1 Yorum

Esra’nın Gebelik Günlüğü, 22. hafta

Salı gebesi Esra, Austin Texas’tan bildirmeye devam ediyor. 

Esra’nın Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz.

***

Merhaba,

Biliyorum iki haftadır aksattım sevgili günlüğümü. Ama Türkiye’deyim. Günlerim ailem ve yeğenim Eda ile dolu geçiyor. Bütün ailemle hasret gideriyorum elimden geldiğince. Bir gün kardeşimde bir gün İstanbul’da başka bir gün Bursa’da. Eskiden olsa bilgisayarımı veya iPadimi yanımda taşırdım ancak artık mümkün olduğunca az yük taşıyorum yanımda. Henüz sadece 22 haftalık hamileyim ama şimdiden ağır bir yük taşıyormuşum gibi hissediyorum bazen.

Şimdi bu geçtiğimiz birkaç haftada yaşadıklarıma gelelim. En büyük değişiklik artık minik mucizemin hareketlerini hissediyorum. Buraya geldikten kısa bir süre sonra başladım içimdeki kıpırdanmaları hissetmeye. İlk zamanlar çoğunlukla ufaklığın dönüşleri olduğunu tahmin ettiğim hareketleri hissetmeye başladım. Bana hep içinde balık kayar gibi bir his derlerdi. Bu tanımlamaya çok katılmıyorum ben. Hissettiğim şey daha çok gaz kıpırdanması hissi veriyor bana. Kendimi biraz dinleyince bunun gaz değil bebeğimin hareketleri olduğunu anladım. Hatta güldüm kendime. Birkaç gün uzun uzun kendimi dinledim. O hareketleri hissetmek büyük keyif verdi bana. Artık benim için başka bir dönem başladı. Şimdi artık hareket etti mi ne sıklıkta etti? Bu endişeler (tatlı endişeler bunlar) başladı. Bir hafta kadar önce ise tekmeler olduğunu tahmin ettiğim daha anlık hareketler başladı. Çok heyecanlanıyorum böyle tekmeleri hissettikçe. Artık yarı yolu geçmiş bulunuyorum. Kaldı 18 hafta.

Geçen hafta soğuk algınlığı mı yoksa alerji mi olduğunu anlayamadığım ufak bir hastalık geçirdim. Doktorumu aradım konuştum. Ateşlenmediğim sürece endişelenecek bir şey olmadığını söylediler. Hatta kırgınlık gibi belirtiler olmadığı için yüksek ihtimalle alerji olabileceğini söyledi doktorum. Birkaç gün geçtikten sonra bir sabah dişimdeki apse ile uyandım. Öncelikle bir dişçiye göründüm ve yine Amerika’daki doktoruma danışarak antibiyotik kullanmaya başladım.

Artık sırtüstü yatamıyorum. Gece boyu bir sağa bir sola dönüyorum. Konuşurken biraz hızlı konuşsam nefes nefese kalıyorum. Çukurlardan geçerken ya da ani bir hareket yaptığımda göbeğim benden ayrı hareket ediyor sanki. Önce ben zıplıyorum sonra göbeğim.

Beni en çok zorlayan şey ise erkenden başlayan ödem. Kendimi yormamaya çalışıyorum. Neredeyse tuzsuz yiyorum ve bol bol su içiyorum ancak ayaklarımın şişmesini engelleyemiyorum. Beni endişelendiren ise bu ödem/ayak şişmelerinin hem çok erken başlaması hemde neredeyse ağır sayılabilecek seviyede olması. Ayaklarım ayakkabılara sığmıyor. Sanırım içtiğim bir kaç bardak çaydan da vazgeçmek zorunda kalacağım yakında. Ayaklarımda oluşan ödem aynı zamanda ellerimin ağrıması ve uyuşması anlamına geliyor. Özellikle geceleri ellerimin sızlaması ile uyanıyorum. Bazen şişeleri bile açamıyorum ağrıdan. Neyse ki döner dönmez doktor kontrolüm var. Umarım bu kadar erken başlayan bu ödem bir tehlike içermiyordur benim için.

Bu Türkiye seyahatimde farkettim ki sezaryen doğum hala en kolay acısız ve ağrısız doğum olarak görülüyor bizim gözümüzde. O kadar çok sezeryan doğum tavsiyesi aldım ki buna kendim bile şaşırdım. Nedense sezaryenin nasıl büyük bir ameliyat olduğunu hepimiz gözden kaçırıyoruz. Amacım kimseyi eleştirmek veya kırmak değil burada. Bence sezaryen acil ve gerekli olduğunda eşi benzeri bulunmaz bir nimet. Ama kadının gücüne inanıyorum ben.

Bol bol erik yiyorum geldiğimden beri. Özlediğim yemekleri, simit ve tahinli pide. Artık canımın çektiği aşerdiğim bir şey kalmadı. Şimdi evime dönüp hazırlıklarımı tamamlamayı heyecanla bekliyorum. Hem iş hem de hazırlıklar aynı anda devam edeceği için bir an önce başlamam gerek. Hem sevgili arkadaşım Aybike (Aybike’nin mutfağı) dönünce bir baby shower düzenleyecek.

Haftaya Pazartesi yollara düşüyorum yine. Neyse ki THY Houston’a direk uçuş koydu ve ulaşım bizim için çok daha kolay bir hale geldi. Üstelik THY gerçekten diğer havayollarına kıyasla çok daha konforlu ve hizmetleriyle üstünlük sağlıyor.

Salı günü Austin’den yeni yazımla tekrar burada olacağım. Artık yazılarımı aksatmak yok.

Sevgiler,

Esra ve minik mucizesi

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. esra merhaba seni çok severek takip ediyorum herşeyin güzel gitmesi beni sevindriiyot..daha önce 6.haftalarda 2düşüğüm oldu tüm araştırmalar oldu sorun yok sadece bende mhtrf 677 heterezigot diye çok hafif bi kan pıhtılaşması çıktı doktor sebep bu olabilirde olmayabilirde ama başkada hiç sebebin yok dedi tesadüfte olabilir dedi ama işimizi şansa bırakmamak için 3.gebelikte clexan 04 iğne kullanacaksın adet gecikmesi olamadan pozitifi görünce dedi.seb bu tarz bi kan sulandırıcı kullandınmı canım yada diğerlerinden farklı bi ilaç bişey kullandınmı??? ben çok mutsuz oluyorum bazen korkuyorum ama seni okuyunca umutlanıyorum canım…o yüzden yazmaya devam et çünkü brilerine umut olduğunu bil..Allah sağ salim kucağına aldığın günleride göstersin canım sevgiler…