9 Yorum

Çocuk kütüphanelerinin kurulmasını istiyoruz

“Çok şey istemiyoruz.

Her şehirde

Diğer modern, çağdaş ülkelerde olduğu gibi

Bebek arabalarıyla rahat girilebilecek,

Merkezi konumda olan belediye binalarından birinde bir odada, hem bağış yoluyla hem de belediyenin yardımıyla oluşacak bir kütüphane;

Bu kütüphanede çocuklarımız/bebeklerimiz toplansınlar,

Okuma saatleri, kukla saatleri düzenleyelim,

Kütüphaneye gitme ve paylaşma alışkanlığını küçük yaşta çocuklarımıza aşılayalım

İstiyoruz”

diyor Esra R. Akçay Duff. Facebook’ta Okul Öncesi Çocuk Kütüphaneleri İstiyoruz adında (ancak anladığım kadarıyla sadece okulöncesiyle kısıtlı olmayan) bir grup kurmuş ve bir de imza kampanyası başlatmış: Yerel Belediyelerden: Çocuk Kütüphanelerinin Kurulmasını İstiyoruz.

Ve İstanbul Kadıköy Belediyesi bunun olabileceğinin sinyallerini vermiş bile.

Aslında çok kolay ancak organize ilerlemeyi gerektiren bir iş bu. Farklı il ve ilçelerden, bu oluşuma destek vermek isteyen ebeveynler/kitapseverler varsa lütfen önce:

 1. Change.org’daki şu imza kampanyasına imzanızı atın.
 2. Yerel belediyeleri harekete geçirmek için il/ilçe sorumlusu olun. Facebook’taki grupta daha fazla bilgi ve bir de doldurabileceğiniz form var.

Kitap okuma oranlarının yerlerde süründüğü, dünya klasiklerinin “sakıncalı” bulunabildiği ülkemizde her belediyede bir çocuk kütüphanesine gerçekten ihtiyaç var. Ve aslında hiç zor değil.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. Kurulsun kesinlikle. Paylaşalım ve ses olsun…!

 2. Spor A.ş nin sefaköy tesislerinin içinde hem çocuklar için hemde yetişkinler için kütüphane var. Biz yarın üye oluyoruz. Kimlik ve 2 resim yeterli. Belki diğer tesislerinde de olabilir,araştırmak lazım. Çocuklar spor aktivitelerinden sonra kütüphaneye gidebilirler. Ayrıca hafta içi okuma saatleri düzenleniyor.

  Sevgilerimle,

  Tipitoş

 3. Ayrıca belediyelere ait bilgievleri var. Bakınız :http://www.bahcelievlerbilgievleri.com
  Google dan bilgievleri diye aratırsanız birkaç belediyede karşınıza çıkacaktır.
  Tabiki bunların yaygınlaşması için imza kampanyasına da katılıyorum 🙂

 4. Güzel fikir.tam destek

 5. Kutuphane harika bir fikir. Biz yasadigimiz sehirde haftanin en az iki gunu oradayiz. Bir de cok tatli bir children’s librarian miz var. Bize surekli kitap tavsiyelerinde bulunuyor. Bir de benim hayalim Istanbulda bir Children’s Museum acilmasi. Bizim yasadigimiz sehirde Amerikada bir tane var. Su anda Amerika capinda must see three Children’s Museum arasinda. Cocuklar o kadar guzel egleniyor ve de ogreniyor ki. ozellikle soguk kis gunlerdi harika oluyor. Ustelik okuma gunleri de var. Bu kadar AVM acacaklarina boyle bir yatirim yapilsa cocuklarimiz icin ne guzel olur. Ustelik boyle bir muze Istanbula yakisir.

 6. Brookings SD. Chicago times da yazisi cikmis Christmas ustu. Online yaziyi bulabilirsin Elif.

 7. benim hayalim, inşaAllah olur…

 8. Lafa gelince çocukları bizden çok seven ülke yok. Ama iş icraata gelince sıfırız. Kütüphaneden geçtim kreş bile yok devlet kuruluşlarının. Etüdleri yok, kütüphane ise hayal. Adamlar büyüklere kütüphaneyi çok görüyor. Onu bırakın yakında çoğu yasaklandığı için kütüphanalere koyacak kitap bulamayacağız.