21 Yorum

Yer çekimine direnen ahşap bloklar…

Bundan birkaç hafta önce, Şubat kılığındaki soğuk bir Ekim gününde tanıştık Logy’yle… Fikir babası ve yaratıcısı Çetin Karaca ve eşi Pınar Karaca’yla buluştuğumuz kafeden ayrıldığımda elimde Logy kutuları, eve çocuklarla “test oyunu” yapmaya geldim.

Birkaç haftadır evde çocuklar bu ahşap bloklarla oynuyorlar. Ama ne oyun… Ne marketler kaldı yapılmayan, ne köprüler… Ne yarış pistleri, ne kaydıraklar. Basit şeyler de yaratıldı Logy’den, yanlışlıkla üzerine basılıp dağıldığı zaman çocuklara çaktırmadan toparlaması imkansız projeler de…

Logy2

Logy, eskinin bütçe ve planlama uzmanı, şimdinin ahşap oyuncak tasarımcısı Çetin Karaca’nın yarattığı bir çeşit ahşap blok. Hani şu üst üste dizilen, dizildikçe ortaya şekiller çıkan bir tür yapı oyuncağı. Farklı ölçü ve şekillerdeki bu ahşap bloklar içlerindeki manyetik sistemler sayesinde 360 derece çekim sağlıyor. Yan yana, alt alta, üst üste yapıştırabiliyorsunuz blokları.

Market

Marketmiş…

Çocukluğumuzda, ve hatta bizden önceki neslin çocukluğundaki temel oyuncak malzemesi olan ahşap şu sıralar oyuncak sahnesine geri dönüş yapıyor. Ancak Çin’de oldukça düşük maliyete üretilen plastik oyuncakların yanında ahşap malzemeler tabii ki fiyat farkıyla karşımıza çıkıyor. Logy’nin fiyatını arttıran unsur ise ahşabın kendisinden çok içindeki mıknatıslar.

Mıknatıs deyince insan bir duralıyor. Çocukların mıknatısla haşır neşir olması doğru mu, değil mi? Kendisi de iki çocuk babası olan Çetin Karaca, Logy bloklarının yetişkin gücü ve alet zoru olmaksızın parçalanamayacak derecede sağlam olduğunu, ve yaptırdıkları kalite testlerinde içindeki manyetiğin kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu, dolayısıyla çocukların oynamasında sakınca olmadığını söylüyor.

Logy blokları en temel geometrik parçalar ve hareket sağlayıcı tekerleklerden oluştuğu için onlarla ne yapılır gibi bir kullanım kılavuzu yok. Nitekim parçaların her yönden çekim sağlaması ve birbirini itmesi söz konusu olmadığından, onlarla tasarlanabilecek figürler ancak hayalgücüyle kısıtlanıyor. Aşağıdaki video, Logy’yle ne şekilde oynanabileceği konusunda biraz fikir veriyor:

Logy’nin bir zeka ürünü olmak, onunla oynarsa çocuğunuzu bir Einstein yapmak gibi bir iddiası yok. Logy “hayal gücünü yer çekiminden kurtar” sloganıyla sadece tasarım özgürlüğü sunuyor. Blokların içindeki yüksek çekim gücüne sahip mıknatıslar ve önemli ölçüde el işçiliği maliyetine de yansıdığından benzerlerine göre daha pahalı. Sekiz farklı set olarak satışa sunulan Logy’nin fiyatı 30 TL ile 190 TL arasında değişiyor. Bloklar, hazır setlere ek olarak ikili ve dörtlü paketler halinde satılıyor. Bu şekilde Logy kullanıcıları kendi setlerini de oluşturabiliyorlar.

Logy’nin fikir babası Çetin Karaca, ilk bakışta renksiz, dümdüz görünen bu ahşap blokların, rengarenk bir oyuncağa göre çocuk gözüne daha az hitap edebileceğini söylüyor. Ancak Logy’nin bizim evde olduğu şu birkaç haftadır benim gözlemim bu mıknatıslı ahşap blokların oldukça keyifli, yaratıcılığı ortaya çıkaran bir zaman geçirttiği… (Sadece çocuklara da değil üstelik!)

Logy

Logy, internet üzerinde kendi websitesinde, İstanbul’da ise Düşevi, İyi Cüceler gibi çocuk kitabevleri ve Nivo Kido, Happy Nest ve Kidds Inn gibi mağazalarda satışa sunuluyor. Aynı zamanda Facebook ve Twitter’da da hesapları bulunuyor.

