31 Yorum

Bir emzik masalı

Derin emzikle vedalaşalı bir ayı geçti ancak yazısını yazmak bugüne kısmetmiş.

Bu sürede kendimle alakalı ilginç (!) bir gerçeği keşfettim: Ben bu tür önemli dönemeçleri ani kararlar eşliğinde daha iyi atlatıyorum. Derin’in emziği bırakması da bir -hatta yarım- gün içinde karar verdiğim ve uyguladığım bir olay oldu.

Bir öğleden sonra misafirliğe gelen Deniz’in bir arkadaşının annesiyle konuşuyorduk. Çoluk, çocuk, alışkanlıklar, şunlar bunlar… Konu döndü dolandı emziğe geldi. Nasıl bıraktırdığını sordum. “Kestim” dedi.

“Tabii ya!” dedim içimden, “neden aklıma gelmedi bu?!” O zamana kadar hep Derin’le konuşurum, ona anlatırım, “Bak artık büyüdün, dişlerin zarar görür” derim diye düşünüyordum. Hatta birkaç kere girişimde de bulunmuş, söylediklerimi mantıklı bulur gibi yapmış, hemen ardından da emziğini istemişti! Daha radikal bir girişimde bulunmam gerektiği ortadaydı.

O akşam çocukları yıkadım, yatırdım, kitaplarını okudum, derken sıra emziğe geldi. “Emdit!” diye emretti Derin. Mutfağa gittim, makasla emziğin ucunu KIRT diye kestim, ve odaya geri döndüm.

“Amaaaaan! N’olmuş emziğe? Bozulmuş!” dedim.

Eline aldı. Baktı. Kesik yerine parmağını soktu. Yetmedi, ağzına soktu. Baktı beğenmedi, çıkardı.

Neden olmuş, nasıl olmuş derken, başka emzik istedi. Yok dedim. Bu bozulmuş, istersen çöpe atalım dedim. Hani, kesin çözüm olsun, gittiğini bilsin diye. Tamam dedi, gittik, çöpe attık. Yatağa döndük, çaresiz, yattı.

Kolay olmadı hemen uykuya dalması ama beklediğim kadar zor da olmadı. Zaten uzun zamandır bir uyku arkadaşına alıştırmaya çalışıyordum onu. Kuzeninin getirdiği bir maymuna pek bir alışmıştı, ona sarılıp uyudu kuzum.

Bu girişimimi Twitter’da paylaştığımda “Çöpe atmasaydın, gece kalkıp isterse kesik halini gösterirdin” dedi anneler. Haklılardı. Hemen bir tane daha kesip hazır ettim, neyse ki gerekmedi. Uzun bir gece olur diye düşündüm, ama ı-ıh, hiç uyanmadı. Sabaha kadar kesintisiz uyudu.

Ertesi gün biraz daha sorguladı durumu. Öğle uykusunda istedi. Bozuldu ya, attık ya dedim, oralı olmadı. Emdit de emdit diye tutturdu. Kesik bir tane daha getirdim, bak bozulmuş diye… Yine kabullendi, ama bu sefer emziği bırakmak istemedi. Elinde tuttu, kesik yerini parmağına taktı, öyle uyudu.

Birkaç gün böyle devam etti. Kah istedi, isteyince kesik emziği verdim; kah maymununa sarılıp uyudu. Aslında kesik emzikle gayet mutluydu ancak emziğe yeni bir bağımlılık yaratmak istemediğim için o istemedikçe vermedim.

Toplamda alışmamız birkaç hafta sürdü. Nitekim, uykuya geçişleri, özellikle de gece uykusuna geçişleri emzikle daha kolay oluyordu. Ancak yaklaşık 5-6 haftadır emziksiziz ve bu dosyayı tamamen kapattığımızı söyleyebilirim.

Çok değil, birkaç ay önce yatağından 5-6 emzik çıkardığımı bilirim. Şimdi hepsi çöpü boyladı.

