10 Yorum

Karne demek tatil demek

Olur mu, olmaz mı, başlasın mı, başlamasın mı derken birinci sınıfın ilk dönemini bitirdik bile. Bir dönem önce okula alışmakla (ondan çok benim alışmamla), e’leri kıvırmakla, Deniz’in ilk şiirini ezberlemesiyle, sonra okumayı sökmesiyle, benim el yazısını yeniden öğrenmemle, her gün “bugün ne yedirsem?” diye düşünmemle, yanına bir de resim çiziktirmemle geçti.

Karne

Günün anlam ve önemi sebebiyle, bugünün beslenme çantası resmi…

İlk dönemin bitmesine bir gün kala Milli Eğitim Bakanı değişti. Hayırlı olsun yeni bakanımız, ne diyeyim. Gelen gideni aratmasın, daha da bir şey istemiyorum. Beklentilerim o kadar düşük bu memlekette. Nitekim, kendinden önceki son üç bakan gibi o da eğitim sistemini alaşağı etmezse, ne bileyim, okulöncesini bir gecede çöpe atıp ilkokula başlama yaşını 2 buçuğa falan almazsa bile kafi benim için.

Karne günü yaklaştıkça yazılı basın ve sosyal medyadaki “Karne günü cehenneme dönüşmesin” temalı yazılardan fenalık geldi. Bu neyin çığırtkanlığı, anlamadım. Utanmasalar “çocuklarınızı ölesiye dövmeyin” diyecekler.

Öğrenciliğimde karne demek, benim için stres demekti. Annemler açıklama yapmak demekti. Ki, öyle çok baskıcı bir anne-baba değillerdi. Yine de neden bazı notlarımın “istenen seviyede” olmadığını, neden hocalarımın “daha iyi olabilir” dediklerini açıklamak zorunda kalırdım.

Çocuklarım için öyle olsun istemiyorum. Onlar için karne demek tatil demek olsun. Annelerine/babalarına hesap vermek zorunda kalmasınlar. İlla hesaplaşmak istiyorlarsa kendileriyle hesaplaşsınlar.

İlk karne günümüz bugün. (Böyle çoğul konuştuğum zamanlarda kendimi sarsıp kendime getiresim oluyor. Onun karnesi, onun kararı)

Her şeyin ilki gibi bugün de heyecanlı. Belediye Başkanı ve İlçe Eğitim Müdürü gelecekmiş merasime. Okul Aile Birliği üyeleri olarak bizler de orada olacağız. Fırsat bu fırsat deyip çıkıp bir şiir okusam?

Hoş geldiniz sayın başkan
Ve Sayın İlçe Eğitim Müdürümüz
Şereflendirdiniz bizleri
Aydınlandı günümüz

Yine değişti Milli Eğitim Bakanı
Hayırlı, uğurlu olsun memleketimize
Vallahi çok fazla bir şey istemiyorum
Yeter ki dokunmasın eğitim sistemine

gibi… Mikrofonu elime alıp ortaya dökülsem, okulumuzun sorunları ve ihtiyaçlarını dile döksem bana meczup derler mi?

Sanırım bu 15 günlük tatile en çok benim ihtiyacım var…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. Siire bayildim 🙂

 2. Milli eğitim Bakanı değişti şimdi bizim 66 aylık zorunlu başlayan çocuklarımız ne olacak?önümüzdeki yıl Eski sisteme dönülürse bizim zorunlu başlatılan çocuklarımız ne olacak?bu mağdururiyet nasıl çözülecek?

 3. çok güzel, keyifli bir tatil olur inşallah. Oğlum okula/kreşe gitmiyor ama onun için de tatil olacak. Ben de çok seviniyorum. en azından 2 hafta köye gitmek zorunda kalmayacak.

 4. Çocuklarınızı baskı altına almak istememe fikrin ne güzel..
  Yaşardık o stresi, bize ne kattığını bilemiyorum. Ancak götürdüklerinden çokça eminim..
  Ne mutlu onlara bu anlayışta bir anneleri var.

  Hepinize birden iyi tatiller iyi eğlenceler dilerim..

 5. ay sen iyi yaşa elif. çok güldüm.

  “Yine değişti Milli Eğitim Bakanı
  Hayırlı, uğurlu olsun memleketimize
  Vallahi çok fazla bir şey istemiyorum
  Yeter ki dokunmasın eğitim sistemine”

 6. ben, “aydınlandı günümüz” kısmına bayıldım 🙂

 7. Yeni milli eğitim bakanı hakkında bazı bilgiler için(bana hiç iç açıcı gelmedi açıkçası):
  http://blog.milliyet.com.tr/Yeni_Milli_Egitim_Bakani_Prof__Dr__Nabi____/Blog/?BlogNo=398964&ref=milliyet_anasayfa
  Ben de bir öğrenci olarak 3.teşekkür belgemi ve ilk onur belgemi aldım,15 günlük devamsızlığıma rağmen 😀 üç tane zayıfım olduğunda bile hiç stres yaşamamışımdır,ailem sağolsun hiç baskıcı olmadılar bana karşı,derslerimin benim sorumluluğum olduğunu bilirler 😀 (doğru bir tutum olmayabilir bu gerçi)

 8. güya çocuklar tatil yapacak, bir yığın ödev!

 9. 15 günü verimli geçirmek adına kızım için program yapmayı düşünüyorum, gerçi ben izin alamayacağım ama babası ve yardımcı abla ile yapabileceği aktiviteler arıyorum. Tiyatro, sinema araştırıyorum, program önerisi olan var mı?

 10. Merhaba

  Önümüzdeki sene kızım Deniz’ i mecburen göndereceğim okul araştırmalarım sonucunda sizin devlet okullarıyla ilgili yazınızı okudum ve bayıldım. Bende kızım için devlet okulu tercih edenlerdenim ve iyi bir okul olsun diyerek kollarımı sıvadım, araştırlamalara başladım. Suadiye civarında önerebileceğiniz devlet okulları varmı acaba ?