7 Yorum

Elif’in Gebelik Günlüğü, 36. hafta

Cuma gebesi Elif Gaziantep’ten geriye saymaya devam ediyor. 

Elif’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz

***

Üç haftadır heyecanla beklediğim doktor kontrolü vardı bu hafta.

Elif36

İlk kez NST cihazı ile tanıştık. NST’ nin pek sevilmemesinin sebebi sırt üstü yatıp bağlandığı için olmalı diye düşündüm. Sırt üstü yatmak gebelikte en zor olaylardan biri. Öncelikle nefes almanız zorlaşıyor. Aşağıdan geçen kan damarlarına baskı oluyor. Hal öyle olunca gebe nefes almakta güçlük çekiyor. Doktor sürekli sola dönük yat dese de hem doktor muayenesinde hem de NST odasında ister istemez sırt üstü yatıyoruz, birkaç dakikalık işlemler bile olsa sıkıntı veriyor işte. Doğum sancıları sırasında bu alete bağlı kalmak hareket olanağınızı kısıtladığından gerçekten ızdırap verici olabilir diye düşündüm. Dilerim o gün direkt doğumhaneye alınırım.

Geleyim muayenemize; biz görmeyeli bebe bir hayli büyümüştü. Kasılma da gözlenmedi. Yani bizimkinin içerde rahatı yerindeymiş şu anda. Son haftalarındaki büyüme oranı tüm haftalara vurduğumuzda oldukça hızlıydı. Artık tam anlamıyla bütün organları gelişmiş durumdaymış bebinin. Doğsa direkt kucağımıza alabilirmişiz yani. Ve bu haftadan itibaren her an doğum sinyalleri gelebilirmiş. Endişe edecek hiçbir durum yokmuş. Kontrollerimiz haftada bire düştü. Tam anlamıyla geriye sayım oldu bu.

Doktor iki hafta sonra doğum şeklin belli olacak diye bir yorum yaptı. İki hafta sonra şu çatı kontrolü denen olay varmış. Adı bile beni irite ediyor. Acaba o kontrolü olmasam diye sordum. Olmazmış. Çok merak ediyorum sevgili anneler siz bu muayeneyi nasıl tecrübe ettiniz? Gerçekten bu kadar sıkıntılı mı?

Başka hastanede doğum yapamayacağımızı bu hafta anladık, hastaneye profesyonel fotoğrafçı sokamayacağımızı da… Hiç yoktan iyidir diyerek hastanenin kendi fotoğrafçısını ayarladık. Doktor biz kapıdan çıkarken yapmam gereken önemli iki şey olduğunu hatırlattı.

1- Sol tarafına yat.
2- Yürü, yürü, yürü…

Evdeki hazırlıklara dönecek olursam; Sağ olsun eşimin annesi benim ne yiyeceğimi benden daha çok düşünür. O, elimizi attığımızda hazırda bir şeyler olsun diye buzdolabına pratik yiyecek stoğu yaptı. Bebeğin yıkamış olduğum kıyafetlerini sağ olsun annem titizlikle etiketlerini kesti ve ütüledi. Kalabalık bir grupla birlikte de odasını yerleştirdik. İki annemiz, eşimin ablası ve yeğeni ve benim erkek kardeşlerim de dahil olmak üzere epey kişi olmuştuk. Herkes bebi için bir şeyler yaptı o gün. Heyecanlı ve garip hissediyorlardı. Herkesin gözünde aynı duyguyu gördüm. Şimdiden bu kadar seveni var. Ne şanslı bir kerata olacak bu…

Adettendir ya, bebeğin gelişini kutlamak adına gelecek misafirlerimize sürpriz hazırlamak istedik. Bundan üç sene önce biz evlenirken nikah şekeri işine hiç girmemiştik. Tüm misafirlerimize mini mini çam fideleri hediye etmiştik. Şimdi o fideler benim boyumu geçti ağaç oldu. Doğaya azıcık da olsa borcumuzu ödemeye çalışmıştık o zaman. Hem de suladıkça bizi hatırlıyordu sevdiklerimiz. Bu kez nedense şeker, çikolata ile uğraşmak daha kolayıma geldi. Burada da mini mini süsler, çikolatalar hazırladık annemin arkadaşları ile bu iş sadece birkaç saatimizi aldı. Bir kısmını da hazır satın aldık. Topluca hepsini çikolatacımızın buz gibi dükkanına götürüp günü gelene kadar saklamasını rica ettik. Öyle bir sıcak ki henüz paketlerken erimeye başladı. Bu iş de listeden çıkmış oldu.