Derin’in emziği bırakmasının kolay olmasının birkaç sebebi var bence: Birincisi sadece ama sadece uykuda emiyordu. Buna başından beri çok dikkat ettim. Hem bırakması daha kolay olsun diye, ama daha çok uykuyla ilişkilendirebileceği bir obje olsun diye. Emziği verdin mi uyku vakti geldiğini biliyordu. Uyandığı zaman emziği ya yatağında bırakıyor ya da “Uyandım!” diye bana teslim ediyordu.

İkinci sebebi ise Derin’in yapısı… Bir şeyi kendi küçük mantığı çerçevesinde anlattın mı kabul ediyor. Ama o mantık çerçevesinin çizgileri çok ince. Çok dikkatli sunulması lazım gerçeklerin. Yanlış bir sunum yaparsan yandın, sonra peygamber gelse ikna edemez.

Şimdi bu yaptığım pedagojik yönden doğrudur, yanlıştır, bilemem. Deniz 3 sene parmağını emmiş, bırakması zor olmamıştı. Ancak sonradan erken mi bıraktırdım, zorladım mı acaba diye düşündüğüm zamanlar olmadı değil. Emziğin o kadar uzamasını istemedim. Birincisi, temiz bir şey değil, sürekli kirleniyor. İkincisi, yanına aldın-almadı, unuttun-kaybettin, bir sürü derdi var. Emzik gitti, kavga bitti. Mutluyuz.

Ama içim burulmuyor değil hani… Bir dönem daha kapandı.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

31 yorum

 1. Ben hiç vermedim emzik.

  4 aylık ken çalısmaya basladım. Dediler yapma emzik alsın vs. gayet de rahatız. gece uykuları hariç emzirerek de uyutmuyorum.

  Benim en büyük hatam çalısmaya baslayınca oğlumu özlüyorum diye yanıma aldım uyutmak için. Simdi 8 aylığız yavas yavas ondan vazgeçirmeye çalısıyroum. emziriyorum uyuyor yatağına alıyorum. Ama gece rahat etmek adına malesef kendim için biraz daha uyuyum diye 3-4 ten sonra yanıma alıyorum tembellik yüzünden yanımda olunca uyumasa bile sessiz duruyor onu da kendimi terbiye edip oturtsam benim oğlan la sorunum yok.

  sorun bende :))

 2. Biz ’emzik perisi’ ile bırakmıştık. Bir gece kendi kararıyla yatarken tüm emziklerini bahçeye dışarıya bırakıyor, emzik perisi gelip tüm emziklerini topluyor, yerine de ona istediği bir hediyeyi bırakıyor. 3 yaşına yaklaşırken yaptık bunu. Ama Emzik perisi hikayesini uykudan önce masal/kitap zamanında herhalde bir-iki ay anlatmışımdır. Bir gece koydu, 5 dakika sonra arkasından koşup geldi geri aldı, daha değil dedi. Bir hafta sonra kararlı bir şekilde dışarı koydu, peri ona istediği büyük çöp kamyonunu getirmiş, sabah onu gördükten sonra bir daha hiç sormadı.

 3. emzik candır, sakinleştiricidir. Zamanında bu kadar tu-kaka denmesinin sebebi cocukları gun boyu emzikle sakinleştiren, sadece uyurken vermeyi başaramayan, emzik bırakma zamanını cocuga bırakan (haliyle bırakmak istemiyorlar) ebeveynlerden dolayıdır diye dusunuyorum. Oysa sadece uyku zamanı verilen ve 2-2,5 yaş gibi bırakılan emzik gerçekten hem anne hem bebek için muhteşem bir icattır bence.

  bizimkinde emzik gidince gunduz uykuları cok zor olmaya başlamıştı. Uyumuyordu ya da pusette sızıveriyordur. umarım sizin gunduz uykuları bozulmaz