Yapı oyuncaklarından keyif alan bıdıklara ve ebeveynlerine ısrarla tavsiye edilir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

21 yorum

 1. ilk etapta fiyatını fazla pahalı bulmuştum. fakat sitesini inceleyince mantıklı açıklamar sonucu tatmin oldum. ama bu yine de pahalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor 🙂

  size sorum şu, minimum kaç parçalık bir set işe yarar?

  • Merhaba Mabellam

   Ürüne göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler. Logy olarak tavsiyemiz mobil set olabilir. Mobil set içinde hepsi olmasa da birçok farklı geometrik şekildeki bloklarımız mevcut.Çocuğunuzun ilgisine göre daha sonra setinizi istediğiniz gibi genişletebilirsiniz.
   Sevgiler.

 2. Bence harika bir oyuncak gibi duruyor. En güzel tarafı albenisi nedeniyle çocukların bir anda sevindirik olup sonra bir kenara attığı oyuncaklardan olmaması. Evladiyelik bile olabilir bence :)Benim bir diğer hoşuma giden tarafı ise Türk malı bir oyuncak olması. Tez elden alırım kanımca.

 3. selam. sizin çocukların oynadığı hangi set acaba.

  • Merhaba Mehtap Hnm.
   Blogcu Anne’de ki setler Tetra Midi ve Trio Midi setlerimizdir. Normalde bu setlerimizde tekerleklerimiz yok. Onlar ayrıca 4’er li paketler halinde tamamlama kiti olarak da satılıyor.
   Sevgiler.

 4. Markete bayıldım. Çocuklar üzerindeki yaratıcılığı ne kadar da güzel ortaya çıkarmış. Logy’i tasarlayan Çetin Beyin fikrine ve emeklerine sağlık en kısa zamanda sipariş vereceğim.

 5. merhaba, gerçekten oldukça eğlenceli ve faydalı bir oyuncak olduğunu düşünüyorum . çocukların zihinsel gelişimi ve hayal dünyalarını kullanabilmeleri için çok güzel bir araç. ayrıca sitelerini ziyaret ettiğimde gördüğüm kadarıyla,kullanılan malzemelerin sağlığa hiçbir zararının olmaması da büyük önem taşıyor. hem yeğenlerime hem de kendime birkaç set almalıyım bir an evvel 🙂

 6. Gülay Pamukcu

  Merhaba,
  Henüz 10 aylık bir bebek sahibiyim.Dolayısıyla oyuncak yatırımlarımı ciddiye alıyorum,önemli bir masraf kalemi 🙂 Logy çok ilgi çekici…ahşap metaryelden yapılması, 360 derece kullanım kolaylığı ile gerçekten oynayanın “hayal gücüyle sınırlı” olması ve türk mucit sayesinde türk malı olması tercih sebebplerimden olacak.2 çocuk sahibi bir yaratıcısı var ise ,ürünlerin sağlıklılığı konusunda şüphelerimde azalıyor.. eminim kendi çocukları da oynuyordur,ne kadar sağlıksız olabilir ki 🙂 pahalı olduğuna ,dünya çapındaki muadil ürünlerin ile karşılaştırdığımda pek katılmıyorum,yüksek kalite klasmanında bir ürün sonuçta..(çin malı plastiklerdüşünmediğimze göre).. Çocuğuma şimdiden birkaç set alacağım… ileriki aylarda neler yapabileceğini görmek istiyorum :)…

 7. Yurtdisi gonderiminiz var mi acaba? Mesela ABD? Sitenizde goremedim.

  Tesekkurler.

  • Merhaba Gemini
   Yurtdışı gonderimlerinde kargo ücreti müşteri tarafından karşılanırsa mümkün. Fakat bu sizin icin oldukça maliyetli olabilir.
   Saygılar.

 8. Merhabalar, oyuncaklar çok güzel görünüyor, teşekkürler. bizim evde bol bol mıknatıslı oyuncak olduğundan gayet iyi biliyorum, çocuklar için mükemmel bir oyuncak, dönüp dolaşıp bu oyuncaklarla oynamaktan büyük keyif alıyorlar.

 9. Merhaba,
  Beni cok rahatsiz eden bir durum var, bu oyuncak bizim bir sene once Amerika’da aldigimiz Tegu marka miknatisli bloklarin neredeyse aynisi, http://www.tegu.com. O yuzden bu oyuncagin fikir babasi ve yaraticisi olarak Cetin Bey’i gostermek ne kadar dogru bilmiyorum. Benim yanlis yorumladigim bir durum olmasini umuyorum.

