16 Yorum

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü, 36. hafta

Gökçe’nin Gebelik Günlüğü’ünde hızla geri sayıyoruz.

Gökçe’nin hafta hafta hamilelik yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

***

36. hafta

Merhaba sevgili Blogcu Anne okuyucuları,

Bu haftadan itibaren artık her hafta doktor kontrolümüz olacak. Doktorumuz 36. haftamızda oğlumuzun sağlık durumunun gayet iyi olduğunu söyledi. Yaklaşık 2700gr civarındaymış. Bebeğim bu haftadan itibaren herhangi bir zamanda doğsa bile normal bebek sayılırmış. Beklenen tarihten önce gelmesi halinde bebeğin gelişimi konusunda endişe edecek bir durum yokmuş. Artık doğum yaklaştığı için bu haftaki kontrolümüzde hangi durumlarda doktorumuzu aramamız gerektiğini konuştuk. Doğum sancıları olarak bilinen 1 saat içinde 5 dakikada bir 1 dakika süren sancılar olursa arayacağız. Sancı olmasa bile yoğun bir ıslaklık hissedersem yani su kesesinin patlama durumu olursa veya adet kanaması gibi kanama olursa doktorumuzun acil hattını arayacağız.

Deli gibi su içmekteyim. Gün içinde en az dört litre su içiyorum. Vücudum resmen bu suyu talep ediyor. Sürekli içimi kuru hissediyorum. Sanırım sıcakların da etkisi ile su kaybediyorum. Hal böyle olunca gece tuvalet ziyaretlerim epey sıklaştı. Tuvalete gitmek için uykumun bölünmesi problem değil de, artık yataktan kalkmakta zorlanıyorum. Bir keresinde kalkarken ters bir hareket yaptım sanırım. Biraz hızlı kalktım galiba, karnımın üst tarafında, sağ kaburgamın altındaki bir noktadaki bir kas sanki yırtılıyormuş gibi bir acı hissettim. Gerçekten canım yandı.  Bu olaydan sonra artık her seferinde yataktan kalkarken eşimi uyandırıp sırtımdan beni ittirmesini istiyorum.

Bu hafta çocuk doktorumuz ile tanıştık. Ana ofisleri evimize 10 dakika mesafede. Bir de hastanenin yakınında bir ofisleri var. Doğum için hastaneye gittiğimizde hem hastaneye hem de Dr. Bitran’a çocuk doktorumuzu aramalarını hatırlatacağız. Çocuk doktorumuzun bilgilerini verdik. İki taraftan biri arayıp haber verecek. Çocuk doktorumuz 24 saat içinde gelip bebeğimizin ilk kontrollerini yapacak. Çocuk doktorunu seçmemiş olanlar için hastanenin çocuk doktorları bebeğin ilk kontrollerini yapıyor. Her halükarda hastane bebek doğar doğmaz Hepatit B ve K Vitamini aşılarını yapıyormuş. Ayrıca Fenilketonüri isimli kalıtsal hastalığı tespit eden PKU testi yapılıyor.

Bir de doğumdan hemen sonra yapılması gereken resmi işlemler var: Hastaneden doğum sertifikasının alınması, bu sertifikayla sosyal sigorta numarasının çıkartılması, bebek için pasaport başvurusu ve bebeğin sağlık sigortasına eklenmesi gibi işlemler eşimi bekliyor. Ben doğurdum, biraz da o çalışsın 🙂

Son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Gerekli tüm eşya, alet ve sair her şeyi aldık. Hepsini düzenlemeye çalışıyorum. Ne çok eşyası oldu. Evet, Ateş evimizi ele geçirdi! Bir taraftan da hummalı bir şekilde evde temizlik yapıyoruz. Artık bebeğimin giysi, çarşaf, havlu ve sairesini yıkamaya başlayacağım.