Bu kadar halsiz olmamın sadece gebelikten kaynaklanmadığına emin oldum bu hafta. Aldığım bunca kilo da beni daha da bitkin yapıyordu. Hareket kabiliyetim zayıflamaya başladı. Sonuçta ayaklarımın hamburger ekmeği gibi olmasının en temel sebebi bu kilolardı. Daha bir de emzirme süreci var. Evlere şenlik bir halde olacağım anlayacağınız. Bunca haftadan sonra bir şey netleşti benim için; bir daha gebe olursam bu kadar kilolu başlamam gerekiyor ve gebelik süresince kendime değil bebeğe beslenmem gerekiyordu. Bu da bana ders olsun.

İyi haftalar…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Elif merhaba,

  Soruna cevap olur mu bilmem AMA amerikada yapmiyorlar cati muayenesi. Ki Ben israrla kalca cikigimdan bahsediyorum yine de yapmiyorlar. Yani dogum anina kadar bilmiyoruz ne olacagini. Burda en buyuk etken rahim acikliginin 10 cme ulasmasi. Farkli bir gelisme olursa haber veririm 🙂

  Sevgiler,

 2. Elif merhaba, doktorundan iyi bilemem tabii ki ama benim tüm NTSlerim yan yatarak yapıldı, istersen bir danış doktoruna, sırt üstü yatmak rahatsızlık veriyorsa mantıken yapmamalısın gibime geliyor..

 3. Kanada’da cati muayenesi diye birsey yok, genelde ucuncu trimestirde ultrason da yapmiyorlar suphelenilen bir durum olmadikca. Cevremde o kadar dogum yapan arkadas ve akraba arasinda sadece bir tane sezaryen olan kisi taniyorum, o da planli degildi, iterken atesinin cikmasiyla beraber bebegin kalp atislarinda sorun oldugu icin (bebek de neredeyse 4.5 kiloydu ve kimse ona buyuk bebekle sezaryen gerekebilir demedi). Her “cati muayenesi” ya da “kordon surdaymis, burdaymis” diye duyunca icim aciyor Turkiye’deki hamile bayanlar icin.

 4. Bana da doktorum çatı muayenesi yapmadı. Ultrason ile doğum kanalının uzunluğuna baktı sanırım. Bir sorun yok, normal doğum yapabilirsin dedi. Çok rahatlamıştım 🙂

 5. Merhaba Elif, ben de şu anda 35+0 dayım ve doğuma az kaldı diye kendimi avutuyorum 🙂 Açıkcası ilk doğumumda çatı muaynesi yapılmamıştı bana. 37.haftada muaynem vardı ve iptal etmişlerdi bir türlü gidemeden de doğum sancılarım başlamıştı. Öncesinde çatı kontrolüm olmadı ama beni yatırdıklarında nöbetçi doktor muayne etmişti açıklığımı kontrol etmek için seni korkutmak istemem ama doğum sancısından beter bir durum yaşadım. 3 kere açılıp açılmadığıma baktılar epidural takılana kadar ve ömrümden ümür gitti. Sancı rahatsız etmiyordu inan ki. Epidural sonrası çok rahatladım ve gelen geçen bakabilir moduna geçtim adeta 🙂 Bu çatı muaynesi ile açıklık muaynesi aynıdır diye düşünüyorum 🙂 sevgiler

 6. Merhaba Elif hanım 🙂 Öncelikle sağlıkla kucağınıza alın güzel bebeğinizi 🙂 Doktorumuz aynı kşi Yılmaz bey.Bugün benim çatı muayenem vardı ve inanın abartılan gibi bişey değil,bende çok tedirgindim bu konuda ama 1 dk bile sürmedi 🙂 bizim bebiş yola çıkmış her an bekliyoruz 🙂 güzel haberlerinizi almak dileğiyle….

 7. Merhabalar; bende çatı muayenesinin gereksiz olduğunu okudum birçok yerde ama maalesef bizim doktorlarımızın vazgeçilmez bişisi bu muayene. son haftalarda doktor değiştirmemden sebep 2 kere çatı muayenesini yaşamış biri olarak hiçte sıkıntı yaşamadım. Ve bende sizin gibi Yılmaz Beyde doğum yaptım ve çok memnun kaldım. Sıkıntınız olacağını düşünmüyorum, bu muayene biraz rahatlıkla ilgili bişi sanırım. Rahat olun. Sıkıntı yaratacak bi durum yok.
  Birde size tavsiyem doğumdan 1 hafta önce falan gidin yukarıda ebelerle tanışın. Daha sonra faydası oluyo. Ben öyle yapmıştım, sabahtan hastaneye yatışım yapılırken tanıştığım ebeye denk geldim saolsun beni daha iyi bi odaya verdi ve daha iyi ilgilendi 🙂 ve şanslısın sanırım ebeler Yılmaz Beyi pek seviyorlar.