33 Yorum

O burun tıkanmayacak arkadaş!..

Biz “serum fizyolojik”le büyüdük. Küçükken burnumuz tıkandığında annem serum fizyolojik damlatırdı.

Eczaneden hazır aldığı bu serumu bir süre sonra evde kendisi hazırlamaya başladı. Bildiğin tuzlu su (ama annem de yapsa biz ona hep serum fizyolojik dedik) Nasıl yaptığını sordum, “Valla kızım öyle pek bilerek yapmazdım yani, kaynayan suya tuzlu su atardım, sonra (soğuyunca) damlalıklara doldurur damlatırdım burnunuza” dedi. Neyse ki benim de, Ece’nin de burunlarımız yerinde şükür, öyle koku kaybı, erime falan da yok yani!..

Biz anne-baba olduğumuzdan beri her şeyi pek bir “steril” şekilde yapıyoruz, yeni jenerasyon anne-baba olmanın gereği bu ya! Doktorumuz çocukların burnu tıkandığında çeşitli hazır solüsyonlar tavsiye etti bize. Hani şu eczanelerde satılanlardan, küçük küçük şişelerde satılanlar olsun, sprey halinde olanlar olsun. Onlardan aldık biiiiir sürü, damlattık da damlattık. İşe yaradı tabii. Ama pek de pahalılar, ne yalan söyleyeyim. Son altı senede bayağı bir yatırım yaptık yani onlara…

Sonra şu Bruno reklamı çıktı, hani şu bebeklerin “O anne yanıma gelecek arkadaş, o burun tıkanacak arkadaş!” falan dediği. Kimileri reklamı sevimli buldu, kimi reklamın anne-babaların algısını olumsuz yönde etkileyebileceğini düşündü, falan derken bu reklam bizim evde radikal bir değişikliğe yol açtı. 

Aslında bu değişikliğe yol açan reklamın kendisinden çok, Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta’nın şu yazısıydı: Birileri bizi serum fizyolojikli burun damlaları ile aldatıyor mu?

Prof. Küçükusta, bugüne kadar bildiklerimizin aksine, daha doğrusu sorgulamadan kabul ettiğimiz onca şeyden birini çürütürcesine buruna damlatılan bu tür damlaların üzerinde yazıldığı gibi steril olmak zorunda olmadığını, Allah’ın tuzlu suyuna gereksiz yere bir sürü para ödediğimizi söylüyordu:

Her birinde 5 ml serum fizyolojik bulunan 12 flakonun fiyatı tam 20 lira (4).

Evet, yanlış okumadınız, 60 mililitre su ve yarım gram tuzun fiyatı 20 lira, yazı ile ‘yirmi lira’.

Zenginin malı züğürdün çenesini yorar ama siz şimdi lütfen elinize bir kâğıt kalem alıp 20 liraya kaç ton serum fizyolojik üretilebileceğini ve bu tuzlu su işinin vatandaşa ne kadar tuzluya mâl olduğunu hesaplayın.

Hesaplayın ki kimlerin nelerden nasıl para kazandığını kendi gözlerinizle de görün.

Dahası, bu tuzlu suyu evde kolaylıkla yapabileceğimizi anlatıyordu:

… serum fizyolojik 1 litre saf suda 9 gram sodyum klorür yani bildiğimiz sofra tuzu bulunan bir çözeltiden başka bir şey değildir.

Böyle bir çözeltiyi isteyen herkes evinde 1 litre suda 9 gram tuzu eriterek de hazırlayabilir.

İlk okuduğumda bir aydınlanma yaşadığım, eşimle, dostumla ve tabii ki annemle paylaştığım bu yazının ardından sevgili kocam kolları sıvadı ve “Ben bu işi evde yapmazsam bana da baba demesinler” diyerek suyu, tuzu, ölçeği eline aldı.

O gün bugündür beri biz eczaneden hazır serum fizyolojik almadık. Pardon, bir tane aldık, o da evdeki spreylerden biri bozulunca, şişesini kullanalım diye.

