7 Yorum

Deniz M’in Gebelik Günlüğü, 20. hafta

Perşembe gebesi Deniz İstanbul’dan bildirmeye devam ediyor.

Deniz M’in Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz.

***

Dolu dolu bi haftayı daha geride bıraktık. Hala vitamin almamakta ısrarlı olduğum için yememe içmeme epey dikkat eder oldum bu aralar. “Yeteri kadar protein aldım mı? Hay allah yoğurt yemeyi unuttum bugün! Akşama meyve yiyeyim bari unutmayayım!” gibi fani şeylere yordum kafamı. Bi de tabii bebinin tahriklerine kapılıp kendimi pastaya böreğe çöreğe vurmamaya çalıştım ama hiiiç kolay olmadı itiraf edeyim! Onun yerine elimden taze salatalık, çilek, kuru kayısı falan düşmedi. Ama ne yalan söyleyeyim cümlesini bir kalemde silip atabilirdim bir porsiyon browni için!

Deniz20

Bunca çabaya karşın bulantılarım bitti mi? İnanılır gibi değil ama hayır! Doktorum, bazı şanslı (!) hamilelerin hamilelikleri boyu bulantı çekebildiklerini söyledi. Sanırım piyango bana vurdu! Neyse, bu da nazarım olsun, yeter ki başka bir dert çıkmasın inşallah diyorum ama gerçekten bunaldım bu bulantıdan. Ya sabır artık…

Bu hafta bebinin çılgın teyzeleriyle beraber alemlere daldık. Kalabalık, müzikli, bol eğlenceli ortamlarda en olmadık saatlere kadar takıldık. Önce edepli usturuplu sadece şerefe kadeh kaldırırken adet yerini bulsun diye şaraptan bir yudum aldım. Gecenin devamına afilli bardağımdaki soda ile devam etmeye niyetliyken, masamıza gelen sürahiler dolusu mojito beni yoldan çıkardı ve bir yudum tadına bakma gafletinde bulundum! Aman allahım, o neydi öyle! Bebi resmen fırfır döndü içimde! Uçan tekmeler falan atmaya başladı! Utanmasa ağzımdan fırlayacak sandım! Zavallı bebi, o da ben de neye uğradığımızı şaşırdık! Neyse, sağsağlim atlattık geceyi ama bir daha kafama silah dayasa içiremez kimse bana, bir yudum bile olsa!

Çoook uzun gibi gelen haftalar sonunda bebiyi yeniden gördük bu hafta. Biz onu görecez ya, sanki o da bizi görecekmiş gibi heyecan yapıp süslendim kızıma. Hatta keyfi yerine gelsin diye yolda bi paket çikolatayı da indirdim mideye. Zaten bütün hafta o bir paket çikolatayı yemek için bahane arıyordum, oh ne iyi oldu, sağlam bahane bulmuş oldum!

Bu sefer çok kararlıydık, çok afilli bikaç resmini almadan çıkmayacaktık muayeneden. Sıramızı beklerken bizimki keyiften taklalar atıyordu içimde. Ne zaman ki sıra bize geldi, doktorumuz başladı incelemeye, bizim kız gömdü gene kafasını plasentaya, eliyle koluyla resmen sakladı gül yüzünü anasından babasından. Ne kadar dürtüp yalvardıysak da ikna edemedik, anca tekmeler savurdu bize, kafasını bir o yandan bir öbür yana çevirip, elleri kollarıyla da iyice sakladı kendini. Çok şükür herşeyi “normal”, her ikimizin de sağlığı yerinde. Vitamin almadığım için epey tedirgin gerçi doktorum, o yüzden bi ton kan tahlili yaptırmamı istedi, eksik bir şeyim var mı tespit edebilmek için, ama onun dışında “iyi bak kendine” deyip gönderdi bizi. Şimdi kolaysa taaa 1 ay daha bekle Güneş hanımın gül yüzünü görebilmek için!

Bu arada fena halde düğün telaşı sardı beni de. Şunun surasında sayılı gün kaldığından mıdır bilmem ama sonunda uzun zamandır hazırladığımız düğünün kendi düğünüm olduğunu farkettim geçen gün. Pek garip bi aydınlanmaydı. Tarifi zor. Resmen heyecanlandım. Hiç beklemiyordum aslında böyle heyecanlanmayı. Ama oluyor demek. Hem de bunca zamandan sonra bile.

Bu arada Nisan ortasında hala kıştan kalma günler yaşadıkça uykularım kaçıyor ve sürekli düğünümde fırtınalar çıkacak telaşına kapılıyorum. Bebinin hatrına, bir günlüğüne de olsa bahar vicdana gelip bizden kendini esirgemez di mi? Güneş hep aklımda, ve hatta içimde, ama o gün hepimizle beraber olur di mi? İnşallah. Amin.

Sevgiler,

Deniz

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Çiğdem-Üzüm

  Güneş kız gül cemalini göstermek için yazı bekliyor olmasın Deniz? Kızlar işveli cilveli nazlı ve sürprizli olur; bacak arasını gösterdiğini şükredip bekleyeceksin yapacak başka da bir şey yok şekerim:)
  Düğün için de şimdiden booool şans, bunca telaş içinde o kadar koşturdunuz, her şey gönlünüzce olur umarım…
  Öperimmm.

 2. Ben dogum yaptıgim sabaha kdr mide bulantisi cektim ama bi sure sonra sadece sabahlari devam etti

 3. Herşey çok şahane olacak Deniiiz, hava da sen de Güneş de! <333

 4. Çarşamba Gebesi Pelin

  Kızlar nazlı olur Deniz, senin kız daha da nazlı olacak anlaşılan 🙂
  Ayrıca eminim düğününüzde hava da sen de harika olacaksınız. O haftaki göbiş fotoğrafını gelinlikli isteriz ona göre 🙂

 5. Eveeettt, gelinlikle göbiş fotosu süper olur! hatta günün hatırına boy aile fotosu 🙂 merak etme Güneş’iniz o gün hem sizi mutlu edecek, hem bahar gelecek; her şey süper olacak 🙂
  önemli olan sağlık. sağlıklı olunca sen ve bebişin hayatta her şey güzel olur, olacaktır.
  duble anne

 6. Aaaay iiiinşalllaaaahhhhh!!!! Yeter ki pırıl pırıl bi hava olsun, ben size çeşit çeşit gelinlik fotosu koyucam, söz! 🙂

 7. moralınız bozmak ıstemem kı asla oyle bır nıyetım yok bulantı cok kotu bırsey ben 9 ay kustum doguma gıtmeden once kustum sedyedeydım dusun yanı ınsallah sen o sanslı(!) annelerden olmasın 🙁 Günesinle mutlu bırlıktelıkler 🙂