9 Yorum

Pelin’in Gebelik Günlüğü, 17. hafta

Çarşamba gebesi Pelin İzmir’den bildirmeye devam ediyor. 

Pelin’in tüm yazılarını buradan takip edebilirsiniz.

***

Herkese merhaba!

17. haftayı devirdiğimiz bu haftada bebeğin büyümesiyle birlikte göbeğim de hızlı bir büyüme gösterdi. Ne de olsa 40 haftayı yarılamaya çok az kaldı! Bu hafta resmi olarak ilk hamile kıyafetimi aldım. Fotoğrafı yeni hamile pantolonumla çekildim. Hala bebişin herhangi bir hareketini hissetmiyorum ama 20. haftaya kadar hissetmeyi bekliyorum.

pelin17

Devlet belli sayının üstünde işçi çalıştıran şirketlerin çalışanları için sağlık taraması yapmasını şart koşuyormuş. Bu sebeple bu hafta ufak çaplı bir sağlık taramasına girdim (Akciğer röntgeni ve EKG testlerinden muafım tabii). Odyometri (işitme) testi yaptırdım, ayrıca kan taraması ve tetanos aşısı da oldum. Daha önce doktorumun yaptırdığı testlerde demir oranım alt sınırda çıkmıştı, bu sefer daha da azalmış çıktı. Daha önceden reçete ettiği demir hapını almaya hemen başlayabileceğimi fakat istersem 20. haftaya kadar da erteleyebileceğimi söyleyen doktorumun henüz bundan haberi yok tabii. Ama 18.haftada doktor kontrolümüz var, eminim ki sonucu söyleyince hemen başla diyecek.

Bu haftaya kadar işyerimde kimse hamile olduğumu bilmiyordu en yakın arkadaşlarım ve müdürüm dışında. Hala kalın kazaklarla dışarıdan göbeğim hiç belli olmuyor. Ama müdürüm genel müdüre söylemiş. Nasıl bir önlem alınacak ben yokken işlerimi kim nasıl yapacak konuşmak için. Umarım benim için en hayırlı kararı alırlar. Ondan sonra da zaten bir şekilde insanlar duymaya başladılar, malum fısıltı gazetesi! Müdürüme ilk söylediğimde (zaten benden böyle bir şeyi epeydir beklediği için herhalde) çok sevindi. Evlendiğim günden beri onu alıştırıyordum, 34 yaşındayım küçük değilim, beklemeyi düşünmüyorum diye. Neyse ki güzel bir tepki verdi, kendisi de bir anne olduğu için olabilir. Genel müdürümüz de ters bir tepki vermemiş. Biliyorum normali, olması gerekeni zaten budur ama, ters tepki alanları çok duyduğumuz için bizim sektörde (hatta işten bir bahane ile çıkarılanları), normal tepki almanın bir haber değeri oldu resmen.

Bebişimiz olacağını duyunca ailelerimiz tabii ki çok sevinmişlerdi. Ama erkek olacağını duyunca özellikle eşimin ailesinde acayip bir sevinç yaşandı. Bir kız torunları olduğu için sanırım, bu sefer erkek olmasını çok istiyorlardı. Neredeyse havai fişekler patladı, festival gibi kutlandı durum! Beni biraz da korkuttular açıkçası, kızı bile çok şımartıyorlar, erkek torunu kimbilir nasıl şımartacaklar! Gerçi büyükanne-babalar her zaman her şart altında torunları şımartırlar, bundan kaçış yok sanırım. Benim ailemde durum normal karşılandı, onlar için fark etmeyeceğini biliyordum zaten. Fakat erkek yeğenim kuzeninin de erkek olacak olmasına çok sevindi. Eşimin erkek kardeşi ise bebeği doğunca yanına alıp, “onu sokak oyunları ve futbol ile eğiteceğini, 16 yaşında üniversite sınavı vakti gelince bize teslim edeceğini” bile söyledi!

En güzel tepkiyi ise ablamızdan alıyorum. Sanırım daha önce bahsetmemiştim. Eşimin 9 yaşında bir kızı var. Haftanın hemen hemen yarısında bizde kalıyor. Önceki doktor kontrolümüzde onu da yanımızda götürmüştük. Doktorumuz da bize değil resmen ona anlattı gidişatı. İkisi konuştular, şurası bacağı şurası eli vesaire diye. Önceden de çok sevinmişti kardeşi olacağına ama kendisi görünce daha da çok sevdi onu. Zaten o haftanın ultrason resimlerine de el koydu! Sık sık göbeğime sarılıp öpüyor. Göbeğimi okşuyor. Karşımda dans ediyor “kardeşim bana bak da öğren” diyor. Ona şarkı söylüyor. Ben de göbeğimi ona doğru yönlendiriyorum ve evet şimdi seni dinliyor diyorum. Umarım doğunca da aynı ilgi ve sevgi devam eder. Muhakkak ki bir takım kıskançlıklar olacaktır ama hem aralarının 10 yaş olacak olması hem de cinsiyet farklılığı, kıskançlığı azaltacaktır düşüncesindeyim. Siz ne dersiniz, çok mu iyimserim?

