13 Yorum

Çoluk Çocuk Gezi Parkı

Gezi Parkı direnişi başladığından beri, yaklaşık 10 gündür Taksim’deyim. Gün geldi üç-dört saat uğradım, gün geldi 12 saatten fazla kaldım. Biber gazı yedim, kaçtım, kovalandım, düştüm, kalktım… Ama hiçbirinde bugünkü kadar yorulmamıştım.

Bugün iki küçük “çapulcu”mu Gezi’ye götürmek istedim. Öğleden sonra Deniz’in bir dişçi randevusu vardı, öncesinde Gezi’ye uğrayalım dedim. Deniz biraz hatırlar, Derin hatırlamaz herhalde; ancak bu tarihi sürece tanık olsunlar, o havayı solusunlar,  ileride kitaplardan okuyacakları bu anlar için “biz de oradaydık” diyebilsinler istedim.

GeziPark

 

Gezi’deki atmosfer çok acayip. Herkes yardımlaşmanın, ikramın doruklarında geziyor. Bir ara çocuklarla yürürken (yardımlarla toplanan her şeyin ücretsiz dağıtıldığı) Gezi Market’teki gönüllülerden biri “Hanfendi! Çocuğunuz!!!” diye bağırdı. Ödüm koptu, sanki “çocuğunuz yola koşuyor” ya da “adamın bir kaptı götürüyor” diyecek sandım. “Çocuğunuzu getirir misiniz, süt içiricem!” dedi. Allah cızırtını vermesin, “Az önce içti o” dedim. Hakikaten de marketin öte tarafında başka gönüllüler ellerine tutuşturuvermişlerdi sütleri.

Çoluk çocuk gidilir mi? diye soranlara: Çocuğunuza bağlı, size bağlı, gittiğiniz saate bağlı. Akşam üzeri çok kalabalık olmaya başlıyor. Tuvalet sorun olabiliyor. Ben çocuklarla bir daha gider miyim, bilmem. Babaları gelirse, belki… Ve tabii herhangi bir risk faktörü olmazsa… Ancak en ufak bir mazereti olan (hamilelik, nefes darlığı, vs.) insanların gitmesini tavsiye etmem. Her şey bir kenara, aşırı kalabalık oluyor.

10 gündür hemen her Allah’ın günü niye gidiyorum? diye soruyordum kendi kendime… Yanıtını şu makalede Nilüfer Göle vermiş:

Parkın korunması mücadelesi kelimenin tam anlamıyla, sadece metaforik değil, meydanın bizatihi fiziksel anlamda sahiplenilmesi, koruma altına alınması demek. Devletin ticarileşmesine, kent yaşamının rant alanına dönüştürülmesine karşı kamusal mekanı koruyorlar.

Hakikaten de öyle… Orada yatıp kalkan, oradan işe gidip dönen insanlar var Gezi Parkı’nda… Çok acayip, tarifsiz, orayı yaşamayanın, görmeyenin anlayamayacağı bir yer… “Anlatılmaz, yaşanır” bir yer.

GeziCadir

Bugün çocuklarla orada geçirdiğimiz 3 saat, sonrasında dişçiye gitmek ve babalarının işyerine dönmek için yaptığımız inişli çıkışlı üç metro yolculuğu, bu arada -defalarca “Gezi Parkı’nda kavga etmek yasak, burada herkes güzel güzel anlaşıyor”– dememe rağmen bitmek tükenmek bilmeyen kardeş kavgaları, inatlar, isyanlar beni canımdan bezdirdi. Yemin ederim bitap düştüm.

Bu süreç nasıl sona erecek bilmiyorum ama benimki gibi birkaç çapulcu bıdığı oraya bırakın, en “dediğim dedik” adamı bile dize getirmezlerse n’olayım.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. Yeriz o capulculari bizzz :))) bende kizim dan sebep birkere gidebildim ama hakkaten gorulmesi gereken bi toptopluluk!!! Tv lerin gosterdigi ordaki atmosferin ceyregi bile degil :))

 2. O ÇAPULCULAR VARYA O ÇAPULCULAR GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYORLAR 2000 Lİ ÇOK BİLMİŞ VELETLER OLARAK. HANİ BAZEN ŞİKAYET EDİYORUZ FALAN AMA DİMDİKLER NE İSTEDİKLERİNİ BİLİYORLAR VE SONUNA KADAR DİRENİYORLAR TAMDA ŞUAN ORDA BİRZAMANLAR BURUN KIVIRDIĞIM GENÇLER GİBİ !

 3. “Hanfendi! Çocuğunuz!!!” diye bağırdı. Ödüm koptu, sanki “çocuğunuz yola koşuyor” ya da “adamın bir kaptı götürüyor” diyecek sandım. “Çocuğunuzu getirir misiniz, süt içiricem!” dedi. Allah cızırtını vermesin, “Az önce içti o” dedim.” öldüm bittim.karnıma ağrılar girdi.tahmin ettim o başdan aşağıya kaynar su dökülme hallerini.bayılıyorum anlatımınıza..:)allahta sizi güldürsün..

 4. Maşallah onlarında orda olmasıı tebrik ederim …Pazar kızımın sınıfının tiyatoro gezisi vardı Harbiye açık havada “Fareli Köyün kavalcısı” keyifli idi..Oyun çıkışı biz giderken öğretmenimizde eşlik etti öğretmenlerinin elini sıkı sıkı tuttular bizim bıdıklar çok eğlendiler çok :)Parkında da oynadılar bol bol..(Bu arada Deniz’de 1. sınıf) .Bir gün öncede öğretmeni ile fide dikmeye gittik Pamukova’ya…

 5. Elif seninle tanistigima cok memnun oldum bu gun…bu genclik var ya bu gun beni benden etti…nasil bir genclik bu ya…kultur dayanisma yardimlasma ozguven hirs basari Atam gozun arkada kalmasin yeni nesil emanetine cok iyi sahip cikiyor…

 6. Yazılarınızı okumaktan çok keyif alıyorum, iyi ki varsınız 🙂

 7. Tam da sormak istedigim sorunun cevabini yazmissiniz ,saolun. Ingiltere’de yasiyorum ve yarin Istanbul’a geliyorum. Icim gidiyor oraya gelmek icin fakat 24 haftalik hamileyim,ustelik nefes darligi ceken bir hamile.Senlik havasini gordukce bir acaba desem bile yine de cesaret edemiyorum. Iyi ki sizler varsiniz, oradasiniz!

 8. Bu fotoğrafları gösterince tipin teki çocukları alet ¨yapmayın¨!! diye bağırdı bana.

  güzel aletler yapmışsın ama bravo 🙂

  Eren

 9. Kavga etmelerine cok guldum, kendi iclerinde isyan cikarmislar, cok seker bu capulcular…

 10. Yazinizi blogumda duyurmak isterim.

 11. Ne şeker çapulcular bunlar.
  İyice festival alanına dönmüş,orada olmak vardı…

 12. Paylaştım.
  Teşekkür ederim.

  Kopyacı anne

 13. Onları olayların dışında tutarak değil içinde taaa içinde yaşatman ve bu tarz gelişimlerine katkıda bulunmandan dolayı seni tebrik ediyorum..