13 Yorum

Alternatif Eğitim Modeli Olarak Montessori Semineri

“Bilinçli ebeveyn” camiasına yönelik pazarlama malzemesi şeklinde kullanılan iki kavram var son zamanlarda. Biri okul çağı çocuklarına hitap eden mental aritmetik. Diğeri ise daha küçük yaş grubuna yönelik olarak Montessori eğitim felsefesi.

Bu yazının konusu ikincisi.

Gün geçmiyor ki Montessori eğitim sistemini benimsediğini söyleyen bir anaokulu, bünyesinde Montessori sınıfı olduğunu ilan eden bir oyun/eğitim/etkinlik merkezi açılmasın. Meğer Montessori’yi ne kadar özümsemiş bir milletmisiz de bunca zaman haberimiz yokmuş.

Geçenlerde rastladığım ismi-lazım-değil bir etkinlik merkezinin tabelasında oyun grubu vesairenin yanında “Montessori” de yazıyordu. Normal sınıfların yanında bir de Montessori sınıfı varmış. Daha duyduğum anda ciddiye almadım. Montessori öyle tek bir sınıfla yapılacak bir şey değil ki! Sen Montessori sınıfa girince çocuğa birey olarak saygı duyuyor, oradan çıkınca farklı düşünüyorsan zaten bu işi yanlış yapıyorsun. Montessori bir eğitim felsefesi… Ya öyle düşünüyorsundur ya düşünmüyorsundur. O sınıfa girince öyle düşünüyorsun da, çıkınca farklı bir insan oluyorsun diye bir şey olabilir mi? Komik… Ama işte işe yarıyor ki pıtrak gibi açılıyor böyle yerler.

Peki, Montessori felsefesini gerçekten benimseyen, bu felsefeyi eğitime yansıtan okullar hiç mi yok? Var: İstanbul’da Küçük Kara Balık bunlardan biri. Ve şimdi Ankara’da MONED bir diğeri.

Ben ne Montessori eğitimi, ne de diğer eğitim felsefeleri konusunda bilirkişi değilim. Dolayısıyla hiçbir eğitim kurumuna bu konuda kefil olacak konuma da  sahip değilim. Ancak kitlesel eğitimdeki yanlışları görecek kadar bilgim/fikrim var. Son zamanlarda sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada uygulanmakta olan kitlesel eğitimin (klasik anlamda “okul”) niteliğini bayağı sorgular oldum… Hani demiştim ya, “Böyle gelmiş, böyle mi gitmeli?” diye… Bu noktada “alternatif eğitim” olarak karşımıza çıkan çeşitli felsefe ve eğitim sistemlerini de biraz daha yakından incelemeye başladım. “Alternatif”in aslında “gerçek” olması gerektiğini, “kitlesel eğitim” denilen geleneksel eğitim sistemlerinin bireyin değil, toplumun ihtiyaçlarına göre, neredeyse tornadan çıkmış gibi aynı düşünen, aynı tür işleri yapan bireyler yarattığını fark ettim. 

Ben bu geç kalmış aydınlanmayı yaşamakta olduğum için mi, yoksa bazı döngülerin zamanı geldiği için mi bilmem, alternatif eğitim kurumlarıyla çakışmaya başladı yolum. “Demokratik okul” modelini benimseyen Başka Bir Okul Mümkün girişimi, ve geçenlerde blog yazarlarını davet ederek bir tanıtım toplantısı düzenleyen, Reggio Emilia yöntemini kucaklayan Yeni Okul, ilkokul ve sonrasında alternatif eğitimi tercih etmek isteyenler İstanbullular için önemli bir boşluğu dolduruyor. Yine İstanbul Koşuyolu’ndaki Küçük Karabalık da anaokulu eğitiminde Montessori felsefesinin hakkını veriyor.

