10 Yorum

Deniz M’in Gebelik Günlüğü, 18. hafta

Perşembe gebesi Deniz İstanbul’dan bildirmeye devam ediyor.

Deniz M’in Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz.

***

Biraz önce test sonuçları elime geçti. Bebinin sağlığı ile ilgili herşey “normal”miş. Çok şükür! Yürek çarpıntısıyla geçen 2 haftanın sonunda nasıl rahatladım anlatamam! Darısı tüm sonuç bekleyen annelerin başına.

Deniz18

 

Bu hafta bitmek bilmeyen bulantılarımın ve bir türlü körelmeyen iştahımın sebebine adadım kendimi. Bulantı beni öyle bunalttı ki sürekli huysuz, ona buna çatan, hiçbir şeyin – hele de hamileliğin keyfini çıkaramamaktan çok usanmıştım. Bir de sindirim sistemimin fazla çalışması ve ne yesem zapt edemediğim iştahım bana epey dert olmuştu. Akşam yemeğinde ne yersem yiyeyim, gece boyu “ne yesem” diye dolanıyordum. Çözüm olarak, danıştığım diğer doktorların da tavsiyesi ile, kullandığım tüm vitaminleri kestim (Elevit ve Ferro sanol). Birkaç hafta hiç vitamin almayacağım. Sonra bir kan tahliliyle vücudumda neyin eksik olduğunu tespit edilecek ve eğer bir eksik varsa, ona göre takviye yapılacak. Bu arada da beslenmeme dikkat edeceğim. Özellikle demir ilacı beni benden aldı! Herrr türlü yan etkisine maruz kaldım ve gerçekten süründüm. Vitaminleri keser kesmez bulantım da kesildi! Ve akabinde huysuzluğum da! İnşallah bu yeni süreçte, hamileliğimin ilk günlerinden beri bana vaadedilen o “en keyifli” zamanları yaşamaya başlayabilirim artık.

Bebi artık epey oynamaya başladı. Hala dışardan gözle görülür değil, ama artık babası da hissedebilir oldu hareketlerini. Özellikle sabahları ve yataktayken epey hareketleniyor, hatta özellikle babasıyla onunla oynarken ve konuşurken pek hareketleniyor bizim zilli. Artık babayla cilveleşmeye başladığından mı yoksa sabahları oyun oynamak istediğinden mi bilemiyorum. Ama gün içerisinde iş güç telaşından hissedemiyorum neler yaptığını.

Bu arada ciddi ciddi çarpıntı ve nefes darlığı da başladı. Daha erken diyor annem bu kadar zorlanman için, ama fazla bir efor sarf etmeme bile gerek kalmadan, oturduğum yerde bile nefesimin yetmediğini hissetmeye başladım. Her hafta gittiğim yoga derslerinde en sevmediğim kısım nefes egzersizleri (nedense bana vakit kaybı gibi geliyor) ama belki de hocamın ısrar ettiği kadar var, en önemli kısım o. Bir de tabii düzenli yürümek gerekiyormuş. Hafta sonları tamam da, salonun ortasında bir yürüme bandımız olsa bile HER GÜN hiç aksatmadan yürüyüş yapacak kadar gelişmiş bir öz disiplinim olmadığını itiraf etmem gerekiyor. Hele ki oturduğum yerde ters dönmüş tosbağa gibi devrilip kalıvermeye başladığım şu günlerde o kadar hareketli olmak bana çoooook uzak geliyor. Ama hadi doktorumun hatırı kalmasın. Ben gene bi deneyeyim bakalım nereye kadar gidebileceğim.

