6 Yorum

Kitap Tanıtımı – İmza: Kızın

Bu haftaki kitabımız, bu blogdaki “hediye kitap” konseptinin ortaya çıkışı sebebini yansıtan cinsten.

Bu “hediye kitap” olayı ilk etapta “kitaplık” olarak başlamıştı. Amacı, benim okuduğum, okumak istediğim, ah-bir-fırsat-bulsam-nasıl-da-okuyacağım gerek ebeveyn, gerekse çocuk kitaplarını “anne gözüyle” tanıtmak, ön plana çıkarmak ve blog okurlarıyla paylaşarak onların dikkatini çekmekti. Sonrasında, yayınevlerinin de desteğiyle “her-hafta-bir-kitap-hediye”ye döndü.

Bu hafta hediye yok, ancak dikkatinizi İmza: Kızın adlı kitaba çekmek istiyorum.  “Farklı sosyokültürel yapılardan, yaşları 8 ile 75 arasında değişen, babalarının hiç büyümeyen kızları, babalarına tüm söylemek istediklerini birer mektupla anlattılar. Ve sonunda tüm kız babalarına nasıl olmaları ya da olmamaları gerektiğini anlatan bir kılavuz oluşturdular.”

Önsözünü Prof. Dr. Bengi Semerci’nin yazdığı kitaptan öne çıkan isimler şöyle: Merve İldeniz, Özlem Yıldız, Yonca Evcimik, Yonca Tokbaş, Seda Diker, Ayşe Tolga, Balçiçek İlter, Parla Şenol, Işık Elçi, Garo Mafyan’ın kızı Damla Mayan Kolburan, Mustafa Denizli’nin kızı Lal Denizli, Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu, Ferhan Şensoy’un kızı Ferhan Şensoy, Ersan Erdura’nın kızı Ayça Erdura Ozar, Prof Ünsal Oskay’ın ikiz kızları Defne ve Dalya Oskay, Selçuk Yöntem’in kızı Iraz Yöntem, Avni Dilligil’in kızı Çiçek Dilligil, Namık Kemal zeybek’in kızı Şule Zeybek, Altan Erbulak’ın kızları Ayşe ve Sevinç Erbulak, Zerin Kültüral, Işıl Evrim Akgün, Ece Arar, Ece Pirim, Elif Key, Seda Kaya Güler, Fedon’un kızı Natalie kalyoncu Şengezer, Banu Noyan…

Bir zamanlar babalarının küçük kızları olan üç kadın ‘Hadi’ dedi ve çeşitli yaşlardan, farklı kesimlerden, ayrı görüşlerden, içlerinde tanınmış isimlerin ya da tanınmış babaların kızlarının da olduğu yüzden fazla kadın kağıdı kalemi eline alıp yaşamlarındaki ilk erkeğe, babalarına yazdıkları bir sayfa mektupla onların kendileri için ne kadar önemli olduğunu tüm yalınlığıyla ortaya koydular. Kimi ‘babam keşke hayatta olsaydı,’ diye iç geçirirken kimi ‘zamanında keşke yan yana dururken daha fazla anlatıp birbirimizi dinleyebilseydik,’ diyordu. Bu hayata hazırlanırken babası kimine güçlü bir dayanak olmuştu, kimisi içinse babası hatırlanması bile sonsuz acılar veren, en ufak tereddüt duymaksızın küçük kızını terk edip gitmiş bir adamdı.

Bir bakıma hepsi için tek bir gerçek vardı: içlerindeki küçük kız çocuğu salıncakla gökyüzüne doğru yükselip saçları rüzgarla savrulurken arkasında durup onu sallayan adamın güçlü kollarının öne doğru her gidişte kendisini daha yükseğe çıkaracağından emin olmak, salıncaktan inerken bir yeri incinmesin diye elini tuttuğunda onun avucunun sıcaklığını hissetmek istiyorlardı.

İmza: Kızın, Esra Aylin Akalın, Selgin GB ve Banu Özkan Tozluyurt’un hazırladığı kollektif kitap serilerinin ilki. Kitapla ilgili gelişmeleri (24 Kasım’da TÜYAP’taki imza günü gibi) takip edebileceğiniz Facebook ve Twitter sayfaları da var.

Bu kitabın satışından elde edilen gelir 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) kanalıyla çocukların eğitimi için bağışlanıyor. Dolayısıyla buradan hediye etmiyoruz, ancak almanızı, okumanızı ve okutturmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

  1. Cok ilgimi cekti

  2. Mutlaka okuyacağım

  3. İlginç bir kitaba benziyor. Dün kitapyurdundan birkaç kitap aldım. Siparişi tamamlamadan bloga da baktım yeni bir kitap var mı diye. Sayende çocuklarımın ve benim kitaplığımız genişledi. Bu kitabı da bir dahaki sefere alırım artık.

  4. bir kaç yerde daha gördüm, ilk fırsatta alıp okuyacağım bir kitap.

  5. BENDE OKUMAK İSTİYORUM 🙂

  6. şans banada güler mi acaba 🙂