10 Yorum

Anne Sütü Mafyasına Karşı Bildiri

Aşağıdaki yazı, Reyhan Dönmez tarafından 1-7 Ekim Emzirme Haftası’na atfen kaleme alındı. 

***

Esat Ziya, canım oğlum…

Anne sütü içiciliğini 3 yaş 15 günlükken resmi olarak tamamladın, lütfen kayıtlara geçsin.

Seni 32 ay 15 gün emzirdim, ilk 4 ay ise sadece sağarak besledim.

Yani yarın bir gün, olur da “sütümü helal etmem” dersem sana ayvayı yedin canım oğul!

Bu da demektir ki sen uzun süre anne sütü içen şanslı bebelerdensin. Şanslısın çünkü bu maalesef pek de sık rastlanan bir durum değil. Anne sütünü belirlediği takvime göre kesip, bilinçli olarak vermek istemeyen annelerden farklıdır bu durum. Sen çocuğunu doğru bildiğin sürede, dilediğince emzirmek istersin, ama emzirmene izin vermezler! Neden mi; yanlışı doğru bilenlerin, doğruyu uygulamaya çalışanlara çelme takması yüzünden…

Peki, bunu neden yaparlar canım oğlum?

Anne sütü içmene engel olmak isterler; çünkü bazı insanların kafalarında kalıplar vardır ve o kalıplara göre yaşarlar. Asla istisnai bir düşünce geliştiremezler. Seni de o kalıba uydurmaya çalışırlar, eğer sen o kalıba uymuyorsan hemen diğerini devreye sokarlar. Mesela zayıf olduğundan senin anne sütü almadığını düşünür ve sorar ilgiyle (!) değil mi, aldığını öğrendiğinde rahatlayacağı yerde hemen diğer kalıbı devreye sokar ve “sütün yaramıyor çocuğa, hemen bıraktır” der! Bildiğin doğruyu uygulayacaksan eğer bu hayatta evlat; kalıplı düşünen kalıp kafadan uzak duracaksın!

Anne sütü içmene engel olmak isterler; çünkü içtiğin süt, Allah tarafından gönderilen mucize içecek “yaramıyordur” sana! Yaramıyordur elbette karşısında bir Boğaç Han, bir Topaç Han görmek isteyenlere göre. Anne sütü yüzünden yemiyorsundur, içmiyorsundur; hatta zarar veriyordur sana, gelişmene engel oluyordur! Ama şöyle pambık pambık olmadıktan sonra, etlerini toparlayıp yol yürüyemedikten sonraaa neylesinler seni değil mi?! Yarım kasap etten, yarım hoca dinden, yarım hekim candan, yarım bile olmamış uydurukçu süt mafyası anne sütünden eder evlat, tası tarağı topla!

Anne sütü içmene engel olmak isterler; çünkü Freudgillerden gelmektedir soyları. Anne-bebe-çocuk-süt kelimelerine sapıklık-sapkınlık ifadelerini ekleyebilen densizler yani… Uzun süre anne sütü (Neye göre mesela, hangi bilimsel veriye?!) içen çocuklar “sapık” oluyormuş. Böyle bir cümleyi sarf edebilen, bana göre içinde ciddi manada tehlike barındırıyordur, evlat oradan derhal uzaklaş!

Anne sütü içmene engel olmak isterler; çünkü ana kuzusu veya anasına aşırı bağımlı olurmuşsun! Zaten herkes bir Fatih yetiştiriyor yurdumda, herkeste bir “dağları yensin bir başına” havası. Biz Malkoçoğlu yetiştirmiyoruz çok şükür. Aman diyeyim sen de yetiştirenlerden; paşam, yiğidom, asker, general, atıl kurt diye çocuğunu sevenlerden, pelerinli çocuklardan uzak dur. Sonra es kaza bir arı sokunca onları çok ağlıyorlar be evlat!

Anne sütü içmene engel olmak isterler çünkü yakın uzak fark etmez, tanı-tanıma dert etmez(Mevzu bir yavrunun içeceği süt olunca, herkesin konuşacak bir sepet lafı hep vardır!) Müslüman bir ülkede, ne yazık ki din adına, tutup da birileri sana ayet-hadis bile olup olmadığını bilmediği, hiçbir yerde okumadığı, sadece kulaktan kulağa duyduğu, en fazla kaynının din kültürü öğretmenine sorduğu “Kur’anda 2 yaşına kadar emzirin çocukları diyor” diyecektir. Haşa ve kella! Olmayan ayeti olduran ve buna inanmadığın için senin cezalandırılacağını düşünen, dinden soğutucu, kültür dincilerine karşı rahat o evlat; sen Peygamberimizin rehberliğinde yap yapacaklarını, sen uygula onların çenesi yorulsun!