Geçen hafta eşimle beraber çocuk güvenliği ve ilk yardım ile doğum konusunda iki derse katıldık. İlk yardım dersinin çok gerekli bir ders olduğunu düşünüyorum. Her ebeveyn bu konuda bilgi sahibi olmalı. En basitinden sık sık karşımıza çıkan çocuğun boğazına bir şey kaçması durumunda bile doğru yöntemle bunu çıkarmanın yolunu bilmek gerekiyor. Gelişigüzel pat pat sırtın herhangi bir yerine vurmak değil mesela. Ben burada bunu anlatmak istemiyorum. Bu bilgiyi yazı ile anlatmak zor. Ancak çocuk güvenliği ve ilk yardım dersinde aldığım güvenlik ile ilgili notlarımı sizinle aşağıda paylaşmak istiyorum.

1)      Çocuklar her şeyi ağızlarına götürerek tanıyorlar. Bazı cisimler bu sebeple çocuklar için tehlike yaratabilir. Çocuğunuzun eline bir tuvalet kağıdı silindirinin içinden geçebilecek büyüklükte oyuncak ve sair eşyayı kesinlikle vermeyin. Yutabilir.

2)      Bebeğinizin bulunduğu araba koltuğunu arabanızdan çıkarıp evinize götürdüğünüzde hiçbir şekilde araba koltuğunu yüksek bir yere koymayın, yere koyun. Çünkü araba koltuklarının altları düz değil ve dengesiz durabilir. Bebeğiniz hareket ettiğinde koltuğun dengesi bozulabilir ve bebek koltuk ile birlikte devrilebilir.

3)      Yürüteçler özellikle evinde basamak bulunanlar için çok tehlikeli. Zaten yürüme tembelliği yaparmış, kullanılması tavsiye edilmiyor.

4)      Bazı yiyecekler çocuğun beslenme sağlığı açısından iyi olmamakla birlikte tehlike de arz edebilirmiş. Mesela; patlamış mısır, sert şekerler, İngilizce’de marshmallow denilen süngerimsi şekerler. Hatta havuç bile sert olduğu için çocuk için tehlike yaratabilirmiş. Hiç tahmin etmemiştim.

5)      Kordonlu oyuncaklardan uzak durunuz çünkü çocuklar kordonları boyunlarına dolayabilirler.

6)      Emziklerin ucuna zincir takmayın, bebeklerin boyunlarına dolanabilir.

7)      Jaluzi perdelerin kordonlarını çocukların ulaşabileceği şekilde sarkıtmayın. Sarkıyorsa toplayın.

8)      Yatağın içinde yastık, yorgan hatta pelüş oyuncak bulundurmayın. Çünkü yorgan ve yastık gece bebeğin yüzünün üzerine gelebilir ve bebek nefessiz kalabilirmiş. Yatağın çevresine takılan koruyucuları bebeğin ilk zamanlarında takmamak gerekirmiş.

9)      Bebeğinizin üzerine battaniye örttüğünüzde battaniyenin kenarlarını karyola ile yatak arasına iyice sıkıştırın. Böylece yerinden çıkıp bebek hareket etse bile yüzünün üzerine gelmezmiş.

10)   Çarşafın gergin olmasına dikkat etmek gerekirmiş. Lastikli ve yatağı iyice saran ölçüde çarşafları tercih etmek gerekiyor.

11)   Bebeğinizle birlikte kesinlikle uyumayın ve yatakta emzirmeyin. Anneler genellikle yorgunluktan farkından olmadan bebeğin üzerinde uyuyakalabilirlermiş.

12)   Bebeğinizi her zaman yatağında sırt üstü yatırın. Yan yatırmayın, yüzünün üstüne dönebilirmiş.

13)   Evde bebeğiniz için tehlikeli olabilecek cisimleri tespit etmek için yere yatın, emekleyin; her şeyi onun gözünden görmeye çalışın.

14)   Çocuğunuz herhangi bir şekilde elini vs yakarsa buz koymayın, buz daha çok yakarmış. Hemen soğuk su tutmak gerekirmiş.

15)   Prizleri kapatın ama küçük kapaklarla değil çünkü onları da çıkarıp yutabilirlermiş.

16)   Tuvalet kapaklarını kapalı tutun.

