27 Yorum

Mağduriyetinizi nasıl alırdınız?

Deniz’i ilkokula başlatmaya karar verdiğimizi anlatan yazım bazı yanlış anlaşılmalara yol açtı.

O yazım sadece Deniz’in ilkokula başlamasıyla ilgiliydi. Nedenini, nasılını bir kenara bırakan, sadece ve tamamen Deniz’in ilkokula başlıyor olduğunu kutlayan bir yazı olma amacıyla yazdığım bir yazıydı.

Ancak hata yaptım. O yazının sonuna şöyle bir dip not koymam gerekirdi:

Amacı Deniz’in ilkokula başlıyor olmasını kutlamak olan bu yazıya herhangi bir negatif enerji katmamak adına 4+4+4 ile ilgili bir eleştiri yapmadım. Bugüne kadar söylediğim ve yazdığım her şeyin arkasındayım. Bu dayatmaya karşı olan mücadeleye de devam edeceğim.

Neden birinci sınıf kararını verdiğimizi gerekçelerle anlatmaya çalıştım, burada tekrar etmeye gerek yok.

Bu kararı kolay vermedim, vermedik. Ve isteyerek de vermedik. Ve hala mağduruz.

Ancak 4+4+4’ün tek mağduru bu sene okula başlayacak olan çocuklar değil.

Bu sistemden etkilenecek olanlar sadece 66-72 aylık çocuklar değil.

Bu dayatmadan sadece bu sene okula başlayacak olan çocuklar mağdur olmayacak. Rapor alıp (ya da almayıp) kaydını bir sene erteleyenler de, 2005 sonu doğumlu olup bu sene kendinden iki yaş küçük çocuklarla okuyacak olanlar da, ilkokula başlamaya hazır olmayıp ailesi tarafından bir an önce evden gönderilmek istenenler de, geçen sene anasınıfı okumasına rağmen bu sene tekrar kesme yapıştırma yapıp kutu kutu pense oynayacak olanlar da, ilkokul 5’e geçmesi gerekirken birden kendini ortaokul öğrencisi bulanlar da, okulu bir gecede “dönüştürülenler” de, etütlü beslenme gibi bir seçenekten mahrum kalanlar da… mağdur olacak.

69 aylık bir çocuk annesi olarak içinde bulunduğum şartlarda, kendi çocuğumu göz önüne aldığımda ilkokul tercih etmemin zorunlu olduğunu düşünüyorum. Kendi çocuğum söz konusu olduğunda onu bu sene göndermenin, bir sene daha bekletip kendinden neredeyse iki yaş küçük çocuklarla birlikte olmasından daha az kötü olacağını umuyorum.

Bu kararımın doğruluğundan emin değilim. Biliyorum ki ileride bu kararımı sorgulayacağım. Ve yine biliyorum ki aksi yönde karar vermiş olsaydım onun da doğruluğundan emin olmayacak, onu da sorgulayacaktım.

Böyle bir zorunlu tercih yapmak zorunda bırakıldığım için öfkeliyim, kırgınım.

Bana adeta “Mağduriyetlerden mağduriyet beğen” diyenlere,  iki kötüden “daha az kötü olanını” seçmek zorunda bırakanlara hala ve hiçbir zaman hakkımı helal etmiyorum.

Oğlumu ilkokula başlatmaya karar vererek bu işten kurtulmuş olmuyorum. Hala mağdurum. Hala kızgınım. Hala karşıyım.

Bu yüzden de 5 Eylül’de Taksim’de olacağım.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

27 yorum

 1. sizi devamlı takip ediyorum.yaptığınız her şey için kendi çocuğum ve tüm çocuklar için teşekkür ediyorum.ben de 6 aydır bu konuyu düşünüp araştırmaktan ve hangi yolu seçmemin doğru olacağına kafa yormaktan çoooook yoruldum.hala ne yapacağımıza karar veremedik.benim de kızım 70 aylık oluyor eylülde.rapor aldım dün ama okula henüz ver(e)medim.yanlış bir karar vermek istemiyorum çünkü.yapılan tüm kampanyalara ben de tüm duyarlı ! insanlar gibi destak verdim ve destek vermeye de devam edeceğim.çocuklarımıza da bize de çoook çooooook yazık olacak.hala neden sesimizi duymak istemiyorlar?anlamıyorum .bu kadar da rahatlık olmaz..ben de sizin gibi hakkımı helal etmiyorum.çocuğumuz ana sınıfına gitmek istiyor,geçen yıl göndermedik çünkü.ne kadar zeki de olsa çok çok ezilecek diye düşünüyorum .okuldan da soğutacaklar.müfredatı okudum az önce kafam iyice karıştı.?bir de birşey daha var,10 eylülde öğretmen mi atanır ALLAH aşkına? bu ne vurdum duymazlık?hepimize yazık.en çok da MEB’E yazık.artı YAZIKLAAAAR OLSUN.inşaallah bir mucize olurda!!vicdana gelip;bu yasayı durdururlar.artık ağlamak istemiyorum.çocuğumun okul heyecanını mutlu bir şekilde yaşamak istiyorum.hep birlikte umarım ,ve dua ediyorum bunu başarabiliriz.güzel haberler almak dileğiyle.desteğe devam.

  • Üzgün Anne, ben de çarşamba günü çocuk psikiyatrisine götüreceğim. Benim kızım 69 aylık ve anasınıfı eğitimi geçen yıl aldı. Gerçek bir değerlendirme isteyeceğim doktordan ve kızımın muayene sonucuna göre karar vereceğim gönderip göndermemeye.en azından göndereceksem herhangi bir sorununun olmadığını bilmek içimi rahatlatacak. Sizden ricam doktorla ne görüştünüz,hangi testler uygulandı ve ayrıca çocuk gelişimcisine veya pedagoga yönlendirildiniz mi farklı gelişim türlerinin saptanması açısından, bunları paylaşabilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler.

