27 Yorum

Değiş tonton!

Geçen Pazartesi Deniz’i okula bırakırken selamlaştığım öğretmenlerden birine “Nasılsınız?” diye sorduğumda “Hiç iyi değilim” dedi. “Hayırdır?” diye sorunca da “Okulumuz ortaokula dönüştürülüyor” diye ekledi.

Aynen böyle. Cuma günü eve gidiyorsunuz, Pazartesi sabah bir geliyorsunuz ki okulunuz “dönüştürülmüş”. Seneye o okulda olmayacaksınız. (Öğretmenlerin açısından baktığınızda bir de “norm kadro” olayı var ki, seneye o sınıfla olup olmayacağınızın bile garantisi yok. Evlere şenlik)

Geçen sene Mart ayında başlayan 4+4+4 kabusu çocukların kavga gürültü okula başlamasıyla (ya da anne-babalarının rapor alarak bir sene daha beklemeleriyle) son bulmuştu.

Şimdi bu korku başka bir formatta yeniden hortladı: İlkokulların ortaokula dönüştürülme korkusu. 

Deniz’in okulunun da içinde bulunduğu birçok ilkokul, 4+4+4 bünyesinde orta okula dönüştürülüyor. Aynı dertten muzdarip bir baba arkadaşım, sadece Kadıköy’de dönüştürülecek olan 30 küsur okuldan Reşat Nuri Güntekin’in velilerinden. Milliyet Gazetesi’nden Tunca Bengin’in haberine göre:

Kadıköy Reşat Nuri Güntekin İlköğretim Okulu’nda yaşananlar bunun tipik örneği. Altı ay önce ilkokul öğretimini tamamlamak üzere kaydı yapılan çocuklar, şimdi başka okullara gönderiliyor. Haklı olarak tepki gösteren 400 öğrenci velisi şöyle diyor:

“2012-2013 eğitim-öğretim yılı başında çocuklarımızın eğitim hayatlarına başlayıp sürdürecekleri okul olarak Reşat Nuri Güntekin İlköğretim Okulu’na başvurduk. Okula kayıtlarımız ilkokul 1. sınıf öğrencisi olarak e-okul üzerinden yapıldı. İdarecilerimiz ‘okulun statüsünün henüz belirlenmediğini, ancak ortaokul olarak belirlense bile 6287 sayılı yasa ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul dönüşümlerinin ne şekilde yapılacağını bildirir talimatnameleri uyarınca okulların kademeli olarak taşınacağını, evlatlarımızın adı geçen okulda aynı öğretmen ile ilkokulun 4 yılını okuyacağını’ açıkça belirttiler.

Mart ayının başında ise; okulumuzun ortaokula dönüştürülmesine karar verildiğini ve kademeli geçiş olmayacağını, gelecek yıl taşınacağımızı öğrendik.

5,5 ile 9 yaş aralığındaki çocuklarımızın okul, arkadaş ve öğretmen değişikliği yaşamaması gereken çağda oldukları, böyle bir değişikliğin telafisi imkansız hasarlara sebep olacağı pedagogların da fikir birliğine vardıkları bir konudur.”

(Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz)

Benzer dönüşüm Deniz’in okulunda da söz konusu. Geçen seneki dönüşüm fırtınasında MEB’in “ilkokul” olarak tespit ettiği okul bu sene tekrar ortaokula dönüştürülüyor. Dolayısıyla oradaki ilkokul öğrencileri MEB’in gösterdiği bir diğer okula geçecek. Daha doğrusu geçemeyecek. Çünkü o okul yıkılacak. O yüzden de eski okullarında, ancak misafir öğrenci olarak okumaya devam edecekler. Eh, iki okul tek okula sığamayacağından haliyle ikili öğretime geçecekler. Falan da filan. (Biz seneye Anadolu Yakası’na taşınmayı düşündüğümüzden bu okulda devam etmeyeceğiz.)

