9 Yorum

Tutumlu Anne

Pek faideli bir anne girişimi ile karşınızdayız sayın seyirciler: Tutumlu Anne.

Tutumlu Anne, eski bankacı yeni girişimci anne Özden Pusat’ın heyecan verici bir projesi.

Özden’le yüz yüze ilk tanışmamız bundan yaklaşık bir buçuk sene öncesine denk gelir. Kendisi Beş Yıldızlı Söyleşiler‘in ilk katılımcılarındandı. Oğlu Tibet’le başlayan annelik yolculuğunu “İçimdeki sese uymayan hiçbir şey yapmam” diyerek dile getirmişti.

Ve Özden o zamandan beri içindeki sese uyan yepyeni bir şey yaptı: Bankacılık sektöründeki yoğun çalışma hayatına bir son verdi. Ve annelik üzerinden geliştirdiği bir projeyi hayata soktu.

Şaşırdık mı? Kendi adıma hayır… Özden, anne olduktan sonra uzun ve yoğun tempolu bir kurumsal hayatı noktalayan ve annelik üzerinden kendine yeni bir kariyer çizen tanıdığım çokça kadından sadece bir tanesi. Böyle projelerin her biri genellikle birbirinden özenli ve anlamlı oluyor ve Özden’in projesi de kuşkusuz bunlardan bir tanesi.

TutumluAnne.com, iyi durumda kullanılmış anne-bebek-çocuk ürünlerinin satıldığı bir web sitesi. Alıcı ve satıcıları güvenli bir şekilde bir araya getirmeyi amaçlayan Tutumlu Anne’yi, çocuğunuzun kullanmadığınız eşyalarını, benzer eşya arayışında olanlara kendinizin belirleyeceği uygun fiyatlarla ulaştıran bir “anneler arası dayanışma sistemi” olaran tanımlıyor Özden Pusat. Ve ortaya çıkışını şöyle anlatıyor:

ODTÜ-Sosyoloji mezuniyetinden sonra uzun, yorucu, stresli bir kurumsal iş hayatım oldu. Tam 15 sene bankacılık yaptım. Her saniyesinde “Bu iş bana göre değil ama ne yapabilirim?” diye sorgulayarak… Bir sürü plan, hayal ama her seferinde kürkçü dükkanı misali “Boşver, bildiğin işi yap” diyen bir yanlış iç sese kulak verdim. Kurumsal işlerde çalışanlar iyi bilirler: konfor alanlarınız vardır ve onlardan vazgeçmek o kadar da kolay değildir, girdap gibi içine çeker insanı…

Sonra Tibet geldi, şu anda 3 yaşında olan oğlum. Onun gelişinden sonra anne olmanın getirdiği farklı düşünce biçimleri, yıllardır sorguladığım kurumsal iş hayatıma nokta koymak için beni tetikledi.

İstifa ederken aklımda ne yapacağımla ilgili en ufak bir fikrim yoktu.

Öncelikle anne bebek konseptli bir şey yapmaya karar verdim ama yapacağım iş hem bir ihtiyacı karşılamalı hem de bugüne kadar yapılmamış bir iş olmalıydı.

Üstelik bu işte sadece ben değil başka anneler de kazanmalı hatta sosyal sorumluluk kapsamında bizden çok daha önemli dertleri olan annelere de faydalı olmalıydı.

İşte tutumluanne.com projesi bu düşünceler sonucunda doğdu.

Geçtiğimiz haftaki blog yazarları toplantısında Tutumlu Anne’yi yakından dinleme fırsatı bulduk. Biberondan bakım çantasına, sling’den oto koltuğuna kadar birçok anne-bebek-çocuk ürününü satabildiğiniz (ya da ikinci el olarak uygun fiyata alabildiğiniz) bu web sitesinin not düşülmesi gereken çok önemli bir yönü de kazan-kazan modeli. Satıcının artık ihtiyacı olmayan ürünleri satarak aile ekonomisine katkıda bulunmasına, alıcının ise “yeni gibi” ürünleri uygun fiyata elde etmesine fırsat veren web sitesinin bir de sosyal sorumluluk ayağı var: Her satışın yüzde birinin doğrudan Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’na (KAÇUV) aktarıldığı tutumluanne.com, satıcıya, elde ettiği geliri doğrudan ve tamamen KAÇUV’a bağışlama fırsatı da sunuyor.

TutumluAnne2

Az ve verimli tüketimin anlam kazandığı, “takas” müessesinin yeniden gündeme geldiği şu günlerde Tutumlu Anne paylaşım ekonomisini öne çıkaran modeliyle dikkat çekiyor.

Tutumlu Anne’nin web sitesini buradan inceleyebilir, Facebook ve Twitter hesaplarını takip edebilirsiniz. Dilerim yolu açık, paylaşımı bol olur.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. Bir de kardesimgiysin diye bir olusum var. İhtiyaci olan insanlari bulusturan bir yer. Daha da faideli bir girisim..

 2. Incir'in Annesi

  Muhtesem bir fikir. Insanin guvenle elinde kalan bebek esyalarini baskalarina ulastirabilecegi ve tutumlu olabilecegi bir yontem:)

  Basarilar.

 3. Hayirli ugurlu olsun. Gonulden tebrik ediyorum… Nice guzelliklere hizmet etsin insallah

 4. Selamlar, tutumlu anne blogunu inceledim. Cok guzel ve Turkiyede de kesinlikle ihtiyac duyulan bir proje hayata gecmis. Ancak fiyatlari ikinci ele gore biraz fayla buldum acikcasi…:(

 5. Mrb,verdiğiniz linkte sorun var..

 6. pusetimin ilanını verdim bile! ne güzel oldu 🙂

 7. Guzel bir girişim ama fiyatlar oldukça pahalı 20 liraya satılan bir ürünü normalde 55 e satılıyormuş gibi gösterip 15 e satmak hiç hoş değil

 8. Ne kadar güzel bir düşünceyi hayata geçirmiş. Tebrik ederim.

  Sizin sayenizde okuduğum, Anneler ve Oğulları için Bir Fincan Huzur kitabının yazarının diğer kitabı olan Anne Adayları için Bir Fincan Huzur kitabında bir hikaye vardı; Hamile olan kişi hamilelik süresi bittiğinde hamile kıyafetlerini temizleyip ütüleyip diğer hamile olan kişiye veriyordu. Bu şekilde kısa bir dönem giyilecek olan hamile kıyafetleri aile bütçesi açısından sıkıntı haline gelmiyordu.
  Okurken bunun harika bir fikir olduğunu düşünmüştüm. Bende hamile kalsam o kıyafetlere dünya para vereceğime arkadaşımın kıyafetlerini giymeyi tercih ederdim.

  İkinci el olayı her açıdan çok faydalı gerçekten.

  Sevgiler…