21 Yorum

İlkokula uyum sağlasa ne olur?

2009 Şubat doğumlu bir kızı olan bir takipçim mesaj göndermiş:

Kızım yeni sisteme gore 5.5 yaşında 67 aylık iken ilkokula başlayacak (Bu konuda hala kararsızım rapor almadan  sadece cezasını ödeyerek 6.5 yasında ilkokula göndermek istiyorum esasında ) Benim merak ettigim çocuğu yeni sisteme göre okula başlayan ailelerin, özellikle 60-69 ay arası çocukları ilkokula ve eğitim sistemine uyumları nasıl oldu, neler yaşadılar ve yaşıyorlar? 

demiş ve benzer deneyim yaşayanların fikirlerini sormuş.

Deniz 68 aylık başladı. Ve ilkokula, eğitim sistemine uyum sağlamakta normalin dışında bir sorun yaşamadı.

Anasınıfı okumuş olmamasına rağmen gerek daha önce almış olduğu okulöncesi eğitim, gerekse evde gördüğü ilgi ve destekle birlikte sınıfta ilk okuyanlardan oldu. Toplama-çıkarma yapıyor. Psikolojik anlamda ciddi bir sorun yaşadığını da söyleyemem. Okulda eğlendiği arkadaşları var. Bazen iyi, bazen kötü şeyler öğreniyor ama genel olarak sorunsuz gidip geliyor okula. (Okula sorunsuz gidip gelmek yeterli mi? Bence değil. Ama o başka bir yazının konusuydu)

Deniz’in sorun yaşamamasının en önemli sebeplerinden birinin okulumuzun ileri görüşlü idarecilerinin daha MEB leb demeden leblebiyi uygulamış olmaları olduğunu düşünüyorum. Bu okulu tercih sebeplerimizden biri buydu zaten: sınıfları yaş gruplarına göre ayrıştırmaları. Deniz de 60-66 aylık çocuklarla aynı sınıfta olduğundan uyum süreci kolay oldu.

Ancak bu ayrıştırmayı birçok okul yapmadı. Ya düşünemediler, ya uğraşmadılar. Ne oldu? Daha geçen hafta yeni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullara gönderdiği bir yazıyla 60-66 aylık çocuklarda psikolojik sorunlar gözlendiğini, önümüzdeki eğitim yılında bu gruplar için ayrı sınıflar yapılmasını buyurdu. İyi etti, hoş etti de, bu sene başlayanların yanına, yaşadıkları sorunlar kar kaldı.

Dolayısıyla 60-66 aylık ve hatta 69 aylık çocukların velilerinin bence girmeleri gereken arayışlardan biri bu sınıf ayrıştırması olmalı. Deniz eğer böyle bir gruba düşmeseydi kendisinden 1 yaş büyük çocuklarla aynı sınıfta olacaktı. Bu sistemde arzu edilesi bir şey değil.

Ama bütün bunlar devede kulak. Çok daha önemli bir sorun var ki: O da her sene hallaç pamuğu gibi attırılan eğitim sisteminin gittikçe daha da içinden çıkılmaz bir hal alması. Dün bir arkadaşımla konuşuyordum, sene başında uzun araştırmalar sonucu arayıp, bulup, uğrunda adres değişikliği yaptıkları okulun orta okula dönüşeceğini öğrenmişler dün.

Ve yalnız da değiller bu konuda. Sadece Kadıköy’de bir sürü ilkokul ortaokula dönüştürülüyormuş.

Düşünebiliyor musunuz? Uzun bir araştırma ve karar sürecinden sonra içinize sinebilecek bir okul buluyorsunuz. Çocuğunuz o okula başlıyor. Ve hooooop ikinci dönemin ortasında bir öğreniyorsunuz ki seneye o okula devam edemeyecek çocuğunuz. Başka bir okula gidecek. Yepyeni bir ortam, başka bir öğretmen, başka arkadaşlar…

O yüzden, 66 aylıklar ilkokula başladıklarında okula uyum sağlarlar, evet. Ama MEB’in adeta devlet okulu velilerini yıldırma politikasına dönüşen uygulamaları sonucunda bir sonraki sene durumları ne olur, tartışılır.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

21 yorum

 1. – Yaş ayrımı yapan okul devlet okulu olarak çok az..
  – 60-66 ay arasındaki çocuğun olduğu sınıfı öğretmen almak istemiyor.. Zümreler arasında sınıflarının önce okuması sınıfın iyi olması gibi kavramlar olduğundan ben niye küçük sınıfı alayım diyorlarmış..Ve idare bu yönde karar almıyor muş:((
  – 4 yıllık eğitim sürecinde hem küçük sınıf denilecek olması ve hep bende niye küçük çocuklar olsun diyorlar mış:((

 2. 4+4+4 iptal olacakmış diye duydum bir öğretmen arkadaştan, doğrumudur?

