10 Yorum

Raya Organik’le Doğal Yaşam Çizgisi

Yepyeni bir organik gıda markasıyla karşınızdayız sayın seyirciler: Raya Organik.

Geçtiğimiz senenin Ağustos ayında organik gıda pazarına katılan Raya ile ben de bundan birkaç ay önce tanıştım. Tanışmamız ürünlerin kendisinden de önce kurucusu ve sahibi Neslişah Alkoçlar ile oldu. Neslişah Alkoçlar, evet, hani Türk sineması deyince akla gelen ilk isimlerden olan çok sevgili Hülya Koçyiğit’in torunu…

RayaOrganik3

Neslişah Alkoçlar’ın anneannesine olan benzerliği Hülya Koçyiğit’leymişsiniz etkisi yaratıyor.

“Sürdürülebilirlik” kavramının giderek daha fazla önem kazandığı bugünlerde “doğaya saygılı organik üretime destek vermek ve ekolojik ürünlerin kullanılmasını yaygınlaştırmak” amacıyla Raya Organik’i yaratmış Neslişah Alkoçlar. “Hayat çizgisi” anlamına gelen Raya’nın hedefi “Anadolu lezzetlerini yöresel ürünlerle sofralara taşımak”mış.

Ağustos ayında hizmet vermeye başladığından beri ürün gamını giderek genişleten Raya Organik, organik tavuktan bal kabağına, arpa şehriyeden biber salçasına kadar birçok farklı ürünü organik gıda tüketicisiyle buluşturuyor. Web sitesi üzerinden verilen sebze ve meyve dahil tüm ürün siparişler İstanbul içinde adrese teslim edilirken, taze sebze-meyve ve tavuk ürünleri dışındaki tüm ürünler İstanbul dışına kargoyla ulaştırıyor. Raya Organik ürünleri organik ürün satan tüm mağazalarda ve Gourme Garage’da olduğu gibi Carrefour’larda da bulunabiliyor.

Benim ilk organik makarna deneyimim Raya üzerinden oldu. Ve çok beğendim. Tadı konvansiyonel makarnalardan daha farklı, sanki daha tatlıydı. Raya’nın salça ve balını da beğenerek tükettik. Nar ekşisine henüz sıra gelmedi, ancak üretimin başındaki Halit Koçak nar ekşisi konusunda iddialı olduklarını, Hatay’ın özgün bir narından ürettiklerini söyledi.

RayaOrganik

Üretim ağının başındaki Halit Koçak, Gaziantepli bir çiftçi. Raya’nın tüm üretim ağını o denetliyor. Gaziantep mutfağının bir hediyesi olan yüksek damak tadını Raya’nın ürünlerine de yansıtmaya çalışıyor.

Raya’nın tüm ürünleri Tarım Bakanlığı ve uluslararası sertifika kuruluşları tarafından belgeli Sertifikasyon süreci ile ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz. Ayrıca organik ürün nedir, doğal ürünlerden farklı nedir, neden daha pahalıdır, organik ürünler nasıl belgelenir gibi soruların yanıtlarını da Raya’nın Sıkça Sorulan Sorular listesinde bulabilirsiniz.

Raya Organik’in tüm ürünlerini web sitesinden inceleyebilir, Facebook sayfasından da takibe alarak yemek tariflerinden faydalanabilir, Twitter üzerinden kampanyaları takip edebilirsiniz.

Organik gıda alanında yeni olmasına rağmen sosyal medyada da gördüğüm kadarıyla kendini beğendirmiş ve kanıtlamış durumda Raya Organik. Bu aşamada Blogcu Anne takipçilerini ürünleriyle tanıştırmak adına önümüzdeki bir hafta boyunca 50 TL’nin üzerindeki tüm alışverişlerde %20 oranında bir indirim uyguluyor. 20 Mart’ta sona erecek indirimden faydalanmanız için alışverişi yaptıktan sonra satın alma ekranında S0E8Z6G5QO49IH12 indirim kuponunu girmeniz yeterli.

İşini ciddiyetle yapan her yeni marka, organik ürünlerin daha erişilebilir olmasını sağlıyor. Raya Organik’in yolunun açık olması dileğiyle…

10 yorum

 1. bir tüketici ve anne olarak son zamanlarda sayıları fazlasıyla çoğalan “organik ürün”, “doğal ürün” pazarlaması yapan firmaları samimi bulmuyorum ben. her şey sağlık da buna dahil ticari malzeme olmuş vaziyette. eğer paranız ve ulaşma imkanınız varsa en sağlıklı, en doğal, en organik ürünleri alıp kullanabilir, çocuğunuzu bu “güvenilir” gıdalarla besleyebilirsiniz. ama maddi olanaklarınız kısıtlıysa tavuğun kilosuna 30 tl vermek sizi zorlar, domatesi 10 tl’den değil de 2-3 tl’den almayı tercih edersiniz. kimisi salçanın en organiğini kullanır, kimisinin salçanın kilosuna 20-30 tl verecek bütçesi yoktur. doktorlar her ana haber bülteninde “özgür gezen tavuk yumurtası tüketin” diye bas bas bağırırlar, pazara gidince bu özgür tavukların yumurtalarının “altın” değerinde olduğunu görünce şaşırıp kalırsınız.