Son birkaç aydır ev yapımı serum fizyolojik (bildiğin tuzlu su, ama gramajına dikkat ederek) kullanıyoruz. Ve çocuklar bunu yapmaya başladığımızdan beri ciddi anlamda hastalanmadılar. Daha doğrusu, burunları tıkanmaya başlıyor, hatta zaman zaman öksürüğe de çeviriyor, fakat o dönemlerde daha sık yapıyoruz. Bir yandan ıhlamura, portakala abanıyoruz falan derken burun tıkanıklığı çok ileri gitmeden atlatıyoruz.

Derin kış başında bir orta kulak iltihabı olmuştu, anneliğimin ilk OTİT tecrübesiydi. Kötü bir deneyimdi, ağrıdan kelimenin gerçek anlamıyla başını yerden kaldıramıyor, yere yatıp başını kulağının üzerine dayıyordu canım. Doktora gittiğimizde “Burnunun tıkanmasına sakın sakın izin vermeyin, ne olursa olsun burnunu açık tutacaksınız” demişti. Zaten o dönemde denk geldik bu ev yapımı serum fizyolojik olayına. Ondan beri de aksatmadan kullanıyoruz.

Evler kuru oluyor, odalarında bir yandan buhar makinesi çalışıyor. Sabah kalktıklarında, akşam yatarken, burunları tıkalı ya da kuru gibiyse gün içinde birkaç kere fıslatıyoruz. Amerika’ya giderken uçakta da yanıma aldım, uçağın kuru havası neredeyse hiç rahatsız etmedi. Kısacası ev yapımı serum fizyolojiğin ciddi anlamda faydasını gördük.

Kocam bu “burun yıkama” (Google: nose wash) işini bir adım ileriye taşıyarak kendi hayat kalitesini arttırdı. Amerika’ya gittiğimde bana Neti Pot denilen şu aletin siparişini verdi (aynısını bulamadım, porseleni değil plastiğini aldım). Satın alırken görevli kadın “Kocanızın hayatı değişecek” dedi, “E peki öyle olsun” dedim. Ve pek de fazla abartmadığını şu an anlıyorum. Senelerdir alerji midir, nedir bilemediğimiz bir sebepten ötürü sürekli burun akıntısı/tıkanıklığı yaşayan adam bunu kullanmaya başladığından beri ciddi anlamda bir rahatlama yaşadı.

Bu da burun tıkanıklığının önemsenmesi gerektiği, burnun açık tutulmasının ne kadar elzem olduğu ve bunun evde basit çözümlerle yapılabileceği konusunda kulağıma küpe oldu.

Kısacası, reklam ne derse desin, her ne pahasına olursa olsun, ama ev yapımı ama hazır, unutmayın ki o burun hele de kış ayları boyunca tıkanmayacak arkadaş!..

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

33 yorum

 1. Bir kaç yerde daha duymuştum bunu ama hiç yapmamıştım artık bizde evde yapalım neredeyse her akşam kullanan bir aile olarak..Birde bu Neti pot nedir nasıl kullanılır acaba bilgi verir misiniz bizimde çok acil ihtiyacımız var ona..Teşekürler

  • Google ya da YouTube’da NetiPot diye arama yaparsanız birçok video çıkıyor karşınıza. Burnunuzun bir tarafından diğer tarafına doğru akıtıyorsunuz.

   • martha’nın programında görmüştüm ben bunu uzakdoğu bilmem ne öğretisi filan diye hatta programda uygulama yapmışlardı çok ilginç gelmişti biraz da korkutucu

 2. Kesinlikle!!! Benimde annem yapardı biliyor musun Elif,çokta rahatlatırdı gerçekten.Kızımın geniz eti sebebi ile nefes almadığı hatta uyku apnesi yaşadığı dönemlerde bizde de çok büyük sorundu burun açma mevzusu genelde bizde hep doğal olanı alırdık ve dediğin gibi günde 6 defa sıkmamın gerekliliği düşünülünce ciddi bir harcama oldu.Velhasıl kızım ameliyat oldu da bu sıkıntıdan top yekün kurtulduk ama grip tezle vs olduğunda bende hemen evde yapıyorum mis gibi kaynamış suda…

  sevgiler faydalı bir paylaşım yine hemen paylaşmak istedim profilimde…

 3. aynı dertlerden bizde çook çektik.geçirdğim burun ameliyatları sonrası doktorumun burnumu yıkamak ve açmak için verdiği biraz daha değişik bir reçete var:1 bardak kaynamış soğumuş suya 1 çay kaşığı silme tuz,1 çay kaşığı silme karbonat(mutfakta kullandığımız).bunu karıştırıp burna çekip yıkıyorsunuz.özellikle enfeksiyonlu halde (sinüzüt gibi)veya koyu akıntıda çook işe yarıyor.hem temizliyor.özellikle hastalık anında tavsiye ederim:))

