31 Yorum

Erken yatan geç kalkar, geç yatan erken kalkar

Annelik ömr-ü hayatımda sırtımı sıvazlamamı gerektiren bir konu varsa o da uyku konusu.

Ben bu uyku olayını becerdim arkadaş. Vallahi de becerdim. 

Erken Yatan Geç Kalkar

Dur bak kızmayın hemen. “O öyle olmaz, başına gelen bilir, uykuyu sevmeyen çocuk vardır falan demeyin. Var tabii. Ama sanılandan çok daha az. Tıpkı yemek sorunu da sanılandan daha az olan çocuk gibi.

Uyku konusunda birçok evde yaşanılan sorunların büyük bir bölümünün çocuk kaynaklı olmadığını düşünüyorum. Anne-babaların uyku düzeni ve rutini konusundaki yaklaşımlarında farkında olmadıkları hatalar daha önemli rol tutuyor bence. Tıpkı yemek konusunda olduğu gibi.

Uyku konusunu becerdiğimi nasıl anladım? Yemek konusunu beceremediğimi fark edince. Nasıl her iki çocuğumu düzenli uykuya alıştırabilmişsem, her iki çocuğumu da yemeğin açlığını gidermek için, kendi kendine gerçekleşmesi ve büyütülmemesi gereken doğal bir olay olduğuna ikna edemedim. Beceremedim. Deniz’de yaşadığım sorunların (“Hadi” demeden yememe, yemek olayını bir mücadele fırsatı olarak görme, …) benzerleri Derin’le de aynı dönemlerde yeniden hortluyor şimdi.

Kısacası aynı konularda, iki seferde (iki çocukta) benzer performans göstermiş olmamı bir sağlama olarak aldım. Uyku: Beş Pekiyi. Yemek: Otur, sıfır. Haydi kara kaşım kara gözüm için sıfır olmasın. Bir buçuktan iki.

Uyku konusunda bellediğim birkaç prensip, naçizane:

 1. Çok önemli. Yemekten bile daha önemli. Eskilerin “yesin de büyüsün” değil, “uyusun da büyüsün” demiş olmalarının bir sebebi olsa gerek.
 2. Pazarlık konusu değil. Yatma saati geldiyse yatma saati gelmiştir. O gün dışarı çıkacağız, misafir geldi, bıdı bıdı diye uyku saati gecikmemeli. (O misafir yatıya da kalıp sabah erkenden hortlayan çocuklara bakmayacaksa)
 3. Gündüz uykusunu bıraktıktan sonra, haftada bir erken yatırmaya gayret etmek (örneğin 8 yerine 7) iyi bir doping oluyor. Düzenli olarak uygulayamasam da uyguladığım zaman çocuklardaki dinlendirici etkisini görüyorum.
 4. Veee: Erken yatan geç kalkar; geç yatan erken kalkar. Şöyle ki:

Çocuklarım geç yatan çocuklar değiller. Küçüklüklerinden beri kışın en geç 8, yazın en geç 9’da uyumuş olurlar. Uykusuzluk durumlarına göre 7’de yatırmışlığım da vardır; örneğin şu aralar çoğu gece 7 buçuk dedin mi yatakta oluyorlar.

Etrafımdaki insanlar çocuklarımın erken uyanmasını, erken saatte yatıyor olmalarına bağlar. Oysa bu böyle değildir. Vallahi de, billahi de değildir. Çocuklarım erken yatınca, evet, erken kalkarlar. Ama geç yatınca n’olur, biliyor musunuz? Daha da erken kalkarlar!

demiştim teeee Kasım 2011’de. Değişen çok fazla bir şey de yok. Yaşlarının büyümesiyle birlikte (özellikle de Deniz’in) yatma saati 8 buçuğa kayabilse, bazı günler istisnalar olsa da, ne-kadar-geç-yatarlarsa-o-kadar-erken-kalkıyorlar kuralı bizimdir, bizim kalacak, kalmaz olasıca.

Anneler arasında Uyku Meleği olarak da bilinen sevgili Seride Samurkaş’la bir karşılaşmamızda bu tespitimden ona da bahsetmiştim. Çocuklarımın çok erken kalktıklarını, çünkü erken yattıklarını, ancak geç kalksınlar diye geç yatıracak olsam yine ve hatta daha da erken kalktıklarını anlatmıştım. O da bana bunun nedenlerini anlatmış, doğruluğunu onaylamıştı. “Hay ağzına sağlık” demiştim, “aynen de böyle oluyor.”

