7 Yorum

Elif’in Gebelik Günlüğü, 26. hafta

Cuma gebesi Elif Gaziantep’ten bildirmeye devam ediyor. 

Elif’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz

***

Bebeğimiz kesinlikle beni hissediyor dediğim bir hafta geçirdim.

Elif26

Neden hiç kımıldamıyor, hareketleri artarak ilerlemeli şimdiye çokça hissetmem gerekirdi diye düşünüp duruyordum. Neyse ki bu hafta hepsini unutturdu bana minik. Neredeyse haftanın her günü her saati benimleydi. Ben dokunuyordum ardından o dokunuyordu. Dokunuşlarını her fırsatta kameraya almak istedim. Ben her pusuya yattığımda izlendiğini bilir gibi hiç oralı olmadı. Sessizce bekledi. Ne zaman ben pes ettim, o başladı. Her günümüz böyle geçti. Araç içinde kırmızı ışıkta el frenini çekmiş onu izlerken bir korna sesi ile uyandığım oldu. Bir çocuğun merakı ile izliyorum onu, çocukluktan anneliğe yolculuk eden bir genç kız heyecanıyla.

Ne garip bir şey; anne olma yolunda olmak ve henüz dünyaya gözlerini açmamış da olsa varlığıyla coşmak bir canlının. Beni değiştiriyor bu bebek. Sanki yıllardır içimde var olan ancak benim hiç tanımadığım bir Elif çıkmış geliyor. Hiçbir zamanda bilmediğim, görmediğim, duymadığım hem de… Bir bedende buluşturacağız iki Elif’i. Yoğrulacak, evirilecek bir bedende olmaya alışacaklar. Bebek de sevecek mi bu Elif’i? İyi bir anne olabilecek mi ki ona? Düşündüğüm, düşlediğim hayalini kurduklarım bunlar şu sıralar.

Bir yandan da yaşayacaklarımı merak etmeye başladım. Doğumu, onunla ilk bakışacağımız anı, emzirme zamanlarımı, kime benzeyeceğini, sağlığını, minik ellerini. Haftalar geçtikçe ben onunla ilgili çok daha fazla şey düşünüyorum.
Kafamın içindeki yaşamdan biraz dışarı çıkayım, IKEA mı, mobilyacılar mı derken… bu hafta bebeğin mobilya siparişini kesinleştirdik. Burada sanayi bölgesinde istediğiniz modeli çalışabilen bir firma bulduk, yaptığı işlere güvendik ve orayla anlaştık. Park yatak mı, mini beşik mi büyük yatak mı çıkmazını bitirdik. Doğduğu andan dört beş yaşına kadar kullanabileceği ölçüde içimize sinen bir beşik tasarladık. Usta Temmuz başına ancak yetişebileceğini söyledi bu tarih bize de uydu. Alacaklar sıralamasında başı çeken bu ihtiyacımızın üstünü de çizmiş olduk.

Sınav sonuçlarım da açıklandı bu hafta. Beklediğimden farklı bir mucize yaşamadım. Çalıştığım dersleri verip, çalışmadıklarımdan geçemedim. Kısacası 7 dersten 4 ü bitti 3’ ü kaldı. Haziranın son günü sınavım var. Hazırlanmam gereken üç dersim var. Bize yine yollar göründü. Sınavla gebelik aynı süreçlerde yaşanmaması tavsiye olunan bir süreç bana sorarsanız. Gözüm bebek- anne kitaplarında, aklımda orada ne yalan söyleyeyim. Yoga, egzersiz, gevşeme, yürüyüş ve doğuma hazırlığa vakit ayıramayınca sanki vazifelerimi aksatıyorum. Yeni bir dünyayı kucaklarken ders çalışmak ve diğer işlere ayak uydurmak biraz yoruyor işin özü. Kafanız yamalı bohça gibi parça pençik oluyor.

Hadi bu kadar abartmayayım. Böyle anlatınca sıkıntıdan başka bir şey yokmuş gibi gözüküyor. Biliyorum şu anda zor görünen şeyler her halükarda bir gün bitecek. Bebiyle kalakalacağız göz göze. O zaman hiçbir şey hatırlamayacağım sanırım.

