1 Yorum

“Çocuğunuza İngilizce öğretin” programı

Bir zamanlar bu blogda iki dillilik üzerine bayağı bir yazı yazıyordum. Son zamanlarda sekteye uğradı. Sebebi: Deniz’de gösterdiğimiz İngilizce konuşma istikrarını Derin’de pek gösteremedik. Haklı ya da haksız sebeplerimiz var: Deniz’in Türkçe konuşmayı tercih etmesi (normal olarak), aralarında Türkçe anlaşmaları (e haliyle), benim İngilizce öğretmeni olmamamdan dolayı üşenmem, vs. gibi sebepler. Annemlere sorsan Derin’e haksızlık ediyoruz. Bize sorsan Derin de –Deniz kadar yoğun olmasa da- kapıyor.

Çocuklarla İngilizce konuşulmalı mıdır, anadilimiz dururken ben neden İngilizce konuştum, özenti miyim yoksa neyim gibi sorular hakkında daha önce bayağı bir yazmıştım. Özetle: Bence bir lisan, bir insan. Türkçeyi nasıl olsa öğrenecekleri gerçeğinden ve beş altı yaşına kadar çocukların yaşları kadar dil öğrenebilecekleri teorisinden hareketle İngilizce öğretmek istedim. İyi de yaptım. İtalyancayı yarıda bırakmamış olsaydım vallahi onu da öğretirdim. Neyse…

Bu konuda çokça soru da alıyorum, “İngilizce konuşmalı mıyım, nasıl konuşmalıyım, ne zaman başlamalıyım” gibilerinden. Ben bir metodoloji izlemedim açıkçası. Ancak bu işi daha teknik temellere dayandırmak isteyenler için California State University San Bernardino’nun bir programından haberdar oldum: Teach Your Child the English Language – Çocuğunuza İngilizce dilini öğretin

Online olarak düzenlenen bu 10 haftalık programda anne babalara (ya da eğitimcilere) çocuklara İngilizce öğretme yetkinliği kazandırılıyormuş. Genel olarak 3 yaş ve üzeri çocuklara İngilizce öğretmek isteyen ebeveyn ve/veya eğitimcilere, algısı dil öğrenmeye elverişli konuma gelmiş bireylere İngilizce öğretme metodolojisi hakkında derinlemesine bilgi veriliyormuş.

Programın içeriğinin büyük kısmı pedagojik altyapının uluslararası normlar çerçevesinde verilmesi üzerine kuruluymuş. Bu bağlamda program katılımcılarına TESOL sertifikası veriliyormuş. Programın içeriğinde eğitim konusundaki farklı yaklaşımların öğrenenlerin bilişsel süreçlerine etkileri, hangi tip çocuğa nasıl bir eğitim metodunun daha verimli işleyeceğini ve ebeveynin bu öğrenim sürecinde nasıl daha aktif rol alabileceğini anlatmayı hedefleyen içerikler de varmış.

Online olarak düzenlenen programın katılım ücreti 1040 dolar. Program hakkında daha detaylı ayrıntılı bilgi ve katılım koşulları burada var. İngilizce bilen ancak bunu çocuğuna daha etkili biçimde nasıl aktaracağı konusunda kendisini geliştirmek isteyen ebeveynlere ışık tutabilir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Eşimin ana dili ve benim ana dilim farklı, aramızda ise ingilizce konuşuyoruz. Bebek gelince evde 3 dil olacak, doğal olarak ben de bu konuda çok araştırıyorum. Anladığım kadarıyla ilk 3 sene içinde anne ve babanın konuştuğu 2 farklı dil çok rahat öğreniliyor ama 3. dil işi biraz karıştırıyor. O nedenle ilk aşamada 2 dile odaklanılması ve 3. yaştan sonra, çocuk bu iki dili anadili olarak rahatça konuşmaya başladığı zaman 3. dile geçilmesi öneriliyor. Biz de böyle yapacağız. Şimdiden de, yani anne karnında da başladık buna çünkü bebeklerin anne karnında duydukları dile doğum sonrası yakınlık gösterdikleri de araştırmaların bir başka bulgusu 🙂 Biraz bilimsel oldu ama bakalım umarım uygulama da başarılı olur!