Uyku Meleği’ne bir kez de bunu Blogcu Anne takipçileri için açıklamasını istedim. Ve sordum.

Sevgili Uyku Meleği, benim erken kalkan, çünkü erken yatan çocuklarım var. Ben kalkma saatlerinden şikayet ettiğimde “geç yatır” diyorlar, oysa o zaman daha da erken kalkıyorlar. Ben buna “erken yatan geç kalkar” (çünkü geç yatan daha da erken kalkar) olarak formüle ettim. Bu neden böyle?  

0-6 yaş çocuklarda ideal kalkış saati 6:00 – 8:00 arasındadır. 06:00’dan daha önce uykusunu almış bir şekilde kalkan çocukların gündüz uyku düzenlerini incelediğimizde, yaşına göre yanlış saat ve sürede uyuduklarını görürüz.

Evet, bizimkiler de 6:00-6:30 gibi kalkıyorlar. İdeal saatin alt sınırını yakalamışlar demek ki. Peki, bu çocuklar yatma saatleri gecikince uykuya daha zor geçiyor. Bebekken uykuları geciktiğinde çok ağlarlardı; şimdi de uyumamak için bin dereden su getiriyorlar. Halbuki yorgun olunca hemen uyumaları  gerekmez mi?

Gündüz uzun ayakta kalmalar aşırı yorgunluğa sebep olur. Yorgunluk insanlarda Kortizol hormonun salgılanmasına sebep olur. Bu hormon adrenalinden daha sert bir stress hormonudur. Çok yorgun olduğumuzda yatağa yatınca uyuyamamamızın, gecenin bir yarısında uyanmamızın veya sabah çok erken uyanmamızın sebebi bu hormondur. Bu nedenle erken kalkan bebekleri, erken yatırmaya başlarız ki, mevcut yorgunluklarını ortadan kaldırabilelim. Yorgunluğun ortadan kalkmasıyla birlikte bebeklerin de ideal zamanlarda kalkmaya başladığını görürüz. Erken kalkmalar bittiğinde otomatik olarak yatma zamanları da ideal düzenine kavuşur.

Nasıl ortadan kaldıracağız bu yorgunluğu?

Aşırı seviyede olmayan yorgunluğu uyku ritüeli uygulayarak elimine edebiliriz. Uyku ritüeli her akşam aynı sırayla yaptığınız, 2-3 aktiviteden oluşan 15-20 dakika süren aktivite zinciridir. Bu, tıpkı biz uyuyamadığımızda kalkıp bir dolaştığımızda yaptığımız kontrollü hareketi sağlar. Böylece az oranda birikmiş olan Kortizol hormonu atılır. Uyku ritüelinin bir başka boyutu da psikolojik olarak çocuğun uykuya hazırlanmasıdır. Aynı yorgunluk seviyesindeki iki çocuktan ritüel düzenine sahip olanın daha kısa sürede uykuya geçtiğini gözlemliyoruz. Çocukların uykuya zor geçmelerinin önemli nedenlerinden biri de yatmadan önce parlak ışığa maruz kalmalarıdır. Parlak ışık uyku ile ilgili hormonların salgılanmasını engeller. Evlerdeki en önemli parlak ışık kaynağı televizyondur. Bu nedenle televizyonun yatmadan 1 saat önce kapatılmasını öneriyorum.

Peki, erken saatte uyumanın önemi ve avantajları nelerdir?

Erken saat çok göreceli bir kavram… Erken saat kavramını “ideal saat” olarak düzeltmek daha doğru olacaktır.

Tamam, düzeltelim: İdeal saat nedir ve bu saatlerde uyumak neden önemlidir?

