32 Yorum

Önce ve sadece insan

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Akşam gazetesi genel yayın yönetmenine verdiği röportajda

biz istemiyoruz ama vatandaşlar 60 aylık çocuğunu bile okula göndermekten yana. Eleştirilerin bir kısmı PKK kaynaklı. Çocuklarımızı erken yaşta okula alıp Türkçe öğreteceğiz, onları hayata hazırlayacağız. ‘Rapor dahi almayın’ diyenler PKK yanlıları. Bunu önlemek istiyor. Bir de laikçi kesim bu reformdan rahatsız oluyor.

demiş.

66 aylık çocukları için devletin zorunlu tuttuğu raporu devletin hastanelerinden almaya çalışan anne-babalarıçocuklarına ihanet etmekle suçlayan devletin başbakanından sonra devletin Milli Eğitim Bakanı aynı insanları ya PKK’lı ya da “laikçi” olmakla itham ediyor.

PKK. Hani şu, Ömer Dinçer’in bu demeci verdiği gazete dün gece baskıdayken 10 genci daha katleden PKK.

66 aylık konusuna itiraz edenler PKK’yla ilişkilendirmek nasıl bir cüret ister? Tabii ki “Buna itiraz edenler zengin” ya da “Çocuğunu okula göndermeyenlerden hesap soracağız” demek nasıl bir cüret istediyse.

O kadar hesap sorma meraklısıysanız, her gün şehit haberini durduramayanlardan hesap sorun demezler mi adama?

66 ay meselesine karşıysanız, ya PKK’lısınız, ya da “laikçi.” (“Laikçi” ne demekse… Yeni bir kelime kazandı Türkçe.)

Bu ülkede “bir şeyci” olmak zorunda bırakıyorlar insanı. Ya dindarsın, ya laik. Ya Müslümansın, ya ateist. Ya sağcısın, ya solcu. Ya Türksün, ya Kürt.

Biraz ondan, biraz bundan olamazsın. Hepsi ya da hiçbiri olamazsın. İlla ki bir şeysin.

Bütün bu kavramları gündeme sokan, memleketi bu bölücülük anlayışıyla yönettiğini zanneden, kendi gibi olmayan, kendi gibi düşünmeyen, kendi gibi inanmayan bu zihniyete inat: Ben İNSANIM. Önce ve sadece insan.

İstedikleri kadar beni bir kalıba sokmaya çalışsınlar, zengin desinler, PKK’lı desinler, muhalif desinler, laikçi desinler… Ben insanım.

Ve bütün bu kaos ortamında, dayatmaya çalışılan bütün kalıplara, bütün şekillere inat, çok şükür ki çocuklarımı da önce ve sadece insan olarak yetiştiriyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

32 yorum

 1. İnsan, Öğün, Çalış, Güven.

  Olmalı. İnsansan övün, insansın çalış ve insanlara güven.
  Bebelerimiz bunu söylemeli bilmeli.

  İnsanım doğruyum çalışkanım yasam…
  Demeliler. Demeliyiz.

  Ben de her sabah bağırarak okudum o Andı. Irkçılıkla 30 yıl sonra yüzleşmeye başladığımda anladım.

  Şuculuk buculuk referandum öncesi bir zehir halini almıştı sosyal medyada. Her gün birileri çıkıp şucuysanız beğenin yoksa defolun gidin, şunu sevmiyorsan bunlardansın kahrol, gibi saçmasapan şeyler çıkarıyordu. Bu ortamlarda gençlerimiz çocuklarımız da var. Bu etiketlemeleri bir kenara koymaya çalışmalı herkes… En tepedekiler başlamalı bu işe. Buna değindiğiniz için kutluyorum.

 2. ben mi yanılıyorum ama geçen yıllarda sizin ve daha bir çok annenin bloğunda “7 çok geç” yazmıyor muydunuz acaba…

  • 7 cok geç çünkü okul oncesine gitmeli cocuklar 5.5 yasında birinci sınıf sıralarında oturmamalı!!!

  • 7 okula başlamak için geç evet, ancak beş buçuk 1. sınıfa başlamak için erken, 72 ayı doldurmuş çocuk 1. sınıfa, 60-72 ay arası çocuk ise ana sınıfına gitmeli. bunu biz anne-babalar değil bilim söylüyor.
   ayrıca 72 ayı dolduran çocuk 6 yaşındadir 7 değil.

  • 7 Çok Geç kampanyasından sonra blog tutmaya başladım ben, o yüzden yazdığımı hatırlamıyorum. Ama yazabilirdim de.

