8 Yorum

Adel Kalemcilik’ten Açıklama

Geçtiğimiz hafta Gümrük ve Sanayi Bakanlığı, “22 firmanın sattığı okul çantası, ayakkabı ve kalem gibi ürünlerde, limitlerin üzerinde sağlığa zararlı kimyasal madde belirlendirdiğini bildirdi.” (Haberi tamamı için tıklayın.)

Dün akşam Deniz ödevini yaparken belediyenin dağıtmış olduğu boya kalemlerini kullanmak istedi. O an aklıma geldi markasına bakmak: Markası Atlas, üreticisi Adel Kalemcilik’ti.

Şeytan dürttü, dönüp o “22 firma” listesine baktım. Adel Kalemcilik de “Finding Nemo ışıklı tükenmez kalem” ürünüyle o listedeydi.

Her ne kadar ürünler farklı da olsa, Bakanlığın sakıncalı bulduğu bir ürünün üreticisinin bir başka ürününü belediyenin çocuklara ücretsiz dağıtması beni rahatsız etti. Bugün yüzlerce çocuğa ücretsiz dağıtılan boya kalemlerinin de yarın ışıklı Nemo kalemi gibi “sağlığa zararlı” diye toplatılmayacağının garantisini kim veriyor? Belediye? Bakanlık? Üretici?

Bu endişemi dün akşam Facebook’ta paylaştım.

Az önce Adel Kalemcilik’ten konuyla ilgili aşağıdaki yanıt geldi. Adel’in açıklamasını olduğu gibi yayınlarken konuya gösterdikleri ilgi ve hızlı geri dönüş için teşekkür ediyor, çocuklarımızın sağlığını doğrudan ilgilendiren ürünlerin üreticileri olan bu tür büyük firmaların kalite kontrol mekanizmaları hakkında daha da duyarlı olmalarını umuyorum.

Sn. Elif Doğan
Blogcu Anne

14 Kasım 2012

Sayın Doğan,

13 Kasım Salı günü Blogcu Anne adlı facebook hesabınızda “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın geçen hafta açıkladığı sağlığa zararlı kırtasiye ürünlerin arasında yer alan Adel Kalemcilik’in ürünlerinin güvensiz olduğunu belirttiğiniz yorumunuza istinaden, söz konusu olay hakkında sizi bilgilendirmek üzere konuyla ilgili açıklamamızı aşağıda dikkatinize sunarız.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nden, 7 Kasım 2012 tarihinde yapılan açıklamada, ‘sağlığa zararlı kimyasal madde miktarı limitlerin üzerinde’ olarak tanımlanan ürünler arasında, şirketimiz tarafından 2007 yılında ithal edilerek piyasaya sunulan bir ürün olan Finding Nemo DT52N Işıklı Tükenmez Kalem de yer almaktadır.

Ancak söz konusu ürünün, 4703 sayılı “Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun” kapsamında yayınlanmış, 2 Nisan 2011 tarih ve 27893 no.lu tebliğde yer alan standartları karşılamadığı, ilgili makamın tarafımıza bildirmesiyle anlaşılmıştır.

Bu durumun fark edilmesini takiben,  tarafımızca ivedilikle harekete geçilmiş ve öncelikle Aralık 2011’de gazetelere ilan verilerek, tüketiciler, ürünün kullanımına son vermeleri yönünde uyarılmıştır, ayrıca ticari işletmelerle de bağlantıya geçilerek, satışı durdurmaları ve ürünü bertaraf edilmek üzere şirketimize ulaştırmaları istenmiştir.

ADEL KALEMCİLİK, ürün güvenliğini her zaman ön planda tutan, bunun için ulusal ve uluslararası tüm standartları titizlikle takip eden ve uygulayan bir firmadır.

Kalite odaklı anlayışı neticesinde, tüketiciler ve aileler tarafından rahatlıkla kullanılan kırtasiye markalarını içeren portföyü ile ön plana çıkmaktadır.

ADEL KALEMCİLİK olarak, kaliteye ve ürün güvenliğine verdiğimiz önemi bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de korumaya kararlıyız.

Saygılarımla,

Adel Kalemcilik Genel Müdürü
Evrim Hizaler

 

8 yorum

 1. Elif aynen devam; vallahi korkuyorlar senden! Baksana, hemmencecik cevap gönderivermisler. Süper!! Bir de su okul minübüslerinde Deniz disindaki diger cocuklarin da emniyet kemerleri takilsa, tam olacak. Vallahi aklim cikiyor düsündükce…
  Sevgiyle.

 2. işte sosyal medyanın gücü 😀

 3. Bravoo, tüketici dediğin böyle olur işte

 4. Merhaba Elif,

  öncelikle tebrik ediyorum seni, duyarlı davranıp herkesi bilgilendirdiğin için.
  Firmanın cevabını da tatmin edici ve profosyenel bir yaklaşım olarak görüyorum.

  (Firmanın Anadolu Grubunun bünyesinde olması ile cok ilgisi var bu cevabın bence 🙂 )

  Sevgiler

  Işıl

 5. Teşekkürler Elif .
  Deniz oğlunun baskısız ve kahramansız çanta ile okulunda tek olduğunu okuduğumda “ohh yalnız değil -im/iz” deyip gülümsemiştim. Yanlış hatırlamıyorsam Deniz oglunun beslenme çantası karakter baskılıydı . Hakan Çanta karakter baskılı lisanslı ürünlerde çok ön planda yer alıyor raflarda ve hem kalemlikle hem de beslenme çantası ile zararlılar listesine girmiş maalesef. Beslenme çantanızı ve kalemliğinizi de kontrol ettin mi ?
  Sevgiler
  Hasene

 6. 2007 yılından itibaren getirtilmiş. nisan 2011 deki standartlara uyulmadığı anlaşılmış . 2011 sonunda çıkan ilanlarla tüketici uyarılmış sizcede cark biraz yavaş islemiyor mu? budenli büyük firmaların çok dikkatli olması gerekli ben aciklamadan tatmin olmadım. Ama sosyal medyanın gücü tartışılmaz

 7. bence okulda kullanılan ürünlerin boyaları gibi kıyafetlerdeki baskılar da denetimden geçmeli.. koca koca resimler baskılar boya badana gibi, el kadar kıyafetlerin üzerinde neler neler oluyor..benim oğlum henüz çok küçük okul meselesine dha önümüzde çok yol var, ama bu durum aklıma geldi benim de..