10 Yorum

Pelin’in Gebelik Günlüğü, 31. hafta

Çarşamba gebesi Pelin İzmir’den bildirmeye devam ediyor. 

Pelin’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz.

***

Merhaba! Bu hafta doktor kontrolümüz vardı. Hemen söyleyim, benim 7 ayda 7 kilo almış olmam ve doktorumun “kilon çok az, daha fazla kilo almalısın, ama hamurişi şeker ile değil” demesine rağmen bebişin kilosu gayet güzel çıktı. Çok şükür büyümesinde bir sorun yokmuş!

pelin 31

Geçen kontrolümüzde yüzünü elleriyle saklayıp bize göstermeyen oğluşumuz, bu sefer bir de ayaklarını ekledi olaya. Her iki ayağını da yüzüne çekmiş, elleriyle de kavramış oh bir güzel keyif yapıyordu beyefendi. Ve kesinlikle bize yüzünü göstermedi. Öyle akrobatik bir şekilde duruyordu ki, doktorumuz “doğduktan sonra sen çocuğu bu şekilde tutmazsın, bir yerine bi şey olur diye korkarsın, ama bak kendisi ne hallere giriyor, hem de yeri darken” dedi gülerek. Vallahi haklı. Ben onu o pozisyona kendi ellerimle hayatta sokmam, korkarım kolu bacağı çıkacak diye. Sıpacık işte!

Kontrol esnasında bir de birşey farketti doktorumuz. Bizimkinin pipisinin ucundaki deri biraz fazlaymış. Dolayısıyla çiş yapmasını zorlaştırarak enfeksiyonlara yol açabileceğinden “erken bir sünnet gerektirecek gibi görünüyor” dedi doktor. Biz de zaten yenidoğan sünneti yaptırmayı düşünüyorduk. Tam da, bu gittiğimizde soralım, acaba doktorumuz destekler mi diye konuşmuştuk. Doğduğu hastaneden çıkmadan sünnetini de yaptırsak olur mu acaba dedik. Doktorumuz da, birkaç yıl öncesine kadar doktorların bunu yaptığını ama artık yapmayı tercih etmediklerini söyledi. Çünkü bebekler doğar doğmaz emmeye alışmayabiliyorlarmış, bir de böyle bir operasyon geçirince emme etkilenebiliyormuş. Hele bir de sarılık olursa işler daha zorlaşabiliyormuş. Bu yüzden 20-40 günlükken yaptırmamızı tavsiye etti. “Hem emmeye alışmış olur, güzel beslenebilir, hem de olursa eğer sarılığı geçmiş olur, bebek rahat eder” dedi. Biz de 20 günlükken sünnet yaptırmaya karar verdik.

Artık 31.haftayı tamamladığımız için gittikçe doğuma yaklaşıyoruz. Şu an için herşey yolunda, bir riskimiz yok ama yine de doktorumuz olası bir erken doğum sinyalini hemen alabilmek ve ona göre önlem alabilmek için bir dizi uyarı sıraladı bana. Bunlardan herhangi birisi olursa hemen kendisine haber vermemiz gerekiyor. Bu haftalardan sonra tansiyon yükselebilirmiş, her zamankinden çok fazla tansiyonum yükselirse; bebiş aşağıya doğru baskı yaparsa (bunu belki anlamayabilirmişim, göstergesi ‘gece tuvalete her zamankinden fazla kalkarsam, ya da sürekli tuvalete gitme hissi olursa’ymış); regl ağrısında olduğu gibi bir bel ağrım olursa; bebişin hareketleri belirgin bir şekilde azalırsa ya da kaybolursa; herhangi bir kanama olursa (pembe bile olsa); akıntılar normalin üstünde artarsa (“suyun illa ki şakır şakır gelecek diye birşey yok böyle de gelebilir ve sen anlamayabilirsin o yüzden sulu akıntılarına dikkat et” dedi); ve son olarak diare olursam. Bu belirtiler erken doğum tehdidi olabilirmiş. Tabii ki kesin değil, bu durumlardan biri gerçekleşirse kontrol edecek, duruma göre önlem alacak ya da bizi eve gönderecekmiş.

Diliyorum ki, tüm gebeler bebeklerine vakitli ve sağlıklı kavuşsunlar. Herkese sağlıklı günler dilerim!

Pelin ve oğluşu

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. Bu göbek 1 haftada daha da büyümüş mü ne 🙂

 2. Ben kizimi sağlık sorunları nedeniyle 13. Gün emzirmeye başladım kimse bana bebek emmeye alisamayabilir demesin anne istekliyse bebekde o kadar istekli oluyor. Sünneti ne zaman yaptircaginiz konusuna karismiyorum tabiki ama emme konusunda doktorunuza katilmiyorum.sağlıklı günler sizlerin olsun

  • Çarşamba Gebesi Pelin

   ayşegül, çok haklısınız. ben de kesinlikle ne olursa olsun emzirme taraftarıyım. doktorum da aksi birşey söylemedi zaten, o da emzirme destekçisi, o yüzden “bebek kendine gelince, biraz alışınca yaptırın sünneti ki zorluk çekmeyin” dedi. yanlış anlatmış olmayım 🙂

 3. Selam Pelin’cim,
  Seninle aynı haftadayız. Ben de geçen hafta eyvah erken doğum tehditlerinin başladığı evreye geldik mi diye bi telaş yaptım. Ama bu hafta toparladım. Bunlar için çok erken diye düşünmeye başladım. Çünkü vücudu da farkında olmadan bu şekilde yönlendirmemek lazım. Ayrıca böyle bi moda girince iş hayatında-ev hayatında daha da zorlandığımı hissettiğimi anladım. Sonuçta doğum Temmuzda ve biz daha Mayıs ayını bitirmeye çalışıyoruz. Tedbiri elden bırakmadan sakin-relaks devam etmeyi planlıyorum.Tabi şimdilik fizyolojik sıkıntılarım henüz ayyuka çıkmış değil. Bunun da etkisi vardır elbette. Umarım böyle devam eder ve umarım hiçbir sağlık sorunu yaşamayız hepimiz ve kendimizi de dinç tutabiliriz böylelikle.

