5 Yorum

Kırk Hafta

“Akıllı telefon” edindiğimde çocukların ikisini de çoktaaan doğurmuştum. İki şeyde aklım kaldı:

 

(1) Instagram’da hamilelik fotoğrafı paylaşamamış olmak (var ya, her hafta çekerdim, ne güzel olurdu…), ve
(2) Hamilelik süreci boyunca kayıt tutulan mobil uygulamalardan faydalanamamış olmak.

Hoş, ikinci gebeliğimde bunları yapacak vakit bulur muydum, tartışılır. Peşinden koşmam gereken bir çocuk olunca hamile olduğumu unuttuğum bile olmuştu. Ama ilk gebeliğim olsa her hafta ne olmuş, ne bitmiş, şimdi neler olacak, bebek için ne alışverişi yapmalıyım gibi ayrıntıları şimdiki teknolojik aklımla (!) takip ederdim kesin.

Bir arkadaşımın şirketi böyle bir uygulama geliştirmiş şimdi, bir “mobil hamilelik rehberi.” Adı Kırk Hafta. Apple Store ya da Google Play Store’dan 5.49 TL’ye satın alıyor, indirdikten sonra kayıt oluyorsunuz. En son regl tarihinizi girdikten sonra hamilelik haftanıza göre bebeğinizin gelişimini takip edebiliyorsunuz.

40hafta1

Karina Teknoloji tarafından geliştirilen Kırk Hafta’da Sağlık, Alışveriş, Planlama ve Takip ana başlıkları altında 500’den fazla konu başlığı var. Rehberin kendi içindeki arama motoruyla içerik üzerinden arama yapabiliyor ya da konuları sırasıyla okuyabiliyorsunuz. SGK’ya ne bildirimi yapılması gerektiğinden, biberon seçiminin bebeğinizin gaz sancısını nasıl etkileyebileceğine dair birçok detayı bulabiliyor, dilerseniz sizinle eş zamanda hamile olan ünlü isimlerin süreçlerinden de haberdar olabiliyorsunuz (Ben Gülben Ergen’le aynı dönemde hamile kalmıştım mesela, özel bir bağım vardır onunla tek taraflı olsa da…)

40haftaanasayfa

Kırk Hafta, kullanıcının indirimleri ve özel kampanyaları takip etmesine fırsat veriyor. Kendinize bir bütçe tutabiliyor, hangi bebek eşyasına ne kadar harcadığınızı takip edebiliyorsunuz. Planlama bölümünde hastaneye giderken sadece kendiniz için değil, refakatçi için de yanınıza ne alacağınızdan tutun, emzirme eğitimlerine kadar programlayabiliyorsunuz. Ayrıca bebek tekme sayacı, foto arşivleme, kilo takip gibi uygulamalarla eğlenceli bir şekilde kayıt tutabiliyorsunuz. Adeta bir yeniden hamile kalma sebebi diyeyim, az abartmış olayım.

40hafta3

Şu sıralar tüm kullanıcılarına Chicco’dan 10 TL hediye veren Kırk Hafta’yı Apple Store ve Google Play Store‘dan indirebilirsiniz.

Özellikle hamileliğinin başlarında olan gebelere tavsiye ederim. Hele de ilk gebeliğinizse hem eğlenceli, hem de gerçekten işinize yarayacak bir uygulamaya benziyor.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

 1. ben telefonlarla, tabletlerle bu kadar iç içe yaşamayı sevmiyorum, sevemedim nedense. insanları birbirinden koparıyor gibi geliyor, samimiyeti zedeliyor gibi… öyle ki facebook, twitter filan olmasa sanki sevip de az görüştüğümüz nice insanı daha çok arayıp daha çok sesini duyacağız. ama nasıl olsa ne halde olduklarından haberdarız ya, aramıyoruz, konuşmuyoruz, yazışmak, takip etmek yetiyor çoğu zaman. akıllı telefon kullanmayanlardanım şimdilik… şimdilik diyorum çünkü teknolojiye karşı ne zaman pes edeceğimi ben bile kestiremiyorum. telefonu yalnızca aramak ve sms yollamak için kullanıyorum. internetini de kapattırdım, oğlum yanlışlıkla oraya buraya girdiği için iki katı faturalarla tanışınca… ufaklıkların eline telefonu, tableti verip onları oyalayanlara da sıcak bakamıyorum malesef. televizyon bu konuda yetiyor da artıyor zaten.

  bahsettiğiniz uygulama çok hoş. elinden telefonu düşürmeyenler için özellikle. ilk hamileliğimde ben de bir internet sitesine kaydolmuştum, hafta hafta bilgilendirici mailler alıyordum, aklıma takılan her şeyi oradan takip edebiliyordum. zaten insan bu duyguyu ilk kez yaşarken çok heyecanlı, meraklı oluyor ve önüne çıkan her bilgiye, her resme, her paylaşıma aç bir şekilde atlıyor 🙂 şimdi ikinciyi yapma planlarını hayata geçiren biri olarak yapanların eline sağlık diyorum.

 2. aboooovvvv elif artık bir kız doğurman şart oldu, bak hazır uygulaması da çıkmış (ıyyyy iğrenç bir haminneyim şu an)
  şaka bir yana sevdim ben biz de hafta hafta gebelik yazar gebelik.orgtan takip eder dururduk bu pek güzel olmuş, akıl edenlerin aklına sağlık:)

 3. geç kalmışım… 🙂
  ikilersek faydalanırız inşallah 🙂

 4. Benzer baska uygulamalar Iphone uygulamalari arasinda var ucretsiz olarak hem turkce hem ingilizce, denemek isteyenler onlara da bakabilir baslangic olarak…

 5. teknolojiyi çok aktif olarak kullanmayı seven anneler için zevkli bir uygulama olabilir. ama yine de hamilelik gibi özel bir süreçte hızı yavaşlatarak ( bilgi hızıda dahil) daha sade bir yaşamın daha keyifli olabileceğini düşünüyorum. ben doktorum ve gebeliğimde tıbbi deteylerı bilmek bana gereksiz bir endişeden başka katkısı oldumu emin değilim. tabi ki hiç bir şey okumayalım ve bilgi edinmeyelim demiyorum ama bu kendimizle ve bebeğimizle baş başa olma/ birazcık doğaçlama-içgüdüsel yaşamayı engellememeli bence. yine de tüm uygulayıcılara keyifli saatler diliyorum