Ve şimdi, “Neden böyle şeyler sadece İstanbul’da oluyor?” diyenlere yanıt olarak önümüzdeki eğitim yılında Ankara’da veli inisiyatifi bir Montessori İlkokulu kurmayı hedefleyen Montessori Eğitim Derneği, önümüzdeki Pazar günü bir seminer düzenliyor:

Bir sınıf düşünün çocukların kimisi yerde yastıklara uzanmış kitap okuyor, biri bulaşıkları yıkıyor, koltukta iki çocuk hararetle bir şey tartışıyor, bir grup canlıların tarih şeridini açmış, evrimleşen canlıların hangi çağlar arasında yaşadığını buluyor, bahçedekiler kilden ırmak modeli yapıp alüvyal oluşumları gözlemliyor, biri bahçeden topladığı yaprak örneklerini sınıflıyor, başka bir grup pisagor teoremini keşfediyor…
Yetişkin olma sürecini, insanın kendini yapılandırması olarak tanımlayan
Maria Montessori’nin eğitim felsefesi aslında 
harikulade bir özgürleşme hikayesi…
Bu hikayenin ilk 12 yılını dinlemek isterseniz…

 7 Nisan 2013 – Pazar
Tunalı Otel
Tunalı Hilmi Cad. No:119 Kavaklıdere ANKARA

Saat: 11:30 – 12:30

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

 

Alternatif eğitim sistemlerini, özellikle de son zamanlarda Montessori’yi bir moda olarak benimseyen kurumların aksine, yukarıda isimleri geçenler gibi, arkasında bu işi araştıran ve altını dolduran eğitimci ve ebeveynlerin olduğu kurumların bilinmesi ve desteklenmesi gerektiğine inanıyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. Ben de bu eğitim yaklaşımını takip ediyorum ancak şu an ki milli eğitim modelinde devlet okullarında ne yazık ki uygulanamaz.Siz Deniz’in okul sürecini devlet okullarında devam ettirecek misiniz?

  Beğenmediği ,öğretmen olarak uygun görmediğim çok şey vardı veli olunca daha da arttı. Mümkün olsa evde eğitimi tercih ederim. Yukarıda saydığınız okullar da ancak parası olanlara hitap edebilecek.

  Çok kaygılıyım.

 2. Ahh ahh; bunları işitiyorum ve Anadolu’da yaşayan bir anne olarak derin bir iç çekiyorum. Adana’ da ”harikulade bir özgürleşme süreci” için seminer, eğitim vb verebilmeleri için her iki derneğe de mail attım ama maalesef yanıt gelmedi.

  • Güncel Anne merhaba,

   MONED e hangi kanaldan mail attınız acaba? Facebook sayfası kanalıyla mı, yoksa info@moned.org adresine mi? Her iki tarafı da tekrardan tarayacağız, gözden kaçmış olabilir, özür dileriz.

   Bizim MONED olarak attığımız, bir ilk adım. Yukarıda bahsi geçen bazı kurum veya kişiler gibi montessoriyi “moda” veya “pazarlama aracı” gibi görmediğimiz için, bu işin bir felsefe olduğunu ve ancak iyi eğitim almış kişiler ile ve kurumsal bir şekilde yürütülmesi gerektiğini düşündüğümüz için çalışmalarımızı AMI (Association Montessori Internationale) kurumu ile paralel yürütmek, bu kurumun onayladığı sertifikalı bir okul olabilmek adına çabalıyoruz. Seminerimizi verecek olan kişi, ilkokul öğretmenimiz Melek Çilingir de AMI diplomalı bir eğitmendir. Bütün bunlara değindikten sonra, bu ilk adımı başarı ile atarsak, bize destek olacak kişi ve kuruluşların yardımı ile bu adımları diğer illerimizde de atabiliriz diye düşünüyoruz. İlginize ve desteğinize şimdiden teşekkür ederiz. MONED adina Itir Salanci.