  • yavaş yavaş kararlar verildi, herkes sessizliğe büründü sanki. bu konuyla ilgili ilk bloglara yüzlerce yorum yapılırken yorumlar nerdeyse yok denecek kadar azaldı. aslında ben bugün bırakın başkasını kendi fikrimi bile bilmiyorum. içim karmakarışık. yarın devlethastanesi çocuk pskiyatrisinde randevum var, ardından da okula gideceğim. yarın mesai bittiğinde oğlum bi sınıfın resmen öğrencisi olacak ve şuan bunu bilmiyorum. bi anne için çok zor bi durum. ilk yorumlarıma baktım da ” öderim parasını asla göndermem”lerden buralara kadar gelmişim. bütün bunlar yaşanırken kalbimde beynimde vicdanımda olup bitenlerin haddi hesabı yok. oğlumu hangi sınıfa yazdırırsam yazdırayım bi gözüm okula girip çıktıkça diğer sınıfa bakacak. içim ne kadar süreceğini bilemeyeceğim kadar uzun zaman keşkelerle acabalarla geçecek. ben ve benim durumumdaki tüm annelerin Allah yardımcısı olsun

 2. Bu arada benim kızımın gideceği okul Sancaktepe de ve sınıf mevcutları 60 kişi.Geçen yıl 35 kişiydi. Müdür yardımcısı bahçesi büyük olan okullara konteynır sınıflar kurulacağını, kendilerine böyle bir yazı geldiğini söyledi. Güleyim mi ağlayayım mı şaşırdım. Yazıklar olsun! Göndermem, rapor alırım, ceza öderim demek de çare değil artık çünkü hangi kararı verirsek verelim hep acaba diyeceğiz ve erken gitmenin de geç gitmenin de kendine göre dez avantajları var. Ben de Türkiye de ilk uygulanan 5 yaş grubuna gitmiş biri olarak okul hayatımda matematik hariç pek sorun yaşamadım. ama onu da biraz destekle hallettim. Kendime güvenimde hiçbir sorun yaşamadım, ve erken olgunlaştım. avantajları benim için daha fazla olmuştu. ama o yıllarda sınıflarımız 60 kişi değildi, böyle yaptırımlar uygulanmazdı. Ailelere naçizane tek önerim olabilir o da çocuğunuzu anlayış ve sevgiyle sararak hayatta her şeyin not ve okul olmadığını öğreterek, derslerine yardımcı olarak, okuldaki sorunlarını içtenlikle dinleyerek onların yanında olmaktır. Ne yazık ki okulların açılmasına 10 gün kala artık elimizden gelen sadece budur.

 3. …”Kendi çocuğum söz konusu olduğunda onu bu sene göndermenin, bir sene daha bekletip kendinden neredeyse iki yaş küçük çocuklarla birlikte olmasından daha az kötü olacağını umuyorum.”

  Karar veremememizin en büyük nedenlerinden biride bu.. bu yıl kendinden büyüklerlemi yoksa rapor alıp seneye kendinden küçüklerlemi….

 4. Ben de oğlumun dün devlet okuluna kaydını yaptırdım.Mutluyuz yaş konusunda bir mağduriyetimiz olmadı .Üzgünüm çünkü haftaya okullar açılacak daha atamalar yapılmadı ,nezaman atanacaklar yeni sistemi öğrenecekler ,sınıflarının başına geçecekler.Ben küçükken de belli belirsiz bir sistemdeydik yarınımızı bilemiyorduk çocuklarım büyüdü onların yarınlarından emin olacakları günleri göremediğim için daha da üzgünüm.Herşeye rağmen bu güzel zamanlarının tadınıda çıkarmalı diye düşünüyorum mini mini birler onlar yaaa:))

 5. Sevgili blogcu anne Elif, ben magduriyetimi acili ikilem soslu aldim yedim…Ikilem ve aci sosun tadi damagimda kaldi.Aci tat devam eder mi bilmiyorum ama sectigim sosun ikilem tadi hep damagimda olacak.,.

 6. Geçen postunuza bir meslektaşım yorum yapmıştı onu yinelemek istemem ama gerçekten kararınıza saygı duymakla birlikte size katılmadığımı söylemek isterim. Ben bir psikolojik danışmanım. bu sene okula başlayan çocuklarımın 3-4 sene sonra velilerinin odamı dolduracağının bilincindeyim. Çocuğun anasınıfına gitmesi ya da okuma-yazma öğrenmeye hevesli olması ilkokula gitmesi kararınızda keşke etkili olmasaymış. Ben uzmanlık alanımı bir kenara bırakıp kendi çocukluğumdan örnek vermek istiyorum. 3-6 yaş arası okul öncesi eğitim görmüş biriyim.4 yaşında okumayı öğrendim. İlkokula 2. sınıftan başlamam teklif edilmesine rağmen ailem buna razı gelmedi. yani 1 yılın – 6 ayın dahi önemi olduğunu hepimizi biliyoruz. Evet çocuğunuz önümüzdeki 1-2 sene içinde sorun yaşamasa da bu sizi aldatmasın önüne konacak bir sürü sınav halleri olacak ve onun bunları erken yaşamak zorunda olması ileriki yaşamını da oldukça etkileyecektir.

