11 Yorum

Elif’in Gebelik Günlüğü, 27-30. haftalar

Cuma gebesi Elif Gaziantep’ten bildirmeye devam ediyor. 

Elif’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz

***

Neydi bütün bu izlediğim, uğruna uyku uyuyamadığım?

Elif27-30

 

Geçtiğimiz üç haftayı düşünüyorum. Elif sayesinde ilk gününden itibaren takip edebildiğim, sonrasını sosyal medyadan ve bir-iki kanaldan takip edebildiğim tamamı gerçek olanlar. Bir yanda tarihe notlar kazınırken bir yanda bu olağan üstü yaşananları ülkeye duyuran kimsecikler yoktu bizlerden başka! Hiç yaşamayız sandım. Hep TV’lerde görürüz sandım. Diyorum ya çok garip şeyler oldu. Gece uykudan kalkıp sosyal medyayı takip etmişliğim yoktu daha önce. Şimdi bağımlı haldeyim. Tek kanalın başından ayrılamadığım gibi internetin başından da kalkmaz oldum. Evde ütü, çamaşır, yemek ne varsa kaldı. Kimseyi yalancı çıkartmadım, “çapulcu” tarifine layıkıyla uyum sağlamış oldum gurur duydum. Ofiste sürekli aynı kanalı dinledim. Garip huylar edindim. Ağaçlara, kedi köpek kuşlara ağladım, sokak çocuklarına, gözünü kaybedenlere ağladım, hayatını kaybedenlere kahroldum, gaz koklayıp kaçanlara dua ettim. Yeni bir dünya kurmaya çalışanlarla bir oldum. Düşündüm… Normal hayata devam etmek zor geldi. Aklım hep o an neler olduğundaydı… Ben hala etkisindeyim. Sanırım artık eskisi gibi değilim… Söylenecek çok şey var gerçekten… bu arada içimde de bir yavru büyüyor… Çapulcan… ve epey büyüdü siz görmeyeli…

Son trimestera adım attık nihayet. Hangi ara geçti bunca hafta. Hamilelik böyleyse bir kaç tane daha doğrulur diyordum ki gebeliğin son ayında ortaya çıkması beklenen zorlukları yapıştı üzerime. Fena bir sırt ağrısı ile birlikte, işimi gücümü tamamlayamaz oldum. Buna da şükür diyorum ancak yazarken hala sızlayan sırtıma gidiyor canım. Bıçak saplanmış ve hala orada duruyormuş gibi hissediyorum. İşler çok yoğun akşamları eşimden bir iki saat sonra eve ulaşabiliyorum. Bir de hamburger ekmeği ayaklarımı eklersek üstüne, tadından yenmez oldu hamilelik. Kabartma tozu katılmış gibi sanki… Sabah 40 numara ayaklarım öğleden sonra 42 oluyor sanırım. Eşim hakkımda ne düşünüyor bilmiyorum. Ben alıştım artık. Kimseye aldırış etmeden Flip-floplarla geziyorum.

Oğlan sanki biliyor yaşananları, hareketleri ilginç olmaya başladı. Durmaksızın dönüyor. #dönenadam. O kıpırdandıkça içeride bir yerlere denk geliyor. En garibi ve alışamadığım herhalde idrar kesesine yaptığı ani hamleler. Bir anda altıma kaçıracakmışım gibi bir his. Tuvaleti daha sık ziyaret etmeye başladım. Önümüzdeki 9 haftayı düşlüyorum. Aman yarabbi! Geçen güzel haftalara el sallarken, sürekli bunalıp ofisteki herkese her dakika “sıcak mı oldu ne, ayy nefes alamıyorum” diye söylenen bir tip oldum. İnsanlar şaşkın şaşkın yüzüme bakıp idare ediyorlar beni. Onlar da alışıyor aralarında bir garip halde dolanmama.

