51 Yorum

Cincüce’nin Gebelik Günlüğü, 34. hafta

Cincüce Banu’nun bu hafta bir göbek dolusu sorusu var. 

Banu’nun hafta hafta hamilelik yazılarının tümünü buradan okuyabilirsiniz.

***

Herkese merhaba!

Geçen haftaki yazıyı yazarken hop oturup hop kalkıyordum. Kan şekeri tahlillerini alana kadar da rahat etmedim. Neyse ki açlık ve tokluk şekeri sonuçlarım iyi, hatta normalden biraz düşük bile çıktı. Oh! Eve gittiğim gibi bir kase aşureyi hemen gövdeye (daha doğrusu göbeğe) indirdim.

İşin tuhaf yanı, şekerden nefret eden ben şu iki gündür nasıl tatlı şeyler istiyorum, bir bilseniz. Çay içtim miydi yanında şöyle güzel bir kurabiye, efendime söyleyeyim bir kek, pasta, kremalı bir şeyler -artık ne olursa- istiyorum. Ama dün “Pastaneye gidip bir şey alayım mı?” diye ısrarla soran sevgili Yıldıray’ın karşısında dimdik durup “Hayır!” dedim ve gidip üç kuru incir yedim. Durup dururken de şekerli yemenin alemi yok, değil mi ama? (Yine de haftaya hastaneye gidince kantinde asılı duran “Avusturya pastası bulunur” yazısı hâlâ yerinde duruyor diye bakmayacağımı sanmayın!

Bir süredir kafamı kurcalayan bir konu var. O da emzik meselesi.

Ben bu emzik denilen nesneye eskiden beri çok sıcak bakmam. Yakın zamana kadar da bakmazdım. Fakat şu aralar kafam karıştı. Eskiden şöyle düşünürdüm: Bebek dünyaya geldiğinde emzik diye bir şeyden haberi yok. Niye istesin ki? Bilmediği bir şeyi ona öğretip alıştırmanın ne gereği var? İşin bir de bağımlılık yanı var. Yıllarca emziği bıraktırmak için türlü numaralar deneyen ana babalar var. Üstelik söz konusu şeyin malzemesi plastik! Yıldıray da benzer bir düşünceye sahipti. İlle bir şey emecekse parmağını da pekala emebilirdi. Hem eskiden emzik mi vardı? Bebekler o zaman ne yapıyorlardı?

Sonra yeğenim doğdu. O emzik yerine parmağını tercih etti. Aferin, dedik. Bak çocuk doğal yolu buldu, dedik. Lakin üç yaşına yaklaşırken ve hâlâ parmağını emerken, aynı şeyleri düşünmemeye başladım. Parmağında resmen minik bir nasır oluşmuş yavrunun. Doktoru “Parmak emmeyi üç yaşından sonra bıraktırmak gerek; aksi halde diş yapısına zarar vermeye başlar,” demiş.

Bir arkadaşım, kızının kimi eşyalarını bize vermek için ayırmış. “Bak bu da hiç kullanılmadı, alın lazım olur,” deyip bir emzik de verdi. Ben de yukarıda yazdıklarımı ona da saydım. Bana öyle bir baktı ki, “Ah Banu ah, öyle oturduğun yerden konuşuyorsun ama hiç de öyle değil; gün olur devran döner,” bakışıydı bu. İşte o zaman bana hiç düşünmediğim bir konudan söz etti: Emme içgüdüsü.

Kitaplarda ve internette okuduklarıma göre bebeğe emzik vermek tartışmalı bir konu. Emme içgüdüsü nedeniyle, bebek emmediği zamanlarda emzikle sakinleşirmiş. Ancak sırf sussun diye, ağlamasın diye ya da uykuya dalsın diye emzik verildiğinde bu durum bebeğin daha çok sinirlenmesine neden olabilirmiş (Emdiği halde doymamak, uykudayken emziği düşürünce uyanmak vs…). O nedenle önerilen şey bebek karnını doyurduktan sonra emme eylemini sürdürürken emzikten yararlanmakmış. Anladığım kadarıyla en dikkat edilmesi gereken nokta, annenin bebeğin karnını doyurduktan sonra bebeği memede tutmaması. Bebek her canı istediğinde annesinin memesine götürülürse bir noktada ipin ucu kaçıyormuş. Bu noktada anneyi rahatlatmak adına emzik kullanılması öneriliyormuş. (Yine de bazı görüşlere göre parmak emziğe göre 1-0 önde. Çünkü bebeğin parmağa ulaşması daha kolay, yeri düşüp kirlenme derdi yok ve daha doğal. Üstelik anne karnından beri parmak emmeye alışıklar.)

Tabii tüm bunlar benim için sadece teorik bilgiler. Uygulamada başıma ne geleceğini bilmiyorum. Bebeğin huyunu suyunu da bilmiyorum. Her bebeğin tepkisi de aynı olmuyor ki. Ne yaparsak yapalım emziği asla kabul etmeyebilir ya da tam bir emzik bağımlısı olabilir. Yaşayıp göreceğiz. Sonuçta hiçbir insan ilelebet parmak ya da emzik emmiyor. Bir yerde bırakıyorlar. Önemli olan çocuğu en az yıpratacak yöntemin ne olduğunu bulabilmek.

Gelelim sorulara…

 • Sizin emzikle ve parmak emmeyle ilgili deneyimleriniz neydi? Siz ne yaptınız? Nasıl bir yol izlediniz?
 • Emzik almam gerekirse, ne önerirsiniz? Silikon emzikle kauçuk emziğin farkı nedir? 
 • Zamanında evde bir tane bulunsun diyerek küçük bir biberon almıştım. Olur da sütü sağmam falan gerekirse, bu biberonlardan kaç tane ve kaç mililitrelik almam gerek?
 • Süt sağmak demişken, süt sağma makineleri ille de gerekli midir? Hangi durumlarda kullanılır? İşe yarar mı, yoksa alınıp da bir köşede kalır mı? Acaba doğumdan sonra, bekleyip duruma göre mi hareket etmeliyim? Ne önerirsiniz? Siz ne yapmıştınız?

Sevgiler…

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

51 yorum

 1. Merhaba ,bildigim kadarıyla bazı bebeklerin emme ic gudusu cok guclu oluyor.Ben de emzige cok karsiydim ama kızım bebekken uyumakta cok zorlanıyordu 5-6 emzik cesidi aldıgımızı hatırlıyorum uyutana kadar agzında tutturmaya calıstıgımızı hatırlıyorum,o derece yorulmustuk yani.Ama kendisi hic birini kabul etmedi ve bir gun parmak emmeyi kesfetti.Su an 5 yasında ,en sonunda pedagog yardımıyla gecen kıs bıraktırmayı basardık ama geceleri, sabaha karsı uykusunun en derin anında bir de bakıyorum sokmus parmagı agzına.Yine de cok yol katettigini soyleyebilirim cunku baska zaman emmiyor.Evet agız /diş yapısına cok zararlı.Bazı dr lar 3 ten sonra bazıları 4 ten sonra bazıları 5 ten sonra zararlı diyor ! Sanırım emzik kullananların bırakması daha kolay oluyor.Bir gun bir arkadasım emzigi attı ve artık emzik satılmadıgına ikna etti kızını.1-2 sızlanma sonrası bir daha emzik lafı edilmedi.Benim tavsiyem bastan cok katı olmayın ,ayrıca emzik emmeyen bebek surekli anne memesinde oluyorki muthis yorucu bir durum.Ozetle kendi tecrubem sonrasında ,ileri yasa kadar vermemek kaydıyla ,artık emzige o kadar da karsı degilim.Sevgiler…

  • merhaba, hangi yöntemleri izlediniz, biz de hala parmak emmeyi tam olarak bırakamadık, çocuk psikiyatrına da gittik ama tam oldu derken geri dönüş yaşıyoruz..

   emzik sorusuna gelince büyük kızım parmak emdi, 5.5. yaşında ve hala emiyor, küçük ise bazen parmak bazen emzik emiyor, emziği bulamadığı anda parmak ağzında. doktorlar anne karnında da parmak emmiş olduklarını söylediler, küçük benim ameliyathaneden gelme sürem içinde bile parmak emmiş. bana sorarsanız emzik emmesini tercih ederim. büyüdükçe her yere ellerini dokundukları için parmakta çok temiz olmuyor ve şu ana kadar edindiğim tecrübe parmak emmeyi bırakmanın daha zor olduğu yönünde.

