13 Yorum

Selametle git 2012

“2012’yi nasıl bilirdiniz?” diye sorsalar “yorucu bilirdim” derim.

Sene başında babamın -şimdi atlattığı- kanserle mücadelesi, Mart’dan Eylül’e kadar uğraştığımız Deniz’in okul belirsizliği, diğer bazı kişisel sorun ve mücadeleler beni epey yordu diyebilirim.

Ha, güzel şeyler olmadı mı? Elbette oldu. Kızkardeşim evlendi bir kere. Evlenmekle kalmadı, Portekiz’den İstanbul’a geri döndüler. Ama öyle, ama böyle Deniz okula ve okumaya başladı. Derin de başladı okula, ve İngilizce konuşmaya. Annem, senelerdir işlettiği kafeyi bıraktı, tam gaz anneanneliğe başladı. Doğan’la çocuklar olduktan sonra ilk kez başbaşa tatile çıktık; yenilenip geldik. Güzel kitaplar okudum, güzel filmler seyrettim, yeni insanlarla tanıştım, yeni başlangıçlar için imzalar attım bu sene.

Ve fakat memleketin endişe verici hali, giderek kısıtlanan hak ve özgürlükler,  öğrenci, veli, öğretim üyesi, çiftçi, tiyatrocu, kadın,  Muhteşem Yüzyıl,… kısacası “kendi çizgisinde” olmadığını düşündüğü herkese ayar vermeye çalışan bir iktidar, “yanlışlıkla” patlayan cephanelikler, şehit olan “birkaç Mehmetçikler”, kadının kaç tane çocuk doğuracağını, nasıl doğuracağını dikte etmeye çalışanlar, çocukları zorla okula başlatanlar, bizim sokağa kadar taşınan kadın cinayetleri, bitmek tükenmek bilmeyen töre cinayetleri, vesaire vesaire… Bunlar gerçekten yordu beni, bizi.

O yüzden diyorum ki selametle git 2012. Git, bir daha da gelme.

Uğurla gel 2013. Sağlığı eksik etme yanından. Elbette huzur ve mutluluk da çıksın çantandan.

Kişisel olarak en büyük beklentim -sağlık ve huzurun ötesinde- bahar aylarında çıkacak olan kitabım. Başka her türlü getiri bonus olur.

Bir de hak, hukuk, adalet, akıl izan getirirsen çok mutlu olacağım 2013, özellikle de bizi yönetenlere.

2013 “Bu memleket nereye gidiyor” diye endişelenmediğimiz, farklılıklara tolere edilebilen, özgürlüğün “kendi doğrusunu söylemekten” ibaret görülmediği bir yıl olsun.

Bol kahkahalı, sarılmalı, hoş sohbetli, öğrenmeli, dinlenmeli, seyahat etmeli, uyumalı bir sene olsun.

Mükemmel olmasa bile yeterince iyi bir yıl olsun 2013.

Yeni yılınız kutlu olsun…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. Bu yıl benim için ekstra zordu.Asker olan eşim Afaganistan’ daydı yılın yarısı.Afaganistan’ da düşen helikopterin içinde olmaktan 1 gün farkla kurtulduğuna o helikoptarde ölenler olduğu için sevinemiyorum bile. Bu yıl benim için Allaha ne kadar az şükrettiğimi anlamama neden oldu. Dünyalar güzeli oğlum, iyi bir eşim, kimseye muhtaç etmeyecek kadar kazanmama imkan veren işim, o işi yapmama ve aileme bakmama imkan veren sağlığım , iç huzurum, çevremde beni seven arkadaş ve yakınlarım var. Daha ne isterim. En son burayı da keşfettim, seni Elif ve sizleri sevgili annedaşlarım.Benim için hayat çoook güzel. Allahım şükürler olsun sana, bu günlerimizi aratma.

  Diğer yandan, kendimden sıyrılırsam, ülkem için Elif senin dediklerine ve hatta kimi zaman diyemediklerimize sonuna dek katılıyorum. Herkes için adalet, özgürlük, barış istiyorum. Kadınların meta olmadığı, hayatlarının tasarruf haklarının onlara bırakıldığı, kimsenin namusu olmadığı, kendi kendilerinin sahibi oldukları bir dünya istiyorum. Bu imkanları en azından bu ülkede onlara veren bir iktidar, yönetim istiyorum. Çocuklarımız üzerinden şekillenen yaşam biçimi dayatması, yeni nesil inşaası istemiyorum. Kindar bir nesil değil, ahlaklı, evrensel değerlere bağlı, Atatürkçü, aydınlıkçı, kişi haklarına saygılı, hak ve fikir özgürlüklerine duyarlı, dini bütün, örf adetlerine bağlı,sözün özü sadece iyi olan bir nesil istiyorum. Bu yıl hepimiz için güzel yıllarımızın başlangıç yılı olsun..

