7 Yorum

Elif’in Gebelik Günlüğü, 37 ve 38. haftalar

Bayramdı, seyrandı taşınmaydı derken araya giren boşlukta kalan üç gebemiz doğuma biraz daha yaklaştılar. Hikayelerine devam ediyoruz.

Elif’in Gebelik Günlüğü’nü buradan takip edebilirsiniz

***

Hastane çantalarımız hazır. Her gün göz göze geliyorum. Acaba hangi gün kucaklayıp gideceğiz merakla bakıyorum.

Elif3738

Geçirdiğim iki hafta içerisinde biri jinekolojik muayene olmak kaydıyla iki muayene geçirdim. İlk hafta bebeğimizi gözlemledik. Kilosu henüz 3 kiloyu bulmamış olsa da durumu gayet iyiydi. Hiç kasılma yoktu. Artık doğmak istese de müdahale gerekmeyecekti. Ne hoş, bunca ay sonra kavuşmanın bu kadar yakın olması. Aylar önceki muayenelerde bebeğin kilo artışı öyle hızlıydı ki doktorumuz 4 kilo ve üzeri doğabileceğini söylüyordu. Şimdi ise 3 kiloyu geçirebilirse ne mutlu bize diyorum. Çok da önemsemiyorum. Yeter ki sağlığı iyi olsun.

Ertesi hafta yani bayramın ikinci günü şu ürktüğüm çatı muayenesi gerçekleşti. Gebeliğimin henüz başında kafamı kurcalamaya başlamıştı zaten. Elif şu yazısında bütün yönleriyle bu konuyu ele almıştı. Gereksiz yere yapılan sezeryanlar o zamandan beri gözümü korkutuyordu. Bin bir sezeryan sebebin bir tanesiydi çatı darlığı. Normal doğuma karar vermek için bu rutin uygulamaya gerek var mıydı bilemiyorum. Belki olası zor durumları görüp bebeği ve anneyi korumak adına yapılan bir olaydır diye düşündüm. Örneğin Pelin Gebe’ nin durumu.

Öncelikle muayene sandığım kadar korkutucu değildi. Doğum kasılmaları sırasında çokça defa daha başımdan geçecek bir olaymış. Ve normal doğum yapabilecekmişim! Haberlerin en güzeli buydu. Hatta haftaya doğumunu yaptırırız dedi! Çünkü 2 cm kadar açılma olmuş. Hoş, NST’ de hiç kasılma yoktu. Bende de bir sıkıntı yoktu. Bütün bu haberleri gülümseyerek dinledikten sonra esas habere geldi doktorumuz. Bize “gelin o gün doğum olabilir” diye bahsettiği günden sonraki gün izne ayrılıyormuş! O gün ya suni sancı vererek doğumu başlatacak doğumda bizzat bulunacak ya da bebeğin kendi zamanını bekleriz başka bir doktorla doğurursun diyecek. Bu iki olasılığı sunmasını bekliyorum. Öyle bir durumda başka bir doktorla bebeğin kendi zamanını beklemeyi tercih ederim sanırım. Yine de kendi doktorumla doğuma girebilmek çok çok rahatlamamı sağlar bu da işin başka bir kısmı. Onun güler yüzü işleri daha da kolaylaştırıyor. Perşembeye kadar bilinmezlerle doluyuz, bekliyoruz.

Doktor muayenesinden sonra bayram gezmelerinde beş dakikada bir tuvalet arayan bir tipe dönüştüm. Hala da durum o. Sanırım oğlum biraz daha aşağıya indi.

Yürüyüşlere başladım. Yorulana kadar devam ediyorum. İnsanların garip bakışlarına rağmen yürüyorum. Ayaklarım şiş ve ben kocaman haldeyim.

Oğlumuzun hareketleri çok belirgin, anlık, net ve zaman zaman karnım sertleşiyor. Kasılma denen şey bu mu bilemiyorum. Henüz hiçbir şey hissetmiyorum. Sadece bizim kerata hıçkırıyor hem de günde birkaç kez. En çok karnımdaki bu büyüme çabalarını hatırlayacağım sanırım. Şimdiden çok seviyorum onu. Heyecanımı size anlatabilmem mümkün değil. Doktorumuz oğlun geliyor diye gülümseyince heyecanlandım. Bir oğlum olacağı fikri doktorun gözünün içine baktığımda daha da berraklaştı. Bunca ay nasıl geçtiyse geçti. Sanki ben o gün öğrendim anne olacağımı. Şimdi sona öylesine yakınız işte.

Haftaya kadar ne olur bilinmez. Bir yazı daha gelir mi gelmez mi bilemiyorum. Güzel dilek, temenni ve düşüncelerinizi bizim için aklınızdan geçirseniz bile bizi bulur.

Sağlıcakla kalın,

Elif

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. haftaya doğum haberini almak ümidiyle… 🙂

 2. Elif Hanım Merhaba,

  umarım çok ama çok kolay bir doğum olur…onu nla bizzat tanışacağınız anı düşünün sürekli, o kadar güzel kokacak ki, hiç yanınızdan ayrılmasın isteyeceksiniz , hep o cennet kokusunu solumak isteyeceksiniz:)

  benimki hiç kolay bir doğum olmadı bir premetüte tırtıl annesi olarak, ama her doğum güzeldir, sonunda sağlık bir can geliyorsa dünyaya…

  her şey gönlünüzce olsun.

  sevgiler,

  Gökçe

 3. Yazini okuyunca cok heyecanlandim Elif. Saglikla bir dogum yapip, mis gibi oglunu kucagina alman dilegiyle:) Foto da harika, o guzel gobek, o balonlar… Icim acildi.
  Sevgiler

 4. Siteyi bir suredir takip ediyorum ve sana hayirli dogumlar Elif. Insallah hersey cok guzel olacak. Bu arada ben de bir blog actim ve heyecanimi paylasmaya basladim. Bakalim nasil olacak. Sevgiler Gul

 5. Kesin doğum yapmışsındır Elif. Hadi hayırlısı.

 6. Pozitif doğum hikayeni bekliyoruz:)

 7. Dogum hikayeni bekliyorum Elifcim