 10. Özlem Özdemir

  Merhaba,
  İncelediğim kadarıyla çok harika oyuncaklar.Şimdi durup düşündümde çocukların böyle oyuncakları alıp hayal dünyalarında birşeyler yarattığına tanık olmak çok mükemmel bir duygu olmalı.Yaratıcılık bir çocuk için çok önemli bir gelişme.Benim anelere tavsiyem silahlı oyuncaklardan çocukların uzak durması.Logy çocukların gelişemine fayda sağlayacak bir oyuncak.Çok beğendim ahşap olması ayırca mükemmel.Açıkçası kendime bile sipariş vermek istiyorum:)

 11. Merhaba Nazlı hanım. Logy dünyada 360 derece cekim sağlayan tek blok. Tegu ve digerleri bu özelliğe sahip değil. Bu nedenle biz ürünümüzün özgün bir proje olduğunu düşünüyoruz. Logy aynı zamanda patentli bir turk markası olduğu icin bundan gurur duyuyoruz. Tegu Oldukça zengin secenekli ve kaliteli bir urun. Ama biz onlardan iyiyiz :).

  • Aciklama icin tesekkurler ! cocuklar kadar (hatta daha fazla) benim de cok keyif aldigim bir oyuncak, belki yakinda sizin bloklarinizi da deneme sansimiz olur, o zaman karsilastirip yorum yazarim 🙂

 12. Merhaba, daima doğal hayatı olduğu gibi yaşamayı tercih etmiş ve çocukluğundaki tek oyuncağı kaynana zırıltısı olan biri olarak logy’i çok sevdiğimi söylemeliyim. Bizi haberdar ettiğniz için teşekkürler blogcuanne.

 13. Harika bir oyuncağa benziyor. Tanıtım için teşekkürler. Hemen alıp oğlumdan önce oynamak istiyorum 😉 .

 14. Logy bloklarımız cuma günü geldi. Paketin üzerinde 0-99 yaş aralığı yazıyor bu nedenle 4 ve 1 yaşındaki iki oğlum oynadılar ve tekerleğin içindeki vida çıktı çok küçük yutulabilecek bir şey ne kadar tehlikeli olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Güvenli ve sağlıklı olduğuna ikna olduğumuz için fazlasıyla parasını ödeyip aldığınız bir oyuncağın bu şekilde 1 günde bozulması çok üzdü beni çünkü severek oynamışlardı.

  şimdi arıyorum iade etmek için ama telefonlarımı açmıyorlar ve mailleri hata veriyor.

  • Merhaba Aslı Hanım,.
   Ürünlerimiz son aşama olarak tambur diye adlandırdığımız makinede 1 saat süreyle işlemden geçer. İşlem sonrası ürünlerin gerçekten sağlam olduğuna ikna olunur. Bizim ürünlerimizde vida yoktur. . Böyle bir durum olması biraz zor görünüyor. Fakat neticede böyle bir durumla karşılaşıldıysa biz her zaman ürünümüzün arkasındayız. Mağduriyetiniz en kısa zamanda giderilecektir.
   İletişim kanallarımız her zaman açıktır. Siz bize ulaşamadıysanız lütfen iletişim bilgilerinizi yazarsanız biz size ulaşalım. ( logyttoys@gmail.com) 0850 420 56 49
   Saygılarımızla.

   • Vida diye kastettiğim şey tekerleklerin içerisindeki tahta millerdi . Nasıl olduğunu bende anlamadım ama sonradan diğer tekerlekleri özellikle zorlamama rağmen içindeki milleri çıkaramadım.
    Logy yetkilileri akşam üzeri ulaştılar ve ürünü iade edebileceğimizi söylediler. Konuşmadan ve ilgilerinden memnun kaldım ürünü çocuklarım çok sevdiği için iade etmekten vazgeçtim Onlar tekerleklerin yenisini gönderecekler , bende bozulan tekerleği göndereceğim. Sonradan herhangi bir problem olursa iade edebileceğimi veya değiştirebileceklerini söylediler.
    Bozulan ürünü aldıklarında neden kaynaklandığını anlayıp daha dikkatli davranacaklarına ve ürünleri satışa sunmadan önce daha çok test edeceklerine inanıyorum.