15 Yorum

Elif’in Gebelik günlüğü, 18. hafta

Cuma gebesi Elif Gaziantep’ten bildirmeye devam ediyor.

Elif’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz

***

Nasıl başlasam bilemiyorum.

Bu hafta zor bir haftaydı.

Elif18

 

Hayat gerçeklerinden bahsetti bu hafta bana. Unutmuştum, hatırladım diyelim. Neşe kadar kederin de varlığını, yaşam kadar onun son bulmasının da var olduğunu anlattı. Hayat bu! Birileri gelirken, birileri gidiyor. Dünyadaki her insan bunu yaşayacak biliyorum. Bu aslında doğum kadar gerçek. Sadece bunu anlamlandırmakta zorlanıyorum, henüz o kadar olgunlaşamadım. Vedalar özellikle de zamansız olanları çok zor.

Bu hafta çok çok sevdiğim biricik halamı kaybettim. İçim yandı resmen. Ayrı bir bağımız vardı onunla. Örnek aldığım bir insan, anne, eş, hala bir büyüktü benim için. İmrenirdim saçtığı sevgiye, sabrına, dinginliğine, kabullenmişliğine. İsmini taşıdığım babaannemi bana anlatan tek kişiydi. Onda yerim ayrıydı, yeri bende ayrıydı. Halam bebinin haberini alsa deli olurdu. Neler düşlerdi kim bilir.

Taziye sebebiyle birkaç kez şehir dışına babamın da doğduğu topraklarındaydık. Bebi ile taziyeleri kabul ettik. Bir kısım akrabamız gebe olduğumu orada öğrendi. Bir yandan taziyeleri bir yandan iyi dilekleri kabul ettim. Kalabalık zordu, her giren çıkana bakındım. Saydım… saydım… hep bir tane eksik! Onun boşluğunu yaşadım. Gözlerimizin şişi ilerlediğinde dışarı çıktık. Açık havanın getirdiği pozitifliğe öyle derinden inanıyorum ki… Açık havada onu hep güzelliklerle andım. Ağlamadım. Öğütlerini, davranışlarını, eşiyle, çocuklarıyla birbirlerine olan o imrenilecek saygı-sevgi bağlarını düşledim durdum. Evinin bahçesinde gezdim. Kendiliğinden bitmiş yabani otlara baktım. O olsaydı hiçbiri olmazdı. Bu dünyanın son zamanlarında çektiği acıların hepsi geride kalmış olsun, mekânı cennet olsun dilerim. Işığa ve ebediyete kavuştuğunu biliyorum buna yürekten inanıyorum.

Geçen haftalarda başlayan kıpraşma maceramız bu hafta birden kesildi. Nerdeyse hiç hissedemedim hareketlerini. Artık merak etmeye başlamıştım ki hafta sonu kalabalıklar arasında mucize gibi minik hareketlerini yaptı. O günden beri de ara ara yoklayıp gidiyor. İyi ki var. Öyle bir zamanda gelmiş ki… Elime almadım, kokusunu koklamadım. Yine de bağlandım. Şimdi o olmasa ne kadar boş bir hayat yaşıyor olurdum diye düşünüyorum. Hepimizi hayallere daldırıyor. Her şey çoktan ona endekslenmeye başladı bile.

Geçtiğimiz günlerde yağlanıp, kremlenirken şöyle bir baktım kendime. Büyümüştüm yine. Beynimde yankılanan cümle şuydu:

Elif, galiba artık bu bir şaka değil.

Eğlendik, sevindik çocuklar gibi tamam da. Asıl olan şeyi hiç hatırlamamıştım aylardır. Annelik duygusu dedikleri şey sanırım adı, onun bir kısmı basıverdi birden. Hissettiğim şey “dank etmek” olarak da tabir edilir. Komik, ya da abartı olabilir ancak; ilk kez “anne oluyorum galiba” diyebildim kendime. Ne yalan söyleyeyim başıma tam olarak nelerin geleceğini bilmediğimden biraz da korktum.

Hafta sonu Lamaze kursu için Fatoş Hanım ile ilk kez yüz yüze bir araya geldim. Kursu alacağım mekânı gördüm. Kursun bana tam olarak neler katabileceği ile ilgili henüz herhangi bir öngörüm yok. Sabredip üzerime düşeni yapmayı bekliyorum.

Güzel günlerde görüşebilmek ümidiyle,

Elif

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

15 yorum

 1. merhabalar,
  Lamaze nedir?

