaten bakanlıktan da rapor verilmesine dair sinyaller alıyorlarmış doktorlar bu inatları niye anlamış değilim

 70. İnanamıyorum gerçekten…Benim de blogcu anne gibi canım ne rapor almak istiyor ne de okula göndermek…Gerçekten enerjim çekildi.Sınıf mevcudu çok az olan ve 2007’lileri ayrı bir sınıf yapacak özel bir okulun 1. sınıfına yazdırdım kızımı ancak hala içim rahat değil çünkü hala boyama yaparken bile çok yoruluyor. , öğlenleri uyumak istiyor. Zekası, boyu, kilosu uygun görünse de duygusal açıdan uygun olmadığını 3 yıllık pedagogumuz açıkça ifade etti. Anasınıfındaki öğretmeni de hazır değil dedi…Ben annesi olarak hazır olmadığına eminim. Hala bazı harfleri söyleyemiyor, alay konusu olması hiç uzak değil….Bu dayatmanın akla mantığa sığar bir yanı yok. 2007 Mart doğumlu çocuğumun 2007 Nisan doğumlu çocuktan farkı yok ama 2005 ve 2006’lılardan farkı çok; 15 gün sonra doğmadı diye 2005’li ve 2006’lıların yanına yakıştırılıyor benim çocuğum.

 71. bende raporumu çanakkaleden aldım..hemde çok oldu..didemmm gibi matbu bir kağıttı uzm.çocuk dr dan..ana sınıfına kaydını yeniledim..ama sistem açılmadığından henüz kaydı düşmedi..okul müdürü sistem açılınca kaydı düşecek deddi..darısı tüm uğraşanların başına..bende birkaç aydır uğraştım ama başardım…

 72. raporu canakkale devlet hastahanesindenmi aldınız acaba yoksa merkeze baglı ilce devlet hastahanelerinden birindenmi. Ben tekirdagda oturuyorum civardaki tum devlet hastahanelerini denedim 6 gun ile yasaya takilmamiza rahmen raporu alamadik ailecek bunalima girmek uzereyiz gerekirse canakkaleyede gidecegim cevap yazarsaniz sevinirim.

 73. hakan bey çanakkale merkez den aldık..biz okulun kapanış tarihinden itibaren çok uğraştık daha önceki paylaşımlarımdan okuduysanız…uzm.çocuk dr una gittik en son, muayene etmiş ben bu defa gitmemiştim eşim giiti..boyuna kilosuna ellerine parmaklarına falan bakmış birtakım şeyler sormuş ve fiziken uygun dilldir şeklinde bir rapor vermiş..

 74. 28 günle gelen mağduriyet

  Biz de Mart 2007 doğumlu mağdurlardanız. Çocuğum 28 gün ile Nisan doğumlulardan büyük kabul ediliyor, ama 1 yaş 4 ayla komşumun bu sene okula başlayacak olan Kasım 2005 doğumlu çocuğundan küçük kabul edilmiyor. Üstelikte benimki zayıf bir çocuk, komşumun çocuğu yaşıtlarına göre daha iri bir çocuk. İksini yan yana gördükçe delirmemek işten değil. Ben henüz rapor da almadım, sadece özel bir okulun ana sınıfına kaydını yaptırdım. Son döneme kadar da rapor almayı da düşünmüyorum. Biraz daha ortalığın durulmasını beklemeyi tavsiye ediyorum. İstanbul Tabip Odası’nın açıklamasını okumuşsunuzdur; şifaen tüm çocuklar raporludur diye. Bugün de alttaki yazıyı okudum. İnsanların tüm yazını bununla geçirmeleri yazık yani… Her sabah kalk, yeni bir açıklama var mı diye bak. Böyle bir sistem içinde kaybolup gidecek yavrulara acıyorum. O minik yaşta anksiyetenin ne demek olduğunu öğrenecekler. Yazık. Ara ara kendi çocuğumu okula başlatmışımda sınıfta en miniğin en miniği olarak bir köşede kendine asla gelmeyecek olan söz sırasını beklerken ya da büyüklerin arasında merdivenlerden düşmeden inmeye çalışırken görüyorum. Bir kez iki kez diğerlerine göre geç cevap verebilen bir çocuk, günden güne yapamıyorum duygusunu yaşamaya başlar, başkalarına bakmayı ve daha düzgün cevap verebilenleri beklemeyi öğrenir, yani seyirci olmayı, başkalarına sıra vermeyi, kaygıyı, ifade edememeyi, dalga konusu olabilmeyi….. o kadar çok yapılabilecek pedagojik açıklaması var ki bu konunun, bu çocukların bir çoğunda değişik geri dönüşleri olacaktır. Düşündüklerimden ya da bildiklerimden bağımsız olarak, ben de bir anne olarak, yukarıda çırpınan anne ve babaları görünce yazmadan edemedim.
  Bugün okuduğum yazıyı paylaşmak istedim.
  Hatay Tabipler Odası :
  “…….Eğer yine de rapor isteniyorsa, bu açıklamamız Hatay’daki 66 aylık çocukların tümüne verilmiş bir rapor anlamına gelmektedir. Çocuklarımızın gelişimleri yaşlarına göre normaldir. Henüz fiziki ve psikolojik olarak okula başlama olgunluğuna gelmemiş çocukları okula başlamaya zorlamak normal değildir.
  Ülkenin eğitim sorunlarını çözmek Sağlık Bakanlığı’nın değil, Milli Eğitim Bakanlığı’nın işidir.
  Doktor amca ve teyzeleri umudun çiçekleri olan çocuklarımızın hep yanında olacaktır”. “

 75. Hakan bey yorumunuzu yeni gördüm.Çanakkale merkez devlet hastanesinden aldım,umarım geç olmamıştır ve raporu almışsınızdır