 3. Oğlum 64 aylık başladı bu sene ve hiçbir sorun yaşamadı. Sınıf annesi olduğum için sınıftaki değişik yaş gruplarını gözlemleme fırsatı buldum. Herşey çocuklar ilgili. Benim 64 aylık başlayan oğlum sorun yaşamadı ama bazı 78 aylık hatta 84 aylık başlayan çocuklar sorun yaşadılar. Kararları verirken kafanızda sadece ay hesabı olmasın lütfen, çocuğunuzun gelişimini,daha önce anaokuluna gidip gitmediğini ve başlayacağı okulun özelliklerini düşünün. Bizim sınıfımızda oğlumla birlikte 3 60-66 aylık çocuk vardı. ve sınıfımız 23 kişi. Aya göre ayırmadılar ve bununla ilgili bir sorun yaşamadık. Bence gönderin çocuğunuzu, benim de ikiz kızalrım 24 Şubat 2009 doğumlu ve ben göndereceğim. Artık neredeyse herkes böyle gönderecek ve kızınızın sınıftakilerden çok büyük olması da en az en küçük olması kadar büyük bir sorun. Bizim sınıfta 84 aylık başlayan bir kzı var ve hrkesin ablası gibi duruyor ve uyum sağlaması kolay olmadı. Artık çocuklar 60 aylıktan itibaren kayıt yapılıyor e-okul sistemine yani ay olarak ayrılmadan da sınıfın çoğunluğu küçük olacak. Çok çok az insan rapor aldı. kızlarımın başlayacağı 1,5 sene sonra eminim pek kimse rapor almayacak. Yani herkes ortalama 66 aylık olacak.

 4. Şimdiden çok geriliyorum bu duruma. Altuğ Ocak doğumlu olduğu için 68 aylıkken ilkokul birinci sınıfa başlayacak. Önümüzde daha zaman olsa da acaba nasıl hazırlamalıyım mı düşünüyor ve geriliyorum. Özel okul mu devlet okulumu olacak , inanın bilmiyorum. Bunu şimdiden araştırmak da istemiyorum ama.Eğitimdeki bu kadar radikal değişimler beni çok korkutuyor:((

 5. Peki liseye gecis ya da universite sinavlarinda ne olacak? Acaba ergenlik doneminin sorunlu yaslarinda 1 yas daha buyuk olan ogrencilerle sinava girmek sorun yaratabilir mi?

  Herhalde bu sisteme gecilmedne tum bunlar arastirilmistir, MEB’in bu konuda kesin bir onerisi vardir, degil mi?

  • Psikolojik olarak cocuklar ne hisseder bilmiyorum ama universite ya da lise sinavina girdiklerinden esit puan almis iki ogrenci arasindan kucuk olana oncelik verilir. Daha acik olacak olursam iyi bir liseyi ayni puanla kazanan iki ogrenciden ay yada yas olarak hangisi kucuk ise o oncelikli olarak kayit yaptirir.

 6. Benim kızım da 31 ekim 2006 doğumlu, biz zaten senesinde gönderecektik. O nedenle bu konuda kafamız rahattı. Ancak okul seçimi, özel mi olsun devlet mi bayağı düşündük ve yorulduk. Bu arada, Elif hanım yazılarınızı hatmettim resmen.:)))
  Sonunda bizim için iyi devlet okulu dediğimiz bir okula kayıt yaptırdık. Şu ana kadar herşey yolunda çok şükür bir sorun yaşamadık. Ancak sınıfımızda 3 tane sanırım 2007 doğumlu olan var ve kızım sürekli onlardan bahsederken ama onlar küçük diyor. :)) ama sınıfında 2005 Aralık doğumlu olanlar da var. Dolayısıyla sınıfta en küçük ile en büyük arasında uçurum var.
  Bence herkes kendi çocuğununun durumunu iyi bilir ona göre bir yöntem izlemeli. Tabi bu arada kanun, yönetmelik v.s. değişiklik olmazsa :))