Bahsi geçen Reşat Nuri Güntekin İlkokulu’ndaki arkadaşımın bu okulu nasıl araştırdığını ve uzun uğraşlar sonucunda bulduğunu ben biliyorum. (Aynı şekilde biz de uzun bir araştırma ve karar sürecinden sonra şu andaki okulumuza karar vermiştik). Üstelik öyle bir dönemde MEB’den dönüştürülme söz konusu olması halinde bunun kademeli olacağı yönünde söz almış olmalarına rağmen bu sözün hiçbir anlamının olmaması velilerde müthiş bir hayalkırıklığı ve güvensizlik yaratıyor. (Bilmeyenler için, kademeli geçiş şu demek: dönüştürülmesi söz konusu olan okula yeni küçük sınıf öğrencisi almıyorsunuz. Girmiş olanlar mezun olana kadar o okulda okuyorlar. Tabii bir yandan bu 4+4+4’ün “küçük-büyük bir arada olmasın” prensibine de aykırı ama ortada prensip mi kaldı?)

Eğitimciler bu dönüşümlerin bu sene sonunda biteceğini, hangi okulun ne olacağı konusundaki belirsizliklerin seneye kalkacağını söylüyorlar. Belki öyle… Ama bu iki sene boyunca biz ve bizim gibiler mağdur oluyoruz. Hani, sistemin sürekli mağdur ettiği kurbanlar var ya… İşte o piyango bize çıktı bu ara…

İki senedir devlet okullarında süren bu belirsizlik, gerek velilerin, gerekse öğretmenlerin düşürüldüğü bu durum, çocukların bundan nasıl etkileneceği düşünülmeksizin sürdürülen bu uygulamalar adeta “MEB, devlet okulları velilerine adeta bir yıldırma politikası mı uyguluyor”u sordurtuyor insana. Bu sürecin, kapatılan dershanelerin özel okula dönüştürülmesinin söz konusu olduğu döneme denk gelmesi de oldukça manidar.

İşin komik tarafı, bizim okul örneğin, ilkokuldan çok ortaokul olmaya uygun. Kocaman, üç katlı bir bina. Derslik sayısı fazla. Kapalı spor salonu var. Yöneticiler ilk 4 sene beden eğitimi dersi olmadığından o kapalı spor salonunun atıl kaldığını, geçen seneki dönüşüm sırasında bu okulun ortaokul olmasının daha uygun olduğu konusunda MEB’e tavsiyede bulunduklarını, ancak dikkate alınmadığını söylüyor. Ve şimdi, ilçe eğitim müdürünün de değişmesiyle hooooop, okul yeniden ortaokula dönüştürülüyor.

DegisTonton

Keşke hayattaki her değişim, MEB’in okulları dönüştürme projesi kadar kolay olsaydı. Hani bir zamanlar Tonton Ailesi vardı ya, hop hop hoooop, değiş tonton…  Hah işte öyle… Hop hop hoooop, değiş okul! Şimdi ilkokul ol. Hop hooooop, şimdi üniversiteye dönüş. Falan.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

27 yorum

 1. Incir'in Annesi

  Degisimin yaratacagi huzursuzlugu, cocuklarin ruh durumunu, ogretmenlerin yoyo haline getirilmis gelecek beklentilerini bir yana biraksak bile bu degisimler icin harcanan para ve cabayla okullarimizin ne kadar guzel noktalara tasinabilecegi hissi benim yakami birakmiyor. Bu kadar kokten bir degisiklik yapmasalardi da onun yerine okul oncesi egitimine yuklenselerdi, dogum izninin arttirilmasini, isyerlerinde kres oraninin arttirilmasini politika haline getirselerdi!! ne guzel seyler olabilirdi. Heyhat ortada bir sistemli donusum arzusu ve onu kesilemez oldugunu hissettiren umursamaz siyaset mevcut.
  Cok uzgunum.

 2. İmam Hatip Okuluna dönüştürülenler var bir de…Amaç özel okulları teşvik etmek mi acaba? Ben pek çok veli biliyorum; okulu İmam Hatip Okuluna dönüştürülüyor diye bu sene özel okul tercih eden…. Ataşehir’de oturuyorum ve bu bölgedeki özel okul sayısı inanılmaz sayılara ulaştı artık; mantar gibi çoğalıyorlar resmen.

 3. benim zamanımda da ilkokuldan ilköğretime geçilip sınıf olarak dağılmıştık.
  ilkokul olmaya uygun olan bir okulda ortaokullarda olunca hoca karmaşası yonetim karmaşası yaşanmıştı.
  bu süreç ne kadar iyi olur bilinmez ama zararlı çıkan hep öğrenciler oluyor.Eğitim sisteminin yazboz tahtası gibi kullanılması kime ne yarar sağlıyor anlamıyorum.