  Siz olmasanız bile bu kararı veren aileler kararlarını tekrar gözden geçirseler keşke.
  Umarım hayırlı olur kararınız.
  Sevgiler.

  • Teşekkür ederim. Çok zor durumdayız, biz de, herkes gibi. Bir tek noktaya dikkatinizi çekmek isterim: biz bu kararı çocuğumuz okulöncesi eğitim aldı ya da okumaya hevesli diye almadık. Bunların da dahil olduğu birçok kriteri üst üste koyduğumuzda bu sene başlaması, seneye başlamasından daha az kötü bir tercihmiş gibi geldi. Dediğim gibi, bunun doğruluğundan emin değiliz. Kötünün iyisini seçmiş olduğumuza inanmak istiyoruz.

 7. burada hiçbir anne hata yapmayacak. çünkü burada doğru yok. yapılması gereken şey 1. sınıfa veya anaokuluna göndermek değil. yapılması gereken şey bu uygulamadan vazgeçmek. bakan 5 yıldır araştırdık aceleyle yapmadık demiş; inanırsak! 5 yıldır araştırdıysan son 2 yılını da eğitimcilerle paylaş ki müfredatlar hazırlansın, yumuşasın.
  kasım 2006 lı oğlum 2.5 yıldır anaokulunda. bukabusu görmüyor olsaydım bi sene daha gidecekti. çarşamba günü rapor testi için randevum var ama alırsam koşa koşa kaydımı erteletmeye gidebileceğimi sanmıyorum. 6 yaş anasınıfı müfredatı ne şimdi. geçtiğimiz yıl 5 yaş müfredatının aynısı mı? ilkokulda ilk dönem 1-10 arası sayılar öğretilecekse sadece a e sesi öğretilecekse bunu şimdiden bilen oğlumu okula göndermezsem 1.5 yıl sonra hala bunu mu öğretiyor olacaklar? şimdi okula başlayan 80 aylık çocuklar da bunları anaokuluna gittilerse 1-1.5 yıldır zaten bilmiyorlar mı? 66 aylığına da 80 aylığına da ilkokula gidene de anaokuluna dönene de yazık. herkese yazık. tek çare bu uygulamanın durdurulmasıdır. bu uygulamanın içinde verilen bütün kararlar bence hatalıdır.
  eğer anaokuluna devam kararı alırsam oğlum 1.5 yıl eğitim olarak yerinde sayacak ama biraz daha büyümüş olması yanıma kar kalacak. ilkokula gönderirsem 1. dönem güzel geçse de 2. dönemin yoğunluğunu kaldırabilecek mi diye kabuslarım 5 ay daha sürecek.hangisini seçersem seçeyim acaba doğru mu yaptım sorusu yıllarca peşimi bırakmayacak. Allah kul hakkıyla gelme huzuruma demiş bu binlerce kişinin hakkıyla nasıl çıkacaksa o huzura acaba? içinde bulunduğum bu dönemin her saniyesini gani gani haram ediyorum…

 8. Merhaba,

  Ben Amerika da yasayan ve 2 cocugu olan bir anneyim. Gectigimiz sene Amerika da yasayan milyonlarca anneye katilarak kizlarima “evde egitim (homeschooling)” yapmaya karar verdim. 4+4+4 sistemiyle ilgili yenilikleri de ancak gazetelerden ve bloglardan takip edebiliyorum. Blogcu anne, senin de son iki-uc haftadir 4+4+4 le ilgili yazilarini takip ediyorum ve ozelikle yorumlardan bir cok annenin ne kadar caresiz durumda oldugunu goruyorum. Yorumlara eklemek istedigim bir iki konu var. Hem bir egitimci hem de bir anne olarak… Turkiye deki egitim sisteminin en buyuk problemi cocuklarin tek bir boyutta yani sadece “kafadan” ibaret olarak goruluyor olmasi. Hazirlanan mufredatlar, birakin ilkokul cagindaki cocuklari, erken egitimdeki cocuklarin bile ne duygularini ne de ruhlarini anlamaya yonelik. Egitim basit bir is degil, hele MEB in iki uc mufredat yazariyla altindan kalkabilecegi bir is hic degil. Once kabul etmemiz gereken bir gercek var, bizim ulkemizde “oylesine” basmakalip bir egitim veriliyor, A nin B den, C nin de D den hic farki yok. Mantalite hep ayni. Senelerden beri devam eden birsey bu, cocuklar yaris ati gibi kosturuluyor, duygulari, ruhlari, istekleri paramparca ediliyor. Ben hayretler icinde cocuga okula giden anne-babalarin sisteme hayir diyememesine veryansin ediyorum. Bu bir 4+4+4 olayi degil ki, hukumetin senelerden beri “egitim” le ilgili butun sorunlari hasir alti etmesi olayi. Bu, kimsenin cocuk ruhunu anlamamasi olayi. Nasil olurda herseyi kabullenip cocugumuzu okula gondermeye razi oluruz, nasil isyan etmeyiz, nasil olurda sizin 5 senede ogreteceginiz 2 satir akademik bilgiyi benim cocugum 1 senede halleder, ne veriyorsun ki sen bana diyemeyiz? Nasil olurda ici bos sistemi sorgulayamayiz? “Egitim” nedir diye hic mi sormayiz, dusunmeyiz? Ya da nasil sadece “benim cocugum ve onun icin en dogrusu” diyebiliriz? Nasil olurda kollektif bir isyan haline giremeyiz? Ya magdur olan yuzbinlerce cocuk, cehaletle kavrulan ulkemizin masum cocuklari, mesela 60 kisilik siniflarda okumaya mecbur edilen cocuklar, ya onlara ne olacak? Cocugum kendinden 2 yas buyuk arkadasiyla okula gitse ne olur ki ? Birakin benim cocugum biraz magdur olsun , yeter ki geri kalan milyonlarca cocuk kurtulsun. Alin benim kizim 7 yasinda, okula gitmiyor, gondermiyorum, herseyde gec kaldi, yaris ati olamadi, aman mi demeliyim? Tam tersine, cocugum yasayabilecegi en mutlu cocuklugu yasiyor, dokunarak yasarak ogreniyor,yaninda annesi babasi arkadaslari var, ben ona cocuklugunu hediye ediyorum, duygusal gelisimini herseyin uzerinde tutuyorum. Butun gun kosuyor, ogreniyor, her gun yuzu guluyor, bu cocuk mu ogrenemeyecek carpim tablosunu ve dort islemi? Nedir ki ilkogretim egitimi, ici de bos, disi da!!! Zaten sistem yanlis, ezbere verdikleri, ruhsuz, ozenden yoksun mufredat da yanlis, hersey yanlis. Halbuki yavrularimiz ne kadar hassas varliklar, yureklerinde o siralarda otururken ne firtinalar kopuyor, nasil bilebiliriz, bakmayan, gormeyen bir ebeveyn bunu nasil hissedebilir? Arkadas baskisi, populer kulturun siralara tasidigi yozlasma, “ben ve benim cocugum merkezli” anne babalar, ogretmen yetistirmede surekli onu kesilen fakulteler, kendini dahi tanimayan ogretmenler…Hepimiz biliyoruz, hepimiz hissediyoruz, AMA niye hic birsey yapamiyoruz?