 4. Merhaba; acaba Deniz’in parmak emmeyi birakma hikayesini yazmis miydiniz? Kizim 3.5 yasinda ve hala parmagiyla yakin iliski icerisinde de…:)

  • benimki 5.5 yaşında ve hala parmak emiyor, sinirlenince, sıkılınca, uykuya geçerken (uyuduktan sonra çıkarıyor ama). akla gelebilecek her yöntemi denedik ama olmadı, bırakmıyor bir türlü. şimdi yeni oda takımı sipariş ettik, yeni yatağım gelince bırakacağım diye oyalıyor bizi. babası da dün akşam yeni yatak geldikten sonra parmak emersen odanı kilitlerim diye tehdit etti, ama ben korkuyorum ters teper diye. kuzenimin oğlu ilkokula başlayınca kendiliğinden bırakmış onlar rahat olamaı söylüyor ama ben başaramıyorum.
   diğer taraftan 3 aylık kızım emzik ve emzik ağzından çıktığında parmak emiyor. ne yapacağım bu emzik ve parmak hikayeleriyle bilmem.

 5. bu emzik kesme işi hoşuma gitti. bende yakın zamanda bıraktıracagım inş. bu yöntemin işe yarayacağını okur okumaz anladım inş. yanılmamışımdır. Fikir için teşekkürler

 6. Bizde sehir disi kuzenimizi ziyaret ettigimizde kocaman evde ve daginik cocuk oyun odasinda 2 yasindaki kizimin 3 emziginide kaybedince ve yenisini alacak bir yer bulamayinca oldu olacak birakalim dedik oysa hesaba katmadigimiz sey vardi …
  1.baska bir evde buna girismistik. vede o ara kizim gece uykusunda problem yasiyordu…sonuc olarak emziksiz devam eden 3 hafta bizim icin geceleri 2-3 saat uyanik ve enerjik olmayi getirdi sonucta pedogog ve cocuk doktorumuzla konusarak 5 hafta sonra yeniden aniden tesadüfle bulmus gibi evin bir kösesine koyduk kizimda buldu ve ilk 1 saat dogru düzgün emmedi ama suan sadece gündüz uykuda ve gece uykusunda aliyor haa gece uyanmalari kesildimi hayir sanirim bizdeki sorun baska bakalim uyku eeg’ si ile bunu ögrenicez….cok pisman oldum 5 hafta sonra yeniden ona emzik verdigime ama dedigim gibi doktorlarin karariydi….

 7. Emzik vermedim hiç..
  Gözün aydın diyeyim,

 8. bizim emzik dönemimizde sizin kesilmiş emzik resminizi görmemiz ve hemen harekete geçmemizle sizinle aynı zamanda bitti çok şükür.bende sadece uyku için kullandım emziği ve bırakması daha rahat oldu.ilk günler çok sordu ”emzik needeeee” diye ”kuşun üstüne bindi uçtu” dedim. ”hadi çağıralım,sen şimdi uyu o gelince sana verecem” dedim.hiçbirzaman gelmedi tabiki.hala arada aklına gelince sorar ve cevabını kendi verir.artık deliksiz uyuyabiliyor,yanımda yedeğiyle emzik taşımak yok,marketti alışveriş merkeziydi arkadaş oturmasıydı ”emziikkkkkk” diye tutturmak yok.emzik yok çok mutluyum

 9. benim kızım da 22 aylıkken bıraktı emziği, biz de sadece uykuya dalmak için kullanıyorduk. 22 aylıkken yuvada arkadaşlarıyla beraber çocuklar için özel bir diş kliniğine geziye götürdüler. Artık oradaki diş hekimi ne anlattıysa, akşam kendisi de emziğin kötü birşey olduğunu anlattı, biz de hadi o zaman atalım çöpe dedik ve attık. Fakat 4-5 ay boyunca uykuya dalmak için en az 15-20 dakika odasında bekletti beni. Ben de o sene, kaçırdığım veya başından seyredemediğim için dizi seyretmeyi bıraktım… Ve daha çok kitap okuyup, örgüye başladım:) Her işte bir hayır vardır derler ya… Benim naçizane fikrim emziği bıraktım, bırakalım, anlatalım… vs. yerine bir olayı kullanıp, çocuğa sorup emziği çöpe atmak ve bu karardan dönmemek gerekiyor…