 2. Amin 🙂

  Nasıl her yeni gün, yeni bir şanssa; her yeni yıl da yeni yeni yaşanmışlıklar katar hayatımıza. En çok sağlık ve huzur olsun; herkes için herşey iyi olsun.

  Bu yıl;
  – Hayatımın aşkıyla evlendim,
  – Annemle yollarımı ayırdım,
  – Çok zor günler geçirdim,
  – Çok mutlu anlar yaşadım,
  – Sağlığımla daha çok ilgilendim,
  – Seninle tanıştım;
  – Seninle tanışmam hayatımı değiştirdi; çocuk sahibi olma düşüncesi için cesaretimi topladım,
  – Hamilelik hazırlıklarına bile başladım.
  – Korkularımla yüzleştim; geride bırakmam gerekenleri orada bırakıp kendi yoluma yöneldim.

  Bizi bekleyen yıl güzel olsun; bize bir çok şey katsın, az şey götürsün; götürdükleriyle bile öğretsin, aşkı ve sevmeyi hiç unutturmasın.

  Öpüyorum

 3. Benim için kayıplar yılı oldu 2012.Canımı istese vereceğim insanlarla yollarımız ayrıldı.

 4. Düşündüm ve 2012 nin bana hiçbir şey katmadığını gördüm. Ama hiçbir şey de götürmedi. Ailem hala yanımda, sağlığım yerinde, kızım ve eşimle mutlu bir hayatım var. Bunlar çok büyük nimetler. Gitsin 2012 yepyeni güzel başlangıçlarla gelsin 2013. Herkese mutlu yıllar….

 5. bu sabah taa honkong tan çook sevdiğim, üniversiteden en yakın arkadaşım arayıp iyi yıllar diledi:) çok uzun zamandır görüşememiştik.beni çook sevindirdi.benimde herkes için ve tabiki önce kendim ve ailem için dileklerim : önce sağlık ,ağız tadı ve arkadaşlarla dostlarla mutlu ömürler…geri kalan herşey çalışınca halloluyor
  herkese iyi seneler diliyorum:)))

 6. dileklerinize içtenlikle katılıyorum. 2013 öncelikle milletimiz ve tüm insanlık için sağlık, huzur ve barış yılı olsun. çok sevdiğim bir doğum günü mesajında geçtiği gibi; “kalan bitenden güzel olsun”

 7. Kizimmmm oldu, dünyam oldu, zor oldu ama güzel olduuu! dünyada ki en büyük sevgi geldi icime yerleşti daha ne isterim ben 2012 den.

 8. amin amin amin…tüm güzel dileklerimiz bizlerle buluşsun inşallah…sizin de tüm dileklerinizin gerçekleşeceği güzel bir yıl olsun inşallah,sevgiler…

 9. Canım çok sıkıldı ve blogda gezerken bu güzel yazıyı ve yorumları okudum ve düşündüm bu yıl benim için nasıl geçti ?
  Küçük oğlum anasıfına başladı onun koşturmaları ve yeni bir heyecan özellikle benim için çünkü oğlum herşeyden canı çok sıkılan bir çocuk biraz da tembel hep benden bekler herşeyi 🙂 onun kalem dahi tutumayacak diye korkuyordum ama şükür başardı. Biraz zorlamayla bazen zar zor iknalarla ödevlerini yaptırıyoruz çok şükür ama okula gitmeyi seviyor onda bir sorun yok.
  Benim için tüm yılın kpss ye çalışmakla geçti ve istediğim puanı aldım inşallah bu yıl atanıp mesleğimi yapmaya başlayacağım inş . çook istiyorum. Kendimi geliştirmek, farklılaşmak hayatımı değiştirmek istiyorum , bunu da çalışmaya başlayarak yapacağıma inanıyorum.
  Eşimle mutlu bir yuvam var şükür bunda da hiçbir sorun yok çok şükür. Tek dileğim (eşiminde dileği) çalışmak .

  Bakalım bu yıl neler getirecek.
  Umarım ülkemiz ve dünyamız ve içinde yaşayan bizler için herşey harika olur 🙂

 10. bir şeyi unuttuğunu düşünüyorum Elif 🙂