6 Yorum

Elif’in Gebelik Günlüğü, 15. hafta

Cuma gebesi Elif Gaziantep’ten bildirmeye devam ediyor.

Elif’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz

***

Uyku halleri, geceleri defalarca uyanmalar neredeyse bitti. Bu hafta o kadar enerji doluydum ki ilk üç ayın bütün hantal halini büyüyen göbeğime rağmen geride bıraktım. Sık sık yürüyüş ve egzersizle baharı karşıladık bebiyle. Mis gibi temiz havayı içimize çekip, sohbetler ettik.

Elif15

 

Geçen hafta ilk kez ve çok erken başladığını düşündüğüm, emin olamadığım türden hareketlenmeler bu hafta da devam etti. Bu hissi “kayma” olarak tarif edebiliyorum. Karnımdan balık kayıyor gibi hissediyorum. Daha ileri haftalarda bunun benim uydurmam mı yoksa bebinin kendisi mi daha iyi anlayacağım. Özellikle onu unutup sırtüstü uzandığım iki dinlencede karnımda hamsi varmış hissiyle ayıldım. Aslında bebiyi gün içinde defalarca unutuyorum. Derse veya başka bir şeye dalmış oluyorum. Bazen yanlışlıkla onu sıkıştırdığımı fark edip, bazen de fark etmeden üstüne yattığımda göbeğimin verdiği rahatsız tepkiden hemen ayılıyorum. Yalnız olmadığım geliyor aklıma.

Bu hafta bebeğim göbeğimi birden bire büyüttü. Hafta haftayı tutmuyor. Pek kilo almıyorum derken yavaş yavaş kilo aldığımı görüyorum. Aşırı olmadığı için bu kilo artışı, bebinin büyüdüğünü anlıyorum ve çok seviniyorum.

Rüyalarım anlamsızın da ötesine geçti. İlginç, korkunç hayvanlar, uzun zamandır görüşmediğim dostlar, garip haller, daha neler… bir gecede en az on tane kopuk hikayeyle uyanıyorum. Hiçbirini hesaba almıyorum. Belli ki gebeliğin getirdiği bir ilginçlik daha bu. Rüyaların yanı sıra insan ilişkilerinde garipleşmeye başladım. İlişkiler üzerine düşünülecek güzel bir zaman mı yoksa en kötü zaman mı bilemedim. Terazim daha da hassaslaştı bu dönemde. Kuyumcu tartısı gibi her şeyi ölçüp tartıyorum. Hiçbir şey gözümden kaçmadığı gibi hiç bir sorunu da çözmekten de geri durmuyorum. O zaman işler biraz karışıyor. Daha az toleranslı daha çok anlayış bekleyen bir halde buluyorum kendimi. Hele karşıdaki pek de halden anlamıyorsa işte o zaman titizlikle yükleniyorum.

Geceleri yüz üstü yatmayı çoktan bırakmıştım. Sırt üstü yatmayı da baby center sayesinde bıraktım. 15. hafta bülteninden öğrendiğim en iyi uyku pozisyonlarının ardından bebeğin kan dolaşımı için sırt üstü değil sağ ve sola dönük yatmam gerektiğini hatta mümkünse solu daha çok tercih etmem gerektiğini söylüyor. Bir yanım çürümüş olarak uyanıyorum. Buna da şükür diyorum.

Haftamız başlarken gelen ders çalışma azminin bütün bir hafta devam edip sadece bir hafta daha benimle birlikte olmasını diliyorum. Her şey yolunda giderse bir bölümü daha atlamış olacağım ve çok rahatlayacağım. Ben rahatlarsam bebi de rahatlayacak.

Haftaya hareketli bir hafta olacak. Doktorumuzla randevumuz var. Randevumuzu beklerken sabırsızlanıyoruz artık. Soracağımız o kadar soru biriktirmişiz ki. Önümüzdeki hafta tarama testini, ilk kez artık yapılmasını isteyeceğim tam kan tetkikini, aldığım pembe demir hapını (aramız hiç iyi değil), magnezyumu ve dahasını konuşacağım. Hedef koydum kendime hiç eğilip bükülmeden hepsini soracağım.

Önümüzdeki haftanın iyi geçmesine öyle ihtiyacım var ki. Dilerim öyle de olur…

Sevgiyle,

Elif

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

 1. Herşey çok güzel olacak inşallah Elif. Bu enerjin hiç bitmesin, bahar hiç geçmesin! 🙂 Sevgiler

 2. Aaa evet simdi hatirladim ( cok zaman da gecmedi uzerinden oysaki) hamileyken kesinlikle anlamsiz ruyalarin oluyor.Hem o kadar hassaslasiyosun ki bazen ruyanda gordugun kisiler hakkinda haber aliyosun:)) Umarim senin icin guzel bir hafta olur Elif, hersey yolunda gider.Sinavlarinda basarilar dilerim. 3 yil once o sinavlari vermis biri olarak sana bol sans diliyorum. Emeginin karsiligini eminim ki alacaksin …Sevgiler, selamlar…

 3. Öncelikle sağlıkla dünyaya gelsin bebeğiniz.Bana kalırsa cinsiyeti erkek hemşerim 🙂

 4. Umarim saglikla kucagina alirsin…

 5. canım elifimm.ne güzel paylaşıyorsun duygularını.her şey güzel olacak…

 6. Selam Elif,
  Kendini ifade etme biçimine bayıldım.Dİsiplinli hallerin de imrendirdi beni.Çalışıyorsun bi yandan,sınavların da varmış.ooo kolay gelsin.Bu arada meslektaşız,çok iyi anlayabiliyorum stresini,yorgunluğunu.Umarım biter bebi doğana kadar,bütün dersleri verirsin de kurtulursun.İyi dileklerim seninle.:)
  Bu arada bebeğini hissetmişsin bence de.Zaten kıpırtılar artarak devam edince sen de emin olacaksın.Ben de 21.haftadayım,Aynı haftalarda hissetmiştim de konduramamıştım.
  Huzurlu bi hafta dilerim,sevgiyle.