1 Yorum

Elif’in Gebelik Günlüğü, 17. hafta

Cuma gebesi Elif Gaziantep’ten bildirmeye devam ediyor.

Elif’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz

***

Ve yuvaya döndük… Tüm haftayı ders çalışarak geçirdikten haftanın sonunda sınavlarıma gittim. Genel itibariyle güzel bir hafta sonuydu. Dilerim kağıtlarımı okuyanlar da benim gibi güzel düşünürler. Yazdıklarımın yanı sıra biraz da okuyanların vicdanlarıyla şekillenecek bir sonraki planımız. Sonuçlar açıklanana kadar derse mola!

Elif17

Yolculuk ve Ankara beklediğim stresi yaşatmadı bana. Bir günde dört mevsimi yaşadım. Yağmurda ıslandım, güneşle ısındım, rüzgârla üşüdüm, kar yağdı başımı kaldırıp izledim. Yürüdüm, farklı vasıtalar kullandım. Yeni yerler gördüm. Hepsinin de tadını çıkardım. Dilerim bizim bebi de tüm bu güzellikleri fark etmiştir. Ankara’da orada yaşayan halamızı (eşimin ablası) ve kuzenlerimizi gördük, hasret giderdik. Hepimize iyi geldi. Kedileri kajuyu bile özlemişim. Bebiye bir dolu güzellik almışlar. Tek tek hepsine baktık. Bunların içine mi girecek oğlumuz ne garip… Bizden çok düşünüyorlar, anası olarak ben bebinin alışverişi konusunda oldukça kaygısızım, alacaklarımı belirleyip son aya saklıyorum. Buradaki halamızın sürprizleri devam ediyor. Geçen hafta bir kova çağlayı kucakladık o ve babaannemiz sayesinde.

Biz yola çıkmadan önceki günü not ettim. Bebinin ilk gerçek hareketlerini hissettiğim gün olarak yazdım. Kayma hissi olarak bahsettiğim olay yerini içimdeki varlığın hareketlerine dönüştü. Bu benim tarifime göre dokunarak geçme hissi. El kadar bir şey gerilip kıpırdanırken yanlışlıkla iç karnıma dokunduruyor. Balıkçıdan alınan balığın arada bir içinde bulunduğu poşete çarpıp o bölgeyi anlık hareket ettirmesi gibi bir olay bu. Bu hareketleri sürekli hissetmiyorum. Durduk yere, ara sıra, zamansız. Sanırım ileride artarak belirginleşecek. Ben hissedip ona yoğunlaştığımda, eşimde meraklanıp dokunuyor. Biz anlayana kadar o yerleşmiş oluyor. Henüz küçük olduğu için tesadüfî dokunuşlar olduğunu anlayabiliyorum.

Bu hafta bize faydalı ne varsa yemedim, faydasız ne varsa mideye indirdim sanırım. Pisboğaz gibi, bebek var mı yok mu olumsuz etkilenir mi hiç düşünmeden dilediğimce davrandım kendime. Hatta ilaçlarımı bile sürekli kullanmadım. Ben gibi biri için ilginç bir aksaklık. Umursamadım gelip geçici bir süreç olduğunun farkındayım. Çok da düşünme diyerek kendimi avuttum.

Döner dönmez işe koyuldum, özlemişim. Sabah enerjim çok güzel oluyor zevkle koşturuyorum. Öğlen yürüyüşlere başladım. Akşama doğru pilim bitmiş bir halde bulduğum yere devriliyorum.

Doktorumun yönlendirmesiyle aile hekimimize aşı takvimini sormak üzere gittim. İyi ki gitmişim dedim. Doktor yoktu ancak doktorun yardımcı hemşiresi oradaydı. İlk şaşkınlığı attıktan sonra merhabalaşabildik. Sarıldık, sevindik. Lisede okulumuzun hemşire ablasıydı bizimle ilgilenecek olan kişi. Beni tanıdı çünkü okulumuzda bir avuç öğrenci ve veliydik. Geçen yıllar ve arada yaşananlardan sonra geldik asıl meselemize. Gebe olduğumu ve ne yapmam gerektiğini sordum. Her şey çoktan hazırmış bile. Zaten kayıtlıydık, yeni bilgilerimizi kayda aldı. Bakanlık artık resmi olarak bir bebek beklediğimizi biliyor. O anda içimden şunlar geçiyordu: “Keşke bu bilgiye ulaştıklarında gerçekten arkamızda olsalar, aile olduğumuz süreçlerde bizi gerçekten aile olmak istediğimiz için destekleseler. Sadece aileye saygı duydukları için. Anneye, çocuğa ve babaya… Başka hiçbir dertleri olmasa.”

Derken, ilk doz tetanos aşımı oldum. Hiç araştırmadım neden bu tetanos aşısı diye. Herhalde sadece gebelikte paslı bir şey batma ihtimali ve önlemi değildi bu doz doz yüklenmesinin sebebi. İlk kez düşünürken aklıma gelen ilk şeyle irkildim. Sanırım doğum sırasındaki uygulamalarda bebekle birlikte bir hadise yaşamayalım diye bu aşıyı oluyoruz diye düşündüm. Bir daha da düşünmedim. Aşı takvimini not edip hemşiremizle vedalaşıp teşekkür ettim çıktım. Bazen bazı gerçekler ürkmeme sebep oluyor.

Haftaya görüşmek üzere,

Sevgiyle,

Elif

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. yazınız çok güzel ve akıcı devam edip tam kendimizi olayın içinde bulmuşken şak diye bitti.ne kadar gerçekçi ve güzel ifade ediyorsunuz.mutlu saglıklı ve sevgi dolu haftalarda devam etmeniz dileklerimle.,takip etmeye devam edecegim.