  • yazdiginiz her kelimeye tamamen katiliyorum. universitede pazarlama prof. Tamer Arpaci diye bir hocam vardi. girdigi ilk ders DAHA UST DUZEY BIR YASAM DAHA UST DUZEY BİR ORGUTLENMEYLE OLUR dedi.bunu hayat felsefeniz edinin demisti. bu lafı hic unutmadım. aradan 16 yil gecti ve hic simdiki kadar orgutlenmeye ihtiyacim olmamisti. orgutlenmemekten ugradigim her zararin bir telafisi vardi. ama simdi orgutlenememizin zararini cocuklarimiz cekecek. hem de omurleri boyunca. .

  • Zaten yıllardan beri örgütlenmeyelim diye kurulmuş bir sisteme kurban gittik.Bundan sonraki sistemin amacı içi boş kuklalara dönüştürmek çocukları. Siyasiler için herşey tıkırında. Sorgu yok sual yok.

 9. merhaba, sizi aynı yollardan geçerek takip eden bir anneyim,Üzüntülerinizi,kararsızlıklarınızı,kızgınlığınızı paylaşıyorum ki ben de benzer bir kararla oğlumu son anda 1.sınıfa göndermeye karar verdim.(Aralık 2006 doğumlu) Ve bu hafta içi açıklanan ilk 14 haftalık müfradatı görünce iyi yapmışım dedim,herkes kendi penceresinden haklı bence çünkü 14 hafta boyunca a ve e sesi, 10’a kadar sayma ve bazı temel kavramlar verilecekmiş.bunun adı 1.sınıf değil hatta geçmiş yıllarla karşılaştırdığımız da anaokulu bile değil,ilkokul öğretmenlerinin bu duruma ne kadar hazır olduğu da cabası üstelik.(?) Bu yüzden 2 sene okul öncesi eğitimi alan oğlumu tekrar anaokuluna göndermem haksızlık olacaktı ki bu 2 yılda bu müfredattan çok daha ileri noktalara geldiler…Birbirimize kızmak,suçlamak yerine herkesin penceresinin farklı olduğunu kabullensek daha doğru; dediğiniz gibi hepimiz şaşkın ve mağduruz çünkü…

 10. İnsanı üzen bu sistem değişikliğinin ne ilk ne de son olması.. Ben 1983lüyüm, ve bizim dönemin eğitim hikayesini anlatmak isterim;

  anadolu lisesi sınavına ilkokul 5.sınıf sonunda girdim, 4.sınıfta dersaneye gitmedim ailem göndermedi iyiki göndermemiş, ama 5.sınıfta giderken o dönem çocukların acımasız tavırlarına maruz kaldım ve 4.sınıfta dersaneye çoktan başlamış gruba dahil edildim ama hiçbizaman onlar tarafından kabul görmediğim için müthiş bi dışlanma psikolojisi yaşadım düşünün yani daha 10 yaşındaydım ve bunu çok canlı hatırlıyorum..