17)   İlaçların ve deterjanların olduğu dolapların kapaklarını kilitleyin veya bunları çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlere kaldırın.

18)   Havuzda ve denizdeyken çocukları yalnız bırakmayın, mutlaka yanında olun.

19)   Çocuklar masa örtülerini aşağıya çekebilirlermiş. Masaların üzerinde bulunan eşyalara dikkat etmek gerekiyor. En iyisi sarkan masa örtüsü kullanmamak.

20)   Mutfak tezgahında bulunan elektrikli aletlerin kordonlarını iyice saklayın. Çocuklar sarkan kordonları çekerek mutfak aletlerini üzerilerine düşürebilirlermiş.

Bu haftalık benden bu kadar.

37. haftada görüşmek üzere, kucak dolusu sevgiler…

Gökçe

16 yorum

 1. sevgili Gökçe paylaşımların için çok teşekkürler. Ben de 38 haftalık hamileyim, hamileliğinin başından beri takip ediyorum seni ama bir türlü yazmaya ve sana teşekkür etmeye fırsat bulamadım. Sen farkında olmasan the bu uzun ve zorlu süreçte yazılarınla ve verdiğin faydalı bilgilerle bana arkadaşlık ettiğin için saol.Allah Ateş bebeği sağlıkla kucağına almayı nasip etsin…Türkiye' den kucak dolusu sevgiler…

  • Gokce Ucuzal Demir

   Çok teşekkür ederim. Kendi yaşadıklarım ve paylaştıklarım faydalı olduysa ne mutlu bana. Senin de çok az kalmış inşallah sen de sağlıkla ve mutlulukla bebeğini kucağına alırsın. Allah ikimize de kıolaylık versin 😉

 2. Gökçe merhaba,
  kafamı karıştıran bir konuda sana danışmak istedim. Bazı sitelerde bebek için mutlaka bebek yastığı kullanılması gerektiği yazıyor. Kafalarının yapısı çok yumuşak olduğu için düz yatmaktan kafaları da basıncın oluştuğu yerlerde düzleşebilirmiş. Ama bazı sitelerde de (ve senin yazında) yastık kullanmayın, boğulma tehlikesi var diye okudum.
  E o zaman hangisi doğru? Bebeğime yastık kullanayım mı, kullanmayayım mı??
  Bilgisi olan yazsın lütfen 🙂 Teşekkürler!

  • 2 yaşın altında bebek yastığı kullanılması doğru değil. Yatağın içinde yumuşak olan herşey boğulma tehlikesine yol açabilir. Bebek yastığını önerenler sakın yastık üreticileri olmasın 🙂

   Kafanın düzleşme problemine karşı bebeğin uyanık olduğu zamanlarda bol bol karın üzerinde egzersiz yaptırmak ve bebeği sırt üstü yatırdıktan sonra kafasını alternatif yönlere çevirmek faydalı oluyor.

   • Merhaba Tanla, ben de bugün sizin sitenizi tesadüfen bulup okumuştum bayağı. Pek güzelmiş. Sizin cevap yazmanıza sevindim 🙂 Bilgiler için çok teşekkür ederim ne güzel bir sürü cevap gelmiş, süpersiniz Kızlar!

  • Merhaba Lila,
   Aynen ben de Tanla’ya katılıyorum. Bebek yastığı kullanılması önerilmiyor. Ben kullanmayacağım. Derste öğrendiklerim ışığında bu bana da mantıklı geliyor zaten. Bebeklerin bizim gibi yastığa ihtiyaclarını olduğunu da düşünmüyorum.

 3. bende bebeğin üzerini uyurken örtme meselesine uzun süredir takılmış durumdayım. Kış günü ben yorganla yatarken bu çocuk sadece üzerindeki giysilerle mi yatacak? Battaniyeyi karyolanın kenarlarına sıkıştırmak mıdır tek çözüm? Deneyimli annelerden cevap gelirse çok sevinirim.

