17 Yorum

Çiğdem’in Gebelik Günlüğü, 19. hafta

Pazartesi gebesi Çiğdem İstanbul’dan bildirmeye devam ediyor.

Çiğdem’in bütün yazılarını buradan takip edebilirsiniz.

***

Geçtiğimiz haftanın heyecanları taşındı bu haftaya; Üzüm’ün kimi gün kıpır kıpır ettiğini anladığım anda dış dünyayla iletişimimi birden kesiverdiğim ve “şşşşşşşhhhhh kesin toplantıyı bebeğim tekmeliyor” demek istediğim çılgın dakikalar da yaşandı, sessiz sakin yatarken sabırsızlıkla bekleyip hiçbir şey hissedemeden uykuya dalıverdiğim anlar da.  Her ne olursa olsun kıpırdak Üzüm’le ben 20. hafta kontrolümüze hazırlandık sanki tüm hafta; her gün elma ve cevizimizi mutlaka yemeye devam edip kafamız hep çok çalışsın diye de balığı ihmal etmedik.  Bir dolu ailevi, iş problemine birlikte göğüs gerip, yaşlanan gözleri çabuk çabuk kuruladık! Bu gözler de daha bir kolay yaşlanır mı oldu ne?

Cigdem19

Hiç oyalanmadan gelelim 19+6’da Cumartesi günü ilk kez tanıştığımız ama Üzüm için çok önemli olduğunu bildiğimiz için ufak bir karın ağrısı ve bolca heyecanla kapısına dikildiğimiz perinatoloji uzmanı doktorumuz ile yaşadığımız maceraya!

Daha önceki yazılarımda kısaca belirtmiştim ama kısaca özetlemek gerekirse Üzüm’ün cinsiyetiyle ilgili hikâyemiz şöyle; anne, baba, arkadaş, internet ve çin falı tahminleriyle geçen 12 haftalık kafa karıştırıcı dönemi geride bıraktıktan sonra, ilk olarak 12. hafta muayenesinde doktorumuz ultrasonda gördüğü “çıkıntıyı” adını zikretmeden %70’ten yüksek bir ihtimalle “erkek” olarak değerlendirdiğini ima ediverdi!  Ancak elbette 16 hafta öncesi görüntülerine çok güvenmemek gerektiğini de zaten dinlemiştik kendisinden ve heyecanımızı saklayarak konuyu sadece en sevdiklerimizle paylaştık.

16. haftaya geldiğimizde ise “cinsiyeti öğrenmeden muayenehaneden çıkmam” hazırlığıyla dikilmiştim doktorumun karşısına.  Fakat o haftaki yazımda da dile getirdiğim gibi Üzüm ters yatıp inatla “pek kıymetli yerlerini” sakladı bizden. Doktorumuz ise allem etti kallem etti aşağıdan yukarıdan bakıp Üzüm’ün erkek olduğunu beyan ediverdi!

Durumdan tatmin olmayan ben, doktoru artık sinir etme pahasına 4-5 kez sordum emin olup olmadığını  ve en sonunda “kesin mi, haberi yayabilir miyim” soruma “evet” yanıtı alarak ama yine de nedense tatmin olamayarak ayrıldım hastaneden. Bu işte bir terslik vardı ama ne? Baba adayımız doktora güvenme noktasında daha rahatken ben soran herkese muhtemelen Üzüm doğana kadar bu garip görüntülerden hareketle yapılan tahminlere inanamayacağımı söyleyip duruyordum.  Arada da şapşal annelik triplerine girdiğimi düşünerek kendimle dalga geçmeyi ihmal etmeyerek…

Bu kez 20. hafta ayrıntılı kontrolü için hastaya yaklaşımını ve tarzını daha bu ilk seferden çok sevdiğim Prof.Dr. Cihat Şen’e gittik ve Üzüm’ün en az 15-20 farklı ölçümünü titizlikle belirledikten sonra tüm organlarını tek tek bize gösterip anlatmasını heyecanla takip ettik.  Ta ki doktorun Üzüm’ün minik bir kız olduğunu ifade ettiği o büyülü ana kadar!!! Dadan dan da dannnnnnn!!! Baba adayımız yeni tanıştığımız sevgili doktorumuzun ciddiyetini sorgular büyük bir şaşkınlıkla “şaka mı yapıyorsunuz” cümlesini yapıştırıverince, doktor da gayrı ihtiyari tekrar aynı bölgeye dönüp bize yeniden görüntülü açıklama ihtiyacı duydu elbette.