İdeal yatma zamanı 0-6 yaş aralığı için 19:00 – 21:00 arasıdır. Yaş büyüdükçe yatma saati 21:00’e doğru ilerler. Yani altı aylık bir bebek için 19:00 ideal uyuma zamanıdır. Bu bebeği erken yatırmak demek 18:00’de yatırmak demektir ki; ancak bebek eğer gündüz uyuması gereken kadar uyumadıysa bu da yapılır ve hatta yapılmalıdır. Burada önemli olan çocukların ileriye doğru uykuyu depolamadıklarını, geriye doğru telafi ettiklerini bilmektir. Yani 18:00’de yatırdığınızda korkmayın ertesi sabah yine alışık olduğunuz saatte kalkar. 22:00’de yatan bir bebek eğer kesintisiz uyuyup ertesi sabah 9:00’da kalkıyorsa bu yatış saatinde bir sorun yoktur. Burada önemli olan gece boyu kesintisiz (gece beslenmesi de uyanmadır) 11 saat uyumasıdır. Benim danışanlarım arasında düzenlerinden dolayı 23:00 – 10:00 şeklinde bir uyku düzeni uyguladığımız da oldu. Ancak bunlar gerçekten uç noktalardır.

dedi Uyku Meleği Seride Samurkaş. Kendisine çok teşekkür ederim.

“Bu çocukta uyuyacak göz yok, hayatta uyumaz bu” ya da “Sen bunu çok erken yatırıyorsun; geç yatır, geç kalksın” diyenlere önemle duyurulur.

31 yorum

 1. Değil işte, böyle olmuyor, benim çocuğum öyle uyumuyor. Akşam 8.30’da yatan 15,5 aylık kızım gecenin ortasında uykusu bitmiş olarak uyanıyor, bir daha da uyumuyor ve çok daha düzensiz bir hayatımız oluyor. Bu uyku olayını “becerememiş” olmaktan ötürü kendimi berbat hissediyorum ama bizdeki model de böyle, az uykuyla yetiniyor!

  Sabah 7-8 arası kalkıyor. Öğlen saat 13.30 civarı 1,5-2,5 saat arası uyuyor. Akşam da 23 ya da 23.15’de uyuyor. (yatağına 22.30’da giriyoruz!) Geceleri de zırtpırt uyanıyor hatta bazen yanına yatmazsam uymuyor!

  • merhaba Zeynep hanım,
   kızınız henüz çok küçük zamanla herşey daha da yoluna girer merak etmeyin. Bİzim uykularımız hep düzenli oldu ama hatırlıyorum da kızım 24 aylık civarındaydı((şu an 5 yaşında) ve emiyordu ve gece 8 defa kalktığımız oluyordu. Diş sıkıntısı olabilir, Henüz yatay konumdan (yatan emekleyen) dikey konuma (yürüyen) geçmiş bir bebek daha …. bunlar hep uyumlanma süreçleri… siz sadece bence tutarlı olmaya çalışın…sakin olun ve sadece anlayın … bebeğiniz zamanla o minik vızıldamaları da bırakacaktır…çocuklar annelerin enerjisini en üstün teknolojik cihazlardan daha iyi algılıyorlar bunu hiç unutmamamız gerekiyor bence…sevgiler

  • Zeynep Hanım, bebeğinizin cin gibi kalkma sebebi aşırı yorgunluğu. Bu konudaki yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 2. Ellerinize sağlık yine güzel bir yazı. uyku konusu çoğu annenin en zorlandığı konu ben de dahil olmak üzere.
  Geç yatan erken kalkar bizim evde de geçerli.

 3. insana başarabildiği konu “kolay” görünüyor. ben de “uyku” konusunda kendimi başarılı buluyorum. bebekken akşam 7-7.30 civarı gece uykusuna geçerdi. şimdilerde 9-9.30 yatma saatimiz. kışa girip de günlerin kısalmasıyla birlikte gündüz uykularını nerdeyse bıraktı oğlum(3 yaşını azcık geçti). buna rağmen 11 saati bulmuyor gece uykusu. 9-10 saat uyuyor. küçükken çok sık uyanırdı, çok sıkıntı çektiğimiz dönemler oldu. büyüdükçe kesintisiz uykuya geçti kendiliğinden. hala uykusunun bölündüğü geceler oluyor tabii ki ama eskiye oranla çok iyi durumdayız. bence ben uyku işini becerdim ve kural koyarken ve uygularken zorlanmadım. etrafımdaki pek çok uyku düzeni olmayan çocuğu görünce kendimle hafiften gurur bile duyuyorum ama o annelerle konuşurken de işin bu kadar kolay olmadığını anlıyorum. nasıl ki ben “yemek” konusunda zorlanıyorsam ve koyduğum kuralları uygulayamıyorsam onlar da “uyku” konusunda benimle aynı durumdalar. yani söz konusu “çocuk” olduğunda kurallar ve yöntemler hep değişiyor çocuktan çocuğa.