  • Evet, yine 2 yaşın altında yastık-yorgan çok da tavsiye edilmiyor. Özellikle SIDS tehlikesinin en yüksek olduğu 1 yaşın altında en güzeli bebeği sıkıca giydirmek. Kış ayları için istersen kalın kumaştan yapılan ve pijamaların üzerine giydirilen fermuarlı ve ayaksız tulumları kullanabilirsin. Oğlum 16 aylık ve hala yazın pamuklusunu, kışın polar kumaştan olanını giyiyor. Bebeğin üşüyüp üşümediğini anlamak için el ve ayaklarını kontrol et. Ilıksa hiç sorun yok. Soğuksa biraz daha giydir.

  • Ben ayaksız fermuarlı uyku tulumları aldım. Yaz için pamuklu ve kış için polar olanlarından. İstanbul’da Metro City’de Carters mağazasında bulabilirsin.

 4. Merhaba,Ben oglum için hiç yastık kullanmadım ve kusup bogulma gibi tehlıkelere karsıda surekli yan yatırdım.Kolunun üstüne yatıp kolu agrımasın uyusmasın diye sırtına rulo seklınde yaptıgım bir havlu koydum,yarı yan pozisyon diyebılırız buna aslında.Gelelim kış günleri için ısınma sorununa .Uyku tulumu kullandım ve hafif bir yorganıda bel altından yatagın kenarlarına sıkıştırdım.Gece boyu üstünü açıp üşüme sorununu bu şekilde çözmüş oldum.

 5. Biz reflü yastığı denen bir yastık kullanmıştık hem süt emdikten sonra şişen küçük midelerde reflü oluşmasını engelliyor (dolayısıyla boğulma riskini) hem de üzerinde delikler var yani yüz üstü bile yatsa nefes alabiliyor. Biz çok rahat ettik, hatta epey bir süre kullandık reflüsü olmamasına rağmen.
  Yorgan konusunda da zaten bebekler terleyemedikleri için yorgan örtülmesi tavsiye edilmiyor diye biliyorum. Özellikle ilk aylarda battaniye kullanmak daha pratik hem hafif (yorganlar ağırlık yapıyor zaten eti ne budu ne) hem de üstüne gelse bile çok bir zararı olacağını sanmıyorum (tabi yine de dikkat etmek lazım ama zaten sürekli kontrol altında tutuluyorlar). Bir de zaten dediğim gibi terlemedikleri için çok örtmemek lazım o nedenle koltuk altlarına kadar örtmek işe yarayabilir biz hep o şekilde örtüyorduk. Bu noktada polar battaniye tavsiye ediyorum ya da el örgüsü bebek yünü battaniyeler çünkü hem hafif oluyor hem de güzel ısıtıyor.
  Bir de kışın bizim yorganla yattığımız günlerde hüma sadece pijama ile yatıyor çünkü ben örtsem de o açıyor üstünü o nedenle olabildiğince sıcak tutacak pijamalar seçiyorum. Uyku tulumu tarzı şeyleri ise hiç kullanmadık, bana sıkıntı gelir öyle bir şeyin içine girmekten ki küçücük bebeği sokayım o yüzden üstü açık yattı soğuk kış günlerinde bile ki hiç üşütüp de hasta olmadı şimdiye kadar (17 aylık hatta yazın biz pike ile yatarken o çıplak yatıyordu.)

 6. Bu arada yeni dikkatimi çekti bu sırt üstü yatırma konusu biraz tartışmalı bence. Bu dönem ve doktor itibariyle değişiklik gösteren bir bilgi. Mesela bizleri hep yüz üstü kafamız yanda olacak şekilde yatırırlarmış. Biz Hümayı hep yan yatırdık hatta düzenli olarak bir sağ bir sol olacak şekilde. Ben naçizane sırt üstü yatırılmasını mantıklı bulmuyorum iki sebepten birincisi; kafatasının şekli bozuluyor kafaların arkası düzleşiyor, ikincisi; sırt üstü yatırıldığında kusma ya da salya kaçması durumunda boğulma riski var (gerçi doktorumuz sağlıklı bir bebeğin o şekilde boğulmayacağını söylemişti ama yine de insan korkuyor)
  O nedenledir ki yan yatırma yastığı diye bir şey var. Hatta o reflü yastığına yapışıyor hatta beraber satılıyor. Böylece bebek yüzüstü ya da sırt üstü dönemiyor.