  anadolu lisesi sınavını kazandım, çok saçma bi ingilizce öğretme sistemine tabi tutuldum ve 1 yıl hazırlığın ardından fizik kimya biyoloji matematiği ingilizce öğrendim ya da öğretildim diyelim.. tüm bu derslerden nefret ettim ama 3 yıl sonra karşıma fen lisesi sınavı çıktı..sınavın içeriğinin tamamen değiştiğini biz SINAVDA öğrendik, buna rağmen 15yaşında ailemden ayrılıp başka bi şehirde lise okumaya gittim.. özel okul ortamında burslu öğrenci olmanın sıkıntısı bi yana, aileden o kadar erken ayrıldım..dah 15 yaşında kirli çamaşır çamaşır makinesinde nasıl yıkanır, aile hasreti biyandan devam eden aşırı ağır derslerle nasıl devam ettirilir bunu öğrendim…
  ve sonra noldu? ÖSS sistemi değişti ve öss tek sınava düştü, konu müfredatı tamamen değiştirildi, logaritmaymış fonksiyonmuş fiziğiymiş kimyasıymış tüm fen lisesi konuları sınavdan çıkarıldı..peki ben buna niye maruz kaldım? 3 yıl öğrendiğim tüm bilgiler çöp oldu..ailemden ayrılığım sökülen saçlarım yetersiz beslenme sonucu kansız kalışım, stres yüzünden yaşadığım şeker hastalığı… tüm bunlar saçmasapan bir sınavın sadece girdisi oldu..
  ha saçmalığa bakın ki eşit ağrlık bölümünü bir fen lisesi mezunu olarak seçebiliyordum, sınıfımda 100 kişiden 90 ı da sayısalcıydı, eşit ağırlıkçılar nerdeydi sahi? bilemiyorum..ama benişlemte ile iktisatın çok benzer olduğunu bile bilmeyerek iktisat istemediğime karar(!) verdim ve İŞLETME diye uyduruktan teyyare bir bölümde tam 4 yılımı HARCADIM, bir uzmanlık alanım olmadan mezun oldum, işletme nedir sorusuna cevap veremeyen ama çok iyi bir ünivden mezun harika bir gençtim çevreme göre..
  1 sene evde mezun ama çalışmayan, tüketici piskolojisiyle, Allahım bu yıl seçimler var kadro olurmu olmazmı endişeleriyle kpss denilen saçmasapan bi sınava çalıştım..sınavda yine okulda gördüğüm hiçbir bilgiden mesul değilken hayatımda görmediğim hukuk dersleriyle tek başıma mücadele ettim. ve çokşükür ki çok iy bir kurumu kazandım..
  bikaç kez kurum değişikliği yapmak durumunda kaldım kpss ye tam 7 defa girdim ki en sonuncusu sezeryandan 5 gün sonra girdiğim fecaatti… neyseki artık son duraktayım DIşişleri Bakanlığında diplomat oldum…

  bir Fen Lisesi mezunuyum ama uluslararası ilişkiler mezununun uzmanlık alanında bir kurumdayım…
  ama özetle MEB mağduruyum… dönemimdeki bir çok arkadaş gibi.. benden önceki birçok arkadaş benden sonraki bir çok kardeşim gibi… henüz daha doğmamış ve doğup da 7 yaşına geldiğinde şaşkın gözlerle okula gidecek mağdur adayları çocuklarım gibi….

  • merhaba türkan hanım 81 doğumlu, almanca eğitim veren anadolu lisesi mezunu, atanamayan bir öğretmenim. hayatım meb in ve ösym in uğrattığı hayal kırıklıklarıyla dolu.2 ve eylülde 5.5 yaşında olcak 2 oğlum var .oğlumun da aynı hayalkırıklıklarını yaşamaması için ne yapmam gerekiyorsa onu yapacağım.kararlıyım rapor da almıyorum okula da göndermiyorum

 11. merhabalar
  aylardır yorumlarınızı sabah-akşam takip ediyorum.bende 66 aylık oğlumu okula göndermeme kararımı nihayet şuan almış bulunuyorum.doğru veya yanlış bir karar verebildiğim için çok mutluyum.az önce 30 yıl öğretmenlik yapan biriylede görüştüm 3-4 ayın bile çocukların algılarında nasıl fark ettiğini deneyimlerine dayanarak ayrıntılı olarak örneklerle anlattı.şu sözü çok benim kararımı vermeme çok yardımcı oldu’çocuğunuzu bu sene verirseniz ilk 6 ayınız kolay sonraki okul hayatınız çok zor olabilir;birdahaki sene verirseniz ilk 6 ayınız zor veya sıkıcı ama sonraki okul hayatınız daha başarılı olucaktır’Ayrıca arkadaşlar çoğu arkadaşımında değindiği gibi lütfen bu 1-2 yıllık müfredat değişikliği sizi yanıltmasın , unutmayınki bizim ülkemizde SBS vs… gibi sınavlar zinciri çocuklarımızı bekliyor o zamnda 1-2 yaşların zihinsel gelişim bakımından çok farklılık yarattığını(uzmanların bilgisi doğrultusunda)biliyorum.
  belki bende birilerine fikir verebilirim diye bunları yazdım.banada ışık tutan sizlerede çok teşekkür ederim,ben artık karar verebildiğim için mutluyum,darısı hepinizin başına inşallah,yukardakileri de allaha havale ediyorum vede kesinlikle affetmiyorum…

 12. benim de 2007 şubat doğumlu bir oğlum var ve rapor aldık.anaokuluna devam edecek.ben de bir öğretmenim.ve lisede çalışıyorum.şunu söylemek isterim benim sınıfımda geçtiğimiz yıl sınıfta oturamayan çoğunlukla problem çıkaran ve arkadaşlarının çoğu ile uyum sağlayamayan 10. sınıf öğrencim sınıf arkadaşlarından 1 yaş küçük idi.okula erken başlamış.ilköğretimi öyle böyle bitirmiş.hatta başarılı imiş.çünkü benim çalıştığım okulum iyi sbs puanı gerektiren bir okul.ancak liseye gelince ergenlik başlayıp dersler zorlaşınca sorumluluklar artınca çuvalladı.oğlum için bunun olmasını istemiyorum.herkesin kararı hayırlı olsun.