 4. Yok yok ben inanmıyorum bu tespitlere.. Ben de bir kız var anamdan emdiğimi burnumdan getirdi. Tam 3,5 yıl boyunda denemediğim bir yol, okumadığım taktik kalmadı. Tam 1 yıl boyunca gece yaşadım ben. Artık bu konuda yazılan hiçbir şeye inanmam. İstisna olur diyen varsa tamam, o da beni buldu işte.. Şanslı anneler neye sahip olduklarını bilmiyorlar 🙂

 5. Çalışan anne olduğumdan çocuğum beni çok özlüyor ve haliyle akşam geçirdiğimiz süre kısıtlı olduğundan 23:00 gibi bizimle uykuya yatıyor. Ama sabah’ta bahsedildiği gibi 10:00’a kadar kesintisiz uyuyor. Çok ta üzülmeme gerek yok sanırım çok kafaya takıyordum bu konuyu uyku için geç kalıyor diye. Doktorumuz da kesintisz uyuyup dinleniyorsa öğle uykusuna da yatıyorsa takma bırak çocuğun doysun sana diyor ama…. bana dinlenmeye 5 dakika bie vakit kalmıyor benim de sıkıntım bu maalesef.

 6. Kesintisiz uyumasının önemli olduğunu ve gece emmesini bırakması gerektiğini mı anlamalıyız??
  Kızım 15 aylik yatma kalkma saatleri düzenli fakat 2-3 kez emmek istiyor, uykuyu açmadan 3dk emıyor ve uyumaya devam ediyor..

  • Tehlikeli bir dönem, biraz daha büyüdükçe emme işini uykuya geri dalma aracı olarak kullanabilir. Bizde öyle olmuştu en azından. Her uyanmasında emzirmeyin, az bekleyin biraz pışpışlayın, yada biberon alıyorsa su veya süt teklif edin. Emzirmeyi kestikten sonra kademeli olarak bizim uyku süremiz arttı ve ben 23 ayın sonunda kesintisiz bir gece uykusu uyudum. 🙂

 7. kesinlikle doğru uygulamanıın ardıından sadece sabır ve zaman gerekiyor. Çok güzel anlatmısınız. tesekkurler….

 8. Tam da ihtiyacım olduğu anda ihtiyacım olan bir konu ve güzel bir yazı. Ellerine sağlık. Bu hafta eğitim şart uyku eğitimi daha da şart diyerek bozulan düzenimizi tekrar kurmaya çalışacağız.

 9. İlk çocukta ”ben bu işi becerdim” diyebilecek statüye sahip olmasam da 21 aylık oğlumda, kendi yeme, kaka yapma, kendi oynama, kendi uyuma (hiç uyanmadan) hepsini sorunsuz hallettik. Şimdi bir de banyosunu kendi yapsa diyorum (sanırım rahat batıyor).

  Şimdi geriye dönüp baktığımda karşılıklı emek sayesinde oluyor diyebilirim. Ben oğluma bu işi yapabilmesi için emek harcadım oda emeğime karşılık verdi diye düşünüyorum. Şöyle ki; İlk zamanlar düzenli uyku rutinimiz vardı, saatini ihtiyaçlarını hiç aksatmadan, anlamıyor olsa bile başucunda oturup uyuyana kadar kitap okurdum. O zamanlar iki aylıktı. Uyanma saati gelince ”uyuyan çocuğu hep uyandırdım”. Memede avutarak uyutmak kolay gelse de hiç tercih etmedim ve şimdi kendisi uyuyan, gece hiç uyanmayan, uyandığında yatağında kendisi oyalanan bir bebeğim var.

  Evet şimdi herşeyi yiyen oğlumu, neredeyse bir yaşına yakın ek gıdaya başlayıp, tükürmesine sabırla yaklaşıp, kafayı yiyecek kadar sıkılsam da tavırsız aynı rutinde yedirmeme borçluyum.

  Bakılırsa şu anda rahat bir anneyim ama emeklerim sayesinde bu güne geldiğime inanıyorum.

 10. Benim aklıma takılan sorular var. Saat 8 de yatan cocuğunuz oldugunda hic biryere gidebiliyorsunuz? Esimin ailesi kendi ailem Vs bunlar zorunlu her hafta gitmem gereken yerler. Saat 7 de ancak orda olabiliyoken 8 de eve gitmem mumkun degil. Siz bu isi nasil kotariyorsunuz? Bı de isten 7 gibi çıkan bı anne çocuğunu 8 de yatirabiliyor mü?