 10. İki yaşında oldu kızım hiç emzik vermedim bile bile çok inat ettim,gece uykularımdan en önce ben vazgeçtim ama vallahi şu an kızıma versem deli gibi emer. Tüm oyuncak bebeklerini emzikli seçiyor ve kendisi emmeye çalışıyor. Ben emzik yüzünden ortodonti hastası oldum. Çenem kaydığı için dünya kadar eziyetli, maliyetli bir tedavi gördüm. Ama yine de kızımdan bebeklerin en sevdiği şeyi esirgediğim için üzgünüm.

 11. Gerçekten tahmin edilenden kolay olmuş sanki Elif. Ben de biberon bıraktırma operasyonu için güç toplamaya çalışıyorum acaba senin yaptığın gibi ucunu mu kessem, hoş yer gök süt olur…

 12. tebrik ederim sizi ve derin oğlanı.benim de kızım 25 aylık emzik değilde tülbent emiyor.belirli biriki tülbenti var ama onlar olmadımı hangisini bulursa onu emiyor.bazen gündüzde emiyor bazen sadece uyurken.direnemiyoruym çok hırçınlaşıyor.çok kişiye sordum ama hiç tülbent emene rastlamadım.sizin aracılığınızla belki bu dertten muzdarip birileri beni duyar da yol gösterir diye umuyorum.

  sevgiler

 13. Bende hiç emzik vermedim ama emmeyi bırakma hikayemiz buna benzer oldu meme yara olmuş ve canım çok acıyor lütfen emmeyelim ben sana onun yerine kucağımda biberonla süt vereyim dedim meme kelimesini evde yasakladım ve 1 hafta içinde durum normale dönmüştü ama benim içim çok sızlamıştı.
  Buarada söylemek istediğim asıl şey biberon yada emziklerin silikonlarını kesmek kansorejen diye biliyorum yani bu yöntemi uygulamak isteyipte çocuklarda o şekilde emmeye razı olursa diye eklemek istedim…

 14. Ceren 36 aylıktı emziği bıraktığında, ama takıntıydı kızım için emzik… 🙂 Biri ikisi ağzında, bikaç tane de elinde olurdu her nereye giderse gitsin. Peki ben ne yaptım? Yazlığa gittiğimizde, “Çocuğa yazık etme! Eziyet olur valla! Ağlarsa kıyamayız!” diyen Baba- Babanne- Büyükbaba triosuna hiç aldırış etmeden, bir öğlen uykuya yatarken “Emziğim nerde?” diyen Ceren’e; “Aaaa Ankara’da unuttum ben emziklerini!” dedim. Bitiş o bitiş, bir daha sormadı inanın. 🙂 Ne rahatlamıştım anlatamam…
  Emzik stresi ne kadar dert olduysa bende, ikincimizde hiç emzik olayını öne sürmedim. Evde emzik vardı, Alp şöyle bir iki ağzına aldı. Evirdi çevirdi. Beğenmemiş olacak ki, bıraktı gitti.
  Evet emzik bazen candır hayattır ama, bırakma sürecinde anneye yaşattığı stres de göz ardı edilecek gibi değil… 🙂

 15. bende 6 ay önce aynı yöntemle bıraktım ve doğum günün de ani karar verdim köpekler ısırmış ucunu dediçç
  hala o şekilde anlatıyor 🙂
  http://www.enduruyanim.com/2012/04/24/emzigimizi-biraktik/

 16. Gökben Karademir

  kozmetikçilerde eczanelerde olmadı ezca depolarında mutlaka bulunur bi bakın isterseniz. tadı gerçekten kötü çaresiz bıraktı kızım. yoksa her türlü duygu değişiminde parmak ağzındaydı. ALLAHtan kolaylıklar dilerim.

