29 Yorum

Anne Hakları Evrensel Bildirgesi…

ANNE HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ’ni yazmam istenseydi, şu maddelerle (kısıtlı kalmamak üzere) çıkardım yola:

Madde 1
Bütün anneler eşittir.

Madde 2
Bütün anneler normal ya da sezaryen doğum, biyolojik ya da sonradan kazanılmış annelik, emzirme ya da mama verme tercihleri, çalışma ya da çalışmama durumu olarak herhangi bir ayrıma tabi olmaksızın , bu bildirgede belirtilen bütün hak ve özgürlüklere sahiptir.

Madde 3
Hiçbir anneye, kendisi sormadıkça, sütünün yeterliliği konusunda yorum yapılamaz; çocuğunun neden ağladığı konusunda fikir beyan edilemez, çocuğu aç bıraktığı ya da hasta ettiği ima edilemez.

Madde 4
Her annenin, kendi ev sınırları içinde istediği zaman istediği odaya gidebilme ve orada en az 5 dakika boyunca rahatsız edilmeden kalabilme hak ve özgürlüğü vardır.

Madde 5
Hiçbir annenin tuvalette geçirdiği özel zamana keyfi olarak karışılamaz. Her annenin bu gibi müdahale ya da saldırılara karşı isyan etme hakkı vardır.

Madde 6
İkinci çocuğunu beklemekte olan hiçbir anneye cinsiyet konusunda baskı yapılamaz; çocukları aynı cinsiyetten olan annelere karşı “Vah, tüh, olsun” şeklinde ifadeler kullanılamaz.

Madde 7
Her annenin dinlenme ve boş zamana hakkı vardır. Bu, kendi evi içinde istediği kanepede ayaklarını uzatıp kitap okuma ya da dizi seyretme hakkını da kapsar.

Madde 8
Her annenin tek bir kişi olarak tanınma ve kendi ismiyle anılma hakkı vardır. Bu hak, anneye, üçüncü kişilerin ona “Annesi” şeklinde hitap etmesine itiraz hakkını da beraberinde getirir.

Madde 9
Her annenin hafta içi sabah 07:00, hafta sonu sabah 08:00’e kadar uyuma ve (o saatlerden önce olmamak kaydıyla) kendi kendine uyanma hakkı vardır.

Madde 10
Hiçbir anne, çocuklarını yatağına yatırıp “iyi geceler” dedikten sonra “Çişim geldi, kakam gitti, susadım, acıktım” bahaneleriyle getir-götür işine tabi tutulamaz.

Madde 11
Her anne başladığı bir cümleyi sözü kesilmeden bitirebilme hakkına sahiptir.

Madde 12
Her anne haftada bir kere bile olsa çayını sıcak içme hakkına sahiptir.

Madde 13
Her annenin, sabah uyanır uyanmaz başlayıp akşam yatana kadar süren kardeş kavgasına maruz kalması halinde, kendi annesinin evine sığınma ve kabul edilme hakkı vardır.

Madde 14
Her anne yemeğini -soğumuş da olsa- barış ve huzur içinde yeme özgürlüğüne sahiptir.

Madde 15
Hiçbir anne animatör muamelesine tabi tutulamaz. İstemediği bir oyunu oynamaya, kendi istemi dışında arabaları yarıştırmaya, Barbie’lere gelinlik giydirmeye zorlanamaz.

Madde 16
Her anne barış içinde diğer annelerle toplanma, örgütlenme ve sohbet etme hakkına sahiptir. İnternet anneleri ile sosyalleşme, çeşitli forum ve tartışma gruplarına üye olma, akşam çocuklar yattıktan sonra dizi izleyerek Twitter üzerinden görüş alışverişinde bulunma da buna dahildir.

Madde 17
Bu bildirgenin her bir hükmü, karşı çıkılması halinde bir anne isyanına dayanak oluşturabilir.

 

29 yorum

 1. İkiz kız çocuğu annesi !! 🙂 olarak altına imzamı kalın ve koyu renkle yazan bir kalemle atıyorum 🙂 yaşayın siz Elif 🙂

 2. süpersiniz:) bayıldımmm…

 3. Nasilda dogru suan 3 yasinda olan oglumun bebeklik donemlerinde cildiracagimi dusundugum olaylari simdi gulerek okudum yalniz degilmisim dedim iyiki varsiniz hep yazin

 4. bayıldım:)) şuan beni en çok rahatsız eden şey beklediğimiz ikinci bebeğimizin kız olacağını duyan çevremdekilerin “eh olsun canım” :S demesi. Allah benim gönlüme göre vermiş size ne oluyo?kızımın bir kız kardeşi olacak, benim zorluğunu üzüntüsü çektiğim bir konuyu o hiç düşünmeyecek bile.

