9 Yorum

Çiğdem’in Gebelik Günlüğü, 25. hafta

Pazartesi gebesi Çiğdem İstanbul’dan bildirmeye devam ediyor.

Çiğdem’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz.

***

Kendimi “doğrulanmış” hissettiğim bir haftayı geride bırakıyorum. Yıllardır doğumla ilgili biriktirdiğim duygu ve düşüncelerin birçoğunu doğrulayıp, üzerine de olumlamalar eklediğim, işin profesyonelleri sayesinde önce öğrendiğim sonra da öğrendiklerimi unuttuğum bir eğitimden geçtim. Hem de yanımda bu yolda en büyük destekçim olmasını istediğim eşimle birlikte. Onun da her anından ve her yeni tecrübeden en az benim kadar etkilendiğini görerek.

Cigdem25

Önceki haftalarda İstanbul Doğum Akademisi’nin (“İDA”) Keşkesiz Doğuma Hazırlık Kursu’na katılmaya karar verdiğimi paylaşmıştım sizlerle. Biliyorum kimilerince doğumun da kursu mu olurdu ya da ekonomik, coğrafi ya da başka zorluklar sebebiyle istenilse bile ülkemizde birçok anne baba adayının ulaşmasının mümkün olmadığı bir ayrıcalıktı bu.

O nedenle bu ayrıcalığı yaşayabildiğim için hissettiğim mutluluk ve tamamlanmışlık hissini paylaşırken ne kimseyi eksik hissettirmek isterim, ne de bu tip eğitimlere inanmayanlara kendi doğrularımı ispatlamak gibi bir derdim var…

Keşke hayatın ta içinde olan ama üç maymunu oynayarak yaklaştığımız her konuda birileri böyle öncülük edip eğitim seferberliği başlatabilse de; bizler de cinselliği, doğumu, anneliği, babalığı hep körebe oynar gibi deneyimlemesek! Hayatta hiç keşke demesek!

Kursun 18 saatlik detaylarına girebilmem zaten mümkün değil ve ben Hakan Çoker’in şaşırtıcı şekilde tekrar ettiği gibi öğrendiklerimin birçoğunu unutarak doğumuma hazırlanacağım, çünkü aslında bilmem gereken her şey kadın olarak doğduğum o ilk andan itibaren kodlarımda var!

Yeni dünyanın şehir hayatına adapte olmuş kadınlarından biri olarak ise doğumuma hazırlanmam gerekecek çünkü kontrolün bende olmayacağı, kendimi an’a teslim edeceğim, tek nefesimle zihnimde yarattığım yolculuklara çıkacağım ve adeta su gibi akışkan olmam gereken saatleri kovalayacağım.

Biliyorum tüm bunları hamile bir kadının “uçuk zırvalamaları” olarak algılamak çok doğal. Ben bile doğum yolculuğunun bana söylettiklerine zaman zaman inanamıyorum ama doğumu “bir kas eylemi” olarak tanımlayıp, bir yandan da tüm sürecin bir kadına, erkeğe ve aileye hissettirebilecekleriyle ruhani ve coşkulu bir yolculuk olduğuna olan inancım da her geçen gün artıyor.

İDA’da önce kısa bir haftaiçi buluşmasıyla, daha ilk andan mesleğini yapmak için doğduğunu anladığınız uzman psikolog Neşe hanım eşliğinde, sizinle hemen hemen aynı haftalarda hamilelik yaşayan değişik mesleklerden pırıl pırıl anne adaylarıyla tanışıyorsunuz. Her biri apayrı hikayelerle ve akıllarında onlarca soruyla geliyorlar bu kursa ve hemen hepsine bir cevap ya da cevabı arama cesareti bularak mekanı terk ediyorlar diyebilirim.

Kursun tüm haftasonu süren ikinci bölümünde ise imkan bulabilirseniz teşvik edildiği üzere baba adayıyla birlikte iki tam gün sürecek bir serüven başlıyor. Öncesinde ilgisini çekmiş olsun olmasın, hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren iyi kötü araştırmalarına başlayıp birçok detay öğrenen anne adaylarına karşın, kendisine yüklenen “kurtarıcı” görevinin yarattığı stres ve ailesini nasıl koruyacağını bilememenin getirdiği korku ile yüklü baba adaylarının yaşadığına şahitlik ettiğimiz “aydınlanma” için bile iyi ki gitmişiz diyeceğiniz bir kurs İDA’nınki.

İlerleyen haftalarda sizlere mutlaka İDA’lı birçok deneyim aktaracağım diye tahmin ediyorum; ancak bu hafta daha sadece saatler önce tamamlamış olduğum yoğun eğitim süreci sonrası Üzüm ve babasıyla geçireceğimiz baş başa bir iki saatin özlemiyle şimdilik hepinize iyi haftalar diliyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. Güzel enerjiniz ekrandan çıkıp buralara kadar geliyor doğrusu 🙂

  Ben de sizin gibi bir gebe olsam dedim bi an okurken. Bu topuklu ayakkabıyla çektirdiğiniz fotoğrafları çok seviyorum, yıldızlı bluz çok yakışmış ayrıca, enerjinize enerji katmış 🙂

  İDA ile ilgili yazacaklarınızı merakla bekliyorum.

  Size ve Üzüm bebeğe sağlık diliyorum hem bu süreç için, hem sonrası için 🙂

  Sevgiler…

  • Çiğdem-Üzüm

   Damla merhaba,
   Şapşahane yorumun için ana kız teşekkür ediyoruz:) İDA harika bir deneyimdi, bundan sonraki yazılarda bol bol bahsedeceğim mutlaka.
   Sevgiler,
   Çiğdem

 2. Incir'in Annesi

  Bu hissettiklerin cok mutlu etti beni!! Gerci beni mutlu etmis etmemis neyse ne de, sizi boyle hissettirmis olmasi IDA’nin cok guzel. Yildizlar yagmis uzerine, ayrica bayildim.

  Seni kokulu kokulu opuyor, Uzum icin de guzeeel bir gobek oksamasi talep ediyorum:)

 3. iyi günler. ben kursun yeri zamanı ve ücretini merak etmiştim de bende 23 haftalık hamileyim.

 4. Çiğdem, sevgilim hala ayak diriyor, “2 tam gün kursa mı gidilirmiş, ben mi doğuracam sen mi?” diye! Acil tarafından kocandan sevgilime terapi talep ediyorum. Kurtar beni bu çileden! 🙂 Öptümmmm

  • Incir'in Annesi

   Eh iste, daha iyi demis ya… Doguracak olan sensin. O da iki guncuk bir kursa tahammul ediversin bir zahmet:) Sen tam 40 hafta ne degisimlerle karsilasiyor, ne bulantilar atlatiyorsun!

   Belli belli naza cekiyor kendini. Birazcik naziyla oyna sen onun:)
   Cigdem’e katiliyorum, dugunde nikah memuru eline “defteri” verdi mi, sen de gebe ayaklarinla onun ayagini cignedin mi akli basina gelir.

 5. Çiğdem-Üzüm

  Sen bir nikahı bas, sonra memur eline bir düğme verecek, bastığın anda sevgilin her dediğini gönüllü yapacak Deniz:) Olmazsa da biz nöbetçi ikna ekibi gibi basarız sizin evi:))

  • Hahahahahahah!!!!! Koptummmmmmm!!! İnşallah dediğin gibi olur! Yoksa valla hatta yatıya beklerim sizi! :))))))))