7 Yorum

Elif’in Gebelik Günlüğü, 16. hafta

Cuma gebesi Elif Gaziantep’ten bildirmeye devam ediyor.

Elif’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz

***

Siz bu satırları okurken ben ya sınav yollarında ya da sınavda olacağım. Şansım bol olsun. Rahatlayıp döneceğim kesin. Dilerim güzelliklerle dönerim.

Elif16

 

Bir önceki hafta bahsetmiştim. Bu hafta doktor kontrolümüz vardı. Tüm sorularımı bir kağıda yazıp götürdüm. Sevgili doktorumuz “iyi böylesi daha güzelmiş sen sor ben söyleyeyim” diye takıldı bize. Sanırım artık bizi tanıyor yeni gelmiş hasta gibi görmüyor. O kadar heyecanlıydım ki her şeyi konuşabilecek miyim diye. Neyse başladık… Ben sordum o anlattı, hem de hepsini detaylandırarak. Gerekli hatırlatmaları biz yeniden yaptık ne olur ne olmaz diye.

Aşılarımız için aile hekimliğine kayıt yaptırmamız gerektiğini ve takibini de onların yapacağını söyledi. Sınavdan sonra aşı için aile hekimimize gideceğim. Kan tetkiki hala yapılmadı. Ben telaşımdan bir tek onu sormayı unuttum. Kan değerimi bilmeden demir hapı kullanmak magnezyum kullanmak hep düşük olan b12 den haberdar olamamak canımı sıkıyor. Acaba kafa karıştırmasın diye mi istemiyor? Ya da 6. ayı mı bekliyor pek bilemedim. Tansiyonumu ölçtü. Ağrımı sızımı, huzursuzluklarımı sordu. Kilomu ölçtü. Orda küçük çapta bir şok yaşadı. Aslında ben de yaşadım. Ben aylardır haftada bir kez aynı gün ve saatte kilomu kontrol ediyorum. O sabah kilom evde gramı kaçırmayan tartımda bile doktorumuzunkinden tam 3,5 kilo daha düşük gözüküyordu. “Tartınız kafayı yemiş diyebildim” sadece! Çünkü ona göre bu ay 7 kilo falan almış gözüküyordum. Bunu hesaba almamamız gerektiğini bu ay toplamda 3,5 kilo aldığımı söyledim. Biliyorum o bile fazla. Ben de anlamadım zaten nasıl olduğunu!

Daha sonra sadece onun konuştuğu bölüme geçtik. 3 lü tarama testi için gerekli ölçümleri yaptı.

– Bak şu midesi, bacağı, ayak parmağı, kafası…
– Allah allah çok enteresan. Erso gördün mü? (Ne eşim ne ben pek bir şeye benzetemesek de bizim bebemiz olduğu için ay canım deyip durduk)

O bizden daha sevinçliydi anlatırken…

Tek tek anlattı bize oğlumuzla ilgili olanı biteni. Pardon ben oğlumuz mu dedim? Galiba öyle söyledim. Bizim kerata bir erkekmiş. Doktorumuz Yılmaz Bey, aslında bir önceki kontrolde bunu kulağımıza fısıldamıştı ancak net değil ve henüz çok küçük diye söyleyememiştik. Bir kez daha teyit etti. Çiğdem Teyze ve Üzüm Kız Kardeşin hikayesi gibi olabilir diye de hazırladık kendimizi. Yanılma payı da olabilirdi. (Hala da olabilir önemli de değil, o iyi olsun her anne baba adayı en çok bunu ister sanırım.) Çok şükür gelişimi iyi seyrediyormuş. 3’lü tarama kan testi kâğıdımızı da aldık. Yanında geçirdiğimiz süre öyle uzun geldi ki bana. Çıkmak istemiyordum kapıya geldiğimizde. Hele o güler yüzü… Eşim de ben de bayılıyoruz gebe ve bebe dostu Yılmaz doktorumuza. Dilerim hep böyle uyum içerisinde oluruz. Önümüzdeki ay görüşmek üzere oradan ayrıldık.

Sabahları gün henüz doğarken uyanıyorum. Enerjim güzel. Bahar yürüyüşleri ve hatta doğada kahvaltı beni iyice yumuşattı. Ağaçların pembe güzel çiçekler açtığını gördüm, kuşların cıvıldadığını duydum, mis gibi baharı kokladım. Nefes aldım. Oğlumla konuştum. Doğa uyanmıştı. Yeni ay doğdu bu hafta. Hep olduğu gibi dilek ve temennilerde bulundum. Meditasyon yaptım, rahatladım. Keratayı birkaç kez daha hissettim. Bebi olarak değil de sadece hamsi kayması olarak. Esas hareketleri 20. haftadan sonra hissedeceğimi söyledi doktor.