 7. Merhaba benim kızımda 69 aylık başladı. Ana sınıfına gitmişti. okulumuzda aynı ayda doğanları tek sınıfa topladıkları için sorun yaşamadık. Sınıfımız Ekim sonu Aralık başı doğumlular. Laf aramızda öğrencilerin tümü Akrep burcu olunca öğretmenimiz biraz zorlandı.Sorunsuz olmasının bir diğer sebebi anasınıfından 4arkadaşınn da aynı sınıfta olması. Eğer arkadaşları olmasaydı sorun yaşarmıydım? Bence yaşardım. Şimdi sorunsuz olarak Okuma yazmayı biliyor,toplama çıkarma yapabiliyor ama biz de öğrendik ki bizim okulumuz bu yıldan sonra ortaokul olacak. Bu durumda sonuç ne olacak o konuda hiç kimse fikir sahibi değil. Okul müdiresinin tüm çabalarına rağmen mevcut düzenin kafalarına göre değişmesi korkunç. şimdi başka okul başka öğretmen derken seneye nasıl bir yol izlenecek…Benim için yeni bilinmeyeni denklemler yolda.

 8. Sadece velilerin değil aslında öğretmenlerin de fikirklerinin alınması gerekir. Tanıdığım ve konuştuğum bir çok öğretmen arkadaşım hem çocukların ne kadar zorlandıklarını, hem de kendilerinin zorlandıklarını bana anlattılar.
  Altına yapan bir çocuğun arkadaşları arasında ki durumunu ve ömrü boyunca yaşayacağı travmayı bir düşünün.Bunun gibi çok örnek var. Bence hazır olmadan erken gönderilmemeli.Ben şahsen öyle yapacağım ve kızımın deneme tahtası olarak kullanılmasına izin vermeyeceğim.
  Sevgilerimle.

 9. Bu konu sisteme ilk geçen aileler atarfından inanın çok tartışıldı. Aslına bakarsanız kasım doğumlu kızımı gönderip göndermeme konusunda çok tereddütlüydüm. Zor bir karar alarak kızımı ilkokula başlattım. Şimdi okuma- yazmayı ilk o söktü diyebilirim.18 kişilik bir sınıfta okuyor. Bu bizim için bir avantajdı sanırım. Ayrıca Mart ayını bitirmek üzereyiz ve hala harfleri bitirmediler. Yani hazmede hazmede ilerliyorlar. Kızım okulundan hiç sıkılmadı. Severek okula gidiyor. Söylediklerim öenemli tabiiki ama geç yada erken okula başlatmanın esas etkisi soyut işlemlere geçince görülecektir. Bunun için de 3. sınıfı beklemek gerekiyor.

 10. Benim kızımda 2007 Ocak doğumlu, 1.sınifta su an 4+4+4 dolayı gecen sene kafayı yemek uzereydim. rapor alsammi.? almasammi ? yok ileride önüne çıkar engel olur filan derken yolladık okula su an hersey yolunda 11 Nisan’da okuma bayramı yapacaklar bütün harfleri 1. Donem bitirdiler. bana tel msj geldiginde bile cok güzel okuyor maşallah:)Sunu belirteyim iyiki bu sene gönderdim Yoksa sene kaybı olmasını istemedim.cocuklar hemen uyum sağlıyorlar ortama yeterki sağlıklı olsunlar…

 11. oğlum 2008 mart doğumlu ve rapor almazsam bu sene başlamak zorunda ilkokula.. geçen sene başta bu duruma isyan eden herkes son dakikalara kadar rapor alacağını söyleyip, sonra klasik olarak okula başlattı ve şu an da durumdan herkes memnun. normalde 6.5 yaşında ilkokula başlayacak bir çocuğu 1 sene önce okula gönderip sıralara mahkum etmek ne kazandırır ki bana.. 1 sene erken üniversiteye gider, 1 sene hayata erken atılır..1 sene daha fazla laylaylomla geçirmenin ne zararı olur ki.. erken okula gönderip çok pişmanım, keşke rapor alsaymışım diyen de yok.. ne garip.. ben açıkçası rapor alacağım.. varsın hayata 1 yıl geç atılsın.. keşke 10 yıl geç atılsa..hayatını hep istediği gibi yaşasa..