O da ne! Bizim Üzüm’ün en az 8 haftadır taşıdığını sandığımız pipisi düşüvermişti!!! O anda sevgilimle yaşadığımız şaşkınlığın bir tarifi olsa da yapabilsem keşke.  Bize sürprizlerin en büyüğünü yapan minik Üzümümüz tüm sevdiklerimize dayanamayıp duyurduğumuz üzere maviş sincap değil de pembiş bir tavşanmış.  Tavşan veya sincap her haliyle deliler gibi seveceğimiz bu canlı bize küçük bir oyun oynamaya kararlıymış meğer.

Kız Üzüm’ü öğrendiğimiz andaki şapşallaşma hali sayesinde o andan sonra doktorun söylediklerinden tek anladığımız; bebeğimizin ölçülen değerlerinin tamamının normal olduğu ve endişe edecek hiçbir husus görülmediğiydi.  Bunun dışında ne doktora bir soru sorabildik ne de yanlış değerlendirmiyorsam Üzüm’ün “aklı başında ve ne yaptığını bilen” ebebeynleri olduğumuzu gösterir bir cümle kurabildik!  Sadece elimizde sağlıklı bebeğimizin raporu ve bir cd dolusu görüntüsüyle kendimizi kalabalığın içine atıp amaçsızca yürümek istedik.

Hem şaşkın hem mutluyduk. Bebeğimiz sapasağlamdı ve fakat kandırıkçı bir yumurcaktı.  Anne babalarımızı ve en yakın arkadaşlarımızı arayıp telefonda şaşkınlıktan dakikalarca kahkaha atarak tekrarlanan “bu sefer kesin mi” sorularına cevap vermeye çalıştık.  Kimi aldığı minik erkek kılıklarını ikinci bebeğe saklama kararını açıklarken, kimi de aslında ikiz beklediğim için her seferinde farklı bir bebişin ultrasonda göründüğü yönündeki komplo teorisini anlatıyor ama bir şekilde neredeyse ilk hamilelik haberi kadar heyecan yaratan bu haberde istisnasız hepsi, Üzüm’e muhtemelen yıllarca anlatıp duracağımız hikayenin komik ve şaşkın kahramanları olarak yerlerini alıyorlardı.  İyi ki varlardı, Üzüm’ün onu her haliyle heyecanla bekleyen dedeleri, babaanne, anneanne, teyze, dayı ve amcaları…

Şimdi önümüzde perinatoloji uzmanımızdan aldığımız ölçüm raporlarıyla gideceğimiz kendi doktor muayenemiz var.  E artık tekrar değişmez değil mi bizim kara Üzüm’ün hikâyesi?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

17 yorum

 1. Incir'in Annesi

  Hala bir guluyorum dusununce:) Uzum kandirikci Uzum, en az annesi kadar oyuncakli olacagini kanitlayan Uzum:)

  Elbise pek yakismis, o gobusten de nasil operim, onu soooooyle masaj yapa yapa nasil severim. Az kaldi!

  Incir’e kizkardes geliyooor!

 2. O da ne! Bizim Üzüm’ün en az 8 haftadır taşıdığını sandığımız pipisi düşüvermişti!!! çok güldüm.
  Ben de bebeğimin kız olacağını aynı haftalarda öğrenmiştim(herkes erkek derken), hatta bir arkadaşıma 6 ay boyunca erkek dediler ama sizin gibi başka bir doktora gittiklerinde kızları olacağını öğrendiler. Tıp gelişmiş olsa da böyle hatalar oluyor her halükarda

 3. Incir'in Annesi

  Bu arada sevgili Blogcuanne’nin de ilk kiz bebegi degil mi? Blogcuanneeeeeee bir ses verir misin? Ha haaaayt:D

 4. Çiğdem çok sevindim gözünüz aydın! Bu kontrolden önce biraz endişeliydin, herşeyin yolunda olmasına sevindim. Darısı bizim başımıza 🙂

  Nihayet Blogcuanne’nin geleneklerini de bozan bu küçük yumurcağa da burdan sevgiler 🙂

  • Çiğdem-Üzüm

   Pelin merhaba,
   Evet her şeyin yolunda olduğunu öğrenmek derin bir nefes aldırıyor her seferinde. Umarım en az bizim kadar iyi haberler alırsınız siz de. Üzüm kızla bekliyoruz haberlerinizi:) Sevgiler.