Yine hafta ile başlayan sebebinin ise suda çok vakit geçirmekten kaynaklandığını düşündüğüm egzama başladı ellerimde. Geçen sene de karşılaştım. Kaşınıp, yanıyor, pembe bir eldiven giymişim gibi elimi kapladı. İlaçlarım kortizonlu olduğu için kullanamıyorum. Her gece zeytinyağı sürüp nemlendirmeye çalışıyorum. Sanırım gelecek hafta toparlayacak.

İlginç bir gelişme; Baba adayımız canım eşim hiç olmadığı kadar bebeğimizden bahsediyor. Onu çok daha sessiz, geriden izleyen hatta biraz korkan kişi olarak görüyordum. Şu anda aynı heyecanı yaşadığımızı bana hissettiriyor. Her gün birkaç fikirle, isim önerisiyle ve kamera araştırmalarıyla geliyor. Hoşuma gitmiyor desem yalan olur.

Bir ilginçlik daha; anneme daha önce hiç olmadığı kadar bağlandım. Dizinin dibinden ayrılmadan günler, haftalar geçirebilirim. İkimizin de ilgilenmesi gereken evi, işleri, sorumlukları var. Fırsat buldukça yanına kaçıyorum. Çok çok iyi geliyor.

Döndüğümde yine güzel bir haftaya başlayacağım. Ofisim, doğal doğum kursum ve aile hekimim beni bekliyor. Koşturup duracağım.

Görüşmek ümidiyle,

Elif

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Çarşamba Gebesi Pelin

  Elif’cim hayırlı olsun! Oğluma arkadaş geliyor desene 🙂

 2. Merhaba Elif hanım,
  Öncelikle sınavlarınzda başarılar 🙂 Doktorunuza kafanıza takılanları sorma fırsatı bulduğunuz için sevindim.Gerçekten Yılmaz bey çok sevecen bi hekim.Bebişinizin test sonuçlarının iyi çıkmasına çok güzel,bizimde yarın kontrolümüz var heycanla bekliyoruz.Buarada bende de egzama oluştu Yılmaz beye sordum cildiyecimin daha önce bana verdiği kremleri kullanabileceğimi söylemişti,sizde bi sorun isterseniz…

 3. benimde yarın yılmaz beyde randevum var bebeğimi görmek için sabırsızlanıyorum.Hem cinsiyetini geçen hafta sölemiştim zaten size erkek diye. sağlıkla dünyaya gelsin bebişlerimiz 🙂

 4. Çiğdem-Üzüm

  Eliiiiiiiif:)
  Hayırlı olsun tüm ailenize minik oğlunuz. Bu arada Pelin’in tüm cinsiyet tahminleri tuttu görünüyor:)
  Cinsiyet konusu çooook heyecanlı, baba adayları için de olayı idrak etmeye bir adım daha yaklaşmak için önemli bir veri sanıyorum:)
  Ah bu doktor tartıları yok mu, insanı gerim gerim geriyor, ne var yani evde tartılıp doktora o sonucu söylesek sanki:) Şaka bir yana bir ayda o kadar kilo almamışsındır, ben hatta bu haftaki fotoğrafına bakınca kilo mu verdin acaba diye düşündüm bir an.
  Bahar hepimize iyi gelecek gibi görünüyor, bol yürüyüş ve canlanan doğa şu an bize belki de tek gereken şey. Sınav ve koşturmacalar için de bol şans.
  Sevgiler,
  Çiğdem

  • Çarşamba Gebesi Pelin

   Geriye bir tek Esra kaldı 🙂 Bakalım onun da bebeği erkekse, “itina ile cinsiyet tahmini yapılır” diye ofis açıcam hahaa 😀

  • Çarşamba Gebesi Pelin

   Aaa ben ne kadar şaşkınım! Cuma akşamı olmasına verin, Esra’nın bebişi de erkek zaten 🙂

 5. elifcim,yazdıklarını her hatfa takip ediyorum buradan, her zaman yazamıyorum.o kadar akıcı anlatıyorsun ki yaşadıklarını.kendi hamileliklerimi anımsıyorum her okuyuşumda.heyecanla bebişinin doğumunu bekleyenlerdenim unutma.
  sağlıklı olsun inşallah.sınavında da başarılar dilerim bu arada.
  seni çok seven ayfer teyzen:)