   • Merhaba Tuba ,anne karnında parmak emme konusunu siz soyleyince hatırladım.Karnımdaki fotografında gercekten de parmagın agzında oldugu cok net goruluyor.Gittigimiz pedegog un bize tavsiyesi şu şekilde idi: Bir gece boyunca yanında olun ,ne zamanki eli agzına gidecek olsa bir sekilde dikkatini baska bir yone cekin olmustu.Bizim durumumuzda ise şu şekilde oldu,bu arada kendisi de büyümüş olduğu ve artık emmek istemedigini belirtiyordu .Benim evde olmadıgım bir gece boyunca ablam yanında yattı ve sabah oldugunda gece hic emmedigini soyledi.Ben de vayy demek basarmıssın seni tebrik ediyorum deyince cok mutlu oldu.Aynı gun arabada yolculuk ederken cok uykusu geldi ve parmak emmeden uyuyamayacagını soyledi.Ben de onu basarabilecegine ikna ettim ve sonunda emmeden uyuyakaldı.Uyanınca yine basarısı icin tebrik ettim demekki sen artık gercekten bıraktın dedim.Gercekten cok enterasan ama sigara gibi bagımlılık sayılan parmak emmeyi bu sekilde bıraktı.Dedigim gibi uykusu cok derin oldugunda devam edebiliyor.Gecen ay gittigim bir disci ki , daha once bu sorundan dolayı ortodontiste gitmistik ve o bundan bahsetmemisti, agza uygun takması icin bir sey yapacagını 1-2 gece onu dislerine takarsa gece emmesini de rahatlıkla bırakacagını soyledi.Ucu tırtıklı bir seymiş ve cocugu rahatsız etmiyormus.Ama bunu parmak emmeyi bırakması icin degil ,dislerinin duzgun olması icin sadece bir kac gun takması gerektigini belirtin dedi.Onumuzdeki surecte bunu da deneyecegim.Bu arada reklam gibi olmazsa gittigimiz pedeagog un da detaylarını paylasırım.Kendisi de anne ve cocuguyla aynı sorunu yasamıs.

 2. cevap 1 ve 2 – ben doğum çantamıza koymuştum bir emzik. nuk’un kauçuk olanını tercih etmiştim. hastanede ihtiyaç duymadık. ama eve geldikten sonra, ilerleyen günlerde sürekli ağlayıp, bağırıp çağıran yavrunun ağzına tıkmaya karar verdik (: kauçuk’u sevmedi, silikon tercih etti hep. nuk, chicco vs. denedik. wee’de karar kıldı. kesinlikle kendi belirliyor her şeyi (: 1,5 yaşına kadar emdi, ayrılması korktuğum kadar zor olmadı. ucunu kestik, çöpe attık, kurtulduk.

  insan bazı şeyleri yaşamadığında mantıklı(!) değerlendiriyor. hani elif hanım’ın hep söylediği söz var ya… anne olmadan önce mükemmel bir anneydim diye… sahiden öyle… bebekler farklı farklı… haliyle tecrübeler de çeşitleniyor. şimdiden karar vermeyin, aklınıza yatan bir tane elinizin altında bulunsun, vakti gelince içinizden gelirse ve ihtiyaç duyarsanız kullanırsınız.

  cevap 3 – biberon hastane çantasında bulunmak zorunda değilmiş bence. ben koymuştum ama kullanmadım. sütünüz gelmese bile hemen mama vermeyi düşünmeyeceğinize göre hemen ihtiyacınız olmayacak biberona. gerçi uzun süre hastanede kalmazsınız umuyorum ama olursa da eşiniz bi koşu gidip evden getiriverir. hemşireler mama takviyesini gerekli(!) görürse de “biberon yok”dersiniz, bahane olur. benim oğlum “cins” bir bebekti galiba. emmeyi öğrenmesi epey zor oldu ve vakit aldı. hastanede çok uğraştık baktık emmiyor, e süt de vardı. küçük, temiz bir kaşığa sağıp sağıp damla damla besledik emmediği zamanlarda. zaten sürekli emzirmeye uğraşacağınız için, her türlü fikir geliverecek aklınıza. umarım emzirmek zor bir tecrübe olmaz sizin için. iki üç tane küçük boylarından alsanız yeter şimdilik. fazlaca almayın ki, kullanmazsanız boşa gitmesin. hem kullandıkça markayı, tipi değiştirmek isteyebilirsiniz.

  cevap 4- ben emzirme sıkıntısını fazlasıyla yaşadığım için süt sağma pompası elzemdi benim için. gerçi evdeki yetmeyip hastanelere taşındığım bile oldu, ki umarım yaşamazsınız böyle bir şey. her yerde satılıyor türlü türlü. doğumdan sonra ihtiyaç duyacağınızı anladığınız an hiç düşünmeden hemen edinin bir tane. benimki elektrikle ve pille çalışan bir modeldi. 1,5-2 saatte bir kullandım. en büyük kurtarıcımdı benim ilk 3-4 ay. hala kıymetli bir köşede durur belki sonraki doğumlarda ihtiyaç duyarsam diye…

  umarım hep güzel anılarla tecrübeler edinirsiniz… inanın sağlıkla yavrunuzu kucağınıza aldıktan sonra hiçbir şey çok önemli değil. emzikmiş, süt sağma pompasıymış, giysiymiş… hepsi birkaç dakikalık mesafe sonrasında bulunabilen şeyler… babalar ne güne duruyor?

 3. Banu, ben emzik ve parmak deneyimlerimi şöyle toparlamıştım: http://blogcuanne.com/2010/08/25/bebegim-parmak-mi-emsin-emzik-mi/

  Biberon ve süt pompasına gelince: Biberon hallolur da, bence süt pompası mutlaka bulunmalı. Sütün geldiği ilk günlerde, vücudum bebeğe göre hızını ve miktarını ayarlayana kadar çok faydasını gördüm ben. Bebek hepsini ememiyordu, memeler dolup taşıyor, çok ağrıyordu. Hem fazla sütü sağıp biriktirmek, hem de vücudu daha fazla süt salgılaması için uyarmak açısından ben önceden al derim.

  Pompa konusunda ben hep Medela’cı oldum. Ben evden çok çıkmayan, daha doğrusu bebeğinden ayrılmak zorunda kalmayan, haftada bir ya da iki, o da belki biberondan süt veren bir anneydim. Pompayı fazla sütüm olduğunda, ya da bir yere gideceğimde süt sağmak için kullandım. Bu anlamda Medela benim işimi gördü: http://blogcuanne.com/2010/08/05/ilk-uc-ay-icin-anne-urunleri/

 4. Merhabalar,
  Benim kız kardeşim ilk olarak emzik emmeye başladı. 5 yaşlarında iken, anneanneler falan birleşip bu yaşta emzik hiç yakışmıyor diye bıraktırma operasyonu başlattılar. Onu yaptılar, bunu yaptılar bırakmıyor. Son olarak çok kötü bir planla çocuğun önündü emziği yaktılar. Korkup bırakır düşüncesi ile :\ sonra kız kardeşim bu olaydan baya sarsıldı çünkü emziğine çok değer veriyordu. Kısa bir süre sonrada baş parmağını emmeye başladı. İlkokul 3. sınıfa kadar parmak emiyordu. Küçükken yapma etme diyince “emicemmm” ağlıyordu. Zamanla aklı ermeye başlayınca ilkokula giderken annem çok üzülüyor diye gündüz emiyordu fakat gece uykusunda emmeye devam ediyordu. Birde sabah uyanıp baş parmağının buruştuğunu görünce uykusunda emdiğini anlayıp bu seferde üzüntüsünden ağlıyordu 🙁 Yan etki olarak sürekli emilen baş parmak zamanla incelmeye başladı! birde üst çenesi ve akabinde dişleri öne doğru kaymaya başladı! Ne yaptık ne ettiysek bıraktıramadık. Çünkü dediğim gibi gündüz emmese bile istemsiz uykusunda emiyordu. Sonra çareyi pedagoga danışmakta bulduk. Süslü püslü bir takvim hazırlamış. Her gün kutu içinde. Bir kaç seans kız kardeşimle görüşme yaptı sonra bu takvimi verdi ve kendi kendine her sabah uyandığında emdiği günlere üzgün yüz, emmediği günlere gülen yüz stickerı yapıştırmasını istedi. Derken derken bir kaç ay içinde tamamen bıraktı parmak emmeği. İşte böyle bir tecrübemiz olmuştu.