 4. Serum fizyolojiğe paralar akıtan bir anne olarak yazı çok ilgimi çekti ama aklıma şu takıldı: benim oğlumun gözleri çok hassas biz bunu gözü için de kullanıyoruz bu durumda evde hazırlanan bir sıkıntı olur mu acaba bilemedim. Bir de bir soru: Biz hep şeffaf, küçük plastik şişelerde, damlatılanlardan alıyorduk, sizin kullandığınız sprey olan hangi marka acaba, oğlum 16 aylık sprey kullanılır mı, kullanan var mı?

 5. Merhaba ,

  bu urunun benzeri burada var sanırım plastik olan aynı gorunuyor sinus rinse diye geciyor .
  bende kullandım ve cok faydasını gordum .

  • merhaba, sinuse rinse ten biz de kullandık. yani çocuklarım. yalnız çocuk dr u buruna sıkma şeklinde olduğundan kulaga basınc uyguluyor diye pek önermedi. buruna akıtma daha mantıklı gibi geldi bana. herhangi caydanlığa benzer bir şeyle suya karıştırılmış karbonat ve tuz ile aynı işlem uygulanabilir sanırım.

 6. Yazını okuyunca acayip rahatladım.bizde geçen seneden beri kızıma sürekli SİNÜS RİNSE diye bir burun yıkayıcısı kullanıyoruz. çocuklara özel bir plastik şisesi var hafif bir basınçla bütün burnunu boşaltıyor.Çok memnun kaldık. Ama bende senin gibi bunun tuzlu su olduğuna kanaat getirip kış başından beri evde biraz tuz ve içme suyuyla hazırlayıp kullanıyorum. Gayet başarılı. Bunu senden duymak beni rahatlattı çünkü kimseye söylemiyordum sanki aaa olurmu yanlış yapıyorsun diyeceklermiş gibi geliyordu. 🙂

 7. Ahmet Rasim Küçükusta’nin yazisini okuduktan sonra ben de evde hazırlıyorum. Kendimiz içinde sinus rinse kit kullanıyoruz.

 8. Oğlum (Ayaz)3,5 yaşında ve ben o doğduğundan çocuklu olan herkese serum fizyolojik aldırtmama çabasındayım.
  Oğlum hastanede yatarken burnu tıkanan bebeklere izotonik kullanıyorlardı. Koca bir şişe, ucunda şişeye sabit duran bir şırınga iğnesi ve geretiğinde o iğneye takılıp şırıngaya çekilen sıvı. Göze, burna, yaralanan dize, popoya… Mucizevi sıvı olarak görülüp bebelerin her tarafına sürülüyordu.
  Ve ben o gündne beri izotonikle yapışık yaşıyorum.

  Eczanede 0,50 ve 1,00 lt olarak cam şişede satılıyor. 1,00 lt’si durmaktan içi tozlanacağı vs için ben 0,50 lt alıyorum. 3 tl sanırım. Ucuna şırınga iğnesini batırıyorum ve gerektikçe -tercihen- 5cc’lik şırıngaya çekip o şekilde kullanıyorum. Oğlumun burnuna da şırıngayla sıkıyorum.
  Ya da gözünde çapkalanma varsa gözüne pamuğa sıkıp uyguluyorum. (Steril su olduğundan tercih edilir. İçindeki tuz göze zarar verecek, yakacak oranda değildir. Ben gene de her ihtimale karşı kendi gözümde denemiştim, yanmadı)

  • biz de serum fizyolojik i adı üstünde serum şeklinde eczaneden alıyoruz, bir şırıngayı batırıp iğnesini üzerinde bırakıyoruz ve oğlumun burnuna da şırıngayla püskürtüyoruz, benzer şeylerden bahsediyoruz sanırım:) bu arada ben de ikinci hamileliğimi yaşıyorum hamilelikten midir kuru havalardan mı bilmem sürekli bir burun tıkanıklığı bende de mevcut kendime denemeyi hiç düşünmemiştim. düzenli kullanmayı da?