 4. gülçin erdede

  işte bu yüzden gelecekte okula başlayacak çocukların velileri olarak bizler mecburen özel okulları düşünmeye zorlanıyoruz.verilen sözler tutulmuyor.hop bu sene böyle seneye aaaa hadi değiştirelim bakalım deneyelim nasıl olacak!!!! kısacası parası olan velisi uğraşabilen çocuk okusun diğerleri oradan oraya savrulsun.amish ler gibi evde kendimmi okutsam çocuğumu:(

 5. Sistem çok acayip. Özel okula göndermekle iş bitmiyor ki;örgün sınavlar var, ne kadar karşı olsa da kimse çocuğu geri kalsın istemiyor çünkü hayatının en önemli dönüm noktası olan meslek seçimi ve bu seçimin başarıya ulaşması örgün sınavlardaki başarılara bağlı. Bu sınavlarda başarılı olabilmeleri için çockların müfredat dışında özel desteğe ihtiyaçları oluyor; dersane özel ders ne varsa artık. Özel okul parası kadar dersane/özel ders parası da var…

 6. Bunları okudukça gördükçe sinir sistemim bozuluyor 🙁 Kubilay büyüyünce napıcaz neler yaşayacağız bilemiyorum :(((

 7. berna yavuzdugan

  Eğitimde sistem mistem birakmadilar. ama nasil olsa onlarin cocuklari yurtdişinda istedigi okullarda okuyup kendini kurtarabiliyor neyseki. kalan sağlar onlarındır!!!!

 8. Ben de Reşat Nuri velisiyim ve bize yapılan haksızlığa dur demek için harcadığımız her çabayı çocuklarımıza ayıracağımız zamandan çalıyoruz.Dielrim birileri sizlerin de vasıtası ile sesimizi duyar ve yanlışlarından döner.

 9. Çocuklarımızın geleceğiyle oynanmasını istemiyoruz.Sesimizi duymalarını istiyoruz.

 10. ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİYLE OYNANMASINI ASLA İSTEMİYORUZ.

 11. Merhaba,
  Reşat Nuri’nin velisi olarak yazınızı çok beğendim.
  Bu keyfi tutuma karşı,Selahattin Duman’ın deyimiyle
  Hoppala Hasan Dayı demek için dava
  açacağım.

 12. ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİYLE OYNANMASINI ASLA İSTEMİYORUZ.YETKİLİLER SESİMİZİ BİRAN EVVEL DUYSUNLAR VE EN KISA ZAMANDA BU YANLIŞ TAN DÖNSÜNNLER.

 13. Bende okulardaki tüm değişimlerin kurbanı olmuş bir veliyim. Kadıköy Reşat Nuri Güntekin İlköğretim okulunda birinci sınfta olan oğlumun bu değişimlerin kurbanı olmasını istemiyorum. Olkullar kademeli olarak değişmeli çocuklarımızın yap boz tahtası değil.

 14. Çocuklarımızın okula, sınıfa, öğretmene uyum sürecinin kimsenin umurunda olmadığını görüyor, eğitim sisteminde değişikliklerin bu kadar kolay ve sık yapıldığı için tüm çocuklarımız ve ülkemiz adına üzülüyorum.

 15. Elif merhaba,anadolu yakasinda okul bakmaya basladin mi,yine devlet okulu mu dusunuyorsun,paylasirsan sevinirim.tesekkurler

 16. Elif, çok teşekkürler ellerine sağlık. Milli Eğitim’de idareciliği, kendi makamının devamı olarak görmeyen, asıl mağdur olmaması gerekenin öğrenci olduğunu bilen, vicdan sahibi ve Allah’tan korkan bir Milli Eğitim Bakanlığı yöneticisinin Reşat Nuri Güntekin’deki ve benzeri okullardaki bu yanlış uygulamayı durduracağına inanmak istiyorum. Bu ülkede hala sağ duyulu eğitimcilerin var olduğunu ve devlet okullarına çocuklarını gönderen velilerin ve çocuklarının sahipsiz olmadığını göstermelerini bekliyorum.