 5. Gozunuz aydin Cigdem 🙂 Minik tavsan surprizin en guzelini sona saklamis ne guzel! Allah tamamina erdirsin, saglikla, keyifle, guzel gunlerle 🙂 Sevgiler

 6. Ayy cok güzel gözün aydın,benimde iki kızım var, kızlar böyle ztn biraz cilveli naza çekerler kendilerini oyunuda cok severler, bide merak ettim kaç kilosunu, şimdiye kadar Ne kadar aldın? Hayatımda gördüğüm en fit hamilesin….

 7. Çiğdem kaç kilosun

 8. Gözün aydın, benimde iki kızım var kızlar suprizleri cok sever, birazda nazlı olurlar oyuna bayılırlar, benim.ikinci kızım 6 ay oynadı benle anca 6. Ayında öğrendim cinsiyetini, bu arda kaç kilosunu kaç.kilo aldın bu zamana kadar, hayatımda gördüğüm en fit hamilesin…

  • Çiğdem-Üzüm

   Betül merhaba,
   Evet kızlar nazlı ve oyuncaklı olurmuş demek ki, daha şimdiden belli etti kendini yaramaz Üzüm:) 6 ay çok uzun bir süre ama yanlış bilgi almaktansa beklemek daha iyiymiş onu da anladım. Bizimki şokların en büyüğü oldu çünkü:) Her şey yolunda olduğu sürece bu şaşkınlıklar da hayatın cilvesi gerçi…
   Bu arada kesinlikle görüp görebileceğin en fit hamile değilim hatta 16. haftada yazdığım gibi doktorumdan kilo konusuna dikkat etmek için azar bile işittim:) Şu an 57.5 kiloyum, 20 haftada 4,5 kilo aldım.
   İki cilveli minnoşunla seni öpüyoruz. Sevgiler.

 9. Çiğdem,
  Çok şükür ki korktukların olmamış. En güzeli bu. Çok çok sevindim.. Sağlıkla kavuşun inşallah..
  Üzümün sürprizine ve sizin ana baba olarak halinize bayıldım. Yani aslında cidden garip bir durum.
  Herkes erkek derken senin içine sinmemiş olması bunu ancak bir kadın- annenin hisleriyle açıklanası bir durum. Her ne olursa olsun.. sizin eseriniz. Ne mutlu Üzüm kıza.. 🙂
  Sen yazınca kendimizi düşündüm. 12. haftada net olmamakla birlikte bize de cins ayrımını fısıldadı doktor tıpkı sizdeki gibi bir durum oldu. Net olmayana kadar duymak istemiyordum. Ama söyleyiverdi işte 🙂 Ben hemen benimsedim tabi. Yakın çevremiz dışında kimseye bir şey demedik. Hatta burda bile yazmadım net değil diye. Benim içime gerçekten de öyle doktorun dediği gibi geliyor. Ancak yine de emin olmamak lazım. Sizin örnekteki gibi 20. haftaya kadar beklemekte fayda var diye düşünüyorum.
  Bu arada çok şıksınız üzümle- bu haftaki size bayıldım. Daim olsun.
  Sağlıkla mutlulukla ailece tadını alın her şeyin…
  Sevgiyle,

 10. Çiğdem-Üzüm

  Sevgili Deniz,
  Çoook teşekkürler:) Darısı sincap veya tavşan sizin başınıza, bizim Üzüm gibi arada şaşırtsa da hiç üzmesin inşallah minik bebiniz. Sevgiler.

  Elif selam,
  Ben üstelik de ta ezelden ilk bebeğimin erkek olacağını düşünürken inanmadım bir türlü doktorun tahminine. Normalde bu hissetme konularında hiç öyle iddialı bir tip değilimdir ama gerçekten bir türlü doktora inanamamamın bir sebebi varmış; artık annelik içgüdüsü müdür bunun adı bilmiyorum valla:)
  Sana tavsiyem sabırlı olup ilerleyen haftaları beklemen; insan hemen öğrenmek ve ona göre hayal kurmak istiyor ama sabrın sonu selamet:)
  Beğenin için çok teşekkürler, bu hafta Üzüm’le süslü kız annesi moduna girmek istedik sanırım:))
  Hadi bakalım yanıma bir kız bebi annesi daha bekliyorummm:) Sevgilerr.