Gelecek güzel günleri çağırıyorum, hepsini şimdiden kucaklıyorum.

Elif

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Çarşamba Gebesi Pelin

  Elif’cim öncelikle gözün aydın, 4 ders 4 derstir. Geriye kalmış 3, onları da en iyi şekilde halledeceğini biliyorum.

  Çok komik, bizim oğlan da aynı sizinki gibi. Ben kendim izlerken göbişi, veya elimi koymuşken, aman ne taklalar atıyor, babasına veya ablasına göstermeye kalktığımda ise sanki dakikalarca içerde parti yapan o değilmiş gibi, sus-pus oluveriyor. Yazık kocacım da bekliyor bekliyor, en sonunda pes edip kafasını çevirdiği anda bizimki yine kıpırdamaya başlıyor… Ben de öyle diyorum, hissediyor herhalde izlendiğini 🙂

  • Pelincimm,
   Çok teşekkür ederim. İnşallah bu kez üstesinden gelirim şu derslerin..
   Böyle birşey gerçek olabilir mi bilemiyorum. ancak gerçekten her seferinde durum bu ya Pelin. Benle coşuyor. Eşime duruyor. Acaba dinliyor mu diyorum. Tanımaya mı çalışıyor diyorum. Kim bilir ne yaşıyor içeride dönüp dururken. Her hareketini heyecanla bekliyorum. 🙂
   Oğluşunla seni öperiz.. Güzel haftalar dileriz.. 🙂

 2. yazılarınız çok akıcı.kendimi bir anda olaya dahil buluyorum.bu sizin yaşanası güzelliklerinizi merak ve sevgi dolu okuyor, izliyorum.çok güzel bir duygular dizisini bizlerle paylaştıgınız için teşekkürler.aynı çocukla ,aynı duyguları bir kez daha tekrar etmiyceksiniz.tadını çıkarın.başka çocuklarınızda daha başka duygular olacak.bu sefer abisi nasıl karşılayacak,nasıl davranacagız,bu çocugumu dahamı az sevecegim kaygıları olacak. bebinin yeri daralıp, hareket alanı kısıtlandıkça oda buluşmanız için sabırsızlanacak.allahım ne güzel duygular.allah tamamına erdirsin,güle,güle buluşun inşallah..

  • Sevgili çello…
   Çok teşekkür ederim. İlk kez bu duyguları yaşıyoruz ya.. heyecan dorukta.. İnşallah sağlıkla kavuşmak, büyütmek nasip olsun..
   Teşekkürler..

 3. Elifcim, ben elimdeki sıradan işleri bitirmekte zorlanırken sen aslanlar gibi bi de sınavlara girip çıkıyorsun valla helal olsun! İnşallah gönlüne göre tez vakitte sular seller gibi geçer biter gider şu sınavların.
  Oğluşun da şimdiden oyuncu desene, ne numaralar çekiyor anasına! 😉 Benim zilli kızım bütün numaralarını babasına sergiliyor cömertçe, hatta sevgilim durup dururken elini atsa göbeğime, hemen başlıyor bizimki taklalara! Doğduktan sonra babaya ne cilveler yapacağının işareti mi acep bu bana? 😉 Öyleyse ben yanmışım valla. Kıymetini bil sana cilve yapan oğluşunun! 🙂 Sevgiler

  • Çarşamba Gebesi Pelin

   Hahaaa Deniz bu mantıkla bakarsak hakikaten oğluşlar annelere cilve yapmaya şimdiden başladılar diyebiliriz 🙂 Ay çok sevdim ben bu işi 🙂

  • Denizcimm,
   Dimi yaa… Az kafa karışklığı varmış gibi.. Bir de sınav geldi.. Hasretle Temmuz’ u bekliyorum.
   Benim oğlan da senin kız da kime nazlanacağını biliyor valla. Daha şimdiden ayrımcılık yapıyorlar 🙂
   En çok babacık sinir oluyor bu duruma.. Doğduktan sonra gruplaşmalar olmasın diye kucağına bağlamayı düşünüyorum..
   Sanırım bu gelenek hep böyle kızlar babaya hayran.. erkekler anneye…
   Bakalım neler olacak.. Sağlıkla gelsinler de..