  • merhaba,
   benim de oğlum 2009 mart doğumlu. aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum. bu sene anaokuluna versem mi vermesem mi? erkenden mezun olmak bir avantaj mı? erkenden sıralara mı hapsedelim çocukları?

  • Benim oğlum ocak 2007 doğumlu ve bu sene anaokuluna gidiyor.Çok memnunum..1. sınıfa göndermedim çünkü e-kayıdı çıkan okulda 66 aylık bir çocuğu üst sınıf öğrencisi tuvalette feci şekilde dövdü…

 12. 2006 aralık doğumlu oğluma rapor aldım ve okula göndermedim. Bu sene 81 aylıkken okula başlayacak. Çocuğumun okul öncesi eğitimi olmasına rağmen çok iyi yapmışım diyorum. Bence sorun okula uyum sorunu değil . 60 aylık bir çocuk da uyum sağlar okula okuma yazmayı da toplama çıkarma yapmayı da öğrenir. Okulun ilerleyen yıllarında sorun olabilir. Olur demiyorum olabilir diyorum küçük bir ihtimal dahi yeterliydi benim bu kararı almam için. Ve bu kararı alırken biri arkadaşım olmak üzere 3 ayrı çocuk psikiyatrisi uzmanından, anaokulu öğretmenlerinden ve ilköğretim okulu öğretmenlerinden ve güvendiğim iki ayrı özel okul yönetiminden görüş aldım. Hepsinin de ortak fikri başlatmamam yönünde idi. Üniversiteye yaşıtlarından geç başlamış biri olarak benim gözlemim de bu yönde. Geç olsun güç olmasın. Herşey okuma yazma ve toplama çıkarmayla bitmiyor. Duygusal gelişim, sosyal beceriler, problem çözme döneminde yaşanabilecek olası sorunlar var. Dediğim gibi benim için olumsuz bir ihtimal dahi yeterliydi. Önceliğim oğlumun mutlu huzurlu ve rahat bir başlangıç yapması idi. Sanırım tüm annelerin de önceliği budur. Geçen sene okula başlayacaklar arasında 84 aylıkların da olması benim karar vermemi kolaylaştırdı. Çünkü bunun bir de lisesi var üniversitesi var. Sonuçta bu çocuklar öyle ya da böyle biz istesek de istemesek de bir yarış içine girecekler. Henüz bizlerin ve öğretmen arkadaşların bile çözemediği bir sisteme denek olarak göndermemezdim çocuğumu. Hükümetin aldığı bu kararın çocuklarla ve eğitimle ilgili olduğuna inansaydım hiç tereddüt etmezdim. Ama ben kendi adıma öyle olmadığını biliyorum. “Tecavüz sonucu dahi olsa çocuğu doğurun, kürtaj yasak” “En az beş çocuk doğurun, bakınız Hindistan” “Çocuklarınızı okula 66 aylık başlatın” bu ve benzeri birçok söylem beni bir tek sonuca çıkarıyor… Hiçbir alt yapı olmadan önlem alınmadan bir günde alınan bir kararla okul öncesi eğitimi dahi olmayan çocukların okula başlatılmasında nasıl bir mantık nasıl bir iyiniyet vardır. Bunu bana kimse izah edemez. Okuyan, düşünen, sorgulayan ve dünyadan haberi olan her sağlıklı insanın sorgulaması gereken bir şeydir bu. Bu konuda çok araştırma yapmış, çok kafa patlatmış haftalarca kıvranmış bir veli olarak ben böyle düşünüyorum. Bütün annne- babaların çocukları için sağlıklı karar alabilmelerini diliyorum.