  Google da yan yatırma yastığı diye arayınca çıkanlardan biri aşağıda;

  http://www.bebeklerehediyeler.com/bebek-icin-hediye/13864/casual-nest-guvenli-uyku-minderi.html

 7. bize bebeği yan yatırmamızı söylediler ama bizim kız sırtüstü yatmayı daha çok seviyor. gündüz uykusunda yanındayken yüzüstü, geceleri ise sırt üstü yatırıyoruz. battaniyesini göğüs hizasını geçmeyecek şekilde örtüp, bebeğin altına sıkıştırıyorum ya da üşüyorsa eğer battaniyeyi seriyorum ve bebeği koltuk altından kundak gibi yapıyorum. hem debelenmesine imkan verecek kadar yumuşak oluyor hem de debelenirken üstünü açılmıyor.
  polar battaniye plastik özellikte olduğu için ben kullanmıyorum onun yerine %%100 pamuklu, çift katlı bebek battaniyelerinden kullanıyorum. doğduğu ilk gün hava durumuna göre el örgüsü battaniyesini de pamuklu battaniyenin üzerine örtmüştüm. el örgüsü battaniyenin kesinlikle tüylü ipten yapılmamış olması gerekiyor.
  ama asıl önemli olan bebekleri hava durumuna göre giydirmek, çünkü terleyerek ısıyı atamıyorlar ve çok ısıtıldıklarında daha büyük sıkıntı yaşıyorlar. büyük kızımı sıcak havada battaniyeye sarmıştık ve ateşlenmişti. o zaman doktorlarımız bebeğim ilk ayında bizim giydiğimizden bir kat fazla, daha sonraki dönemde ise bizim giydiğimiz kadar giydirilmesi gerektiğini söylediler. yani siz çorapsız gezebiliyor ve üşümüyorsanız bebeğe hem çorap hem patik giydirmenize gerek yok. ben çocuklarımı bu kurala göre giydiriyorum. büyük kızım kreşe başlayana kadar hiç antibiyotik kullanmadı. küçüğümde öyle olur umarım.

 8. Ay ne kadar az kaldi, zaman nasil da geciveriyor, inanamiyorum! Cok heyecanli. Allah kolayliklar versin Gökce. Öpüyorum.

  Almanya`dan sevgiler,
  Derya

 9. Defne de üzerini hep açarak uyur 🙁 Geçen kış (11-14 aylıktı) çözümü uyku tulumunda bulduk… Evinizin sıcaklığına göre siz de deneyebilirsiniz. Referans için MotherCare’deki uyku tulumlarının içine bakın, evin hangi sıcaklığında bebeğin uyku tulumunun içine ne giydirerek yatırmanız gerektiği yazıyor. Sadece MC’de değil br çok markada var uyku tulumu… Bu sene de uyku tulumu kullanmayı düşünüyorum, cadı 20 aylık oldu ama yine hareketli uyuyor. Uyku tulumu kullanmadan önce, ben de acaba çok terler, sıkıntı duyar mı diye endişelenmiştim, ama kendim yorganın altında sıcacık uyurken onun buz gibi üzeri açık uyumasına gönlüm razı gelmedi. Bebeğin fenalık geçirmesi durumu, evin sıcaklığına ve uyku tulumunun içine ne giydirdiğinize bağlı olarak değişir..

 10. gokce selam.bende 31 haftalik hamileyim seni geriden takip ediyorum.dogum icin amerikaya geldim.birkac bloggerada sordum yanit alamadim sen yada bilen bi arkadas yanitlarsa sevinirim. pasaport islemleri icin babanin olmasi zorunlumu .esim belki is dolayisi ile gelemeyebilir.cevaplarsan sevinirim.