17 Yorum

Diş perisi

Çok farklı tasarlamıştım kafamda…

Ne bileyim, bir Pazar sabahı olacaktı. Biz Doğan’la yeni uyanmış, yatakta birbirimize sarılıyor olacaktık. O sırada içeriden şaşkın bir çığlık gelecekti. “Anne! Anneee!” diye koşacaktı Deniz. Biz “N’oluyor?” diye yatakta dikildiğimizde o avucunun içinde minik beyaz bir dişle yatağımıza hoplayacaktı. Bir yandan korku, bir yandan şaşkınlık dolu bakışlarla bize bakacaktı. Biz de bir dişe, bir ona, bir birbirimize bakacak, gözlerimiz dolacak, yavrumuzu bağrımıza basacak, sevinç gözyaşlarına boğulacaktık.

Tamam, biraz abarttım. Sanırım fazla Türk filmi seyrettim. Ya da Amerikan filmi, her neyse… Ama ne zaman kafamda belirli mutluluk sahneleriyle ilgili klişeler oluştursam ortaya alakasız bir sahne çıkıyor.

Evet, aklımda üç aşağı beş yukarı böyle bir şey vardı. Ve tabii ki öyle olmadı.

Deniz’in haftalardır sallanan alt iki dişi henüz düşmeden hemen arkasından yenisi çıkmaya başladı.

Dişçimizi aradım. Dedim, böyle böyle. Henüz düşen diş yok, yenisi geliyor.

Olabilir dedi. Bırakın bir 1 milim kadar çıksın, ondan sonra hala düşmezse bana gelin.

Öyle oldu. Bir Cumartesi günü sıfır sürprizli, gayet randevulu bir şekilde dişçiye gittik. Deniz koltuğa oturdu. Dişçi muayene etti. Sonra ağzına uyuşturucu sürdü. Sonra Deniz’e “Deniz’ciğim. Arkadan yeni dişin çıkıyor ya… Ona yer açmak için sallanan dişlerinden birini alacağım şimdi, tamam mı?” dedi. “Acıyacak mı?” diye sordu Deniz. “Hayır” dedi dişçi, “ilaç sürdüm, acımayacak.”

Ve ben arkamı döndüm. Geri döndüğümde dişçinin elindeki dişi gördüm. Olmuş bitmişti. Dişi küçük bir poşete koyup elime verdi. Deniz biraz şaşkın, acısın mı, ağlasın mı, bir bana, bir dişe bakıyordu. Dişçimiz Deniz’in ağzını temizletti. “Şimdi hemen çıkıyorsunuz ve bir dondurma alıyorsunuz” dedi. Dondurma lafını duyunca Deniz ağlamaktan vazgeçti. Sızlana sızlana en yakın dondurmacıya gittik. Tez elden bir dondurma aldık.

Dondurmadan sonra ona artık kocaman olduğunu, onunla ne kadar gurur duyduğumu anlattım. Çok şirin göründüğünü söyledim. Kendini görmek istedi. Fotoğrafını çektim.

Beğenmedi. Çok çirkin olduğunu söyledi. Kesinlikle katılmadığımı, çok şirin olduğunu yineledim.

Bu kayıbın ardından bir hediye gelmesi gerekiyordu. Bu hediyeyi getirecek olan şahsiyet diş perisi, gelecek olan hediye de paraydı. Tecrübesiz halimle gece yastığının altına 10 TL koydum. Bunu paylaştığımda Twitter’daki annelerin haklı uyarısıyla karşılaştım: “Her seferinde 10 TL verirsen yanarsın.” Doğruymuş, nitekim birkaç hafta sonra ikinci dişi düştü. Eh, daha sırada 14 tane mi var, nedir? Neyse işte, diş başına 10 TL fazlaymış, aklınızda bulunsun.

İlk diş kaybının heyecanı ikinci seferinde alışkanlığa dönüştü. O kadar ki, yastığının altına para koymayı bile unuttuk! Deniz önce biraz hayal kırıklığına uğradı, sonra “Yoksa bu paraları siz mi koyuyorsunuz?” dedi. Her nedense ağzımdan “Yooo” çıktı. Çocuk kandırmak kolay iş değil.

Her iki dişten sonra dondurmayla hafiflettik acısını. Deniz keyifle dondurmasını yalarken düşündüm: “Keşke hayatta bütün kayıplar böyle olsa… Azıcık acısa önce… Acıyı bastırmak için de üzerine dondurma yesen. Ve geçse.”