  çocukluğuma dönüyorum. hiçbir şey “organik” değildi. hiçbir şey için “doğal” denmezdi üstüne basa basa. sokak aralarında at arabalarıyla satış yapan çiftçilerden alırdı annelerimiz domatesi salatalığı. o salatalıklar mis gibi kokardı, hafif acımsı tatlı bir tadı olurdu, dolapta hiç kötü olmadan tükenir haftaya tazecik, çıtır çıtır yeniden alınırdı. ya şimdi? demek ki tükettiğimiz ve en kolay ulaşabildiğimiz her şey öyle sağlıksız ve yapay ki, her ürünün “doğalı”, “organiği”, “sağlıklısı” üretiliyor. ve bu süreçte sınıf ayrımı şaak diye tokat gibi çarpıyor yüzümüze. parası olan “sağlıklı” besleniyor, parası olmayan “kanserojen” besleniyor.

 2. parası olanın herşeyin doğalını almak yerine çevreyi daha az kirleterek, ekosisteme saygı göstererek yaşaması daha iyi değil mi? ben küçük kentte yaşıyorum ve çiftçilerin nasıl üretim yaptığını çok yakından takip ediyorum, inanın doğal denilen pek çok ürün aslında organik filan değil. herhangi bir markayı hedef alarak söylemiyorum ama gerçekler oradan görüldüğü gibi değil, bunu belirtmek istiyorum. asıl amacımız kendimizi organik beslemek yerine ekosistemin dengesini korumak için çaba göstermek olmalı o zaman herkes bu “doğal” ya da “organik” ürünlere uygun fiyatlarla ulaşabilir.
  söylediklerimden organik ürün almayın gibi bir anlayış çıkmasın diye bir not: isteyen ve imkanı olan pek tabi ki istediği ürünü alır, ama Türkiye’de tvye çıkan koca koca prof.ların söylediği pek çok şeyin uygulamada hiçbir gerçekliği yok.

 3. Ben sizden farklı düşünüyorum. Küçük bir kasabada yaşayıp köy ürünlerine erişebiliyor olanlar için organik gıda bencede şart değil. Ama büyük şehirlerde yaşayanlar için durum farklı. Büyük şehirde marketlere mahkumsunuz. Yerel üreticilere ulaşımınız yok yada kısıtlı. Organik gıda üreticileri bu boşluğu doldurmaya çalışıyor. Ben sertifikalara güveniyorum. Evet daha pahalı ama ben başka şeylerden kısarak herşeyi olmasa da bazı ürünleri organik tüketmeye çalışıyorum.

 4. bu iş çığırından çıktı sanırım. google’a organik ürün yazınca onlarca site açılıyor.
  herkesin kafası karışmış durumda.
  ciddi bir pazar, fırsat söz konusu bu alanda, insan kuşkulanmadan edemiyor işte.
  ama bu Raya organikten Ayça Oğuş da söz etmişti.
  Hem sizden hem ondan duymak bu markayı biraz daha güvenilir yapıyor benim gözümde.
  bu indirim denemek için bir fırsat.
  Teşekkürler,

 5. BİR GIDA MÜHENDİSİ OLARAK YAZIDA DİKKATİMİ DİREK ”TARIM BAKANLIĞI” İBARESİ ÇEKTİ. BAKANLIĞIN ADI ”GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞI” ŞEKLİNDE DEĞİŞELİ EPEY OLDU. AMACIM BİLGİÇLİK TASLAMAK DEĞİL, SADECE BİLGİ VERMEK İSTEDİM.

 6. Cuma günleri kurulan AirPort taki organik pazardan baharatlarını almıştım.hepsi de çok güzel.işin aslı ben de önceden dikkat etmiyordum. Taa ki organik pazardan alışveriş yapana kadar. Tadları o kadar farklı ki marketten aldıklarımızı eşimle yıyemez olduk.hem meyve hem sebze özellikle de tavuk, yumurta artık organik alıyorum.

 7. Organik gıda nasıl alınır? Buna hangi bütçe yeter? Ben çok istiyorum ama a-la-mı-yo-rum 🙁

 8. indirim kodunuızu kullanarak siparişimi verdim, çok teşekkür ederim 🙂

 9. merhaba,

  kuponu kullanarak alışveriş yaptım
  teşekkür ederim
  🙂

 10. Sevgili blogcu anne alışveriş yaptım indirim kuponunu da kullandım.teşekkürler.