  • Çarşamba Gebesi Pelin

   Merhaba Derya. Doktorum biraz titiz bir doktor, mutlaka herşey kontrolü altında olsun istiyor. O yüzden en ufacık detayı bile atlamıyor, çok sıkı takipçi. O yüzden böyle bilgiler verdi ama ben de senin gibi relax olmamız gerektiğini düşünüyorum. O yüzden çok takmıyorum ve dediğin gibi beynimi yönlendirmiyorum. Ben de senin gibi henüz fiziksel bir sıkıntı yaşamıyorum çok şükür, şişme, ağırlaşma durumu filan pek yok. Beynime komutu verdim, son dakikaya kadar dinç ve sağlıklı olacağım! 🙂 Umarım hepimiz sağlıklı ve rahat günler geçirerek bebişlere kavuşuruz.

 4. Pelincim merhaba,
  Şaka gibi gelirken az kaldı yaa… Siz son dönemece giriyorsunuz ben heyecanlanıyorum. Bizim daha geçeceğimiz çok yollar var diye..
  Doktorun ne kadar güzel detay vermiş.. telaş olmamak adına bunları bilmek iyi bir şey.
  Sünnet için bende senin gibi düşünüyorum. 30-40 gün de bebiler biraz daha toparlamış olacak sanırım.
  Pelin sen de merak ediyor musun? Kime benzeyecek, İlk gördüğünde ne hissedeceksin, bazen gözüme uyku girmiyor heyecandan..

  • Çarşamba Gebesi Pelin

   Vallahi doğru, şaka gibi dimi? Daha işin başındaydık ne çabuk son evrelere geldik? 🙂

   Bebeğimi doğrusu çok merak ediyorum ben de, hem tipini hem huyunu hem de doğduğu andan itibaren neler yaşayacağımızı 🙂 Umarım pozitif doğum hikayelerimizle mutlu bir şekilde sonlandırırız günlüklerimizi. öpüyorum 🙂

 5. Çiğdem-Üzüm

  Pelin merhaba,
  İlk 20 hafta Üzüm’ü erkek zannederken eşimle sünnet konusunu baya tartışmıştık:) O hemen doğum sonrası sünneti savunurken, ben doğurduğum canlıyı olduğu gibi her şeyiyle ve mümkünse hiçbir parçası eksilmeden-artmadan eve götürmek istediğimi söylemiştim ısrarla:) Hem hissiyat hem de tıbbi gerekler önemli tabii karar alırken. Siz de en doğrusunu yapacaksınız eminim.
  Erken doğum sinyallerini harika özetlemişsin, benim doktor maşallah benden rahat hiç anlatmadı böyle şeyler; tatilde dikkatli ol demekle yetindi:)
  Kilo konusunda da bence harika görünüyorsun, bebiş de olması gereken ölçüde daha ne olsun; doğum sonrası eve döndüğünde eski haline dönmüş olacaksın muhtemelen:)
  Öpüyorum.

  • Çarşamba Gebesi Pelin

   Merhaba Çiğdem’cim
   Biz bebişin erkek olduğunu öğrendiğimiz gün karar vermiştik yenidoğan sünnetine. Ben açıkçası Türkiye’deki sünnet psikolojisinden hoşlanmıyorum. Erkek çocuklarına “sünnet olunca adam olacaksın, erkek olacaksın” diye ego yüklenmesinden, haddinden büyük kutlamalarla düğünlerle pahada yüksek hediyelerle saçma bir şekilde şımartılmalarından hoşlanmıyorum. Tabii benim gibi düşünmeyip bunu sevenler elbette çok, ama bu da benim görüşüm, ben sevmiyorum. Kız çocukları regl olunca bu babadan bile saklanıyor, ayıp sayılıyorken, sünnet gözde fazla büyütülüyor bence. Ayrıca çocukta da psikolojik travmaya sebep oluyor, sonuçta bedeni kesiliyor, bir acı yaşıyor. Tüm bunlara bir anlam yükleyerek büyümesini istemedim ben çocuğumun. Bu yüzden henüz aklı ermemişken ve henüz ağrı eşiği yüksekken (yenidoğan bebeklerin ağrı eşiği yüksek olurmuş, operasyonu daha kolay atlatırlarmış) bu iş olsun bitsin istemiştik. Sağlığı için bunu yapmamız gerektiği ortaya çıkmasaydı da yaptıracaktık, e şimdi sağlığı için gerekiyormuş kesin yaptıracağız.
   Ayrıca çok teşekkür ederim, tüm günlükdaşlar hepimiz süperiz bence kilo konusunda 😉