Anne sütü içmene engel olmak isterler, çünkü komikazeler ciddi endişelidir; “okullarda emzirme odası yoktur”, “askerde yanında sen de mi gideceksindir”!! Biz kendimize bakalım; “Büyüdüm artık ben, kutu sütü içmek istiyorum” dedin sen ve anne sütünü bıraktın. Öyle meme sevme törenleri, memeyle vedalaşma ayinleri yapılmadı. “Gözyaşlarım sel, benim kafam kel” türküleri yakılmadığı gibi, hayatın anlamını çözmüş Ayndoyşun da olunmadı. En çok sevinmesi gereken ben bile şaşkın değildim, düşün! Hayat boyu kendilerine ve fikirlerine (!) tahammül zorunda oldukları için bu zekilerden kaç evlat, sen deliler köyünü mesken edin!

İşte tüüüüm bu entegre süt mafyasına ve çok sesliliğine karşın, babanla ben senin anne sütünü hala içmende/emmende çok rahattık. Biz etkilenmedik, çünkü soruların nereden çıkacağını biliyorduk ve dersimize iyi çalışmıştık. Yıllar sonra senin de aklına takılırsa diye bil istedim bi’tanem…

Kendisine sadece 40 gün anne sütü içmek nasip olmuş, Rahman’dan gelen bir mucizeyi sana ulaştırmada aracı olmuş, seni çok seven annen…

Sütüm elbette sana helaldir canım oğlum, oğulcum…

HANİMİŞ: Şimdi fark ettim; bu hafta Emzirme Haftası’ymış!!!

Reyhan Dönmez
ReyhanCadisi.blogspot.com

***

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. Bu harika bir yazı! Çok teşekkürler. Henüz 20. ayı dolduruyoruz ve birkaç aydır herkes sütü bırakmam gerektiğini söylüyor. Bu lafların çoğunu da duydum. Bırakın da dilediğimiz gibi emzirelim/emzirmeyelim. Üstelik bizim çocuk inek sütüne de bayılıyor. Süt istediğinde inek sütü olur mu diye soruyorum. Bazen onu istiyor, bazen ille anne sütü olsun diyor.

  Bir de emzirmediği için utanıp, sebeplerini anlatan anneler var. Onlara da kıyamam. Herkesin takvimi kendine, vücudu farklı, şartları farklı, çocuğu farklı ve inançları farklı. Herkesin her çocuğuyla emzirme ilişkisi ayrı. Birini emziremeyip, öbürünü yıllarca emziren var. Anneleri bi rahat bırakın ya. Emzirmek ne övünelecek, ne de utanılacak birşey. Yapabilen, yapmak isteyen, yapabildiği kadar, yapmak istediği kadar yapsın.

 2. özlem talay akbulut

  oğlum 16 aylık ve 8 haftalık 2. bebeğime hamileyim.ve yazıda geçen mafyanın baskısına maruz kalıyorum.yok sütüm acırmış,yok kardeşler birbirini kıskanırmış,yok karnımdaki bebeğim beslenemezmiş üstelik bunu sağlıkçı arkadaşlarım söylüyor.oğluma hazır değil bende hazır değilim onu sütten kesmeye bu baskılara nasıl karşı durucam bilemiyorum:((

  • hamilelikte 4. aya kadar emzirilebilirmiş. 4. aydan sonra ise vücudun yeniden süt üretebilmesi için emzirmeyi kesmek gerekirmiş. Siz sağlıklı beslenin yeter, şimdilik emzirebilirsiniz bir sakıncası yok.

  • okurken çok üzüldüm..herkesin işine karışmayı seven,olur olmaz fikirlerle baskı oluşturan ne çok insan var etrafımızda..üstelik fikirleri sorulmasa bile..hamile olabilirsiniz ama oğlunuz abi olmak için çok küçük,hatta bebek daha o..sütünüzü emme/içme hakkı hala ve öncelikle var..umarım kulak tıkarsınız çevrenizdekilere..ayrıca süt acısaydı içemezdi dimi??