 11. Öncelikle tebrikler, kız annesi olacağınıza çok sevindim… Ancak artık böyle hatalar yapan doktorlar var mı? Kuşku duymaz mısınız ikili yaptırdıysanız diğer testlerinizi aynı doktor yorumladıysa, ense kalınlığına yine bu doktor baktıysa. Ya da iyi açıdan bakıp acelecilik demek mi lazım cinsiyeti söyleme konusunda bilemedim 🙂
  Güzel bir gebelik, kolay bir doğum ve bebeğinize sağlıkla kavuşmanızı dilerim.

 12. Incir'in Annesi

  Alemsiniz Serra Hanim:) Cinsiyeti bilemeyen ya da yanlis goren bir dolu doktor var. Gayet normal. Belki artik doguma kadar yanlis bilen / goren doktor sayisi cok azdir ama bir sure de olsa boyle kazalara maruz kalan cok aile vardir eminim.

  En nihayetinde cinsiyet meselesi bizleri mutlu eden, alisverislerde bize yardimci olan ve ailelerimize de konusacak konu veren bir bilgi ama biraz da tabiri caizse magazinsel bir konu:) O nedenle doktora guven bununla olculmemeli sahsi kanaatim. Siz icinizi ferah tutun. Tip Fakultesi’nde cinsiyeti gormekle ilgili ders yoktur ama ikili test sonucunun ya da ense kalinligi olcumunun nasil yapildigina dair bir fikirleri olusuyordur herhalde:) Yani insallah:)

  Insallah gebeler endiselenmemis, kuskuya dusmemislerdir.

  Ustume vazife olmayacak sekilde Cigdem’e yoneltilmis bir soruya cevap verdim affola.

 13. Herkesin aklına takılabilecek sorular bunlar hanımefendi. Çiğdem hanımı gebelik haftası bana yakın olduğu için takip ediyorum ve keyifle okuyorum. Kimseyi endişeye düşürmek değildi niyetim 🙂 İçimi ferah tutarım ama başıma gelse endişeye kapılabilirdim, belki fazla tepkili olduğumu düşünebilirsiniz. Ben de 21 haftalık gebeyim. doktoruma güveniyorum, ilk gebeliğimde de aynı doktora gitmiştim, ikisinde de ne üçlü, ne dörtlü yaptırdım ne de doppler’e girdim…
  Sorun yok yani 🙂 siz de kafanızı takmayın böyle şeylere 🙂

 14. Çiğdem-Üzüm

  Serra merhaba,
  Gönül ister ki doktorumuz bebeğin kaşının şekline kadar yanılma payı olmadan verebilsin ama tıbbın henüz sadece ultrason görüntüsüne dayanarak bu netlikte cevap verme şansı yok maalesef. Doktorumun 12. ve 16. haftalarda yaptığı tahmini hangi tavırla bize ilettiğini burada çok detaylı yazamadığım için titiz bir anne adayı olarak “ben olsam şüphe duyardım” demekte belki kendince haklısın. Ancak benim bu konu sebebiyle en ufak bir sıkıntım yok, etraftan da benzer hikayeleri duymuş olmam sayesinde hemen her doktorun erken haftalardaki tahminlerde yanılabileceğini düşünüyorum.
  Bir de ben her zaman doktora güvenmek yanında kendi bilgi birikim ve öngörülerini de devre dışı bırakmamaya inanıyorum. O nedenle gözüm hep her doktorun üzerinde ve şüphe duyduğum hangi bilgiyi verseler mutlaka sorgularım. Cinsiyet konusunda haklı çıkmam doktoruma güvenimi sarsmadı açıkçası ama bu her aşamada gözümün açık olacağı gerçeğini de değiştirmiyor.
  Bir de şu var ki; bu ikinci doktor baştan sona tüm ölçümleri tekrar yaptı ve aynı kendi doktorum gibi her şeyin yolunda olduğunu söyledi. İkili üçlü testlerde iş daha çok laboratuvara kalıyor, doktorun ense kalınlığı ölçmek dışında etkisi yok diye biliyorum.
  Sana da huzurlu ve sağlıklı bir hamilelik dilerim.
  Sevgiler.