 9. Merhabalar,
  bende kendim için hazırlıyorum bu sizin belirttiğiniz demlik tarzı aleti almadım..
  Doktor bunu önerdim..Kit biraz pahalı tabii ama içinde kullanılan şey bildiğiniz tuz ve karbonat..

  http://www.eczanemhayat.com/urun/sinus_rinse_kit_burun_yikama_kiti_yetiskin_25adet&src=0

  Bende bu şişeye tuzlu su yapıp yapıp burun yıkama yapıyorum…
  Dr. Mehmet Öz normal demlik ile de nasıl yıkama yapılacağını göstermişti.

 10. merhabalar,
  bu 9 gramlık tuz neye denk geliyo acaba ölçümü nasıl yapabilirim

 11. Gercekten boş yere bi dünya para veriyoruz aslında dediğiniz gibi üzerinde de yazdığı gibi tuzlu su ama işte okyanus suyu felan diye deyince daha cafcaflı geliyo insana. 9 gramı mutfak terazisi ile mi tartıyorsunuz ben de en yakın zamanda denemeyi düşünüyorum her zaman ki gibi önce oldunuz banada. Yaptığınız solüsyonu ne tür fısfısların içine dolduruyorsunuz eczaneden aldıklarımız doldurabilecek gibi görünmüyor.amerikadan aldınız eşiniz için olan bu alet nasıl kullanılıyor çocuklar için de geçerli mi kullanma amacı yapıcagım tasarım için şimdiden teşekkürler kullanan birinin azından dinlediğinde insan daha gerçekçi oluyor çünkü daha önce de okumuştum bunu ama hiç yapasım gelmemişti

  • yorumları okumadan yazmıştım sorularımı sadece neyi dolduruyorsunuz tek kullanımlık 5 ml lik plastik flakonlarımı yoksa başka bişey mi

 12. Incir'in Annesi

  Harika bir yazi, tesekkurler.

  Sadece kizim icin degil, ailemde alejik durumlardan oturu akan burunlulara da yarayacak bu bilgiler.

  Sevgiler

 13. Denizinannesiebru

  Bende aynı doktoru televizyonda izlemiştim.Temiz deniz suyunun en iyisi olduğunu söylemişti. Bu sene Fetiyede tatilde olan Betül teyzemizden bir cam şişe dolusu istedim ve çok memnunum. Denizim 15 aylık ve onu kullamaya başladığımdan beri hiç hastalanmadı, sadece çok sık burnu tıkanıyor temizlemek amaçlı kullanıyorum. Burnuna sıkarken serum fizyolojık tuplerinden yararlanıyorum çok olmasa da ben de kullandım onlardan iyi ki tuplerı saklamışım çok işe yarıyor 🙂

 14. Ben de sinüzit ve eşliğinde serum fizyolojik ile büyüdüm. Annem zorla o burun yıkamayı yapardı küçük şırıngalarla. Burun tıkanması ile otit bazen ilişkili olabiliyormuş ondan dolayı doktorlar burun tıkanmasını istemiyorlar bazı burun damlaları otiti önlemek adına kulak ağrısı başladığında etkili olabiliyor.
  Günlük düzenli sinüs temizliği öneriliyor aslında diş fırçalama gibi rutin olarak…
  Sizdeki kitle aynı görevi gören (nazal yıkama yapan) sinüs rinse kullanıyorum artık. İçindeki solüsyonlar bitince tuzlu suyla kullanmak amacıyla sırf şişeye sahip olmak için satın aldım. Paylaşım için teşekkürler.