   Benim oğlum 2 yaşından beri okulöncesi eğitimde. Küçük oğlum 2 buçuk yaşında, o da şimdi başlıyor. Siz “bu çocuklar ilkokula gitmesin” derken, “evde otursunlar” dediğimizi mi zannediyorsunuz? Hayır, “okulöncesi eğitim zorunlu olmalı, bu çocuklar da okulöncesi eğitimde olmalı” diyoruz.

  • “7 çok geç” kampanyası, toplumda okul öncesi eğitimi güçlendirmek ve ebeveynleri bilinçlendirmek için yapılmış idi. 7 yaşına kadar okul görmemiş çocuklar, anasınıfına gidenlere göre çok büyük zorluklar yaşıyorlardı. Ve tam da bu görüş oturup meyvelerini verirken, okulöncesi eğitim zorunlu olmalı denirken, 4+4+4 ile tamamen baltalandı bu sistem. Okuyup anlamak isteyenler için;
   http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20292385.asp

  • Bu soruyu sormaktaki amacınız “Bu yazıyı sırf muhalefet olarak yazıyorsunuz siz, asıl düşünceniz bu değil” demekse; hiç kibar bir tarz değil. Belirtmek istedim.

  • 7 çok geç ama eğitim için geç İLKÖĞRETİM İÇİN GEÇ DEĞİL. okul öncesi eğitimi duymayanlar mı var

  • Siz henuz ‘7 cok gec’ kampanyasinin amacini kavrayamamissiniz, yazik. Sonra da gelip burada boyle bir yorum yapiyorsunuz.

  • 7 okula başlamak için çok geç, okul öncesi olmalı demek isteniyordu yanlış anlamışsınız

 3. hala da bu hükümete oy verenleri anlayamıyorum. Başbakan o açıklamayı yaptığı sırada tesadüfen salondaydım televizyon açıktı. Duyunca şok oldum… Ne demek ya çocuğuna ihanet etmek?????? Ne kadar seviyesiz şeyler bunlar…
  Yeni eğitim sistemi hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki. En iyisi hiç başlamayayım çünkü akşama kadar bitiremem. Arkasında ailesinin desteği olmayan bir çocuk ya erken yaştan okullu olmayı bırakıp çocuk işçi olur, ya imam hatipli olur, ya boş gezenin boş kalfası olur….Yazık bu ülkeye…Gerçi hergün en az 10 gencecik insan kaybettiğimiz şu günlerde eğitimin ne önemi var? Eli silah tutsun yeter… Yazıklar olsun

 4. 28 subat surecinde YOBAZ diye nitelendirilen ben, simdi de LAIKCI oldum. Bakalim onumuzdeki senelerde kendimi ne olarak bulacagim cok merak ediyorum.

 5. Hala oy topluyorlar, hep de toplayacaklar çünkü bu ülkenin % 90’ı gündemi takip etmiyor, okumuyor, araştırmıyor, pek çok konu hakkında en ufak fikirleri yok…. Ayrıca önceki pek çok hükümette de pek çok sıkıntılı durumlar olmuştu, kimse doğru değil ki bunlara eğri diyelim. Halkımız da bunlar Allah’a inanıyor gerçek müslüman en azından bunlar diye oy veriyor vermeye devam edecekler ben eminim…

 6. Çiğdem Akçay Oğuzlar

  Yok insan değiliz artık öyle bir grup yok.ya Alevi ya sünni ya turk ya kurt ya roman ya inançlı ya inançsız!)

 7. Bu kadar nefret, bu kadar ayrimcilik, bu kadar kiskirtma…
  Yakinda sokaklarda birbirimize girecegiz.
  O kafaya hosgoru ve guleryuz gosteren insan insanlar bugun “laikci” diye etiketleniyor.
  Bu lafin muhataplari keh keh guluyor, “aslan bakanim nassil da koymus lafi, daha bunlar iyi gunleri, hepsini bilmemnapacagiz” diyorlar.
  Biz aliniyoruz, guceniyoruz. Kapalilara hor bakmaya basliyoruz.
  Cok fena bolunuyoruz.
  Bu defa feci boluk kalacagiz. Isi fenerli-cimbomlu ayrimina getirdiler.
  Olesiye nefret yayiyorlar.
  Uc kisi, bes kisi goruyor, anliyor.
  Kalanlarin sonu karanlik…
  Muhatap almayiniz, aldirmayiniz, bu oyunda trollere paye vermeyiniz.

 8. Elif hanımın söylediklerine aynen katılıyorum.Oy verdiğimiz zaman dindardık,şimdi çocuklarımızın geleceğini düşünürken ve( gerçekler ayan beyan ortadayken)pkk lı olduk,laikçi olduk.Bunlar nasıl sözler?Bundan sonra ne olacağız ben de merak ediyorum?3 Maymunu oynayanlar!!!! Maymun gözünü hala açamadı mı????

