8 Yorum

Elif’in Gebelik Günlüğü, 35. hafta

Cuma gebesi Elif Gaziantep’ten bildirmeye devam ediyor. 

Elif’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz

***

Grip gitti. Artık nefes alabiliyorum. İç enerjim mükemmele yakındı bu hafta. Heyecandan yerimde duramıyordum. Sıcaklar bir yandan bunaltırken, tecrübesiz anne bebeğin kıyafetlerini yıkama işlerine girişti çok şükür.

Elif35

Aylardan beri gelen hediyeleri tek bir valizde toplamıştım. Açtım valizi bir güzel. Açar açmaz gözüm iki mini ayakkabıya takıldı. Elime aldım iki parmağım sığdı sadece içine. İstemsiz bir şekilde gözlerimden yaşlar boşaldı o an. Şu sıralar hep böyle. Minik minik kıyafetler, hele o hastane çıkışı kıyafetleri eldivenleri ne kadar şirinlermiş. İçinde bir miniği hayal etmek ne güzel. Siyah, kıvırcık saçlı bir bebek hayal ediyorum. Gözümü kapadığımda bir tek o hayal var. Bazen kırmızı ışıkta beklerken dalıp gidiyorum. Yine aynı hayal gözümün önünden gitmiyor. Yeşil ışık yanıyor sulanan gözlerimi sile sile o hayalden bir anlık da olsa uzaklaşıyorum.

Geçen haftalardaki ev içinde fırıldak gibi dönmelerimin bu hafta ilginç bir tespitini okudum. Sizlerle aynen paylaşmak istiyorum. “Yuva yapma evresine hoş geldiniz! Her şeyi organize etmek ayıklamak kutuları karıştırıp bir şeyleri atmak istiyorsunuz. Bebeğiniz doğduktan sonra bu büyük temizliği yapmış olmaktan çok memnun olacaksınız. Hamileliğin son dönemindeki annelerin yuvalarını organize etme ihtiyacının biyolojik bir açıklaması var. Dolayısıyla oluruna bırakın. Tabiat anaya karşı direnmek zor olabilir.” Bu yazıyı okuduktan sonra ne kadar keyiflendiğimi anlatamam. Ben de dâhil çevremdeki herkes kafayı yediğimi düşünmeye başlamıştı. Ellerimde kâğıtlar, bitirdiğim her işin üstüne bir çizgi. Bitmeyenleri organize etmelerim, sabahın köründen dışarıdaki işlere koşturmam akşama kadar evi bulamamamın bir açıklamasını bulmuş olmaktan dolayı çok çok memnunum. Yine de abartmamakta fayda var. Şu anda 36. hafta içerisinde olmama rağmen sanki 39. Haftadaymışım gibi yorgun hissediyorum. Sanki yarın öbür gün doğum olacakmış gibi. Erken halden düştüm sanırım.

Haftaya doktor kontrolüm var. Doktor kontrolünü beklemek her zaman heyecanlıydı fakat bu seferki bambaşka. Artık sonlara çok yaklaştığımızı hissediyorum. Doktorun söyleyeceği her bir söz benim için çok değerli. Çünkü sonunda artık doğumla ve hastane ile ilgili konuşacağımız haftalar geldi.

Gün geçmiyor ki bir gariplik daha yaşanmasın canım ülkemde. Mevlana’nın bir sözü var. “Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek cevabım vardır. Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adamı mı diye” Tahmin ettiğiniz üzere, gebelerle ilgili konuşulan onca lafı iğrenerek okudum. Yine de bir cevabım var o kendini bilmezlere. Onlara inat son güne kadar gezeceğim.

Gezine gezine doğuracağım!

8 yorum

 1. Oncelikle hayirli olsun bebisiniz.yazinizi cok begentim vote kismina 10 yapicakken yanlikslikla 1 basmisim.Geriye de donemedim bir turlu.

 2. Çarşamba Gebesi Pelin

  Gez arkadaşım! Gezine gezine doğur! Oh! Ben öyle yaptım, son günlerinin keyfine bak! İnan ki gebelik gerçekten erkeklerin kıskanacağı kadar mükemmel bir şey! Ah bi bilseler!…. 🙂

  • 🙂 Pelin yaa çok haklısın. O konuşanlar bu mertebeye hiçbir zaman ulaşamayacaklar. Acınacak haldeler.
   Gurur duyuyorum göbek ve bebeklerimizle… 🙂
   Sevgiyle kalın.. Ege’ yi öperim.

 3. 8. aylik hamileyim bende son güne kadar gezeceğim sanırım 🙂

  • Gezelim vallahi.. 🙂 bize garip gözlerle bakanlar utansın!
   Sağlıkla kucağınıza alalım inşallah bebeklerimizi..

 4. Gezine gezine doğur, doğumun rahat olsun. sezeryan olmak zorunda kalırsan ¨gezinmemi engellemeye kalktılar ondan oldu!!¨ de dava aç! 🙂

  Eren

 5. yazınızı büyük bir zevkle okudum.sanki yaşıyor gibiyim olanları,agzı olan konuşur.sizler tahsilli ve bilgili insanlarsınız.elinden iş gelmeyenin dilinin kuvvetli olacagını bilirsiniz. yani diyecegim şuki saglıkla kucaklarınıza alın vede son dakikaya kadarda gezin valla,,,,,.mutlu dogumlar dilerim.