 13. Müfredatı değiştirmişler ama bu müfredatın tam ve sağlıklı bir şekilde uygulanmasını sağlayacak doneleri/donanımları yok. Oyun sınıflarında; sıra değil, yuvarlak masa ve öğretmenin her bir öğrenciyle tek tek ilgilenmesini sağlayacak sayıda sınıf mevcudu gerekir diyor uzmanlar.50 kişilik sınıflarda ve sıraların olduğu bir düzende oyunlu müfredat sağlıklı uygulanamazmış. Bu durumda ne küçüklere ne büyüklere yarıyor bu sistem ve yeni müfredat. Ayrıca, önümüzdeki sene, bu müfredatı da değiştirebilirler, büyükler çok sıkılıyor, küçükler oyundan memnun ama sıralarda oturmuyorlar, tuvalet ve diğer ihtiyaçlarını tutamıyorlar diye tepkiler yoğun olacak çünkü…Bu arada müfredatta öz bakım becerilerinin geliştirilmesi de var, çok güzel düşünülmüş ama 50 kişilik sınıflarda her bir çocuğun öz bakım becerisini geliştirilmesi nasıl sağlanacak? Anasınıflarında bu işleri yardımcı öğretmenler yapar, ilköğretimde kim yapacak? Hademeler mi? Büyük çocukların küçük çocuklarla çişini tutamıyor diye alay etmelerine nasıl engel olacaklar? Benim çocuğum Mart/2007’li, oturduğumuz sitede 2005 doğumlu bir çocuk var ve bu sene 1. sınıfa başlayacakmış. Bu çocuk benim kızım dahil, sitedeki 2007’li bir sürü çocukla sürekli alay ediyor, “bebek gibi konuşuyorsun, tuvalete annenle gidiyorsun” diye…2005 ve 2007 bu ikiliyi aynı sınıfta düşününce tüylerim diken diken oluyor. 4+4+4 sistemi uygulanacaksa da, bari sene esasına dayansaydı. Bu sene 2006’lılar mecbur, seneye 2007’liler mecbur tutulsaydı…. 2006’lılar için 1 sene daha beklemek geç olabilir aa 2007’liler için öyle düşünmüyorum. Çünkü 2007 senesinin çocuklarının sadece 3 ayı zorunlu tutuldu, 9 ayı zorunlu değil ve istatistikler 0 9 ayın % 90’ının 1. sınıfa seneye gideceğini gösteriyor…. Bu durumda Mart 2007’li çocuk seneye 1. sınıfta sıkılırsa Nisan/Mayıs/Haziran… 2007’liler de sıkılacak demektir. Gerçekten, bu sistemde ve müfredatta mağdur olmayan yok gibi…

 14. Öncelikle Elif hanıma verdiği kararından dolayı hayırlı olsun diyorum. Kasım 2006 doğumlu bir kız babası olarak yazdıklarınız ve kararınız bana da çok mantıklı geldi. Aslında ben kararımı çoktan vermiştim ama hiç rahat değildim, hala da değilim. Biliyorum ki kızım için hangi kararı versemde rahat olmayacağım aynı sizin gibi.
  Ama zamanında eylem sürecine girmeyerek ya da yeterince tepki göstermeyerek kızıma olan babalık görevini yerine getiremedim diye içim buruk… Benim umudum kırıldı.. Bundan sonra siyasi iradenin geri adım atacağını sanmıyorum…

 15. 2006 doğumlu çocukları olan veliler olarak bir kısmımız çocuğumuzu okula göndermeme bir kısmımız da gönderme kararı aldık yanlış anlamayın ama arkadaşları soyut döneme geçip çocuklarınız bu dönemde olmayınca ne yapmayı düşünüyorsunuz (tabiki başarılı çocuk da olacaktır) görüşleriniz benim için çok önemli bu yüzden soruyorum

 16. Özgür Demirdelen

  Deniz hanım,
  kararınız hayırlı olsun umarım Deniz çok mutlu olur umarım korktuğumuz hiç bir şey olmaz her şey yolunda gider.
  Ben sizin kararınızı okuduğumda çok şaşırdım ve çok üzüldüm hayal kırıklığına uğradım. Bir savaş veriyorduk sizin bloğunuza buluşuna benim gibi düşünen insanlar var benimle aynı fikirler diye düşünüp mutlu olmuştum..
  Sizin bloğunuza 4+4+4 egitim sistemi dolayısıyla tanıştım.
  Benim 2007 Ocak ayı doğumlu Demir isimli bir oğlum var Demir’de sizin oglunuz gibi kitaplardan arabalardan çok hoşlanır.

  Biz Demir’i bu sene ilkokula başlatmama kararı aldık. Bir rapor aldık ve raporu okula verdik. Ana okulunda on kayıt yaptırdık. Bu arada bende sizin gibi cocuklarımın (11 aylik ikiz bebeklerim var) devlet okullarında egitim almalarından yanayım.Devletin vatandaşlarına ücretsiz egitim saglık hizmetleri vermesi gerektiğini düşünüyorum.
  Bu yeni egitim sistemi ile ilgili düşüncelerim sizinkilerde aynı basından takip ediyorum haberleri dinliyorum. Annem ve babam emekli öğretmen çevremde emekli öğretmenler pedegoglar var onlardan görüş alıyorum herkes aynı firkirde bu sene GÖNDERME. Fikirlerimi korkularımı yazmak tekrarlamak istemiyorum. Bu yaz ikiz bebeklerim ve canim oğluma ilk yazımızda ama zehir oldu. Çok ağlarımızın icim icimi yedi. Oğlumun gözlerinin icine bakıp onu gözlemleyip başarır mı başaramaz mı ne yapmalıyız ne yapmamız diye düşündüm. Duşunun tatildeyiz Demir bir arkada edinmi Deniz’de yüzüyor ben hemen Demir’in arkadas olduğu cocuğa yaklaşıp
  – merhaba kaç yaşındasin (mesela 7 yasinda bir cocuk vardı) cocuk 7 yaşındayım dedi. Ben hemen onları dinleme o çocukla Demir’i kıyaslamaya başlıyordum cok kotu bir duyguydu.
  Demir çok sosyal bir cocuk kendisini güzel ifade eder ama is kendinde bir yas büyük bir cocuk olunca bariz farklar olduğunu gördüm ve cocuğumun ezilecegi hissine kapıldım.