 5. Ben hastanede verdim emzigi cunku gogus ucum yok ve silikon aparatlardan kullanmam gerekiordu doktor odaya gelip bunu vermioruz dediginde silikon basligi gostermistim cenesi kuvvetlensin zaten bundan cekiyor diye. 2,5 yasinda emzikle sadece uyurken beraberiz onuda zamanla biraktiracagim daha hazir degil. Philips avent kullandim silikon ve tek yuzeyli olandian doktor brown biberon almistim ben cocuk buyudukce ebatini buyutuyorsun. . Ben sut yonunden sansli bir anneydim bolcana sutum vardi ve tek
  Memem bebebgimi doyuruyordu ve digeri agri yapiordu bende sagiyordum depo yapmistim ise tekrar basladigimda da once depodakileri eritmistik ayrica bebekle disari cikarken yaninizda sagilmis sut oldugunda emzirme odasi arayacaginiza biberona koyup cocugu doyurabiliyorsunuz emzirmeniz gereken sutude sagiyorsunuz. Birde ben 7 aylik flndi gece tam uyumaya basladiginda uyumadan once sagilmis sutten verdigimde daha tok uyuyordu deliksiz. Sutunuz cokta olabilir hicte olmayabilir sut bunyesel bisi sagmak gerekebilir. Allah kurtarsin 🙂 maratona az kalmis

 6. Oğlum şu an 5,5 aylık taze deneyimlerim var 🙂
  •Ben de emziğe sıcak bakmıyordum ama gerektiği durumlarda kullanmak lazım. Emzik parmaktan dahi iyi çünkü senin kontrolünde. Bıraktırmak daha kolay olur diye düşünüyorum. Parmak mmeyi bıraktırmak daha sıkıntılı gibi geliyor, he saniye yanında olamayız. Doktorumuz ilk bir ay vermeyin sonrasında emzik verebilirsiniz demişti. Emziğe karşı değildi. Her zaman yanında olamayacağım için emzik gerekli. Hele ki çalışan bir anne isen… Fakat bize uykuya daldıktan sonra çıkarın, yerli yersiz her zaman vermeyin ve 1 yaşında bıraktırın dedi. Bunlardan ne kadarına uyuyoruz, uyabileceğiz bilmiyorum.
  •Hangi marka, hangi tür emziği emeceğine çocuk karar verir, sen bir kaç çeşit al o denesin 🙂 Biz nuk kullanıyoruz.
  • Biz yine nuk un 150 ml lik biberonu aldık. Ama ileride daha büyüğü gerekir diye düşüyorum.Süt ve meyve suyu için. İlk aldığım biberon klasik bildiğimiz emzik modelli biberondu fakat bizimki de anne sütü aldığı için daha sonra anne memesine daha çok benzeyen daha geniş kavrama alanı olan emzikli biberonlardan aldık, memnunuz, tavsiye ederim. Bu arada meyve/sebze suyuna başladığında süt/mama biberonu ile meyve/sebze suyu biberonu ayrı oluyor.
  •Sağma makinesi benim için kurtarıcı oldu. Doğumdan sonra yaşadığım en kötü deneyim fazla sütten, süt kanallarının tıkanması. İki kere oldu. Sabaha kadar çok sıkıntılı zaman geçirdim. Sıcak su, masaj öldüm bittim. Bebek çok küçük olduğundan emerek memeye boşaltamıyor. İlkinde eşimi sabahım köründe sağma makinesi almaya yolladık. Eğer bu şekilde süt memede kalırsa mastit (iltihab) olabiliyorsun, antibiyotık kullanman gerekebiliryor, antibiyotik de sütten çocuğa geçebilen birşey maalesef. Ayrıca sen bebekle birlikte olamayacağın durumlarda önceden sağdığın sütü biberonla veriyorlar, sen de rahatça işini halledebiliyorsun. Bebekten bağımsız birkaç saat geçirmek ya da başkası ilgilenirken 1-2 saat uyumak psikolojik olarak da rahatladıyor seni. Sütü olan annelere sağma makinesini taysiye ederim. Mutlaka elektirkli olsun, hem elektrikle hem de pille çalışanlar var. Benimki onlardan elektirik prizi bulamadığın yerlerde pilli model kurtarıcı bence.

  Sağlıklı, kolaylıkla bebeğini kucağına alırsın inşallah…

 7. henüz 3 aylık taze bir anne olarak naçizane fikirlerim emzik şart daha doğar doğmaz tıktık ağzına 🙂 ama almadı küçük zilli 2,5 ay takla atarak vermeye çalıştım çeşit çeşit emzik aldım( chicco, nuk, bebedor, avent, damaklı damaksız kauçuk silikon…vb) almadı tam vazgeçmiş aman parmağını emmiyo işte diye düşünürken weenin emziğini aldı 🙂 eşim bu saatten sonra emziğe ne gerek var derken bi ağlama krizinin ortasında ağzına soktuk anında ses kesilip uyudu 🙂 bu kadar ısrarcı olma bi nedeni de dişleri çıkınca parmak emmenin parmağa zarar vereceğini düşünmem kuzenimin parmağı yarılmıştı da 🙁

  gögüs pompası ilk zamanlar için çok gerekli hatta ben bilemedim sağma işlemini sık yapmadım ilk günler gögüslerim çatır çatır çatladı 🙁 çektiğim ağrılarda cabası oldu pompa ilk haftalar hayat kurtarıcı hatta pompa alırken süt saklama poşetleri de al artanı depolarsın. pompa sonradan çok elzem olmuyo en azından benim için öyle oldu kenarada bekliyor şimdi ama çalışmaya başlayınca o da çalışmaya başlıcak:)

  biberonda gögüs ucu çatlakların olduğunda (umarım olmaz) çok lazm bence sağar biberonla verir rahat edersin tabii bebeğin emme isteği fazla olmalı gögsü reddetmemeli..hatta gögüs ucu çatlaklarına karşı şimdiden önlem ala beni uyaran olmadı bu kdar acıyacağını hiç tahmin etmemiştim 🙁 ağlayarak emzirdiğim çoktur sızıntıya karşı gögüs pedi de al hatta hem ucu ıslak kalınca daha çok tahriş oluyor onu önler çok uzattım galiba işe yarar umarım …

 8. Birçok endişe, heyecan, araştırma halinde olduğunuzdan bebeğinizide 4 4 lük herşeyi ile tam olarak karşılamak, kavusmak istiyorsunuz.
  Burada herkes şu emzik en iyisi diyecektir ama aslında tercihi kuzunuz belirleyecek.
  Bizim eve ilk dönemler giren emziğim sayısı belirsizdi, hiç birini kabul etmedi.. En sonunda silikon damaklı nuk’ a karar verdi.
  Bende parmak emmeyi uygun görmüyorum cünkü emziği bebek bilinçlendiği dönemde siz kendiniz çıkartıp verebilirsiniz, bizde uyku saati emilir sadece. Parmağı kontrol etmek zor oldugından daha da bağımlılık yapabilir.

 9. Ben doğum çantasına biberon,emzik ve süt sağma pompasını da koymuştum fazlasının hiçbir sakıncası yok.çünkü neyle karşılaşacağın hiç belli olmuyor.

  Emzik chicco kauçuk ; biberon 150 cc chıcco veya avent yeni doğan akışlı ikisi oldukça iyidir.

  emzik konusunda hiç tereddüt yaşamadım. sonuçta bebekler emme güdüsüyle dünyaya geliyor.şimdiki emzikler çene,diş ve damak yapısına oldukça uyumlu, kızım doğduğunda annem hemen emziği tutturdu ve inanamadım nasıl bu kadar kuvvetle çektiğine. şuan 17 aylık olan kızım sadece geceleri uyurken emzik kullanıyor.
  normal doğum yapmama rağmen sütüm tam bir hafta sonra geldi . gelmediği halde her beslenme zamanı önce emzirdim (anneden emmeyi de unutmasın diye) daha sonra mama verdim .emzirmediğim zamanlarda da avent manuel süt sağma pompası ile sağarak sütümün gelmesini sağladım. süt geldiği zaman da tamamını ememediği için sağıp derin dondurucuda stok yaptım ( işe başlayınca çok işe yaradı).mama vermek zorunda kalınırsa (inşallah kalmaz) doğru biberon emziği seçilirse anneyi emmeyi de bırakmıyor.

 10. Merhaba;

  Çok klasik bir cevap olacak ama.. Bunların hepsine bebek kendisi karar veriyor aslında. Siz illa emzik emsin dersiniz ama bebek kendinizi yırtsanız da emziği almayabilir ya da çok karşı olursunuz ama saatlerce ağlayan bebeğin emzik emince anında sustuğunu görüdğünüzde en sevdiğiniz eşya emzik olur birden 🙂

  Benim oğlumla alakalı değişik durumlarımız söz konusuydu. Hastanede hemşireler tarafında emzik ağzına tıkılmak suretiyle, yoğun ısrarlar sonucu emziğe alıştırabildik. Şartlarımız onu gerektiriyordu ve biz kendimiz alıştırdık emziğe; talep gelmeden. 1 yaşına kadar gece gündüz, uyur uyanık sürekli emdi. 1 yaşından sonra baktım durum vahim gündüz emzik işini yasakladım. Emzik=uyku dmek oldu. Sadece uyurken verdim ama emzik için uyku numarasına yattığı da çok oldu. Aşk vardı aralarında bir nevi. 2,5 yaşından sonra her gün emziklerin bebekler için olduğunu yakında o emzikleri yeni doğan ve çok ağlayan bebeklere vereceğimiz, ya da kirlendikleri için çöpe atacağımızı anlattım.
  3 yaşına 1 ay kala bir sabah uyandığında emzik pis dedi ve gidip çöpe attı. Çookk şaşırdım ama dönüşümüz olmasın diye hemen gidip sokaktaki çöpe attık torbayı. Sonra çok pişman oldu tabi 🙂 O gün öğle uykusuna geçemedi çookk zorlandı ve 1,5 yıl sonra ilk defa ayağımda sallayarak uyuttum. Gece uykusuna da geçerken biraz ağladı ama uyudu. VE BİTTİ. Bu kadardı. 2 yıldır gözümda dağğ gibi büyüyen emziğe 20 saatte veda etmiş oldu.