 17. 6 ay önce İzmir’den İstanbul’a işim nedeni ile taşındık.İlkokula 5,5 yaşında MEB ‘nın öngördüğü gibi İzmir’de başladı.Reşat Nuri Güntekin İlkokulu’nun başarılı bir okul olduğunu öğrendikten sonra evimizi okula yakın bir yerden kiraladık.Okul ve öğretmen değiştireceğimiz için endişeli olduğumu anlayan Müdür Bey MEB talimatnameleri uyarınca önümüzdeki 4 yıl boyunca böyle bir durumun olmayacağını açıkça iletti.Ancak ;bu konuşmadan 5 ay sonra sanki hiç böyle bir talimatname yokmuş gibi sizin Okulunuzu Ortaokula dönüştürüyoruz ve sizin sınıflarınızı da dağıtıyoruz diyorlar.Oğlumun ve arkadaşlarının psikolojisi ,öğretmenlerin durumu bu kadar hiçe sayılarak ,hiçkimsenin fikri alınmadan ve en önemlisi verilen sözler unutularak böyle bir karar nasıl alınabiliyor ? Ben çocuğumun 1 yıl içinde 3 öğretmen değiştirmesini istemiyorum.Bunu yapmaya kimsenin hakkı olmamalı.Ailecek çok üzgün ve şaşkınız.MEB ‘nın ; masum ve hiçbir şeyden habersiz çocukarımızın psikolojisini düşünerek karar vereceklerini düşünüyorum.Saygılarımla,

 18. Reşat Nuri ve tüm Kadıköy ilçesindeki durum, İlçe Milli Eğitim Müdürünün keyfi tutumundan veya İl Milli Eğitim tarafından kendisine brakılan insiyatifi kullanmak istememesinden kaynaklanıyor sanırım. Üsküdar da böyle bir sorun yok örneğin. Atanmışlar’ın üzerinde seçilmişler var. Bakanlığa kadar şikayetlerinizi iletin arkadaşlar.

 19. Merhaba ,
  Bu değişikliklerin kurbanı olan biz velilerin sesimizi duyurmak için başvurmadığı yer kalmadı ama maalesef cevap hep aynı ” Reşat Nuri Güntekin İlköğretim okulu gelecek yıl ortaokul olarak devam edecek ”.Sebeplerde hep aynı ama neden bu sebepler Üsküdar ilçesinde farklı Kadıköy ilçesinde farklı yorumlanıyor bir türlü anlam veremiyorum .Yine de bu konudaki yazınız için çok teşekkür ederim .Keşke bu değişiklikleri hem kendime hemde 7 yaşında ki oğluma Hop hop hooooop değiş tonton kadar basit ,sevimli ve kolay bir şekilde açıklayabilsem .Her sene acaba bu sene neler olacak .Çoçuklarımın eğitimi için ne yapsam diye kabus dolu günler geçirerek yaşamaktan sıkıldım.Dersaneleri kapatıp özel okulları teşvik etmek için yapılmış bir yıldırma politikası mı bu acaba ….

 20. Yaşadığımız sıkıntıyı çok güzel dile getirmişsiniz teşekkür ederim. Benim oğlumda Reşat nuri Güntekin İlköğretimokulunda okuyor. Ve biz onun bu okuldan mevcut arkadaş ve öğretmeniyle mezun olmasını istiyoruz. Bize kademeli geçişle bu isteğimizin çok zor olacağını söyliyen yetkililere soruyorum gideceğimiz okulda ”NORM” kadro nasıl sorun olmıyacak ? Mevcut sınıfımız ve öğretmenimizle nasıl mezun olacağız.. Bunu başarabiliyorsanız buyrun bunu şu an okuduğumuz okulumuzda başarın.Benim oğlum 5.5 yaşında başladı okula ben bu çocuğa önünde belirsiz bir eğitim durmumu var oğlum ama sen devletine ve bize güven hep arkandayız nasıl diyeceğimmmm?