 3. Merhaba,
  Çocuğunuzu ne kadar süreyle emzireceğinize karışmak haddime değil ama bir yanlışı düzeltmek isterim. Yok dediğiniz ayet Kuran’da mevcut. Bakara 233’cü ayet 2 yıl emzirmeyi tavsiye ediyor. Herhangi bir mealden bakabilirsiniz.

  • Merhaba Canan, bahsettiğiniz Bakara Suresi 233. ayeti, bahsetmediğiniz Lokman Suresi 14. ayeti kerimeleri biliyorum. Kastettiğim ayetten haberi olmadan lafta “ama kuranda öyle demiyor”cular yanlış anlaşılmasın.

   Bir de bu ayetleri okuyup, bilen fakat farklı yorumlayanları kastediyorum. Ayetlerde asgari süre belirtiliyor; yani “2 yıl yaparsan ala olur, en azı budur demek yerine, “2 yıldan sonra emzirirsen günaha girersin” demeyi seçenleredir tepkim.

   Teşekkürler hassasiyetin için…

 4. herkesin isine yorum yapan tiplere ben de epey sinir oluyorum, hatta buyuzden dogru yanlis etrafimdakilere -cocuk/hamilelik konusunda ozellikle – ne yaparlarsa yapsinlar oyle akil vermeyi birak ben boyle yapiyorum diye yorum bile yapmiyorum cogu zaman. Galiba bu sebepten BA-de yorum yaziyorum bol keseden. Ben de 2 yasa kadar cocugumu tam zamanli emzirme sansina sahip olan annelerdenim. Annelik iznim oldugu icin devaminda da calisma hayatim uygun oldugu icin 20 ay devam ettim. Sonra 2. ye hamile kaldim arada:-))) ve bitti. Insanlar bana da 8. ay da biter, yeter artik yesin gibisinden yorumlar yapmisti. Hele ki kayinvalidem kendisi 70lerde emzirme moda olmadigi icin bana da cok gereksiz bir is yapiyormusum gibi imali yorumlarda bulunuyordu. (hatta sutun var mi halne diye sorardi. Ne garip cocuguma bos meme emdircek halim yok ya:-)) Ama sizin yasadiginiz kadar dramatik yorumlar duymadim. Bence ulkemizde kimse sinirini bilmiyor. Ve benim ki en dogru yol, en akilli, en bilen benim saplantisi var. Kimse bir baskasinin secimine, yasam tarzina, saygi duymayi birak sessiz kal, yorumsuz kalmayi beceremiyor. Ben cocuguna yemek yediren annelere, onlarin pesinden kosan anneleri, 1 saat masada 4 kasik corba iciren anneleri, brokolili puding yapan anneleri cok garipsesemde onlar yaparken görmemeye calsiyorum o kadar…

 5. Ya cok mutlu oldum bu yaziyi okuyuncacunku benimde oglum 24 aylik ve emiyor bende 2, 5 3 yasina kadar emzirmek istiyorum ama kiz cocuklarinda ornekler cok okudum erkek cocuklarinda gormemistim.emzirmeyi cok seviyorum ve bunu kendime ogluma doya doya yasatmak istiyorum.ailem esimin ailesi filan herkes emzirmemi destekliyor ama disardan insanlar hatta emziren anneler ya da emzirmis anneler pek degil yani ben hic bi zaman ona bagimlilik ya da cocugun asiri bagimliligi olarakgormedim ki oglum banao kadar duskun degil babasina daha yakin sizi tebrikettim ne guzel ayniduygulari paylasmak
  ?

 6. Hem yazıyı hem yorumları okurken gözlerim doldu. Bende iki yaşına kadar tüm eleştirilere göğüs gerdim ama 24 ayı geçtikten sonra aynı istikrarlı duruşu sergileyemedim. 26. ayda konuşarak, anlatarak kendi isteğiyle bıraktırdım. Ama hala içim acıyor, neden insanlar emzirmeye bu kadar karşı, bu kadar negatif yaklaşıyorlar. Doktorlar neden bu tutumu destekleyici yönlendirmeler yapıyor bilemiyorum. İçimdeki sesi dinlemeliydim ama yapamadım 🙁