 9. Geçen günlerde Zengin aileydik şimdide PKK lı olduk.Bakalım ilerleyen günlerde ne olucaz …

 10. Ropor’la birlikte okula başvurup kayıt erteletebilen varmı aranızda arkadaşlar çünkü biz hala yapamadık e-okul sistemi kapalı diyolar. bilginiz varmı bu konuda

  • Aysel Hanım, ben raporu çarşamba günü alacağım.Dün okulla görüştüm raporla erteleme EKİM sonuna kadarmış. Yani Ekim sonuna kadar vaktiniz var.

  • eokul sistemi henüz açılmadı kayıt ertelemeye. biliyorsunuz burası türkiye ve herşeyi son ana kadar beklemeliyiz. biz de henüz erteletemedik ve kendi okulumuza bu şekilde gelen velilerin kaydını da erteleyemedik. içiniz rahat olsun. ama şahsi fikrim: göndereceğiniz anaokuluyla bir öngörüşme yaparak yerinizi garantileyin.

 11. Başbakanın biri 60 diğeri 69 aylık olan torunları da okula başlıyor mu acaba ?

 12. bu yaz gelişmeleri ana hatları ile takip etesem de detayları kaçırdım çoğunlukla, konuyu yakından takip ettiğiniz için bilginiz olabileceğini umuyorum, merak ettiğim hükümet bu kararın gerekçesini nasıl savundu özetle? gerçekten merak ediyorum, nedir hükümet nezdinde 60 aylık çocuğun ilkokula başlamasını acilen gereklı kılan yeterli derslik bile yokken? çok teşekkürler.

  • Herhangi bir açıklama yapmadılar ama benim tahminim şu:

   Zorunlu eğitim 12 yıla çıkınca öğrenciyi reşit olmadan mezun edebilmek için başlama yaşını 5’e çekmek gerekti herhalde.

   Yoksa 18 yaşında adamı zorunlu eğitim kapsamında zorla okula göndermek askere almak gibi bir şey olur. Ayrıca reşit olmuş biri evlenebilir, hamile kalabilir vs. sorunlar çıkarabilir.

   Herhalde bu nedenle başlama yaşını düşürmüş olmalılar. Eskisi gibi 7 yaşında okula başlasalar, 19 yaşında hala okuyor olacaklardı.

 13. bu yıl yaşı 5,5-6-7 yaşında olan çocuklara ve ailelerine sabır diliyorum.nokta.

 14. Sevgili Aysel,
  Kaydının düştüğü okula raporu verip erteleme formunu dolduruyorsunuz.İkisinin fotokopisi ile istediğin anaokuluna git kayıt yapılıyor.
  KIZIM 27 MART 2007 doğumlu. DÜN ANAOKULLU OLDUK.

  BİRİLERİNE GÖRE İDEOLOJİK ,LAİK, VE BİRAZDA İHANET İÇİNDE OLABİLİRMİŞİZ, AMA KIZIM ÇOOOOOK MUTLUYDU.

  • 🙂 hayırlı olsun darısı başımıza biz kaydının düştüğü okula verdik dilekçemizi anasınıfınada devlet okuluna vericez ama farklı bir okula oraya da verdik aynı rapordan. şimdi sistemin açılıp anaokuluna naklinin yapılmasını bekliyoruz. az önce okulu aradım daha açılmadı bilg. karşısında bekliyoruz diyolar ve pazartesi günü okullar açılıyor. meb neden bunu son dakikalara bırakıyor anlamıyorum.

 15. Bu arada Atatürk sevgisiyle büyütüldüm ve onun ilkelerinide benimseyen biri olarak laik denmesinden hiiiçççç gocunmuyorum yanlız beni PKK ile aynı cümlede kullanılması rahatsız ediyor.