 21. Üsküdar ilçesinde kademeli geçiş yapılırken, Kadıköy İlçe Milli Eğitimin bu konuda- doğrudan geçiş- ısrarını anlamak mümkün değil. İl milli eğitim müdürlüğü web sitesi üzerinden isteklerimizi il milli eğitim müdürlüğüne ulaştıralım

 22. Sosyal hayata yeni adım atan çocukların yaşadıkları durumun ne kadar zor olacağının bilincinde olan biz Reşat Nuri Güntekin velileri okulumuzun kademeli olarak geçirilmesini istiyoruz. Okul değişimi sadece “tabela” değişimi değildir. Okul değişimi aynı zamanda yeni bir sosyal çevreye girmek, yeni kurallara adapte olmaya çalışmaktır. 7 yaşındaki çocuklarımıza bu zorluğu neden yaşattılacağını inanın aklım almıyor. 5.5 yaşında oklula başlıyan çocuklarımız 2. sınıfta hem yeni durumlarına alışmakla hem de oldukça ders programına adapte olmak zorunda kalacaklar.
  Çocuklarımız duyguları olan varlıklardır. Bu yaş çocuğukların böylesi değişikliklerden dolayı yaşayacakları travma pedegoglar tarafından da söylenmektedir. Duyarsız kalınmayacağı ümidiyle

 23. Farklı ilçelerde yaklaşımın bu kadar farklı olması ne kadar ilginç. Bir tarafta “Aileleri ve öğrencileri mağdur etmeyeceğiz” diyen bir Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü. Diğer tarafta velilerin taleplerine kulaklarını tıkayan Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü… Reşat Nuri’nin sorununu ancak Bakanlık çözer. Velilerin isteklerine bu duyarsızlığı Bakanlık üzerinden dile getirmekte fayda var.

 24. Emre 'nin annesi

  Sevgili Elif,
  Bloğunuzda “zorunlu değişim” konusuna yer verdiğiniz için çok teşekkürler. Bizler, Reşat Nuri Güntekin İlkokulu velileri olarak başkalarını suçlamak ya da ağlanıp sızlanmak yerine “haklılığımızı ” kimselere “haksızlık” etmeden duyurma yolunu seçtik. Çünkü bizler, fazla çocuk yapmanın değil, hayata hazırlayabileceği sağlam karakterli bir evlat yetiştirmenin değerinin paha biçilmez olduğunun bilincindeki insanlarız. Hayatlarımızın merkezlerine evlatlarımızı koyarak , evlerimizi, işlerimizi okulumuzun bulunduğu muhite taşımış olmamızın nedeni de budur. Çocuklarımızın gelişimini olumsuz etkileyebilecek her kararın karşısındayız. Bu karar da onlardan biri. “Yeni bir okul, yeni bir ortam, yine uyum problemleri, belki de öğretmen değişikliği okul hayatının çok başında olan çocuklarımızı nasıl etkiler ?” diye düşünmeden edemiyoruz. Çabalarımızın olumlu sonuçlanması ve benzer durumdaki ailelere de umut olmasını diliyoruz.
  İyiliklerle kalın…

 25. Merhaba blogcuanne
  Özellikle bu konu ile ilgilendiğiniz için size çok çok teşekkür ederim.
  Bende Reşat Nuri Güntekin velilerinden bir tanesiyim ve madurum.
  Oğlum bu sene okula yeni başladı ve okul hayatına zor adapte oldu. Şimdi tam okulunu sevdiş öğretmenini sevdi derken bu değişim çıktı ortaya. Oğlum bu konuyu duyduğunda çok çok tepki gösterdi ve ağladı. Çocuklarımızla bu şekilde oynamalarına izin vermek istemiyoruz ve veliler olarak elimizden geleni yapıyoruz. Sizden gelen destek içinde çok teşekkür ederim. Bizim için çok değerli….Lütfen bu konuyu bir daha gündeme getiriniz….

 26. Reşat Nuri gibi isim yapmış bir okula yazık ediliyor yetmiyor aileler mağdur ediliyor. Okulun eksiklerini tamamlayan biz, okula her manada destek olan biz, kanunu yapanları seçen biz ki o kanun koyucu aileler mağdur olmasın diye planlama insiyatifini dolaylı olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine kadar brakmış… Ama bir İlçe Milli Eğitim Müdürü diyor ki “Ben Aileleri mağdur ederim, gerisi umurumda değil”.. Üstelik komşu İlçe olan Üsküdar’da çok güzel bir kademeli planlama örneği gözümüzün önünde dururken…Olmuyor sayın İlçe Milli Eğitim Müdürü, siz kamu görevlisisiniz, mağduriyet yaratmak için değil yaratmamak için devlet size görev ve maaş veriyor. Bu keyfiyete göz yummayalım, Sayın Bakana hatta bu tip mağduriyetlere yakın alaka gösterdiğini bildiğimiz Sayın Başbakana bile yazılı olarak başvuralım.