7 Yorum

Hepsi farklı…

Redhouse Kidz yeni bir kitap çıkarmış. Aslında bir seri, Mavi Seri. Serinin kitaplarından biri de Mavi Mogi. Mavi renkli doğduğu için diğer (“normal”) renkli ayıların dışladığı bir ayı yavrusunun hikayesi.

Bir sayfasında Mogi’nin dışlanması şöyle resmedilmiş:

MaviMogi

Bu sayfayı Deniz’e okurken… “Çevresindeki yavrua ayılar kendilerinden farklı olduğu için onunla oynamıyorlar…” cümlesinde Deniz sözümü kesti: “Ama anneee, hepsi farklı!”

Resme baktım: doğruydu. Resimdeki ayıların hepsi birbirinden farklıydı… Kimi açık kahverengi, kimi koyu kahverengi, kimi boz… Hepsi farklıydı…

Ve Deniz bunu ilk bakışta görebilmişti.

Çocuklardaki bu yalın bakış açısı biz yetişkinlerde de olsa, bugün yaşadığımız sorunları yaşamazdık belki de… İnsanları kılık-kıyafet, din-dil-ırk, cinsi yönelim ve diğer “farklılıklar” yüzünden ayırmak aklımıza bile gelmezdi.

Anne olarak en büyük sorumluluklarımdan biri çocuklarımın bu bakış açısını kaybetmemeleri için uğraşmak olduğunu düşünüyorum. Yapabileceğim en korkunç hata ise onlara, “kendileri gibi olmadığı” için bir başkasını küçümseyebileceklerini öğretmek olur.

Buradan çocuklarıma not: Size herhangi bir kesim/zümreye karşı farklı davranmanızı, onlara üstten bakmanızı ima ettiğimi büyüdüğünüzde fark ederseniz lütfen karşıma çıkın ve ne cahilce, ne ahmakça bir şey yaptığımı çarpın suratıma.

“Bir insan, sadece insan olduğu için saygı görmeyi hak ediyor” – Ahmet Şerif İzgören, “Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı”

7 yorum

 1. Ne güzel yazmış diye geçirdim içimden ,sen hep yaz olur mu Elif.
  Yüreğine sağlık .

  Bu arada çocuklarında istediğin gibi olması ve bu gidişle istediğin gibi devam edecekleri de inkar edilemez bir gerçek çünkü temel sağlam.

  Sevgiler

 2. Incir'in Annesi

  Bu yalin bakis acisini nasil oluyor da kaybediyoruz aklim almiyor. Cok duygulandim okurken. Belki de biraz bu guzelligi hatirlamak icin cocuk yapmaliyiz. “Bu dunyaya cocuk getirilir mi?” diyenlere karsi belki de en buyuk argumanimiz bu olabilir. Onlar olmasa bu dunya nasil olurdu?

 3. Deniz, harikasın 🙂 … İşte budur, başka söze ne gerek.

 4. yaşamnotlarım

  Elif selam, çok alakasız olacak kusura bakma ama yazacak başka yer bulamadım. Ben Çiğdem’in gebelik günlüğünü merak ediyorum. 37. haftada kaldı, doğum mu yaptı acaba bilgin var mı?
  Sevgiler,

 5. Benim de her gittiğim iş yerimde (eskiden bekar evimin duvarındaydı) tam karşıma gelen duvara astığım kocaman bir tablom vardır. Her gelen bu nedir diye sorar. Açıklarım “hııım.. cevabı veya yorumu dışında henüz bir yorum almayı beceremedim”

  Hangi tablo olduğuna bu adresten bakabilirsiniz. http://counterlightsrantsandblather1.blogspot.com/2010/07/norman-rockwell.html.

  Üzerinde şöyle yazar “başkalarına, onların sana nasıl davranmalarını istiyorsan öyle davran”
  Do unto others as you would have them unto you” Tablo 1961’de yapılmış. BM binasının girişinde duruyor. Tablonun adı “Altın kural”

 6. Blogu cok begendim:)