28. haftada rutin kontrole gittim. Yine kafamızda birçok soru ancak doktor beni dinlemedi bile, sorularına cevap veremeyebilirim dedi. Günü yoğun başlamıştı. İyice sıkıldı canım. Tek öğrenebildiğim bebinin ayakları aşağıda ters pozisyonda olduğu ancak hala dönmek için çok zamanı olduğu ve ayaklarımın tuzdan dolayı şiş olmadığıydı. “Tuzdan olsa tansiyonun 9/5 olmazdı.” dedi. “Sıcaklar ve sürekli oturman ya da çok gezmen bunun sebebi” dedi. Doğumla ilgili konuşmak istediğimi söyledim. Onun doğum lafını duyunca cevabı son kontrolde konuşacağız doğum şeklini şimdi erken çok istersen “epidurali yapar bekleriz” demek oldu. Ben ona “eşim doğuma girebilir mi fotoğrafçı girebilir mi” diyecektim oysa… O anda hadi sana güle güle demek geldi içimden. Yapamadım. Sinirlenip çıktım. Daha iyi doktor var mı bilmiyorum. Henüz doğal doğum yanlısı bir hekim adı duymadım şehrimde.

Ertesi gün kan uyuşmazlığından ötürü bebeği korumak amacıyla bir iğne vurulmak üzere tekrar hastaneye gittim. Doğum katına çıktım. Formaliteden hastane yatışım yapıldı. –Bu iğne için şartmış- Bir odaya aldılar beni dar, basık, sıkıcı… bir saat kadar bekledim. Koridorda sancı çekip hastaneyi inleten mi, bebeği ters gelip acil sezeryana alınan mı, planlı sezeryan için oda beğenen mi, baba adayları mı ne ararsan var. İğnem vuruldu ben arkama bakmadan fırladım. Sanırım ürktüm daha fazla kalamadım. Keşke böyle tecrübe etmeseydim.

Güzel, umutlu yarınlarımız olsun…

Sevgiyle,

Elif

11 yorum

 1. Bende de kan uyuşmazlığı var ve aynı haftadayız şuanda 28 de bende iğne vuruldum ama doktorum yazdı eczaneden buz aküsüyle teslim aldık iş yerinde kurum hemşiremiz yaptı yatış filan yaptırmadık. Umuyorum doğru iğneyi yaptırmışımdır. Ama temini konusunda biraz zorladın iki ayrı reçeteye yazıldı ayrıcada konuya ilişkin rapor tutuldu. Belki bunlar olmasın diye yatırmışlardır sizi.

  • Akbamu merhaba,

   Sanıyorum tam da dediğiniz sebepten hastahane yatışı yapılmış. Çünkü iğneyi almaya giden hemşire epey prosedürle uğraştı ben beklerken..
   Doğru iğneyi vurulmuşuzdur ikimizde muhtemelen.. Bir dozda doğum sonrasında vurulacağız sanıyorum o da ikinci bebeği korumak amacıyla yapılıyormuş..
   Size de kolaylıklar diliyorum bu sıcaklarda.. dilerim sağlıcakla alırız bebileri kucağımıza..
   Sevgiyle,

 2. öncelikle merhaba. beni hatırlarsınız umarım aynı hastane ve aynı dr doğum yaptım.daha öncede bazı bilgiler aktarmıştım size. bende sizin gibi özellikle doğum esnasında çok ilgi bekledim. ama herşey öyle tekdüze olmuşki doğumdan önce doktorumu göremedim bile. sezeryan olmak için yattığım masada sesini duydum nasılsın dedi sadece…o yüzden beklentilerinizi çok yüksek tutmayın. ama daha öncede belirttiğim gibi ben hastaneden ve sezeryandan memnun kaldım… sadece birebir ilgi yok o kadar.bu arada fotoğrafçı girebiliyor hatta hastanenin kendi fotografçısıda var düşünürseniz.mutlu haftalar hemşerim 🙂

  • Gülnur merhaba,
   Elbette hatırlıyorum sizi 🙂 tecrübeleriniz benim için çok önemli. Birebir aynı süreçleri yaşadınız benden önce.
   Beklenti konusunda çok haklısınız sanırım biraz daha düşürmekte fayda var. Çünkü hayal kırıklığı da kötü oluyor böylesine önemi bir konuda… Yine de insan en iyisi olsun istiyor. Hayal kuruyor…
   Fotoğrafçıyı okur okumaz hastanede aldım soluğu gidip görüştüm. Bu güzel öneriniz için çok teşekkür ediyorum.
   Bebeğinizle size güzel mutlu günler dilerim…
   Sevgiler
   elif.

