9 Yorum

Al bu Crocs’ları, TakaTuka’dan

Bu bir tanıtım yazısıdır sayın seyirciler.

Günümüzde Crocs olarak bilinen, bir kısım insan için ikinci deriden ibaret olabilen bir markayı ve o markanın internet üzerindeki tek satış noktası olan TakaTuka.com‘u tanıtacağım bugün.

Bahsi geçen marka Crocs. İlk gördüğümde “Iyyy bu ne?” deyip, “insan kınadığını yapmadan –bu durumda giymeden- ölmezmiş kuralı” gereği şimdilerde ayağımda çıkarmadığım Crocs.

Crocs. Servis bekleyen annenin dostu…

Crocs’la benim tanışmam sanırım 2000’li yılların ortasına denk gelir. O zamanlar Amerika’da yaşıyordum ve ilk olarak doktorların ayağında görmeye başlamıştım Crocs’u. 2006’daki (Deniz’e) hamileliğim ve 9 ay boyunca süren doktor ve hastane ziyaretlerim boyunca gerek kadın doğum doktorumla, gerekse gittiğim diğer doktorlarla özdeşleştirdim Crocs’u.

Ve açıkçası hiç beğenmedim, hatta gıcık kaptım. Bu neydi böyle plastik midir, kauçuk mudur, delik delik, acayip bir şey?..

Sonrasında ergenlerin ayağında görmeye başladık. Zaten pespaye giyinirlerdi bu gençler, bir de altlarına bu “plastik”leri geçirdiler miydi tam olduydu!

Sıra geldi çocuklara… Eh, “her şeyin küçüğü şirin” yasası Crocs’lar için de geçerliydi tabii ki. Öyle de oldu. Crocs’ların boyları küçüldükçe eskisi kadar sevimsiz görünmemeye başladılar gözümde. Bir de üstüne bıdık bıdık şeyler takmıyorlar mıydı, pek de fena görünmüyordu aslında…

Gün oldu, devran döndü. Deniz’in ilk yazlık ayakkabılarını (sandaletlerini) Stride Rite’dan tercih etmiştik. (Şunun gibi bir şeydi, hala sapasağlam durur) Suya, kuma, her şeye girip çıkıyordu; gerekirse çorapla da rahat giyiliyordu.

Deniz’in bu dünyadaki ikinci yazında Crocs’a bir şans verdik. O oldu. Zaten o sıralarda Crocs da ürün gamını fazlasıyla genişletmiş, klasik (önü yuvarlak) modelin dışına da çıkarak zarif bile denilebilecek modeller üretmeye başlamıştı. Sırasıyla önce Doğan, ardından ben, o aralar aramıza katılan ve yürümeye başlayan Derin (Deniz’in eskilerini devşirerek) de payımızı düşen Crocs’u aldık. Ve bir süre sonra bizim evde şöyle bir manzara oluştu:

Bir nevi Daltonlar

Geçtiğimiz kış Deniz’e botlarını da aldık, bütün kış tepe tepe giydi. Ve olduğu gibi Derin’e kaldı. Bu sene Deniz’e tekrar bir çift daha aldık, ayağından çıkarmıyor. Bense Deniz’e alırken şunları gözüme kestirdim, yakında kavuşacağız:

Peki, ilk etapta birçok insanın “Bu ne böyle, plastik?” dediği şey neden bu kadar popüler? Benim yorumum: Çok rahat, çok hafif, ayağınızda yokmuş gibi olması, bir. Suya, kara, kışa dayanıklı olması, iki. Deniz’in giydiği Crocs’ların hemen hepsi olduğu gibi Derin’e geçti, şimdi o eskitiyor (İşte bu yüzden farklı cinsiyetten çocuklarınız varsa bağlayıcı renkler alırken düşünün derim).

Neden Crocs? sorusunu TakaTuka.com ortaklarından Sevda Oğuz şöyle yanıtlıyor:

 • CROCS ayakkabıların belirleyici özelliği, vücut ısınızla birlikte ısınıp yumuşayan ve ayağınızın şeklini alan, CROCS’un özel reçine Croslite malzemesidir. Croslite ne plastik ne de kauçuktur. Kaymaz bir malzemedir; anti-mikrobiyaldir; yani, ayak ve ayakkabı kokusuna neden olan bakterilere karşı dayanıklıdır.
 • Ayakkabılar yerleşik ayak kemeri desteği, dairesel çıkıntılar ve topuğu destekleyecek ve koruyacak bir topuklukla birlikte tasarlanmıştır. CROCS United States Ergonomics kuruluşundan onaylı bir ayakkabıdır. Bu ise,  CROCS’un ayaklardaki ve bacaklardaki kas yorgunluğunu azalttığı için uzun saatler boyunca ayakta kalanlara çok daha fazla rahatlık ve yarar sağladığını gösterir. Croslite malzemeli CROCS, çıplak ayak üzerinde durmakla karşılaştırıldığında ayakta durmak için %62 daha az kas gücü gerektirir. Ek olarak,  CROCS serinletme ve filtreleme amacıyla havalandırılmasının yanı sıra kaymaz ve iz bırakmaz.

