10 Yorum

Tarihe not: İzmir’in üzümleri

Yerli malı haftası kapsamında öğretmeni Deniz’e bir şiir vermiş:

İzmir’in üzümleri
Coşturur yiyenleri
Size enerji verir
Hem kuru, hem taze yenir

Ben dün dışarıdaydım, annem bizdeydi. Canım annem Deniz’le oturmuş, ezberletmiş bu şiiri. Akşam geldiğimizde bize okudu utana sıkıla. Bugün sınıfta okuyacakmış.

Diğer arkadaşları da elma, nar falan olacaklarmış; taç takacaklarmış bugün sınıfta.

O elmaları, narları var ya, tek tek yemek istedim! Şiir okuyan minik bıdıklar!

Deniz’e Yerli Malı’nın ne olduğunu sordum… “Yani… yerde yetişen meyveler” dedi…

Sanırım şiire odaklanmaktan ana fikri kaçırmış kendisi! Ben anlatmaya çalıştım: Hani muz alıyoruz ya, küçük küçük, işte onlar yerli muz, Türkiye’de yetişiyor. Ama bazen büyük muzlardan alıyoruz, işte onlar uzaklardan geliyor; üzerinde daha fazla ilaç oluyor. Kendi ülkemizde üretilenleri almayı tercih ediyoruz çünkü ülkemizi destekliyoruz bıdı bıdı bıdı… 

Sanırım pek anlamadı. Şimdilik…

Ama ilk şiirini böylelikle ezberlemiş oldu.

Tabii onunla birlikte ben de…

Artık İzmir’in üzümlerinin benim için ayrı bir yeri var!

Deniz’in bu sabahki beslenme çantasındaki resim günün anlam ve önemine uygundu

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. Biz de elma olduk, taç taktık 🙂

 2. Bizde geçen hafta anasınıfında bu şiirin farklı bir versiyonunu ezberleyip okuduk
  İzmirdir üzümün yeri
  sevilmez mi arkadaş
  insanlara pek yarar
  kurusu var yaşı var..
  ilk kez şiir ezberlemenin heyecanı ile gitti okula. o mu daha çok heycanlıydı yoksa ben mi emin değilim :))

 3. Bursa’nın şeftalisi
  Kilodur bir tanesi
  Şeftaliyi kim sevmez
  Tadına doyum olmaz :))

 4. Kuzey daha küçük ama canım arkadaşımın kızının okulunda da yapmışlardı, şeftali olmuştu. Ayrı bir heyecan. Bu heyacanına ortak olmak ayrı bir güzel. Denize sevgiler.

 5. Biz de yerlimalı haftasında meyve taçları yaptık, çok da eğlenceli geçti:)
  Detaylar http://www.okulluoldum.blogspot.com da

 6. Hayırlı uğurlu olsunnn… Ne heyecan vardır şimdi Deniz’ de 🙂 Ben de kendi dönemimi hatırladım. Benim de ilk topluluk karşına çıkışım renklerle ilgliydi. Kırmızı grafon kağıdan bir etek, başımda yine grafon kağıdında bir çiçek hoplaya zıplaya “hep kırmızı elbiselerim, ben bu rengi pek severim…” şeklinden devam eden bir şarkı söyemiştim. Hala aklımda, Deniz de büyüyüp kocaman adam olduğunda bile bu şiiri hep hatırlayacak…

 7. dün benim kuzunun da yerli malı kutlaması vardı muz olmuştu…aksilik bu ya sabah kalktık kusarak…acile gittik serum falan derken program saati geldi…ve kızımın ağlamalarına dayanamayıp serumu yarıda bırakıp programın sonuna yetiştik…muzu anlatmazsa kimse bilemezmiş vitaminini!!! kolundaki bandıda herkese gösterip hikayeyi anlattı tabi 🙂 ah iyi ki varlar!!! ne kadar şükretsek az 🙂

 8. Benim oğlumun da 15 Aralık da portfölyosu vardı. yani bir çeşit materyalli sunum. Eşim ile ben de bir heyecan bir heyecan. 30 dakikalık sunum için 1 saat kuaförde fön çektirdim. Şıkşıkıdım giyindim. İş yerinden saatlik iznimi aldım. Öğretmenimize çiçek yaptırttım. Gören kız istemeye gidiyoruz snacak. Bizim köfteye bayramda alınan ceketli şık takımını giydirdim. (Sanki damat) Gittik okula. AAAA bir de baktım millet kot pantolon, kazak vs. gayet normaller. Eşimle ben neon lambası gibi sırıttık o kadar normal insanın içinde. Köfte, sunumunu hem türkçe hem şarkılı ve yarım bir ingilizce ile yaptıktan sonra gözlerimiz yaşlı şekilde okuldan ayrıldık. Eşim ana ben ona “bu minnacıkken bu kadar abarttık, üniversiteye gittiğinde naparız kimbilir “diyip durduk.
  Not: evvelki hafta kutladılar yerli malını, velilerden çeşitli yiyecekler istendi, ev yapımı ve yerli olması şartıyla, ben de kuruyemiş koydum, maniler yazılı küçük renkli kartlar eşliğinde. Şiir miir demedikleri için kendimce mani okusunlar hem de yedikleri nelere iyi geliyormui nerde yetişirmiş öğrensinler diye. Kimse yapmamış, galiba gene abarttım.

 9. ne güzel yerli malı haftasını kutlamak. bu global dünyada zor olsa da 1 haftalıkta olsa yerel ürün kullanmak teşvik edilmeli. yaşadığım yerde mevsiminde ve yerel üretilen ürünler kullanmaya çalışıyor, Asya’dan , Latin Amerika’dan vs. gelen tarım ürünleri hernekadar ekzotik /çekici olsa da almıyoruz. Tavsiye ederim.;)

 10. bizimkide bir şiir ezberledi yerli mali haftası için; konu:fındık
  Giresun zengin olsun.
  Cebimiz fındık dolsun
  Kırılır çıtır çıtır
  Hem besler hem ısıtır
  Ona ezberleteceğim diye bende ezberledim:)