  Daha da komik seyler yaptim .Okullar henüz kapanmamisti. Yeni egitim sistemi konuşuluyordu. Bir gün Demir’i okula bıraktım sonra Demir’in muhtemelen kaydının düşebilecegi okula gittim bahçede oturdum. Teneffüs oldu cocukların dışarı birbirleriyle itiserek bağıra açtıra dışarı çıkışlarını izledim DONDUM. Demir’i o tabloda görmek istemedim göremedim.

  Sonuc; kararınız hayırlı olsun umarım daha sonra üzülmesiniz,umarım Deniz ilk okul haytinda çok başarılı bir cocuk olur okulunu cok sever sizin gibi güçlü bir annesi olduğu icin Deniz şanslı bir cocuk.

 17. HANDE hanım merhaba,yazınıza ancak bugün cevap yazabildim.Ben devlet hastanesine gittim,benim gibi birçok anne ve hatta BABA lar da rapor almaya gelmişti.İçlerinde anasınıfı öğretmeni de vardı,onunla da konuştuk bu konuyu .Bana söylediği:”Çalıştığım okulun müdürüne sordum ilerde bu rapor sorun olmaz dedi.”Diğer anne ve babalarla da konuştum herkes şikayetçiydi bu durumdan,çocukların gelişimi hemen hemen aynıydı ve hepsi de çook küçüktü:( ve orda ki çocuklar birbirlerine” biz de rapor almaya geldik anaokulu için” diye konuşuyorlardı.herhalde o küçücük akıllarında doktora gelmek gerekli diye düşündüler yaşıtlarını da hastanede görünce!bu çocukların psikolojisini düşünen var mı acaba bu kararları alırken?? Rapora gelince;çocuklara test filan yapılmadı,boyları ve kilolarını ölçtüler daha sonra elinin röntgenini çektiler.”5 yaş ile uyumludur,ince motor kas gelişiminin yetersiz olduğu tespit edilmiştir,bu belge kişinin isteği üzerine düzenlenmiştir durum bildirir raporudur” diye yazan bir kağıt verdiler bize,okula vereceğimiz rapor buymuş.Bu rapor ileri de karşımıza çıkar mı çıkmaz mı bilemiyorum ,çocuklarımız daha şimdiden fişlenecekler mi diye üzülüyorum ama zihinsel olarak bir gerileme yazmadığı için biraz rahatladım, fakat sizin de dediğiniz gibi tam olarak okul olgunluğu testi yapılan başka bir hastaneye götürüp pedagog ve çocuk gelişim uzmanından da görüş almak istiyorum.gerçekten çocuğumda bir gerileme var mı yoksa MEB in istediği şartlarda mı bu raporu yazdı dr.kafamda ki sorulara cevap bulmak istiyorum.zaten dr.lar da bıkmış bu durumdan normal hastalarına bakacakları zamanda bunlarla uğraşıyorlar.1 hafta kaldı ve biz ne yapacağız hala belli değil.Diğer hiçbirşeyin belli olmadığı gibi!ALLAH hepimizin yardımcısı olsun.hangi kararı versek de içimizde hep bir acaba olacak mı ?pişman olacakmıyız?diye de düşünmeden edemiyorum. Birde bugün sn.başbakanımızın 66 ay la ilgili söylediklerini okudum.Çok üzüldüm,rapor alan velileri ihanet etmekle suçluyor.Hepimiz, çocuklarımız ne kadar az zararla bu işten sıyrılacak onun derdindeyiz.Çocuklarımızın çok iyi bir eğitim alıp, ilerde bu vatan için çalışıp, faydalı birer yurttaş olmasını hangimiz istemiyoruz soruyorum???Ayrıca ben de sizin gibi 5 yaşında okula başladım,ailem çok ısrar edip ağlamalarıma dayanamadı okula gönderdi.Fakat çok ezildiğim için ;(arada 2 yaş farkı olan çocuklarla aynı sınıfta olunca normal tabi),öğretmenim benim bir yıl sonra okula başlamamın daha iyi olacağını aileme söyledi ve ”çok yazık olur ,okumaya istekli ama daha ÇOK KÜÇÜK ” dedi.Ve beni ağlaya ağlaya okuldan aldılar 6 yaşımı geçtikten sonra 1.sınıfa başladım.okumayı çok seven çalışkan bir öğrenciydim ilk yıl,hatta teşekkür belgesi almıştım,o zamanlar takdir teşekkür alınıyordu ilkokulda.Ama 2.sınıftan sonra yavaş yavaş düşüşe geçtim özellikle 4.sınıftan itibaren herşey tersine döndü,arkadaşlarım benimle dalga geçerdi mat.yapamayınca ben de derdim ki ama ben sizden 1 yaş küçüğüm.sonra öğretmenime sorarlardı doğru mu söylüyorum diye.böyle hep onlar benden bir adım öndelerdi her zaman ve ben hep onlara yetişmek için daha çok çalışmak zorunda kaldım.Onların algılamaları daha çabuk oluyordu çünkü.O yaşlarda hep bir aşağılanma duygusu ,kendini yeterli görememe ,içine kapanıklık,dışlanma duygularıyla başabaşa kaldım okuldan soğudum.hep 1.sınıftaki beni aradım durdum içimde.Ben niye böyle oldum diye üzüldüm.Şimdi aynı şeyleri çocuğumun da yaşamasını istemiyorum. Ve bir anne olarak bugüne kadar hiç bir konuda bu kadar çaresiz hissetmedim kendimi.Hala umutla bekliyorum 5 Eylülde iyi birşeyler olabilir hepimiz desteklersek.İnşaallah güzel haberleri de paylaşacağımız günlerimiz olur.Sevgiyle kalın.