  • Nil hanım,
   Lamaze yöntemi (Lamaze eğitimi, metodu) normal doğumun doğal, sağlıklı , korkusuz ve mutlu bir şekilde gerçekleşmesini amaçlar. Yazımda bu kurstan bahsetmiştim.

 2. başın sağolsun elifcim..allah halan yattıkça bebeğine ömür versin..

  ben de 10 haftalık hamileyim..ve annelik duygusu henüz gelmedi diye kime söylensem 16. haftadan sonrayı bekle diyordu..sanırım haklılar.. 🙂

  • Pelin çok teşekkür ederim.

   Henüz çok yeni benim için bu duygu… Ancak inan bana 10 hafta ile ileriki zamanlarda öyle farklı hissedeceksin ki… Allah bebeğini sağlıkla kucağını almayı nasip etsin.

 3. Sevgili Elif,
  Başınız sağolsun..Allah gani gani rahmet eylesin halanıza… anne olmayı idrak etmek aslında annelik serüveninin bütününe yayılan bir durum…tam bir idrak hali olamıyor da pek ama yaşayarak tecrübe ediyoruz pek çok şeyi…hatta bazen yeniden yeniden…tam bir uzmanlık asla sözkonusu değil…aslında en çok da bu yüzden bir annenin en çok kendi kendiyle savaşı annelik…tarifi imkansız tadına doyulmaz bir mutluluk hali….her safhası daha da güzel geçen harika hamilelik günleri diliyorum size…İlke

  • İlke Hanım, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Hakikaten öyle. Ben henüz anneliğin “a” sını yaşamak bir kenera sadece hissetmeye çalışıyorum.
   Bu kadarıyla bile öyle mutluyum ki… Yaşayacaklarımı merakla heyecanla sabır- sabırsızlıkla bekliyorum…
   Sanırım bugüne kadar ki rollerimi geride bırakacak..

 4. Başınız saolsun,çok üzüldüm Halanıza rahmet diliyorum.Nurlar içinde yatsın 🙁 Allah bebeişinize ve sizlere sağlıklı uzun ömürler versin…

 5. sevgili elif aslında yaşadıklarınız,sizinde dediginiz gibi hayatın gerçekleri.başınız sag olsun.allah bu acıyı unutturmasın.kalanlara saglık versin.elden gelecek birşey yok.daha az düşünmeye ve daha az üzülmeye çalış lütfen.saglıkla ,hayırlı dogumlar dilerim.

  • Sevgili çello…
   Güzel dilekleriniz için çok çok teşekkür ederim.
   Kendimi üzmemeye çalışıyorum. Hayat böyle bir şey sanırım. Öğreniyoruz.

 6. Çarşamba Gebesi Pelin

  Tekrar başın sağolsun Elif. Mekanı cennet olsun. Hayat böyle maalesef, birileri gelirken birileri gidiyor.
  Anneliği bebişler doğana kadar tam olarak idrak edemeyeceğiz galiba, çünkü şu anda tek görebildiğimiz tekmeleri ve ultrason fotoları. Esas annelik bebişler doğduktan sonra başlayacak. Heyecanla bekliyorum o günleri 🙂

  • Pelin
   Çok teşekkür ederim iyi dileklerin için.

   Bebiyi heyecanla bekliyorum. Herhalde doğduğunda da bu kadar şaşkın bir halde olurum. Hala neyin içinde olduğumu bilmiyor gibiyim. Sağlıkla gelsin minikler…

 7. Çiğdem-Üzüm

  Elif merhaba,
  Halan için tekrar başınız sağolsun, üzerine yıldızlar yağsın…
  Annelikle ilgili merak, endişe ve hayallerini paylaşıyorum. Sanırım bu sorular yıllar içinde cevaplarını bulacak ancak şimdiden meraklanmamak da elde değil.
  Sevgiler,

  Çiğdem

  • Çiğdem merhaba,
   Güzel dileklerin için çok teşekkür ederim.
   Bu şaşkın ama güzel zamanları birlikte yaşamak paylaşmak ne güzel bir bilsen…

 8. Elifim canım arkadaşım yazılarını her cuma olmasa da her pazartesi ve salı aklıma geliyor ve hemen okuyorum.
  Bebinizi heyecanla bekliyoruz, o kadar çok teyzesi ve dayısı olacak ki minik şaşırıp kalacak… :))

  Halan için çok üzgünüm,başınız sağ olsun. Nurlar içinde yatsın…