4 Yorum

Cincüce’nin Gebelik Günlüğü, 33. hafta

Cincüce Banu yeni yılda da gebelik günlüğüne devam ediyor. 

Banu’nun hafta hafta hamilelik yazılarının tümünü buradan okuyabilirsiniz.

***

Sevgili Blogcu Anne okurları, yeni yılınız kutlu, mutlu olsun. Umarım hepiniz önümüzdeki bu tazecik yılı güzel anılarla doldurursunuz.

Benim için (ve bu yazıları takip eden diğer anne adayları için) 2013’ün çok özel bir yeri olacak bu anı silsilesi içinde. 2013 bizim ailemize bir bebeğin katılacağı yıl olacak. Çok değil, bundan birkaç hafta sonra (artık ne zaman gelmek isterse) aramıza katılacak. Onu sabırsızlıkla bekliyoruz. Hatta arayı çok uzatmasın; biz iyiden iyiye sabırsızlanmaya başladık.

33. haftayı bitirirken doktor kontrolümüz vardı. İyi haber bebeğin başı biraz daha aşağıya dönmüş  ve göbek kordonu da gayet iyi durumdaymış. Bendeki gibi “arkuat uterus” tanılarında (bkz. hikayenin başlangıcı) bebekler genelde yeterli alan olmadığı için dönmezlermiş. Doktor her şeyin yolunda ve doğal seyrinde gittiğini söyledi. Oh… Ufaklık yaklaşık2,2 kg olmuş. Aldığım iki kilonun 800 gramını gövdeye indirmiş bizim oburcuk. Ultrason cihazı kafa ölçüsüne göre (bizimki biraz koca kafaymış da:)) 21 Ocak tarihini verince “Amanın, çok erken!” ve “Oh, daha iyi erken erken gelsin işte!” çelişkisi yaşadık. Doktorumuz bu tarihlere çok takılmamamızı söyleyip, “Makine belli bir istatistiğe göre hesap yapar. Baş, göbek ve uyluk kemiği ölçüsü farklı tarihler verebilir; biz bunların ortalamasını alıp yaklaşık bir tarih söyleyebiliriz ancak,” dedi. Buna göre yine Şubat’ta bekliyoruz bebişi.

Akşamları beni yerden yere vuran tekmeci cüce, doktorun yanında bir usluydu, bir usluydu sormayın. Bu ay ikinci kez NST yapıldı. Orada da ne tekme, ne bir şey. Sakin sakin uyudu; ben de cihazdan çıkan kalp sesiyle adeta hipnoz oldum; az daha uyuyacaktım.

NST uykusundan uyanıp laboratuvar sonuçlarımızı aldığımızda ufak bir problemle karşılaştık. İdrarımda glikoz çıktı. Doktor açlık-tokluk kan şekeri tahlili yaptırmamı söyledi. Çıkan sonuca göre hareket edeceğiz. Bunca hafta sorunsuz ilerledik, bundan sonra gebelik şekeriyle falan uğraşmayayım, ne olur. Hem ben öyle şeker sever bir insan da değilim. Tatlıyla hiç aram yoktur. Gerçi tatlı yerine bolca anne böreğini gövdeye indirdiğim ve patatese bayıldığım da yalan değil. Üstüne üstlük geçen hafta annem, ayıptır söylemesi, bir posta daha aşure yaptı. Onun aşureyi bu kadar güzel yapması benim suçum mu? Lütfen aşırı aşure yüklenmesinden çıkmış olsun şu glikoz ve beni terk edip gitsin. Çok şey mi istiyorum? Ondan sonra söz, daha az börek yiyicem!

Gelecek haftaya kadar, kendinize iyi bakın. (Karşınıza aşure çıkarsa da sakın geri çevirmeyin!)

Sevgiler, Banu.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

  1. Sevimli şey seni:)

  2. Çok yaşa sen Banu! :)) Erken ya da geç; önemli olan her ikinizin de sağlığı. Senin cüce geleceği en uygun zamanı kolluyordur şimdi içeride.

  3. Meraklı Anne

    Merhaba,
    Neredeyse aynı haftalardayız. Ben de 31.haftamı bugün bitirdim. Doktorumuz sağlık durumu iyi dese de… kafası haftasına göre yaklaşık 3 ve genel ortalama 1 hafta önde dedi. Çok strese girdim…
    Umarım sağlıklı bir şekilde kavuşuruz bebişlerimize…

  4. ben de şeker yüklemesi yapılacağı hafta 2 kere aşure yemiştim ve 165 çıkmıştı şekerim kesinlikle aşureden sonraki yüklemelerde normale döndü 🙂