 18. yoruldum, çok yoruldum. ay hesabıyla yaşını yıllardır söylemediğim oğlumun 10 gün sonra nerede olacağını düşünmekten, tartışmaktan yoruldum, diğer canımın, kızımın ne halde olduğunu aylardır farketmemişim,üzüldüm, çok üzüldüm. geçen hafta 2. yaşını bitiren kızım tuvaletini söyleyecek kadar büyümüş ama ben bunu farketmek yerine nerde ne açıklanıyor o olursa ne olur bu olursa ne olur diye okul okul gezmişim, kızım büyümüş, tuvaletini öğrenmiş, 3 gün önce durduk yere ”çişim geldi” dedi. gözlerim büyüdü gittik tuvalete yaptık. öğrenmişti. belki farketseydim birkaç ay önce öğrenmiş olacaktı . ama ferkedemedim. neden? nisandan beri diğer canımın okuluyla meşguldüm. belki bunun gibi neler kaçırım, neler kaçırıyorum. yazıklar olsun, benden,oğlumdan, kızımdan, anneliğimden çaldığınız her saniye zehir zıkkım olsun…

 19. Hande hanım , biz devlet hastanesine gittik. Boy ve kilosuna bakıldı, daha sonra elİnin Sevde 1
  Tuğçe 0
  Pelin 1
  Barış Y. 1
  Barış C. 0
  Hasan 1
  Baturalp 1
  Mehmet 0
  Fatih 0
  Baki 0
  Ronahi 0
  Alim 0
  Ali Faruk 0
  Murat 1
  Özge 0
  Şevval 0
  Sami 1
  Anıl 0
  Mert 0
  Arman 0
  Simay 0
  Dershane 0röntgenini çektiler ve kemik yasının 5 yas ile uyumlu olduğu,ince motor kas gelişiminin yetersiz olduğu

 20. HANDE HANIM,yukarda ki yazımda bir yanlışlık oldu,lütfen isim ve yanında ki rakamları dikkate almayın. Yazımı düzeltiyorum.Biz devlet hastanesine gittik,boyuna ve kilosuna baktılar,elinin röntgenini çektiler.Bize verilen raporda; kemik yaşının 5 yaş ile uyumlu olduğu,ince motor kas gelişiminin yetersiz olduğu yazıyor.Bir de, bu belge kişinin isteği üzerine hazırlanmıştır,durum bildirir raporudur yazıyor.Anasınıfına gitmesi uygundur filan yazmıyor.Öyle pedagog ,çocuk gelişim uzmanı filan bakıp test yapmadılar,ben de kararsızım hala 1 hafta kaldı ne yapacağım,hangi yol doğru bilmiyorum.kötünün iyisini seçmeye zorlanıyoruz.Bir de sn.Başbakanımızın söylediklerini okudum çok üzüldüm.Rapor alan velileri çocuklarına ihanetle suçlamış!Biz istemiyor muyuz ;çocuklarımız okusun ,vatana millete hayırlı bir insan olsun.Biz mi istedik bu dayatmayı? bu zorlamayı?6 aydır ne yaşadığımızı bir biz biliyoruz bir de ALLAH.Bir de böyle suçlanmak ne kadar üzücü.durumun vehametinin herkes farkında ama???? İnşaallah,hepimiz aldığımız karar ne olursa olsun pişman olmayız.BU ARADA GEÇEN YIL ANAOKULUNDA ÜZERİNE KIRIK LAVABO DÜŞÜP ÖLEN EFE’Yİ VE ANNESİNİ DE UNUTMADIK.O 6 YAŞINDAYDI DAHA.KİM BİLİR ONUN VE AİLESİNİN DE NE HAYALLERİ VARDI?VE OKULDAN YAPILAN AÇIKLAMADA ”OĞLUNUZ ÇOK YARAMAZDI O YÜZDEN ÖLDÜ” denildi.YARIN BİZİM ÇOCUKLARIMIZ 50 60 KİŞİLİK SINIFLAR DA OLACAKLAR VE ONLARDA TUVALETE GİDECEKLER ,ÜSTELİK TEK BAŞLARINA !! O KALABALIK ARASINDA BAŞLARINA NE GELİR ,DÜŞÜPTE BİR YERLERE KAFALARINI ÇARPARLAR MI?KENDİNDEN YAŞÇA BÜYÜK ABİLERİ VE ABLALARI ARASINDA 1O DK.LIK TENEFFÜSTE NELER YAŞARLAR,BİRBİRLERİNİ İTİP KOŞTURMALAR ARASINDA NE YAPACAKLAR?
  DÜŞÜNÜNCE !
  ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN.SEVGİYLE KALIN.

 21. Ne yazik, biz burada psikoloji pedagoji bilimsel gercekler diye kendimizi paralarken, onlar uzaktan biyik altindan guluyor bence pek cogu da bilincsizce devletimiz en dogrusunu bilir diyerek olanla bitenle ilgilenmiyor bile…Kurunun yaninda yanan yaslariz bizler…