7 Yorum

Esra’nın Gebelik Günlüğü, 35. hafta

Salı gebesi Esra, Austin Texas’tan bildirmeye devam ediyor. 

Esra’nın Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz.

Merhaba,

Esra35

Zaman yaklaştıkça heyecanımız artıyor. Ancak heyecanımızla birlikte hamilelikle gelen rahatsızlıklar da arttıkça artıyor. Geçen haftadan beri mide problemi yaşıyorum. Zaten hafif hafif tekrarlayan mide bulantısına Cumartesi gününden beri bir türlü geçmeyen mide ağrısı eklendi. Bugün kontrolüm vardı ve hemşire ilaç almamı tavsiye etti. Ben ilaç almak istemiyorum dedikçe ilaç gerektiren problemlerim artıyor. Önce direndim aslında almamak için. Ancak akşam saat 9 civarı dayanamadım ve aldım mide ilacını. Ağrı dolayısıyla neredeyse bütün günü yatakta geçirdim. Şu an saat gece 11:30. Mide ağrım biraz hafiflediği için yazabiliyorum bu yazıyı. Evde olduğum süre içinde günün büyük çoğunluğunu yatakta geçiriyorum. Aslında yatak istirahati verilmedi. Ben sadece tadını çıkarıyorum son uykuların ve boş boş yatarak vakit geçirmenin.

Bugün bahsettiğim gibi normal kontrolüm vardı. Ben aklımdaki sorulardan en önemlisini sordum. Kalça çıkığı ve doğum. Hemşire (burda doktor kadar olmasa da oldukça yetkili) ile biraz doğum pozisyonunu denedik. O kalça çıkığımın bir probleme yol açacak gibi görünmediğini söyledi. Ayrıca eğer epidural alırsam zaten acıyı hissetmeyeceğimi belirtti. Bunu söyler söylemez korkum daha da arttı. Ya ben farkında olmadan kalçama bir zarar verirlerse korkusu yaşamaya başladım. Bu yüzden şimdi bir ortopedist ile görüşmeye karar verdim. Birkaç doktor tavsiyesi aldım. Benim bebeğim için sağlıklı olmam gerek. En doğru kararı ancak ortopedist ile konuşup vereceğim.

Bunun dışında şeker yüzünden erken doğuma girme ihtimalim varmış. Aslında olay şöyle ortaya çıktı: Sabah kontrolde bizim ufaklık uyuduğu için yine kalp atışları düşük çıktı. NST monitörüne bağladılar. Ancak bizim ufaklık uyumaya devam ettiği için bizi şeker doktorumun ofisine gönderdiler ultrason ile kontrol için. Ultrasonda herşey normal çıktı. Doktorum endişelenecek bir durum olmadığı için beni gönderdi. Ama konuşmalar sırasında şunu öğrendim: Ağustos’un 7’sindeki randevuda bebeğin büyümesi ve şekerin ne kadar kontrol altında tutulmasına bağlı olarak iki hafta kadar önce suni sancı ile doğumu başlatabilirlermiş. Şimdilik sadece şekeri kontrol altında tutmam yeterli. Aslında gerçekten suni sancı istemiyorum ama istemediğim diğer her şey gibi bunu da kabul etmek zorunda kalabilirim biliyorum. O yüzden artık sağlıkla bebeğime kavuşmaktan başka bir şey istemiyorum. Sezeryan olsun, normal doğum olsun, suni sancı olsun fark etmez. Tek istediğim ikimiz de sağlıkla kavuşalım.

Şimdi her gün üçüncü dönem çayı içmeye çalışıyorum tabii midem izin verirse. Bu çay hem bedeni doğuma hazırlıyormuş hem de süt oluşumuna katkıda bulunuyormuş. Bu arada birkaç tane süt yapıcı kurabiye tarifi buldum. Yapıp buzluğa atma planım var önümüzdeki hafta için. İçinde 3 önemli malzeme var: Yulaf, çekilmiş keten tohumu ve bira mayası. Zaten hep bildiğimiz bir şey değil midir biranın süt yaptığı. Tabii ki bu mayanın içinde alkol yok. Bu maya sayesinde alkol oluşuyor. Dolayısıyla maya hem zararsız hem de oldukça besleyici. Anneler bu kurabiyeyi bir öğün arasında hergün tüketiyorlarmış. Yapılan yorumlardan anladığım kadarıyla oldukça etkiliymiş. Hatta şimdiden günde bir tane yiyerek bedeni hazırlayabilirmiş anne adayı. Henüz tam tarifte karar kılmadım ama isteyen olursa yapacağım tarifi verebilirim. Ben Solgar’ın bira mayasını satın aldım.

Geçen hafta kendime 2 takım emzirme pijaması ve iki emzirme geceliği aldım. Dört tane de emzirme sütyeni. İnternetten aldığım için henüz gelmediler. Eğer bedende sorun yaşamazsam gelir gelmez hastane çantamı hazırlayacağım.

Haftaya hazır bir hastane çantası ve buzluk dolusu emzirme kurabiyesi ile yazmayı istiyorum. Bakalım başarılı olabilecek miyim?

Sevgiler,

Esra ve minik mucizesi

7 yorum

  1. Esracım, ilk defa duyuyorum oyle bir kurabiyeyi. Okurken bile canim çekti desem! 🙂 Tarifini bana mail atar mısın rica etsem. Bi deneyeyim bakalım hayal ettigim kadar havali bisi mi! Öptüm

  2. Merhabalar, ben de 34. haftamdayım yazılarınızın keyifle takip ediyorum. kurabiye tarifini güncenizde paylaşırsanız çok memnun olurum. teşekkürler..

  3. İnşallah sağlıkla gerçekleşir tüm süreç. Zamanında güzel haberlerinizi almak dileğiyle.
    Sevgiler…

  4. Merhabalar, ben de 33. haftamdayım ve bebekliğimde kalça çıkıklığı sebebiyle bir bacağımdan ameliyat olmuş olduğumdan tedirginim. Aynı endişeyi duyuyoruz sizinle Esra Hanım. Benim doktorum, eğer bebek 3500 – 3600 gramdan daha ağır olursa risk olabilir dedi. Bu da beni normal doğumdan yana çok tedirgin etti. Bir yandan aynı şekilde ben de araştırıyorum. Umarım sağlıklı bir şekilde, sorunsuz bir doğum yaparsınız. Bebeğiniz de umarım sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir.. Sevgiler..

  5. Esra’ cım senin ve bebişin sağlıklı olduğunu görmek cok guzel.oglun cok şanslı olucak , cok mucadelecı ve sevgi dolu bir annesi var. Yakında mutlu haberi bekliyorum,aslında devam edersen bebek doğduktan sonra da cok mutlu olurum, çünkü yazılarını okumak cok büyük keyif, herseyden önce cok dogal ve samimisin. Sevgi ve sağlıkla kal :))))

  6. Esra hanim neredesiniz?bi mutlu haber bekliyoruz.Bakuden