 17. gercekten de her bitiste insan hem uzuluyor hem de seviniyor. yalniz beni tek huzunlendirmeyen bitis bu emzik olayi oldu. ay yere duser, her yere tasiman lazim, olmayacak zamanda tutturur. kisacasi cok mutlu olmustum ben emzigi biraktigimizda, darisi isteyen herkesin basina 🙂

 18. emzik bıraktıran herkese hayırlı olsun, bıraktırmak isteyenlere de kolay gelsin diyorum:-) Ben de kesme yöntemini izledim üç çocuğumda da. ikizlerim 18 aylıkken evdeki emziklerin hepsinin ucunu kestik. Ememeyince kendileri attılar mecburen. Bir 10 gün kadar uykuya dalma konusunda zorlanmışlardı. Emre 24 aylıkken (geçen Nisan’da) kestim, kızlarıma göre daha kolay oldu alışması. Benim uykuya dalma konusunu gözümde büyütmemden dolayı 2 yaşa sarkmıştı ama kolay unutunca da acaba iki yaş daha mı iyi oldu diye düşündüm o zaman. Her kapanan dönem benim de içimi sızlatıyor ama emzikten kurtulduğumuza ben de çok seviniyorum.

 19. sadece uykuda vermek gerektiği kısmına katılıyorum. biz de öyle yaptık. bütün gün ağzında olmayınca vazgeçmesi (ve hikayelere inanması) kolay oluyor.

  Eren

 20. parmak emmeyi bıraktıran anneler banada yardım edin. ben oje sürüp bırakmasını beklemek istemiyorum yanlız. yani bu işin başka yöntemi yokmu? Elif Hanım siz nasıl vazgeçirdiniz Denizi bundan ?

 21. 2 yaş civarındaydı sandalyeden atlayıp yere düşmüş emzik dudağının üstünü burnunun tam altını kesmişti .5 dikişlik büyük bir kesiydi .Zeten dikiş acısı sebebiyle bir müddet emememişti ve emzik bizim hayatımızdan böyle kötü bir anıyla çıkmışti.Şimdi Elif Hanımın yazısını okuyunca birden aklıma geldi .Ben oğlumdan daha çok ağlamıştım .

 22. Kızım 1,5 yaşında. Bende sadece uyumadan veriyorum
  Büyük bir nimet ama sağolsun 🙂

 23. merhaba elif..23 aylık oğluma emziği nasıl bıraktıracam derken yazın imdadıma yetişti.aslında biraz daha vaktim var aslında.dr.umuz diş yapısını bozar dediği için bıraktırayım dedim.
  oğlum küçükken (bebekken yani) şöyle bir söz duymuştum.emzik, bebek bakmakta bir kişiye bedeldir diye.gerçekten öyle.anneye çok yardımcı bir nesne.emme duygusunu tatmin ettiriyor.yeni anne olanlara duyurulur.bende sadece uyurken verdim.sonra ortadan kaldırdım görmedi dolayısıyla istemedi.
  bizde tülbent ve emzik onun için uyku ikilisi.ikisini birden mi alsam.kıyamıyorum da. fikrini yazarsan sevinirim.

 24. Kizim da 26 ay civarı ısırınıp koparinca 1 günde karar vermiştim ben de. Onceleri uykuya geçişi çok zor olmuştu, şimdi alıştı gibi ama Hülya’nin bahsettigi durum bizde de var gündüz uykuya geçiş 1 saati buluyor bazen. Ya da arabada pusette degilse uyumuyor.