Ne güzel olurdu…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

17 yorum

 1. Dişiden çok korkardımDenizin yaşlarında kendı dısım dusmedıgı ıcın aynı onun gıbı dıscıyegıtmıstık.Dişçi tam ustume geldıgınde (kocaman ırı yarı bırıydı) parmagını ısırmıştım. 🙂 Bide dişçi babamın arkadasıydı.Geçmiş olsun inci gibi dişleri olsun 😀

 2. dilek görgülü

  Her zamanki gibi çok güzel bir paylaşım.Öncelikle diş çıkarma serüveniniz hayırlı olsun.Biz de aynı Deniz gibi diş çıkarmadan yedekleyenlerdeniz.:)Sevinsek mi üzlsekmi bilemedik.Diş doktorumuz bizede biraz beklememizi söyledi ama nerde bizde o sabır her gün anne gidelim ,çeksin,niye çekmdi ,birazcık yuuttum mu?, vs vs.Bakalım iki dişimizi birden kaptırıcaz aynı anda bu gidişle.Uyarınız içinde çok teşekkürler.Bizde vakitlice bir diş albümü alalım da neyimize lazım kaybederiz falan.Seyreyle o zaman halimizi.:)

 3. :)) Yazını okurken Deniz’in yaşında iken ön, üst iki dişimi ayvayı ısırdığım da ayvanın üstünde kalmak suretiyle kaybettiğimi hatırladım.O an ki şaşkınlığımı düşünsene… Bize para vermezlerdi ama çıkan diş bir evin çatısına atılır,kargaların yenisini getiriceğine inandırılırdık. Ah o kargalar ki kızımın emziğini de aldılar götürdüler sonradan 😛 Geçtiğimiz yıllarda izlediğim DİŞ PERİSİ adlı bir korku filmi kızımda da yeni diş için hala kargalardan medet ummam konusunda etkendir itiraf edeyim.Yaradan evlatlarımıza yokluğu dolmayan acılar vermesin… sevgimle takipteyim:)

 4. Son söylediklerinize katılıyorum keşke o kadar kolay olsaydı acıları unutmak. Deniz’e sağlıklı, uzun ömürler dilerim. Yeni dişleriniz hayırlı olsun 🙂 Çok güzel anlatmışsınız, ilgiyle okudum. Ömür boyu mutlu olun, hep böyle güzel ve tatlı geçsin en zor günleriniz bile..

 5. Yazılarınızı keyifle okuyor sık sık sayfalarınızı takip ediyorum..B

 6. bu kadar hayal ve beklentiden sonra dişçide dişin düşmesi bana normal doğum hayalleri kurup sezeryanın acısıyla uyanmayı hatırlattı. niyeyse:)

 7. Vallahi ben de cok sevdim dondurmali cözümü. Gercekten keske en büyük dertler, acilar dondurma ve cikolata yiyince hemmencecik geciverse. 🙂 Gerci o zaman da bütün dislerimizi kaybederiz ?!$%§??
  Neyse, Deniz`i öptüm o dis araligindan! Bence de cok tatli görünüyor :* :))

 8. Aynı hikayeyi biz de geçen hafta yaşadık..çok özel bir şeydi.. kızımla mutfakta uğraşırken bir fotoğrafını çekmek istedim, tam çekerken ve kızım gülümserken, dişin yerinde olmadığını görünce nasıl tepki vereceğimi şaşırdım çünkü onu korkutmaktan korktum.. düştüğünü söyleyince hemen mutfakta hummalı bir arama sonunda dişini bulduk.. ve diş perisi kızıma da 10 lira getirdi.. şimdi o 10 lira hiç harcanmamak üzere kızımın cüzdanında.. her ilk çok özel… bunları bize öğrettikleri içinde çok şanslıyız.. sevgiler…

 9. ben de 11 aylıkken çıkardığım süt dişlerimin çoğunu dişçide düşürebilmiştim:) umarım çok sağlam inci gibi dizi dizi dişleri olur Denizciğin:)

 10. elif agzimda haen adet süt dişi bulunmakta..(karşılıkları olmadığı için bir şekilde bünye tutuyor onları) ve evet 38 yaşımdayım! 🙂
  Halen diş perisinden medet umabilir miyim sence?? 🙂

 11. Elifcim bi dishekimi uzmanindan dinledim.cocuklarinizin sut dislerini saklayin ilerde kok hucre tedavisi gerekirse kullanilabilirmis.Bence cok gerekli bir bilgi.Paylasmak istedim.

 12. Elifcim bir dishekimi uzmanindan dinledim.Cocuklarinizin sut dislerini saklayin,ilerde kok hucre tedavisi gerekirse lazim olabilirmis.Paylasmak istedim.

 13. Bu yazı bana çok dokundu, hayat…Zor bazen

 14. para yerine çeyrek filan koy, şekil olsun 🙂 gerçi o zaman dişlerini kendi dökmeye filan kalkar fight club yaratıp, neme lazım 😀

  Eren

 15. hayırlı olsun yeni diş:-) Benim kızlarımdan birinin de yeni dişi eskisi düşmeden çıktı. üstelik bir milim falan da değil resmen çift dişliydi ve doktor çekmedi dişi. Sonra kendiliğinden düştü neyse, ama bir süre yamuk mu olacak diye endişelenmeme rağmen düzgün bir şekilde yerine oturdu. Diş perisi için anneannesi 5 dolar koymaya kalktığında ben de “daha sırada kaç diş var” deyip engel oldum. Cimri anneleri yüzünden, şimdi 1 dolar getiriyor peri, sırada sallanan 4 diş var:-) Büyümek de zor iş ya…