Kendisine ayakkabılara neden CROCS adı verildiğini de sordum. “Timsahlar dayanıklı ve güçlü hayvanlardır. Hem suda hem de karada eşit derecede iyi performans gösterirler ve uzun yıllar yaşarlar. Bu nedenle Crocs ayakkabılarına bu isim verilmiştir” dedi. İsmiyle büyüsün.

Şimdi bu Crocs’lar, internet üzerinden sadece TakaTuka.com üzerinden alınabiliyor.

TakaTuka, uzun yıllardır ayakkabı sektöründe olan iki arkadaşın, aralarına internet sektöründe deneyimli iki arkadaşlarını daha alarak kurdukları bir online ayakkabı sitesi. Türkiye’de tek yetkili distribötür oldukları Stride Rite ve Crocs markalarının yanında diğer seçkin ayakkabı markalarını geniş koleksiyonlarıyla birlikte online kanaldan tüm Türkiye’ye ulaştırmayı hedefliyorlar.

Crocs ve Stride Rite, TakaTuka.com’da satılan tek marka değil elbette. Ancak Crocs ve StrideRite’i internet üzerinden alabileceğiniz tek yer TakaTuka.com. Bir ay iade-değişim süresi ve ücretsiz kargo ile sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de öne çıkan bir online alışveriş sitesi.

TakaTuka.com, ürünlerini ve kampanyalarını sadece web sitesinden duyurmakla kalmıyor, sosyal medyayı da kullanıyor. TakaTuka’yı Facebook, Twitter ve Pinterest‘ten de takibe alabilir, Facebook’ta düzenledikleri etkinliklerden haberdar olabilirsiniz.

Şu sıralar TakaTuka.com’daki Crocs ürünlerinde yüzde 50’ye varan bir indirim var. Kampanya kapsamında neredeyse Amerika fiyatlarına yaklaşan rakamlar özellikle de yazlık alışveriş yapmayı düşünenler için iyi bir fırsat.

Bir bakın derim…

9 yorum

 1. Fotoğraf harika ötesi 🙂

 2. çocuklarda evet ama büyüklerde sevmedim sevemiyorum… sadece şu babet gibi olanlarını beğenmiştim, yaz için. ama çocuk için botlar şahaneymiş. Kuzey’e hamileyken kışın içi tüylü olanlarından vardı bende sıcacık giymiştim şişmiş ayaklarıma beğenmesem de…

  Uğur giyse psikolojisi bozulur, ayağı zaten 45, bu crocs’lar da 3 numara büyük gözüküyor :)))))

 3. Bu kış günü bile ayağımda Crocs var.) Alalı 5.5 seneyi devirmiş siyah Crocs’larım da artık ev terliği hizmetini veriyor; eşim de muayhanede iki çift eskitti bile.)) Bebişin ayakları 3 yaşına kadar bırt diye büyüdüğünden henüz ona almadım ama zamanıdır yakında.

  Claire botu indirimden aldım. Ufak bir sorun oldu, Taka Tuka güzel bir müşteri hizmetleri örneği sergiledi sağolsun. Fiyatlar her zaman piyasanın üstünde ama aldığın zaman 5-6 sene giyiyorsun, amortisman hesabı iyi:)

 4. Crocs candır Elif, can…Biz “Eskisin yenilerini alırız!” diyorduk, baktık eskimiyorlar, yeni modellerden hoşumuza gidenleri de alıyoruz.
  Ve ben de oğlum Alp’e aldım botlarını, çok büyük aşk yaşıyor ufaklık botlarıyla…Çok sevimliler çünkü…Ama bu internet sitesinden haberim yoktu, çok sağol…Artık devamlı takip edeceğim demek ki… 🙂

 5. Artık her büyük konuştuğum şeyi bir gün ben de yapacağım korkusuyla iddalı cümleler kuramaz oldum!!! Özellikle çocuk sahibi olduktan sonra! 🙂

 6. Ben de hamilelikte sisen ayaklarimla super rahat ettim; evde, bahcede,denizde,suda… Tas gibi hala:) dediginiz gibi kucuk ayaklara super modeller var, 2,5 yasindaki oglumda cok seviyor ,”anne terlik terlik “diye getiriyor normalde evde ayagina hicbirsey giymez ama bu aralar favorisi iki renkli lacivert mavi crocslari. Evde tek sevemeyen kisi ise esim ; hala giymiyor, rahat etmedigini soyluyor,modelde mi numara da mi hata var hala bilemiyorum ama alacaklara tavsiyem ozellikle terlikte ayak numarasina gore degil bir buyugu daha rahat oluyor. Belki de bu yuzden numara buyudukce ayakta durusu kaba geliyor ama insan gordukce gozu alisiyor merak etmeyin:) ya da rahatligi bunu kapatiyor.

 7. Bizde ailecek crocslulardanız, önce eşimde o ne öyle demişti ben ondan habersiz aldım bir dene memnun kalmazsan giymezsin dedim, şimdi hem ameliyathane de hem polk ayaklarından çıkarmıyor. Bizin için en büyük avantajı hafif olması, onun kadar hafifi yok. Elif bu siteden haberim yoktu yabancı sitelerden alıyordum haberdar ettiğin için sağol hemen bakıcam:)) Oğlana bot alınacak:))