  Parmak emme bence daha sakıncalı. Emzik ortadan yok edilebilen birşey sonuçta ama parmak?? Bir de emilmek emziğe zarar vermiyor ama parmağa zarar veriyor bir süre sonra.

  Emzirmeyle alakalı çok fazla deneyimim maalesef yok ama süt sağma makinesi bence büyük ihtiyaç. Ama nasıl bir makine olacağı annenin durumuna bağlı. Eğer çalışmayacak ve bebeğiyle sürekli yakında olacaksa manuel pompa bile yeterli olabilir. O da bebeğin içemediği kısmı çekmek ya da bebeği bir öğünü için aile büyüklerine teslim edip nefes almak için dışarı çıkarken sağmak durumunda vs..
  Ama çalışılacaksa emişi daha kuvvetli ve daha işlevsel olan (ameda, lactaline vs.. ) elektrikli bir pompa tercih edilmeli diye düşünüyorum.

  Biberon için ise; az akışlı ve anne memesline yakın olan -sanırım nuk- modeller vardı, onları tercih edebilirsiniz.

  Kolaylıklar diliyorum..

 11. Ben de sizin gibi emzik dusmaniydim, ilk oglumu hic alistirmak istemedim, 4 yasinda ve hala parmagini emiyor. Ama genelde yorgun oldugunda ya da yeni bir ortama girdiginde emiyor, beni cok rahatsiz etmiyor. Ikinci oglum 8 aylik emzik denedim ve ilk dogdugunda ise de yaradi ama ben emzigi alisklanlik haline getirmedim o da bir sure sonra istemedi. Ilk oglumun aksine hic parmak emmedi bundan sonra da emmez. Yani bebegine gore degisiyor. Ben hala pek emzik sever bir anne degilim.

  Pompa konusunda kesinlikle Madela, Ben calisan bir anneyim ve ilk oglumda 16 ay simdi de 8 aydir ayni pompayi kullaniyorum.

  Biberon icin Dr.Brown ‘in biberonlarini tavsiye ederim, her bebek her biberonu sevmeyebilir tabii.

 12. Merhaba Banu,
  Benim de doğum öncesi duruşum emziğe karşıydı, fakat ilk doğduğu günden itibaren hastanedeki hemşireler emme güdüsünün çok güçlü olduğunu, emzik kullanmamın iyi olacağını söyledi. Bir süre kullanmadık, fakat sonrasında doktorum da aynı şeyi telkin edince kullanmaya karar verdik. Emziğin hayatımızı kolaylaştırdığı zamanlar da oldu, zorlaştırdığı zamanlar da. Emzirmek benim için özellikle ilk aylar yeterince zordu (acılar, sızılar, yaralar, vs..), bir de emzik olarak kullanılmayı bedenen kaldıramazdım sanırım. Diğer yandan, ipin ucunu azıcık kaçırınca bebek geceleri de ona bağımlı olabiliyor ve uykunun tam ortasında emzik için ağlamaya başlayabiliyor. Neyseki büyüdükçe yatağın içinde emziğini de kendi bulabilir hale geliyorlar 🙂 Biz bir süre sonra kendimiz Kuzeycik uyuduktan hemen sonra yatağının çeşitli yerlerine toplamda 8 tane emzik yerleştirir bulduk, gece bizi uyandırmasın diye 🙂 Tabi bu ipin ucunu kaçırmak oluyor… Daha kontrollü olabilirdik. Ama bıraktırmak beklediğimiz kadar da zor olmadı. Kuzeyin zaman içinde toplam 8 emziği oldu. Bunlardan yıprananlar sırayla çöpe atıldı, Kuzeyin de onayıyla. Üzüldüğünde de hep, nasıl olsa abi olduğunda emziğe gereksinim duymayacağını, ve o abi olana kadar da yeterince emziği olduğunu fısıldadık kulağına. Yeni emzik almak diye bir şey konuşulmadı bile hiç. Son emziğe kadar hiç sorun yoktu. Son emzik çok kıymetli oldu elbette. Eski püskü demedi, gezdirdi Kuzey onu ağzında. Tabii biz sık sık emziğin kopma noktasına gelip gelmediğini kontrol ettik. En sonunda bir gün emziğin yanından azıcık kesik açarak kopmasına yardımcı olduk, Kuzey’den gizli. Emzik Kuzey’in elinde koptu. Biraz evirdi çevirdi elinde. Artık işe yaramayacağını anlayınca da götürüp çöpe attı kendiliğinden. Emziklerimizin hepsi tükendiğinde Kuzey yaklaşık 21 aylıktı, ve henüz meme emiyordu. Sonrası benim için biraz daha zor oldu, özellikle geceleri Kuzey emziğin yerine beni koymaya çalışınca. Gereksiz her emme de bunun benim için acılı bir süreç olduğunu anlattım ona. Bir gece artık sütümün kalmadığını ve acı çektiğimi söyleyerek rest çektim. Ve sonrasında da kararlı davrandım. O gece Kuzey 2 saat ağladı. Ben de onunla birlikte ağladım. Sonra da bana sarılıp uyudu. Sonra birkaç denemesi oldu, ‘acıcık anne acıcık’ diyerek ama kararlı davranmaya devam edince o da bu meseleyi kapamaya karar verdi. Hepimiz için mutlu son :). Şimdi ikinci çocuğumda ne yapardım diye düşününce boşlukta kalıyorum. Artık emziğe karşı bir duruşum yok. Sanırım o anki hislerime göre karar verirdim ne yapacağıma… Hamileleğinizin kalan günlerinde bol huzur dilerim…

 13. Emzik konusunda ben de cok onyargiliydim, vermeyecegim diyordum. Ama Kaan uykuya gecmekte sorun yasayan bir bebekti ve cogu bebek gibi surekli emmek istiyordu. Emme durtusunu tatmin etmek istiyordu. 1 aylik olmasini bekledim, bazi kaynaklarda annesini emmeye tamamen alistiktan sonra emzik verilmesi tavsiye ediliyordu ve bana mantikli geldi. Bana gore onemli olan nokta dogar dogmaz emzik verilmemesi, boylelikle emmeyi emzikle degil annesinin memesiyle ogrenir. 1 aylik olunca sadece uyuyacagi zaman vermeye basladim emzigi ve uyuyunca hemen cikardim. Uyanik oldugunda hic vermedim. Simdi 7,5 aylik ve sadece uyuyacagi zaman emzik ariyor, hatta bazen aramiyor bile. En azindan simdilik durum boyle 🙂
  Kaan dogmadan once aldigim damakli emzigi sevmedi, Avent’in damaksiz emzigini kullaniyoruz hala.
  Sagma makinesi konusunda ben de kararsiz kalip, almamistim. Dogumdan sonraki 3. ya da 4. gun daha once makul miktarlarda gelen sut bir anda gelip baski yapinca Kaan emmekte zorlandi, sabaha karsi odunc almistik bir yerden de oyle rahatladim. Yalniz o model su anda yetersiz kaliyor, alacaksaniz biraz guclu bir model almak daha iyi. Bebek biraz buyuyunce birakip cikmayi dusunuyorsaniz ya da gece ogunlerini biberonla vermeyi dusunuyorsaniz sut de birakmaniz gerekecegi icin makine almalisiniz. Ben 1-2 kere biraktim Kaan’i, biberon degil kasik kullandik. Biz 2 boy almistik ama gerekli buyukluk nedir bilmiyorum hic kullanmadigim icin.
  Sevgiler 🙂