 5. süper süper süper olmuş… bu yazıyı çıkartıp evimin bir duvarına mutlaka asıcam gelen giden okusun diye birkaç maddede ben ekliyecem tebrikederim bayıldım

 6. Elifff harikasinn… Bildirgemiz tarih kitaplarina gecemicek belki ama cocuk kitaplarina gecmesini talep ediyorumm :))

 7. ”Pazar günleri, anne; baba ve çocuklarını evde bırakıp, en az bir saat dışarıda vakit ayırmalıdır”ı da ekleyin lütfen..
  madde 15’e çok çok katılıyorum.. zira 4 yaşındaki kızımla, aynen şu yazınızdaki diyalog geçti aramızda..anne baba çok eğlenceli değil mi 🙂 http://blogcuanne.com/2012/12/17/mukemmel-degil-ama-yeterince-iyi/

 8. Meclise sunalım Elif 🙂

  5 kez anneeeee dedikten sonra beklenmeli anne kişisi sağır değil, meşguldür.

 9. kesinlikle tuvalet maddesine destek istiyorum…. kucağımda oturmakta olan bir afacanla, ne kadar konsantre olabilirim ki ;)))))

 10. Resime bittim 🙂 tüm anneler eve böyle bir resim asmalı 🙂

 11. Madde 3!!! Bu maddenin değiştirilmesi dahi teklif edilemez!diye de ekleyelim.

 12. yine bizden yine içten yine gündeme “cuk ” oturan bir yazı olmuş. evet bende imza atıyorum altına. oyum size 🙂

 13. evin duvarlarını, buzdolabının üstünü ve bu haklar bildirgesi ile kaplamak isterim de bizm evdeki veletler okuma bilmiyolar, meşajı onlara nasıl iletsek:)

 14. tuvalette özgürlük kısmına bittim. bizde de aynı durum var..
  küçük bir kuyruk peşimde.. bir an bile yanlız kalmam mümkün olmuyor bazı günler..

  http://mineoskay.blogspot.com/

 15. Her zamanki gibi süpersiniz. Benim de en çok özlemini çektiğim şey yalnız başıma tuvalet ve banyoya gidebilmek.

 16. Tum maddelere katiliyorum. Bildirgenin altina imzami atiyorum 🙂

 17. resim harika… şimdilik 2. ve 3. madde favorim:)

 18. ben de tuvalette özgürlük isteyenlerdenim.Yalnız girebilmeyi ve çişimle kakamla ilgili sorulara cevap vermeden işimi bitirebilmeyi istiyorum :))

 19. bu bildirge bütün maddeleriyle tarafımdan çookk beğenilmiş ve onaylanmıştır 🙂 🙂 🙂

 20. Madde 6’ya ek: sadece ikinci çocukta değil, ilk hamileliğini yaşayan kişiye de loto tahmini yapar gibi cinsiyet sormasınlar; göbek şekline ya da yediklerine bakıp falcı gibi fikir beyan etmesinler. Cinsiyeti öğrenmek istemeyen müstakbel ebeveyne sitem etmesinler bi zahmet.

 21. Daha iyi anlatılamazdı herhalde:)

 22. Kesinlikle evin her bir köşesine asılmalı bu bildiri:)

 23. Şahane:)

 24. ilk ve zor kazanılmış bebeğimizin kız olduğunu öğrenen kayınvalidemin eşime ‘üzülme kızlar babaya düşkün olur’ yorumunun altına asmak isterim bu bildirgeyi! işin ilginç tarafı eşim en baştan beri kız istiyordu:)

 25. md.18 Anne her akşam kötü cadı masalı anlatmaya zorlanamaz.
  md.19 Anne her akşam canım yemekler elin tersi ile itilip makarna yapmaya zorlanamaz.
  md.20 İstediği olmadığında anne sarkmış dudaklar, sulanmış gözler ile karşı karşıya bırakılıp, “ama ben seni çook seviyoyum” şeklinde duygusal baskı ve tacizlere maruz bırakılamaz.
  md.21 Anne, her akşam TRT-Çocuk tan Pepee ve Keloğlan izlemeye mecbur bırakılamaz.Anne kanal değiştirdiğinde ciyaklanamz, bağrılamaz, ağlanamaz.

  eklemek istedim de….

 26. *Her annenin dinlenme ve boş zamana hakkı vardır. Bu, kendi evi içinde istediği kanepede ayaklarını uzatıp kitap okuma ya da dizi seyretme hakkını da kapsar.

  *Her anne haftada bir kere bile olsa çayını sıcak içme hakkına sahiptir.

  Şu sıralar bunlardan çook müzdaribim!! 🙂 🙁

 27. Biri 33 aylık diğeri 8 aylık 2 çocuk annesiyim. Tüm maddelere sonuna kadar katılmakla birlikte sıcak çay ya da kahve için kendimce bir çözüm buldum. Termos bardak 🙂 denemelisiniz

 28. anne olamak 🙂 çoook 🙂 ama çok güzel bir duygu 🙂