 3. Çarşamba Gebesi Pelin

  Elif’cim, daha önce de dediğimiz gibi, sanırım her doktorun bi moral bozma kapasitesi var ve 40 hafta içerisinde bir zamanda bunu kullanıyorlar. Sen çok da kafana takmamaya çalış.
  Bizim oğlan 28.haftada dönmüştü ama doktor tekrar dönebilir demişti. Sanırım bu haftalarda çok hareketli oluyorlar. Eminim sizin oğlan da annesini üzmeden dönecektir, sen hiç merak etme 🙂

  • Pelinciiimmm,
   Çok haklısın bazen böyle beklentiyle hiç ummadığın bir tavırla karşılaşınca dumur oluyorsun. Belki de hamileliğin getirdiği yüksek beklentili bir durum bilemiyorum tam..
   Bu arada son kontrolde yani 31. haftada dönmüş olduğunu öğrendim. 🙂 inşallah bir daha ters dönmez.. beklemek daha da heyecanlı oluyor..
   Sevgiyle kalın oğluşunla,

 4. Merhabalar;

  Zorluklar inşallah geride kalır. Yaz geldi ve bütün gün çalışmaktan salık duran ayaklar inmiyor bi türlü. Ben sızlamasından rahatsız oluyordum. 4hafta öncesinde çıktım izne. Belki erken doğum olabilir demişti doktorum. Ama 40.haftayı doldurduk, 1 kaç gün geçtik hala bizimki çıkmayı düşünmüyor 🙂

  Buarada doktorunuzu merak ettim, sanırım Yılmaz Beydi yanlışmı hatırlıyorum?

  • Pasaklı Kız,
   Yılmaz Bey doktorumuz doğru hatırlıyorsun. Keşke yazını daha önce görseymişim dedim.
   Doğurmuş bile olabilirsin bugün itibariyle… Doğurmadı isen tüm dualarım seninle… Allah kolay kurtarsın…
   Fırsat bulursan bir haber edersen nasıl rahatlarım anlatamam. Öykünüzü de merakla bekleyeceğim..
   Sağlıcakla kalın…

 5. Elifcim, hayatın acı gerçekleriyle öncesinden tanışıp, doğuracağın gün daha büyük bir hayal kırıklığı yaşamana mani olması açısından hayırlısı olmuş diyelim. Ne kadar çilekeş bi yer de olsa bizi bebilerimize kavuşturacaklar ya o hain ve korkunç hastaneler, gerisi fasa fiso, boşver sen! 😉 Öptümmmm

  • Denizcimmm,
   Güler yüzlü Deniz..
   Çok haklısın. Tek katkısı bu oldu sanırım. O gün dumur olmaktansa.. Bu gün oldum ve artık en azından nasıl bir ortamda olacağımı biliyorum. Bir umut belki de çok daha güzeli olacaktır demeden alamıyorum kendimi.. İnşallah en güzelleri olur hepimiz için..
   Çok öperim Güneş kızı da seni de..

 6. Denizcimmm,
  Güler yüzlü Deniz..
  Çok haklısın. Tek katkısı bu oldu sanırım. O gün dumur olmaktansa.. Bu gün oldum ve artık en azından nasıl bir ortamda olacağımı biliyorum. Bir umut belki de çok daha güzeli olacaktır demeden alamıyorum kendimi.. İnşallah en güzelleri olur hepimiz için..
  Çok öperim Güneş kızı da seni de..