 14. valla ben ikisini de vermedim aramadı da sorun da olmadı

 15. Merhaba,
  Bende emzige cok karsiydim ama anne memesine bagimli bir oglum vardi, 1 aylikken ablam bizdeykdn verelim emzik sende rahatla o da rahatlasin dedi. Verdik ve hemen kabul etti, hayatima cok buyuk rahatlik getirdi. Disaridayken hele veriyordum agzina hemen sakinlesip uyuyordu, gece 8-9 kere uyanmasini azaltmisti. Cok faydasini gordum acikcasi. 23 aylikken artik gece gunduz agzinda oldugundan cok sikayetciydim. emzikleri max. 2 ayda bir degistiriyordum, 23 aylikken oglum yeni aldigim emzigin dis tarafindaki resmi begenmeyerek birakmak istedi (hep nuk’un silikon emziklerini kullandik, agzina tam oturan en guzel oydu) o gun birakma karari aldik, bu kadar bagimli olmasina ragmen 2 gecemiz zor gecti 3. gece deliksiz uykuya geri donus yapti 🙂 cevremde biraktiran herkes max. 2-3 gun zorluk cekti. Parmak emmeyi biraktirmak bu kadar kolay degil cunku her an yaninda, yaninda olan birseyide terk etmesi cok zor. 27 yasinda bir arkadasim var bazen gece uyandiginda halen parmaginin agzinda olabildigini soylemisti, o cok buyuk etkendir emzik vermemde 🙂
  Sut sagma makinem vardi benim, ama pek kullandigim soylenemez, kisiden kisiye degisiyor ama kullanim.
  Biberon alin bencede, ben rezene cayini biberonla veriyordum. Avent’in biberon setini almistim, icinde 2 kucuk, 2 buyuk boy biberon ve biberon fircasi vardi, tavsiye ederim.. Buyuk boylerini suanda disarida suluk olarak kullaniyoruz. Biberona uyumlu suluk basliklari var.

 16. Merhaba banu,

  Ben de 34. haftamı doldurmak üzereyim. Aynı tarihlerde doğum yapmamız muhtemel. Gebelik günlüğünü ilgiyle okuyorum. Son zamanlarda bir dolap kitapta da uzun vakitler geçirir oldum. 🙂

  Ben eksikler konusunda birer tane alma kararı ile yol alıyorum. Emzikde avent silikon, biberonda nuk cam tercih ettim. Süt pompası konusunda da bir arkadaş manuel avent marka kendi pompasını verdi.

  En iyisi herkesin hemfikir olduğu üzere bebeğe göre şekil almak, en doğru karar onu yaşarken alınıyor bence, oluruna bırakmak iyisi…
  Ben elimden geldiğince bunu yapmaya çalışıyorum.

  Sağlıkla doğmaları en önemlisi, başka her problem çözülüyor, çözülür.

  Sana ve bebeğine sağlık diliyorum.

  Sevgiler

 17. Bence hem süt pompan hem de fazladan biberonun olmalı. Hastane çantana biberon (kaynatılmış) koy. Herhangi bir sebeple bebeğini emziremezsen sağıp verirsin. İlk günlerde gelen anne sütünün bebeğin bağışıklık sistemi için çok önemli olduğu söyleniyor. Zaten sen de göreceksin kıvamı ve rengi daha farklı oluyor. Pompa olarak da medela kullanmıştım ben çok memnun kaldım. Ben bebeğim 17 günlükken 2-3 saat işe gitmek zorunda olduğum için sağmaya başladım. Ama bebeğimin yanında olsaydım sağmayı asla tercih etmezdim. Sütüm azdı ve her sağışta miktarını gördüğüm için çok üzülürdüm.. Bir de sağdıktan sonra yeniden süt oluşması için 3-4 saat geçmesi gerekiyor. O yüzden süt pompaları ile aram iyi değildir. Ama çok elzemdir onu da söyleyim. Sütü bol olan anneler için evde de olsalar sağmak gerekebiliyor. Ben yapmadım ama doğumdan 1-2 ay sonra sonra kocasıyla ara sıra akşamları dışarı çıkmak isteyen bir arkadaşım sağıp eve bir biberon bırakıyordu ve en az 3 saat rahat ediyordu. Ben bu hikayelerdeki annelere o zamanlar kızmış ancak şimdi anlayan ve onaylayan bir anne olarak süt pompası her halükarda şart diye düşünüyorum. Emzik meselesini dert etme derim. Benim büyük oğlum memeye düşkün değildi. Karnı doyar doymaz kafasını çekerdi. Ama emzik emdi. 1,5 yaşına kadar. Bir gün balkondan düşürdük ve emzik gitti yok dedik. O gün bitti emzik hikayemiz. Her çocuk aynı olmaz tabi ama yine de çocuğun emme güdüsünü de tatmin etmek gerekiyor diye düşünüyorum. Bizim doktorumuz emziğe sıcak bakıyordu. Biz de sıkıntı yaşamadık. İkinci oğluma emzik vermedim. Çok pişmanım. Sabahlara kadar memede uyuyor. Çok sık uyanıyor ve tekrar uykuya dalabilmek için meme arıyor. 16 aylık ve dün memeyi bıraktırma kararı aldım. Bu gece meme vermedim ne o uyudu ne de ben. Onu incitmeden nasıl bitireceğiz bu işi bilemiyorum.

 18. 1. bebeğime 2. gününden itibaren kauçuk emzik verdim. silikonun zararlı yada olumlu etkileri henüz kanıtlanmadığından silikon konusuna sıcak bakmıyorum çünkü.
  2. hiç biberon kullanmadım. hijyen açısından sağlıklı bulmuyorum. bir dönem yaklaşık 1 ay kadar biberonla anne sütü içirme girişiminde bulunmamıza rağmen, oğlum biberon kullanmayı reddetti ve sonradan farkettim ki bebek keyfince bir yol, yöntem belirliyor kendne.
  3. süt sağma makinesini doğumdan sonra yaklaşık 3 ay kadar kullandım. dondurucuya bol bol süt depoladım, üzerine oğlum dolu dolu emdi ama şimdiki aklım olsaydı çok da buna yatırım yapmazdım. süt mekanizması talebe bağlı olarak çalışıyor çünkü.
  şimdiden size kolay gelsin 🙂

 19. yasemin kocabas

  emzik almasini cok istedi dogdugu hun verdim almadi. her markq ve cesit denedim ama almadi. beni emzik yerne kullaniyor. sabaha kadar emmek istiyor

 20. Esra Sokullu Değerli

  Merhaba,

  Ben de sizin gibi bebeğim doğmadan önce birçok kitapta okuduklarımdan hareketle “bebeğime ilk 3 hafta kesinlikle emzik vermeyeceğim” diyordum.Çünkü okuduklarıma göre bebek bu haftalarda anne memesi ile emziği karıştırabilirmiş(aynı şeyi biberon için de söylüyorlar)…Ancak yukardaki yorumların bazılarında da yazıldığı gibi küçük adam doğar doğmaz öyle bir fırtınayla geldi ki hastanedeki hemşireler bile “normalde önermeyiz ama size emzik şart” dediler 🙂 Emzikle tanışma hikayemiz işte böyle…Ben Avent’in silikon emziğini kullanıyorum,oğlum Kerem kauçuk emzik almadı…Şu anda 5,5 aylık,tiryaki olduğunu söyleyemeyeceğim,zaman zaman sakinleşmesi için veriyoruz,bir de uyuturken ama uyuduğunda emziği tükürür gibi komik bir hareketle atıyor ve uyanmıyor 🙂 Bu arada ellerini kontrol edebildiği andan beri bazı zamanlar emziği yokken parmağını da emiyor!Yani belli bir zamandan sonra tam olarak bir seçim söz konusu değil sanırım…Yine de 3-4 yaşında emzikle dolaşan yavrucukları görünce biraz panikliyorum bu yüzden 1 yaş civarı bu faydali aleti hayatımızdan çıkarmayı deneyeceğim.
  Bu konudaki önerim bebeğiniz eğer benimki gibi zor ve çok ağlayan bir bebek olursa emziği kullanmanız aksi halde sakinleşmek için sizin memenizi kullanacak ve bu da bir süre sonra beslenme bozukluğuna sebep olabiliyormuş.Eğer sakin yapıda bir bebek olursa hiç ihtiyaç duymayabilirsiniz(umarım öyle de olur).
  Biberon mutlaka gerekli,pompa da öyle…Ben hala evdeyim,bu nedenle çok sık kullanmıyorum ama dışarı çıkacağınız zaman ya da göğsünüzde sıkıntı yaşamanız ihtimaline karşılık önceden alınmalı diye düşünüyorum.Ayrca süt depolamak için de gerekli yalnız size tavsiyem bebeğinizin sağılıp buzlukta donmuş sütü alıp almadığını kontrol ettikten sonra(doğumdan birkaç hafta sonra) süt biriktirmeye başlamanız çünkü bazı bebekler bu sütü almayabiliyormuş.Medela marka elektirikli-pilli pompadan çok memnunum…Biberon olarak Avent kullanıyorum,ilk zamanlar ince akışlı olanlardan kullanmanız daha iyi olur çünkü bebek biberonu daha kolay alabilirse anne memesini çekmekle uğraşmayıp biberonu tercih edebiliyormuş.
  Biraz uzun yazdım sanırım,umarım faydalı olmuştur.Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim 🙂
  Sevgiler