Bir başka güzel gelişme, artık yemek yapabiliyor olmam. Aylardan sonra yeniden mutfağa girip, tiksinmeden, zorsunmadan, bulanmadan, iştahla hem de birkaç çeşit yemek yapabildim. Üstelik elimin ayarı yoktur, kazanlarca pişirmişim, ama olsun. Geçen onca zamanın acısı çıkacak, kolay mı? Tam da kendimi pastalara, börek çöreklere adamak isterken ve de içimdeki hamarat ev kuşu hortlamışken, doktorumun “Karbonhidratı ve şekeri hayatından çıkar! Aklına bile getirme!” uyarısı hiç oldu mu şimdi? Marketlerin en egzotik reyonlarını talan bile etsem, bir brownie’nin, bir dondurmanın yerini tutabilir mi ki? Doktorum “beni kandırmaya çalışma, bebi istemez öyle şeyler” dese de, bence bizim bebi onun bildiği bebilerden değil, basbayağı istiyor ayol, hem de hiç utanmadan! N’apim, el kadar bebiye yok diyemiyorum ben de haliyle! Hadi bari gelinliğimle cebelleşen terzinin hatırına, düğüne kadar kasayım biraz ama sonra intikamım fena olacak söylemedi demeyin.

Sağlıklı, fit, “Güneş”li güzel günlere,

Sevgiler,

Deniz

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. Önce bir ohh! çekeyim.
  Güneş Kız’ ın iyi haberi beni nasıl iyi yaptı bilemezsin. Gönlünü ferah tut, her şey çok daha güzel olacak Deniz. Öyle de oluyor…Nasıl uyumlu ana- kızsınız siz. Deniz Güneşle güzel… Sağlıkla kavuşun dilerim.
  Bak şu doktora tam da zamanında yasak yapmış o cezbedici şeyleri. Anne mutfağa girebilmişken yapılır mı bu 🙂
  Siz iyi olun da.. gerisi mühim değil. İyi olmanıza çok sevindim Deniz.
  Güzel haftalar diliyorum.

  • Saol Elifcim. Hakikaten tam da baklavalar uçuşmaya başlamışken gözümün önünde nerden çıktı bu yasaklar?!? 🙂 Neyse, sen olmadı önden önden başla Bakan Şahin’e lobi çalışmalarına komşuluk kontenjanından, ben de ekibi toplayıp getireyim baklava sevdasına! 🙂

 2. aman ne güzel bir haber bu!!! 🙂 gözünüz aydın… bundan daha büyük bir mutluluk olamaz herhalde tam aksini düşündüğünde. Allah sonuna kadar sağlıkla devam edip miniklerimizi kolayca ve sağlıklı olarak kucağımıza almayı nasip etsin inşallah….
  duble anne 🙂

 3. Oooh çok şükür! İyi çıkacakatı tabi ya, başka şansı var mıydı Deniz! Dünyanın en iyi ikili kategorisinde birinciliği kimseye kaptırmayan Güneş-Deniz ikilisinden Güneş,Deniz’i hiç üzer mi ayol :))
  Bulantıların bitmiş, yemek yiyebiliyorsun, yemek yapabiliyorsun, e Nisan da geldi, havalar ısınıyor, daha ne olsun, dahası sağlık, huzur, Güneş’li mutlu Deniz olsun ^.^
  Bundan sonraki ayların umduğundan da güzel geçsin Deniz 🙂
  İkinizi de kocaman öperim. <3
  Sevgiler,

  Güneş'in Fido Teyzesi 🙂

 4. Çooook saol Fido! Güneş tekmeleyerek selamladı seni demin! 🙂 Öpüyoruz seni kocaman!

 5. Çarşamba Gebesi Pelin

  Deniz, ne demiştim sana? Herşey yolunda gidecek demiştim dimi? 🙂 Herkesin duaları ve olumlu düşünce gücüyle Güneş bıdığının sağlıklı haberlerini aldık. Çok öpüyorum ikinizi de 🙂

 6. Incir'in Annesi

  Cok sevindim Deniz. Keyfine bak artik bulantilar da bitmisken:)

 7. Deniz M. nin annesi

  En çok ben sevindim diye düşünüyorum :)))))))
  Hem Deniz kızımın durumu düzeldi, hem Güneş kızımın durumu.. E daha ne isteyim ben:))))))))))))
  Hepinize, güzel duygularınız için teşekkürler…

 8. Ay çok sevindim 🙂 Umarım bundan sonrası da hiç sorunsuz, mutlu geçer..!