 3. malesef durum böyle.Bu ara bende bu felsefeyi araştırmya başladım.hatta hayatımıza geçirmeye de başladık.
  İki yaşında olan oğlumu hafta sonu oyun grubuna götürüyorum.Neşe Erberk anaokullarından biri.Plastik oyuncaklarla dolu.Ancak malesef montessori felsefesini uygulayan okul yok buralarda.Evde montessori uyguluyoruz.
  Yabancı dilim biraz var da ona dayanarak bu konuda yabancı sitelerden bilgi topluyorum.
  Dileğim herkesin bu felsefeyi tanıması,hayata geçirip ,çocuklarını yetiştirmesi.İnanıyorum bu felsefe ile yetişen saygın ,özgüvenli , özgür,disiplinli,sorumluluk sahibi çocuklarımız daha mutlu olacaklar.
  http://www.howwemontessori.com/http://montessorihomes.blogspot.com/-http://www.dailymontessori.com/ sitelerini de sizinle paylaşmak istedim.Bu konu ile ilgili bildiklerinizi paylaşmanız dileğiyle.Çünkü bazı bilgiyi saklayan tipler var çevremde .Sormama ,talep etmeme rağmen o koca egosuyla bana yardımcı omadı.Bilgi paylaştıkça çoğalır,sevgilerimle

 4. Sevgili Blogcu Anne,

  Moned üyesi olarak destekleriniz için çok teşekkür ederim.

  Sevgili Güncel Anne,

  Öncelikle ilginize çok teşekkür ederiz. Ben Moned üyesi olarak en kısa zamanda sizin mailinize geri dönüş yapılmasını sağlayacağımı bildirmek istedim. Umarız ileride sizlerin destekleriyle Tüm Türkiye’de seminerler verip, okullar açarız.

  Sevgiler,

 5. İstanbul’da bu eğitim felsefesini uzun süredir araştıran ve bu işin Türkiye’deki en bilinen danışman olan Emel Wilbrandt ile çalışan, 2 senedir anasınıflarında montesori felsefesini gayet iyi uygulayan bir okul daha var: Ayşegül Anaokulu. Bu sene ilköğretime de geçiyorlar, montesori felefesiyle…Bir de Palet Eğitim Kurumları montesori felefesi ile eğitime başlıyormuş bu sene. Aldığım bir duyuma göre MEB de bu sisteme olumlu bakıyormuş; her an 4+4+4 kalktı mon+tes+sori’ye geçtik diyebilirler 🙂

 6. merhaba..bende oğlu bırıncı sınıfa gıden bır anneyım..yukarıdakı egıtım sıstemı gercekten cok guzel ve gereklı bır sıstem .ama suan ıcın oturdugum sehre bu sıstemın gelmesı cok zor..o yzuden ben sızden ve bloktakı dıger annelerden mental arıtmetık ıle ılgılı dusuncelerını yazmalarını rıca edıyorum..blogunuzu bayadır takıp edıyorum ama bu konuyu ısledıgınız gormedım .yada kacırdı:):)
  sımdıden tesekkurler

 7. Elif, mental aritmetik hakkındaki düşüncelerini de alabilir miyiz ?

 8. blogcu anne
  mental aritmetiğe denizi ve montessoriye derini göndermeyi düşünürmüsün?

 9. İkinci konu ile ilgili paylaşımınız için teşekkürler. Birinci konu ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi de bekliyorum.

 10. Acaba bahsettiginiz okullarda acilan Montessori siniflarinda ‘Montessori ogretmenleri’ egitim veriyor olabilir mi? Dolayisiyla merkezin diger egitim alanlarindan/siniflarindan farkli olmasi ve hala basarili olmasi mumkun olabilir. Eger Montessori okulu malzemeleri ve egitimcisi ile, uygun teori esliginde egitim veriyorlarsa (her ne kadar cok buyuk ihtimalle o merkezlerin o siniflari acmaktaki ana amaci parasal getiri olsa da), butun merkez bir Montessori okulu olmasa dahi yine de basarili olabilirler.

 11. Mental Aritmetik konusunda çok fazla bir fikre ve bilgiye sahip değilim, ama ben moda ve popüler olan her şeye biraz şüpheyle yaklaşmaya meyilliyim. Geçenlerde gittiğimiz, zeka oyunları üzerine uzmanlaşan bir grubun tanıtım toplantısında da bu şüphemi doğrulayacak bilgiler edindim. Anladığım kadarıyla daha çok sınav/ezber ağırlıklı bir yöntem, öyle zeka geliştirici falan bir tarafı pek yok.