 21. merhaba,

  Öncelikle sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza almanızı dilerim.. Benim tecrübem özellikle süt sağma makinesi ile ilgili çünkü doğum sonraki üç gün bebeğim çok sık ağladı.. özellikleri geceleri susmak bilmedi.. ben göğsümün ucunu tutuyor sanırken ( ilk bebeğimdi anlayamadım) aslında o tam olarak kavrayamıyormuş. sonra eczaneden silikon göğüs ucu aldım o benim kurtarıcım oldu.. ama günlerdir dolan göğüsüm inmek bilmedi ve taş gibi oldu.. Sonrasında madele swing elektrikli pompayı aldım ve resmen mutluluktan uçtum. bebeğim göğsümden emdikten sonra makina ile de sağıp dolaba attım. Sonrasında işe başladığımda da günde üç kez sağdım iş yerinde… akşamları iş dönüşü de normal olarak göğsümden emdi hiç zorlanmadı.. gündüzleri de biberonla benim sağıp getirdiğim sütleri içti.. bebeğimi tam 18 ay emzirdim.. ikinci bebek istiyorum ve makinamı gözüm gibi saklıyorum 🙂

 22. her bebek aynı tepkiyi vermeyebiliyor ve aynı şeye ihtiyaç duymayabiliyor. bu nedenle sevgili banu, acele etme derim. bebeğini gör, ihtiyaçlarını gözlemle ve neye ihtiyaç duyarsan o zaman satın al. her şeyi internetten de bulabileceğin için hiç kılını kıpırdatmadan pek çok şeye ulaşabilirsin. ben öyle yaptım. bebeğim 3,5 aylık. emmeye çok düşkün bir bebek. karnı toksa zaten meme emmeyi reddediyor ama şiddetle parmağını, battaniyesini vs. ne bulursa emiyor. özellikle babasının parmağına pek düşkün. diş hekimimiz başka bir parmağı emmesinin çene gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi bu nedenle bunu durdurduk. ama kaç emzik denediysek ağzına değdiği gibi yüzünde bir tiksinti ifadesi oluştu ve ağzından fırlattı. bu nedenle acele etme derim. bebeğin şekillendirsin hayatını.

 23. Ben emziğe hep sıcak baktım ve kızımı 3 aylıkken alıştırabildim nihayet. Çünkü yurt dışında yaşadığımız için uçak yolculuklarında basınçtan etkilenmesin diye meme ya da emzik emmesi lazım. Malesef benim kızım her verdiğinde memeyi almaz, toksa kesinlikle reddeder. İlk yolculuğumuz 2 aylıkken oldu ve emzik almıyordu ne çok zorlandık uçakta anlatamam. Sonraki ise emzik aldığından 2 gün sonra idi çok rahat etti. Şuan 9 aylık toplam 6 uçuş yaptı ilki hariç hepsi süperdi.

  Emzik emme refleksi çok geliştiği 3-4 . aylarda onu çok rahatlatıyordu, sakinleştirip uykuya dalmasına yardımcı oldu. Diş çıkardığı dönemlerde ise öyle acı çekiyor olmalı ki emziği sıkıp çekiştiriyor ağzının içinde, o açıdan da faydalı. Bırakma konusunu pek dert etmiyorum çünkü zamanla bağımlılığı azaldı. 3-4 aylarda bütün gün ağzında tutmak istiyordu şimdi sadece uykuya dalarken, gece de atıyor emziği. Tabi ben de gündüz vermiyorum artık. Çok bağımlı değil şuan. Elini emmeyi ise hiç düşünmedi.

  Biberon konusunda anne memesine benzeyen biberonları tavsiye ediyorum. Ben tommee tippee kullandım ama chicco nun da var sanırım benzer modelleri. Biberona alıştırmak lazım bence, çünkü her zaman emzirme şansı olmayabilir insanın. İlk aylar evde olunuyor çoğunlukla ama dışardayken ya da ne bileyim anne hasta olur birkaç gün depodaki sütleri vermek gerekir falan biberona alışması iyi olur. Biz bir seansı evde olsam bile sağarak biberonla veriyorduk babası besliyordu onunla da temas kurabilsin diye.

  Pompa ise hastane çantasına bile konması gerekiyor diye düşünüyorum ben, manuel klakson tipi pompalardan aldım ilk başta yeterli oluyor bence, eğer yetmezse diğer elektrikli olanlardan falan alabilirsin. süt azsa sütü arttırmak, çoksa sağıp rahatlamak için pompa kesinlikle şart

  bir de mevzu dışı ama değinmeden geçemeyeceğim. ilk birkaç gün özellikle emzirme seanslarını nasıl düzenlersen öyle gidiyor. Bebek ilk günlerde açlık duygusunu bilmiyor ve meme verildiği sürece emmek isteyecektir. kaldığım hastanede gündüz 3 saatte bir gece de bir kereye mahsus 5 saat arayla emzirmeye getirdiler ve kızım ona alıştı ve hiç sarılık olmadı, bu düzenimiz hala devam ediyor. Bu aralıkta tam karnını doyuracak kadar emerdi ve bir sonraki sürede acıkmış olurdu. aksine daha düzensiz bir beslenme ile başlayan arkadaşlarımın bebekleri aynı düzensizliği sürdürüyor. Gece 5 saat uzun gelebilir ama ilk günlerde bebekler sürekli uyurlar sen emzirmek için uyandırırsın bu ayarı bu şekilde yapınca anne de biraz nefes alabiliyor. Tabi yine de bu şartlar bebeğinin durumuna göre değişebilir ama ilk günlerdeki rutin çok önemli

 24. Biberon ve emzik işini gerçekten bebek belirliyor. Benim oğlum tüm çabalarımıza rağmen ne emzik aldı ne biberon. Ben biberonlu bebek görüntüsünü çok severim ama böyle bir resmimiz olmadı:)) Ben de doğumdan önce emziğe sıcak bakmayanlardandım ama çok gerekli, bebeği sakinleştiren birşey olduğunu düşünüyorum. Gözlemlerime göre emzik alan bebekler daha sakin. Benim oğlanın emme iç güdüsü çok fazlaydı ve obur bir bebekti, sakinleştirmek için emzik alanlara göre iki kat vey daha fazla performans harcıyordum. Benim oğlan meme emmeyi çok seviyor, 27 aylık ve sabahları uyanınca günde birkez emiyor, bırakması için ikna görüşmelerimiz devam ediyor:)) Parmak emme olayını hiç denemedik hala sıcak bakmadığım bir durum. Süt sağma makinesini ben doğumdan önce farklı amaçlar için almıştım sağarım gece arada kocam da verir, ben dişarı çıkarken sağar bırakırım filan diye, biberon almayınca hepsi hayal oldu.Bu amaç için kullanamasam da çok işime yaradı. Ben biraz fazla süt üretengillerden çıktım, benim atılan sütlerle bir bebek daha büyürdü. Obur bir oğlum olmasına rağmen yine de şişen memeler sağılarak rahatlatıldı. Başlar da süt saklama kapları ile sakladım ek gıdaya geçince yoğurt yaparız diye ama oda olmayınca artık saklamaktan da vazgeçtim ve direkt lavaboya. Süt sağma makinesini avent almıştım ona uygun olsun diye biberonları da avent aldım. Memnun kaldım süt sağma makinesinden. Hiç değinmediğin bir konu daha var (daha önce bahsettin mi bilemiyorum), benim başımın belası meme ucu çatlakları gerçi benimki yarıktı. Onun için doğumdan önce önlem alınabiliyorsa araştır ve önlemini al derim. Benim kabusum oldular ve yaklaşık 5 ay yakamı bırakmadılar. Kolay gelsin:))

  • Tüh, yazık olmuş onca süte. Eskiden süt anneler olurmuş. Aklıma onlar geldi. Keşke böyle fazla sütü olan annelerle hiç sütü olmayan anneler bir iletişim ağında buluşturulsa.
   Meme ucu (ve göbekte çatlak) sorunu yaşamadım hiç. Bundan sonra da yaşar mıyım, zamanı gelince göreceğim. Şu ana kadar taşbaskı saf zeytinyağıyla yetindim. Gayet de iyi geldiğini hissediyorum.
   Annem eğer ona çekersem emzirmede de bir sorun yaşamayacağımı söylüyor. Bakalım, bir ay sonra göreceğiz. 🙂