  • Benim kızım da 7.00-8:30 arası uyuyor.Aile ziyaterine ve ya başka bir ev gezmesine gittiğimiz zamanlarda da yine aynı şekilde aynı uyku ritüellerini uygulayarak uyutuyorum ve daha sonra uyandırmadan eve getiriyorum.Genelde aile ziyaretlerine gittiğimiz için sorun olmuyor.

  • Nacizane tavsiyem, eğer aile büyüklerinizde sağlık sorunu vs gibi bir mani yoksa, onların her hafta olmasa bile, dönüşümlü olarak size gelmesi. Biz bu sorunu özellikle eşimin ailesi tarafından çok yaşamıştık: torunumuzu özledik, torunumuzu getirin vs..Her yere gezmeye gitmeyi bilen, benden sağlıklı insanlar..Uyku düzenini ve otoriteyi babanne şımartmaları sonucu (başta abur cubur yüklemesi olmak üzere!) ‘başka alanlarda’ kaybettiğimi anlayınca, ‘Torununuzu mu özlediniz? Buyrun bekleriz ama 9 gibi ailecek yatmış oluyoruz, erkence gelmeye çalışın’ demeye başladık eşimle ortak bir kararla 😀

  • Benim de 3,5 yaşına yaklaşmış oğlum 20:00 civarında yatıyor ve biz o saatte evde olmaya azami özen gösteriyoruz. Aile büyüklerine gittiğimizde çocuğumuzun uyku saati geldiğini söyleyip kalkıyoruz ya da onları kendi evimize davet ediyoruz. Gittiğim yerde 19:00’da oluyorsam 1 saat oturup kalkıyorum genelde. Son 6 aydır bunun dışına çıktığımız sanırım sadece 2 kere. Birinde 23:00’de eve girdik, hemen uyudu. Buna karşın normalde 07:15-07:30 civarı uyanan çocuk 06:30’da kalktı ve o günkü bütün düzeni bozuldu.

   İş konusuna gelince; işten 19:00 gibi çıkmıyorum ama 19:00 civarı evde oluyorum. Ne kadar özlemiş olsam da, az görebiliyor olsam da 20:00’de yatak zamanı. Yemeğini ben gelmeden önce yer. Ben gelince kısa bir banyo, az oyun, kitap okuma vs.. Ve yatak..
   Ne kadar özlemiş olursam olayım 21:00’den sonra evde çocuk sesine tahammülüm yok benim. Mutlaka erken uyumayan bir çocuğum olsaydı bunu diyemezdim. Ama alışılmış düzen bozulunca çocuğun olduğu gibi benim de şirazem kayıyor 🙂 Akşamları o kendime ayırdığım 1-2 saatim olmazsa ertesi gün huzurla kalkamıyorum yataktan.

 11. Ahhh ahhh nasil anlatsam nerden baslasam… Uyku konusu bizde kabusss ama sorun uyuma saati degil uyanma saatleri teorik olarak 8 en gec 9 da uyuyor sabahta 8 civarinda kalkiyor oglum. Ama sorun uyanmalar devamli kalkiyor en fazla 1 saat uyuyor ve bazen 15 dakika sonra uyaniyor ama amac tekrar uyumak 13 ay boyunca 1 gece bile 3 saat uyumadi. Peki bu sorun icin varmi bi yonten okudugum tum kitaplar sizinde yazzdiginiz gibi uyuma saati ile ilgili . Lutfen biraz da bu konuyu aciklamaya calisalim inanin bu daha buyuk bi sorun. Ozellkile yanliz anneler iciin. Seride hanim cevap verirse sevinirim…

 12. Selamlar,

  Ben de bu uyku düzeni işini başardığımı düşünüyorum, çünkü iki çocuğumda da bu düzeni sağlayabildim. Ancak tabiki bunun için biraz özveri ve çaba gerekiyor. İlk çocuğumda ilk bir sene, akşam gezmesi hiç yapmadım mesela. Gerçi ikincide, gezmelere 5-6 ayda başladım, çünkü belli bir düzen kurunca anneanne- dede tarafından bakılması da kolay oluyor.