 16. Bugün canım ülkemin herzaman sorun olan eğitim sorunu yine yeniden hortladı… 13 şubat 2007 doğumlu bir kızım var ve hepimiz gibi nisan ayından bu yana endişesiz bir gün geçirmedim. Bu eğitim işini dünden bugüne bu hale gelmesine sebep olan herkese kızgınım, kırgınım, umutsuzum… Nisan dan bu yana 4+4+4 bilmecesi ile yatıp kalkıyorum, her gün biraz daha halkımın cahilliğinden, at gözlüklerinden bir türlü kurtulamayışından utanıyorum. Nedir bu kin, nefret, bu zorlama, yoksa yönetim şeklimiz demokrasi değilmi artık ?
  Ağustos ayının ilk haftası şükür !!! (buna nasıl şükrettiğime hala inanamıyor olsam da) şu meşhuur raporu aldım. Kızım ne mutlu ki hakkı olan anaokulu eğitimini bu yıl alacak… Ama önümüzdeki yıl ne olacak !? Bilen varmı? Ben bilmiyorum, Öğretmenler bilmiyor, Okul Müdürü bilmiyor, Milli Eğitim Bakanı bilmiyor, Başbakan bilmiyor, Cumhurbaşkanı zaten hasta geçmiş olsun…. Ha bu arada bu yıl ne olacağını da bilen yok :))
  Ağustos ayının başında 147 ile olan görüşmemde, ağustos ayı içerisinde tüm altını çizmek isterim aynen öyle söylendi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki tüm okulların fiziki şartları 5,5 yaşındaki çocuklara göre düzenlenecekmiş :)) 10 eylül de okullar açılacak, ve canım ülkemde tarihte bir ilk bu kadar kısa zamanda tüm okulların fiziki durumları düzenlenecek, yeni müfredat açıklanacak, öğretmenler eğitilecek ve 10 eylül de herşey hazır olacak 🙂 bana bunları anlatanın da söylediklerine inandığını sanmıyorum.
  Bunları ağustos sonunda okulda müdüre anlattığımda, yapıldımı bu değişiklikler dediğimde, buyrun birlikte bakalım dedi :)) Baktık, baktık sadece baktık…
  Dediğiniz gibi, hem çocuğuma ihanetle suçlanıyorum, hem pkk lı olmakla hemde laikçi olmakla :))
  Peki benim çocuğumun (kendimi geçtim artık) geleceğini sorular ve sorunlar altında ezeni, ben ne ile suçlamalıyım!?
  Eğitim sistemimizin gerçekten köklü bir değişime ihtiyacı olduğu herkesçe aşikar… Peki bu değişiklikler neden gereğince yapılmaz? Neden arada hep kaybolan nesiller olmalı? Neden hep öteki zarar görmeli? Neden biz aynı ülke sınırlarında yaşayan İNSANLAR olarak, öteki değilde BİZ olamayız? Neden siyaset hep eğitime bulaşır? Amaç sözde hep aynı, YÜKSELEN YENİ NESİL !! Uyanın İnsanlar kendinize gelin birlik olun, eğitimden, yakacak kömür ihtiyacına, sosyal güvencenden yaşam hakkına hepsi ama hepsi İDEOLOJİK ve POLİTİK sebeplerden sadece BİR AN İÇİN SENİN LEHİNE işliyor, sonra bir bakmışsın herşey bir RÜYA imiş!! Rüyadan uyanmalı artık bu YÜKSELEN YENİ NESİL!! İmam Hatipmiş, özel okulmuş, devlet okuluymuş hiç fark etmez aradaki bu kin ve nefret giderilmedikçe gelecek günler malesef çok karanlık….
  ve malesef bir anne olarak kendimi çok çaresiz hissediyorum çok, üzgünüm….

 17. Latife hanim sanirim sadece 7 cok gec kampanyasinin baslik kismini anlamis ya da tamamen yaziya muhalefet olmak amaciyla yazmis 7 cok gec cunku okul oncesi egitim diye bisey var 5.5 yasindaki bir cocugun yeride ilkokul siralarida degil annesinin kucagida degil ana siniflari.ulkeyi paramparca ediceklerine hergun aehit olan anne kuzularinin hesabini versinler.tayyip bey!!! Helallik istemis gitsin sehitlerden ,sehit annelerinden istesin ..

 18. Bilmem biliyormusunuz ama orta ve ilkokul kısmı ayrılan okullarda 5 Eylül itibariyle 5 gün sonra okula başlayacak olan yavruların öğretmenlerinin bir kısmının okulları bile belli değil düşününki bir sistem oturtulacak 4 sınıfta eğitim kesilecek başka okula gidecekler ortaokul öğretmeni arkadaşıma soruyorum ne anlatacağımızı bilmiyoruz belkide aynı şeyler diyorlar aradaki bir yıl bilgisi havayamı uçtu şimdi hergün 2 saat gittikleri okulda mı öğretilecek öğretmenlere müfredat .tek sorun 60 aylık çocuğun okula başlaması, oyunla ders almasıyla bitmiyoki 5. sınıf mağdur pat diye okulundan öğretmeninden arkadaşından ayrılan çocuk mağdur birden seçmeli dersin ne olduğunu bilmeden seçim yapmaya zorlananda.Ama sanırım bunlar bakanı hiç ilgilendirmiyor ve yaptığı gaflarla beslenen bir partinin üyesi olması ona bu cürreti veriyor.PKK ile ilgili cümlesini duyduğumda kulaklarıma inanamadım sonra evet bunlar bununla besleniyor dedim ve dahada kötüsü bu yaftalarla taraf buluyorlar destek buluyorlar aksi olsa bu kadar aşağılanmaya dikte uygulamaya kim olsa ses verir oy vermezdi.Çok ümitsizim ben maalesef çoook:(