 15. Derin Otit mi oldu ! ay yavrum benim….bırakın bir bebeğin ya da küçük bir çocuğun otit olması yetişkinler için bile “Allah düşmanıma yaşatmasın” dediğim bir rahatsızlıktır.Bir özel hastanede kadın doğumcu olan bir başhekim , benim hamileyken başlayan ve hamilelik boyunca ara ara tekerrür eden-antibiyotik alamayınca ve sık sık su kaçırınca tekrar etmesi mümkün- external otitimi anlattığımda, acıyan gözlerle bakıp belki de doğum sancısını tercih edersin demişti… Geçmiş olsun Derin’e.
  Evlerden uzak olsun otit.
  Bu konuda 3 yıldır oldukça farklı sayıda dr.a (doğal olarak KBB uzmanı) ve çok defa muayene oldum. Kiminden ağlayarak çıktım çünkü kulağa veya çevresine dokunulduğunda çok canı yanıyor insanın.Canımı yakan dr. a bir daha gitmedim hatta yolda görsem hiddetlenebilirim hala.
  Bunlardan birinde dr. “grip ya da nezle olduğumuzda burnumuzu hınkırarak boşaltmamız gerektiğini bunun otite yol açabildiğini” söylemişti. Bunu da bilmeniz de fayda var.
  Şu an yine otitim. Dr a gitmedim. Grip olmuştum ve arkasından baş gösterdi, emzirdiğim halde antibiyotik ve ağrı kesici aldım.giderek iyileşiyorum ama 3 gün sürdü.
  Yazıyı okur okumaz elimde hazırı olduğu halde gereken sıklıkta kullanmadığımı düşünüp burunları tıkalı bebeklerime 3 er damla damlattım.2 yaşındakine damlatmak kolay olmuyor ama 3 aylık olan kızım henüz itiraz edemiyor ne de olsa,
  NetiPod ,aynı dertten eşimde de var olduğundan kendini yada onu ikame edecek farklı bir ürünü edinmemiz fena olmayacak. Bu yaşa kadar çekti bari 33 den sonra rahat etsin di mi, iki çocuk ve hayatın telaşı derken kendi sıkınılarımızı unutuyoruz, hatırlatman güzel oldu.

 16. büyük bir şişe serum alın 3TL-4TL civarında şırıngayla çekin şırıngayla da burna sıkın
  bir sene boyunca kullanırsınız. Doktorumuz da onayladı bilgilerinize.

 17. evet 1 litreye 9 gr. ben de evde yaptım. hatta kbb cimiz bir tatlı kaşığı da karbonat at super olur dedi :)))
  okyanus suları 30 lira falan…hatta bu tek kullanımlık serufizyolojikler tam bir tuzak, neymiş 24 saat içinde tüketmeliymişiz phe peh… yasasın ev ekonomisi…

 18. bir tavsiye de benden olsun o zaman; evde hazırlamak isteniyorsa mutlaka suyu steril tercih edin (şişe su olabilir) veya sadece bu iş ayrılmış bir kapta kaynatın suyunuzu. serum fizyolojik, 1000 mlde 9 gr tuz içeren steril sudur. ama bence 1-2 liraya satılan 50 veya 100 cclik izotonik dediğimiz serumları enjektörle çekip kullanmak daha güvenli. (çok büyük hacimleri hemen bitiremeyecekseniz tercih etmemek lazım.) zira her ne kadar evde dikkatli olsak da, burun kanalları; sinüslere, iç kulağa ve göze bağlantılıdır. göz damlalarının acı tadı bu yüzden ağzımıza gelir. bir şekilde mikrop bulaşmış veya üremiş bir solüsyonu buralara kendi ellerimizle bulaştırabiliriz. dikkatli olmakta fayda var..

 19. O Netipot, bir sürü küçük tuz poşeti ile beraber satılıyor. Hiç ölçmek zorunda olmadan, suya tuz oranı belli. Her akşam yapılabiliyor. Fiyatı da çok makul. Birisi Türkiye’ye de getirsin. Girişimci ruhlu arkadaşlara sesleniyorum. Amerika’dan buraya tuz poşeti taşıdığımı itiraf ediyorum.