  5,5 yaşındaki oğlum, okula gittiği ve sabah 7.30’ta kalmak zorunda olduğu için akşam da 8.30’ta yatıyor. 10 aylık kızım da 7.30’da yatıyor ve 8.00’e doğru kalkıyor. Tabi bebek olduğu için öğleden önce ve sonra 2’şer saat iki adet uykusu da var. Belki de ben biraz da şanslıyım, yani çocuklarım uykuyu seviyor. Bir doktorumuz, çocuklar bu konuda biraz anne-babalarına benzer dedi, yani uykuyu sevme konusunda.

  Ancak uyku düzeni kurmak için belli başlı bazı uygulamaları da yapıyoruz; mesela uyku öncesi yıkama ve masaj gibi. Ayrıca yatağına bırakıp kendi kendine uykuya dalmasına izin vermek gibi. İlk aylar bir süre yanında bekliyoruz tabi. Sonrasında alışıyor zaten.

  Elif’in de dediği gibi, başarmamda en önemli etken, bu konuyu çok fazla önemsemem. Yemekten bile daha önemli benim için. Hem çocukların sağlığı, hem biz ebeveynlerin ruh sağlığı için tabiki. 🙂

 13. ailenin tutumu gerçekten önemli.35 aylık üçüzlerimiz var.arkadaşlar üç çocuğu aynı anda ve saatte(saatlerimiz kışın yedi buçuk,yazın 9)yatırmamıza şaşırıyorlar.stres hormonunu öğrenmem iyi oldu.gerçekten yorgun olunca uyumuyorlardı.bilgilendirici yazınız için teşekkürler…

 14. benimde 2 ve 4 yaş kızlarım var.9 30 dan önce yatıramıyorum.10 a doğru anca uyuyorlar.uyku saatleri geldiğinde stresli oluyorum.uyku hazırlığı yapmak zaten 30 dk yı buluyor.bugün erken yatıracağım dediğim gün muhakkak daha geç yatıyorlar.ve ben buna takmış durumdayım.hem onların sağlığı için hemde kendime zaman ayırmak için ne yapabilirim.ve ben yada babaları yanlarında yatmadan uyuyamıyorlar.uyku eğitimi için geç mi kaldım dersiniz elif hanım

 15. Kesinlikle doğru tesbit! Ben de bunu defalarca deneyerek bulmuş bir anneyim. 20 aylık oğlum akşam en geç 8’de yataktadır ve sabah 6’da saat gibi uyanır. Ne zaman Türkiye’ye gitsek anneanne/babaanne bu çocuğu çok erken yatırıyorsunuz diye şikayet ederler tam 20 aydır! Her defasında tekrar tekrar anlatmama rağmen…

 16. bende tam tersi işliyor. ne kadar erken yatarsa o kadar erken kalkıyor. eskiden 11 gibi yatar 10 gibi kalkardı, ben bunu erkene aldım ve 9 gibi yatırmaya başladım. Atakanda 8 de kalkmaya başladı. şu sıralar yine geç yatmaya başladı ve sabahları yine 9-10 gibi kalkıyor.

 17. Benim için çok önemli ve değerli bir yazı çok teşekkürler
  Cocuklarım çok geç yatmıyorlar ama bırazcık zamanı gecınce oldukları yerde sızacaklarını düşünürken zıtlaşma moduna geciyorlar
  İpuclarını aldım 🙂

 18. Ben de bu konuya çok dikkat eden bir anneyim; üstelik çevrem eski köye yeni adet çıkarma, hiç gözünde uyku yok görmüyormusun diyenlerle dolu iken .. yani büyük baskı altında bunu uyguluyorum..Tabi benim umrumda mı değil.. kendimce 4. ayından itibaren başladığım bu uygulamada ilk başlarda çok zorlandım ama odasından hiç çıkarmadım, ışığı kesinlikle yakmadım.. şimdi 1 yaşında artık uykuyla sorunumuz yok çok şükür, tabi çok nadir uyumama krizimiz tutuyor o da yine ben kaynaklı işten geç döndüğümde mecburen geç uyumak zorunda kalıyor uykuya geçiş o kadar zor oluyorki ve gece de birkaç kez uyanıyor.. Elif Hanım uzun lafın kısası çok doğru bir tespit ile konuyu paylaşmışsınız
  teşekkürler..