  Bir de 1 aydır parmak emmeyle başlayıp şimdi tırnak koparıp atma seviyesine gelen bir sorunumuz var ki ne yapacagım bilmiyorum. Ben de ilkokul 3e kadar yapmışım ve zor bırakmıştım şimdi kara kara düşünüyorum.

 25. benim kızım gece gündüz 19 ay emdi. her istediğinde… ama bırakmamız 2 gün sadece uykuya dalışlarda sorun olacak şekilde gerçekleşti. ucunu sizinkinden daha çok kesmiştim ve yine hep elindeydi ama ememiyordu. kolay oldu.

 26. rahat atlatmışsınız sevindim. benim oğlum da 26 aylıktı yaramazlık olsun diye tuvalete atmıştı . fırsat bildim. aa yazık oldu attın bak artık kullanamayız dedim. o gece ağlayarak uyudu ve bana dedi ki “anne özür dilerim bir daha yapmıycam” . içimden benim de ağlamak geldi. sandı ki bir yaramazlık yaptı ve ben ona bir ceza veriyorum. ertsei gün ağlamadı ama bir daha da hiç eskisi gibi 8 de uyuyamadı bir kaç gece 11 e kadar cin gibi kaldı. kısa süre sonra da düzene girdik. o ilk ağlamalara dayanılabilirse çok da zor değil bıraktırmak. sevgiler..

 27. Benim oğlum tüm uğraşlarıma rağmen ne emzik ne biberon aldı, onun için bıraktırma sorunumuz olmadı ama iki yaşına gelen oğlum hala meme emiyor onu nasıl bıraktıracağımı bilmiyorum, ikna yöntemini deniyorum ama olmuyor, çok kararlıda davranamadım. Sadece uykudan önce ve sabah uyanınca emiyor ama artık bıraksın istiyorum önerisi olan varsa çok sevinirim, teşekkürler:))

 28. Hilal Batırbay Günay

  Elif Hanım çok teşekkürler.

 29. benim bebeğimlede anlaşma yaptık ve emziklerini bahçeye attık, artık onlara ihtiyacı yok diye onu telkin ediyorduk ki 🙂 ertesi gün oyun oynarken, arkadaşlarımın cocuklarının ağzından emzikleri alıp kendi emmeye başladı, alıp alıp kaçıyordu sonra ciyaklamalar falan iki bebek arasında doğal olarak, çene bozukluğu olacak diye korkuyorum bilinçli ve doğru kullanılmayan emzilkler bebeklerde ilerleyen dönemlerde çene bozukluğuna yol açıyor, bırakın diş bozukluğunu ki ben koskoca kadın olduğum halde hala bunun ceremesini çekiyorum, uzun bir müddet emzik kullanmışım cocukken ben ve şuan üst çenem daha dışarda dişlek tabir edilen konumdayım çok rahatsız edici değil ama neden düzgün olmasınki
  çocukların gelişim dönemlerinde uzun müddet biberon emzik kullanımı aslınad hiç uygun değil ama çalışan bir anne olduğum için, mecburen sağdığım sütü biberonla verirken haliyle emziğe alıştı,
  tabi bu süreçte zorlandık birçok emzik ve biberonumuz oldu kaucuk silikon cam pp, derken… sonu yoktu bunun…

 30. Yardiiiimmm!! Benim kizim emzik delisiydi.2 yasinda, sehir disina gezmeye gittik, orda kaldi dedik yenisini alalim bile demeden birakti. 1.5 yil emmedi. Kuzeninin emzigine ozenip anne biseyleri emmek istiyorum ama dedigi ve elini falan emerse diye endise ettiğim için vedim. 4. Dogum gunu kutlamasinda pastadan sonra emzigi kesip birakma sartiyla anlastik ve yaptik. Ama dun bieronla süt keyfi diye tutturdu. Simdi biberonu icme bahanesiyle bırakmıyor anne ammek istiyorum ama diyo. Yalvariyo resmen. Napicam ben ?? :((