 20. Cok sukur henuz kizimda fazla tikaniklik yasamadim ama gecen ay ilk defa 10 gun kadar sprey deniz sularindan kullanmak zorunda kaldim. Eczanede ustune gunde 4 kez yazmislardi. Fakat yetmiyordu tabi iki saatte bir kullanmak gerekiyordu. Ancak arastirdigimda gordum ki 4 kereden fazla kullanilmasi tavsiye edilmiyor, burnun bazi fonksiyonlarini tembellestiriyormus falan filan. O zaman ben de baska yontemler aradim, yani cok da ise yaramadi bizim icin bu serum fizyolojik.
  Acaba ayni sekilde evde yapilan tuzlu su icin bu gunde 4 kez kisitlamasi gecerli midir. Burdan cok kullanmak zorunda kalan annelere hatirlatmak istedim

 21. Ben de içme suyunu kaynatıp soğutarak hazırlıyorum evde.

 22. gerçekten haklısınız. oğlum şuan 5 aylık ve ben de 3 aylık olana kada bu serum fizyolojıklere bayağı para ödedim ama sonra eczanede 100 ml 2-3 lira olan izotonik serumlardan alıp enjektörle kullanmaya başladımama benm de içim rahat değildi çünkü nurun sinüsler aracılığı ile beyine açılıyor yok enfeksiyon kaparmı falan diye kısacası evham yapıyordum ama bu yazı ile rahatlamış oldum….

 23. Güzel yazı. Severek okudum 😉

 24. İçme suyunda H2O dışında bir sürü mineraller var. Sofra tuzlarının genelinde de iyot bulunuyor. Bence evde hazırlamaktansa 500 veya kullanım sıklığınıza göre 1000cc izotonik serum alın hem kafanız rahat olsun hem cebiniz.

 25. Selamlar,
  Evde hazırlama çok iyi bir fikir. Malum bende bayağı para verdim şimdiye kadar. Geçenlerde ilaç alıyordum eczaneden doktorumuz bir alerji şurubu yazdı. Evde var, geçen yıl aldım miadının bitmesine de epey var dedim. Sadece 1 çay kaşığı kullandım dedim. Ve eczacı o ilaç şekerlenmiştir kullanmayın o kadar uzun sürede bekletmeyin dedi. Yani son kullanma tarihi gelmemiş o kadar çok ilaç var ki evde. Zamanı gelince kullanırım diye düşünüyordum ki şekerlendiğini duymak ilaçların beni oldukça şaşırttı. Hiç duymamıştım. Bu konuda bilgi sahibi olan varsa paylaşımlarınızı bekliyorum .

 26. Kızım 22 aylık, ve doğduğundan beri burnu çok sık tıkanırdı. Yarım litre tuzlu suyun yaklaşık 200tl ye denk geldiğini o zaman hesaplamıştık. Çok şükür eşim laboratuarda çalışıyor ve imkanı olduğu için kendisi hazırlıyor uzun zamandır.

  Benim ilgimi çeken şey son bahsettiğiniz eşinizine aldığınız neti pot. Sizin ki bu linktekine benziyor mu? Benim de hemen almam lazım. Gerçi youtube de çaydanlıkla yapanlar var ama bu alet daha çok hoşuma gitti. Bir de kişiye özel olmalı sanırım.
  http://www.amazon.com/Sinus-Rinse-Nasal-Irrigation-Travel/dp/B003VP3VJ8/ref=pd_sim_hpc_3

 27. Çocuğunun burnunda deviasyon olduğunu düşünen anneler var mı acaba?Benim oğlum 4,5 yaşında burnundan rahat nefes alamıyor.KBB doktoru alerji olabilir dedi alerjitesti yapıldı alerji oranı düşük ayrıca alerji ilaçları kullanıyoruz fakat çocukta genizetive burun içi polipleri normal düzeyde olmasına rağmen çocuk rahat nefes alamıyor.Ağzı açık uyuyor ayrıca bütün gece diş gıcırdatıyor.Burun bantlarından denedik fakat çocuk boyları bize uymadı.Normal boy büyük geldi.Ne yapacağımı bilemiyorum.bu konuda tecrübe edinenler bilgi paylaşırsa sevinirim.İlerde bu durum farklı sıkıntılar doğurur.Doktorlar bir şey yapamıyor.Burun damlaları,şuruplar,spreyler yetersiz sonuç hep aynı.18 yaşa kadar ameliyat da yaptıramıyoruz.İleride hep yorgunluk,bitkinlik,okul başarısında düşüş vs.olabilir.Burun vücudun kliması derler ya bizim klima bozuk işte:)))