   • Banu bu dedigim çatlaklar (hatta bende yarik seklindeydi )farkli dogumdan sonra oluyor. Benim de karnimda, mememde dedigin çatlaklardan olmadi, hic bîrseyde kullanmadim. Bahsettigim catlaklar farkli, tam bir baś belasi, aglayarak emziriyordum. Meme ucuyla birlesim yerinde ayrilma ve büyük bir yara oluyor. Ben biraz süt sagma makinesine bagliyorum. Farkli tecrubeleri olanlar da vardir tabi. Basima gelmeden önce hic böyle bîrsey de duymamistim. Daha sonra arastirinca hamileyken lansinoh tarzi kremlerin faydali oldugunu okudum ama bilemiyorum. Umarim basina gelmez, kolayliklar diliyorum:))

 25. sevgili cincuce banu
  emzikte de parmakta da korku hikayeleri hep vardir, buraya da yazmislar. bunlarar takilma. senin cocugun oyle olacak diye birsey yok. yuzde doksan ya da doksandokuz cocuklar o kadar bagimli olmuyor. baska aile dinamikleri de vardir cocugun bir emzige ya da o yasta parmagina baglanmasinda, psikolog yardimi gerekir. 3-5 yasinda emzikle ya da parmakla ugrasan bu orneklere gore kararini verme.

  emzik aslinda bekleyip gorecegin bir konu. emzirmeyle cok alakali. eger ilk baslarda kolay ememeyen, kilo almasi yavas vs bir bebek ise, sakin emzik verme ve emecegi hersey meme olsun ki bol bol emsin buyusun. ilk ay filan cok onemli bol meme emmek. simartmak falan olmaz o yasta hic korkma.
  sonra baktin bebis rahat emiyor, doydugundan emin olduktan sonra emzik verebilirsin, uykuya gecerken falan isini kolaylastirir. ama once emzirmenin iyi olduguna emin ol, o da ilk bir ay iyi gozlem. arada yine cok zorda kaldin iki emzirme arasinda emzik ver, ama dedigim gibi, bebis iyi emiyor, iyi kilo aliyorsa. yoksa memede yasamasina izin ver, istedigi zaman meme emmesine izin ver. ilk haftada falan verilen emzik/biberon meme karmasasi yasatabilir, annenin memesini istemeyebilir, o yuzden emzirmenin iyi baslamasi ve iyi gitmesi cok onemli. rahat emen bir cocuksa artik ornegin 3 -4 haftadan sonra emzik ve biberon baslanabilir, anneye rahatlik olsun diye.
  o yuzden hastane cantasinda emzik tavsiye etmiyorum.

  cocugun emme icgudusu oldugu kadar anne teni temasi kucak sevgi sefkat temel ihtiyaci var yeme icme kadar. bebek karnindayken %100 zamanini seninle geciriyor, dogdugu anda bu zaman dusmeye basliyor. o yuzden kucakta-memede gecirdigi zamanlar simartma degil aslinda yavas yavas azaltma anlamina geliyor cunku illa ki senden ayri da saatler geciriyor. ilk gunden aman memeye cok alismasin diye korkular cok gereksiz.
  bu temel ihtiyaclari tatmin edilmeyen cocuklar ileride daha cok seylere bagimli olabiliyorlar.

  • Evet, evet, başka deneyimleri duymak iyi ama ille de böyle olacak diye endişelenmek kötü. Endişem yok.
   Memeyle olabildiğince temas önemli.
   Daha sonra biberondan yararlanma kısmını da babasıyla vakit geçirebilsin diye önemsiyoruz. (Belki hiç istemeyecek biberonu da, diğerlerini, bilemeyiz ki.)
   Ama anladığım kadarıyla her şey ilk bir ayda olup bitecek. Birbirimizle tanışma, birbirimize ve birlikte yaşamaya alışma süreci… Karşılıklı huyumuzu suyumuzu öğrendikçe de orta yolu buluruz diye umuyorum. 🙂

   • haklisin banu.
    babanin yapacagi cok is var zaten. uyaninca alip sana vermek, emzirme bitince gaz cikarmak, altini acmak, kucaginda dolastirmak, sevmek, guzel resimler cekmek, sana emzirme disinda hicbir is yaptirmayip elini sicak sudan soguk suya sokturmamak, harikasin sevgilim muhtesem bir annesin demek 🙂

 26. sorularin devami varmis. hangi emzik konusunu o kadar cok arastirdim ki kafayi yedim.
  olay su: bebek hangi emzigi begenirse o iyi. anne icin en iyi silikon, kolay temizlik falan filan. yani sen birini sec onu ver oyle devam et en guzeli. ama bazen bebekler onu begenmiyor onu atiyor falan o yuzden millet binbir cesit deniyor. kaucuk biraz daha meme hissine yakin, silikonun insan derisi olmadigi daha belli. ama daha once dedigim gibi eger bebek emmeyi ogrendiyse her emzigi kullanir.

  kendi deneyimim: ilk cocukta emzik hic kullanmadim, 1 yasindan sonra kullanmasini istedim uykuya gecerken yardim etsin diye ama o almadi. ikincide 1-2 aydan sonra basladigimiz emzik kendiliginden 9 ay civari birakildi bizde.

  bebekler 1 ay civari parmak bulur bol bol emerler, hic panik olma, sonra da benim gorduklerimin hepsi kendiliginden birakti. parmaklarini ellerini agziyla ogreniyor bebek herseyi ilk agzina alarak ogrenir. korku hikayelerinden etkilenme.

 27. bir biberon yeter bu arada. cok lazimsa ikinciyi sonradan alirsin. biberonda da bunu begenmedi oburunu deneyelim olabiliyor o yuzden simdiden stoklama.

 28. Oooo! Ne çok öneri, ne çok fikir gelmiş.
  Yazdıklarınızın her biri ayrı ayrı ufuk açıcı, yol gösterici oldu/olacak. Üşenmeyip uzun uzun yazdığınız için, her birinize ayrı ayrı teşekkür edeyim. 🙂

  Kafamdaki karışıklık durulur gibi oldu. Büyükler ne demiş, azı karar, çoğu zarar. her bebeğin vereceği tepkiler, huyu suyu farklı. Deneyip göreceğiz o zaman. Fakat anladığım kadarıyla genel kanı (üstelik okuduğum bazı yorumlardan sonra) parmak emmenin daha doğal ama bırakma aşamasında daha tehlikeli olduğu yönünde.
  Biz bir köşeye bir emzik alıp koymaya karar verdik. Bakalım artık ufaklık neyi tercih edecek? bazı şeyleri kontrol edemiyor insan. Etmemek de lazım.
  Biberonun acelesi olmadığına karar verdim.
  Göğüs pompasını da hemen araştırmaya başlıyorum.
  Herkese sevgiler.

 29. Elif'in annesi

  Ben de emziğe karsı olanlardandim fakat kızım o kadar az uyurdu ki hala da öyle 🙁 1 yasinda. 15 gün sonra filan küçük emzik aldık sadece uyurken verdim, fakat küçük kaynaştırmadık icin sonra silikon emziğe geçtim. Daha kolay uykuya dalar olmuştu bence bir nimet ikinci olursa onda da emzik kullanırım. Uyuyunca ağzından çıkarıyordum. 8 aylikken 1 gün vermedim temiz degildi emzikler, ertesi gün verince almadı fırlattı 🙂 böylece bıraktı 🙂 sut pompası bence çok gerekli, emzirirken göğüs uçlarım çok fena yara olmuştu, öyle ki ağlayacak emziriyordum, baktım lansinoh filan hic bir şey kar etmiyor, bir göğsümü sagip biberonla verdim diğer göğsümden emzirdim, günde bir defa filanda sagdigim göğsümden emzirdim ki kopmasın sutum azalmasın diye, böylece bir göğsüm biraz iyilesince digerini sağdım. Çok ayrıntılı anlattım çünkü bir arkadasıma böyle yaptım deyince doktora sormuş o da göğsün körleri demiş fakat benim ki Kore’lerin hala emziriyorum.Hep aynı boşumu sağmadım çünkü 2 günde bir değiştirdim filan, belki basına gelen birine faydası dokunur diye uzun uzun anlattım çünkü çok zor, sıkıntılı bir durum bu durum.