 19. Uyku sorunu olmayınca gerçekten rahat büyüyor çocuklar ve güzel gelişiyor. Ben de senin gibi kendimle gurur duyuyorum bu konuda. Oğlum Alper 2,5 aylıkken kalkmadan 11-12 saat uyumaya başladı, ikiz kızlarım da 4 aylıkken kalkmadan 11-12 saat uyumaya başladı. Neyse ki akıllı bir çocuk doktorum vardı ve bana aman uyandırma uyku en iyi gıdadır dedi. Ben de dinledim. Rutin ve düzen ile kolayca çözdük. Şimdi de Alper 6 oldu sayılır haftaiçi 21:45’te yatıp 8:15te kalkıyor, haftasonu da 23 gibi yatıp 9:30da kalkıyor. Gerçekten kesintisiz uyumaları çok önemli. Siz onun uyku düzeni için biraz fedakarlık yapacaksınız. Bir o saatte bir bu saatte yatmaması lazım çocukların. Bir de lütfen sağlıkları için mutlaka karanlık odada uyutun. Kanseri bile önlüyor. Kör insanlarda (ışık görmedikleri için) kanser çok az görülüyor. Büyüme hormonu için 23:00-05:00 arasında mutlaka uyuyor olmaları lazım.

 20. merhaba, ben de bu 3 gündür yaşadığım bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum.
  benim oğlumun da (kendisi 6 haftalık ) gündüz uykuları azalmaya başladı. geçen gün öğlen 11den gece 22 ye kadar sadece 1,5 saat uyudu gece de 2 saatte bir uyandı. sanırım bgn biraz daha toparlıyoruz. meme istiyor uyanık olduğu sürelerde fakat memede süt azaldığı için acaba doymuyormu endişelerine kapılıyordum. gece ve sabah erken uykuları çok sıkıntılı değil, ağlama gibi bir durum da yok ama gaz sancısı olabilir diye düşündük çünkü genelde uyumadığı zamanlar ıkınma halinde. bir derdi mi var diye düşünüyordum hep ve yıprandım kendi kendime cidden çünkü çok minik bir bebek henüz. ama şimdi bunun bir büyüme atağı olduğunu düşünüyorum. sıkıntısı varsa da bu gazdır büyük ihtimalle. sizin yorumlarınız ne olur bu duruma?
  teşekkürler

  • Evet, 6 hafta civarında bir büyüme atağı yaşıyor bebekler. Öte yandan, düzen beklemek için henüz çok erken. Üç aydan önce belirli bir düzene oturmaması sizi şaşırtmasın. 6. aydan itibaren biraz daha düzenli olacaktır her şey, ancak bebekten bebeğe de değişiyor tabii…

 21. kasmayan anne

  Yazdıklarım sadece çalışan anneler için geçerlidir onu baştan belirteyim.
  Okuduklarım çok komik geldi en başta bunu söyleyeyim.Misafirliğe gitmemeler ,eve misafir kabul etmemeler ,bilmem ne rutini şu rutini bu rutini ,herşey sırf anne baba biraz daha keyfine baksın diye yoksa çalışan ve eve 7’de gelen bir annenin ben illede 8’de uyuturum gibi bir cümle kurması söz konusu olamaz heralde.O çocuk o anneyi tanıyormu acaba ?Bende çalışıyorum bende 7’de geliyorum eve ve benim bebeğim 1 yaşında benimle vakit geçirmek istiyor ve ne zaman isterse o zaman uyuyor.Hiçte şikayetçi değilim keşke günler daha uzun olsaydıda ben bebeğimle daha çok vakit geçirseydim.Lütfen anneler , bu kadar kasmayın biraz rahat olun hem kendiniz hem bebeğiniz için.Herşeyi en iyi bilen anneler sonucunda pedagogların ofisleri dolup dolup taşıyor , bir düşünün acaba neden ?

 22. Tesadüfen okudum ve her kelimesine katılıyorum

 23. Yazdıklarınıza katılıyorum çeşitli sebeplerden dolayı çocuğun uyku saatleri ile oynandığından tekrar bir düzen tutturmak 3 4 günü buluyor. Özellikle de gündüz uykusu düzeni bozulduğunda otomatik olarak gece uykusu da etkiliyor. Çocuğumla birlikte gece yarısı 4’lere kadar çizgi film izlediğim günleri bilirim.

 24. Evet. Gerçekten uygulamak baya zor. Ama uygulamak kesinlikle lazım.