4 Yorum

Pelin’in Gebelik Günlüğü, 36. hafta

Çarşamba gebesi Pelin yazılarına İzmir’den devam ediyor. 

Pelin’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz.

***

İşte 36. haftamız da tamamlandı! Artık gün sayıyoruz bebeğimize kavuşmak için. Sayılı gün çabuk geçermiş derler. Çabucak geçeceğini biliyorum. Ve işin enteresan yanı (gerçi tecrübeli anneler için elbette enteresan değildir ama) hamileliğimi de özleyeceğimi hissediyorum. Maaşallah diyeyim, keyifli bir gebelik dönemi geçirdim. Tabii ki ufak tefek şikayetlerim oldu ama o kadarcık da olsun artık değil mi?

pelin 36
Hafta başında doktor randevumuz vardı. Yine önce ultrason, sonra NST kontrolleri yapıldı. Bebişin gelişim hızı her zamankine oranla biraz azalmış. Hatta doktor ilk baktığında kafa çapı ve şakaklar arası mesafeyi epey küçük ölçtü. Tepki göstermedi ama ben bir anda çok üzüldüm. Başka organlarına baktı, her şey yolunda, normal dedi. Ama benim yüzümün düştüğünü de farketti. Ben de “neden bu hafta bu kadar az büyümüş?” diye sorunca “az önce bebeğin duruşundan ötürü iyi ölçemedim tekrar bakayım” dedi. Bu arada bebiş kımıldamış, pozisyon değiştirmişti. Tekrar bakınca ölçümler daha iyi çıktı. Yine de büyüme eğrisi önceki haftalardaki hızında değil ama olsun, yine de büyümüş.

NST’de yine bir kasılma gördük. Hani demiştim ya, o bir kerelik kasılmadan (kuvvetli braxton hicks kasılması) sonra bir daha olmadı diye. Öyle değilmiş. Meğer önceki haftalarda da kasılma yaşıyormuşum da, ben onların kasılma olduğunu anlamamışım. Göbeğim birden aşırı derecede sertleşiyor sanki taş duvar gibi, yaklaşık bir dakika sonra tekrar yumuşuyor. Ben bunun ne olduğunu anlamıyordum ağrım filan da olmadığı için, ama bunlar yalancı kasılmalarmış. Günde 8-10 kereye kadar hissetmem normalmiş. Ama daha şiddetlisini yaşarsam, düzenli aralıklarla olursa, işte o zaman gerçek doğum kasılmaları olabilirmiş. Ben günde yaklaşık 3-4 kez hissediyorum bu kasılmaları. Şimdilik sorun yok gibi görünüyor.

Bu arada, haftasonu bebişin kıyafetlerini yıkayıp ütüledim. Hastane ziyaretçilerimiz için bebek şekerlerini hazırladım. Kemeraltı’ndan çeşitli süsler almıştım, bir de lavanta; gelenlere güzel bir hatıra olması amacıyla kendimce bir şeyler yaptım işte. Çok keyif aldım bu hazırlıkları yaparken. Sadece hastane çantamı hala hazırlayamadım, fırsat olmadı, bu hafta da onu hazırlayacağım.

Bazen eşimle senaryolar yazıyoruz, işte şunu diyecek, bunu isteyecek, şöyle olacak filan diye. Kendi kendimize hayal kurup gülüyoruz. Ama dikkat ettim, tüm hayallerimiz bebişin en az 3 yaşından sonra yapabileceği şeylerle ilgili. İşte bisiklet isteyecek, yok futbol oynayacağız, yok şu kreşe göndeririz falan filan. Hatta abartıp neredeyse gideceği ilkokula bile karar verecektik! Ama yapmadık. İnsan sabırsızlanıyor sanırım, bir an önce doğsun ve hemen 3 yaşına geliversin istiyoruz. Halbuki 3 yaşına kadar da binbir güzelliği olacak. Mis gibi bebek kokusu olacak mesela. Her anının keyfine varmak için elimden geleni yapacağımı da biliyorum ama herhalde bana bugüne kadar ancak 3 yaş üstü bebeklerle iletişim kurabildiğim için öyle geliyor. Yeğenimle oyunlarım, park maceralarım filan hep 2-3 yaş sonrasında olduğu içindir diye düşünüyorum.

Doktorla görüşmelerimiz 10 günde 1’e düştü. Bakalım 37.haftamızda neler olacak?

Görüşmek üzere, sevgiler!

Pelin

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

 1. Kasılma tarifini ilgiyle okudum Pelin.. 🙂 Karnının sertleşmesi hissi sanırım en net anlatabilen bir ifade. Bende ilk ne zaman hissedeceğimi merak ediyorum.
  Dilerim tam da zamanında hissedersin gerçek kasılmaları.. Ve kolaylıkla bir nefeste kavuşursun.
  Çok az kalmış yaa… sağlıcakla kavuşun inşallah..
  Güzel haftalar dilerim ikinize de…

 2. Çarşamba Gebesi Pelin

  Çok teşekkür ederim Elif’cim. Yarın hastaneye gidip doğum iznimi de alıyorum. Doğuma birkaç hafta kaldı. Artık işe gitmeyip evde dinleneceğim. Darısı başına 🙂

 3. Pelincim 37. haftada doğurmuş biri olarak, o çantayı hazır tut derim 😀 Umarım zamanında, sağlıkla kavuşursun miniğe.. Son haftalarda büyüme hızı önceki haftalara göre azalıyormuş, çok dert etme derim. Zaten ölçümlerle gerçek değerler de farklı çıkabiliyor 🙂 Sevgiler

 4. Hastane çantası dışında bütün işlerini hallettiğine göre sana son haftalarda ayaklarını uzatıp, sessizliğin tadını çıkartıp, bol bol bebişli hayaller kurmak kalıyor 🙂 Güzel dinlenceler ve harika anılarla dolu bir doğum diliyorum 🙂