Bu hamilelik, hayatımda, çevremde bazı şeyleri de çok net görmeme vesile oldu. Sanırım Elif Gebe de söylemişti, dostumu iyi günlerde anlıyorum diye. Hamileliğim için kuru bir “hayırlı olsun, sağlıkla inşallah” geçiştirme cümlesi sarf edip, henüz bir kere bile arayıp nasılsın dememiş “dostlarım” oldu benim bu süreçte. İnsan yıllarca verdiği emeğin ne kadar anlamsız olduğunu böylece anlıyor. Ama üzülmüyorum işin ilginç yanı. Bebeğim bana çok güç veriyor. Saçma şeyler gerçekten moralimi bozamıyor, üzemiyor beni. Hani çoğu gebe der ya, çok hassaslaştım, duygusallaştım, her şeye ağlar oldum diye. Bende durum tam tersi. Eskiden çook duygusal, sulugöz bir insandım. Bebeğim geldiğinden beri eskisinden çok daha güçlü oldum. Beni artık kolay kolay kimse yıkamaz. Bana mutluluk veren, destek olan, beni anlayan, ona sarfettiğim emeğin farkında olan insanlar yanımda olsun bundan sonra, gerisinin de canı sağolsun. İçimde ancak şöyle anlatabileceğim bir heves ve mutluluk var: Hani kışın ardından havalar ısınır, bahar ayları gelir, etrafta papatyalar gelincikler açar, ağaçlar tomurcuklanır, güneş ısıtmaya başlar sırtınızı, ceketinizi çıkarma ihtiyacı duyarsınız. Bunlar yazın habercisidir hani. Ben çok mutlu olurum böyle zamanlarda. İçim içime sığmaz. Enerjim taşar taşar… bahar çocuğu olduğum için herhalde! İşte şimdi de böyle hissediyorum. Hayatımın baharı eşim oldu, yazı da bebeğim olacak! (Zaten yaz bebeği olacak) Ben daha ne isterim?

Haftaya görüşmek üzere…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. merhaba adaş..anladığım kadarıyla bebek ve cinsiyeti tüm yurtta ve dış temsilciliklerde coşkuyla kutlanmış :)) herşeyin yolunda gitmesine çok sevindim 🙂 ablası kardeşini sevecektir eminim çünkü ablalar erkek kardeşlerine taparlar 🙂
  hatırlıyorsan önceki yorumumda hamilelik şüphem var demiştim.. 🙂 şüphe halen devam..dün çekine çekine test yaptım 2. çizgi çok silik çıktı..dr’um regli gününün geçmesini bekle dedi..bekliyoz bakalım..h.sonu geçsin de..hayırlısı..eğer varsa orada bi bebek bu babasıyla bana acayip bi süpriz olacak (biz henüz çocuk pek düşünmüyoduk da!) :))
  ay çenem açıldı.. 🙂 öpüyorum göbeenden 🙂

  • Şüpheyle beklemek zor bişey kendimden biliyorum, bence hemen bir kanda hcg testi yaptır ve hemen öğren 🙂

   • 🙂 bilmem zor mu ki? olursa ne ala olmazsa pekala diyorum sanırım 🙂 h.sonu yapicam tekrar bi test ama her an regl olcakmışım gibi geliyor..bakalım nolcak?! 🙂

 2. Incir'in Annesi

  Merhaba Pelin,
  Dilerim bebeginiz getirecegi her haberde cinsiyetinin yarattigi mutlulugu, heyecani yaratir:)

  Ablasi onu simdiden cok sevmis baksana. Bence dusunecek bir sey pek yok. Zaten tum hafta olmasa da sizinle kaliyormus. Kendisini dislanmis da hissetmeyecektir. Oglunuz dogdugunda onun her seyiyle ilgilenmek icin neler neler yapacaktir kimbilir? Harika:)

  Hamilelik ve sonrasinda annelik beni de olmadigim kadar mutlu bir insan yapti diyebilirim. Darisi her isteyenin basina:)

  Sevgiler

  • Evet sanırım ablamız bir küçük anne olacak 🙂 Şimdiden onunla oynayacağı oyunları planlıyor hatta göndereceğimiz kreşi bile seçti kendisi 🙂 Bunda sanırım evlendiğimizden beri onu bir kardeş fikrine alıştırmamızın bir de annesinin de babasının da benim de “kardeşli” insanlar olmamızın payı var.

 3. Merhaba Pelin,

  Bebişinizin cinsiyetinin belli olduğundaki tepkiler çok güzel olmuş :), size daha da çok moral olduğuna eminim.
  Sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum. İlk dileğim bu. Sonrasında ise çok şanslı, akıllı, güzel ömürlü olması.
  20. hafta bana da dönüm noktası gibi geliyor biz şimdilik daha uzağız… sabırla bekliyoruz. Bebeği hissettiğinde sen neler hissedeceksin ben esas onu merak ediyorum. 🙂 Paylaşımlarını bekleyeceğim.

  Sevgilerimle,

  Cuma gebesi Elif. 😉

  • Çok teşekkür ederim Elif, umarım hepimizin bebişleri sağlıkla doğarlar. Hareketlerini hissetmeyi ben de heyecanla bekliyorum. Ne zaman “varlığını hissettir bana” diye mesaj yollasam ona, tekme hissettirmek yerine mide bulantısı gönderiyor bana bıcırık! 🙂

 4. Merhaba Pelin,
  Bebişin verdiği güçlü olma hissini o kadar güzel anlatmışsın ki…Ben de sanki böyle ceketimi omuzlarıma almış mahalle kabadayısı tavrına büründüm hayata karşı.:))Çok güçlüyüm, bebeğim dışında herşeye ve herkese karşı pervasızım, çok azimliyim; üstelik de gebelik öncesi çok hassas, çok takıntılı ve panik biriyken!!!19.haftamdayım, umarım güzel gebelik sürecimiz devam eder. Güzel haberlerini bekliyorum, sevgiler…

 5. Ablası bence pek kıskanmaz kardeşini,kızlarda sorumluluk duygusu erken geliştiğinden sağlıklı ve sevimli bir ilişkileri olacaktır diye düşünüyorum.Ha ergenlik çağında sık sık kavga olur o ayrı bir konu 😀