  • Merhaba bende ocak 2007 oğlum için rapor aldım ve herkeze tavsiye ederim…Bu tamamen ideolojikti ve alt yapısı olmayan sistemdi…

 13. Şuan 1. sınıf okutan bir sınıf öğretmeni olarak konuşuyorum. 24 öğrencim var ve ilk sene olması sebebiyle her yaştan öğrencim var. Okulumuzda 5 tane 1. sınıf var ve hiçbirimiz sınıf seçmedik,kurayla sınıflara yerleştirilen öğrenciler yine kurayla bize verildi. Kimse de bende kaç tane küçük çocuk var diye sormadı. Bizim şikayet ettiğimiz konu şu oldu: İlk 3 ay uyum süreci tamamen oyun ve benzeri etkinliklerle dolu. Bu da anasınıfına gitmiş büyük olan çocukları çok sıktı. Biz de müfettiş ve müdürümüzle birlikte karar alıp bu süreyi 2 ayda bitirdik. Bundan sonraki senelerde de çocuklar aynı yaş olacagı için böyle bir problem olmaz.

  Daha önce 3 kere 1. sınıf okutmuş bir öğretmen olarak bu sene yeni sistemle birlikte hiçbir fark yaşamadım. (yukarıda bahsettiğim sorun hariç) Çocukların yaşı öğrenmelerinde bir fark oluşturmuyor hatta minikler çok daha hızlı öğreniyor. Gerçek olan şu ki ; çocuğun öğrenmesinde yaşı değil, seviyesi çok önemli yani ne yazık ki bazı çocuklar sınıfa öğretirken hemen öğreniyor bazıları ayrıca çalışmayı, birebir ilgilenmeyi gerektiriyor. Bazı çocuklarda çok çekingen ve sessiz oluyor, onlara başarmanın zevkini yaşattığınız zaman bu huyları değişebiliyor, konuşmaya, söz almaya başlıyorlar. Ama bazı çocuklar okula gitmeden kendini belli etmiyor. Aile ortamında ya da kendi çevresinde çok konuşkan, atak, ilgili olan çocuk okulda tam tersi olabiliyor. Ya da bunun tam tersi.

  Benim de 3 aylık bir bloğum var, henüz çok yeni ama yorumlarınızı beklerim özellikle Elif Hanım’dan.
  Ayrıca 1. sınıflar hakkında sorularınız olursa bana yazabilirsiniz.

  • Blogunuz hayırlı olsun öncelikle, hoş geldiniz sanal aleme 🙂

   Yorumlarınızda haklısınız — ben de uyum sürecinin çocuktan çocuğa fark ettiğini gördüm. Benim oğlum da okulöncesi eğitim almış bir çocuk olarak bir noktadan sonra tekrarlar onu da sıktı, ve sınıfında okuma yazmayı ilk sökenlerden biri oldu. Ancak şu da bir gerçek ki, daha fazla oturmasını beklediğimiz eğitim sistemi gün geçtikçe daha da belirsizleşiyor. Siz öğretmenlerin işi çok zor, kolaylıklar diliyorum.

 14. çocuğum 2006 ekim doğumlu, bin pişmanım 1.sınıfa gönderdiğime.aralık ayında harfleri bitirdiler.geçen yılki sistemden gidiyorlar.84 aylık çocuklara göre eğitim yapıldı.şikayet işe yaramadı.olan çocuğumun psikolojisine oldu.

 15. AMAN SAKIN!!!Sakın bu sene vermeyin,benim kızım da bu sene başladığında 69 aylıktı,özel okul olmasına,yaşlarına göre ayrılmasına,2,5 yıllık kreş geçmişi olmasına,çok sosyal ve girişken bir çocuk olmasına rağmen psikologlardan çıkamadık!maddi olarak elimzide avucumuzda(doktor parası da eklenince-senası 200 TL)kalmadığı gibi,çocuğumuzla ilişkilerimiz bozuldu,eşimle ilişkimiz bozuldu..imkan olsa biz de terapiste gidecek düzeye geldik eşimle!eşim bu sene okula gitmesi taraftarıydı ben ise gitmemesini istiyordum.sonuçta ne oldu,ben haklı çıktım maalesef.Psikoloğumuz sayesinde şu an daha iyiyiz ama bunları hiç yaşamayadabilirdik ve kızımla ilişkilerim bozulmayabilirdi.sanamyınki bu yalnızca bizim başımıza geldi,sınıfca herkes bin pişmanız gönderdiğimize.