 30. Merhaba Banu,
  Oğlum şu anda 4,5 aylık. Emzik konusuna bende sıcak bakmadım. Hayatımızda eksikliğini çok hissetmedik. Her bebekte durum farklı oluyor ama benim gözlemlediğim doğduğunda denersen emzik alıyor, sonrasında almıyor.
  Biberon olarak Dr. Brown’s kullanıyorum. Arada sütümü sağıp bırakıp dışarı çıkabiliyorum.,
  Süt sağma pompası olarak Avent’tin setini kullanıyorum. Elektrikli pompa biraz gürültülü çalışıyor ama ritmini kendin belirlemen kullanışlı oluyor, Manuel pompasını denedim ve daha çok memnun kaldım. Ancak göğüslerim doluysa çok kolay sağabiliyorum, ama emzirmenin üstüne sağamadım. Ameda’nın daha profesyonel olduğunu duymuştum.
  Birde biliyorsundur belki; 32 haftadan itibaren göğüs için krem kullanman doğum sonrası çatlak oluşumunu önlüyormuş. Ben bilmeden kullandığım için sorun yaşamadım,ancak kullanmayan arkadaşlarım çok sorun yaşadı.
  İnşallah sağ salim vaktinde kavuşursun bebeğine 🙂 Doğum bir kadının başına gelebilen en mucizevi olay bence :))

 31. merhaba Banu, ne oğlum ne kızım emzik ve parmak emmedi, ama bu bence iyi olmadı, onun yerine beni kullandılar. emziğe bir türlü alıştıramadım. aynı duruma düşmeni istemem. parmak yerine emzik tercih ederdim, bıraktırması açısından, ama olmadı.

  biberon ihtiyacını kullandıkça daha iyi göreceksin, en başta 1-2 tane yetebilir.

  pompa kesinlikle şart, ben geç kaldım almak için ve göğüslerim çok şişti. senin rahatlaman için lazım. elektrikli ve pilli bir şey alma iyi olabilir. ben avent kullandım, memnundum. medela kullanan arkadaşlarım vardı, onlar da memnunlardı.

  bir de göğüs ucu kremlerinden mutlaka kullan şimdiden, emzirmeye başladığında oluşabilecek çatlaklara iyi gelir.

  bebeğine sağlıkla kavuşmanı ve süt problemi yaşamamanı dilerim.

 32. •emzik hastanedeyken verdik aldı. ama onun o küçücük çenesini yormak istemediğimden bi daha vermedim 5 6 aydan sonra verdiğimde de almadı. 3, 5 aylık dönemde ellerini keşfediyor yalanıyor parmak emiyor hatta iki elini birden ağzına sokmaya çalışıyor, ama bu dönem bizde geçici oldu parmak emme gibi bir süreç de yaşamadık.kısaca emzik ve parmak emme süreçlerinin ikisini de yaşamadık, illa biri olacak diye bişey yok o konuda fikir veremeyeceğim
  •biberon da hiç kullanmadık, kullanamadık. bebekken alıştırmayınca 5 aylıkken vermeyi denedim nasıl emeceğini bilemedi çiğnedi filan yaşına doğru emmeyi keşfetti ama o zamn da artık ucunu sıkıp yerleri sulamayı da keşfetti, hala biberon alan bir çocuk değil, 20 aylık oldu zaten, memeyi de yeni bıraktı, bu saatten sonra da bardaktan içsin artık.
  •bebeğini erken bırakıp işe döneceksen makine şart, hatta ilk aylarda süt bolken yedeklemekte de fayda var.
  bebeğin tutabileceği hava yutmayacağı bi biberon ve pompa edinip ilk günden bebeği biberona alıştırmakta fayda var diye düşünüyorum, hem günde bir öğün başkasının elinden almaya alışsın, sen de rahatlıkla dışarı çıkabilmeyi garantile, hem de işe döneceksen erken zamanda alıştırmakta fayda var 5 ay bu işlere başlamak için çok geç oluyormuş.

 33. Su an oglum 3,5 aylik, emzigi ilk ayini doldurana kadar vermedik. Ama daha sonra emme icgüdüsünü bastirmamak gerektigini ve emzigin parmaktan daha kontrol edilebilir bir sey oldugunu düsündügümüz icin sakinca görmedik. Ama gece uykusunda emzikle uyumamasi konusunda cok dikkatliyiz esimde ben de. Gündüz uykusuna kolay dalamaz ve sinirlenirse emzikle daliyor, daha sonra kendi isterse atiyor agzindan. Ama tüm bunlara ragmen uyanikken ara sira elini/parmagini emmesini tamamen önlemek mümkün olmuyor tabii. Ben 3 farkli marka almistim. Nuk, Avent ve Miss Denty. Oglum Aventi (silikon) tercih etti, ben de daha sonra ayni emzikten 4 tane daha aldim.
  Bence de gögüs pompasi en önemlilerden, dogumdan önce almasam mi diyordum ama sonrasinda en cok kullandigim sey oldu. Örnegin asi oldugunda ya da burnu tikandigi icin istahi kesildiginde süt azalmasin diye sagarak depoluyorum. Gerektiginde esim biberonla veriyor. Büyüme ataklarinda da önce memeyi tamamen bosalttirip, yeni süt ihtiyaci icin uyarilmasini saglayip daha sonra karni hala doymamissa depodan veriyorum. Ben evde oldugum icin Avent tekli el pompasini tercih ettim. Biberonlarimiz da Avent, iki 125’lik iki tane de 260’lik. Bir de sagmaya basladiktan sonra bence sütleri depolamak icin poset de (mesela Lansinoh) gerekiyor. Yani pratik oluyor.
  Ayrica dogumdan önce evde olmasi gerekenler -bence- gögüs uclari icin krem ve soguk/sicak kompresler.
  Sevgilerle…

 34. Büyük kızımda emziği bıraktırmak için akla karayı seçtim. ikinci kızıma vermeyeceğim dedim ama hanım haftasına yollara döktü bizi, kaç çeşit denedik. Şimdi 3. kızımı bekliyorum kararı ona bırakıyorum. Ben evde çalıştığım için sorun olmayacak diye düşünüyorum ama yinede bakalım neler olacak.

 35. Diger yorumlarda var mi bilemiyorum ama “BPA -freee, ve gerekirse diye anti-kolik” biberonlar -urunler kullanmanizi önerebilirim.

  Bana gelince…

  Ben ne emzik ne de biberon, ne de sut pompasi kullananlardanim. 19 ay araliksiz emzirdim. Allaha cok sukur 1 yilda izinliydim hic sorun olmadi. Sut geliyor, bebeklerde cogu zaman emdikce ogreniyor. Gecenin bir yarisi biberon hazirla, sutu ILIT, –ne soguk ne sicak–olcak odaya gel…vs. vs. benim icin cok daha zordu…(Esim de surekli evde olmayinca, bakicida olmayinca. Emzirmek en temizi, en hijyeni en kolayidi. Benim icin evde ya da disarda emzirme sorunu olmadi. (Kimse kusura bakmasin duzgun bir sekilde oturunca restorant, kafe, misafirlikte, aile buyuklerinin yaninda vs. rahatca emzirdim.) Yolculuklarda cok rahat ettik. Sadece goguslerim, ve bez cantasi yetti bize….Ama 18 ay YAPISIK ikizler gibi gezdik, anne icin cok yorucu oluyor. Ben gonullu kulluk dedim, hosuma gitti. Dogum kilolarim aninda gitti. Hormonlarim cok dengeli oldu. Mutluluk salgiladi sanki….Ama Boyle bir secim yapmak istemiyorsaniz, “emzik, bibereon, sutpompasi, ve mikrodalga icin sterilizasyon kullanisli olabilir. Ama bir suru kirtasiye oluyor mutfakta….Son ay krese baslamisti sadece eve gelince emzirdim. 18 aydan sonra da daha onceden aldigimiz tommeetippe leri sut, su vs. icin kullandik. Ve ilkkez biberonla gece icin tanisti. Cunku gunduzleri bardak kullanabiliyordu zaten…
  2 hamilelikte esimle biraz daha is paylasimi olsun, gece uykuya kendi kendine gecebilsin diye suan herkes “geceleri biberon ve emzik” kullanmamizi oneriyor. Ama bilemiyorum bebek bir dogsun o karari verecektir diye dusunuyoruz.

 36. Merhaba ,
  Bende oğluma dogmadan önce philips emzik almıştım ve hastanede ilk gün esimin annesi verdi . Şimdi okuduklarından anlıyorum ki ilk gün vermek hataymis . Bebeğin önce anne memesine alışması gerekiyor . Benim göğüs ucum çok düz oldugu için oğlum çok zor emdi . Emmedigi için sutum gelmedi ve pazar gunu zar zor el pompası bulduk . En güzeli bence bebeğin direk anneyi emmesi araya hiç bir şey karıştırmamak . En temiz ve en hijyenik yöntem . Eğer sizi emmezse diğer yontemleri duşunun .

  Bu arada benim oğlum su an 16 aylık , hala emzikle uyuyor . Bebeklerin 1,5 yasına kadar haz bölgesi agizdaymis ve emmesi gerekiyormuş . Bu aralar emziğe daha bi düşkün oldu ne yapicaz bilmiyorum 🙂